Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 154,179 εγγεγραμμένα μέλη και 713,890 μηνύματα σε 22,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 590 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα με στοματίτιδα

Annie12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Annie12
H Annie12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Annie12 έγραψε στις 03:18, 30-10-22:

Πριν ένα μήνα η γάτα μου (10χρονων,στειρωμένη) σταμάτησε τρώει. Δεν ερχόταν καθόλου σπιτι.Είναι κεραμιδογατα, όμως πάντα κοιμόταν σπίτι, κοίταξα τα ούλα της, και ήταν πολύ πολύ κόκκινα. Πήγαμε γιατρό και είπε ότι έχει στοματιτιδα.
Τα δόντια της φαίνονται καλά είπε. Της εβαλεΕ μια ένεση κορτιζόνης και μια άλλη (αντιφλεγμονώδης ? ) .
Πήγαμε σπίτι, μετά από 2 μέρες έφτιαξε η όρεξη της, της έβραζα κοτόπουλο ή ξηρή τροφή ή έστω ζαμπόν. Φαινόταν καλύτερα άρχισε να κοιμάται με ξανά σπιτι
Τώρα 20 μέρες μετά αντιμετωπίζει ξανά τα ίδια. Πεινάει αλλά δεν μπορεί να φάει.δυσκολευεται μέχρι και το στόμα να ανοίξει, είναι πάντα φοβισμένη.
Θα την πάρω ξανά. Όμως η κορτιζόνη πόσες φορές μπορεί να δίνεται?
Την πρώτη φορά μου στοίχισε 50 ευρώ. Δυσκολεύομαι οικονομικά για αυτό αν είναι κάθε μήνα.
Η εγχείρηση για εξαγωγή δοντιών πόσα κόστισε για κάποιον που έκανε?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:16, 31-10-22:

Γειά σου Annie,
Είχε η προηγούμενη γάτα μου στοματίτιδα, και σκεφτόμουν να κάνω την εξαγωγή, έψαχνα μάλιστα κτηνίατρο που να την κάνει με αναισθησία με αέριο, τελικά δεν πρόλαβα, έφυγε από κάτι άλλο, μου είχε προτείνει και μια κτηνίατρο στην Αθήνα μια κοπέλα που είχε κάνει η γάτα της.

Δεν κάνει να παίρνει συνέχεια κορτιζόνη, ειδικά ενέσιμη, γιατί και η αποτελεσματικότητα μειώνεται και έχει παρενέργειες, πχ διαβήτη.
Δίνουν και αντιβίωση, πχ stomorgyl, μπορείς να ρωτήσεις και σε άλλον κτηνίατρο. Επίσης έχω διαβάσει για γάτες που τους πέρασε η στοματίτιδα με ωμή διατροφή, νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις. Μπορεί κάτι να την πειράζει στη διατροφή και να το προκαλεί, πχ τα δημητριακά που έχουν οι ξηρές τροφές. Θα ξεκινούσα από αυτό είναι το λιγότερο παρεμβατικό. Επίσης και εξαγωγή να κάνει, μπορεί να μην φύγει εντελώς το πρόβλημα και να βοηθήσει η ωμή διατροφή συμπληρωματικά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους