Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 88,780 εγγεγραμμένα μέλη και 719,269 μηνύματα σε 22,790 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλόζωος ζητάει βοήθεια

roulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roulis
Ο roulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (αρκετες ακριβως δεν θυμαμαι έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

O roulis έγραψε στις 13:06, 24-06-09:

κυριος απο την περιοχη γαλατσιου ταιζει 60 αδεσποτες γατες, και η γειτονια του εφερε την αστυνομια, και απηληθηκε να παει αφτωφορο. ο κυριος αυτος μη γνωριζωντας τι να κανει μου τηλεφωνησε και ζητουσε με καποιον τροπο βοηθεια. μου ειπαι επεισης πως εχει δωσει ολη του την αγαπη σε αυτα τα αδεσποτα, γιατι πριν λιγους μηνες εχασε το παιδι του απο σοβαρη ασθενια, και παρηγοριετε προσφερωντας τροφη και αγαπη στα αδεσποτα γατια της γειτονιας του.οποιος συλογος μπωρη να κανει κατι εστω προσφερωντας στον συνανθρωπο μας αυτον η και ιδιοτης τροφες,η ακομη καιαν μπωρουν να ιοθετησουν καποια απο τα γατια αυτα.μου εξεφρασε την σοβαρη ανησηχια του οτι φωβατε δηλαδη μηπος καποιος τα δηλητηριαση με φολες. κατοπιν αδειας του σας δεινω τα στοιχια του ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΛΑΜΟΣ 6944730931. ΔΕΝ θελει χρηματα μονο καποιες τροφες. μου ειπαι οτι χρειαζετε καθε μερα για την συτηση των γατιων 30 κονσερβες. παρακαλω και εγω προσωπικα οποιος εχει την δυνατοτητα, ασ βοηθεισουμε τον συνανθρωπο μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:40, 24-06-09:

Ο ανθρωπος αυτος παραβιαζει δυστυχως το νομο και δευτερον δεν αντιλεμβανεται σε τι κινδυνο εκθετει τα ζωα που αγαπαει. Προφανως ανηκει στον συλλεκτικο τυπο. Θα ηθελα να πω οτι το να ταιζει κανεις τοσα ζωα αυθαιρετα χωρις τη συμφωνη γνωμη της πολυκατοικιας τα εκθετει σε κινδυνο θανατου καθε μερα. Δευτερον οτα ταιζουμε αδεσποτα ποτε δεν χρησιμοποιουμε καα βαση τη κονσερβα γιατι προκαλει προβληματα υγεινης ενω συλλεκτες ταιζουν κατα κορον με αυτη η αλες μαλακες τροφες. Το θεμα ειναι εξισου οτι ο κυριος μονο ταιζει και δεν στειρωνει.

Αρα εαν κανεις θελει να βοηθησει προτεινω να αρχισετε στειρωσεις , να τον λογικεψχετε να αρχισει ταιζμα με κροκκετες που ειναι πιο φτηνη και καλη τροφη και δεν προκαλει βρωμια αρα οι μη φιλοζωοι δεν εξιστανται. Το να βοηθησει κανεις με κονσερβες για μενα ειναι σαν να υποθαλπει αυτη τη παθολογικη κατασταση.Δεν ειναι δυνατον καθε ανθρωπος που δεν μπορει να κανει το πενθος ενος παιδιου να αρχιζει να ταιζει τοσα αδεσποτα και να μην καταλαβαινει τι προκαλει σαν προβλημα. Το λεω γιατι καμμια φιλοζωικη δεν μπορει να παρει 60 γατες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 14:45, 24-06-09:

Ασημίνα, μπορεί ο άνθρωπος να μην γνωρίζει πόσο σημαντική είναι η στείρωση. Επίσης μπορεί να μην ξέρει ότι είναι πιο απλό να ταίζει με ξηρά τροφή και όχι με κονσέρβες.
Το λέω αυτό γιατί ξέρω περίπτωση ανθρώπου που μετά από ένα σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε στην ζωή του, έστρεψε όλη του την αγάπη στα ζώα.
Δεν γνώριζε όμως για στειρώσεις κλπ. Στην πορεία τα έμαθε.

Τέλος πάντων roulis στείλε ένα μνμ στις Nine Lives (δυστυχώς δεν έχω στοιχεία για να σου δώσω) ή στο σωματείο 'Φίλοι της Γάτας', μήπως και μπορούν να κάνουν κάτι.

Ας ελπίσουμε για το καλύτερο. Το άλλο που μπορείς να κάνεις να οργανώσεις κάποιους από την περιοχή, να δώσει ότι μπορεί ο καθένας και να στειρωθούν τουλάχιστον τα θηλυκά

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

Ο roulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (αρκετες ακριβως δεν θυμαμαι έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

O roulis έγραψε στις 14:57, 24-06-09:

πειστευω και εγω οτι δεν πρεπει να γνωριζει πολλα πραγματα ο ανθρωπος. ξεχασα να σας πω πως απο οτι καταλαβα δεν βρισκωντε τα γατια σε καποια πολυκατοικια αλλα μαλον σε χωραφι, δεν ξερω γιατι ακριβος δεν μου το διευκρηνισε παντος σε πολλυκατοικια δεν ειναι συγουρα. η καλυτερη λυση συμφονω οτι ειναι η στειρωση, αλλα μπωρει να τα βγαλει περα μονος του? πολλυ ευχαριστως να στειλω μηνυμα στους φιλους της γατας. εχετε μηπος καποιο e mail τους? ετειμαζωμε παντος να ζητησω την βοηθεια του σκαι και της εκπομπης παρα τριχα μεσω του facebook μου. μακαρι να γεινη κατι γιατι πραγματηκα τον ανθρωπο αυτον τον ακουσα παρα πολλυ αγχομενο.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 15:00, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από roulis
πειστευω και εγω οτι δεν πρεπει να γνωριζει πολλα πραγματα ο ανθρωπος. ξεχασα να σας πω πως απο οτι καταλαβα δεν βρισκωντε τα γατια σε καποια πολυκατοικια αλλα μαλον σε χωραφι, δεν ξερω γιατι ακριβος δεν μου το διευκρηνισε παντος σε πολλυκατοικια δεν ειναι συγουρα. η καλυτερη λυση συμφονω οτι ειναι η στειρωση, αλλα μπωρει να τα βγαλει περα μονος του? πολλυ ευχαριστως να στειλω μηνυμα στους φιλους της γατας. εχετε μηπος καποιο e mail τους? ετειμαζωμε παντος να ζητησω την βοηθεια του σκαι και της εκπομπης παρα τριχα μεσω του facebook μου. μακαρι να γεινη κατι γιατι πραγματηκα τον ανθρωπο αυτον τον ακουσα παρα πολλυ αγχομενο.
Μπορεις να φωτογραφισεις και γατουλες και να βαλεις αγγελιες εδω και στο facebook αν οι γατουλες ειναι μονιμα εκει και μπορεις ανα πασα στιγμη να τις πιασεις και να τις δωσεις.

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 15:06, 24-06-09:

H Yasmin τα ξέρει πολύ καλά κι έχει κι αυτή μεγάλη πείρα στα θέματα συλλεκτων και μη.
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ πως στα αδεσποτα πρεπει να δίνεται ξηρά τροφή διοτι οι κονσέρβες δημιουργούν προβλήματα καθαριότητας και οι μη φιλόζωοι (αλλά και οι ιδιοι οι φιλοζωοι) προκαλούνται.
Συμφωνώ επίσης πως ο εν λόγω κύριος παρα τις αγαθες προθέσεις του βάζει σε κίνδυνο τα γατάκια της γειτονιάς του. Μίλησέ του για τις στειρώσεις οι οποίες μπορουν να γίνουν και απο την φιλοζωική Αθηνών δωρεάν. Αυτή θα είναι η καλύτερη λύση.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:17, 24-06-09:

Η εμπειρια μου απο συλλεκτες λεει οτι γνωριζουν πολύ καλα το καλο των κροκεττων αλλα για συναισθηματικους λογους καθαρα δικους τους εχουν μια ταση να ταιζουν στα γατακια τροφες που θυμιζουν αυτα που τρωνε τα μωρα δηλαδη μαλακα πραγματα και ευπεπτα γιατι τα θεωρουν καλυτερα απο τις κροκεττες, οσους συλλεκτες ξερω αρνοιυνται ακομη κι αν τους πας καλη κροκκετα να τη δωσουν και εχουν και διαφορες θεωριες γιατι γιατι δεν πρεπει να στειρωνονται τα ζωα η ποσο δυσκολο ειναι. Αποτελεσμα ειναι ζωα με προβληματα ουλων και δοντιων και σε κακη κατασταση υγειας γιατι και οι κονσερβες που δινει κανεις σε 60 ζωα δεν ειναι γκουρμε συνηθως. Το πιο καλο θα ηταν ο ανθρωπος να ειναι αφελης και να μην εχει ασχοληθει το χειροτερο που ταιραζει και με το χωραφι ( σε δικο του μερος τα εχει η σε αλουνου) ειναι να εχει"τις ιδεες του" δυστυχως συμβαινει μετα απο χαμο ανθρωπου να εχουν τετοιες μεταστροφες σε ζωα, γενικα μιλαω δεν ξερω τον κυριο αυτον προσωπικα απο οσα λετε σας λεω τι προβληματα μπορει να βγουν. Το λεω γιατι και η κυρια στη λαρισσα τροφες ζητουσε κι επεμενε ενω οταν ηταν να προχωρησει σε στειρωσεις και υιοθεσιες ειχε τεραστια δυσκολια

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 16:22, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Η εμπειρια μου απο συλλεκτες λεει οτι γνωριζουν πολύ καλα το καλο των κροκεττων αλλα για συναισθηματικους λογους καθαρα δικους τους εχουν μια ταση να ταιζουν στα γατακια τροφες που θυμιζουν αυτα που τρωνε τα μωρα δηλαδη μαλακα πραγματα και ευπεπτα γιατι τα θεωρουν καλυτερα απο τις κροκεττες, οσους συλλεκτες ξερω αρνοιυνται ακομη κι αν τους πας καλη κροκκετα να τη δωσουν και εχουν και διαφορες θεωριες γιατι γιατι δεν πρεπει να στειρωνονται τα ζωα η ποσο δυσκολο ειναι. Αποτελεσμα ειναι ζωα με προβληματα ουλων και δοντιων και σε κακη κατασταση υγειας γιατι και οι κονσερβες που δινει κανεις σε 60 ζωα δεν ειναι γκουρμε συνηθως. Το πιο καλο θα ηταν ο ανθρωπος να ειναι αφελης και να μην εχει ασχοληθει το χειροτερο που ταιραζει και με το χωραφι ( σε δικο του μερος τα εχει η σε αλουνου) ειναι να εχει"τις ιδεες του" δυστυχως συμβαινει μετα απο χαμο ανθρωπου να εχουν τετοιες μεταστροφες σε ζωα, γενικα μιλαω δεν ξερω τον κυριο αυτον προσωπικα απο οσα λετε σας λεω τι προβληματα μπορει να βγουν. Το λεω γιατι και η κυρια στη λαρισσα τροφες ζητουσε κι επεμενε ενω οταν ηταν να προχωρησει σε στειρωσεις και υιοθεσιες ειχε τεραστια δυσκολια

Οντως,με τετοια ατομα και να θες να βοηθησεις δεν μπορεις να βγαλεις ακρη

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 18:52, 24-06-09:

αγαπητες μου πολλες κουβεντες χωρις νοιμα. εγραψα ενα αρθρο στο σαιτ αυτο με τα στηχια του ανθρωπου αυτου. ονομα και τηλεφωνο, για να βοηθηθει απο καποιους αν ειναι δυνατον. και βλεπω οτι εδω δινετε σεμηναρια για τις τροφες. πολλυ καλα αυτα που λετε και δεν διαφονω καθολου. για να εχουν ομως ολλα αυτα και καποιο αποτελεσμα, υπαρχει περιπτωση κανεις να του τα πει? δεν πειστευω οτι θα ελεγε οχι στην ξηρα τροφη η σε κατι αλλο. απλα ωντος δεν πρεπει να γνωριζει και πολλα αυτος ο ανθρωπος, οπως και εγω δεν γνωριζω προσωπηκα αυτον τον ανθρωπο. απλα βρηκε το τηλεφωνο μου δεν ξερω και εγω απο που και μου ειπαι οτι σας εχω αναφερει

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 12:28, 26-06-09:

Ρούλις αυτό που θα βοηθούσε θα ήταν να πας να δεις ποια ειναι η κατάσταση εκει ακριβως. Ή έστω κάποιος άλλος, να ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει.
Πού ταϊζονται και ζουν αυτά τα ζώα; Είναι άγρια; Είναι υγειή;
Και συμφωνώ ότι πρώτη προτεραιότητα δεν είναι το τάισμα αυτή τη στιγμή αλλά η στείρωση.

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 15:01, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Ρούλις αυτό που θα βοηθούσε θα ήταν να πας να δεις ποια ειναι η κατάσταση εκει ακριβως. Ή έστω κάποιος άλλος, να ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει.
Και συμφωνώ ότι πρώτη προτεραιότητα δεν είναι το τάισμα αυτή τη στιγμή αλλά η στείρωση.
συμφονω και εχεις απολητο δηκιο. ειναι κατι που εχω υποψην μου να το κανω μεσα στο ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.θα κοιταξω να παρω τηλ. αυτον τον κυριο και να του κλεισω ενα ραντεβου να τον συναντησω να δω και εγω απο κοντα, πως ειναι η κατασταση.και φυσικα θα του μεταφερω ολη την ανυσηχια που νοιοθουμε ολοι εμεις.γιατι συγουρα απο κοντα ειναι καλυτερα.

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 21:14, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
μα αν δεν εχουν να φανε θα πεθανουν και μετα περιττη και η στειρωση , οτι πρεπει να φανε πρεπει ε και ταυτοχρονως δυο δυο να στειρωνονται , κυριως τα αρσενικα θα ελεγα εγω, αλλα δεν καταλαβαινω κατι , πως καθονται τοσες γατες μονιμες σε εναν ελευθερο χωρο , εγω που ταιζω χρονια τωρα , εχω μονιμα εξω απο την πορτα μου κροκετα και νερο ερχονται τρωνε και εξαφανιζονται , μονο αν δεν βρουνε φαγητο καθονται κ περιμενουν , αυτες πως καθονται και δεν πανε τις βολτες τους ??

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 22:53, 26-06-09:

σημερα το απογευμα μιλησα τηλεφωνικος με αυτον τον κυριο. του ειπα και γαι την ξηρα τροφη, αλλα του εξειγησα ακριβος οτι τα γατια πρεπει να στειρωθουν.ο ανθρωπος μου ειπαι οτι δεν διαφωνη καθολου να ταιση τα γατια με ξηρα τροφη, αφου ειναι και κατα πολλυ φθηνοτερη, αλλα ποια δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα.μαλιστα σημερα τα ταισε με κεφτεδακια που εφτιαξε η συζηγος του για να φαει η οικογενεια του. οσο για την στειρωση συμφωνη απολητα, αλλα τα γατια μου ειπαι οτι δεν πιανονται. οτι 1 γατι που καταφερε να πιασει καποτε το εχει στειρωση.επεισης λεει οτι οταν τρωγανε τα γατια μετα εκεινος μαζευε τα μπολακια τους. του ζειτησα να βρεθουμε σημερα για να δω σε τι κατασταση βρεισκοντε τα γατια, ααλλα δυστηχος σημερα εκεινος δεν μπωρουσε. μου ειπαι απο δευτερα οτι θα μπωρει, αλλα δυστηχως λογο της εργασιας μου, μου ειναι πολλυ δυσκολο.και τελος αυτο που αν καταλαβα καλα ειναι οτι πρεπει να ειναι ηληκιομενος ο κυριος αυτος.

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 21:29, 10-07-09:

να εκφρασω τα ειληκρινη συγχαρητηρια στην αγνωστη κυρια που δεν επειθημη να αναφερω το ονομα της που βοηθεισε τον κυριο αυτον προσφεροντας του 3 συσκευασιες ξηρα τροφη και αρκετες κονσερβες. και απο οτι μου ειπαι ειναι οτι επεται και συνεχεια. να ομολογεισω οτι στην αρχη μου ζητησε να στιρηξει οικονομικα την ΛΕΣΧΗ ΓΑΤΑΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, κατι που εγω της αρνηθεικα γιατι θεορω οτι περισσοτερη και αμεση αναγκη εχει ο φιλοζωος αυτος συνανθρωπος μας

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 16:52, 11-07-09:

:up::up::up::up::up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους