Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,032 εγγεγραμμένα μέλη και 719,299 μηνύματα σε 22,794 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 529 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και λουλούδια στο ίδιο σπίτι!

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Christy
. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Christy έγραψε στις 22:40, 16-02-06:

Ξέρω ότι είναι άσχετο με την θεματολογία αλλά θεωρώ και τα λουλούδια ζώντες οργανισμούς και τσαντίζομαι πάρα πολύ που δεν μπορώ να σταυρώσω λουλούδι μέσα στο σπίτι. Η μικρή ότι είναι σε βάζο το τρώει, ότι είναι σε γλάστρα κι έχει λουλουδικό πάνω επίσης το τρώει (έχει ιδιαίτερη προτιμηση στα τριαντάφυλλα και τις γαρδένιες) και τέλος πάντων ότι δεν τρώνε το καταστρέφουν ουρώντας!

Μόνο εγώ το ζω αυτό το δράμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:11, 17-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christy
Ξέρω ότι είναι άσχετο με την θεματολογία αλλά θεωρώ και τα λουλούδια ζώντες οργανισμούς και τσαντίζομαι πάρα πολύ που δεν μπορώ να σταυρώσω λουλούδι μέσα στο σπίτι. Η μικρή ότι είναι σε βάζο το τρώει, ότι είναι σε γλάστρα κι έχει λουλουδικό πάνω επίσης το τρώει (έχει ιδιαίτερη προτιμηση στα τριαντάφυλλα και τις γαρδένιες) και τέλος πάντων ότι δεν τρώνε το καταστρέφουν ουρώντας!

Μόνο εγώ το ζω αυτό το δράμα;
παρε μια γλαστρα κ φυτεψε μεσα συταρι που βγαινει σαν χορταρι κ τους κανει κ καλο στο στομαχακι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Christy έγραψε στις 10:55, 17-02-06:

A δεν κατάλαβες... δεν είναι το φύλλωμα που τρώει... τους ανθούς κατασπαράζει! Δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό σε ζώο... Και δεν το κάνει για τους συνήθεις λόγους... προσπαθώ ακόμα να καταλάβω γιατί το κάνει

Αντιθέτως μια δράκαινα που η μεγάλη την κατασπάραξε... αυτήν την άφησε παντελώς αδιάφορη

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 12:27, 17-02-06:

τριανταφυλλα τρωει και ο δικος μου περιεργο ετσι?

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Christy έγραψε στις 12:44, 17-02-06:

Λες να είναι συγγενείς με την willy? πραγματικά πολύ περίεργο και ενοχλητικό μαμώτο! Δεν μπορώ να σταυρώσω λελουδικό σε βάζο. Ή θα το βρω προσγειωμένο στο πάτωμα με ολο το νερό χυμένο και τα λουλουδια άφαντα ή θα βρω μόνο τα κοτσάνια.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 18:01, 17-02-06:

εγω τα παρατησα τα βαζα ειναι αδεια και ετσι δεν εχον κανενα ενδιαφερον για τον γατουλη

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 18:09, 17-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christy
Ή θα το βρω προσγειωμένο στο πάτωμα με ολο το νερό χυμένο και τα λουλουδια άφαντα ή θα βρω μόνο τα κοτσάνια.

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Christy έγραψε στις 23:02, 17-02-06:

Εγώ πάλι τα βάζα τα έχω γεμίσει με κοχύλια και άμμο από παραλίες αλλά τι να λέω στον ευγενή σύζυγο; Μην μου παίρνεις λουλούδια γιατί κάνουν κακό στο στομάχι της γάτας;

Γελάς ε; για κλάμματα είναι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:26, 17-02-06:

Παρεπιπτόντως μιας και ασχολείσαι με φυτά, πρόσεχε γιατί μερικά είδη είναι δηλητηριώδη για τις γάτες. Θα σου έγραφα λίστα αλλά είμαι σε internet cafe (μιας και είμαι Μυτιλήνη τώρα και δεν έχω νετ στο σπίτι )

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Christy έγραψε στις 23:33, 17-02-06:

Θα την περιμένω όποτε είσαι σπίτι

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:11, 18-02-06:

μισο λεπτο εχω κ εγω την λιστα
αλλα πρεπει να την βρω καπου την εχω παραχωση εμεις στο σπιτι δεν εχουμε φυτα οποτε εχω ξενιασει απο αυτο :up:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:41, 18-02-06:

From: gseier@cox.net
Date: 02/15/06 22:35:06
To: katsrescue@aol.com
Subject: FREE Information!!

Poisonous and Safe House Plants

NOTE: The following list includes some of the most common poisonous house plants - for questions about other houseplants, contact your veterinarian.

Poisonous House Plants (most common)

Aloe Vera
Amaryllis
American Mistletoe
Azalea
Autumn Crocus
Bird of Paradise
Bittersweet
Boston Ivy
Caladium
Christmas Rose
Chrysanthemum
Creeping Fig
Croton
Crown of Thorns
Dieffenbachia
Dumb Cane
English Ivy
Glory Lily
Holly
Hydrangea
Indoor Ivies Japan Plum
Japanese Euonymus
Jerusalem Cherry
Kalanchoe
Loquat
Mistletoe Fig
Mother-in-Law's Tongue
Narcissus and other winter forced bulbs
Oleander
Ornamental Tobacco
Paperwhites and other winter forced bulbs
Peace Lily
Philodendron
Poinsettia (it is not deadly, but can cause stomach aches, including vomiting and diarrhea)
Rhododendron
Rubber Plant
Star of Bethlehem
Umbrella Plant
Virginia Creeper
Weeping Fig

Symptoms of Poisoning: (Some signs of poisoning are

Continual vomiting
Diarrhea
Refusal of food
Pale gums or tongue
Swollen tongue
Abdominal Pain
Convulsions
What To Do

If your cat is displaying any one or combination of these symptoms it is possible it has ingested a poisonous plant or other poison and you should get medical attention for it immediately. Try to identify what your cat has ingested. This information will provide for a quicker diagnosis and treatment of your pet.

Safe House Plants

African Violet
Airplane Plant
Asparagus Fern
Begonia
Boston Fern
Christmas Cactus
Corn Plant
Impatiens
Prayer Plant
Swedish Ivy
Thanksgiving Cactus
Wandering Jew
These garden plants are considered essentially non-toxic:

Anise hyssop
Basil
Begonia
Butterfly Bush
Cat mint
Catnip
Chamomile
Chervil
Chicory
Chives
Cinnamon
Coleus
Coriander
Cilantro
Cosmos
Dianthus
Dill
Fennel
Forget-Me-Not
Garden myrrh
Heliotrope
Hens and chickens
Hollyhock
HyssopImpatiens
Lavender
Leopard lily
Lettuce
Living stone
Lemon Balm
Marigold
Moss rose
Orchid
Pansy
Parsley
Peppermint
Petunia
Rose Rosemary
Salvia
Sensitive plant
Snapdragon
Spinach
Spearmint (Lamb mint)
Stonecrop Sedum
Sunflower
Sweet cicely
Sweet marjoram
Tarragon
Thyme
Torch Lily
Tulip tree
Violet
Wheat
Yarrow
Zinnia
θελει μεταφραση!!!!!! συγνωμη παιδακια θα το κανω σε 5 λεπτακια

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:15, 04-08-09:

Εμένα η δικιά μου δεν τα τρώει,παίζει όμως μαζί τους.Χτές μου κατέστρεψε ένα ανθούριο πανάκριβο λουλούδι,τα φύλλα του ήταν γεμάτα νυχιές.Μόνο οι κάκτοι την αφήνουν αδιάφορη για προφανείς λόγους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:47, 27-08-09:

Ξερει κανεις τι ισχυει για τη γαρδένια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 14:19, 27-08-09:

Το ειχα ψαξει και πιο παλια το θεμα με τις γαρδενιες,γιατι εχω και εγω στο μπαλκονι,και δεν ειχα βρει κατι στο internet.Ειχα ρωτησει και σε ενα φυτωριο και μου ειπαν οτι δεν ειναι επικινδυνο για τα γατακια,το μονο επικινδυνο ειναι κατι λιπασματα σε υγρη μορφη που βαζουν στη γαρδενια οταν κιτρινιζει και κατι μπαλακια μπλε παλι για σιδηρο μου φενεται.Εγω μια φορα ειχα ναλει αυτο το υγρο και τις ποτιζα για 10 μερες στην πσω βεραντα,μεχρι να σταματησει να βγαζει αυτο το υγρο.
Εσυ που εχεις και πολλα γατουνια και φυτα,ριξε μια ματια σε αυτα:

https://www.valentine.gr/gardencat_gr.php

https://www.valentine.gr/poisonous_houseplants_gr.php

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:32, 27-08-09:

Ευχαριστω παρα πολυ,ειδικα αυτο που λεει πως να φτιαξεις εναν κηπο φιλικο προς τις γατες θα με εξυπηρετησει πολυ!

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 15:08, 27-08-09:

!!!!

Παράθεση

mitcd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mitcd
H mitcd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H mitcd έγραψε στις 03:51, 22-01-10:

Ο Μαξ μου τρώει από τις γαρυφαλλιές, όχι όμως τα λουλούδια ή τα μπουμπούκια αλλά μόνο το φύλλωμα! Υποθέτω ότι τα γατάκια μας το κάνουν αυτό για να διευκολύνουν την πέψη και την λειτουργία του εντέρου τους!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:07, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από natalia_gio
Ο Μαξ μου τρώει από τις γαρυφαλλιές, όχι όμως τα λουλούδια ή τα μπουμπούκια αλλά μόνο το φύλλωμα! Υποθέτω ότι τα γατάκια μας το κάνουν αυτό για να διευκολύνουν την πέψη και την λειτουργία του εντέρου τους!
ο δικος μου που τρωει ναϋλον τι διευκολυνει; Μη βγαζεις συμπερασματα τοσο ευκολα. Το οτι μασουλαει ενα φυτο δε σημαινει οτι το κανει για το καλο του. Πρεπει να προσεχουμε πολυ με τα φυτα γιατι μπορουν να πεθανουν

Παράθεση

mitcd

Νεοφερμένος

H mitcd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H mitcd έγραψε στις 12:24, 22-01-10:

Για το νάυλον δεν γνωρίζω!
Στη περίπτωση των φυτών απλά το σκέφτηκα λογικά.. Οι φυτικές ίνες στον δικό μας οργανισμό εξυπηρετούν αυτόν ακριβώς τον σκοπό που έγραψα πιο πάνω, στη συνέχεια αφού είδα ότι τόσα πολλά γατάκια στο φόρουμ έχουν την ίδια συνήθεια υπέθεσα ότι δεν είναι κάποια ανωμαλία του δικού μου αλλά κάτι που τα οδηγεί η ίδια η φύση να το κάνουν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 12:34, 22-01-10:

ναι, απλα εχει φυτα που ειναι βλαβερα για τα γατακια μας, και φυτα που τους κανουν καλο..δεν ειναι ολα ακινδυνα

Παράθεση

mitcd

Νεοφερμένος

H mitcd έγραψε στις 12:41, 22-01-10:

Μα εννοείται αυτό! Δεν υποστήριξα ότι τα φύτα στο σύνολό τους είναι ακίνδυνα. Άλλωστε αυτό που συζητάμε τώρα είναι το γιατί το κάνουν..

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 12:47, 22-01-10:

δεν ξέρω γιατί το κάνουν ακριβώς, αλλά ούτε εγώ μπορώ να διατυρίσω φυτό τελικά...είχα κάτι υπέροχους κισούς, φραουλιά, γαρδένια, κλπ και όλα αναγκάστηκα να τα μεταφέρω στην αυλλή....εν το μεταξύ κράτησα στο μπαλκόνι μόνο τις γιούκες, και η φρου τις θεωρεί πολύ καλύτερες από το ονυχοδρόμιο, για να ακονίζει τα νύχια τις ....τι να πω πια!

κάπου εία ακούσει ότι τα φυτά τα μασουλάνε για να παίρνουν κάποια στοιχε΄λια για το οργανισμό τους, αλλά δεν θυμάμαι καλά...πάντως εμένα και ο σκύλος μου όποτε βλέπει φυτά "βόσκει!"

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:38, 22-01-10:

σκεφτομαι το καλοκαιρι να κανω και εγω στο μπαλκονι καποια πραγματα..αν και εχουμε πολλα πολλα φυτα..θα δω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους