Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 154,173 εγγεγραμμένα μέλη και 713,889 μηνύματα σε 22,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 657 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υδροκέφαλο γατάκι

berck13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη berck13
Ο berck13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O berck13 έγραψε στις 19:44, 18-07-12:

Καλησπερα σε ολους.
Δεν ειχα ποτε κατοικιδιο στη ζωη μου αλλα μου συμβαινει κατι δυσαρεστο.
Προχθες (δευτερα) γυρνωντας απο την δουλεια βρηκα ενα μικρο γατακι στη πιλοτη του σπιτιου το οποιο μολις με ειδε ηρθε πανω μου.
Ειναι πανεμορφο και χαδιαρικο και φαινοταν ταλαιπωρημενο. Παρατηρησα οτι ειχε αρκετα μεγαλο κεφαλι αλλα δεν εδωσα πολυ σημασια.
Χτες το πηγα στο κτηνιατρο οπου με ενημερωσε οτι δυστυχως ειναι υδροκεφαλο και πρεπει να του κανουμε ευθανασια.
Το περιεργο στην υποθεση ειναι οτι οταν η γιατρος μου ανεφερε περι ευθανασιας το γατι με κοιταξε στα ματια με πολυ θλιμμενο υφος σαν να μμου ελεγε ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ και φυσικα ελιωσα απο στεναχωρια.
Αρνηθηκα να του κανω ευθανασια.
Δεν μπορω να ηρεμησω καθολου απο χθες, ουτε να δουλεψω μπορω, ουτε να κοιμηθω.
Σκεφτομαι μονο πως μπορω να το βοηθησω.
Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθηση με καποια συμβουλη η να μου συστησει κανα καλο γιατρο να παω?
Το γατακι ειναι περιπου 1-1/2 μηνων απο οτι μου ειπε ο γιατρος.
Θελω να το σωσω η τουλαχιστον να ζησει καλα μερικους μηνες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Βασιλης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,024 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:52, 18-07-12:

Βασίλη μου, καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι!! Καλά έκανες που δεν έδωσες την συγκατάθεσή σου για ευθανασία..τουλάχιστον χωρίς να εξετάσεις όλες τις παραμέτρους του προβλήματος..
Σου εξήγησε ο κτηνίατρος γιατί πρότεινε ευθανασία καταρχήν;
Για κτηνιάτρους δες εδώ:
Λίστα Κτηνιάτρων
Γράψτε έναν κτηνίατρο εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

berck13

Νεοφερμένος

O berck13 έγραψε στις 20:09, 18-07-12:

μου προτεινε ευθανασια γιατι το γατι δεν θα εχει καλη εξελιξη χωρις ομως να μου δωσει πολλες λεπτομερειες.
Θελω να το φροντισω οσο παει περισσοτερο, τουλαχιστον να ζησει λιγο ευτυχισμενα γιατι το ατιμο ειναι αξιολατρευτο!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 20:14, 18-07-12:

Τι σημαίνει είναι υδροκέφαλο; Είναι κάτι που του δυσκολεύει την ζωή ή ο θάνατος έιναι αναπόφεκτος;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,024 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:16, 18-07-12:

Τι να σου πω, με συγκινείς. Κοιτάζεις την περίπτωση αυτή από την οπτική γωνιά του γατιού, δεν ψάχνεις την δικιά σου ευκολία..Αυτό το γατάκι, υδροκέφαλο, ναι, ήρθε σ' αυτό τον κόσμο. Για όσο καιρό μπορεί να χαρεί τον ήλιο, το παιγνίδι, την αγάπη σου, την ζεστασιά της αγκαλιάς σου γιατί να μην τα χαρεί; Ψάξε το όσο πιο πολύ μπορείς, ανακάλυψε τι εξέλιξη θα έχει αυτό το πλασματάκι και για ποσο καιρό ίσως θα μπορεί να ζήσει ευτυχισμένο. Σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς θα το κάνουμε. Ήρθες στο σωστό μέρος, εδώ υπάρχει αγάπη!
Χρειάζεσαι όμως ακόμα ένα γερό σύμμαχο στο πλάι σου, έναν καλό κτηνίατρο!

Παράθεση

berck13

Νεοφερμένος

O berck13 έγραψε στις 20:27, 18-07-12:

μπορεις να μου προτεινεις εναν πολυ καλο κτηνιατρο?
Μενω Νεο Ηρακλειο και θα επισκεφθω αυτων που ειναι στη λιστα και ευτυχως ειναι κοντα μου

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,970 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:41, 18-07-12:

Φιλε μου,αυτη τη στιγμη,επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα..το μονο που σιγουρα μπορω να σου πω ειναι ,αυτο που σκεφτεσαι και εσυ.Να πας οπωσδηποτε και σε αλλον κτηνιατρο.Δυστυχως ειναι αρκετοι οι κτηνιατροι που πετανε την ευθανασια πολυ ευκολα.
Συμβουλεψου καποιους,ψαξτο και εσυ,θα ψαξουμε και εμεις να βρουμε πληροφοριες(εγω θα ρωτησω και τον δικο μου κτηνιατρο) και θα δεις τι θα κανεις.
Παντως ενα τεραστιο μπραβο σου.

ΥΓ.Οποιος γνωριζει ενα καλο κτηνιατρο,ας το γραψει εδω παιδια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

berck13

Νεοφερμένος

O berck13 έγραψε στις 20:55, 18-07-12:

σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας.
Θα παρω δευτερη γνωμη αυριο και βλεπουμε.
τωρα παιζω μαζι του!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:14, 18-07-12:

Berck να χαρεις ο,τι αγαπας!

Μην του κανεις ευθανασια.

Δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι αυτη η παθηση, αλλα τουλαχιστον ας ζησει οσο ειναι να ζησει κοντα σου ευτυχισμενο που απ οτι φαινεται το αγαπας.

Απο την προσωπικη μου εμπειρια με τα ζωα, οποιο προβλημα υγειας και να εχουν σημασια εχει η αγαπη που θα τους δωσεις στις δυσκολες στιγμες που περνουνε.Ακομα και αν η ασθενεια τους ειναι ανιατη.
Πιστεψε με τα ζωα το αντιλαμβανονται αυτο.

Η ευθανασια για τους περισσοτερους ειναι η ευκολη λυση.

Αν το αντεχουν τα οικονομικα σου πηγαινε το και σε αλλο γιατρο, οπως σου ειπαν και οι αγαπητοι συμφορουμιτες εδω μεσα.

Μην του κανεις ευθανασια, ομως...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,686 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 23:18, 18-07-12:

Φίλε berck13, ένα μπράβο κι από εμένα και για την προσπάθεια σου αλλά και για το ότι δεν τα παρατάς.
Όντως, πολλοί κτηνίατροι αναφέρουν την ευθανασία με κάποια σχετική ευκολία...
Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα από την σκοπιά του μικρού.
Εάν δεν υποφέρει, εάν δεν πονάει τότε ας του δοθεί η ευκαιρία να ζήσει όσο το δυνατόν περισσότερο, εισπράττοντας την αγάπη, την φροντίδα και τη ζεστασιά που του αξίζει κι εκείνο με τη σειρά του θα στο ανταποδώσει με 1002 τρόπους...
Θα συνιστούσα κι εγώ να επισκεφθείς άμεσα έναν ακόμη κτηνίατρο ώστε να σου πει τη γνώμη του για το θέμα αλλά και ποια προβλήματα προκαλεί η υδροκεφαλία στη ζωή/ανάπτυξη του ζώου.
Η κτηνίατρος που πάω τα δικά μου είναι πολύ καλή γιατρός, με πραγματικό ενδιαφέρον κι αγάπη για τα ζώα απλώς είναι στην Αργυρούπολη.
Θα σου δώσω τα στοιχεία της μήπως μπορέσεις να πας το μικρό και να το δει...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:03, 19-07-12:

Παιδιά πρέπει να βρει όμως και έναν καλό γιατρό. Οποιος ξέρει κάποιον αν το γράψει. Κααι εσείς που είστε Αθήνα ρωτήστε τους δικούς σας κτηνιάτρους μήπως μπορούν να προτείνουν κάποιον κατάλληλο για να αναλάβει μια τέτοια περίπτωση!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 10:33, 19-07-12:

Λυκούργος Κλαμαριάς, 2106000911

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 14:32, 19-07-12:

Απ'όσο ξέρω, σε αυτή τη πάθηση αυξάνεται πολύ το υγρό του εγκεφάλου και τον πιέζει και μεγαλώνει το κρανίο. Γενικότερα, με την πάροδο του χρόνου, δημιουργεί πολλά συμπτώματα από την πίεση, και παθολογικά αλλά και συμπεριφοράς.
ΩΣΤΟΣΟ, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, και η δική μου γνώμη είναι επίσης να αφεθεί στην άκρη η ιδέα της ευθανασίας, έστω μέχρι να αρχίσουν τα οποιαδήποτε συμπτώματα. Το πόσο προχωρημένη είναι η πάθηση, φάνταζομαι ένας καλός γιατρός θα μπορεί να το εκτιμήσει.
Με συγκίνησες πολύ γιατί βλέπεις το κόσμο από τα μάτια αυτού του γατουλη
Μακάρι να δίνουμε ζωή όσο πιο πολύ μπορούμε!

Παράθεση

naty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naty
H naty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H naty έγραψε στις 19:54, 22-07-12:

ο κλαμαριας ειναι πολυ καλος γιατρος συμφωνω απολυτος !!!!!!!!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,380 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 07:45, 23-07-12:

τι έγινε τελικά με το γατάκι;

Παράθεση

vagelis31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vagelis31
Ο vagelis31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O vagelis31 έγραψε στις 16:31, 24-07-12:

και εγω συμφωνω με τα παιδια παρε και αλλη γνωμη γιατι πολλοι κτηνιατροι δεν ξερουν τι λενε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:57, 29-07-12:

Έχουμε κάποιο νεότερο;

Παράθεση

Mik22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mik22
H Mik22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mik22 έγραψε στις 21:59, 08-10-22:

Καλησπέρα,
τί έγινε τελικά με το υδροκέφαλο γατάκι έζησε και αν ναι πως το καταφέρατε?
πρόσφατα βρήκα ένα υδροκεφαλο γατάκι μερικών ημερών που ήταν ετοιμοθάνατο.
Έδωσα μεγάλο αγώνα για να το κρατήσω στην ζωή, το τάίζα με μπιμπερό, το πήγαινα 2 φορές την εβδομάδα στον κτηνίατρο για φαρμακευτική αγωγή και κάποια στιγμή ξεκίνησε ο κτηνίατρος να του κάνει και παρακκέντιση για να αποσυμφορείται ο εγκέφαλος.
Πήγαινε πολύ καλά ο γλυκός μου, τόσο που πίστεψα οτι θα τους διαψεύσουμε όλους και θα μεγαλώσει μαζί μου!
Σιγά σιγά περπάτησε, ξεκινήσαμε κονσέρβα, έμαθε να πηγαίνει στην άμμο, έπαιζε, σκαρφάλωνε στον καναπέ και το κρεβάτι και ήταν ένα τόσο χαρούμενο γατάκι που έδινε και έπαιρνε αμέριστη αγάπη καθημερινά!
Κάποια στιγμή εμφανισε ξανά νευρολογικά σχεδόν παρέλυσαν τα ποδαράκια του και πήγαμε στον κτηνίατρο όπου του χορηγήθηκε διπλή δόση φαρμακευτικής αγωγής και στην παρακκέντιση του αφαίρεσαν υγρο 10 σύρριγγες των 2ml. Αυτό θεωρώ ήταν και το μοιραίο λάθος, καθώς από εκείνη τη στιγμή και έπειτα η επιδείνωση ήταν ραγδαία. Παρέλυσε εντελώς, τυφλώθηκε, πάθαινε επιλιπτικές κρίσεις πολύ συχνά και ήταν ένα κατάκοιτο γατί που όμως έτρωγε και κατουρούσε κανονικά.
Το πήγα στον γιατρό, όπου μου πρότειναν να το "ξεκουράσουμε'' λέγοντάς μου οτι δεν μπορεί να αλλάξει η κατάσταση.
Μην μπορώντας να το βλέπω έτσι πήρα την απόφαση (δεν ξέρω πως) να του κάνουμε ευθανασία. Αν μπορόυσα να αλλάξω τον χρόνο δεν θα το έκανα ποτέ ξανά. Έζησε μόνο 2 μήνες αν και εγώ πιστεύω οτι θα μπορόυσε να ζήσει περισσότερο.
Αν κάποιος έχει παρόμοιο περιστατικό ή περαιτέρω γνώσεις περί του θέματος , παρακαλώ ας επικοινωνήσει.
Ψάχνω παντού πληροφορίες και είναι πολύ ελλιπείς.
Ευχαριστώ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους