Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,555 εγγεγραμμένα μέλη και 714,076 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 498 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόκληση εμετού

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 15:08, 26-12-21:

Τι θα κάνατε αν η γάτα σας είχε φάει κάτι που δεν θα έπρεπε και δεν ήταν κατάλληλη η ώρα για να πάει στον κτηνίατρο για να της προκαλέσει εμετό με ασφαλή τρόπο; Η δικιά μου άνοιξε την κατσαρόλα όπου είχα φτιάξει δημητριακά και είχα βάλει μέσα και σταφίδες και έφαγε, δεν ήξερα όμως αν έφαγε σταφίδες και πόσες! Αν η ώρα ήταν ακατάλληλη π.χ. 7:30 το πρωί και πρέπει να κάνει άμεσα εμετό; Διάβασα για το οξυζενέ ότι 1ον δεν είναι αξιόπιστο και 2ον ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο στις γάτες, προκαλώντας γαστρορραγία. Τι εμπειρία έχετε με τέτοιες καταστάσεις και συγκεκριμένα με το οξυζενέ ή κάποιο άλλο γιατροσόφι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,968 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 27-12-21:

Δεν μου έχει τύχει το συγκεκριμένο, αλλά σίγουρα δεν θα προσπαθούσα μόνη μου και με κανέναν τρόπο να της προκαλέσω εμετό, γιατί θα ριψοκινδύνευα η κατάσταση να γίνει πολύ χειρότερη.
Μόνη λύση ανάγκης, είναι οι 24ωρης λειτουργίας κλινικές για κατοικίδια.

Εύχομαι να πήγαν όλα καλά και η γατούλα σου να το έχει ξεπεράσει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:44, 27-12-21:

24ωρες κλινικές έχει μόνο στην Αθήνα. Απο μακριά δεν προλαβαίνει κανείς. Γι'αυτό, δεν το διευκρίνισα στην αρχική μου ερώτηση. Και κτηνίατρο να ενοχλήσεις στο κινητό στις 7 και μισή το πρωί νομίζετε ότι θα τρέξει μέσα σε μια ώρα το πολύ να βρίσκεται στο ιατρείο του;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 27-12-21 στις 21:52.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,968 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:44, 28-12-21:

Συγνώμη, δεν έλαβα υπόψη την πιθανότητα να είστε εκτός Αθηνών.

Πώς είναι σήμερα η μικρή;
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 10:16, 28-12-21:

Καλά είναι, δεν την πείραξε, αν έφαγε κάποια σημαντική ποσότητα. Όταν άνοιξε ο κτηνίατρος, μετά από 2 ώρες, πήρα τηλέφωνο και μου είπε να μην ανηχυχώ. Όμως, θεωρώ πως έπρεπε να μου είχε πει να την πάω για τις πρώτες βοήθειες, έστω και μετά από τόση ώρα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:58, 29-12-21:

Σημασία έχει πως τέλος καλό, όλα καλά.
Από δω κι ύστερα, προσοχή όμως.
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 10:37, 30-12-21:

Ναι αλλά είναι ένα ζήτημα αυτό. Αν φάει αύριο κάτι άλλο ακατάλληλο μεσ'τη νύχτα; Ο ένας γάτος μου είναι πανέξυπνος. Ανοιγει ακόμα και κλειδωμένες πόρτες. Σε όλα τα ντουλάπια έχω βάλει ασφάλειες. Τις κατσαρόλες έμαθε είτε να τους πετάει το καπάκι επι τόπου, είτε να τις ρίχνει κάτω στο πάτωμα και μετά πέφτουν όλες με τα μούτρα. Όμως, τον βλέπω να κοιτάζει πονηρά το ψυγείο τώρα τελευταία και ανησυχώ. Υπάρχουν συνταγές για γιατροσόφια, αλλά αν δεν θα ήμουν διατεθιμένη να το κάνω στον εαυτό μου, τότε τι;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:14, 03-01-22:

Μα τι γάτος-φαινόμενο είναι αυτός που ξεκλειδώνει και πόρτες!

Η μόνη λύση που βλέπω είναι να απομονώνεις ολόκληρο το χώρο της κουζίνας κατά τη διάρκεια της απουσίας σου, στην ανάγκη διπλοκλειδώνοντας την πόρτα που οδηγεί εκεί που βρίσκονται τα...ενδιαφέροντά του.
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 10:31, 04-01-22:

Δυστυχώς, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Είναι ενιαίος χώρος. Μόνο αν τα απομόνωνα όλα μέσα σε ένα από τα άλλα δωμάτια αλλά δεν θα τους αρέσει γιατί είναι σχετικά μικρά. Μιλάμε για γάτο-Ταλιμπάν. Βασικά, επειδή είναι ξύλινη η κάσα της πόρτας, όταν είναι κλειδωμένη μόνο μία φορά, μπορεί με το τράνταγμα που κάνει όταν πηδάει συνεχώς επάνω στο χερούλι, να λυγίσει αρκετά η κάσα και να χωράει η γλώσσα ώστε η πόρτα να ανοίξει, αν και κλειδωμένη. Διπλοκλειδωμένη όμως δεν μπορεί να ανοίξει. Έχω καλύψει όλα τα χερούλια στο σπίτι μου με κουτιά για να μην πηδάει πάνω τους και τα χαλάσει. Το σπίτι μου εχει καταστεί σαν φρούριο. Και δεν του φαινόταν όταν τον μάζεψα στην ηλικία των 2 μηνών, αφού τον σώσαμε από μηχανή αυτοκινήτου όπου είχε «ταμπουρωθεί» για 2 ημέρες με συνέπεια να μην μπορούν να φύγουν κάτι επισκέπτες στην πόλη μας.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:06, 04-01-22:

Και δεν του φαινόταν όταν τον μάζεψα στην ηλικία των 2 μηνών, αφού τον σώσαμε από μηχανή αυτοκινήτου όπου είχε «ταμπουρωθεί» για 2 ημέρες με συνέπεια να μην μπορούν να φύγουν κάτι επισκέπτες στην πόλη μας.
Τι γίνεται όμως καμιά φορά (και δεν το δείχνουν από μωρά)!

Ποιος περίμενε πως ο τότε μικρούλης. θα εξελισσόταν σε...σούπερ γάτο!
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 20:01, 05-01-22:

Έλα ντε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σαρδ-μικρός.jpg
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  238,8 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 16:23, 07-01-22:

γλύκας!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους