Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,610 εγγεγραμμένα μέλη και 714,336 μηνύματα σε 22,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 214 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να το χαρίσω ή να το αφήσω....;

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,013 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:55, 12-10-08:

Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες που έχει το να δώσεις ένα δικό σου γατάκι σε έναν άγνωστο, είτε το γέννησε η γάτα σου, είτε το βρήκες στο δρόμο και το μεγάλωσες. Προσπαθείς, όσο μπορείς, από αυτά που σου λέει ο υποψήφιος γατογονιός, αλλά, και από αυτά που δεν λέει, να μαντέψεις αν το γατί που δίνεις θα βρει ένα σπίτι για όλη τη ζωούλα του ,όπου θα το αγαπούν και θα το φροντίζουν.Αν οι βασικές προϋποθέσεις βλέπεις ότι καλύπτονται, η υιοθεσία μπορεί να προχωρήσει.Εκείνο που με παρακινεί να γράψω αυτό το σημείωμα, βλέποντας τόσα καταπληκτικά γατάκια να χαρίζονται και ,παρ'ολα αυτά να μην βρίσκονται γατογονείς, είναι ο προβληματισμός μου, μήπως, κάποιες φορές ,όποιος έχει κάποιο γατάκι για υιοθεσία, γίνεται τόσο υπερβολικός, είτε πριν την υιοθεσία, είτε μετά, που ματαιώνονται κάποιες υιοθεσίες. Αν π.χ. η Sofi, που έβαλε αγγελία στο φόρουμ, μου έκανε ανάκριση τρίτου βαθμού, πέρα από τα απαραίτητα, που ρώτησε η κοπέλα (αν το γατάκι θα μένει μέσα στο σπίτι, αν ξέρουμε από γάτες, αν θα στειρωθεί) ,όπου όλες οι απαντήσεις ήταν ΝΑΙ, μπορεί και να μην μου έδινε τη λατρεμένη μας Μπασσέτ. Αν π.χ. δεν συμφωνούσε στο ότι η γάτα θα βγαίνει στο μπαλκόνι, στο ότι λόγω αυξημένων υποχρεώσεων δεν θα έχουμε άλλη γάτα για παρέα της ή ό,τι άλλο μπορεί να μην άρεσε από τον τρόπο ζωής μας. Αν δεν φοβόμουν το μακροσκελές μήνυμα, θα έβαζα ένα απόσπασμα από το βιβλίο της Μαριέλλης Σφακιανάκη "Μην πατάτε τις ουρές", το κεφάλαιο για τους λάθος φιλόζωους, όπου αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι η αλήθεια, δεν αποφασίζουν πολλοί τη δέσμευση με ένα ζώο, τουλάχιστον, να μη μειώνονται οι υιοθεσίες λόγω λάθος αξιολογήσεων, είναι κρίμα για τα γατάκια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαριάννα&ξανις!!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαριάννα&ξανις!!
H Μαριάννα&ξανις!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Μαριάννα&ξανις!! έγραψε στις 15:11, 12-10-08:

Καλά λες είναι δύσκολο να το δώσεις σε εναν αγνωστο...ειχα δει μία ταινια με ζωα παλιά ότι του κλέψανε τον σκύλο και εβαλε αγγελια αυτος πάνω σε μια κολόνα με φωτο και ελεγε κατω κάτω δινεται αμμιβη νομιζω.Και του τον εδωσε τον σκυλο και πήρε τα λεφτα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aalyah
H aalyah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (....6......και αρκετές ακόμα για φιλοξενεία... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,181 μηνύματα.

H aalyah έγραψε στις 15:14, 12-10-08:

Έχεις δίκιο. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν θα ήταν καλό απο κάποια λάθος αξιολόγηση να χάνονται ευκαιρίες.

Απο την άλλη (και χωρίς να θέλω να πω Μπασσετ σε καμια περίπτωση οτι έχεις άδικο) καταλαβαίνω την αντίδραση και αυτών που δίνουν τα γατάκια. Έχουμε δει τόσες περιπτώσεις που τα γατιά καταλήγουν ενήλικα στο δρόμο απο την δήθεν οικογένεια τους που θέλουν αυτοί που τα δίνουν, να είναι σίγουροι οτι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο και με αυτό που δίνουν. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτο. Είναι λίγο σαν φαυλος κύκλος. Μαλλον να προσπαθήσουμε γενικώς όσοι χαρίζουμε γατιά να είμαστε λίγο ελαστικοί. Και απλά να κρατάμε μια επαφή με την οικογένεια που υιοθέτησε ένα γατάκι. Διακριτική επαφή πάντα. Αλλά αν δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά το οποίο ίσως βλάψει κατα κάποιο τρόπο το ζώο τότε να μπορούμε να επεμβουμε και αν χρειαστεί ν'απομακρύνουμε το ζωο. Στο κάτω κάτω όταν τους βάζεις και υπογράφουν πιστέυω οτι νιώθουν και αυτοί οτι δεσμέυονται. Ανθρωποι που δεν είναι σοβαροί φοβούνται όταν τους ζητάς να υπογράψουν και κάνουν πίσω. Και εκεί γίνεται το ξεκαθάρισμα.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:40, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Εκείνο που με παρακινεί να γράψω αυτό το σημείωμα, βλέποντας τόσα καταπληκτικά γατάκια να χαρίζονται και ,παρ'ολα αυτά να μην βρίσκονται γατογονείς, είναι ο προβληματισμός μου, μήπως, κάποιες φορές ,όποιος έχει κάποιο γατάκι για υιοθεσία, γίνεται τόσο υπερβολικός, είτε πριν την υιοθεσία, είτε μετά, που ματαιώνονται κάποιες υιοθεσίες. Αν π.χ. η Sofi, που έβαλε αγγελία στο φόρουμ, μου έκανε ανάκριση τρίτου βαθμού, πέρα από τα απαραίτητα, που ρώτησε η κοπέλα (αν το γατάκι θα μένει μέσα στο σπίτι, αν ξέρουμε από γάτες, αν θα στειρωθεί) ,όπου όλες οι απαντήσεις ήταν ΝΑΙ, μπορεί και να μην μου έδινε τη λατρεμένη μας Μπασσέτ. Αν π.χ. δεν συμφωνούσε στο ότι η γάτα θα βγαίνει στο μπαλκόνι, στο ότι λόγω αυξημένων υποχρεώσεων δεν θα έχουμε άλλη γάτα για παρέα της ή ό,τι άλλο μπορεί να μην άρεσε από τον τρόπο ζωής μας.
Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό. Τελικά όμως είναι και στο άτομο που μεσολαβεί για την υιοθεσία. Πρέπει να είμαστε σε θέση να εκτιμούμε τις καλές προθέσεις των υποψηφίων γατογονιών και να μη δείχνουμε καχυποψία απέναντί τους επειδή επηρεαζόμαστε ενδεχομένως από αρνητικές εμπειρίες που είχαμε στο παρελθόν.
Οι λέξεις-κλειδιά είναι ευγένεια, σεβασμός και διακριτικότητα.

Ο αντίποδας είναι αυταρχισμός, ελεγκτικότητα και αδιακρισία.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:03, 12-10-08:

Και εγω το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο.Πιστευω οτι χρειαζεται μια μεση λυση.Σιγουρα θα εξετασεις τον υποψηφιο γατογονιο αλλα πρεπει παντα να σκεφτεσαι οτι δεν μπορεις να του επιβαλεις τις δικες σου συνηθιες και πιστευω για τα κατοικιδια.Αν τηρει τις απαραιτητες προυποθεσεις γυρω απο την ασφαλεια την υγεια και την στειρωση, εγω προσωπικα δεν θα ειχα την απαιτηση να προσαρμοσει τον τροπο ζωης του με βασει τις απαιτησεις που εχω για το κατικοιδιο.
Πολυ καλο ειναι αυτο που λεει η Zbeebz, δηλαδη κρατας επαφη με διακριτηκοτητα και αν δεις παρατραγουδα επεμβαινεις.

Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

H aalyah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (....6......και αρκετές ακόμα για φιλοξενεία... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,181 μηνύματα.

H aalyah έγραψε στις 17:23, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Πολυ καλο ειναι αυτο που λεει η Zbeebz, δηλαδη κρατας επαφη με διακριτηκοτητα και αν δεις παρατραγουδα επεμβαινεις.
Ε όχι και Zbeebz!!! Δεν μοιάζουν καν τα ονόματα μας!!!

Βρε Zbeebz μπας και μοιάζουμε και μου το κρύβετε??

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:53, 12-10-08:

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά. Κάποιοι π.χ. θεωρούν υπερβολή το να τους λες να πάρουν γατοφόρο (μου έχει τύχει, δεν το λέω έτσι). Επίσης, ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον αυταρχισμό, την αδιακρισία κ.λπ.

Γι' αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τι θεωρείτε εσείς υπερβολή, με πιο συγκεκριμένα παραδείγματα για να αποκτήσουμε όλοι μια καλύτερη εικόνα.

Πάντως να πω ότι πολλοί όροι υιοθεσίας που μοιάζουν ανελαστικοί, στην πραγματικότητα προσαρμόζονται κατά περίπτωση, ανάλογα με το πόσο διατεθειμένος φαίνεται κανείς να αναπτύξει σχέση με το συγκεκριμένο ζώο (δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί που θέλουν ζώο απλά για να το έχουν).

Από την άλλη, αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως υπερβολή, μπορεί να είναι πολύ απλά τα φριχτά people skills του υπεύθυνου υιοθεσίας. Κι αυτό σίγουρα δεν είναι κάτι που λύνεται με απλή αλλαγή πολιτικής, είναι βαθύτερα τα αίτια.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 18:09, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Αν π.χ. δεν συμφωνούσε στο ότι η γάτα θα βγαίνει στο μπαλκόνι, στο ότι λόγω αυξημένων υποχρεώσεων δεν θα έχουμε άλλη γάτα για παρέα της ή ό,τι άλλο μπορεί να μην άρεσε από τον τρόπο ζωής μας.
Να προσθέσω ακόμα ότι κάθε ζώο είναι διαφορετικό, οπότε πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη πολλά πράγματα. Στο παράδειγμά σου, αν π.χ. ήξερε ότι η Μπασσέτ ήταν ένας μικρός δαίμονας που κανένα πλέγμα και καμιά καλαμωτή δεν τη σταματούσε, θα το θεωρούσες υπερβολή να σου ζητήσει να μην βγαίνει στο μπαλκόνι ή να βγαίνει μόνο με επίβλεψη;

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:49, 12-10-08:

Υπάρχει όμως και η περίπτωση να μην ήξερε τι είναι το γατί και παρ' όλα αυτά να καταδίκαζε την Ελένη Π επειδή "θέλει να βγάζει τη γάτα στο μπαλκόνι! Ανήκουστο!"
Γι' αυτό συμφωνώ με αυτό που έγραψες παραπάνω για τα people skills. Το βασικό είναι να φέρεσαι ευγενικά στους υποψήφιους γατογονείς και με κάθε ευκαιρία να εκφράζεις ανοιχτά ότι τους αξίζει ένα ευχαριστώ και μόνο που ενδιαφέρθηκαν, δέσει δεν δέσει το προξενιό. Ίσως αυτός που τελικά δεν θα πάρει το γατί να σου φέρει κάποιον άλλο που θα το πάρει!
Χώρια που μ' αυτό τον τρόπο δημιουργούμε και παιδεία...

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:51, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από aalyah
Βρε Zbeebz μπας και μοιάζουμε και μου το κρύβετε??
Δεν ξέρω, κόρη μ'!
Θα το διαπιστώσουμε όταν με το καλό επαναπατριστείς!
Όμως δεν φταίει η Νικούλα. Αν προσέξεις, κι εγώ την ανέφερα τη διακριτικότητα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:51, 12-10-08:

Δεν ξερω για τα υπερβολικα παιδια εγω κοιταω την προστασια του γατιου αν πχ καποιος που τα αγαπαει πολυ και του αρεσει ενα μου πει οτι τα αφησε στον μπαμπα του τα καλοκαιρια και κατι αχρειοι περασαν και του τα πατησαν δε θα δωσω. Αν καποιος μου πει οτι τα εχει μη σταξει και μη βρεξει και ενα του επεσε και δεν επαθε τιποτα αλα εσπασε το ποδαρακι λιγο στην ακρη δε θα δωσω.
Αν καποιος με κοιταει σαν τρελη οταν λεω για πλεγμα στο μπαλκονι δε θα δωσω .
Αν καποιος με ρωτησει αν μπορει να του βαλει κολαρο με στρας και να το ταιζει φρισκις γιατι σιγα μωρε γατα ειναι, δεν το δινω.
Αν καποιος μου πει οτι δεν ξερει τιποτα απο αυτα αλλα θελει να μαθει τα παντα, θα δωσω ασυζητητι.

Ανελαστικη ξε-ανελαστικη με ενδιαφερει τι εκπεμπει ο ανθρωπος και αν νομιζω οτι δεν θα πεθανει συντομα στα χερια του. παντα ενημερωνω και απο το τηλ ακι παμε και τους λεμε , ολοι οι εθελοντες και δινουμε κα αρθρα βοηθητικα .

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 19:00, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Ανελαστικη ξε-ανελαστικη με ενδιαφερει τι εκπεμπει ο ανθρωπος
Αυτό νομίζω είναι το σημαντικότερο απ' όλα. Προσωπικά, δεν με πειράζει να μου πει κάποιος ότι έχασε την προηγούμενη γάτα του. Άνθρωποι είμαστε, και μένα μου έχουν πέσει γατιά απ' το μπαλκόνι και αν δεν ήταν κλειστές οι αυλές κάτω, μπορεί να τα είχα χάσει.

Αλλά με ενδιαφέρει πώς μου το λέει. Υπάρχουν μερικοί που καταλαβαίνεις ότι τους στοίχισε κι άλλοι που το λένε λες και έχασαν το κασκόλ τους.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:07, 12-10-08:

Ακριβως οταν βλεπω αδιαφορια ναρκισσισμο και ελλειψη επικοινωνίας με τη πραγματικότητα δεν δινω

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,756 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:09, 12-10-08:

Αalyah μαλλον εκανα λαθος.
Εσενα δεν σ'χω γνωρισει ακομη προσωπικα οποτε δεν μπορω να πω ακομη τιποτα.Την Zbeebz ομως που την εχω γνωρισει, και καλα μαλιστα, εχω να δηλωσω οτι πολυ δυσκολα μπορει να βρεθει σωσιας της!
Δεν την μπερδευεις ευκολα με κανεναν!
Σσσσ....γιατι ειμαι οφφ τοπικ

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:20, 12-10-08:

Ανελαστικη ξε-ανελαστικη με ενδιαφερει τι εκπεμπει ο ανθρωπος
Αυτό το σημείο με προβληματίζει λίγο. Δεν είναι μόνο τι εκπέμπει σε μας ο άλλος, είναι και τι εκπέμπουμε εμείς σ' αυτόν. Καμιά φορά ο άλλος γίνεται καθρέφτης μας...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:21, 12-10-08:

Ανθρωποι που δεν είναι σοβαροί φοβούνται όταν τους ζητάς να υπογράψουν και κάνουν πίσω. Και εκεί γίνεται το ξεκαθάρισμα.
αυτο ειναι γεγονός, καθως και το οτι μερικοι θα υπογραψουν και απο πισω σου λενε μετα θα το παρω εγω και θα το κανω οτι θελω γι αυτο το ενστικτο ειναι πολύ σημαντικο

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:28, 12-10-08:

μερικοι θα υπογραψουν και απο πισω σου λενε μετα θα το παρω εγω και θα το κανω οτι θελω γι αυτο το ενστικτο ειναι πολύ σημαντικο
Ένστικτο-ξένστικτο, αν ο άλλος θέλει να σε κοροϊδέψει, μια χαρά μπορεί να το κάνει. Κανένας μας δεν γεννήθηκε με την ικανότητα να διαβάζει τη σκέψη. Δεν το 'χουμε.
Για μένα είναι αδύνατον (έως και ανώφελο) να επιδιώκει κανείς τέτοιον ολοκληρωτικό έλεγχο.
Αν κάποιος μπορεί να ασκεί τέτοιον έλεγχο σε τόσο προσωπικό επίπεδο χωρίς να παύει να είναι ευγενής, τι να πω... Χρειάζομαι update!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 19:52, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Ένστικτο-ξένστικτο, αν ο άλλος θέλει να σε κοροϊδέψει, μια χαρά μπορεί να το κάνει.
Αυτό είναι αλήθεια, όπως είναι γεγονός ότι το περίφημο ένστικτο είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Ωστόσο, πιστεύω πως υπάρχουν κάποιες ασφαλιστικές δικλείδες, όπως το να ζητήσεις να μιλήσεις με τον υποψήφιο για δεύτερη φορά ή να του ζητήσεις να περιμένει μερικές μέρες.

Νομίζω πως αυτά δεν είναι παράλογα και προστατεύουν και τον υποψήφιο από μια παρορμητική υιοθεσία.

Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

H aalyah έγραψε στις 20:06, 12-10-08:

Niki μου δεν πειράζει. Μια πλάκα έκανα.

Zbeebz καλά λες οτι ανέφερες και εσύ κάτι παρόμοιο. Νόμιζα οτι μπέρδεψε τα ονόματα μας επειδή είπε κάτι παρόμοιο με αυτό που είπα και εγώ.

Επίσης και για να γυρίσουμε στο θέμα μας επειδή ακριβώς όπως είπε η Zbeebz δεν έχουμε την δυνατότητα να διαβάζουμε την σκέψη, επιμένω οτι η καλύτερη προσέγγιση είναι να κρατήσουμε μια διακριτική επαφή με τον γατογονιο εφόσον το έχουμε δώσει το γατάκι. Ας μην κατηγορούμε τους πάντες οτι είναι παντελώς αμόρφωτοι η θέλουν το ζωάκι για στολίδι. Πολλοί είναι πραγματικά ενθουσιώδης και απλά δεν ξέρουν. Αρα μπορεί να κάνουν λάθη. Άρα όταν τους κάνεις την συνέντευξη για να δεις αν θα τους δώσεις το ζωο η οχι μπορει να δώσουν μια "λαθος" απάντηση. Οχι επειδή δεν νοιάζονται αλλά επειδή δεν ξέρουν. Όταν εγώ βρήκα τον Φρίξο μου και τον πήρα σπίτι τον άφηνα να βγαίνει κανονικά στο μπαλκόνι. Όχι γιατι δεν μ'ένοιαζε αν πάθει κάτι το ζωντανο αλλά επειδή δεν πίστευα οτι θα έπεφτε. Και όμως έπεσε. Φυσικά δεν έπαθε το παραμικρό αλλά εγώ ένα σοκ το έπαθα και τρέχαμε στον κτηνίατρο. Σύμφωνα με αυτον επειδή ο Φρίξος ήταν ακόμα πολύ μικρος δεν είχε αίσθηση "ύψους" και εξού και έπεσε. Ήταν μόλις λίγο μηνων. Το θέμα είναι....αν εγώ τον Φρίξο δεν τον είχα βρει στο δρόμο και κάποιος μου το είχε δώσει, και πιθανόν μου είχε πάρει και συνέντευξη για το αν είμαι μια σωστή γατογονιος και μου έκανε την ερώτηση "θα τον αφήσεις να βγαίνει στο μπαλκόνι" θα έλεγα κατευθείαν ναι. Όχι επειδή δεν με ένοιαζε αλλά επειδή λόγω απειρίας δεν θα συνειδητοποιούσα τους κινδύνους. Και αν μετά αρνιόταν να μου δώσει τον Φρίξο εγώ τώρα δεν θα είχα ζήσει 15 υπέροχα χρόνια μαζι του. Όλα αυτά φυσικά απλά είναι υποθέσεις που μπορουν όμως κάλιστα να συμβουν.

Το καλύτερο θα ήταν εμείς σαν λίγο πιο γνώστες του θέματος "γάτα" (η να πω ζωάκι γενικά) καλό θα ήταν απο το να αποπαίρνουμε κάποιον να δίνουμε φιλικές συμβουλές. Να πούμε πχ "ξέρεις δεν είναι καλό νάφήνεις το ζώο στο μπαλκόνι χωρίς επιτήρηση και ειδικά όταν είναι μικρό γι'αυτο και γι'αυτο το λόγο". Αν τους έχουμε απο κοντά και ξέρουν οτι σε εμας μπορούν να στραφούν για μια συμβουλή τότε πιστέυω οτι θ'αποφευχθουν πολλες δυσάρεστες καταστάσεις. Ακόμα και το να αφεθεί το ζώο στο δρόμο γιατι κάποιος το βαρέθηκε. Αν είμαστε απο κοντά χωρίς να κατακρίνουμε η να ελεγχουμε τότε και ο καθένας θα νιώσει ίσως πιο άνετα να επικοινωνήσει και να μας δωσει το γατί πίσω παρά να το πετάξει στο δρόμο. Και όχι ΔΕΝ εννοω οτι ο καθένας πρεπει να μας έχει για αποκούμπι και όταν βαρεθεί την γάτα του να μας την δίνει. Απλά εννοω οτι καλυτερα να ειμαστε απο κοντα...καλυτερα να φιλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισα. Και να αποφέυγουμε τυχόν δυσάρεστες καταστάσεις.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,013 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 23:13, 12-10-08:

Λοιπόν, μπαίνω συχνά σε ξένα σάιτς, όπου υπάρχουν αγγελίες υιοθεσίας. Εκείνο που μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι το μεγάλο ποσοστό γατιών που εγκαταλείπονται λόγω μετακόμισης και λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων για τη συντήρησή τους. Αυτές είναι καταστάσεις, που επέρχονται αρκετά μετά την υιοθεσία και δεν μπορούν να τεθούν σαν ερώτηση προς τον υποψήφιο γατογονιό (τί να ρωτήσεις; Αν ποτέ στο μέλλον μετακομίσεις θα πάρεις μαζί το γάτο; ή Αν πτωχεύσεις θα πετάξεις το γάτο στο δρόμο Το καταλαβαίνεις από ένστικτο, αν ο άλλος είναι άτομο που θέλει το γατί σαν μέλος της οικογένειας και όχι σαν προσωρινό παιχνίδι ή προσωρινή διέξοδο στα προβλήματά του. Να σας εξομολογηθώ και κάτι. Η μανούλα μου, πολύ σοβαρά άρρωστη, ζούσε με μια εσωτερική στο ιδιόκτητο σπίτι της (μεγάλο τριάρι). Μου ζητούσε επίμονα γατάκι για παρεούλα . Ήταν η μόνη χάρη από όσες μου ζήτησε, και μου ζήτησε πάρα πολλές, που με πόνο ψυχής δεν της την έκανα, αν και σίγουρα ένα γατάκι θα της έκανε καλό στην ψυχολογία της. Όμως, ποιός θα το φρόντιζε; Όχι η ίδια βέβαια, ούτε οι κατά καιρούς αλλοδαπές που προσλάμβανα, οι οποίες ούτε την ίδια δεν κοίταζαν όπως έπρεπε .

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:36, 12-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από aalyah
Ας μην κατηγορούμε τους πάντες οτι είναι παντελώς αμόρφωτοι η θέλουν το ζωάκι για στολίδι. Πολλοί είναι πραγματικά ενθουσιώδης και απλά δεν ξέρουν. Αρα μπορεί να κάνουν λάθη.
Πάνω σ' αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω: να μη φερόμαστε στον υποψήφιο γατογονιό σαν να είναι ανεύθυνο παιδάκι (το γράφω έτσι για να μην πω "κ^^^παιδο"). Όποιος κάνει το πρώτο βήμα και λέει "θέλω ένα ζώο στο σπίτι μου" πρέπει να ενθαρρύνεται να συνεχίσει σωστά και όχι να αντιμετωπίζεται σαν να ήταν υποψήφιος δολοφόνος. Εξ άλλου, λάθη δεν κάνουν μόνο οι αρχάριοι, κάνουν και οι πιο προχωρημένοι-- και ουδείς αλάνθαστος!
Αν ενθαρρύνεις κάποιον, θα καταφέρει να βρει λύση μόνος του και σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις (όπως -μακριά από μας!- απρόβλεπτη μακρόχρονη παραμονή στο νοσοκομείο, ας πούμε). Αν τον πιάσεις εξ αρχής δύσπιστα από τα πέτα, δεν βοηθάς ούτε εσένα, ούτε αυτόν, ούτε το ζώο προς αποκατάσταση, ούτε την ιδέα της φιλοζωίας γενικά.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:49, 12-10-08:

Κι ομως και ευγενικος μπορεις να εισαι κα σωστο ελεγχο να κανεις γι αυτο η κλειαννα και εμεις χρησιμοποιουμε ενα ειδικό ερωτηματολόγιο που κανει τον ιδιοκτητη να σκεφτει το μελλον του με το ζωο μακροοπρόθεσμα και να απαντησει σε ρωτησεις που δεν σκεφτηκε. Αυτο προερχεται απο την πειρα μας και απο ξενα σαιτ μαζι. Δεν μπορω να πω για τους αλλους αλλα εκτος εξαιρεσεων εγω παντα ειμαι ευγενικη οταν ομως συνανταω ανθρωπους που μου λενε εγω δεν χρειαζομαι εκπαιδευση κξερω απο γατες και μετα λενε φυσικα και θα του δωσω γαλα, τοσα χρονια πινει το ταδε και ειναι μια χαρα, η μπα εγω φρισκιες τα ταιζω και μονο κονσερβα δεν κανει κροκεττα... εκει εχεις ελαχιστα περιθωρια, οτι και να τους πεις θα σε παρουν σαν υπερβολικη οποτε τους κατευθυνω προς ημιαγρια

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:59, 12-10-08:

οταν ομως συνανταω ανθρωπους που μου λενε εγω δεν χρειαζομαι εκπαιδευση κξερω απο γατες και μετα λενε φυσικα και θα του δωσω γαλα, τοσα χρονια πινει το ταδε και ειναι μια χαρα, η μπα εγω φρισκιες τα ταιζω και μονο κονσερβα δεν κανει κροκεττα... εκει εχεις ελαχιστα περιθωρια, οτι και να τους πεις θα σε παρουν σαν υπερβολικη οποτε τους κατευθυνω προς ημιαγρια
Εγώ στη θέση σου θα έλεγα: "Αν θέλεις να δώσεις γάλα δώσε, αλλά αν το γατί πάθει διάρροια θα πρέπει να το κόψεις (λόγω λακτόζης κλπ.) και να προτιμήσεις να του μάθεις να τρώει γιαούρτι ή τυρί, που από χέρι περιέχουν λιγότερη λακτόζη".
Όσο για την κονσέρβα, οι απόψεις διίστανται. Δεν θα προσπαθούσα ποτέ να επιβάλω τη δική μου προσωπική άποψη στον νεοφώτιστο, ούτε όμως και θα τον τρόμαζα λέγοντας πως αν φάει το γατί μια βδομάδα Friskies από το σούπερ μάρκετ θα τα κακαρώσει.

Επίσης, SOS! Τα ημιάγρια δεν τα κατάλαβα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:16, 13-10-08:

Δεν εχεις καταλαβει αυτοι ειναι ανθρωποι που αν τους πεις αυτα που λες και που λεω κιι εγω απλα σε κοιτανε σα τρελη και σου λενε εγω ξερω απο γατια ασε. Εχουμε πειρα απο τετοιους σε σωματεια εσυ αναφερεσαι σε ανοιχτους ανθρωπους θεωρωντας οτι μπορουν να μαθουν αυτοι που λεω εγω δεν δεχονται τιποτα δεν εχεις περιθωρια διαλογου, ειναι πολυ συνηθισμενο ειδος οπως και αλλα στους οποιους οτι λες απλα δεν πιαει τοπο οπως και να το πεις. Υπαρχουν και αλλα ειδη οποιος εχει πειρα απο σωματειο και εχει καθημερινα τηλεφωνα για γατακια ξερει πολλους τετοιους. Δεν κανουν για γατακια σπιτιου εχουν μαθει με αδεσποτες γατες και νομιζουν οτι θα κανουν ενα απλο ταισμα με οτι να ναι και στο γατακι τους.

Οταν λεμε ημιαγρια εννοουμε γατακια οχι πολυ τρυφερα ηδη μεγαλωμενα μεχρι καποια ηλικια εξω που δε σου αφην0ουν πολλα περιθωρια φροντιδας απο τη συμπεριφορα τους γιατι δε πλησιαζουν πολυ και που κινδυνευουν αλλου και χρειαζεται να δωθουν καπου. Ενα τετοιο γαακι απο εμπειρο εθελοντη μπορει να εκπαιδευτει και να γινει χαδιαρικο αλλα στα χερια τετοιων ανθρωπων δεν θα γινει απλα θα εχει καλυτερη τυχη απο το δρομο σιγουρο φαγητο και μια μινιμουμ ( οχι μαξιμουμ φροντιδα). Τετοια γατακια μπορουν να επιβιωσουν και με φρισκις και λες να μη δωσουν γαλα αλλα ξερεις μεσα σου οτι δε σε ακουει ο αλλος και θα δωσει αλλα με η χωρις γαλα ειναι τουλαχιστον ενα γατακι ταισμενο προστατευμενο και στειρωμένο.

Τα αλλα πουφιλοξενουνται σε σπιτια που εχουν μαθει στη τρυφεροτητα που ανεβαινουν σε κρεββατια κλπκλπ αυτα προσεχει κανεις πολύ περισσοτερο να πανε σε καποιο σπιτι που αν παθουν κατι θα νοιαστουν πραγματικα γι αυτα. Και οντως τετοια σπιτια βρισκονται γι αυτα. Το καθε γατακι εχει τον καταλληλο ανθρωπο.

Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

H aalyah έγραψε στις 01:20, 13-10-08:

Δεν εχεις καταλαβει αυτοι ειναι ανθρωποι που αν τους πεις αυτα που λες και που λεω κιι εγω απλα σε κοιτανε σα τρελη και σου λενε εγω ξερω απο γατια ασε. Εχουμε πειρα απο τετοιους σε σωματεια εσυ αναφερεσαι σε ανοιχτους ανθρωπους θεωρωντας οτι μπορουν να μαθουν αυτοι που λεω εγω δεν δεχονται τιποτα δεν εχεις περιθωρια διαλογου, ειναι πολυ συνηθισμενο ειδος οπως και αλλα στους οποιους οτι λες απλα δεν πιαει τοπο οπως και να το πεις. Υπαρχουν και αλλα ειδη οποιος εχει πειρα απο σωματειο και εχει καθημερινα τηλεφωνα για γατακια ξερει πολλους τετοιους.
Εγώ αυτό που λες το καταλαβαίνω πάντως. Αν και δεν είμαι σε σωματείο αλλά καταλαβαίνω τι εστί στενομυαλος άνθρωπος που ξέρει τα παντα, ξέρει να χειρίζεται τα παντα και δεν εχει ανάγκη την γνώμη η την συμβουλή κανενος. Εγω σε μια τέτοια περίπτωση ειλικρινά δεν μπορώ να κρίνω τι θα έκανα. Αν δηλαδή θα έδινα η όχι ένα γατάκι σε έναν τέτοιον άνθρωπο. Μάλλον θα έκρινα ανάλογα την περίπτωση. Εννοω το κατά πόσο εκείνη την στιγμή ο ανθρωπος αυτος μου έμπνεε εμπιστοσύνη και κατά πόσο όχι. Είναι λίγο δύσκολες οι καταστάσεις αυτες. Εως πολύ.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:23, 13-10-08:

Γενικα και ιδιωτης να εισαι αν σου χει τυχει να χρειαστει να δωσεις επαναλαμβανομενα γατακια θα συναντησεις πολλα φρουτα. Εγω σε τετοιους στανταρ δοινω γατακια που κινδυνευουν δηλαδη προτεινω αλλα για κακη τους τυχη παντα στανταρ θα τυχει να τους αρεσει το πιο χαδιαρικο το πιο φροντισμενο κι εκει δε μου παει καρδια με τιποτα να το δωσω ξεροντας οτι στις προτες διακοπες ο αλλος θα το αφησει στη μανα του" που εχει αυλη". ( Χωρις λεπτομερειες) οπως και να το κανουμε αμα εχεις φτυσει αιμα να διασωσεις ενα ζωο να το μαθεις πεντε πραματα θες κατι καλο γι αυτο και μια σιγουρη ζωη= συνεννοησιμους ανθρώπους)

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 16:14, 13-10-08:

Εδώ και συγκεριμένα στην απάντηση No 26 περιγράφω το δίλλημα μου, για το τελευταιο γατάκι που έδωσα σήμερα τελικά.
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας, που με βοήθησαν να δώ τα πράγματα πιο καθαρά και να μην πάει χαμένη μια καλή υιοθεσία.
Εγώ, είμαι μη μου απτου. Κάνω το λάθος να απαιτώ τα γατία να ναι όπως στο σπίτι μου όταν τα μεγάλωνα. Μεγα λάθος. Παραλίγο να στερήσω το γατί απο ένα ζεστο σπιτικό, επειδή 1 στα 10 μου στράβωνε.

Μαρίνα

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 18:19, 13-10-08:

αμα εχεις φτυσει αιμα να διασωσεις ενα ζωο να το μαθεις πεντε πραματα θες κατι καλο γι αυτο και μια σιγουρη ζωη= συνεννοησιμους ανθρώπους)
Έτσι είναι. Τελικά, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις συνεννοήσιμους ανθρώπους. Τί στο καλό, πού πήγε η κοινή λογική;

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:32, 13-10-08:

εσυ αναφερεσαι σε ανοιχτους ανθρωπους θεωρωντας οτι μπορουν να μαθουν αυτοι που λεω εγω δεν δεχονται τιποτα δεν εχεις περιθωρια διαλογου, ειναι πολυ συνηθισμενο ειδος οπως και αλλα στους οποιους οτι λες απλα δεν πιαει τοπο οπως και να το πεις.
[...]
Ενα τετοιο γαακι απο εμπειρο εθελοντη μπορει να εκπαιδευτει και να γινει χαδιαρικο αλλα στα χερια τετοιων ανθρωπων δεν θα γινει απλα θα εχει καλυτερη τυχη απο το δρομο σιγουρο φαγητο και μια μινιμουμ ( οχι μαξιμουμ φροντιδα). Τετοια γατακια μπορουν να επιβιωσουν και με φρισκις και λες να μη δωσουν γαλα αλλα ξερεις μεσα σου οτι δε σε ακουει ο αλλος και θα δωσει αλλα με η χωρις γαλα ειναι τουλαχιστον ενα γατακι ταισμενο προστατευμενο και στειρωμένο.

Τα αλλα πουφιλοξενουνται σε σπιτια που εχουν μαθει στη τρυφεροτητα που ανεβαινουν σε κρεββατια κλπκλπ αυτα προσεχει κανεις πολύ περισσοτερο να πανε σε καποιο σπιτι που αν παθουν κατι θα νοιαστουν πραγματικα γι αυτα. Και οντως τετοια σπιτια βρισκονται γι αυτα. Το καθε γατακι εχει τον καταλληλο ανθρωπο.
Όσον αφορά το πρώτο μέρος, λες κάτι που είναι ευρέως γνωστό. Όποιος αυτοχρισθεί βασιλιάς των φιλόζωων, είναι αρνητικός προς κάθε παρέμβαση στην αρχοντική του γνώμη.

Το δεύτερο μέρος με προβληματίζει λίγο. Υπάρχουν γατάκια δύο ταχυτήτων; Δηλαδή τα ημιάγρια σετάρονται με τους κολλημένους ενώ τα ήμερα έχουν πιο "προνομιακή" μεταχείριση;
Αυτό φέρνει στην, ας την πούμε, λογική "καλύτερα ορφανό στο ίδρυμα παρά ορφανό στους δρόμους".
Επίσης, ένα ημιάγριο μπορεί να γίνει πολύ κακός μπελάς στο σπίτι. Ποιος εξασφαλίζει ότι δεν θα καταλήξουν να του φέρονται άσχημα ή να το πετάξουν έξω επειδή "δεν χαϊδεύεται, μόνο δαγκώνει και γρατσουνάει" ή επειδή τους έκανε "καναπέδες και κουρτίνες κρόσια";
Η υιοθέτηση ζώου δεν πρέπει να γίνεται με κλειστά τα μάτια και υπομονή, σαν συζυγικό καθήκον. Πρέπει να γίνεται από αγάπη. Αν δεν υπάρχει αυτό, κλάφ' τα Χαράλαμπε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 00:45, 14-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Επίσης, ένα ημιάγριο μπορεί να γίνει πολύ κακός μπελάς στο σπίτι. Ποιος εξασφαλίζει ότι δεν θα καταλήξουν να του φέρονται άσχημα ή να το πετάξουν έξω επειδή "δεν χαϊδεύεται, μόνο δαγκώνει και γρατσουνάει" ή επειδή τους έκανε "καναπέδες και κουρτίνες κρόσια";
Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά αυτά τα γατιά θέλουν έμπειρο ιδιοκτήτη ή άνθρωπο με πολλή διάθεση να ασχοληθεί.

Το ιδανικό για τα ημιάγρια, που δεν πολυθέλουν τον άνθρωπο, είναι να ζουν έξω (αφού στειρωθούν). Κι ενώ δεν υπάρχουν πολλές αυλές, υπάρχουν αρκετοί που θέλουν γάτα για ποντίκια.

Οι συνθήκες δεν είναι πάντα τέλειες, αλλά δεν αρκεί να είναι ένα γατάκι προστατευμένο, πρέπει να είναι και ευτυχισμένο. Τα ζώα δε νοιάζονται πόσα χρόνια θα ζήσουν, τα ενδιαφέρει το τώρα. Καλύτερα για μια τέτοια γάτα να ζήσει πέντε χρόνια όπως τα θέλει αυτή, παρά να ζήσει δεκαπέντε περιφέροντας την ύπαρξή της από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:53, 14-10-08:

Ναι οταν λεω ημιαγριο για εξω εννοω παντα, για αυλη με ενα αρχικο σταδιο μεσα, για να τους γνωρισει λιγο αλλα οχι στο σπιτι σε καποιο αλλο χωρο.

Τα ημιαγρια μπορουν να εκπαιδευτουν μετα απο κοπο μονο απο εμπειρο σε γατες ανθρωπο εννοειται και οχι παντα

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 09:32, 14-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Τα ζώα δε νοιάζονται πόσα χρόνια θα ζήσουν, τα ενδιαφέρει το τώρα. Καλύτερα για μια τέτοια γάτα να ζήσει πέντε χρόνια όπως τα θέλει αυτή, παρά να ζήσει δεκαπέντε περιφέροντας την ύπαρξή της από δωμάτιο σε δωμάτιο.
ετσι ακριβώς. Πάντως κι αυτο που λένε μερικοι τη θέλω για τα ποντίκια..
Εντάξει δεν θα τους έκραζα αλλα μου φαίνεται λίγο κάπως...είναι αντίστοιχο με το σκύλο φύλακα...(και το συστημα συναγερμου που ναι φθηνοτερο)

Εγω μπορεί να χαλιεμαι που ο αλλος θελει τη γατα για ποντικοδιωχτη, αλλα της ίδιας της γατας της αρεσει, ετσι δεν ειναι? Αρα μαλλον πολλες φορες τείνω να τα σκεφτομαι τα πραγματα με βαση εμενα κι οχι με βαση τα γουστα της φύσης της γατας..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους