Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 149,807 εγγεγραμμένα μέλη και 713,850 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διακοπές: Να πάρω τις γάτες μαζί;

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,916 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 09:42, 17-07-06:

Κάθε χρόνο που πάμε διακοπές (λείπουμε 12-15 ημέρες) παίρνουμε μαζί τις γάτες μας. Τα τελευταία χρόνια που έχουν γίνει 4, αυτό γίνεται όλο και πιο δύσκολο: Το ενοικιαζόμενο δωμάτιο γεμίζει τρίχες, τα παράθυρα πρέπει να ε'ιναι υποχρεωτικά κλειστά για να μην φύγουν, η τουαλέτα τους μυρίζει στον κλειστό μικρό χώρο, η μεταφορά 4 κλουβιών μέσα στο καράβι είναι εξαιρετικά κουραστική, με αποκορύφωμα πέρσι που άνοιξε το ένα κλουβί κατά τη μεταφορά μέσα στο πλοίο και ο Παύλας χώθηκε φοβισμένος κάτω από το χώρο που είναι προορισμένος για τα κατοικίδια, μέσα στη βρώμα και στις τρίχες και πέρασα όλο το ταξίδι Πάρος-Λαύριο ξαπλωμένη κάτω στο πλοίο μέσα στα βρωμόνερα να προσπαθώ να τον πιάσω....
Φέτος θα πάμε Σκόπελο και για πρώτη φορά αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν καλύτερο για όλους να μείνουν σπίτι και να έρχεται η μητέρα μου κάθε 2 ημέρες να τα ταϊζει... Φοβάμαι μήπως πάθουν τίποτα έτσι που θα είναι μόνοι τους... και ειλικρινά δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη απόφαση. Μπορείτε να βοηθήσετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,452 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:56, 17-07-06:

Μια φορα (ημουν μικρη τοτε) ειχαμε παει οικογενειακως στη Κεφαλονια και πηραμε και το Bic μαζι μας. Ταλαιπωρια σκετη ηταν! Απο τοτε τα αφηνω (τον αφηνω στη συγκεκριμενη περιπτωση) στο σπιτι που ειναι και ο χωρος του και ερχεται καποιος και τα ταϊζει και τους καθαριζει την αμμο. Για σενα που ειναι 4 (αρα εχουν παρεα) καλο ειναι να φτιαξεις μια πορτουλα ειδικη για γατες για να εχουν προσβαση στη βεραντα και να τα αφησεις σπιτι. Οι γατες δεν αρεσκονται στα ταξιδια νομιζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 10:00, 17-07-06:

Είναι καλλίτερα να αφήσεις τις γάτες στο σπίτι και να έρχεται ένα πρόσωπο εμπιστοσύνης να τις ταϊζει. Αν οι γάτες ζουν ειρηνικά μεταξύ τους φυσικά. Εγώ το κάνω πολλά χρόνια αυτό και ποτέ όσο έλειπα δεν συνέβη τίποτα. Όσες φορές μου συνέβη κάτι κακό ήμουν εκεί. Το ίδιο θα κάνω και εγώ σε λίγες μέρες. Σου χρειάζεται και σένα να ξεκουραστείς λίγο!!!!!!!!!!!!! Έπειτα ξέρουμε ότι στις γάτες δεν αρέσουν και τόσο οι αλλαγές. Σίγουρα προτιμούν την ησυχία και τη δροσιά του σπιτιού τους παρά να κλεισθούν εκεί σε ένα δωμάτιο, και συ να ζεις μέσα στην αγωνία. Θα περάσετε πολύ καλλίτερα όλοι και σεις θα είσαστε πιο ελεύθεροι και οι γάτες πιο ήσυχες..Σε τελική ανάλυση δοκίμασε το μια φορά.

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 10:09, 17-07-06:

εμείς θα κάνουμε διακοπες σε δυο δόσεις..Πρώτα θα πάμε για κανένα δεκαήμερο Ζάκυνθο και φυσικα θα πάρουμε μαζί τον Κίμι μιας και θα πάμε στους γονείς μου..
Μετά εχουμε προγραμματισει μια εβδομάδα με ιστιοπλοικό...Εκεί φυσικα δεν μπορουμε να τον πάρουμε..
Και μάλλον θα βρούμε κάποιον ή να τον φιλοξενήσει ή να τον φροντίσει..να δούμε ποιόν βέβαια μιας και θα λείπουν όλοι οι φίλοι εκείνο το διάστημα..

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,916 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 10:11, 17-07-06:

Επειδή δεν έχουν μείνει ποτέ μόνοι τους φοβάμαι μήπως πάθουν κανένα ψυχολογικό και δεν τρώνε ή ότιδήποτε άλλο...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,182 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:25, 17-07-06:

εμενα που ειναι 4 μια χαρα τα πανε μονοι τους ερχετε μια φιλη κ τουσ ταιζει καθε 2 μερες αλλα μονο κροκετεσ οχι υγρη τροφη

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:55, 17-07-06:

Εγώ την πήρα μαζί στο προηγ.ταξίδι (9-10 ώρες με το αυτοκίνητο), αλλά ήταν στα πεθερικά μου που λατρεύουν τα ζώα και σε 2 μέρες η γάτα συνήθισε το σπίτι. Ήταν ελεύθερη να πηγαινοέρχεται παντού μέσα-έξω (α' όροφος, και έχει πολύ καλή αίσθηση ύψους και ισορροπίας) και αυτό τη βοήθησε.
Τον Αύγουστο θα την ξαναπάρουμε μαζί. Θα πάμε πρώτα Πήλιο, σε ξενώνα που δέχεται ζώα (ζήτησα α'όροφο για να μπορώ ν'ανοίγω παράθυρο) και μετά στα πεθερικά μου και πάλι (Αλεξανδρούπολη). Θα το θυμάται μάλλον το σπίτι και θα της έρθει πιο εύκολα.
Στο Πήλιο θα δούμε... Πιο δύσκολα θα'ναι σ'ένα δωμάτιο, αλλά τι να γίνει; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ να την ταϊσει εδώ, όλοι οι γνωστοί μου θα λείπουν! Άρα δεν έχω έλλη επιλογή για Αύγουστο.
Τώρα με 4 γάτες θα'ναι ασφαλώς πιο ζόρικα τα πράγματα. Απορώ πώς τα καταφέρατε πριν! Με το δικό μας αυτοκίνητο τη μεταφέρω, αλλά σε πλοίο, αεροπλάνο... δεν ξέρω, θα δυσκόλευε πολύ! Κουβαλούσαμε πολλά απαραίτητα μαζί (παιχνίδια, αγαπημένο καλαθάκι, αγαπημένο κουτί, αγαπημένο σεντονάκι, πετσέτες, φάρμακα γιατί ήταν και άρρωστη, τροφές, χώμα και λεκάνη...), αυτά πώς τα μεταφέρεις δίχως ΙΧ?
Στο αυτοκίνητο υπέφερε (κι εμείς μαζί) τις πρώτες 1-2 ώρες, αλλά μετά ηρέμησε και το'ριξε στον ύπνο, σαν αγγελούδι στο υπόλοιπο ταξίδι!

Αν λοιπόν έχεις άνθρωπο να τα ταϊσει, άστα σπίτι και δες πώς θα πάει.
Πάντως, το Μάιο που την άφησα 10 μέρες (δε γινόταν να την πάρω Κων/πολη) και την τάιζε η γειτόνισσα, διαπίστωσα πως δεν ισχύει πάντα το κλισέ ότι οι γάτες δένονται με το χώρο και όχι με τους ανθρώπους. Η Νιάρα μελαγχόλησε και όταν γυρίσαμε μάς έκανε πρώτα μούτρα και μετά δεν ξεκόλλαγε από πάνω μας μη μας χάσει!!! Ενώ όταν την πήραμε μαζί ζορίστηκε στον άγνωστο χώρο, αλλά τουλάχιστον είχε εμάς να μας ...μυρίζει και να ησυχάζει! Το δύσκολο θα'ναι ΚΑΙ άγνωστος άνθρωπος ΚΑΙ νέος χώρος...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:19, 17-07-06:

Ναι και μεις οταν πρωτοαφησαμε το Σιβα εκανε σαν παλαβος οταν επιστρεψαμε! και απο μουτρα αλλο τιποτα! Την επομενη χρονια και περα (πεντε καλοκαιρια συνολικα) μας αγνοει τελειως!

Παράθεση

yiannis2002s (Yiannis Stab)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiannis2002s
Ο Yiannis Stab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O yiannis2002s έγραψε στις 17:44, 17-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Οι γατες δεν αρεσκονται στα ταξιδια νομιζω.
Ουτε στα ταξιδια, ουτε στις μετακινησεις με αυτοκινητο ή αλλο μεταφορικο μεσο......
Γενικα τους αρεσει να ειναι στο χωρο τους, δεν θελουν να χανουν την βολεψη τους....
Οποτε για λιγες μερες ειναι καλυτερο καποιος να περναει και να τις φροντιζει.....

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 592 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:46, 17-07-06:

Εμείς ποτέ δεν τα πήραμε μαζί. Πάντα τα αφήναμε σπίτι και ερχόταν η μαμά μου και τους έβαζε καθαρό νερό και φαγητό και καθάριζε την άμμο τους. Το ίδιο θα γίνει και φέτος. Ο Ασπρούλιακας (που είναι και πιο κολλημένος μαζί μου) όταν επιστρέφαμε την πρώτη μέρα μου κράταγε μούτρα και δεν με πλησίαζε. Την δεύτερη μέρα ερχόταν και καλά αδιάφορα και αυτό ήταν. Ο θυμός κρατούσε μια μέρα. Το ίδιο κάνει όμως και αν αργήσω να γυρίσω σπίτι απο την δουλειά, οπότε συνήθησα πιά.......
Πιστεύω ότι θα είναι πιο πολύ ταλαιπωρία, παρά διασκέδαση (για τα γατιά), οπότε θα πρότεινα να μείνουν εδώ...

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 14:04, 18-07-06:

Αν υπάρχει ένα άτομο εμπιστοσύνης που δεν έχει πρόβλημα να καθαρίζει κ την τουαλέτα , αναμφίβολα καλύτερα στο σπίτι. Ο τρόμος κ η ταλαιπωρία του ταξιδιού στο καράβι κ το άγνωστο μέρος μόνο ευχάριστο δεν θα είναι για τις γάτες, μην πω για εσάς. Αν πράγματι έχεις κάποιον, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε δίλημμα.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 14:37, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002s
Ουτε στα ταξιδια, ουτε στις μετακινησεις με αυτοκινητο ή αλλο μεταφορικο μεσο......
Γενικα τους αρεσει να ειναι στο χωρο τους, δεν θελουν να χανουν την βολεψη τους....
Οποτε για λιγες μερες ειναι καλυτερο καποιος να περναει και να τις φροντιζει.....
Όπως προείπα, υπό προϋποθέσεις γίνονται μια χαρά και ταξίδια!
Κατά τη γνώμη μου η έσχατη επιλογή είναι το "ξενοδοχείο ζώων", γιατί σημαίνει και άγνωστο χώρο και άγνωστο άνθρωπο, τα δυο κακά της μοίρας τους δηλαδή...
Αυτό, γιατί άσχετοι με γάτες φίλοι με συμβούλεψαν να αφήσω εκεί τη Νιάρα.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 14:41, 18-07-06:

Δεν ξέρω, δεν θα μπορούσα ποτέ να τα αφήσω σε Ξενοδοχείο Ζώων... πολύ κρύο πράγμα, άσε που δεν είναι να έχεις καμία εμπιστοσύνη...

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:20, 18-07-06:

Δεν μπορώ να φανταστώ καμία από τις γάτες μου κλεισμένη μόνη σ' ένα άγνωστο κλουβί για ημέρες. Νομίζω ότι θα τα παίζαν από το φόβο τους. Η Νταίζη 2 μέρες είχε μείνει έτσι στην κλινική κ όταν την είδα ήταν σαν άλλο γατί από το φόβο της, μόλις ήρθε σπίτι αμέσως ένιωσε άλλη γάτα, ήταν προφανές!

Παράθεση

yiannis2002s (Yiannis Stab)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiannis2002s
Ο Yiannis Stab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O yiannis2002s έγραψε στις 01:15, 19-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Όπως προείπα, υπό προϋποθέσεις γίνονται μια χαρά και ταξίδια!
Κατά τη γνώμη μου η έσχατη επιλογή είναι το "ξενοδοχείο ζώων", γιατί σημαίνει και άγνωστο χώρο και άγνωστο άνθρωπο, τα δυο κακά της μοίρας τους δηλαδή...
Αυτό, γιατί άσχετοι με γάτες φίλοι με συμβούλεψαν να αφήσω εκεί τη Νιάρα.

Σιγουρα ειναι εσχατη επιλογη!
Η' καλυτερα δεν πρεπει να αποτελει επιλογη.....Καλυτερα να μενει το γατακι μονο του και να περναει ενας δικος μας ανθρωπος και να το ταιζει μια φορα την μερα παρα να ειναι σε κλουβι, και την φροντιδα του να την εχουν ''επαγγελματιες'' αγνωστοι (και ισως και ασχετοι).....

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,182 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:25, 19-07-06:

παιδια υπαρχουν κ καλες πανσιον για ζωα μην της κατηγορουμε ετσι εγω πουειχα δωσει τουσ δικουσ μου μια χαρα περασαν αλλα δεν τους ξαναεδωσα γιατι θελουν πολλα λεφτα

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:40, 19-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
παιδια υπαρχουν κ καλες πανσιον για ζωα μην της κατηγορουμε ετσι εγω πουειχα δωσει τουσ δικουσ μου μια χαρα περασαν αλλα δεν τους ξαναεδωσα γιατι θελουν πολλα λεφτα
Γιάννη, καλά το λέω "έσχατη επιλογή", που ως λέξη σημαίνει "τελευταία" αλλά και "χειρότερη" (κατά περίπτωση). Έχει δίκιο η ladycat, θα υπάρχουν και καλές πανσιόν (αν χρειαστώ θα σε ρωτήσω ladycat).
Γιάννη, σου επαναλαμβάνω ότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάποιον δικό μου να βοηθήσει (ζούμε 1000χλμ μακριά από γονείς/συγγενείς και οι ελάχιστοι φίλοι μας δε θα ήθελαν). Αν αποφασίσω και δώσω τα κλειδιά στη γειτόνισσα (επιστρατεύοντας όλη την εμπιστοσύνη για έναν άνθρωπο που φαίνεται καλός, αλλά επί χρόνια λέμε μόνο "καλημέρα/καλησπέρα") θα ταϊσει το γατί, αλλά τον Αύγουστο φεύγει κι αυτή! Άσε που είναι σε ανάρρωση και κανείς δε θα τη φρόντιζε (δύσκολη θεραπεία).
Έτσι ή Νιάρα θα'ρθει μαζί μας διακοπές, κι αν δε γινόταν αυτό θα κατέληγε σε πανσιόν ζώων. Άρα δεν μπορούμε να λέμε αβασάνιστα ότι "δεν πρέπει να αποτελεί επιλογή". Τι να κάνουμε κι εμείς τα μοναχούλια μας;

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:54, 19-07-06:

θες να την κρατησω εδω την νιαρα εγω δεν εχω προβλημα να μου την φερεις θα περασουμε τρελλα μονο δεν ξερω αν την εχεις στειρωσει γιατι ο πισας μου ειναι αστειρωτος κ αμα παρει χαμπαρι οτι ειναιθυλικια θα της κανει τον γαμπρο

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 12:10, 19-07-06:

...και το ψωμί σου φάτο (λέει η παροιμία).

[ουπς! σου απάντησα και πριν Ladycat αλλά δεν μπήκε]

Τεσπα -που λες κι εσύ-, να'σαι καλά για τη ζεστή σου πρόταση!
Γαμπρό ΔΕ θέλουμε

Η Νιάρα είναι τώρα 6 μηνών και δεν μπορεί να πάει για στείρωση αν δε γίνει καλά.
Ταλαιπωρούμαστε πολύ με το απόστημά της, που ξαναβγήκε και περνάει β' και γ' φάση θεραπείας... Γέμισε θυλάκια (εν δυνάμει αποστήματα) και είναι υπό παρακολούθηση. Έχει υποστεί 2 καθαρισμούς με νυστέρι από το γιατρό (ο δεύτερος με νάρκωση και ράμμα) και πρέπει να της δίνουμε με το ζόρι αντιβίωση και να κρατάμε ανοιχτή την πληγή βάζοντας BETADINE μέχρι και με τη σύριγγα (πονάει φριχτά το γατί και σκούζει!).
Άστα! Ο γιατρός λέει να είμαστε προετοιμασμένοι και για το χειρότερο!
Έτσι θα έρθει μαζί μας διακοπές για να συνεχίσουμε τη φροντίδα της.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 13:08, 19-07-06:

Μήπως να δείτε ένα ακόμη γιατρό;;; Έχω να προτείνω έναν που εγώ τουλάχιστον τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Δεν μου φαίνεται λογικό να κινδυνεύει η ζωή της από ένα απόστημα...

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 14:06, 19-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Μήπως να δείτε ένα ακόμη γιατρό;;; Έχω να προτείνω έναν που εγώ τουλάχιστον τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Δεν μου φαίνεται λογικό να κινδυνεύει η ζωή της από ένα απόστημα...
Χουζουρίτσα, ο γιατρός μας είναι καλός, την περιποιείται πολύ! Και ήμουν πάντα παρούσα και διαπίστωνα την προσεκτική δουλειά που έκανε.
Το απόστημα μπορεί είναι απλό, αλλά όταν συνεχίζεται (και ειδικά αν έχει προκληθεί από άρρωστο ζώο) γίνεται πολύ επικίνδυνο έως θανατηφόρο. Ακόμη και για τους ανθρώπους. (υπάρχει περίπτωση κοπέλας που μετά από ατύχημα με αυτοκίνητο εμφάνισε αργά απόστημα από γυαλάκι που της χώθηκε, δεν πέρασε με τον καθαρισμό, υπέστη ακρωτηριασμό και τελικά πέθανε)
Ο γιατρός δε λέει ότι το γατάκι θα πεθάνει. Λέει ότι πρέπει να συνεχίσουμε σχολαστικά τη θεραπεία, γιατί τίποτα δεν αποκλείεται. Αν δεν καθαριστεί καλά και πάει μέσα, πιθανόν να δημιουργήσει σηψαιμία με ό,τι σημαίνει αυτό!
Μη νομίσεις ότι πάει να μας εκμεταλλευτεί. Δε χρεώνει καν όλες τις επισκέψεις (συνέχεια την πάμε και τον μουρλαίνουμε στα τηλέφωνα). Η αγωγή είναι η συνήθης: καλός καθαρισμός, betadine και αντιβίωση. Αν διάβαζε ο Νίκος ίσως μας έδινε κι αυτός τα φώτα του. Εγώ πάντως τον κτηνίατρό μας τον εμπιστεύομαι!

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Amelie έγραψε στις 16:09, 19-07-06:

Είναι πρόβλημα με τις διακοπές αλλά τι να κάνουμε...Θα βρούμε λύση...
Ladycat τον Κίμι μας που είναι στειρωμένος και από σπίτι θα μας τον κρατήσετε??

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:39, 19-07-06:

να σας τον κρατησω καλε κανενα προβλημα αμα ειναι καλο παιδι γιατι οχι

Παράθεση

Amelie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Amelie έγραψε στις 08:49, 20-07-06:

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά...Αν δεν βρω άλλη λύση θα σε πω...

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 08:37, 24-07-06:

Είμαι μια τρυφερή γατομάνα κ εγώ .. Και το πρόβλημα μου είναι ότι λατρεύω τόσο πολύ την μικρή μου Georgie που δεν μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον άσχετο να την αφήσω όταν πάω διακοπές..

Ο μοναδικός άνθρωπος που έχει ζήσει μαζί της και τον έχω δει πόσο την αγαπάει και την φροντίζει θα πάει και αυτός διακοπές και δεν έχω ιδεά τι να κάνω..

Καμία πρόταση;;

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 10:02, 24-07-06:

Ναι, το έχουμε συζητήσει το θέμα. Δες, αν θέλεις, στο:
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22464

Εγώ θα την πάρω μαζί μου τη Νιάρα, γιατί είναι εφικτό ΚΑΙ απαραίτητο στην περίπτωσή μου. Όταν αυτό δε γίνεται, πρέπει να βρεις κάποιον ή κάπου να την αφήσεις προσωρινά, γιατί δε λέει να στερείσαι τα ταξίδια σου, την κανονική ζωή τέλος πάντων!
Τη γάτα την παίρνουμε για πολλά χρόνια (μακάρι να μας ζήσει), άρα πρέπει να βρει πραγματικό χώρο στη ζωή μας, να περνάμε όλοι καλά και όχι κάποτε να μας φανεί βάρος η καημένη!
Αυτή μπορεί και μόνη της αρκεί να της εξασφαλίσουμε τις καλές συνθήκες. Πόσο θα λείψουμε; 10-15 μέρες; Θα γυρίσουμε, θα μάς κάνει μούτρα μια-δυο μέρες και μετά back to normal!

Καλές διακοπές!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 12:32, 24-07-06:

Τελικά με πείσατε και φέτος για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ δεν θα πάρω τις 4 γατούλες μου μαζί στις διακοπές. Θα μείνουν σπίτι και θα έρχεται πρόσωπο εμπιστοσύνης κάθε ημέρα να τις ταίζει. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη με την απόφασή μου. Φοβάμαι μην πάθουν καμία μελαγχολία, μια και κάποιες από αυτές είναι κυριολεκτικά κολλημένες πάνω μου.... Θα φύγω και νιώθω ότι αφήνω ένα μεγάλο κομμάτι πίσω μου.... Μακάρι όλα να πάνε καλά...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:34, 24-07-06:

Μια χαρά θα πάνε μην ανησυχείς!!!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 12:36, 24-07-06:

Ανησυχώ... Ανησυχώ πολύ μάλιστα... Ίσως είμαι υπερπροστατευτική...΄
Όλα αυτά τα χρόνια στο πλοίο σκεφτόμουν το εξής: τί θα γίνει αν γίνει μια στραβή και βουλιάξει (όπως το ΣΑΜΙΝΑ); Πώς θα καταφέρουμε να διασώσουμε 4 γατιά μέσα στη θάλασσα;;;;;;;!!! Είναι απίστευτο κι όμως αυτό σκεφτόμουν...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:38, 24-07-06:

Βρε Χουζούρη ατυχήματα συμβαίνουν παντού και πάντα. Οχι μόνο στις διακοπές! Είναι να μη σου τύχει! (άντε μη γρουσουζεύουμε τώρα)

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 438 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 14:29, 24-07-06:

Για Θεσσαλονίκη άμα θέλει κανείς μπορώ να φιλοξενίσω εγώ γατουλίνια μέχρι τις 4 Αυγούστου και μετά τον 15Αύγουστο!!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 438 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 14:32, 24-07-06:

Εμένα ο Μπόμπος γμτ δε μπορεί το αυτοκίνητο..Κάνει συνέχεια εμετό και λερώνεται..Πιφ!!Παρόλα αυτά με ένα ηρεμίστικο φέτος ελπίζω να τη γλιτώσουμε τη βρωμοδουλειά και να κάνουμε το μεγάλο ταξίδι μας Θεσσαλονίκη -Γύθειο χωρίς μυρωδιές!!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 15:46, 24-07-06:

Μακρύ ταξίδι κάνετε κι εσείς βλέπω Lady...
Η Νιάρα μου δεν κάνει εμετό ούτε άλλα -ευτυχώς-, αλλά για καλό και για κακό στρώνω όλο το αυτοκίνητο με παλιές πετσέτες ή και πλαστικό από κάτω.
Στο Γύθειο πώς τα πάει, προσαρμόζεται εύκολα;
Καλό σας ταξίδι!

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 00:59, 25-07-06:

Δυστηχώς είμαι Αθήνα και διακοπές θα πάω σε νησί για 7 μέρες.. Δεν θέλω να βάλω την μικρή μου σ' αυτή τη διαδικασία για τόσο μικρό χρονικό διάστημα.. Άρα δεν μπορω να την πάρω μαζί μου.. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμη ..

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 15:09, 25-07-06:

Απο εκεί μου τον έφεραν οπότε είναι σαν το σπίτι του.Το καλό είναι ότι δεν έχει πρόβλημα με άλλα γατιά καθώς ότι είχαμε τον συμπαθούσε ακόμη και ο Νίνο!
Αντε να δούμε φέτος πως θα τα πάει με το μικρό γατάκι!
Merci!!!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 15:26, 25-07-06:

Και μεις μολις γυρισαμε απο Αμμουλιανη οπου ο περσης εγινε θαλασσολυκος Μια χαρα τα πηγε στο ταξιδι και στο καραβι μεσα τελειος!ενοιωθα καλα που τον ειχα μαζι μου και στη διαμονη δεν ειχαμε κανενα προβλημα εγινε η μασκοτ του ξενοδοχειου!

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 21:45, 24-08-06:

Χθες επιστρέψαμε από τη Σκόπελο. Λείψαμε 11 ημέρες. Τελικά αφήσαμε τα γατιά εδώ στην Αθήνα και ερχόταν μία φορά την ημέρα ένας άνθρωπος εμπιστοσύνης και τα τάιζε. Δεν φαντάζεστε πόσο σοφή απόφαση ήταν τελικά. Είναι βέβαιο ότι αν τις παίρναμε μαζί θα ταλαιπωρούνταν αφάνταστα. Με τη ζέστη, με το πλοίο, με τον περιορισμό σε ένα μικρό δωμάτιο... Αφήστε που σίγουρα θα είχαμε και ατύχημα διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ το νησί (πανέμορφο κατά τα λοιπά) είχε πάρα πολλές σφήκες! Σίγουρα τα γατιά μου θα τις κυνηγούσαν και φυσικά θα τρέχαμε... Δεν επρόκοιτο να γλιτώσουν το τσίμπημα...
Δεν μπορώ να μην γράψω για το πόσο μου έλειψαν. Τις σκεφτόμουν συνέχεια! Αυτό όμως το συναίσθημα της νοσταλγίας με έκανε να χαίρομαι που γυρίζω πίσω. Πρώτη φορά χάρηκα που τελείωσαν οι διακοπές! Άνοιξα την πόρτα του σπιτιού μου και με πλημμύρισε μία χαρά!! Οι γάτες μου με υποδέχθηκαν με όλη τους την αγάπη. Ο Παύλας άρχισε να με γλύφει στη μύτη και στα μάτια, ο Τελείας άρχισε να με κουτουλάει στα πόδια, ο Χουζούρης έπεσε ανάσκελα για χάδια. Η Ruby έτρεξε στην αδυναμία της, τον άντρα μου! Από τη στιγμή που γύρισα δεν έχω ξεκολλήσει από δίπλα μου. Είμαι πανευτυχής!
Τελικά το αποφάσισα: πέρασε ο καιρός που πέρναμε τη Ruby παντού μαζί μας. Ευτυχώς ή δυστυχώς με 4 γατιά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τα αφήνουμε πίσω. Να κάνουμε κι εμείς τις διακοπές μας ήσυχοι και αυτά να μην ταλαιπωρούνται. Οπότε εφεξής θα εφαρμόσω αυτή μου την απόφαση. Δεν το μετάνιωσα στιγμή. Και σας ευχαριστώ όλους που με πείσατε να μην τις πάρω μαζί μου!!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:44, 04-05-07:

καλημερα σε ολους, μηπως μπορειτε να μου πειτε καμμια καλη πανσιον για να αφησω τις γατουλες μου?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,991 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:11, 04-05-07:

Καλημέρα και καλώς ήρθες
Αυτή εδώ φαίνεται καλή, αν και δεν έχω προσωπική πείρα (επομένως ούτε και άποψη) Έχω δει και μια αφίσα στην κτηνίατρό μου για μια πανσιόν, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Αν θες, μπορώ να περάσω και να γράψω το τηλέφωνο.
Πάντως, αν έχεις κάποιο φίλο ή συγγενή που μπορεί να τις ταΐζει όσο θα λείπεις, θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερο γι' αυτές. Στρεσάρονται πολύ όταν απομακρύνονται από το γνώριμο περιβάλλον τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,141 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 09:29, 04-05-07:

εγω αυτο που φοβαμαι στις πανσιον,και αυτο που εχω ακουσει να παθαινουν καποιοι ιδιοκτητες,ειναι οτι χανονται ζωακια απο τις πανσιον.αυτο φοβαμαι και δεν τα εχω αφησει ποτε σε πανσιον.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 10:01, 04-05-07:

δεν ξερω τι να κανω , θα προσπαθησω με καθε τροπο να βρω καποιον γνωστο για να ερχεται σπιτι 1 φορα την ημερα. αν δεν μπορεσω τινα κανω??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,991 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:07, 04-05-07:

Πόσες μέρες σκοπεύεις να λείψεις; Αν είναι για λίγο (3-4 μέρες) μπορείς να τις αφήσεις και μόνες τους στο σπίτι, με αρκετό φαγητό, νερό, και ένα φως αναμμένο.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 10:07, 04-05-07:

παλια οταν ημουν μικρη( ) πηγαιναμε συχνα τα γατουνια μας σε πανσιον. οι γονεις μου δηλαδη, οταν πηγαιναμε ταξιδια
τωρα ξερω μια πολυ καλη στα καλυβια και την εχω δει και απο κοντα. μαλιστα αναλαμβανουν και την μεταφορα των μικρων μας φιλων.
το τηλεφωνο ειναι το εξης: 22990 47490, κιν 6972819738 λεγεται animal's camp και ειναι στη λεωφορο μαρκοπουλου.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 10:13, 04-05-07:

οι γατες που εχω ειναι 2 , μια γατα και ενα γατο που ειναι το παιδακι της, ηταν αδεσποτη οταν την βρηκα, μετα την κρτησα στην αυλη μου γεννησε και εκτοτε την εχω κρατησει μαζι με το γατακι της, το χειμωνα οταν εχει πολυ κρυο τα βαζω μεσα και το καλοκαιρι τα αφηνω εξω στην αυλη, μεχρι πριν 2 μερες που το μικρο το επειασε μια φακα και του εσπασε το ποδαρακι του , εκανε χειρουργειο και τωρα το εχω σε ενα μεγαλο κλουβι για 15 μερες μεχρι να δεσει το ποδαρακι του, αχ ειμαι παρα πολυ λυπημεν , δεν κανει να βγει καθολου εξω απο το κλουβι και ολο κλαιει οτανμε βλεπει. οποτε τωρα δεν μπορω να τα αφηνω το βραδυ εξω, δεν ξερω τι να κανω σχετικα με την πανσιον, αν δεν βρω καποιο γνωστο , μου φαινεται οτι δεν θα παω διακοπες φετος!!!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 10:14, 04-05-07:

σκοπευω να φυγω για μια εβδομαδα , αν τα κατεφερω

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 10:19, 04-05-07:

το καλο με τις πανσιον ειναι οτι εχουν ιατρικη παρακολουθηση ...εμας τοτε μεχρι και το εμβολιο του ειχανε κανει οσο λειπαμε...οποτε εαν το γατακι σου χρειαζεται βοηθεια θα ειναι εκει καποιος να το φροντισει...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 10:21, 04-05-07:

θα περιμενω να γινει τελειως καλα και μετα θα φυγω, αν φυγω τελικα, δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω πουθενα να δεν γινει τελειως καλα.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:21, 04-05-07:

Πάντως, αν θες να αποφύγεις την πανσιόν, δε χρειάζεται να είναι και εξπέρ στις γάτες όποιος θα τις προσέχει. Οποιοσδήποτε φίλος, συνάδελφος κλπ μπορεί να το κάνει (αρκεί να μπορείς να τους εμπιστευτείς τα κλειδιά του σπιτιού σου). Το μόνο που θα πρέπει να κάνουν είναι να έρχονται 1 ή 2 φορές την ημέρα, να βάζουν φαγητό και καθαρό νερό και να καθαρίζουν την άμμο (ακόμα κι αυτό, αν τους φαίνεται too much, μπορεί να αποφευχθεί αν αφήσεις στις γατούλες 3-4 λεκάνες άμμου σε διαφορετικά σημεία στο σπίτι. Νομίζω για μια βδομάδα θα αντέξουν).

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 10:25, 04-05-07:

και γω ετσι πιστευω, οτι δεν ειναι πολυ μεγαλο το χρονικο διαστημα! θα προσπαθησω να βρω καποιον!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,155 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:42, 04-05-07:

Σίγουρα θα βρεις κάποιον, kitsoyla, δεν είναι μεγάλο διάστημα. Μπορεί να βρεις και δύο, ώστε να εναλλάσσονται οι "βάρδιες". Πάντα υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Αρκεί να μη ντραπείς να ρωτήσεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους