Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 115,153 εγγεγραμμένα μέλη και 713,368 μηνύματα σε 22,477 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κουβεντούλα χωρίς θέμα, in Meow-ish!

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:41, 05-07-20:

Πωπω τι φανταστικη δροσούλα έχει!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 05-07-20:

Εδώ καρα-ζέστη + υγρασία.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatFanatic (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatFanatic
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O CatFanatic έγραψε στις 19:03, 06-07-20:

Καλησπέρα, πώς πάει;;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,673 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 06-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από CatFanatic
Καλησπέρα, πώς πάει;;
Μια χαρά Δημήτρη μου! Όσο έχουμε υγεία εμείς και τα γατόνα μας και δουλειά,όλα καλά! Εσυ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 06-07-20:

Χαμός γίνεται λέει απ κακοκαιρία,έχει δει κανείς σας τίποτα; Έλεγε και για Πελοπόννησο,νερό ούτε για δείγμα.Ξεραϊλα λέμε.
Παράθεση

CatFanatic (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O CatFanatic έγραψε στις 21:44, 07-07-20:

Καλά μωρέ, δε βαριέσαι. Προσπαθούμε να αντέξουμε τη ζέστη, τι να κάνουμε...
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 15:14, 08-07-20:

Κι εμείς εδώ κάτω στη Ρόδο, πιο ξεραϊλα δεν γίνεται!
Πεθαίνουμε λέμε, αγκαλιά όλοι με το κλιματιστικό.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:25, 08-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από Φυλλίτσα
Κι εμείς εδώ κάτω στη Ρόδο, πιο ξεραϊλα δεν γίνεται!
Πεθαίνουμε λέμε, αγκαλιά όλοι με το κλιματιστικό.
Και μετά σου λένε κακοκαιρία,χαλάζι κλπ.Την καντεμιά μου!
Παράθεση

CatFanatic (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O CatFanatic έγραψε στις 00:57, 09-07-20:

Δε θα ξανάρθει ο χειμώνας?? Χοχοχο
Παράθεση

Φυλλίτσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 17:18, 09-07-20:

Λίγο έμεινε!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:38, 09-07-20:

Θα εχει και κορονιγιό όμως περισσότερο το χειμώνα!

Στο μεταξυ εχει βαλει εδω Κορινθια εναν απιστευτο αερα παιδια.Εχουμε και μια φωτια στις Κεριες,χαμος.Και εχει κοντα και στρατοπαιδο με πυρομαχικα,ελπιζω να μην εχουμε ιστοριες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:04, 19-08-20:

Κλαίω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,790 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:33, 19-08-20:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:29, 05-12-20:

Μια πολύ ωραία πρόταση για την καραντίνα και για παιδια απο την WWF!

WWF: Ντοκιμαντέρ, ταινίες, συνταγές και παιχνίδια δωρεάν στην πλατφόρμα #PandaParea

Ιδέες ενασχόλησης εν μέσω καραντίνας, τόσο για ενήλικες όσο και για παιδιά, βρίσκονται στην πλατφόρμα #PandaParea του WWF Ελλάς. Μεταξύ άλλων, στην πλατφόρμα #PandaParea, οι επισκέπτες μπορούν να δουν δωρεάν, βραβευμένα ντοκιμαντέρ για τη φύση, τον άνθρωπο και το μέλλον του πλανήτη, όπως και επιλεγμένες ιστορίες, με πρωταγωνιστές τον άνθρωπο και τη φύση από την μηνιαία πρωτοβουλία του WWF, Sunday Movie Nights.

Παράλληλα, μπορεί βρίσκουν κλασικές συνταγές με εποχικά φρούτα και υπεύθυνες ψαροφαγικές επιλογές «που διασφαλίζουν την υγεία και το μέλλον του πλανήτη». Ακόμη, στο #PandaParea έχουν αναρτηθεί παιχνίδια γνώσεων, βίντεο, χαρτοκοπτική, ζωγραφική, συνταγές και πολλά ακόμη υλικά για τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών και την απόκτηση νέων γνώσεων «πάντα με πρωταγωνιστή το περιβάλλον».

«Η πανδημία έχει αλλάξει τις ζωές όλων μας. Η καθημερινότητά μας αλλάζει, ο κόσμος αλλάζει και, όπως είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο, αλλάζει και η ψυχολογία μας. Αυτό που δεν αλλάζει, είναι η ανάγκη μας για έναν υγιή πλανήτη και το όραμά μας για μια πιο ισορροπημένη σχέση του ανθρώπου με τη φύση. Μόνο έτσι θα αποτρέψουμε μελλοντικές πανδημίες, διασφαλίζοντας την υγεία μας και την υγεία των παιδιών μας», αναφέρει το WWF στη σχετική ανακοίνωση.

«Αυτό που επίσης δεν αλλάζει, είναι ότι θα προσπαθούμε να είμαστε #PandaParea, όχι μόνο στα εύκολα, αλλά και στα δύσκολα. Σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία, επιλέγουμε να μοιραστούμε μαζί σας υλικό που μπορεί να σας κρατήσει συντροφιά και να γεμίσει δημιουργικά τον χρόνο σας, καθώς και πρωτότυπες ιδέες για την ενασχόληση των παιδιών» υπογραμμίζει το WWF Ελλάς προσθέτοντας πως μαζί θα ξεπεράσουμε και αυτό το εμπόδιο, μαζί θα συνεχίσουμε την προσπάθεια για έναν ζωντανό πλανήτη. Περισσότερα μπορείτε να βρείτε εδώ.
Πηγή
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LillyQ
H LillyQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H LillyQ έγραψε στις 18:48, 28-04-21:

Ξεκινω,ρωτωντας Τι θα κάνατε αν ξέρατε ότι σας μένουν δύο χρόνια ζωής?

Απόσπασμα από ομιλία του Alex Collier στο Συνέδριο για το Μετασχηματισμό της Γης, Ιαναουάριος 2010.Πρωτότυπος τίτλος: "Alex Collier Earth Transformation Conference January 2010 part 5 of 9"

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:57, 28-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από LillyQ
Ξεκινω,ρωτωντας Τι θα κάνατε αν ξέρατε ότι σας μένουν δύο χρόνια ζωής?

Απόσπασμα από ομιλία του Alex Collier στο Συνέδριο για το Μετασχηματισμό της Γης, Ιαναουάριος 2010.Πρωτότυπος τίτλος: "Alex Collier Earth Transformation Conference January 2010 part 5 of 9"

Οπωσδηποτε ταξιδια,οσο θα μου επετρεπαν τα οικονομικα μου.Αλλα ταξιδια στα σιγουρα!
Εσυ;
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 19:05, 28-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Οπωσδηποτε ταξιδια,οσο θα μου επετρεπαν τα οικονομικα μου.Αλλα ταξιδια στα σιγουρα!
Εσυ;
Θα αγαπουσα περισσοτερο ακομα και ανθρωπους αγνωστους περα απο τα ζωα φυσικα που θα βοηθουσα ωστε να ημουν γεματη απο αυτο το συναισθημα.θα εκανα οτι ειχα αφησει σε αναμονη,απο ενα bungee jumping μεχρι ενα ταξιδι one way. Θα ξαναπηγαινα στα μερη που εζησα ξανα να ξανα γεμισω εικονες
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:07, 28-04-21:

Θα αγαπουσα περισσοτερο ακομα και ανθρωπους αγνωστους περα απο τα ζωα φυσικα που θα βοηθουσα ωστε να ημουν γεματη απο αυτο το συναισθημα.θα εκανα οτι ειχα αφησει σε αναμονη,απο ενα bungee jumping μεχρι ενα ταξιδι one way. Θα ξαναπηγαινα στα μερη που εζησα ξανα να ξανα γεμισω εικονες
Ρε γμτ με συγκινησες με αυτα που εγραψες!

Σοβαρα θα το εκανες αυτο;bungee jumping
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 19:11, 28-04-21:

Ρε γμτ με συγκινησες με αυτα που εγραψες!

Σοβαρα θα το εκανες αυτο;bungee jumping
Μια φορα ζουμε οπότε ναι γιατι οχι,και αν ηταν και μονο 2 χρονια οπως ηταν και το ερωτημα εδω,ναι θα το εκανα,ε ναι θα αξιζε η εμπειρια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 28-04-21:

Μια φορα ζουμε οπότε ναι γιατι οχι,και αν ηταν και μονο 2 χρονια οπως ηταν και το ερωτημα εδω,ναι θα το εκανα,ε ναι θα αξιζε η εμπειρια.
Εχεις δικιο,εφοσον μαλιστα θα ηταν να πεθανουμε...αλλα θα το αφηνα για το τελος του 2ου χρονου!
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 19:15, 28-04-21:

Εχεις δικιο,εφοσον μαλιστα θα ηταν να πεθανουμε...αλλα θα το αφηνα για το τελος του 2ου χρονου!
χαχαχαχαχαχα πιστευω η αρχη ειναι δυσκολη οπως σε καθε τι
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:23, 28-04-21:

χαχαχαχαχαχα πιστευω η αρχη ειναι δυσκολη οπως σε καθε τι
Στο μεταξυ ξερεις,διπλα μου ειναι το μπαντζι....πεφτεις απο το τον Ισθμο...δενε χω δει ποτε,αλλα εχω δει την ταμπελα .
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 21:10, 28-04-21:

Στο μεταξυ ξερεις,διπλα μου ειναι το μπαντζι....πεφτεις απο το τον Ισθμο...δενε χω δει ποτε,αλλα εχω δει την ταμπελα .
Αχ τελειος ο ισθμος θυμαμαι εκδρομες αξεχαστες Πελοποννησο αγαπημενος τοπος
Παράθεση

Valder (Θεος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:28, 28-04-21:

Βλέπω ποσταρίστηκε πιο πάνω Alex Collier. Ανδρομέδιος, δικός μας, εξωγηινάκιας. Έχει γράψει βιβλία γι αυτά τα θέματα.

Αν εγω είχα 2 χρόνια, θα πήγαινα μια Ισλανδία, μια Κένυα απο ταξίδια και μη με παρεξηγήσετε αλλά θα έκανα πολλά πραγματάκια σε πιο ιδιαίτερης φύσεως ζητήματα. Θα ζούσα τη ζωη λίγο πιο ηδονιστικά, είτε στο σώμα, είτε ακόμα και στο φαγητό, θα έτρωγα πχ τα πάντα, ανερυθρίαστα.

Όσοι θελετε πάντσι τσάμπινκ, θα πάμε παρέα νι!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 22:33, 28-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Βλέπω ποσταρίστηκε πιο πάνω Alex Collier. Ανδρομέδιος, δικός μας, εξωγηινάκιας. Έχει γράψει βιβλία γι αυτά τα θέματα.

Αν εγω είχα 2 χρόνια, θα πήγαινα μια Ισλανδία, μια Κένυα απο ταξίδια και μη με παρεξηγήσετε αλλά θα έκανα πολλά πραγματάκια σε πιο ιδιαίτερης φύσεως ζητήματα. Θα ζούσα τη ζωη λίγο πιο ηδονιστικά, είτε στο σώμα, είτε ακόμα και στο φαγητό, θα έτρωγα πχ τα πάντα, ανερυθρίαστα.

Όσοι θελετε πάντσι τσάμπινκ, θα πάμε παρέα νι!
Μα αυτο ειναι και το νοημα του οτι ζουμε μονο μια φορα.Carpe diem
δε θα ξαναυπαρξουμε σε αυτη τη μορφη σε αυτον τον πλανητη σε αυτη την εποχη που ηρθαμε ετσι οπως ηρθαμε.
Επομενως να το φιλοσοφησουμε αν θες κραταμε μονο εκεινα που μας ανεβαζουν τη διαθεση,οσα μας φτιαχνουν ναι και αφηνουμε στην ακρη οτι μας ριχνει.Δεν εχει θεση στο μικροκοσμο μας αν θες. Οπως το βλεπει ο καθενας ειναι πιστευω,καποιοι ειναι τερμα κοντοφθαλμοι καποιοι το εχουν φιλοσοφησει και ζουν οπως γουσταρουν.
Ετσι πρεπει για μενα να ζει κανεις.
Και σε οποιον αρεσουμε!
Παράθεση

Valder (Θεος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Θεος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:35, 28-04-21:

Μα αυτο ειναι και το νοημα του οτι ζουμε μονο μια φορα.Carpe diem
δε θα ξαναυπαρξουμε σε αυτη τη μορφη σε αυτον τον πλανητη σε αυτη την εποχη που ηρθαμε ετσι οπως ηρθαμε.
Επομενως να το φιλοσοφησουμε αν θες κραταμε μονο εκεινα που μας ανεβαζουν τη διαθεση,οσα μας φτιαχνουν ναι και αφηνουμε στην ακρη οτι μας ριχνει.Δεν εχει θεση στο μικροκοσμο μας αν θες. Οπως το βλεπει ο καθενας ειναι πιστευω,καποιοι ειναι τερμα κοντοφθαλμοι καποιοι το εχουν φιλοσοφησει και ζουν οπως γουσταρουν.
Ετσι πρεπει για μενα να ζει κανεις.
Και σε οποιον αρεσουμε!
Εσυ θα μετενσαρκωθεις σε ενα μικρό ποντικάκι, κι εγω θα μετενσαρκωθώ σε μια μικρή τρυφερή χνουδωτή γατούλα.... και ΧΑΨ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:31, 29-04-21:

Ξυπνημα νωρις νωρις,πριν λιγο..............

Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 12:45, 29-04-21:

Καλησπερες και καλο απογευματακι

καλε δειτε το διαβασα μολις να γελασετε αθανατο ελληνικο δημοσιο διαχρονικο

Ολόκληρη η ανάρτησή της:
Σημερα το πρωι μου συνεβη κατι καταπληκτικο. Θα μπορουσε να ειναι σκηνη απο κωμωδία αλλα δεν ήταν. Ηθελα να παω στο ΚΕΠ για ενα γνησιο υπογραφης και στο ΚΕΠ που ειναι κοντα στη δουλεια, μου εκλεισαν ραντεβου για 10 Μαιου.
Περναω λοιπον το πρωι εξω απο το ΚΕΠ τυχαια γιατι ειναι κοντα στον φουρνο και το βλεπω αδειο. Τρεις υπαλληλοι μεσα και κανενας πελατακος. Λεω τελεια! Παω μεσα λεω σε εναν κυριο, μπορειτε να με εξυπηρετησετε? ενα γνησιο υπογραφης θελω. Μου λεει εχετε ραντεβου? λεω οχι. Μου λεει πρεπει να εχετε ραντεβου. Λεω ωραια μου κλεινετε ενα για τωρα? Μου λεει πρεπει να μπειτε να κλεισετε online. Λεω αφου ειμαι εδω μπροστα σας θα μπορουσα να σας εχω παρει τηλεφωνο. Μου λεει ε τοτε να παρετε τηλεφωνο. Και καθομαι μπροστα στον τυπο παιδια και παιρνω τηλεφωνο και το σηκωνει ενω κοιταζομαστε καταματα και λεει ΚΕΠ παρακαλω. Λεω καλημερα ενα ραντεβου θα ήθελα. Και μου λεει μαλιστα. Αυριο στις 10,30. Του λέω μήπως έχει καποιο ραντεβού νωρίτερα? ας πουμε τωρα? μου λεει οχι. Του λεω δηλαδη εξυπηρετείτε κάποιον αλλο αυτη τη στιγμή? Μου λεει υπάρχει ραντεβού και έχει καθυστερήσει. Του λέω άρα το έχασε, μπορείτε να με βάλετε στη θέση του? Μου λέει οχι δεν υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού. Όλα αυτα κοιταζοντας ο ενας τον αλλο και μιλώντας απο το τηλεφωνο σε αποσταση 2 μετρων.
Ε και οσο κι αν τωρα που το σκεφτομαι γελαω, εκεινη την ωρα επαθα εναν μινι νευρικο κλονισμο και αρχισα να ουρλιαζω και να του λεω ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ? ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ? ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕ ΜΟΥ ΕΝΑ Γ@@@ΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΩΡΑ. Αυτος ηρεμος και ανενδοτος. Το ραντεβου σας ειναι αυριο 10,30 κυρια Σφηκα περάστε εξω. Μετα ειπα διαφορα γραφικά τυπου θα σας κανω καταγγελια, βασανιζετε τον κοσμακη γομαρια και εφυγα ταπεινωμένη και εφαγα μια μπουγατσα για να συνελθω ενω κανω δίαιτα. Αν βλεπει ο φιλος να ξερει οτι εφαγε πολλες καταρες.
Πηγη: https://www.typosthes.gr/viral-news/...nteboy-sta-kep
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LillyQ : 29-04-21 στις 12:58.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:12, 29-04-21:

Έπεσε μάλλον σε σπασο.."τέτοιο".
Μου είχε τύχει κάποτε παρόμοιο με ξυνή υπάλληλο της εφορίας (αλλά χωρίς την αρχική πλάκα με τις λάιβ κλήσεις).
Παράθεση

Valder (Θεος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:25, 29-04-21:

Καλησπερες και καλο απογευματακι

καλε δειτε το διαβασα μολις να γελασετε αθανατο ελληνικο δημοσιο διαχρονικο

Πηγη: https://www.typosthes.gr/viral-news/...nteboy-sta-kep
Σα να διαβάζω ιστορία από το "φυστικι που κυλάει" είναι το άρθρο.

Ε την κακομοίρα που έπεσε.

Εμένα στα ΚΕΠ πάντως μια φορά με είχαν γυρίσει πίσω επειδή στο γνήσιο δεν ηταν πλήρως συμπληρωμένη όοοολη η αίτηση. Θύμωσα, αλλά το κατάπια.

Την επόμενη μέρα πήγα με πλήρως συμπληρωμένο το χαρτί, στην ίδια υπάλληλο (ενα άγριο μελαχρινάκι όμορφο τσαμπουκαλεμένο) και όντας ικανοποιημένη που ήμουν υπάκουο παιδι, τσακ μου πάτησε τη σφραγιδούλα.
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 18:58, 29-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Έπεσε μάλλον σε σπασο.."τέτοιο".
Μου είχε τύχει κάποτε παρόμοιο με ξυνή υπάλληλο της εφορίας (αλλά χωρίς την αρχική πλάκα με τις λάιβ κλήσεις).
αχ ναι και σε ποιον δεν εχει τυχει?
εγω οταν πεφτω σε τετοια νουμερα,δεν κανω τερμα σκηνη δηλ να με κοιτανε ολοι,οχι με συζητησιμο τροπο λεω που εχω δικιο και το απαιτω σε νορμαλ τονους καταλαβες ουτε τσιριδες και θα ελεγα κατα ποσοστο 80 % γινεται δουλεια.Εχω τυχει και σε τερμα αγυριστα κεφαλια εκει ενταξει δεν εχεις πολλες εναλλακτικες μονο αμα πας σε αλλον υπαλληλο και στο διεκπεραιωσει.
Εγω αμα πεφτω σε τετοιους γελαω απο μεσα μου και κανω χάζι τυπου απο μεσα μου τωρα γιατι εχω πεσει απειρες φορες σε αντρες γυναικες τετοιο στυλ (οποτε λεω απο μεσα μου α να χαθεις μωρε που σε φερανε απο τα προβατα και δεν ξερεις πως λειτουργουν τα κομπιουτερς!!! γιατι ειλικρινα αμα τους εβλεπες οχι μονο το ντυσιμο τους λες αυτο το παρακαμπτουμε ολη τους η συμπεριφορα και το λεγειν ηταν σαν να ηρθαν απο τα κατσαβραχα )
Και το λυνω οπως ειπα με διαλογο πιεσης.Και ειναι αποτελεσματικος.
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 19:01, 29-04-21:

Σα να διαβάζω ιστορία από το "φυστικι που κυλάει" είναι το άρθρο.

Ε την κακομοίρα που έπεσε.

Εμένα στα ΚΕΠ πάντως μια φορά με είχαν γυρίσει πίσω επειδή στο γνήσιο δεν ηταν πλήρως συμπληρωμένη όοοολη η αίτηση. Θύμωσα, αλλά το κατάπια.

Την επόμενη μέρα πήγα με πλήρως συμπληρωμένο το χαρτί, στην ίδια υπάλληλο (ενα άγριο μελαχρινάκι όμορφο τσαμπουκαλεμένο) και όντας ικανοποιημένη που ήμουν υπάκουο παιδι, τσακ μου πάτησε τη σφραγιδούλα.
Αχ κλασικος γοης που επισκεπτεται γραφειο στο οποιο δουλευει μελαχρινη πλην ομορφη εκπαγλου καλλονης κορασιδα
Θα καταπιει το οτι δεν εχει τα απαραιτητα εγγραφα ανα χειρας ή οτι η αιτηση ξερω γω ειναι σε λαθος ποστο στην υπηρεσια, μονο και μονο για να καπαρωσει το ωραιο μελαχρινακι χαχαχαχαχα
δεν το λεω για σενα αποκλειστικα,απλα το εχω δει να συμβαινει.
Και λεω τοτε οταν το συναντω αυτο,βρε και τουμπες να σε βαλει το μελαχρινακι θα τις κανεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LillyQ : 29-04-21 στις 19:05.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:34, 29-04-21:

Κι ένα σχετικό μουσικό κομμάτι-ριμέικ, για να ευθυμήσουμε.

Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 23:38, 29-04-21:

Ανοιγω θεμα Πάσχα στο χωριό ή οπου θυμαστε εσεις το πασχα των παιδικων σας χρονων. . .
Εγω τα εζησα σε νησι αρα θαλασσα ναι νηστεια ναι και θυμαμαι βαρελοτα και κροτιδες φοβομασταν να βγουμε παραεξω εβαζαν δυναμιτες σχεδον,θυμαμαι τις ετοιμασιες της Μεγαλης Εβδομαδας ναι,θυμαμαι το βραδυ της Αναστασης τις λαμπαδες με τα δωρα,σαν παιδι περιμενα να δω τι δωρο θα εχει η λαμπαδα και μετα τις κοντρες με τα αβγα ,ποιος θα σπασει του αλλουνου το αβγο,σε καποια φαση ενα απο τα ξαδερφια μου ειχε παρει ενα ξυλινο αβγο ιδιο σε χρωμα και μεγεθος με τα αλλα και μεχρι να αποκαλυφθει η κομπινα του μας νικουσε ολους θυμαμαι την Λαμπρη και το οικογενειακο τραπεζι,τα φαγητα τα διαφορα ναι,τους συγγενεις.Θυμαμαι σαν παιδι να περιμενω πως και πως και το Πασχα αν και αγαπημενα μου ηταν τα Χριστουγεννα ,να τα περιμενω ως αναπαυλα απο το σχολειο για παιχνιδι και για ξεγνοιασια,θυμαμαι εβλεπα και ταινιες,αλλα περνουσαν γρηγορα οι βδομαδες
Ομορφες αναμνησεις ναι ντυμενες με την αθωοτητα που ειχαν τα παιδικα μας ματια εκεινης της εποχης,μεγαλωνοντας φυσικα αλλαξαν και οι προτεραιοτητες και ολα,παρεμεινε εκεινη η ζεστασια αν θελετε,των γιορτων,για μενα πλεον σημαινουν καιρος για μια περισκεψη και ενα αραγμα οσο το επιτρεπει η δουλεια και οι ασχολιες/προβληματα.Να ξαναγυρναμε καπου γνωριμα λοιπον . . .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LillyQ : 29-04-21 στις 23:44.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:55, 29-04-21:

Αυτό που μου μένει ως ζωηρότερη ανάμνηση από το Πάσχα που περνούσα με τους γονείς μου στο χωριό, είναι η μοσχοβολιά της Άνοιξης και η εικόνα το Επιτάφιου που τον στόλιζαν νεαρές γυναίκες και που ήταν από λουλούδια που έφερναν από νωρίς το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής, αλλά και πολλά αγριολούλουδα που φρόντιζαν να μαζέψουν από τους αγρούς.
Όλο το γυναικομάνι, από 5 ως... 85 μαζευόταν στην εκκλησία. Άλλες για να φέρουν λουλούδια, άλλες για το διάκοσμο κι εμείς τα παιδιά για να παίξουμε και να αποθηκεύσουμε εικόνες κι εντυπώσεις. Μόνο πένθιμη δεν ήταν η ατμόσφαιρα, ανάμεσα σε κουβεντούλες για τις μεγαλύτερες, γέλια και χαρούμενες φωνές από μας τα πιτσιρίκια τότε.

Κι αυτές οι άγριες βιολέτες.... πόσο όμορφα στόλιζαν σε μπουκέτα τις άκρες του Επιτάφιου.
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 00:12, 30-04-21:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Αυτό που μου μένει ως ζωηρότερη ανάμνηση από το Πάσχα που περνούσα με τους γονείς μου στο χωριό, είναι η μοσχοβολιά της Άνοιξης και η εικόνα το Επιτάφιου που τον στόλιζαν νεαρές γυναίκες και που ήταν από λουλούδια που έφερναν από νωρίς το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής, αλλά και πολλά αγριολούλουδα που φρόντιζαν να μαζέψουν από τους αγρούς.
Όλο το γυναικομάνι, από 5 ως... 85 μαζευόταν στην εκκλησία. Άλλες για να φέρουν λουλούδια, άλλες για το διάκοσμο κι εμείς τα παιδιά για να παίξουμε και να αποθηκεύσουμε εικόνες κι εντυπώσεις. Μόνο πένθιμη δεν ήταν η ατμόσφαιρα, ανάμεσα σε κουβεντούλες για τις μεγαλύτερες, γέλια και χαρούμενες φωνές από μας τα πιτσιρίκια τότε.

Κι αυτές οι άγριες βιολέτες.... πόσο όμορφα στόλιζαν σε μπουκέτα τις άκρες του Επιτάφιου.
αυτα τα λουλουδια του Επιταφιου ναι ομορφη αναμνηση και κυριως μυρωδιες και χρωματα,μυριζαν υπεροχα και στολιζαν παραλληλα με χρωματικους συνδιασμους τον Επιταφιο,ναι θυμαμαι κι εγω την Ανοιξη και οτι μετα περιμεναμε με χαρα το καλοκαιρι
Παράθεση

LillyQ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LillyQ έγραψε στις 12:31, 30-04-21:

Βρηκα ενα ωραιο κειμενακι για το Πασχα μου εφερε αναμνησεις

Εκείνες οι γυναίκες… του Πάσχα Κάθε τους πράξη και κίνηση προκαλούσε το ενδιαφέρον μου. Τόσο που διέφερε η ζωή τους από τη δική μας. Της πρωτεύουσας. Λες και το δικό τους Πάσχα ήταν άλλο Πάσχα...

Εκείνες οι γυναίκες ξεπροβάλλουν από το τελευταίο συρτάρι της μνήμης μου. Σ’ εκείνη την επαρχιακή πόλη. Το Πάσχα. Τις παρατηρούσα στα παιδικά μου χρόνια. Κάθε τους πράξη και κίνηση προκαλούσε το ενδιαφέρον μου. Τόσο που διέφερε η ζωή τους από τη δική μας. Της πρωτεύουσας. Λες και το δικό τους Πάσχα ήταν άλλο Πάσχα. Ετοιμάζονταν για την εκκλησία τελετουργικά. Είχαν μια περίεργη έξαψη. Σαν για να συναντήσουν εραστή. Ζέσταιναν νερό για να κάνουν μπάνιο και μου φάνταζε παράταιρο ότι για να πλύνουν το σώμα τους έπρεπε να έχουν αφορμή το εκκλησίασμα. Έλουζαν τα μαλλιά τους και μετά έβαζε η μια στην άλλη ρόλεϊ. Και πάνω από τα ρόλεϊ άπλωναν έναν προστατευτικό φιλέ. Κι έμοιαζαν εξωγήινες. Μα εκείνες δεν το έβλεπαν έτσι, γιατί κυκλοφορούσαν με άνεση και έβγαιναν μέχρι και στα σοκάκια με τα ρόλεϊ. Τόνιζαν τη νηστεία που έκαναν. Σαν να ήταν ένας φόρος σώματος που έπρεπε να καταθέσουν και πολύ τους άρεσε. Ιδίως στο κρεσέντο της Μεγάλης Παρασκευής «Σήμερα, ούτε λάδι!», υπερτόνιζαν. Τις θυμάμαι να φεύγουν μαυροφορεμένες. Μερικές έπαιρναν και ένα σκαμνάκι μαζί. Και ένα τόσο δα βιβλιαράκι για τους ψαλμούς. Εκείνες τις γυναίκες τις θυμάμαι στην εκκλησία. Με το κεφάλι κάτω ή με τα μάτια να κοιτάζουν ψηλά. Να ενώνονται με το θείο. Ή να πέφτουν στα γόνατα. Θυμάμαι μια κατάνυξη. Αλλά θυμάμαι και την πόρτα του ναού να τρίζει. Και περιέργως, ενώ «έγλειφαν» στην κυριολεξία τον ναό -για ν’ αστράφτει-, την πόρτα δεν τη λάδωνε κανείς. Ίσως για να στρέφουν το βλέμμα με αυτοματισμό στην είσοδο σε κάθε τρίξιμο-είσοδο πιστού και πιστής. Ιδίως πιστής. Σκανάριζαν την κάθε άφιξη πιστής με σκυμμένο πλαγίως κεφάλι. Μετρούσαν παρουσίες, κατέγραφαν απουσίες. Κατά διαστήματα κάτι ψιθύριζε η μια στην άλλη, κάτι να σχολιάσει από άφιξη και μετά ξανά στο «θείο». Θυμάμαι και μερικές που έλεγαν τα λόγια πριν τον ψάλτη. Σαν τις καλές μαθήτριες που θέλουν να δείξουν με κάθε τρόπο ότι ξέρουν το μάθημα. Εκείνες οι γυναίκες, τη βραδιά της Ανάστασης φορούσαν τα καλά τους. Έμπαινε με μιας χρώμα στη ζωή τους. Φορούσαν τα ανοιξιάτικά τους. Το ταγιέρ και τα καινούργια παπούτσια. Και μπορεί όλες να τις «χτύπαγαν» τα παπούτσια, μα δεν τις ένοιαζε, γιατί ήταν πιο σημαντικό ότι είχαν καινούργια παπούτσια να επιδείξουν. Κι όλες έλεγαν «πουντιάσαμε» αλλά ήταν πιο σημαντικό ότι είχαν καινούργιο ταγιέρ να επιδείξουν και ας πούντιαζαν. Εκείνες οι γυναίκες έρχονται στο μυαλό σε μια ατμόσφαιρα μελαγχολίας. Μια ζωή συγκεκριμένη. Μετρημένη. Όλα σε στοίχιση-ζύγιση. Έδειχναν ότι όσα είχαν τους έφταναν και τους περίσσευαν. Μέχρι πουγκί κατόρθωναν για έκτακτες ανάγκες. Πώς το κατόρθωναν εκείνο το πουγκί; Πώς κατείχαν τέτοια σοφή αίσθηση οικιακής οικονομίας; Μα εμένα με διαόλιζε η στωικότητα και η αυτάρκειά τους. Πάντα αναρωτιόμουν αν η ζωή που ζούσαν όντως τους έφτανε. Περίεργες οι σκέψεις που έκανα. Ότι ξετίναζα την μπάγκα της ζωής τους στον αέρα. Μπορεί να με παρέσερνε η μυρουδιά από τις πασχαλιές. Μεθάνε φρικτά οι πασχαλιές τον άνθρωπο. Μπορεί εκείνο το λιβάνι. Μεθάει ωστόσο λιγότερο από τις πασχαλιές. Μπορεί να έφταιγε η άτιμη η άνοιξη που μαστίγωνε. Μαστιγώνει κατάσαρκα η άνοιξη. Μπορεί και όλη εκείνη η προετοιμασία τους. Τι προετοιμασία! Σαν για να συναντήσουν κάποιον… Κάποιον «πολύ!». Κι ύστερα τις έβλεπα να κοιτάζουν ψηλά… Κατάματα μια Παναγία. Τους έφτανε η Παναγία; Εκείνες οι γυναίκες… Από το τελευταίο συρτάρι της μνήμης μου… Μπορεί να ξέσπαγα σε κείνες τη δική μου διαίσθηση, για μια ζωή που ποτέ δεν θα μου έφτανε… Άπληστη! Όπως Απρίλης μήνας.

Ρέα Βιτάλη

Πηγή:https://www.protagon.gr/apopseis/blo...xa-40471000000
Παράθεση

Valder (Θεος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:01, 23-05-21:

Ελα να το ζωντανέψουμε λιγάκι. Καλησπέρα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:25, 23-05-21:

Καλησπέρα Val !
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:05, 24-05-21:

Ελα να το ζωντανέψουμε λιγάκι. Καλησπέρα.

Καλησπερα Βαλ μας!

Ζεστη ή εμενα μου φαινεται;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:20, 24-05-21:

Αρκετή, πρώιμη, ζέστη.

Βέβαια δεν φτάσαμε ακόμη ως εδώ:

Θα χαμηλώσει η θερμοκρασία, λένε, την ερχόμενη εβδομάδα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους