Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 150,351 εγγεγραμμένα μέλη και 713,853 μηνύματα σε 22,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 519 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στείρωση άγριας γάτας

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 20:25, 11-09-09:

στην αυλή της μαμάς μου, εχει εγκατασταθεί μια γατούλα η οποία μένει μόνιμα εκει, έχει γεννήσει και την συντηρεί οσο μπορεί η μαμά μου..είναι περίπου 2 χρονών αλλά δεν μπορείς να την αγγίξεις..πρέπει οπωσδήποτε να την στειρώσουμε γιατί σε 2 μήνες απο 4 γάτες γίνανε 15! πώς μπορούμε να την πιάσουμε? και αντε τα καταφέρνουμε, μετά ο γιατρός πως θα καταφέρει να την πιάσει και η ανάρρωση της πώς θα γίνει αφού δεν μπορεί μεσα στο σπίτι? επίσης ποια είναι η ελάχιστη ηλικία που μπορούμε να κάνουμε στείρωση, ξέρω ότι συνήθως γίνονται 5-6 μηνών αλλά στο animal planet που βλέπω εκπομπές έχει που τα στειρώνουν και απο 4...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος βυρωνας
Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 20:59, 11-09-09:

6-7 μηνων ειναι η καταληλη ηλικια..ειναι γελοιο να την κανεις 4 μηνων γιατι ειναι μικρη και μπορει να παει με αλλη γατα μονο μετα τους 6 μηνες ασε που εχει λιγοτερες πιθανοτητες επιτυχιας.....λοιπον προσπαθησε να την πλησιασεις ηρεμα με καμοια λιγουδια[δοκιμασε την γκουρμετ την λατρεβουν πολλες γατες] και να τις κερδισεις σιγα-σιγα την εμπιστοσυνη...ο γιατρος δεν θα εχει προβλημα με την στειρωση...προσφατα στειρωσαμε εδω στην γειτονια μια αδεσποτη γατουλα γιατι εχουμε γινει 30 γατες και ολα ειναι μια χαρα απλα θα την προσεχεται λιγο για μερικες μερες....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:05, 11-09-09:

μακάρι..εχω αγχωθει πολύ γιατί εγώ είμαι ελλάδα, και δεν μπορώ να κανω πολλά πράγματα, ασε που δεν βλέπω απο τους δικούς μου να εχουν διαθεση να τρέξουν για να γίνουν οι στειρώσεις και σωστές υιοθεσίες. σκέφτομαι μετά απο την εξεταστική να πάω κύπρο όταν τα γατάκια θα γίνουν 2 μηνών ωστε να βγάλω αφισάκια και να τα βάλω όπου μπορώ..αλλά με εχει πάρει πολύ απο κατω γιατί δεν εχω εμπιστοσύνη τι θα γίνουν τα γατάκια ή πότε θα γίνουν οι στειρώσεις..δεν υπάρχει πολλή φιλοζωική συνείδηση στην κύπρο και εχω εκνευριστεί πάρα πολύ

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 21:10, 11-09-09:

ο λόγος που λέω για στείρωση 4 μηνών είναι επειδή μαλλον εκείνη την περίοδο θα βρίσκομαι κύπρο και θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα γίνουν..σκέφτονται να τα πάρουν στους παπούδες μου σε ενα χωριό με μεγάλη αυλή (τα 2 που είναι τώρα 2.5 μηνών) και δεν νομίζω να πείσω την γιαγιά μου να τα στειρώσει όταν γίνουν 6 μηνών

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,174 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:44, 12-09-09:

Αν βρεις γιατρο που το αναλαμβανει,μπορει να γινει και σε μικροτερη ηλικια η στειρωση.Στο εξωτερικο τα στειρωνουν τριων μηνων τα γατακια.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,794 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:15, 12-09-09:

Θέλεις γατοπαγίδα....
Κοίτα μηπως βρείς κανέναν σύλλογο στην Κύπρο που στειρώνει γάτες και μπορεί να έχει.. ή ρώτα σε Κτηνίατρους. Όσοι ασχολούνται με αδέσποτα συνήθως έχουν στάνταρ.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:28, 12-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αν βρεις γιατρο που το αναλαμβανει,μπορει να γινει και σε μικροτερη ηλικια η στειρωση.Στο εξωτερικο τα στειρωνουν τριων μηνων τα γατακια.
τι κινδυνοι υπάρχουν αν γίνει 4 μηνων η στείρωση?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,174 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:01, 12-09-09:

Αν ειναι αρσενικο καποιοι γιατροι λενε οτι ισως υπαρχει προβλημα με στενωση ουρηθρας.Για τα θηλυκα φανταζομαι απλα ειναι θεμα αναπτυξης.Ρωτησε αν θες και το γιατρο του φορουμ.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 18:08, 12-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αν ειναι αρσενικο καποιοι γιατροι λενε οτι ισως υπαρχει προβλημα με στενωση ουρηθρας.Για τα θηλυκα φανταζομαι απλα ειναι θεμα αναπτυξης.Ρωτησε αν θες και το γιατρο του φορουμ.
ευχαριστώ

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 19:40, 12-09-09:

τα νεότερα είναι πολύ ευχάριστα! απο δευτέρα η μαμά μου θα πάρει την αγρια γατούλα(θα τα καταφερει πιστεύω να την βαλει στην γατοφόρο) για στείρωση, αμέσως μετά θα πάνε ακόμη 2 γατες για στείρωση και σε 3 μήνες θα πάμε τα 2 μωράκια (αρσενικό & θυληκό) . όλα αυτά θα μείνουν στην αυλή μας! επίσης τα 9 μωράκια που είναι 1 μηνων θα πάνε σε ενα ιδιωτικό καταφύγιο σε 3 βδομάδες, που πέρνουν λίγα γατάκια καθε φορά και τυχαία βρήκαμε γνωστο για να τα κανονίσει να τα πάρουν, το οποίο καταφύγιο το διαχειρίζονται πολύ καλές κυρίες που αναλαμβάνουν την υιοθέτηση τους σε καλά σπίτια! κανένα γατάκι δεν θα πάει στο χωριο! μου εφυγε ενα βαρος απο πάνω μου, και χαίρομαι που η μαμά μου το βλέπει πολύ πιο συνηδητοποιημένα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:45, 12-09-09:

Μπραβο και σε σενα και στη μαμα σου!Πολυ χαρηκα και ελπιζω ολα τα γατουλια να βρουνε το δρομο τους!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 20:06, 12-09-09:

ευχαριστούμε πάρα πολύ!! ειμαι πολύ χαρούμενη γιατι απο την πολλή εγνοια τι θα κανουμε ουτε να διαβάσω δεν μπορούσα..τώρα θα μείνει η μαμά μου με 6 γατες και ας την θεία μου να παραμιλα(είναι διπλοκατοικία τα σπίτια)

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:40, 14-09-09:

τα καταφερε η μαμα μου και την επιασε. τωρα ειναι στον γιατρο και θα στειρωθει αυριο. ας ελπισουμε οτι δεν θα πειραζει την πληγη και θα αναρρωσει γρηγορα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:43, 14-09-09:

Αν πειτε στο γιατρο οτι ειναι γατουλα που μενει εξω,θα προσεξει τα ραμματα και θα της κανει ολη τη δοση αντιβιωσης.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 18:13, 14-09-09:

ναι, του το ειπε και της ειπε οτι δεν θα χρειαζεται να κανουμε κατι εμεις μετα, λογικά αυτό θα κανει. αγχωνομαι μηπως το πειραζει ...θα ενημερωσω πως θα τα παει..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 20:59, 17-09-09:

η γατουλα στειρωθηκε, και επεστρεψε στο σπιτι χθες..αλλα μολις ανοιξε η μαμα μου την γατοφορο εξαφανιστηκε μετα απο σχεδον 30 ωρες επεστρεψε, εφαγε και ηπιε νερακι! δεν μπορει να δει η μαμα μου μιας και ειναι λιγος ο φωτισμος πως ειναι η πληγη της..και δεν θελει να κοντεψει για να μην την αναστατωσει παλι. ελπιζω να ειναι καλα..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 18:02, 20-09-09:

τα νεοτερα μας : η αγρια γατουλα(Ρινα την βγαλαμε) φαινεται να ειναι μια χαρα, ειναι ορεξατη, τρωει και κινειται! θελω να ελπιζω οτι θρεφει η πληγη καλα.
τα μωρακια κλεινουν 8 εβδομαδες, ειναι πολυ ζωηρα, μαθανε να πηγαινουν στην αμμο τους(τα βαλαμε σε ενα δωματιακι τις τελευταιες 3 μερες γιατι ειχε καταιγιδες για να προστατευτουν) και τρωνε και κονσερβουλες. αυριο ή την τριτη θα πανε για εξωτερικη+εσωτερικη αποπαρασιτωση, και τεταρτη θα πανε στις κοπελες οπου θα τους βρουν σπιτακια
πεμπτη θα πανε 2 ακομη γατουλες στο γιατρο και θα της στειρωσει την παρασκευη.
αυτα προς το παρων!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,149 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:13, 20-09-09:

Υπαρχει το Voice of the Animals εκει θα σε βοηθησουν

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 10:54, 23-09-09:

πηραμε πολλα τηλεφωνα αλλα τελικά η μαμά μου ειπε οτι θα τα αναλάβει μονη της. εγινε ρεζιλι χθες η μαμά μου. πήγε στο γιατρό για να δει μια γατούλα για να την στειρώσει και τελικά ήταν αρσενικός! παιδιά πρωτη φορα πεφτω εξω κι εγώ!! αλλα την επεισα να τον στειρωσουμε τον tiger (οχι την)! δευτερα τελικα πάει η σισσυ και ο tiger για στειρωση. τα μικρουλια κανανε αποπαρασιτωση και θα δωθούν μαλλον αυριο.
τα αλλα δυο η καλλυ και ο αρης κατι παθανε, δεν ξερουμε πιος απο τους 2 αλλα πανε και κανουνε ευκοιλιότητα στην βεραντα της θειας μου φοβαται η μαμα μου οτι θα τα εξαφανίσει αν το συνεχισουν. θα τα παει στο γιατρο να της πει τι να κανει. υποψιάζεται οτι επειδή η μεγαλη η γατα τους αφηνει να την θηλαζουν και επειδη κοψανε εδω και καιρο το γαλα απο την μαμα τους..
η ριννα ειναι μες την τρελλη χαρα, αν και δεν θελει πλεον τα μικρα της..!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 09:18, 25-09-09:

αποχαιρετησε η μαμα μου τις 9 ψυχουλες χθες. πηγε η ιδια να δει που θα μενουν μεχρι να υιοθετηθουν. ειναι μια περιοχη εξω απο την πολη, ενα τεραστιο αγροκτημα με 2 σπιτια μεσα. μεγαλη εκταση απο γρασιδι και χωμα και ενα κομματι περιφραγμενο για τα γατακια. μεσα υπηρχε σπιτακι για να τα προστατευει. μου ειπε οτι μενουνε εκει 2 ζευγαρια απο αγγλους που θα τα φροντιζουν. χαρηκα πολυ γιατι ξερω ποσο αγαπανε τα ζωα οι αγγλοι! ειμαι σιγουρη οτι θα πανε σε καλα χερια τα μικρα..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 12:18, 29-09-09:

σημερα ειμαι πολύυ χαρούμενη!!! στειρώθηκαν και τα άλλα δυο, η σισσυ και ο tiger!!! τελειωσαμε προς το παρων με τις στειρωσεις!!!:up: μας εμειναν ακομη 2 που σε 2-3 μηνες θα μπορουμε να τα στειρωσουμε!
μπορει η κυπρος γενικα να ειναι πιο ακριβη απο την ελλαδα, αλλα για τις στειρωσεις ειναι πιο φθηνη. 70 ευρω η θηλυκια και 40 για αρσενικο, τιμες για τα κατοικιδια οχι για αδεσποτα!
τροφη πηρε φθηνη τελικα η μαμα μου την brekkies excel , αλλα γραφει οτι κανει για το ουροποιητικο λογω του pH. θα ειναι ενταξει ε?

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 11:38, 15-04-11:

πρεπει να παω στον κτηνιατρο για στειρωση μια γατουλα περιπου 3-4 ετων.ομως...δεν πιανεται ευκολα, ερχεται ΜΟΝΟ σε μενα οποτε εκεινη θελησει,πως θα την βαλω στο κλουβακι??????
και αντε την βαζω...μετα στο κτηνιατρειο πως θα την βγαλουμε χωρις να μας δαγκωσει η γρατσουνισει?
η κτηνιατρος ειπε να της δωσω ενα χαπακι ηρεμιστικο αλλα και παλι μπορει να της προκαλεσει υπερδιεγερση αντι να την ηρεμησει.τι προτεινετε?τι κανετε εσεις σε τετοιες περιπτωσεις?(υποψη ειναι γατα που ζει εξω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:54, 15-04-11:

Αυτες ειναι οι δυο πιο εφαρμοσμενες λυσεις παντως που ανεφερες κι εσυ.
Το ηρεμιστικο χαπακι που μπορεις να της το βαλεις μεσα σε κονσερβουλα η σε ενα κομματι απο μπιφτεκακι (κατι δελεαστικο δηλαδη) δεν εχω ακουσει να προκαλει υπερενταση αλλα τι να πω.... δε γνωριζω.
Η αλλη λυση ειναι να παρεις (να δανειστεις) ενα κλουβακι-οχι γατοφορο-απο αυτα που πιανουν τις αγριες γατες, θα την εχεις αφησει αταιστη καποιες ωρες και μετα θα βαλεις λιγο φαγητο -κοτοπουλο ψητο ζεστο σου προτινω, τρελαινονται- και μολις μπει να φαει θα κλεισεις το πορτακι.
Ο/η κτηνιατρος λογικα θα ξερει τι να κανει αφου την πατε στο κτηνιατρειο.
Καλη τυχη!

Υποψιν η διαδικασια μπορει να χρειαστει καποιες ωρες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolll : 15-04-11 στις 11:55. Αιτία: merge
Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 12:01, 15-04-11:

σε ευχαριστω...ξερεις δεν με αγχωνει τοσο να την βαλω στο κλουβακι...με απασχολει πως θα ειναι κατα τη μεταφορα της και πως θα την βγαλουμε απο το κλουβακι για την επεμβασημηπως ακομη και ο κτηνιατρος δεν ξερει να το χειριστει????δεν ξερω...αναρωτιεμαι

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:09, 15-04-11:

Η μεταφορα απο τη στιγμη που θα ειναι στο κλουβι δε νομιζω να σε δυσκολεψει, το πολυ πολυ να εχεις γκρινια η να χτυπηθει λιγο μεσα στο κλουβι, προσπαθησε να μη δειχνεις τρομαγμενη και εσυ και να της μιλας ηρεμα
Τωρα για το κομματι του κτηνιατρου δεν ξερω , αλλα δεν μπορει θα υπαρχουν λυσεις, ολες τις ημιαγριες γατες πως τις στειρωνουν?
Καλυτερα να το συζητησεις εκ των προτερων αυτο με την κτηνιατρο, να σου πει η ιδια πως σκεφτεται να το χειριστει.

Παράθεση

Fouko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fouko
H Fouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Fouko έγραψε στις 16:54, 15-04-11:

της κολλητης μου η γατουλα, που ειναι μεγαλωμενη στα λουσα, αλλα ειναι σε ημιαγρια κατασταση απο την φυση της ... - οταν ειναι να παει στον κτηνιατρο για το εμβολιο της, δεν την βγαζουνε απο τη γατοφορο...απλα την σηκωνουνε λιγο σουζα για να γλυστραει πισω πισω η μικρη και τσααααακ, της το κανουνε μεσα απο τις τρυπουλες της γατοφορου!
καλα, δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται - απλα θελω να πω οτι εχουνε τεχνικες οι ανθρωποι, τοσα χρονια κτηνιατροι εχουν χειριστει απιθανες περιπτωσεις!
μπραβο σου που θα ασχοληθεις παντως - ολα καλα θα πανε!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 23:01, 18-05-11:

Δεν ξερω αν τελικα το ελυσες το θεμα σου, αλλα θα σου γραψω εγω γιατι ειχα μια παρομοια εμπειρια. Ενας τροπος ειναι να της δωσεις το χαπακι. Το προβλημα δεν ειναι η υπερδιεγερση, αλλα το οτι αυτο δεν πιανει αμεσως και πρεπει να της το δωσεις σε περιφραγμενο χωρο μην παει και κοιμηθει αλλου. Αλλος τροπος, τον οποιο εφαρμοσα εγω ειναι να την πιασεις απο το σβερκο (δεν ποναει απλως η γατουλα δεν μπορει να κουνηθει) και να την βαλεις γρηγορα ισως και με τη βοηθεια καποιου αλλου ατομου μεσα στο σπιτακι. Τα υπολοιπα ειναι δουλεια του κτηνιατρου και μην ανησυχεις ολοι τα καταφερνουν περιφημα. Συχνα οι γατουλες απο τον φοβο μπροστα στο γιατρο δεν κουνιουνται. Για αυτες που ειναι πολυ αγριες παντως ο γιατρος τις πιανει γερα με γαντια και ολα οκ!

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8

H κζ8 έγραψε στις 11:22, 19-05-11:

συντομα θα γινει η στειρωση.εννοειται οτι απο πριν θα την εχω κλεισει καπου κ εκει θα της δωσω το χαπακι αλλιως θα την ψαχνω...δοκιμασα μια φορα την εβαλα μεσα στο γατοφορο για 1-2 λεπτα να δω αντιδραση...λιγο μιαου εκανε...παντως σαν τρελη δεν εκανε....πιστευω ολα καλα θα πανε

Παράθεση

Ξένια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ξένια
H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Ξένια έγραψε στις 12:47, 24-06-11:

Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπιζω κι εγώ καλή μου και πρέπει να σου πω ότι όλα είναι θέμα κτηνιάτρου. Εγώ έχω στειρώσει μέχρι τώρα έξι γατούλες και τα έχω δει όλα. Κτηνίατρο να μου ζητάει να την κρατήσω εγώ για να την ναρκώσει με αποτέλεσμα το ζώο να με κατασπαράζει και με το δίκιο του, κτηνίατρο να προσπαθεί να την ναρκώσει ρίχνοντας την ένεση σαν βέλος στο πόδι του και άλλα πολλά. Στην επαρχία που ζω εγώ δεν έχω βρει ακόμα τον κατάλληλο άνθρωπο και μάλιστα οι πιο πολλοί μου λένε να μη δίνω χαπάκι. Τώρα ας πούμε θέλω να στειρώσω δύο αδεσποτούλες και νιώθω απελπισμένη. Αν έκανες τη στείρωση ήδη και βρήκες τον κατάλληλο πες μου τον τρόπο κι εμένα σε παρακαλώ. Ακόμα αν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος κτηνίατρος δεν υπάρχει κανένα σκεύασμα πιο άμεσης δράσης ασ πούμε κάποιο σπρέι που να τις ζαλίζει λιγάκι είναι κρίμα και για τις ιδιες και για εμας!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:54, 24-06-11:

Εμένα πάντως ο κτηνίατρος μου της είχε κάνει την 1η ηρεμιστική ένεση ενόσω ήταν μέσα στην γατοφόρο.Είπε ότι είναι ένας καλός τρόπος για ναγλιτώσουμε το σκαρφάλωμα στην κουρτίνα. Πάντως και εγλω σε μία τέτοια φάση είμαι. Έχω βάλει στο μάτι έναν ωραίο κύριο και πολύ σκέφτομαι πως θα τον τσιμπήσω. Πάντως εγώ περισσότερο φοβάμαι το πιάσιμο, όχι μετά στον Κτηνίατρο.

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8

H κζ8 έγραψε στις 15:30, 24-06-11:

η στειρωση εγινε....το χαπι για να κοιμηθει δεν μπορω να πω οτι επιασε ιδιαιτερα....λιγο την ζαλισε,στο αυτοκινητο μεχρι να την παμε φωναζε οχι σε υπερβολικο σημειο ουτε εκανε σαν τρελη...ευτυχως...την αφησα κ εφυγα...μετα μου ειπαν οτι καθως την βγαζανε απο το κλουβι την γραπωσαν στον αερα γιατι πηγε να πηδηξει...το συγκεκριμενο κτηνιατρειο δεν εχει πειρα απο αγριες γατουλες γιατι η κομοτηνη ειναι γεματη απο αδεσποτα κ κανεις δεν ενδιαφερεται για αυτα...ποσο μαλλον να τα στειρωσει...

Παράθεση

vasia95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasia95
H vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H vasia95 έγραψε στις 16:17, 24-06-11:

καλησπέρα....και μπράβο σας που στειρώνετε αδέσποτες γατούλες..
όταν είχα στειρώσει και εγώ μια, ήταν ιδιαίτερα άγρια και με το ζόρι κατάφερα να τη βάλω σε καλαθάκι πιάνοντάς την από το σβέρκο...
στο αυτοκίνητο έκλεγε λίγο αλλά δεν χτυπιόταν και όταν μπήκαμε στο κτηνιατρείο κλεισαμε την πόρτα στο ιατρείο και δεν ειχαμε πρόβλημα.
άλλωστε πριν τη βγάλουμε από τη γατοφόρο της εκανε ηρεμιστική
αυτό που πρέπει να προσέχετε είναι μετά τη στειρωση να βάλετε κάπου περιφραγμένα τη γάτα γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ θα φύγει και είναι κρίμα ........θα είναι ζαλισμένη και μπορεί να πάθει τίποτα,,,,κανένα αυτοκίνητο,,άσε που δεν θα σας πλησιάζει για την αντιβίωση...αν δεν μποπείτε να τη βάλετε στο σπίτι,,,έστω σε κάποιο υπόγειο, γκαράζ ή ακόμα και στο κλουβί μεταφοράς αν είναι ευρύχωρο
πως είναι η γατούλα... αναρώνει καλά?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους