Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 90,798 εγγεγραμμένα μέλη και 719,506 μηνύματα σε 22,838 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καλυκοϊός-οξεία νεφρική ανεπάρκεια-Ίκτερος!

angelaringo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelaringo
H angelaringo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H angelaringo έγραψε στις 19:11, 17-02-20:

Καλησπέρα σε όλους,
Ο γατούλης μας, 6,5 μηνών, παρουσίασε πυρετό μία εβδομάδα μετά από τη στείρωσή του. Τον πήγα στην κτηνίατρο, του χορήγησε αντιβίωση κι αντιπυρετικό, πήγε λίγο καλύτερα, αλλά αργότερα μέσα στην ημέρα έκανε δύο φορές εμετό. Την επόμενη μέρα μία φορά εμετό. Και τις 3 μέρες (από την ημέρα του πυρετού μέχρι σήμερα) ήταν πολύ υποτονικός, έπινε ελάχιστο νερό κι έτρωγε πολύ λίγο. Τον πήγα σήμερα ξανά στην κτηνίατρο και τον κράτησαν για να του χορηγήσουν ορό και να τον παρακολουθούν (ίσως του δώσουν κι αντιεμετικά, έτσι μου είπαν).
Ήθελα να ρωτήσω τους πιο "έμπειρους" του χώρου εδώ, είναι συνηθισμένη η νοσηλεία σε τέτοιες περιπτώσεις ? Είναι επικίνδυνη μια γαστρεντερίτιδα για οικόσιτες γάτες ? Να σημειώσω ότι ο γατούλης μας δεν βγαίνει καθόλου έξω και τον έχουμε από την ηλικία του ενός μήνα.
Ανησυχώ πάρα πάρα πολύ, είμαι κομμάτια, πολύ στεναχωρημένη, γιατί τον λυπάμαι τον καημένο.
Any ideas ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,768 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 17-02-20:

Αρχική Δημοσίευση από angelaringo
Καλησπέρα σε όλους,
Ο γατούλης μας, 6,5 μηνών, παρουσίασε πυρετό μία εβδομάδα μετά από τη στείρωσή του. Τον πήγα στην κτηνίατρο, του χορήγησε αντιβίωση κι αντιπυρετικό, πήγε λίγο καλύτερα, αλλά αργότερα μέσα στην ημέρα έκανε δύο φορές εμετό. Την επόμενη μέρα μία φορά εμετό. Και τις 3 μέρες (από την ημέρα του πυρετού μέχρι σήμερα) ήταν πολύ υποτονικός, έπινε ελάχιστο νερό κι έτρωγε πολύ λίγο. Τον πήγα σήμερα ξανά στην κτηνίατρο και τον κράτησαν για να του χορηγήσουν ορό και να τον παρακολουθούν (ίσως του δώσουν κι αντιεμετικά, έτσι μου είπαν).
Ήθελα να ρωτήσω τους πιο "έμπειρους" του χώρου εδώ, είναι συνηθισμένη η νοσηλεία σε τέτοιες περιπτώσεις ? Είναι επικίνδυνη μια γαστρεντερίτιδα για οικόσιτες γάτες ? Να σημειώσω ότι ο γατούλης μας δεν βγαίνει καθόλου έξω και τον έχουμε από την ηλικία του ενός μήνα.
Ανησυχώ πάρα πάρα πολύ, είμαι κομμάτια, πολύ στεναχωρημένη, γιατί τον λυπάμαι τον καημένο.
Any ideas ?
Καλησπερα φιλη μου και ευχομαι περαστικα και αγυριστα να ειναι!
Καταρχην ,τον πηγες στο κτηνιατρειο που εκανες και την στειρωση;
Εγω προσωπικα,ακριβως επειδη εγινε μετα απο μια βδομαδα δεν θα τον πηγαινα εκει αλλα αλλου,σε περιπτωση(δεν λεω οτι συμβαινει,αλλα σε περιπτωση) που κατι πηγε στραβα με την στειρωση δεν θα το παραδεχτουν.Γατρεντεριτιδα ποιος ειπε οτι εχει;Αυτος;Εγω δεν ειμαι πεισμενη,αλλα εγω δεν ειμαι και γιατρος.Ομως εφοσον δεν βγαινει εξω ο γατουλης ναι και εμενα μου φαινεται περιεργο ,σε συνδυασμο και με το οτι εγινε μια βδομαδα μετα την στειρωση. Αλλα σαφως μπορει να κανω λαθος,δεν ειμαι γιατρος,απλα απο τα συμφραζομενα εχω μια αισθηση.
Κατα τα αλλα καλυτερα που τον κρατησαν ,αλλα ξαναλεω ποιος ειπε οτι εχει γαστρεντεριτιδα; Ο γιατρος;Επισης τον ξερεις καλα αυτν τον γιατρο;
Αν θες κρατα μας ενημερους.Και παλι περαστικα να ειναι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 22:28, 19-02-20:

Πουπουλινα μου σ'ευχαριστω για τις ιδεες. Τελικα δεν ειναι γαστρεντεριτιδα αλλα καλυκο'ι'ος, οπως μου ειοαν, γιατι εβγαλε ελκη στη γλωσσα του, γι'αυτο και δεν τρωει. Παραμενει στο κτηνιατρειο, του εκαναν εξετασεις αιματος, αυριο θα βγουν τα αποτελεσματα και σε υπερηχο φαινονται και διογκωμενοι ελαφρως οι νεφροι. Ειμαι τρομερα στεναχωρημενη γιατι ο γατουλης μας ειναι μικρος και δεν βγαινει καθολου. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; ειναι επικινδυνο;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,998 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:49, 20-02-20:

Υπάρχουν είδη καλυκοϊών, άλλα επικίνδυνα κι άλλα όχι τόσο. Δεν είναι απαραίτητο να τον κολλήσουν από έξω, αφού σε τόσο μικρή ηλικία, η μόλυνση κατά πάσα πιθανότητα προήλθε από τη φυσική του μητέρα που προφανώς ήταν φορέας.

Ας ελπίσουμε η δική σας περίπτωση να είναι εύκολα αντιμετωπίσιμη, ώστε με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή η υγεία του γατούλη σου να αποκατασταθεί. Το εύχομαι με όλη μου την καρδιά εν αναμονή των αποτελεσμέτων των εξετάσεων που έκανε.
Ενημέρωσε μας όταν τα έχεις.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 21:50, 20-02-20:

Aleksa μου σ'ευχαριστω πολυ. Εφαγε, εμαθα, σημερα μονος του, απλα περιμενουμε να δουμε μην ξανακανει εμετο. Τελικα αυριο θα βγουν τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες. Απο ο,τι μου ειπαν, κοιτανε για προβλημα στα νεφρα, αν υπαρχει. Παραμενει στο ιατρειο. Δεν εχουν φυγει τα ελκη απο τη γλωσσα, θα κανει, λενε, τον κυκλο του ο ιος. Μηπως ξερετε πόσο μπορει να χρειαστει ενας γατουλης με τετοιο θεμα να μεινει στο ιατρειο; Δυστυχως δεν ξερω ποια ειναι η μαμα του, τον βρηκαν στα σκουπιδια κι εμεις τον πηραμε 1 μηνα! Ειμαι πολυ ανησυχη...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,998 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:55, 20-02-20:

Τι να σου πω Αγγελική μου, δεν ξέρω πόσο χρονικό διάστημα θα πάρει.

Είθε να συνέλθει το συντομότερο και οι εξετάσεις του να έχουν καλά αποτελέσματα.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 07:00, 21-02-20:

Αμην, σ'ευχαριστω Aleksa μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 13:26, 21-02-20:

Πουπουλίνα, Aleksa, όποιος άλλος στο φόρουμ ξέρει κάτι σχετικό, SOS :
Ο γάτος μας, 6,5 μόλις μηνών, μία εβδομάδα μετά την στείρωσή του, εμφάνισε πυρετό και λίγους εμετούς. Τον πήγαμε στην κτηνίατρο, τελικά μετά από νοσηλεία 5 ημερών, αιματολογικές εξετάσεις και υπέρηχο, φάνηκε ότι προσεβλήθη από καλυκοϊό, η γλώσσα του γέμισε με έλκη. Ο καλυκοϊός τον προσέβαλε στα νεφρά και στο συκώτι, με αποτέλεσμα οι αιματολογικές να δείξουν ίκτερο (!!!) και οξεία νεφρική ανεπάρκεια!!!
Θα τον κρατήσουν, φυσικά, και το Σ/Κ, για περαιτέρω φροντίδα με ορούς. Το καλό είναι ότι τρώει μόνος του λίγη αλεσμένη τροφή.
Έχει κανένας σας σχετική εμπειρία ? Δεν είναι τρομερά σοβαρή η κατάστασή του ? Μιλάμε για ένα γατάκι πλήρως εμβολιασμένο (και για τον καλυκοϊό, φυσικά) και πλήρως οικόσιτο.
Έχω απελπιστεί και στεναχωρεθεί πάρα πολύ, γιατί από το πουθενά ξαφνικά αντιμετωπίζουμε ένα θέμα, όπως καταλαβαίνω, ζωής ή θανάτου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,768 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:36, 21-02-20:

Καλησπερα φιλη μου.Τι λες τωρα; Αν ειναι δυνατον! Αναρωτιεμαι απο που τον κωλησε και κατι μου λεει απο την κλινικη οταν εκανε τη στειρωση.
Τεσπα ,κοιτα απο οτι ξερω και ο ικτερος θεραπευεται χωρις προβλημα και η οξεια νεφρικη ανεπαρκεια αν δεν ειναι πολυ σοβαρη. Αλλα οκ εμεις γιατροι δεν ειμαστε ,γιατι δν ρωτας τους γιατρους; Μην ντρεπεσαι παρε τηλεφωνο και ρωτα αν δεν το εκανες ηδη.
Πολλα περαστικα και αν θες κρατα μας ενημερους.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 15:56, 21-02-20:

Πουπουλίνα μου, ρώτησα τους γιατρούς, μου είπαν ακριβώς αυτό που μου λες κι εσύ, ότι δεν τους ανησυχεί τόσο το θέμα με το συκώτι, όσο το θέμα με τα νεφρά, αλλά επειδή φαίνεται να είναι "οξύ" κι όχι "χρόνιο", μήπως και το ξεπεράσει. Δεν μπορώ πραγματικά να το πιστέψω πώς ξαφνικά ένα υγιέστατο γατάκι μόλις 6,5 μηνών απέκτησε ξαφνικά τόσα προβλήματα. Τον είδα λίγο πριν, είχε λίγο αδυνατήσει κι έκλαιγε γοερά όταν έφυγα. Ράγισε η καρδιά μου. Έβγαζε επίσης λίγα σάλια από το στόμα του, λόγω των ελκών στη γλώσσα όπως μου είπαν. Είμαι απελπισμένη. Θα δούμε πώς θα πάει. Σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και τις ευχές...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:57, 21-02-20:

Πουπουλίνα μου, ρώτησα τους γιατρούς, μου είπαν ακριβώς αυτό που μου λες κι εσύ, ότι δεν τους ανησυχεί τόσο το θέμα με το συκώτι, όσο το θέμα με τα νεφρά, αλλά επειδή φαίνεται να είναι "οξύ" κι όχι "χρόνιο", μήπως και το ξεπεράσει. Δεν μπορώ πραγματικά να το πιστέψω πώς ξαφνικά ένα υγιέστατο γατάκι μόλις 6,5 μηνών απέκτησε ξαφνικά τόσα προβλήματα. Τον είδα λίγο πριν, είχε λίγο αδυνατήσει κι έκλαιγε γοερά όταν έφυγα. Ράγισε η καρδιά μου. Έβγαζε επίσης λίγα σάλια από το στόμα του, λόγω των ελκών στη γλώσσα όπως μου είπαν. Είμαι απελπισμένη. Θα δούμε πώς θα πάει. Σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και τις ευχές...
Στεναχωριεμαι παρα πολυ γμτ για ολο αυτο,τοσο μικρο γατακι και μεσα στο σπιτι,δεν το χωραει το μυαλο μου.
Για τα νεφρα τι αλλο σου ειπαν ;ΟΚ τους ανησυχει αλλα η ζυγαρια που γερνει;
ΥΓ.Διαβαζα για το πως μεταδιδεται αυτη η ασθενεια στις γατες.
Δυστυχως οπως το σκεφτομουν.Αν δεν εχετε αλλη γατα που νοσει ο δικος σας κολλησε απο το ιατρειο λογικα,καθως
αυτος ο ιος μεταδιδεται απευθείας μεταξύ των γατών ,όταν οι άνθρωποι χαϊδεύουν τις γάτες μολυσμενες και δεν πλένουν τα χέρια τους και απο τα μολυσμενα αντικειμενα.
Απο τη μητερα στο μωρο,ποσο μαλλον οταν εχει φτασει 6,5 μηνων δεν το πιστευω.Οπως και αν εχιε θεωρω πιο πιθανο το κτηνιατρειο,συγνωμη αλλα ειναι η αποψη μου.Δυστυχως βλεπω πολλες φορες καθολου ή ελαχιστες απολυμανσεις.Αλλα ακομα και να απολυμανουν δεν φορανε γαντια οι κτηνιατροι ουτε βλεπω να πλενουν τα χερια τους απο το ενα γατι στο αλλο.Και λεει ξεκαθαρα και απο τα χερια μας .
Μακαρι να πανε ολα καλα για τον γατο σου,περαστικα να ειναι και να μην τον ξαναπας σε αυτο το κτηνιατρειο,Εγω ουτε απο μακρια δεν θα πηγαινα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-02-20 στις 18:08.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 19:53, 21-02-20:

Πουπουλινα μου κι εγω αυτο φοβαμαι, αν και πηγα συστημενη απο 3 διαφορετικους ανθρωπους σε αυτο το κτηνιατρειο. Απιστευτη ατυχια. Εχουν κανει εκει στειρωσεις σε εκατονταδες γατες και σκυλους, στον δικο μας ετυχε; Για τα νεφρα δεν μου ειπαν τιποτε αλλο απο αυτο που προανεφερα για το οτι ισως επειδη ειναι "οξυ" το προβλημα, μηπως ειναι παροδικο και περασει. Δεν ξερω πια. Υπαρχει αραγε κανενας κτηνιατρος στο φορουμ να μας διαφωτισει περαιτερω;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:16, 21-02-20:

Πουπουλινα μου κι εγω αυτο φοβαμαι, αν και πηγα συστημενη απο 3 διαφορετικους ανθρωπους σε αυτο το κτηνιατρειο. Απιστευτη ατυχια. Εχουν κανει εκει στειρωσεις σε εκατονταδες γατες και σκυλους, στον δικο μας ετυχε; Για τα νεφρα δεν μου ειπαν τιποτε αλλο απο αυτο που προανεφερα για το οτι ισως επειδη ειναι "οξυ" το προβλημα, μηπως ειναι παροδικο και περασει. Δεν ξερω πια. Υπαρχει αραγε κανενας κτηνιατρος στο φορουμ να μας διαφωτισει περαιτερω;
Παλιότερα είχαμε,δυστυχως λογω φορτου εργασιας δεν γραφει πλεον στο φορουμ.
Τι να πω; Σε ποσο καιρο θα ξερουμε; Ποτε θα δειξει η κατασταση;
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 20:20, 21-02-20:

Δεν ειμαι σιγουρη, εκτιμω σε λιγες μερες, εφοσον συνεχισει να τρωει μονος του ή οχι κι αναλογα με νεες αιματολογικες εξετασεις που θα του κανουν. Ειμαι κομματια.δεν μπορω να συνελθω. Τον λυπαμαι αφορητα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 21-02-20:

Δεν ειμαι σιγουρη, εκτιμω σε λιγες μερες, εφοσον συνεχισει να τρωει μονος του ή οχι κι αναλογα με νεες αιματολογικες εξετασεις που θα του κανουν. Ειμαι κομματια.δεν μπορω να συνελθω. Τον λυπαμαι αφορητα.
Δεν ξερεις ποσο μα ποσο σε νιωθω και το εννοω!
Και το χειροτερο εινα οτι δεν πηρες ενα γατακι που το εβλεπες αρρωστο και να πεις οκ,θα κανω οτι μπορω αν σωθει σωθηκε,μιλαμε για μα χαρα γατι.Που απλα το στειρωσες.Αυτο εμενα με κανει πραγματικα να σκαω,φανταζομαι εσενα.Τι να πω δεν ξερω,μεσα απο την καρδια μου ευχομαι να πανε ολα καλα γλυκια μου.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 20:33, 21-02-20:

Αυτο ειναι που με τρελλαινει κι εμενα. Σ'ευχαριστω για τη σκεψη σου...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:34, 21-02-20:

Αγγελική μου είτε από αμέλεια του γιατρού που το στείρωσε, είτε για άλλο άγνωστο λόγο, συνέβη αυτή η ατυχία στον γατούλη σου.
Και, δυστυχώς, δεν γίνεται να γυρίσεις πίσω τον χρόνο για να προλάβεις ότι έγινε. Το μόνο που μπορεί να γίνει τώρα και που προέχει, είναι να ευχόμαστε ο οργανισμός του να ανταποκριθεί στη φαρμακευτική αγωγή που του χορηγείται και τα νεφρά του να επανέλθουν στην φυσιολογική τους λειτουργία.
Η σκέψη μας είναι κοντά σου και μακάρι σύντομα να έχουμε αισιόδοξα νέα.
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 21:36, 21-02-20:

Αυτο ακριβως. Αναρωτιεμαι εχει ξαναυπαρξει αραγε περιοτωση παρομοια; Ποια να ειναι αραγε τα ποσοστα επιβιωσης απο κατι τετοιο;
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 14:27, 26-02-20:

Τελικα, μετα απο 1 εβδομαδα νοσηλειας, τον πηραμε κοντα μας! Θα του δινω φαγητο ειδικο για νεφροπαθεις και μια βιταμινη καθε μερα για 1 μηνα , οπότε και θα παμε να του ξανακανουν αιματολογικες και υπερηχο. Απο την εμπειρια σας:
1) ποσο πιθανο ειναι να μετατραπει οξεια νεφρικη ανεπαρκεια σε χρόνια, για γατακι 6,5 μηνων
2) εαν τελικα γινει χρονια, για ποσο καιρο μπορει να ζησει;
3) εχετε ξανακουσει γατακι να εχει και τα δυο, οξεια νεφρικη ανεπαρκεια και ικτερο; Τι απεγινε;
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 18:29, 26-02-20:

Γειά σου angelaringo.
Δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω να απαντήσω στις απορίες σου, χαίρομαι όμως που τον πήρατε σπίτι, (λογικά είναι καλύτερα για αυτό σας τον έδωσαν; ) και ελπίζω να αναρρώσει γρήγορα. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι οξεία νεφρική ανεπάρκεια μπορεί να προκληθεί καιρό από δηλητηρίαση, άρα και σε μικρά γατάκια, αλλά δεν έχω ιδέα για τη σχέση με τον καλυκοιο. Ο κτηνίατρος σου απάντησε σε αυτές τις απορίες ;
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 20:02, 26-02-20:

K@lypso μου κι η κτηνιατρος αυτο μου ειπε οτι ή προηλθε απο τον καλυκοιο ή απο κατι τοξικο, δηλαδη δηλητηριαση. Τι να πω. Ακομα παντως εχει ελκη στη γλωσσα, σε κακυτερη κατασταση, αλλα και κοκκινιλα στο στομα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:02, 26-02-20:

Τελικα, μετα απο 1 εβδομαδα νοσηλειας, τον πηραμε κοντα μας! Θα του δινω φαγητο ειδικο για νεφροπαθεις και μια βιταμινη καθε μερα για 1 μηνα , οπότε και θα παμε να του ξανακανουν αιματολογικες και υπερηχο. Απο την εμπειρια σας:
1) ποσο πιθανο ειναι να μετατραπει οξεια νεφρικη ανεπαρκεια σε χρόνια, για γατακι 6,5 μηνων
2) εαν τελικα γινει χρονια, για ποσο καιρο μπορει να ζησει;
3) εχετε ξανακουσει γατακι να εχει και τα δυο, οξεια νεφρικη ανεπαρκεια και ικτερο; Τι απεγινε;

Το οτι επέστρεψε στο σπίτι και η κατάστασή του βελτιώθηκε, σίγουρα είναι ένα θετικό κι ελπιδοφόρο σημάδι.
Βέβαια δεν έχει διαφύγει εντελώς τον κίνδυνο, αλλά με λίγη προσοχή και συχνή ιατρική παρακολούθηση, πιστεύω πως θα καταφέρει αν όχι να αναρρώσει πλήρως, να έχει χρόνια μπροστά του μιας φυσιολογικής ζωής.

Όσο για τα ερωτήματά σου, για τα οποία προσωπικά δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε και την εμπειρία να σου δώσω μια απάντηση, νομίζω η πλέον αρμόδια να αποφανθεί είναι η κτηνίατρος που τον παρακολουθεί.

Ωστόσο, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σ' αυτό το θέμα σχετικά με την νεφρική ανεπάρκεια, καθώς και εδώ , σχετικά με τη διατροφή για γατιά με πρόβλημα νεφρικής ανεπάρκειας.
Μένει να ευχηθώ για την επόμενη εξέτασή του, καλά κι ελπιδοφόρα αποτελέσματα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angelaringo

Νεοφερμένος

H angelaringo έγραψε στις 23:24, 26-02-20:

Σ'ευχαριστω πολυ Aleksa μου , για ολα! Ο Θεος βοηθος!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Jefferywekon, Patrickkew, Williamdrymn

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους