Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 130,541 εγγεγραμμένα μέλη και 713,715 μηνύματα σε 22,528 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 537 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα τον πείσω να χρησιμοποιεί την άμμο του;

bukowski.loves.beer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bukowski.loves.beer
Ο bukowski.loves.beer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O bukowski.loves.beer έγραψε στις 04:11, 14-04-06:

Ο Ιωσήφ είναι πάνω-κάτω πέντε εβδομάδων, τον έχω υιοθετήσει εδώ και δώδεκα μέρες, και τα πάμε πολύ καλά εκτός απ' αυτό : νομίζει ότι όλο μου το σπίτι είναι η τουαλέτα του.

Όταν ήρθε ο Ιωσήφ φρόντισα να του πάρω μια λεκανίτσα με άμμο. Στην αρχή την έβαλα δίπλα στο σπίτι του, στο δωμάτιό μου. Δεν τη χρησιμοποιούσε. Μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλει μια κάποια ιδιαιτερότητα και έβαλα τη λεκάνη στο μπάνιο. Ούτε τότε την τίμησε. Τέλος, έβαλα την λεκάνη στο μπαλκόνι μήπως και τον εμπνέει ο καθαρός αέρας, αλλά μάταια ..

Ακόμη, προσπάθησα να τον βάλω στην τουαλέτα του μετά το φαγητό, σκάψαμε μαζί για να δει ότι η άμμος είναι για σκάψιμο, και καναδυό φορές που τον συνέλαβα επ' αυτοφόρω τον έβαλα στην τουαλέτα του.

Συνήθως όταν ξυπνάω, προς απογοήτευσή μου, ανακαλύπτω ότι κάπου έχει .. αφήσει το σημάδι του.

Τι μπορώ να κάνω για να τον πείσω να χρησιμοποιεί την τουαλέτα του;

Σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίει που τον χώρισα απ' την μαμά του πριν προλάβει να διδαχτεί το σαβουάρ βιβρ. Σ' αυτή την περίπτωση τι ελπίδες έχω τελικά να μάθει ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 07:44, 14-04-06:

χμ να σου πω αν τον πας συνεχεια εκει εσυ κ τον βαζεις μεσα στην αμμο θα συνιθισει πιστευς σιγα σιγα αλλιως θα κανει οτι κανουν κ οι δικοι μου μαθανε να πηγαινουν στο σιφωνι τισ τουαλετας για κακακια κ για πιπι στην αμμο κ αμα βρουν την τουαλετα κλειστει τα κακακια πανε κ τα κανουν οπου βρουνε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:01, 14-04-06:

Πω-πω, 5 εβδομάδων είναι πολύ μικρούλης ακόμα! 35 ημερών!
Mάλλον θα χρειαστείς αρκετή υπομονή, γιατί οι γάτες από ένστικτο χρειάζονται κάπου να σκάψουν για να κάνουν την ανάγκη τους (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις). Kαι φαίνεται ότι ο Iωσηφάκος έχει υιοθετήσει κακιά συνήθεια, να τα κάνει αλλού.
Προσπάθησε να τον προλαβαίνεις κάθε φορά πριν τα κάνει και να τον βάζεις εσύ πάνω στην άμμο. Πολύ πιθανόν να μην πρόλαβε να του το μάθει η μανούλα του, γι'αυτό θα του το μάθεις εσύ.
Όταν πρωτόφερα την γατούλα μου σπίτι, μου είχαν πει ένα κόλπο που ίσως να βοήθησε τότε και ίσως να βοηθήσει κι εσένα. Tην ώρα που υπολόγιζα ότι θα κάνει την ανάγκη της (στο περίπου βέβαια) της έτριβα την κοιλίτσα χαμηλά (πολύ χαμηλά) με ένα χαρτομάντηλο και μετά την ακουμπούσα πάνω στην άμμο της. Στην αρχή δεν γινόταν τίποτα, αλλά αργότερα μάλλον συνδίασε το ένα με το άλλο και άρχισε να πηγαίνει μόνη της στην άμμο.
Kαλή τύχη!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:36, 14-04-06:

Επίσης κάτι που βοηθάει είναι μετά το γεύμα να την πας στο δωμάτιο με την άμμο, να την αφήσεις πάνω στην άμμο και να ΚΛΕΙΣΕΙΣ το δωμάτιο για δεκαπέντε λεπτά ώστε να μην μπορεί να βγει. Έτσι είχα μάθει όλες μου τις γάτες και δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα

Παράθεση

bukowski.loves.beer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bukowski.loves.beer
Ο bukowski.loves.beer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O bukowski.loves.beer έγραψε στις 22:54, 19-04-06:

ευχαριστώ, παιδιά!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 15:55, 27-08-06:

Εγω εκανα λιγο πιπι μου στην αμμο της μηπως το σινδιασει και παει και αυτη!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 23:28, 27-08-06:

Πλάκα κάνεις!!!!Μας κούφανες!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 17:17, 28-08-06:

Δε κανω καθολου πλακα!Πραγματικα μεχρι αυτο το σημειο εφτασα.Σημερα τη πηρα παλι σπιτι απ το παρτερι τησ μου εκανε και μια γρατζουνια γρρρρρ της εφαγε λιγο στα πισινα.
Ετρεχε σα σιφουνας να μου κριφτει να μιριζει ποτε απ εδω ποτε απ εκει μετα μπενει στη κοθζινα και τησ κληνω τη πορτουλα.Φαγαμε το χαπακι μασ για τον εχινοκοκο (αμ πος)Το εβαλα στο σπιατακι τησ με λιγο νερο το ανακατεψα και τησ ερικσα λιγο γουρμετ μεσα τονος και μπακαλιαρος πηρα ενα κοθ\υταλακι και τησ το εδωσα σιγα σιγα μεχρι που εχωσε αυτη το κεφαλι στο πιατο και το τελειωσε ολο.Ολα αυτα αφου φυσικα ειχε πινασει γιατι δε την ειχα ταισει ακομα.(ο νηστικος καρβελια ονειρευεται)
Μετα δε ξερω πος απο μονη τησ εκανε κακακια στο ειδικο Επιτελους!!! τη τσακωσα να τα σκεπαζει γιατι φενοντουσαν λιγο χαχα και ειδα και τα τσισακια της που ηταν βρεμενη η αμμος.
Ολα τελεια!!!
Ασχετο λαντι ο νινο ειναι αυτοσ ο μαβρουλης της φοτο?Μποιαζει πολι με τη δικια μου φορανε μαλιστα και το ειδιο κολαρο.

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 17:53, 28-08-06:

Ναι αυτός ήταν.Κατάμαυρος με μακρύ τρίχωμα και τεράστια φουντωτή ουρά

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 21:28, 28-08-06:

Εχω δει 2 τετοιους γάτουσ στο πετ σοπ εδω στην ηλιουπολη.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 21:34, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από purina
Εγω εκανα λιγο πιπι μου στην αμμο της μηπως το σινδιασει και παει και αυτη!
Αυτό μήπως την απωθήσει; Η μυρωδιά ξένων ούρων δηλαδή...

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

H purina έγραψε στις 22:04, 28-08-06:

ολα καλα αθανασια την αλαξα σημερα εκανε κακακια και οταν πηγα να δω μπηκε παλι μεσα και τα σπεπασε καλα καλα

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 00:37, 29-08-06:

Αντε μακάρι να συνεχίσει έτσι!!!

Παράθεση

Alexia18 (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexia18
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ένα γατάκι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Alexia18 έγραψε στις 17:39, 23-09-11:

Παιδιά γειά σας...
Εγώ είμαι καινούρια γατομαμά και πρώτη φορά που παίρνω γατούλα στο σπίτι. Την πήρα από μια κυρία που είχε γεννήσει η γάτα της και επειδή είχε πολλά δεν μπορούσε να το κρατήσει. Βέβαια εγώ μόλις την είδα την αγάπησα αμέσως. Είναι μια γλύκα και τόσο έξυπνη που με σκλαβώνει κάθε στιγμή που περνάω μαζί της. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι φοιτήτρια και μένω σε μια γκαρσονιέρα 30 τμ και δεν έχω που να τη βάλω μέσα στο σπίτι. Τις πρώτες δύο μέρες την κράτησα μέσα, αλλά το πρωί που ξυπνούσα έβρισκα περιτώματα στο πάτωμα και το χειρότερο ήταν ότι δεν καθαρίζονταν εύκολα (είναι μικρούλα ακόμα,μόλις ενάμιση μηνών και κάνει υδαρά κακάκια, οπότε όπως καταλαβαίνετε μου φάνηκε λίγο κάπως στην αρχή, όντας συνηθησμένη στην καθαριότητα). Το αξιοπερίεργο είναι ότι την ημέρα τα κάνει κανονικά μέσα στην λεκανίτσα της αλλά τη νύχτα που δεν την επιβλέπω, τα κάνει κάτω! Και δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά ακόμα και στην λεκανίτσα της να τα κάνει, όχι μόνο δεν τα σκεπάζει, αλλά τα πατάει κιόλας και λερώνει ύστερα όλο το σπίτι... Δεν ξέρω τί να κάνω πια...όλη μέρα είμαι πάνω από το κεφάλι της και κάθε φορά που πάει τουαλέτα, την κυνηγάω ύστερα με ένα μωρομάντιλο για να τη καθαρίσω, σε όλο το σπίτι (και φυσικά δεν μου κάθεται) οπότε αναγκάζομαι και τη κάνω μπάνιο δύο φορές την ημέρα (αφού γίνεται και η ίδια χάλια παντού). Τώρα την έχω βάλει μόνιμα στο μπαλκόνι (που το έχω περιφρουρίσει βέβαια) και τη βάζω μέσα μόνο μετά το μπάνιο για παιχνίδι. Σκέφτομαι όμως ότι σε λίγο καιρό θα αρχίσει να κάνει κρύο και τότε δεν μου πάει η καρδιά να την αφηνω έξω... (αν και της έχω πάρει κανονικό σπιτάκι κλειστό, οπότε δεν θα την πιάνει η βροχή ή ο αέρας) αλλά και πάλι φοβάμαι να την αφήνω έξω γιατί εντομεταξύ μεγαλώνει, και μπορεί κάποια στιγμή να μπορέσει να σκαρφαλώσει στα κάγκελα και να πέσει κάτω... Τί να κάνω λοιπόν για να το λύσω? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:57, 23-09-11:

Αλεξάνδρα, νομίζω ότι απαγορεύεται από το νόμο να αφήνεις το γατάκι μόνιμα στο μπαλκόνι...
Πέραν τούτου, επειδή είναι μικρό και θέλει να εξερευνήσει τα πάντα είναι και πολύ επικίνδυνο να μένει έξω στο μπαλκόνι.
Το καλύτερο κι ασφαλέστερο για να περνάει η γάτα κάποιες ώρες ΚΑΙ στο μπαλκόνι, είναι να το περιφράξεις καθώς μπορεί να πέσει από κάτω, να φύγει κλπ.
Εάν ένα γατάκι είναι περιορισμένο σε έναν τόσο μικρό χώρο, είναι θέμα ημερών να προσπαθήσει να φύγει.

Σχετικά με το ζήτημα της τουαλέτας του, ένα γατάκι 1,5 μηνός αρχίζει να μαθαίνει σιγά - σιγά την άμμο, πως να κάνει τις ανάγκες του εκεί, πως να τα καλύπτει, πως να προσέχει μη λερωθεί, πως να πλένεται μόνο του.
Το να το κάνεις μπάνιο 2 φορές την ημέρα μπορεί να βλάψει την υγεία του, ένα γατάκι δεν πρέπει να το πλένουμε με τέτοια συχνότητα.
Αρκετοί κτηνίατροι αναφέρουν ότι το μπάνιο μια φορά το μήνα είναι υπεραρκετό, εάν βλέπεις ότι λερώνεται στην τουαλέτα μπορείς να το καθαρίζεις με ένα μωρομάντηλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,805 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:41, 23-09-11:

Δεν υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσει λιγο,και να μην μαθει να πηγαινει την τουαλετα της.Λιγη υπομονη χρειαζεται τωρα στην αρχη που ειναι μικρο.Και εμενα η δικια μου αρχικα τα εκανε εκτος τουαλετας,αλλα μια χαρα την εμαθε.
Οχι μπανιο στα μικρα γατακια.Ειναι παρα πολυ επικινδυνο.Η γατα παθαινει πολυ ευκολα πνευμονια,ποσο μαλλον για μικρο γατακι..και 2 την ημερα;

Υγ Και ναι,οπως το λεει ο Γιωργος ειναι. Το να μενει μονιμα στο μπαλκονι ζωο,θεωρειται κακοποιηση ακομα και απο τον νομο,και απαγορευεται.
Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία, ζώων συντροφιάς. Στις πολυκατοικίες αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα, με την προϋπόθεση ότι: α) τα ζώα αυτά διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή τους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος,
πηγη

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,004 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 01:32, 24-09-11:

Μπορείς το βράδυ να βάζεις τη γατούλα στο μπάνιο, αλλά, προς Θεού, όχι συνεχώς στο μπαλκόνι, που φαντάζομαι δεν θα είναι και μεγάλο, εφόσον πρόκειται για γκαρσονιέρα. Μια μικρή προσπάθεια χρειάζεται από μέρους σου. Η γάτα έχει την καθαριότητα στα γονίδιά της. Θα την ταΐζεις σε συγκεκριμένες ώρες, και αμέσως μετά το φαγητό θα την ακουμπάς στην άμμο της, και θα κάνεις ότι σκαλίζεις με τα μπροστινά ποδαράκια. Αμέσως θα μπει στο νόημα και δεν θα έχεις άλλα ατυχήματα. Τώρα, όσο για το βράδυ, να την αφήνεις στο μπάνιο με την πόρτα κλειστή και το φως ανοιχτό, να βλέπει (αν και οι γάτες βλέπουν σαν ....γάτες και στο σκοτάδι, αλλά εδώ έχουμε ένα μωρό). Η αδελφή μου βρήκε πεταμένο ένα μωρό γατάκι 25 ημερών περίπου, καλά καλά δεν στέκεται στα πόδια του, είχε στην αρχή διάρροια και λέρωνε τη φωλίτσα του, αλλά, μόλις έκανε αυτά που σου είπα, το μωρό πήγε αμέσως στην άμμο και για τσίσα και για κακά. Τώρα βέβαια, μην περιμένεις σε αυτή την ηλικία η γατούλα να κάνει χορευτικές φιγούρες όπως οι μεγαλύτερες γάτες, που σκεπάζουν όμορφα και τακτικά τα κακά τους.....Φυσικό είναι και να τα πατήσει, και να τα αφήσει ασκέπαστα. Σε λίγο καιρό όμως θα είναι ξεφτέρι. Απαραιτήτως όμως πρέπει να φροντίσεις να σταματήσει η διάρροια, καθώς μπορεί και να πεθάνει το γατάκι. Είτε σε σκουλήκια οφείλεται είτε στη διατροφή της, πρέπει να συνενοηθείς με τον κτηνίατρο. Δεν είναι εύκολη υπόθεση η ανατροφή ενός ζώου, αλλά, δεν είναι και τίποτα το φοβερά δύσκολο.Προσπάθησε και θα τα καταφέρεις. Καλή συνέχεια και, προς Θεού, πάρτην από το μπαλκόνι. Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς, δώσ'την πίσω, δεν είναι ντροπή!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:13, 24-09-11:

αλεξια μου κατ αρχην μπραβο που υιοθετησες ενα γατακι,μην το βαλεις κατω ομως ετσι ευκολα,θα ζοριστεις λιγο στην αρχη,αλλα εφοσον το πας στον κτηνιατρο και παρει τα απαραιτητα φαρμακα για τα σκουλικακια,θα παν ολα καλα.
δεν του δινεις ανθρωπινο γαλα ετσι δεν ειναι?ετσι την ειχα πατησει κι εγω,τους εδινα γαλα τις πρωτες μερες και τα πειραξε.κι οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω μην το εχεις μονιμα στο μπαλκονι,θα πεσει απο κατω το καημενο!
κατι αλλο μηπως η λεκανιτσα ειναι ψηλη για εκεινη και δεν φτανει?ισως να θελει λιγο βοηθεια στην αρχη,μικρο ειναι ακομα,σκεψου οτι εχεις ενα μωρακι,κανενα μωρο δεν κανει κακα αμεσως στην τουαλετα ετσι δεν ειναι?καπως ετσι και τα γατακια,απο σενα εξαρταται ποσο γρηγορα θα μαθει.οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε,τρεια πραγματα θελεις επισκεψη σε κτηνιατρο,χαμηλη λεκανιτσα και αγαπη,και προς θεου οχι μονιμα στο μπαλκονι!

Παράθεση

Alexia18 (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ένα γατάκι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Alexia18 έγραψε στις 09:42, 24-09-11:

Παιδιά γεια σας...
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ. Όντας καινούρια στον τομέα δεν έχω ιδέα τί να κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις αν και προσπαθώ πολύ (από τότε που έχω το γατάκι έχω χάσει τον ύπνο μου από την ανησυχία. Σαν χαζομαμά κι εγώ...). Το μπαλκόνι το έχω περιφρουρίσει βέβαια και δεν το αφήνω ποτέ χωρίς επίβλεψη εκεί.Αν και ακόμα δεν έχει δυνάμεις να πηδήξει ούτε σε ύψος των δύο εκατοστών. Φυσικά δεν θα μείνει μόνιμα εκεί...απλά σκέφτηκα ότι όσο είναι ακόμα μικρό και όσο είμαι κι εγώ σπίτι και μπορώ να το επιβλέπω όλη την ημέρα (αφού η σχολή δεν έχει ανοίξει ακόμα), ότι μπορώ να περιορίσω το χάλι που γινόταν μέσα στο σπίτι. Γιατί είναι και πολύ μικρό το σπίτι και δεν έχω και πολλές επιλογές. Και επειδή ακριβώς μπορώ να το ελέγξω την ημέρα (το καθαρίζω κάθε φορά που κάνει κακάκια του με μωρομάντιλο. Άρχισε να με αφήνει τώρα οπότε τέρμα και τα μπάνια) , αφήνω ανοιχτή τη μπαλκονόπορτα και μπαινοβγαίνει όποτε θέλει. Και νύχτα βέβαια το βάζω μέσα στο χόλ (Στο μπάνιο δεν γίνεται γιατί είναι πολύ μικρό και δεν χωράει το σπιτάκι του που δεν το αποχωρίζεται με τίποτα...). Τώρα όσο για το φαγητό που του δίνω, γάλα δεν του δίνω καθόλου. Ο κτηνίατρος που τον πήρα τηλέφωνο μου έδωσε μια ξηρή τροφή που περιέχει γάλα μέσα και κάτι κονσέρβες με ψάρι. Εγώ όμως το ταΪζω πιο πολύ με την ξηρή τροφή γιατί όταν του δίνω κονσέρβα έχω παρατηρήσει ότι μετά βρωμάνε πολύ χειρότερα τα κακάκια του. Τώρα για σκουληκάκια δεν ξέρω αν έχει...η προηγούμενη ιδιοκτήτρια που μου έδωσε και το βιβλιάριο υγείας του, μου είπε ότι είχε πάρει ήδη μια τέτοια θεραπεία οπότε το μόνο που έχω εγώ να κάνω είναι να το πάω για εμβόλιο σε δέκα μέρες. Όμως τα κακάκια του είναι μαλακά. Λέτε να φταίει αυτό? Αν έχετε εμπειρία σε κάτι τέτοιο πείτε μου αν είναι να το πάω πιο νωρίς στον κτηνίατρο. Α και κάτι άλλο...επειδή το γατάκι μου νοιαουρίζει όλη μέρα και πεινάει, μου είπε ο κτηνίατρος να του αφήνω φαγητό όλη μέρα και να τρώει όποτε αυτό θέλει επειδή είναι μικρό ακόμα. Μήπως γι' αυτό κάνει συνέχει κακά του? Μήπως πρέπει να το ταΪζω εγώ μόνο κάποιες φορές την ημέρα? Αλλά πάλι το έχω δοκιμάσει κι αυτό αλλά κλαψουρίζει... Τι να κάνω?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:41, 24-09-11:

Αλεξάνδρα, προσωπικά πιστεύω πως τα γατάκια είναι καλό να έχουν γεμάτο μπολάκι με φαγητό καθώς αυτό είναι το διάστημα που αναπτύσσονται οπότε άσε του φαγητό να τρώει όποτε θέλει αυτό.
Τουλάχιστον μέχρι την στείρωση πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο, μετά ίσως να του δίνεις δύο γεύματα την ημέρα με συγκεκριμένη ποσότητα τροφής.

Όσον αφορά τα μαλακά κακά του, θα έλεγα πως το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τον κτηνίατρο και να το δει.

Παράθεση

Alexia18 (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

H Alexia18 έγραψε στις 18:50, 24-09-11:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Γιώργο. Να είσαι καλά.

Παράθεση

vassonoff

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 12:50, 10-10-11:

Γεια σας και απο μενα...Χρειαζομαι και γω βοηθεια γιατι το γατακι μου με εχει φτασει στα ορια μου...Ενω ειχε μαθει να κανει τα τσισα του στο ειδικο χωρο εδω και αρκετες μερες,κατουραει οπου βρει...Στο στρωμα μου,παπλωμα σεντονια κτλ,στα χαλια,διπλα απο την αμμο της,σε θηκη του λαπτοπ και της κιθαρας και ουτε ξερω αν εχει κανει και αλλου...Ειμαι μονιμως και καθαριζω,δεν εχω στωμα και σκεπασματα για να κοιμηθω...Δεν ξερω τι να κανω...Απλως ολο αυτο με εχει εκνευρισει παρα πολυ...Εχετε καμια ιδεα???τι να φταει???Να εχει καποια διαταραχη??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,805 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:03, 10-10-11:

Αν μπορεις πες μας τι ηλικια εχει το γατακι και τι φυλο;

Παράθεση

vassonoff

Νεοφερμένος

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 13:10, 10-10-11:

Ωχ sorry...Ειναι περιπου 2 μηνων και ειναι θηλυκο...Απλως μου κανει εντυπωση οτι στην αρχη εκανε κανονικα τσισα στον ειδικο χωρο...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 10-10-11:

Και εμενα μου κανει εντυπωση,γιατι αν ηταν σε μεγαλυτερη ηλικια θα ελεγα οτι φταιει η σεξουαλικη ωριμανση,αρα στειρωση.Ομως ειναι πολυ μικρο για κατι τετοιο.
Μηπως αλλαξε κατι;Καμια μετακομιση;Καινουργιο γατακι;Το μαλωσες;Κατι τελοσπαντων διαφορετικο απο τα συνηθισμενα;
Επισης..στο γιατρο το εχεις παει;Ακομα και ουρολοιμωξη μπορει να εχει..ή κατι σε σχεση με το ουροποιητικο του.Γενικα να ξερεις οτι οταν αλλαζει η συμπεριφορα της γατας..θα πρεπει να μας προβληματισει,οποτε καλο θα ηταν μια επισκεψη στον κτηνιατρο.

Παράθεση

vassonoff

Νεοφερμένος

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 13:28, 10-10-11:

Οχι τιποτα δεν εχει αλλαξει...Το πηγα προχθες στον γιατρο για κλινικη εξεταση και για το εμβολιο αλλα δεν μου ειπε κατι...Και το θεμα ειναι οτι κλεινω ολες τις πορτες οταν λειπω για να μην μπει στο κρεβατι μου και μενει στο χολ...και ψαχνει να την βρει ανοιχτη για να κατουρησει...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:31, 10-10-11:

Του ανεφερες οτι κατουραει ετσι;Γιατι αν δεν του το ανεφερες,λογικο ειναι να μην σου ειπε τιποτα.Πχ για ουρολοιμωξη θα πρεπει να παρει δειγμα ουρων για να δει αν εχει.Δεν φαινεται με το ματι.

Παράθεση

vassonoff

Νεοφερμένος

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 13:37, 10-10-11:

Οχι δεν το ανεφερα,γιατι ελεγα ετυχε ρε παιδι μου...μπερδευτηκε κτλ...Αρα να το παω να το δει παλι εε??Ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 15:03, 10-10-11:

Προσωπικά θα με ανησυχούσε εάν εάν γατάκι - ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία - κατουρούσε όπου βρει, ειδικά εφόσον είχε συνηθίσει στην άμμο...
Οπότε θα πρότεινα να το πας στον κτηνίατρο να το δει και να του αναφέρεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια την όλη κατάσταση κι οποιαδήποτε σχετική λεπτομέρεια προκειμένου να καταλάβει κι εκείνος τι μπορεί να ευθύνεται ώστε να το ψάξει.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Παράθεση

bobo (Αντα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bobo
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμπάκα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H bobo έγραψε στις 15:42, 10-10-11:

γεια σας γατοφιλες μου,
μου εχετε δωσει την πολυτιμη βοηθεια σας διαβαζοντας τα αρθρα σας,πολλες φορες.Αυτη τη φορα καιγομαι..Εφερα στο σπιτι πρι 6 μερες εναν στειρωμενο(προ 3 εβδομαδων) γατουλη ενος ετος περιπου.Τον υιοθετησα απο μια κτηνιατρικη κλινικη που βοηθαει τα αδεσποτα.Εγω εχω ηδη μια γατουλα ενος ετους μη στειρωμενη.(Θα την στειρωσω αργοτερα).Περασαμε δυσκολες 6 μερες μεχρι να τα ψιλοβρουν.
Το μεγαλο μας προβλημα ειναι οτι ο καινουργιος γατουλης,ο Βουδας(ονομα και πραμα..) ενω πηγαινει κανονικα στην αμμο για κακα,τα τσισα τα κανει ποτε στην αμμο και ποτε εκτος.Το συζητησα με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι ακομα δεν εχουν ισορροπισει οι ορμονες και ακομα μαρκαρει περιοχες.Εγω βλεπω οτι δεν ψεκαζει απλως,κανει τσισα κανονικα.Και μυριζουν απαισια-οποτε μαλλον να ειναι θεμα ορμονων ισως?τι να πω..Τον εχω πετυχει να κατουραει σε 2 διαφορετηκες πορτες και στο σιφωνι της τουαλετας.
Μηπως τον εχει αγχωσει και η αλλαγη περιβαλλοντος,μηπως η παλια γατα που τον αγριευει..?Βοηθηστε με..

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 16:21, 10-10-11:

Εννοείται ότι τον στρεσσάρει το καινούργιο περιβάλλον και κυρίως η παλιά γάτα. Εγώ όταν πήρα το δεύτερο γατούλη μέχρι να εξοικειωθεί με το περιβάλλον και να συνηθίσει τον παλιό γατούλη πέρασε χμ σχεδόν ένας χρόνος!!!Εντωμεταξύ ακόμα που και που κατουράει έξω (προτιμάει τις πλαστικές σακούλες). Χρειάζεται υπομονή

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:23, 10-10-11:

Ανάφερες πόρτες, αρα ο γατούλης ψεκάζει κάθετες επιφάνειες. Αυτό είναι το ψέκασμα, αυτό είναι το μαρκάρισμα της περιοχής. Μυρίζει απαίσια και πολλές φορές είναι μεγάλη ποσότητα ούρων.
Ο γατούλης το κάνει για διάφορους λόγους. Είναι δισεπίλυτο πρόβλημα και χρειάζεται υπομονή. Το πέρασα κι εγώ και αναγκάστηκα να συμβουλευτώ και ειδική cat behaviour consellor με την οποία μίλησα τηλεφωνικώς. (Αγγλίδα). Ποτέ δεν θυμώνεις στο γατάκι. Ψάχνεις να δεις πότε το κάνει, που και γιατί. Ψάχνεις να βρεις τρόπους να αλλάξεις τις συνθήκες που οδηγούν το γατί σε προβληματική συμπεριφορά. Να είσαι σίγουρη ότι η μετακόμιση, η αλλαγή περιβάλλοντος, αλλά και η παρουσία άλλου γάτου στο σπίτι έχουν προκαλέσει στρες στο γατί, το οποίο αισθάνεται την ανάγκη να οριοθετήσει την περιοχή του.
Χρειάζεται ψάξιμο, διάβασμα αν χρειαστεί, πολλές προσπάθειες και υπομονή.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 18:48, 12-03-14:

Καλησπέρα σας παιδιά...
εχω ενα προβλημα και θα ήθελα τη βοηθεια σας. Πριν καιρο, βρηκα ενα γατακι χτυπημενο απο αυτοκινητο και το πηγα στον κτηνιατρο. Ειχε χτυπησει στο κεφαλι, ωστόσο έζησε. Αρχικα το ειχα σπιτι μου. Τον καιρο εκεινο ηταν αρκετα αγριο, δεν περπατουσε καλα και δεν χρησιμοποιουσε παντα την αμμο του. Η κατασταση αυτη συνεχιστηκε και οταν αρχισε να περπαταει φυσιολογικα. Καποιες φορες πηγαινε στην αμμο, καποιες φορες, διπλα και καποιες αλλου. Πλεον το γατακι βρισκεται στο χωριο μου. Ομως δεν πηγαινει στο χωμα οταν πρεπει. Και παλι προτιμα το πατωμα. Και πέρα απο αυτο, δεν καθαριζεται αρκετα, οπως οι αλλες γατες. Ελαχιστα θα ελεγα... Μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nagia@gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nagia@gr
H nagia@gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγίνιο (Πιερία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nagia@gr έγραψε στις 20:24, 01-12-15:

Παιδιά καλώς σας βρήκα!

Έχω θεματάκι με τον γάτο μου.Είναι σχεδόν 1 έτους,αλητάκι κεραμιδόγατο.Όταν μας υιοθέτησε μικρούλης ακόμα,αποφασίσαμε να το έχουμε έξω,μιας και πλέον δεν επιτρέπονταν τα κατοικίδια εντός.Πλέον όμως μπορώ να τον έχω στο δωμάτιό μου.Αλλά υπάρχει το εξής θέμα.Δεν πάει στην λεκάνη με την άμμο να κάνει την ανάγκη του.Ενώ ακολούθησε το παράδειγμα της μεγαλύτερης γάτας(Σιαμ) που πήγε,για κάνα 2 φορές πήγε κι εκείνος,αλλά επιμένει να θέλει να βγει έξω.
Για την άμμο συμβουλεύτηκα τον κύριο με το pet shop και επέλεξα μια αρωματική καλή.Είναι καλό το βάθος της λεκάνης και η ποσότητα της άμμου,έχω πάρει και το απαραίτητο αξεσουάρ για την απομάκρυνση των περιτωμάτων.Σε ήσυχο μέρος και μακριά απο το φαγάκι του.Μόνο αυτό το γατούδι μου δεν μπορώ να καταλάβω γτ αρνείται να προσαρμοστεί.Και δεν θέλω να κάνω κάτι να τον αποπάρω ή να τον πιέσω.Αν θα μπορούσατε να με συμβουλεύσετε,θα ήταν τέλεια.Στο παρελθόν είχαμε γάτες και μάλιστα μέσα στο σπίτι.Και όλες ήταν πεντακάθαρες και στην άμμο τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 01-12-15:

Καλησπερα φιλη μου.Ειναι πολυ λογικο εφοσον ειχε συνηθισει εξω τοσο καιρο,να διατηρει αυτην την σταση.Σαφως θελει χρονο και υπομονη,δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη αυτο.Ειναι σιγουρο ομως οτι θα μαθει την αμμολεκανη.Δεν ξερω ΚΑΜΙΑ γατα να μην το εμαθε.Αλλα δεν γινεται αυτο αμεσως.
Κανε το εξης: Πηγαινε τον ανα τακτα χρονικα διαστηματα στην αμμολεκανη ,βαζετον μεσα και κουνα τα μπροστινα του ποδαρακια λες και σκαβει την αμμο.Μια ,δυο,τρεις ,πεντε δεκα..θα το παρει αποφαση.
Και κυριως μην ενδωσεις να το αφησεις εξω,εχασες το παιχνιδι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,866 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:09, 01-12-15:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Πουπουλίνα, το "κλειδί" είναι να επιμείνεις.
Επίσης, αν η άμμος έχει έντονο άρωμα, δοκίμασε μια μη αρωματική (σε περίπτωση που δυσανασχετεί με την οσμή της). Όπως και να'χει, μπορεί να πάρει το χρόνο του, αλλά θα το συνηθίσει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nagia@gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nagia@gr
H nagia@gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγίνιο (Πιερία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nagia@gr έγραψε στις 06:10, 02-12-15:

Έυχαριστώ πολύ!Θα επιμείνω!!!κι αυτο με την άμμο θα το εξετάσω..αν και 2-3 φορές..δεν έδειξε να ενοχλείται ;-)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους