Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,431 εγγεγραμμένα μέλη και 719,333 μηνύματα σε 22,801 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 413 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δράσεις Δήμων - Ανταλλαγή ιδεών

meowwwww

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meowwwww
H meowwwww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H meowwwww έγραψε στις 14:23, 31-01-20:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Λοιπόν, εμείς εδώ στην ανατολική Θεσσαλονίκη έχουμε το ΣΥ.Π.Π.Α.ΖΑ.Θ. , το οποίο είναι συνεργασία δήμων για την περίθαλψη και την στείρωση ζώων. Στο παρελθόν από όσα έχω ακούσει, δεν έκαναν και πολλά, αλλά έμαθα πως αγοράστηκε ένα οικόπεδο και θα δημιουργήσουν μια φιλοζωική, η οποία θα εξυπηρετεί και τον δήμο Θεσσαλονίκης. Παλιότερα επίσης για να στειρώσουν μια γάτα έπρεπε να την πιάσεις εσύ και να την πας αλλά πλέον έρχονται και τις παίρνουν οι ίδιοι, με την προϋπόθεση ότι θα τους βοηθήσεις κι εσύ εφόσον τα ταιζεις ή τα προσέχεις, γιατί τους είναι δύσκολο να τα πιάσουν βλ. γατιά. Ήθελα να μάθω εάν στους δικούς σας δήμους κάνουν κάτι παραπάνω ή να ξεκινήσουν γενικότερα συνεργασίες σε πόλεις και χωριά ώστε φροντίσουν, αν όχι όλο, ένα ποσοστό αδέσποτων δλδ να δημιουργήσουν και αυτοί φιλοζωική. Να είστε καλά όλοι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meowwwww : 31-01-20 στις 14:25. Αιτία: Παράβλεψη σημαντικής πληροφορίας
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:16, 31-01-20:

Πολυ ωραιο το θεμα σου φιλη μου.
Εχμ..απο που να το ξεκινησουμε και που να το αφησουμε;
Γενικα να πω οτι οι Δημοι απεχουν παρα πολυ απο το να κανουν δουλεια.Και να σκεφτει κανεις οτι ολοι βριζουν τις φιλοζωικες,ενω οι δημοι παιρνουν επιδοτησεις για τα αδεσποτα και οι περισσοτεροι οχι μονο δεν κανουν τιποτα,αλλα δυστυχως εχουν θεαθει και δημαρχοι με τα τσιρακια τους να φολιαζουν αδεσποτα,βλεπε πριν καποια χρονια στη ζακυνθο.Χαμος ειχε γινει τοτε.

Στον δημο Λουτρακιου που ειμαι,σαφως ειναι καλυτερα τα πραγματα,αλλα απεχουν πολυ απο το να ειναι καλα.Δυστυχως εχουμε πολλα αδεσποτα κυριως σκυλια,διοτι ειμαστε κοντα στην αθηνα,οποιος μαλακας βαρεθει το σκυλι του το φερνει εδω.Το καλο ειναι οτι υπαρχει ευαισθητοποιηση απο φιλοζωους,βλεπεις δηλαδη μπωλακια με φαγακι και νερακι,αλλα υπαρχουν και οι μισοζωοι.Με αντιστοιχες ενεργειςς,ακομα και φολες.

Οσον αφορα τον Δημο,αυτο που ξερω ειναι οτι συνεργαζεται με κτηνιατρους,την γιατρο μου στα σιγουρα και με 2 αν δεν κανω λαθος τοπικες φιλοζωικες που κανουν καλη δουλεια.
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι φερνουν στην κτηνιατρο μου αδεσποτακια και σιγουρα καποια απο αυτα σημαινονται,στειρωνονται και εμβολιαζονται με εξοδα του δημου,απο τις κρατικες επιδοτησεις βεβαια,και προσπαθει η γιατρος μου να τα δωσει για υιοθεσια,οσα περισσοτερα μπορει,σαφως δεν χωρανε ολα στο ιατρειο της.Γενικα γινεται μια δουλεια επειδη συμβαλλουν παρα πολυ οι φιλοζωικες και οι κτηνιατροι εδω.Ειδικα η κτηνιατρος μου ειναι πραγματικα φιλοζωη,διοτι δεν ειναι ολοι οι κτηνιατροι πραγματικα και ουσιαστικα φιλοζωοι,να τα λεμε και αυτα.
Μακαρι να γινουν καλυτερα τα πραγματα,αλλα αν δεν γινουν γενναια βηματα απο την μερια της πολιτειας με πρωτο και καλυτερο ειδικο μαθημα,κανονικο..περιβαλλοντικης και φιλοζωικης αγωγης,ΚΑΝΟΝΙΚΟ και οχι προγραμματακια,δεν εχουμε ελπιδες να αλλαξει καποτε αυτος ο τοπος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

H meowwwww έγραψε στις 21:27, 31-01-20:

Λοιπόν, για το πρώτο που είπες πιστεύω ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν αυτές οι επιδοτήσεις ώστε να ασκήσουν και μεγαλύτερη πίεση στους δήμους τους. Στο ότι οι Δήμοι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους συμφωνώ 100%, απλά θεωρώ ότι και εμείς οι φιλοζωοι μπορούμε να τους πηγαίνουμε προτάσεις ή λύσεις μιας και είμαστε περισσότερο μέσα στα πράγματα από τον οποιοδήποτε. Κανένας δήμαρχος δεν νομίζω να συμμετέχει σε φιλοζωικές δράσεις οπότε δεν έχουν γνώσεις και λύσεις πάνω σε αυτά τα θέματα. Άρα σε αυτό μπορούμε να βοηθήσουμε κι εμείς.

Διάβασα κάπου εδώ μέσα από έναν φίλο της ιστοσελίδας ότι δυστυχώς όλοι εμείς οι φιλοζωοι κάνουμε φαύλο κύκλο με τα αδέσποτα και με στεναχώρησε γιατί έχει μια δόση αλήθειας. Το θέμα είναι να υπάρχει συνεργασία από όλους μας. Φιλοζωικές, μεμονωμένοι πολίτες, κράτος κτλ αλλιώς δεν θα λυθεί ποτέ αυτό το πρόβλημα.
Όλοι εμείς μπορούμε να ασκήσουμε πιέσεις στον δήμο μας και αν δεν υπάρχει ανταπόκριση να γίνουν μηνύσεις ώστε να αρχίσει να υπάρχει δράση πάνω σε αυτό το θέμα. Πραγματικά είναι το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να κάνω, αλλά έμαθα στην περίπτωση του ΣΥ.Π.Π.Α.ΖΑ.Θ. έμαθα ότι έγιναν 4 μηνύσεις και μετά ξεκίνησε να αλλάζει κουλτούρα η συνεργασία αυτή των δήμων.

Οπότε εκεί που καταλήγω είναι η ομαδική δουλειά από όλους μας και πιέσεις - λύσεις - ιδέες στο δήμο μας.

Κάτι τελευταίο, αυτό που είπες ότι όλοι οι κτηνίατροι δεν είναι πραγματικά φιλοζωοι το διαπίστωσα πρόσφατα που ήθελα να πάω τη γατομπουκιτσα που βρήκα με σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν είδα καμία ευαισθητοποίηση από κάποιους, πράγμα που με στεναχώρησε αλλά από εδώ και πέρα θα πηγαίνω μόνο σε πραγματικά φιλοζωους κτηνιάτρους. Γιατί για μένα είναι απαράδεκτο να μην κόβει ένας γιατρός έστω 5 € ευρώ για ένα αδέσποτο από την αρχική του τιμή. Που και οι κτηνίατροι θα μπορούσαν να βοηθήσουν πολλά αδέσποτα ζώα αλλά δεν υπάρχει θέληση από αυτά που βλέπω. Αν όλοι έκαναν από κάτι μικρό τώρα η κατάσταση θα ήταν τελείως διαφορετική.

1000% σύμφωνη για το μάθημα στα σχολεία γιατί και τα παιδιά μετά μεταφέρουν γνώσεις στο σπίτι.

Εκτιμώ πολύ την απάντηση σου
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

H meowwwww έγραψε στις 21:31, 31-01-20:

Μία πρόταση θα μπορούσε να ήταν ο κάθε νομός να έχει το δικό του χώρο φιλοξενίας και εργαστήριο εξετάσεων στο ίδιο χώρο για αδέσποτα ζώα. Η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα λόγω έκτασης και περιστατικών 2-4 χώρους
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 11:03, 01-02-20:

Καλημέρα. Κάποιος που απέτυχε να μπει στην Ιατρική και πέρασε Κτηνιατρική, δεν βαπτίστηκε αυτόματα και φιλόζωος.(Το ίδιο ισχύει και για μας τους εκπαιδευτικούς). Υπάρχουν ΑΣΦΑΛΩΣ και οι γιατροί,όπως αυτή η κυρία στο Λουτράκι που μας είπε η Πουπουλίνα.Και για να λέει, ΞΕΡΕΙ. Ειλικρινά όμως δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για τη μεριά που γέρνει η ζυγαριά...Οι Δήμοι τώρα είναι μια άλλη,πονεμένη, ιστορία. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να κρίνεται ξεχωριστά.Πιστεύω ότι σε μικρότερους δήμους η κατάσταση είναι καλύτερη γιατί δεν υπάρχει το χάος του απρόσωπου και της μετάθεσης ευθυνών. Ζούμε σε ένα κράτος ανάλγητο και σε εποχή βαθιάς κρίσης.Όχι μόνο οικονομικής.Οι φωστήρες που μας κυβερνούν βρήκαν την εύκολη λύση των περικοπών.Ποιοι πλήρωσαν το μάρμαρο;Ποιες ήταν οι Ιφιγένειες; Η Παιδεία και η Υγεία με βάναυσες περικοπές. Και όταν οι κρατικές δομές αδιαφορούν για τον άνθρωπο,θα ευαισθητοποιηθούν για τα αδέσποτα; Αμφιβάλλω...Το βάρος πέφτει στους πραγματικά φιλόζωους(όχι σε αυτά τα ζώα που παρατάνε αθώες ψυχούλες όταν πρέπει να πάνε διακοπές ή όταν απλά βαρέθηκαν) και σε λίγες εξαιρέσεις κρατικών λειτουργών. Τόσων φωτεινών αλλά τόσο λίγων που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα της ξεφτίλας που βιώνουμε καθημερινά.
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

H meowwwww έγραψε στις 06:01, 02-02-20:

Ισχύουν όλα αυτά που λες, αλλά άμα το σκεφτείς καλά, δεν είναι τόσο μεγάλο το κόστος για την υποστήριξη των ζώων. Όλα αυτά που έγραψα, μπορούν να γίνουν σε βάθος χρόνου. Εννοείται ότι το πρόβλημα, δεν θα λυθεί σύντομα. Απλά μπορεί να γίνει η αρχή του τέλους του προβλήματος. Ας δώσουμε προτεραιότητα στην υγεία και την παιδεία που προανέφερες, αλλά να μπει στο πρόγραμμα και το θέμα των αδέσποτων. Έχω ακούσει ότι κάποιοι δήμοι χρησιμοποιούν και έσοδα από τα δημοτικά τέλη για την ενίσχυση των προγραμμάτων τους. Έχω ακούσει ότι δίνουν και κίνητρα για την υιοθεσία ενός αδέσποτου ζώου. Γνώμη μου, με τη σωστή διαχείριση γίνονται όλα. Σε βλέπω απογοητευμένο αλλά σε θέλω μάχιμο. Τα φιλιά μου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 14:46, 02-02-20:

Συμφωνώ σε ότι λες. Ούτε θα φύγουν κονδύλια από την παιδεία να πάνε στα αδεσποτούλια. Αυτό που δεν συμμερίζομαι είναι η αισιοδοξία για την δουλειά που γίνεται στους Δήμους. Για μένα είναι κάστρο ανομίας και τέρας γραφειοκρατίας. Ο (πρώην) δήμαρχος Θεσσαλονίκης είναι φυλακή. Θα έπρεπε να ήταν πολλοί ακόμη. Η μίζα και η διασπάθιση δημόσιου χρήματος οργιάζει. Την χώρα μας στους δείκτες διαφθοράς την ξεπερνούν μόνο λίγες τριτοκοσμικές χώρες. Οι περισσότεροι που διαχειρίζονται δημόσιο χρήμα θεωρούν ιερό δικαίωμα,για να μην πω καθήκον, να φάνε από κάτι ως πολύ...Μην ελπίζεις σε πολλά από το ελληνικό δημόσιο.Μένουμε εσύ,εγώ... ΕΜΕΙΣ. Αν αυτό το εμείς γίνει ισχυρό και συνειδητοποιημένο,θα αλλάξουν τα πράγματα. Μέχρι τότε θα είμαι επιφυλακτικός....Όμως σίγουρα μάχιμος. Και οι μάχες δίνονται στα μικρά καθημερινά. Και εκεί δεν χωράνε δικαιολογίες...Όλοι μπορούμε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:12, 02-02-20:

Αυτό που δεν συμμερίζομαι είναι η αισιοδοξία για την δουλειά που γίνεται στους Δήμους. Για μένα είναι κάστρο ανομίας και τέρας γραφειοκρατίας. Ο (πρώην) δήμαρχος Θεσσαλονίκης είναι φυλακή. Θα έπρεπε να ήταν πολλοί ακόμη.
Ετσι.Να τα λεμε και αυτα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

H meowwwww έγραψε στις 19:19, 02-02-20:

Η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι που είστε και οι δύο συνειδητοποιημένοι πολίτες εκτός από φιλόζωοι. Όταν ξέρεις τι ακριβώς γίνεται γύρω σου και είσαι ρεαλιστής, ξέρεις πως να κινηθείς και τι να περιμένεις. Η μόνη μας διάφορα είναι ότι είμαι λίγο έως πολύ πιο αισιόδοξη από εσάς. Η διαφθορά και η γραφειοκρατία είναι τα μεγαλύτερα προβλήματα μας, αλλά ευτυχώς γίνονται κινήσεις για τη μείωση τους. Μπορεί οι ρυθμοί να είναι αργοί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει στασιμότητα. Πριν λίγες μέρες ανεβήκαμε 7 θέσεις στη μειωμένη διαφθορά συγκριτικά με άλλα κράτη. Μπορείς να ψάξεις και σχετικές πληροφορίες. Τώρα, για το ποιοι και πόσοι θα έπρεπε να είναι στη φυλακή, ή να γίνει δέσμευση της περιουσίας τους, είναι μεγάλη η λίστα και δεν είναι της ώρας. Προσωπικά, κοιτάζω τι γίνεται στο σήμερα και αφήνω το παρελθόν, για να δω τι σώζεται από εδώ και πέρα.

Πότε δεν θα έκοβα ούτε ένα ευρώ από την υγεία και την παιδεία, απλά δεν θέλω κακοδιαχείριση.

Ας ασκήσουμε πιέσεις και ας ενωθούμε για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, μιας και δεν θα ασκήσει πολύς κόσμος πίεση για αυτό το θέμα, συγκριτικά με άλλα ζητήματα.
Παράθεση

meowwwww

Νεοφερμένος

H meowwwww έγραψε στις 01:12, 03-02-20:

Επίσης, πάντα είχα μία ανησυχία για τα άτομα που έβαζαν για να τα παίρνουν από τους δρόμους και να τα προσέχουν στον χώρο φιλοξενίας. Θα ήταν καλύτερα να προσλαμβάνουν εκπαιδευτές ζώων και να έχουν τα απαραίτητα χαρτιά. Και έτσι θα έκαναν και την απαραίτητη εκπαίδευση πριν βρουν ένα σπιτάκι, ώστε θα διευκολύνεται ο κόσμος που θα τα υιοθετούσε. (Απλά μία ιδέα μου)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους