Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,923 εγγεγραμμένα μέλη και 714,454 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 556 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 18:41, 15-09-12:

ελπιζω πρωτα απο ολα να γραφω στην σωστη ενοτητα..

ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν(εμπειρια κυριως με αρσενικο γατο) αν τα σημαδια που βλεπω εδω και 2-3 μερες στον γατουλη μου πρεπει να με προιδεαζουν για την αρχη ενος οιστρου..

πριν απο 4 μερες επεσε το πρωτο δοντακι και θεωρησα οτι ισως να νιωθει λιγο πονο και να ειναι καπως αδιαθετος.. εδω και 3 μερες λοιπον μεσα στην ημερα κοιμαται αρκετες ωρες,δεν δαγκωνει και δεν επιτιθεται οπως πριν,θελει χαδια πολλα,ειναι αρκετα ησυχος(μονο το βραδυ τον πιανουν οι τρελες του και τρεχει σαν συφουνας)τρωει λιιιγο λιγοτερο αλλα τα επομενα 3 ειναι που με βαζουν σε σκεψεις:1)ποτε μεχρι τωρα δεν 'ζυμωνε' τιποτα ουτε εμας ουτε καποιο μαξιλαρακι πχ αλλα εδω και 3 μερες πηγαινει και κανει αυτη την κινηση που μοιαζει με ζυμωμα σε ενα συγκεκριμενο μαξιλαρακι για πολυ ωρα και μετα τσουπ φευγει 2)πεφτει κατω και τριβεται στο πατωμα με την πλατουλα του(δεν το κανει συνεχεια αλλα πριν αντε να το εκανε 1-2 φορες)..ακομα και οταν βγηκε 2 φορες στο μπαλκονι και πηγα αμεσως να τον βαλω μεσα και να τον μαλωσω αυτος επεσε στα ποδια μου και μου τριβοτανε..αλλες φορες ετρεχε σαν τρελο! και 3)ειδα προχτες την ωρα που κοιμοταν στα γεννητικα του οργανα κατι να προεξεχει να το πω..στην αρχη νομισα οτι ηταν σταγονα αιμα και πηγα να το σκουπισω με χαρτακι αλλα τελικα ηταν κατι πολυ μικρουλι που εμοιαζε με σκουλικακι κοκκινο και φανταστικα οτι μαλλον ειναι...το μοριο του?? τα γελια δεκτα απο ολους αλλα πρωτη φορα εχω γατα!!! αυτο λοιπον το 'πραγματακι' το ειδα 'εξω' αρκετες φορες απο τοτε.. γενικα δεν νιαουριζει καθολου ουτε εχω βρει ουρα μεσα στο σπιτι..μονο στην αμμο του πηγαινει... ο γατουλης να σας πω οτι ειναι μολις 4.5-5 μηνων..

γελαστε ελευθερα με τις τρελοαποριες μου και οποιος γνωριζει ας στειλει και ενα μηνυματακι να ξε-αγχωθω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:58, 15-09-12:

Πρωτα - πρωτα , να σου πω πως πιστευω οτι ειναι μικρος για οιστρο. Εχω μεγαλωσει δυο γατους. Ο πρωτος, στειρωθηκε πριν τον πιασει ο οιστρος, 6 μηνων περιπου (εκεινη την εποχη, τα στειρωναν πιο μικρα ). Ο δευτερος, στειρωθηκε 8 μηνων και ο οιστρος ειχε ξεκινησει, αλλα δεν ειχε παρουσιασει κανενα απο τα σημαδια που σε ανυσηχησαν. Το μονο που εκανε, ηταν να νιαουριζει δυνατα και να ψεκαζει παντου στο σπιτι.
Το ζυμωμα το κανουν πολλα γατακια, χωρις να εχει καμμια σχεση με οιστρο. Κι εμενα ο μικρος μου το ξεκινησε μετα τη στειρωση. Το δε ανασκελωμα και το τριψιμο, τα εχω συνδυασει με οιστρο, αλλα στις θυληκες, οχι στα αρσενικα.
Τελος, νομιζω πως θα επρεπε, να κανεις ενα τηλεφωνο στον κτηνιατρο σου, να του περιγραψεις την κατασταση και να ησυχασεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 19:24, 15-09-12:

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! στον κτηνιατρο θα παω την τριτη αλλα ελεγα μεχρι τοτε να ακουσω και τους 'ειδικους' εδω.. και εμενα παντως μικρος μου φαινεται για οιστρο...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,979 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:44, 15-09-12:

Δήμητρα καλησπέρα.Καταρχήν να χαίρεσαι τον γατουλι σου.
Άκου κάτι.Τα αρσενικα ΔΕΝ έχουν οίστρο.Τα θηλυκά έχουν.Οίστρος-οιστρογόνα.
Τα αρσενικα απλά ωριμάζουν κάποια στιγμη σεξουαλικά.
Αυτο που εξείχε όντως ήταν το πουλάκι του,αλλα φαντάσου οτι και στον δικό μου που είναι στειρωμένος το έχω δει κάποιες φορές να εξέχει.
Το πιο τρανταχτό σημείο ότι εχουν ωριμάσει σεξουαλικά είναι το ψεκασμα των ούρων σε διάφορα σημεία.
Ο δικός μου στειρώθηκε 8 μηνών και δεν είχε ψεκάσει ποτέ του.Δεν είμαι σίγουρη ότι τα αρσενικά δείχνουν κάποιο άλλο σημαδι σεξουαλιλής ωρίμανσης ,πέρα απο το ψέκασμα.Δεν έχουν καμία σχέση με τα τον οίστρο των θηλυκών.Και όντως είναι πολύ μικρός.
Αν δεν σου ψεκάσει ,μην τον στειρώσεις πριν τους 8 μήνες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 21:46, 15-09-12:

Καλησπέρα Έφη! να σε ευχαριστήσω αρχικά για τον γατούλη μου!

οι πληροφορίες σου ειναι πολύ χρήσιμες και το άρθρο επίσης..τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία για το τι ήταν εκείνο το 'μικρούλι' ο γάτος δεν έχει ξεκινήσει να 'ψεκάζει' πουθενά οπότε μάλλον αγχώθηκα άδικα ότι ετοιμαζόμαστε για στείρωση.. την Τρίτη πάντως θα πάμε στον κτηνίατρο για καποίες ερωτήσεις που έχω.. είναι άκεφος εδώ και 3 μέρες αν και τρώει και πηγαίνει κανονικά στην άμμο.. βέβαια μόλις πριν λίγο μας 'έπεσε' και το δεύτερο δοντάκι.. ελπίζω να είναι καλά ο μικρούλης μου..!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,979 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 15-09-12:

Καλα θα κανεις καρδουλα μου να τον πας στον γιατρο,εφοσον ειναι ακεφος.Ολα καλα θα πανε,μην μου αγχωνεσαι.

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 22:15, 15-09-12:

αχ! το εύχομαι όσο δεν φαντάζεσαι! και για το δικό μου το μικρούλι να είναι καλά αλλά και για όλα τα γατουλίνια!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katevinio (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katevinio
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H katevinio έγραψε στις 18:10, 26-09-12:

Καλησπέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω. 'Εχω και εγώ έναν γατούλη κάτασπρο με γαλαζια μάτια (πρώην αδεσποτάκι, κεραμιδόγατος που ο πρώην ιδιοκτήτης μόλις ανακάλυψε το μεγάλο πρόβλημα) τον εγκατάλειψε. ¨οπως καταλαβαίνετε από την περιγραφή πρόκειται για έναν κατα τα αλλα υγιή γάτο που όμως δεν ακούει απολύτως τίποτα. Και απο εκεί ξεκινάνε όλα τα θέματα. Δυστυχώς ο τόνος της φωνής του είναι δεκα φορές πιο πάνω από την φωνή μιας γάτας που ακούει. Δυστυχώς το πρόβλημα όπως καταλαβαίνετε επιβαρύνθηκε παραπάνω όταν η φύση άρχισε να τον καλεί, και η αναζήτηση του θηλυκού έγινε επιτακτική. Συν το γεγονός ότι είναι λίγο επιθετικός λόγω της ανασφαλειας που του προκαλεί η έλλειψη ακοής και το γεγονός ότι δεν μπορούμε να είμαστε συνεχως στο σπίτι. Οποτε και η επιθετικότητα και το εντονο νιαούρισμα γίνεται ακομα πιο δυνατό.
Δυστυχώς την προηγούμενη βδομάδα είχαμε την ¨φαεινή¨ιδέα να τον βάλουμε στο μπαλκόνι (λόγω της αυπνίας από το δυνατό νιαούρισμα) και όπως καταλάβατε δραπέτεξε και όχι μία αλλά δύο φορές. Ευτυχώς τυχερός μες στην ατυχία του, τον βρήκα σώο και αβλαβή με μερικούς ψύλλους! Οπότε η στείρωση έγινε αμέσως αφού λόγω της έλλειψης ακοής η δυνατότητα να βγει έξω και να ζευγαρώσει είναι αδύνατη (από μερικούς ψύλλους μέχρι να βρεθεί στις ρόδες κάποιου αμαξιού (να σημειώσω ότι την διαδικασία αυτή την καθυστερήσαμε αρκετά αφού τώρα είναι 1 ετους).Τις πρώτες 3 μέρες ο γάτος ήταν αρκετά ήρεμος μετά την στείρωση, αλλά δυστυχώς τα θέματα που έχει παραμένουν. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πότε ο γατούλης μου θα αρχίσει να ηρεμεί μετά την στείρωση, γιατί η αυπνία έχει αρχίσει για τα καλά να γίνεται καθημερινότητα. (Έχει περάσει περίπου μία εβδομάδα από την στείρωση, γενικά δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα πέραν του περίεργου ξυπνήματος που έχουν οι γάτες μετά από μία νάρκωση). Μήπως γνωρίζει κάποιος για το θέμα της στείρωσης αλλά και γενικά τι χρειάζεται ένα γατάκι που έχει τέτοιου είδους αναπηρία?

Παράθεση

elina1985

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 12:51, 27-09-12:

καλησπερα.

καταρχην μπραβο σου που πηρες αυτο το αδεσποτακι, γιατι με το προβλημα του δεν θα ειχε επιβιωσει.

Σχετικα με το θεμα της συμπεριφορας, σε μερικες ημερες θα ηρεμησει. θελει λιγο χρονο να "καθαρισει" ο οργανισμος του απο τις ορμονες. δοκιμασε αν θελεις να τον κρατας ξυπνιο μεσα στην ημερα και ειδικα το απογευμα να τον κουραζεις στο παιχνιδι. ετσι θα κοιμαται την νυχτα περισσοτερο.

Αν θελεις, δοκιμασε να του παρεις αλλο ενα γατακι, που να ακουει. ειχα μια γατουλα την μπουμπου κουφη και ειχαμε μεγαλο προβλημα. ειχε πολυ μεγαλη ανασφαλεια που δεν ακουγε. οταν φεραμε μια αλλη γατουλα, η δευτερη εγινε "οδηγος" της και η μπουμπου ηρεμησε.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 20:10, 15-12-12:

μια ερωτηση...το συνεχες νιαουρισμα απο μονο του αποτελει ενδειξη οτι ο γατος θελει να ζευγαρωσει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:31, 15-12-12:

Για μένα αποτελεί ένδειξη να τον πάω στον ιατρό. Μπορεί βέβαια να συμβαίνει και αυτό που λες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 21:39, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Για μένα αποτελεί ένδειξη να τον πάω στον ιατρό. Μπορεί βέβαια να συμβαίνει και αυτό που λες...
γενικα ειναι πολυ "ομιλητικος"ως thai αλλα τις τελευταιες μερες το εχει παρακανει...ουρλιαζει...και μολις ασχοληθουμε μαζι του η τον αφησουμε να βγει στο μπαλκονι σταματαει.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:55, 15-12-12:

ααααα....ο καζανόβας !

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 18:20, 01-03-13:

6 μηνων ειμαι δε βγαινω εξω και την πεφτω στις κουβερτες και τις......
ηρθε η ωρα μου ε? :p

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:11, 03-03-13:

Νομίζω ότι 6 μηνών είναι λίγο νωρίς για αρσενικό γάτο...

Παράθεση

elina1985

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 12:24, 04-03-13:

καλο θα ηταν να μιλησεις με το κτηνιατρο σου. και εγω πιστευω οτι 6 μηνων ειναι λιγο μικρουλης, αλλα ο γιατρο σου σιγουρα ξερει καλυτερα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:33, 04-03-13:

Μιλαμε για στειρωση?γιατι αν ναι εγω τα δικα μου αρσενικα τα στειρωσα 5-5.5 μηνων..

τωρα για το αν ειναι μικρος για να ξυπνησει το ενα μου αρσενικο ξυπνησε απο 3.5 μηνων(ναι κι ομω το σκασμενο!!) και ψεκαζε ολο το σπιτι!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:48, 04-03-13:

Σε γενικες γραμμες κι εγω πιστευω πως 6 μηνων ειναι νωρις για να εχει αναγκες για ζευγαρωμα, παρ' ολο που τον πρωτο μου γατο τον στειρωσα 6 μηνων δεν ειχε δειξει σημαδια σεξουαλικης ωριμανσης.
Ομως, την στιγμη που υπαρχουν θυληκα που ζευγαρωνουν, ή θελουν να ζευγαρωσουν απο 4,5 μηνων δεν βλεπω γιατι δεν θα μπορουσε ενας γατος να φτασει σε ωριμανση νωριτερα απο αλλα γατια.
Οπως και να ειναι την απαντηση μπορει να σου την δωσει μονον κτηνιατρος, αφου δει τον γατουλη σου.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 16:54, 04-03-13:

Κι εμείς 6 μηνών άρχισε τις "επιθέσεις", οπότε το πολύ 6,5 μηνών είχε στειρωθεί. Αντίθετα, η Ρόζα είχε σημάδια οίστρου στους 10 μήνες κοντά..

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 13:23, 04-04-13:

Καλησπέρα σας!
'Εχω μια απορία που πραγματικα με εκανε και να γελαω και να αναρωτιεμαι τι στο καλο συμβαινει με τον γατο μου.
Ο γατος μου ο μεγαλος ειναι σχεδον 7 χρονών και είναι στειρωμενος εδω και 3μιση χρονια.(ξερω αργησαμε αλλα συνεχεια κατι συνεβενε,ηταν και τα οικονομικα αλλα τελοσπαντων).Παλια κυριολεκτικα το εκανε με αρκουδακια,με μαλακες κουβερτες,και μετα την στειρωση σταματησαν ολα αυτα.
Εχθες ομως ξαφνικα τον βρηκα πανω σε ενα λουτρινο αρκουδακι,να κανει ξερετε,το χαρακτηριστικο με τα ποδια,το οποιο το εκανε παντα πριν κανει κατι στα αρκουδακια η τις κουβερτες.
Τον εδιωξα και μετα ακουμπησα το αρκουδακι και ηταν βρεγμενο(μαλλον εκανε την δουλεια του).Πως στο καλο ενω ειναι στειρωμενος τοσο καιρο ξαφνικα εκανε οτι εκανε?

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 03:29, 26-08-13:

καλησπερα να ρωτισω κατι.. εχω εναν αρσενικο γατουλι και αλλα 4 θιλικα χαρεμι.. τεσπα. τα θιλικα δεν το σιζιταω για στιροση ακομα καθαρα για ικονομικους λογους.. θελω να στιροσω το αρσενικο πρως το παρον τουλαχιστον... τα γατακια μου ειναι ολα αδεσποτακια που τα μαζεψα για να τα γλιτοσω απο βεβεω θανατο.. τελος παντον... το μικρο μου το αντρακι ο Σιμπα που λεμε να του το κανουμε Μπαλου ετσι οπως εχει γινι.. ειναι τωρα 4 μινων γενιθικε περιπου στα μεσα απριλη αν το παω πχ 5-15 οκτομβρι ειναι καλα? τον εχω σε ξεχοριστω δωματιο με την αδερφουλα του και δεν ερχετε σε επαφη με της αλλες με φοβιζει ομως λιγο γιατι οι 3 μεγαλες που εχω εχουν ιστρους και η μια ιδικα μας εχει βγει πολυ ζωηρη βδομαδα παρα βδομαδα σερνετε.. υπαρχι περιπτοση να τον επιρεαση και να χει πιο νωρις ιστρο? και να θελιση να ζεβγαροση με την αδερφουλα του? γιατι σε επαφη με της μεγαλες δεν θα τον φερω πρην την στιροση... και οταν λεω επαφη ενοω να τα αφινω ολα μαζει χωρης ελενχο προς το παρον εχουμε καπιες κινες εμφανισης αλλα το σχιματακι τσακονετε για το πιως θα κελαιδισι πιο πολυ ωρα στην σκινι οποτε... καταλαβενετε.. τρεις μεγαλες εναντιων δυο μωρον η μαχει ειναι ανισι... θελω να με σιγουρι για το ποτε να τον στιροσω αλλα και για θεμα ικονομικο επιδι για εμενα 50 εβρω δεν ειναι λιγα καθος ειμαι ανεργι θα πρεπει να τα βρω.. οποτε αν του κανω τοτε την στιροση ειναι καλα? πρεπη πιο νωρις? σορυ για την ορθογραφια μου αλλα αφτην την στιγμι με το ζωρη γραφω αυτα που θελω..

Παράθεση

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 00:39, 18-10-13:

να ρωτησω κστι και εγω ως νεα γατομαμα??
εχω ενα γατουλη 6 μηνων.ζουσ εστην εξιχη,τον εφερα σε διαμερισμα πριν μια βδομαδα και κατι.εχει κανει εμβολια ,αποπαρασιτωσεις και εδω και 3 ,4 μερες εχει που κ που επιθετικη συμπεριφορα,τεχει αλλα οχι για παιχνιδι και τον επιασα να δαγκωνεται με λυσσα!τον πηγα στο γιατρο χθες κ μου ειπε οτι ειναι σε οιστρο.εξετασε και τους ορχεις του και τους βρηκε διογκωμενους.ειναι καλη ηλικια για στειρωση σ εενα μηνα που μου ειπε??
ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:12, 18-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από taniafel
να ρωτησω κστι και εγω ως νεα γατομαμα??
εχω ενα γατουλη 6 μηνων.ζουσ εστην εξιχη,τον εφερα σε διαμερισμα πριν μια βδομαδα και κατι.εχει κανει εμβολια ,αποπαρασιτωσεις και εδω και 3 ,4 μερες εχει που κ που επιθετικη συμπεριφορα,τεχει αλλα οχι για παιχνιδι και τον επιασα να δαγκωνεται με λυσσα!τον πηγα στο γιατρο χθες κ μου ειπε οτι ειναι σε οιστρο.εξετασε και τους ορχεις του και τους βρηκε διογκωμενους.ειναι καλη ηλικια για στειρωση σ εενα μηνα που μου ειπε??
ευχαριστω εκ των προτερων !!!
Καλημερα,απο τη στιγμη που εχουν κατεβει οι ορχεις του και μαλιστα ειναι και ετοιμος για ζευγαρωμα,και αυριο ακομη ειναι ετοιμος να στειρωθει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 21:52, 02-11-13:

Πρώτη φορά με αρσενικό γατούλι κ έχω και εγώ μια απορία...
Ο Ρίκο μου είναι περίπου 3,5 μηνών (μπαίνει στους 4) και έχω αρχίσει να ψιλιάζομαι πως μπαίνουμε σε φάση οίστρου...
Γενικά κυνηγάει όλη μέρα την Πίκη -με την οποία έχουν μόλις 1 μήνα διαφορά- , την πιάνει από το λαιμό αλλά υποθέτω πως αυτό το κάνουν κυρίως για παιχνίδι.
Το περίεργο είναι ότι σήμερα το μεσημέρι ήταν ξαπλωμένα όλα στον καναπέ και η Πίκη έγλυψε τον Ρίκο όπου αυτός ο χαλβαδάκος από την πολλή του τη χαρά μας έδειξε τα προσόντα του που...ανηφόρισαν

κατά τ'άλλα δεν έχουμε κάποιο άλλο σύμπτωμα (νιαουρίσματα, τσισάκια κλπ), υπάρχει περίπτωση να είναι οίστρος και μάλιστα από τόσο μικρός;
Παίζει ρόλο λέτε που η Πίκη δεν είναι επίσης στειρωμένη κ είναι πιθανό σε λίγο να ξεκινήσει κ εκείνη;;;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:38, 02-11-13:

Δεν νομιζω βρε Ιωαννα μου, 3,5 μηνων παραειναι μικρος για να εχει τετοιες διαθεσεις. Μαλλον ειναι παιχνιδακια κυριαρχιας αυτα που κανει, οσο τωρα για τα προσοντα του που σας εδειξε, ειναι και μερικα αγορακια που ειναι ιδιαιτερα προικισμενα απο τους θεους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,183 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:26, 02-11-13:

Αποκλείεται να εχει διαθεση ζευγαρωματος απο 3,5 μηνών.Όσο για τα...προσόντα,πολλές φορές φαίνονται όταν πλένονται,καμιά σχέση με σεξουαλική διάθεση δεν έχει αυτό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:16, 03-11-13:

Δεν μου φαίνεται πιθανόν να έχει από τώρα ορμές, είναι ακόμα πολύ μικρός.
Ένας αρσενικός γάτος μπορεί να ωριμάσει σεξουαλικά και να αναζητά σύντροφο συνήθως από 8 μηνών και πάνω.
Για παράδειγμα, το δικό μου τον στείρωσα όταν ήταν 11 μηνών και δεν είχε δείξει κανένα σημάδι.
Το πιο πιθανόν είναι απλώς να παίζει και να έχει αρκετή ενέργεια μέσα του εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας του.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 20:13, 03-11-13:

Ευχαριστώ βρε παιδιά!
Ντουβρουτζάς κόντεψε να μου 'ρθει..μα από τόσο μικρός...

Κλασσικές αντρικές αντιδράσεις λοιπόν (συγγνώμη από τους άντρες της παρέας αλλά είναι η αλήθεια)...
Εξάλλου προηγείται η Πίκη μας για στείρωση!

Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 00:10, 04-11-13:

Γεια σας,

θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι. Ο Smokey μας ειναι πια σχεδον 7 μηνων. Θα ηθελα να τον στειρωσω αλλα προεκυψε ενα θεμα.Εχει 1 ορχυ.Ο αλλος ειναι κρυμμενος.Πηρα την γνωμη 2 γιατρων αλλα δεν βρισκω ακρη.Πανω κατω και οι 2 συμφωνουν οτι ειναι μια επεμβαση που στοιχιζει αρκετα γιατι πρεπει να βρουν με υπερηχο που ειναι ο κρυμμενος ορχυς και να τον αφαιρεσουν ανοιγοντας τον γατουλη μου.Αρα περα απο τα χρηματα μιλαμε και για επικυνδυνοτητα. Απο την αλλη δεν υπαρχει καμοια περιπτωση να εχω τον γατουλη αστειρωτο και να μαρκαρει παντου στο σπιτι. Μηπως καποιος απο εσας εχει αναλογη περιπτωση ????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:32, 04-11-13:

Δεν ειναι μονο το θεμα του μαρκαρισματος,ειναι και το θεμα του οτι αν μεινει ο ορχις στην κοιλιακη χωρα οπου υπαρχει πολυ μεγαλυτερη θερμοκρασια απο οτι στη φυσιολογικη του θεση,μπορει το ζωο να παθει καρκινο.Μια φιλη μου που ειχε παρομοιο θεμα,νομιζω οτι τελικα της βγηκε η επεμβαση λιγο παραπανω απο οτι η στειρωση μιας θηλυκης γατας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 20:39, 04-11-13:

Nαι Δωρα..το ακουσα και αυτο.....για τον καρκινο...πρεπει να του κανω οπωσδηποτε στειρωση...ευχαρστω πολυ....

Παράθεση

kristinerm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kristinerm
H kristinerm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kristinerm έγραψε στις 06:50, 12-12-13:

Καλημερα γατοπαρεα..... ηθελα να πω το δικο μ θεμα... εχω τον jimmy εναν γαταρο 5 ετων μεθαυριο.....κ εδω κ ενα χρονο κοντα αρχισε τους ψεκασμους κ εδω κ 4 μηνες ουρει μεσα στο σπιτι...... ειλικρινα δεν ειχα σχεσεις με γατες μ ηρθε ουρανοκατεβατος λιγο πριν εκεινα τα πρωτα Χριστούγεννα κ δεν μπορω να φανταστω την ζωη χωρις τον πανθηρα μ..... να του κανω στειρωση για να ηρεμησει και αυτος αλλα και εμεις? Εχω και 2 σκυλια και ειλικρινα οποτε ουρει τον κοιτουν σαν εξωγηινο.....ανησυχω και ποναω να τον βαλω στην διαδικασια εαν δεν σταματησουν ολα αυτα μετα......

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,433 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:13, 24-01-14:

Ελπιζω να μην ειμαι off topic γιατι δεν ηξερα που να γραψω την απορια μου. Εχει δυο αδεσποτους αρσενικους γατους και τις τελευταιες μερες βλεπω τον ενα το μεγαλο καβαλα πανω σε εναν αλλο μικρουλη. ξερει καποιος να μου απαντησει τι γινεται;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 17:19, 26-01-14:

Νικόλ μου, τι ηλικία έχουν οι γάτοι σου;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:14, 27-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Ελπιζω να μην ειμαι off topic γιατι δεν ηξερα που να γραψω την απορια μου. Εχει δυο αδεσποτους αρσενικους γατους και τις τελευταιες μερες βλεπω τον ενα το μεγαλο καβαλα πανω σε εναν αλλο μικρουλη. ξερει καποιος να μου απαντησει τι γινεται;
Ο ενας προσπαθει να δειξει την κυριαρχια του στον αλλο.Αυτο κανουν . Ποιος ειναι ο πιο ισχυρος δηλαδη,ποιος ειναι ο κυριαρχος.

Παράθεση

tsitsinel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsitsinel
H tsitsinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsitsinel έγραψε στις 14:16, 06-03-14:

Γειάαα σας..ο τσίτσο είναι ο γατούλης μου κ είναι 7 μηνών..
σήμερα μου κατούρησε κάπου άσχετα από την άμμο του..
γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό έχει σχέση με το ότι δεν έχουμε κάνει στείρωση ακόμα?
ως τώρα δεν είχαμε ψεκάσματα,αλλά αυτό που έκανε σήμερα,με προβλημάτισε..
βοήθεια!!!αν υποψιαστώ ότι θα κατουράει όπου βρει..

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:12, 06-03-14:

Καλησπέρα!
Το πρώτο πράγμα που μου είπε η κτηνίατρος όταν της είπα πως ο γάτος μου λέρωσε εκτός καθαρής αμμολεκάνης ήταν "Οποιοδήποτε λέρωμα εκτός άμμου σ'αυτή την ηλικία (8 μηνών ήταν) σημαίνει 99% οίστρο!". Αν ξεκίνησε ο γατούλης σου να ψεκάζει την περιοχή του, να ξέρεις πως μόνο με τη στείρωση θα σταματήσει. 'Η κάπου τον Οκτώβρη!
Πάντως, αν έχεις τη δυνατότητα να τον στειρώσεις, 7 μηνών είναι μια χαρά ηλικία. Να μη βασανιστεί και το ψυχουλάκι... Γιατί πίστεψέ με, θα γίνει πολύ χειρότερη η κατάσταση! Και το ψέκασμα και τα νεύρα του. Συν ότι θα ψάχνει με κάθε τρόπο να φύγει για να βρει να ζευγαρώσει. 'Αλλα γίνονται ακόμα και επιθετικά ή φωνάζουν απελπισμένα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:30, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsinel
Γειάαα σας..ο τσίτσο είναι ο γατούλης μου κ είναι 7 μηνών..
σήμερα μου κατούρησε κάπου άσχετα από την άμμο του..
γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό έχει σχέση με το ότι δεν έχουμε κάνει στείρωση ακόμα?
ως τώρα δεν είχαμε ψεκάσματα,αλλά αυτό που έκανε σήμερα,με προβλημάτισε..
βοήθεια!!!αν υποψιαστώ ότι θα κατουράει όπου βρει..
Σχεδον με σιγουρια ειναι επειδη θελει να ορισει τον χώρο του,να ειναι ο κυριαρχος και αυτο συμβαινει οταν τα αρσενικα ειναι ετοιμα σεξουαλικα,τουτεστιν αμεσως στειρωση.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Karmela<3 έγραψε στις 20:25, 06-03-14:

Τρέχα να προλάβεις για το καλό το δικό σου αλλά κ του γατούλη!Στείρωση άμεσα!

Παράθεση

tsitsinel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsitsinel
H tsitsinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsitsinel έγραψε στις 22:39, 06-03-14:

Σας ευχαριστώ πολύ..δεν θεώρησα πως είναι αυτό..
από εβδομάδα λοιπόν,θα κλείσω ραντεβού για να τον πάω..
ο γλυκός μου..αντράκι πια!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 23:16, 13-04-14:

Το μικρό μου το παιδί, 6-7 μηνών περίπου, μάλλον βρίσκεται σε οίστρο καθώς κάθε βράδυ αρχίζει να οργιάζει, νιαουρίζει συνέχεια με τάσεις να φύγει από το διαμέρισμα και καβαλάει τις κουβέρτες και δίνει πόνο.

Κατά την διάρκεια της "συνουσίας" βγάζει ελάχιστα εώς καθόλου υγρά και γενικά δεν ψεκάζει.
Επειδή τον πήρα πρόσφατα, περιμένω να γίνει ο πρώτος κύκλος των εμβολιών όπως μου σύστησε ο γιατρός και μετά θα τον στειρώσω.

Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τότε και επειδή τον έχω στις φούριες του,
όταν θέλει να συνουσιαστεί με την... κουβέρτα, να τον αφήνω ή να του την σπάω;
Εγώ για την ώρα τον ψιλοαφήνω γιατί ούτε μαρκάρει, ούτε μυρίζει, ούτε βγάζει υγρά πολλά
(ίσως επειδή είναι ακόμα μικρός; )
Και μετά φαίνεται και πιο ήρεμος και πιο χαρούμενος.

Από την άλλη φοβάμαι μην τυχόν γλυκαθεί και μετα του κακοφανεί πολύ η στείρωση.

Έχετε καμία συμβουλή; Η στείρωση θα γίνει το σε ένα μήνα περίπου. Και τώρα 2 φορές την μέρα έχει έντονες σεξουαλικές ορέξεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_sherlock : 13-04-14 στις 23:20.
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:50, 13-04-14:

Καλησπέρα!
Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο με γατούλη 6 μηνών. Εκείνος, επειδή κατά τη διάρκεια της "επαφής" με την κουβέρτα ήταν σε μεγάλη ένταση, όταν τον σταματούσα γινόταν ακόμα πιο νευρικός. Το μόνο που έπιανε ήταν να του αποσπάμε την προσοχή με τα αγαπημένα του παιχνίδια!
Η στείρωση δε θα του κακοφανεί. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, θα ηρεμήσει. Ίσως να πάρει κάποιο καιρό ίσως και κατευθείαν, πάντως μην ανησυχείς, σίγουρα θα είναι καλύτερα.
Στις γάτες είναι καθαρά και μόνο θέμα του ενστίκτου της αναπαραγωγής η επιθυμία για ζευγάρωμα. Δεν επιθυμούν να ζευγαρώσουν για ικανοποίηση όπως εμείς!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον εμβολιασμό και τη στείρωση και η μόνες του έννοιες να είναι φαγητό-παχνίδι-αγαπούλες!!

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 08:01, 14-04-14:

Ακριβώς την ίδια κατάσταση, κι εμένα όταν είναι στην "φάση" του είναι νευρικός όταν τον ενοχλώ, ευτυχώς όχι επιθετικός.
Δυστυχώς ο οίστρος του τον πιάνει με το που πέφτουμε για ύπνο και έτσι δεν μπορώ να παίζω μαζί του, και η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ προσηλωμένος

Εντάξει υπομονή κάνω, έχω χάσει τον ύπνο μου για χάρη του, αλλά είναι γλυκούλης και το αξίζει.

Άντε και όταν στειρωθεί να ηρεμήσει αυτός να ηρεμήσουμε κι εμείς!

Ευχαριστώ για την απάντηση και καλώς σας βρήκα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:21, 14-04-14:

Να πω μονο οτι τα αρσενικα γατια ΔΕΝ εχουν οιστρο.Δεν εχουν οιστρογονα.Οιστρο εχουν τα θηλυκα.
Απλως ειναι πλεον σεξουαλικα ωριμος και εχει ορεξεις.
Να τον χαιρεσαι και με το καλο η στειρωση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O black_sherlock έγραψε στις 20:47, 25-04-14:

Να σας ρωτήσω, επειδή τον πιάνουν οι "φούριες" του τα ξημερώματα και έχουμε νιαουρίσματα κατά ριπάς χάνοντας τον ύπνο μας έχετε καμιά συμβουλή πως να τον ξεγελάω να σταματάει;

Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω το κουμπί του.

Συνήθως νιαουρίζει στις πόρτες "εξόδου" σαν να θέλει να βγει προς τα έξω γι' αυτό και το έχω προσδώσει στις ορμές του καθώς την υπόλοιπη μέρα είναι ήσυχος

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 14:11, 26-04-14:

Δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις κάτι ώστε να τον "ξεγελάς" και να μην έχει ορμές.
Μήπως να κανονίσεις να γίνει η στείρωσή του σύντομα;

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O black_sherlock έγραψε στις 21:19, 27-04-14:

Ναι η στείρωση έχει προγραμματιστεί απλά περιμένουμε να γίνει ο κύκλος των εμβολίων του πρώτα.

Νομίζω μέσα στον επόμενο μήνα θα γίνει.

Δυστυχώς στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας όπου κοιτάει το διαμέρισμά μου υπάρχουν πολλές γατούλες, πολλοί γάτοι και πολλά γεννητούρια και το βράδυ ακούγονται και αφηνιάζει και ο μικρός μου.

Απλά έλεγα μήπως είχε βρει κανένας κανένα τρικ (φαγητό, παιχνίδι ξερω γω) για να του αποσπώ την προσοχή.

Όλα έχουν πάει στράφι μέχρι τώρα, 2/3 στις μέρες για 5-6 ώρες, από 12-6 το ξημέρωμα απλά νιαουρίζει σε όλες τις πόρτες

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:32, 27-04-14:

Καλησπέρα!
Πιστεύω αν κάποιος είχε βρει τον τρόπο να ηρεμούν οι γάτες που θέλουν να ζευγαρώσουν -όπως και οριστική λύση για τις τρίχες- θα είχε γίνει πλούσιος οπότε θα το ξέραμε όλοι!!
Καλό κουράγιο με το καμαράκι σου (και στο καμαράκι σου! )!
Ένας μήνας είναι, θα περάσει...

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O black_sherlock έγραψε στις 16:31, 10-05-14:

Αχ παιδιά τελικά την βρήκα την λύση για να κοιμάμαι. Μια μέρα τον έβαλα πάνω σε ένα μεγάλο λούτρινο, του πίεσα την λεκάνη για να τριφτεί λίγο και από τότε το λούτρινο έχει γίνει η αγαπημένη του γατούλα

Η στείρωση θα καθυστερήσει λίγο ακόμα αλλα ευτυχώς βρήκαμε τον ύπνο μας και αυτός την ικανοποίηση του.

Εν τω μεταξύ τις τελευταίες μέρες με έχει εντυπωσιάσει ο μικρός μου άντρακλας γιατί όταν κοιμάται βαθιά και καταλαβαίνω από αντιδράσεις ότι βλέπει έντονα όνειρα, μετά από λίγο έχει ονείρωξη.. και μερικές φορές για αρκετά λεπτά
Ζιγκολό γατί πέτυχα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,058 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:40, 11-05-14:

Ερωτιάρης γατούκος!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους