Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,636 εγγεγραμμένα μέλη και 714,091 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίεργη συμπεριφορά γάτας

Vivi20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vivi20
H Vivi20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Vivi20 Ευθανασία έγραψε στις 14:17, 27-11-21:

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό! Έχω μια γατούλα η οποία είναι 1 χρόνων και 5 μηνών. Πρόσφατα (τον Σεπτέμβριο) πήραμε δεύτερο γατάκι το οποίο τώρα είναι 5 μηνών. Η μεγάλη μου πάντα ήταν γάτα που δεν ήθελε πολλά παιχνίδια και κυρίως αραζε και κοιμόταν. Ούτε πολλά χάδια ήθελε γενικά τώρα τελευταία όμως η συμπεριφορά της έχει γίνει περίεργη κοιμάται πολύ παραπάνω έχει χάσει βάρος και γενικά είναι κάπως. Το μικρό δε είναι πάρα πολύ ενεργητικό και την κυνηγάει για παιχνίδια αλλά η μεγάλη σαν να την φοβάται δεν ξέρω. Μπορώ να κάνω κατι εγώ? Η θα σταματήσει από μόνο της η μικρή μεγαλονωντας? Κάθε συμβουλή δεκτή
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,969 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:52, 28-11-21:

Καλή σου μέρα Vivi
Πρώτο μέλημά σου νομίζω είναι να βεβαιωθείς οτι η γατούλα σου η "μεγάλη" (που κάθε άλλο παρά μεγάλη ηλικιακά είναι), δεν έχει κάποιο υποκείμενο πρόβλημα υγείας. Ο συνδυασμός απώλειας βάρους και ληθαργικότητας που παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό, μόνο ανησυχία εμπνέει. Οπότ μια επίσκεψη στον κτηνίατρο τη θεωρώ απαραίτητη, έως επιβεβλημένη, αφού η εικόνα αυτή δεν είναι εικόνα μιας γάτας (μόλις) ενάμισι χρόνου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vivi20

Νεοφερμένος

H Vivi20 Ευθανασία έγραψε στις 00:00, 02-12-21:

Κάναμε εξετάσεις αίματος τελικά έχει χαρτονελα αν και μας έδωσε αντιβίωση. Ο αιματοκρίτης της στο 12. Αν δεν γίνει καλά με την αντιβίωση θα χρειαστεί μετάγγιση

Προς το παρόν ελπίζω για τα καλύτερα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 02-12-21 στις 22:04. Αιτία: merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,969 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:07, 02-12-21:

...τελικά έχει χαρτονελα...
Νομίζω εννοείς αιμομπαρτωνέλλωση;

Περαστικά εύχομαι και με τη λιγότερη ταλαιπωρία.
Παράθεση

Vivi20

Νεοφερμένος

H Vivi20 Ευθανασία έγραψε στις 10:43, 17-01-22:

Τελικά η γατούλα μου έχει λευχαιμία... Μόλις τελειώσαμε την αντιβίωση έπεσε χειρότερα το γατί αδυνάτισε και άλλο κλπ πήγαμε κάναμε εξετάσεις και βγήκε ότι έχει λευχαιμία... Δυστυχώς πλέον δεν τρώει καθόλου και για να πάρει το χάπι έχουμε πόλεμο στο σπίτι έχει αδυνάτησε πάρα πολύ και αναπνέει και χουρχουριζει σαν Ν έχει υγρό στα πνευμονία. Η κτηνίατρος είπε ότι δεν έχει πολύ καιρό ακόμα να ζήσει... Τι προτείνεται εσείς να κάνω για να νιώσει καλύτερα έστω και τις τελευταίες στιγμές?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,877 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:40, 18-01-22:

Αρχική Δημοσίευση από Vivi20
Τελικά η γατούλα μου έχει λευχαιμία... Μόλις τελειώσαμε την αντιβίωση έπεσε χειρότερα το γατί αδυνάτισε και άλλο κλπ πήγαμε κάναμε εξετάσεις και βγήκε ότι έχει λευχαιμία... Δυστυχώς πλέον δεν τρώει καθόλου και για να πάρει το χάπι έχουμε πόλεμο στο σπίτι έχει αδυνάτησε πάρα πολύ και αναπνέει και χουρχουριζει σαν Ν έχει υγρό στα πνευμονία. Η κτηνίατρος είπε ότι δεν έχει πολύ καιρό ακόμα να ζήσει... Τι προτείνεται εσείς να κάνω για να νιώσει καλύτερα έστω και τις τελευταίες στιγμές?
Kαλημερα φιλη μου.Πολυ ασχημα τα νεα σας.Η λευχαιμια δεν ειναι σνα το ειντς,που μπορει να ζησει μια χαρα πολλα χρονια.Η γατουλα σου δυστυχως πεθαινει.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ευθανασια.Υπαρχει καποιος λογος να βασανιζεται;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:51, 18-01-22:

Αρχική Δημοσίευση από Vivi20

Δυστυχώς, το μόνο που μπορείς να κάνεις ως ύστατο (τολμώ να πω) "δώρο", για να μην υποφέρει "λιώνοντας" μέρα με τη μέρα, είναι όπως είπε πολύ σωστά και η φίλη Πουπουλίνα πιο πάνω, η ευθανασία.
Είναι πολύ δύσκολο, το καταλαβαίνουμε απόλυτα αφού κάποια μέλη έχουμε κάποτε περάσει από την ίδια σκληρή εμπειρία με τις γατούλες που χάσαμε, όμως είναι πλέον μονόδρομος τη στιγμή που η νόσος είναι ανίατη και εξελίσσεται ραγδαία.

Δεν ήταν κάτι που μπορούσες να αποτρέψεις να συμβεί, καθώς γενετικοί και άλλοι παράγοντες ευθύνονται γι αυτό,
πες ήταν άτυχη η γατούλα.

Κουράγιο και καλή δύναμη να πω...τι άλλο....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Περίεργη συμπεριφορά. - Από zoo
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-09 στις 17:15.
    • Περίεργη συμπεριφορά - Από japanorange
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-08 στις 21:50.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους