Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,653 εγγεγραμμένα μέλη και 714,095 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 432 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υγρά, κόκκινα ματάκια και τσιμπλίτσες.....

Anna's Riko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna's Riko
H Anna's Riko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna's Riko έγραψε στις 00:05, 01-07-12:

Καλησπέρα
Θέλω τα φώτα σας.Πριν ενα μήνα υιοθέτησα ένα αδεσποτάκι που έιχε γεννηθεί στις αρχές του Μάη..ειναι δηλαδη 2 μηνων τωρα. Οταν το πήρα είχε ψήλους,τον εκανα μπανακι 3 φορες εως τωρα και τον ψεκασα με ενα φυτικο σπρει για ψηλους τελικα φυγανε στο 2-3 μπανιο. επισης του εχω δωσει 2 δοσεις από την πάστα για τα παρασιτα.....Είναι γενικα παιχνιδιαρης τρωει κανονικα τις κροκετες του που ειναι για την ηλικια του....τα εχω τσεκαρει ολα...αλλα τις τελευταιες μερες οταν γυρναω απο τη δουλεια κ ξυπναει παρατηρω πως δυσκολευεται να ανοιξει τα ματακια του..και στην πορεια γινονατι υγρα λιγο κοκκινα και εχει τσιμπλες.....επισης τωρα το σκ που ημουν περισσοτερες ωρες μαζι του παρατηρησα οτι φταρνιζεται...συνεχιζει και παιζει τρωει δεν βλεπω να κανει διαρροιες, δεν εχει σκουλικακια...σημερα πηγε να κανει κατι σαν εμετο ρωτησα μια φιλη που εχει γατο κ μου ειπε οτι βγαζει της τριχουλες του....τεσ πα θα τον παω σε γιατρο μολις παρω τον μισθο μου...αλλα φοβαμαι μηπως ειναι κατι σοβραο κ η καθυστερηση κανει κακο στο γατακι.....(ατιμη κριση τπτ δεν γονονται στη ωρα τους!!!). Εχετε καποια συμβουλη για μενα??? σαν πολυ κοιμαται...ισως το συνηθιζει αλλα εγω φευγω το μεσημερι κ γυρναω βραδυ οποτε αυτες τις ωρες δεν ξερω τι κανει...νομιζω πως δεν εχει αλλαξει τις συνηθειες του.....απλα εγω εχω αγχωθει.....Περιμενω νεα! Ευχαριστώ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,877 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:51, 01-07-12:

Φταιρνισματα και τσιμπλες στα ματια μοιαζει για ιωση-κρυωμα.Βασικα πρεπει να παει στον γιατρο.Και καλο θα ειναι πριν χειροτερεψει.Ισως χρειαστει αντιβιωση ,αλλα κατι τετοιο μονο ο γιατρος μπορει να στο πει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:52, 01-07-12:

Καλησπέρα!!!!Να σου ζήσει το γλυκούλι!!!Μου έχει τύχει μία περίπτωση που το γατούνι μου είχε πολλές τσίμπλες και σχεδόν δεν μπορούσε να δει(δεν ήταν κόκκινα τα μάτια του) και αντιμετωπίστηε με το TOBREX(είναι αντιβιοτικό και δίνεται με συνταγή γιατρού... ).Αν έχει τόσο πρόβλημα στα ματάκια του από τις τσίμπλες μπορείς να ζεστάνεις λίγο χαμομήλι και με ένα βαμβάκι να του κάνεις λίγο μασαζάκι στα ματάκια του(μπορεί να φύγουν οι τσίμπλες).Όσο αναφορά το φτέρνισμα,ο Καφετούλης μου φτερνιζόταν και είχε μυξούλες...(είχε κρύωμα...αλλά δεν τον πήγαμε στον κτηνίατρο και του πέρασε).Εσένα έχει και μυξούλες;;;Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε έναν κτηνίατρο για να σου πει περίπου τι πρέπει να προσέξεις(ώστε να μην αγχώνεσαι) ή μπορείς να πάρεις κι εδώ 2106038023 Νοσοκομείο ζώων Αθηνών.Ελπίζω να του περάσει γρήγορα!!!Περιμένουμε νέα!!!!

Παράθεση

Anna's Riko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna's Riko
H Anna's Riko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna's Riko έγραψε στις 22:24, 03-07-12:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το καμάρι μου δείχνει καλύτερα, το ματακι δείχνει να ηρέμησε λίγο ( δεν είναι πια κόκκινο) και δεν φταρνίζεται συχνά....αλλά κανόνισα να τον πάω σε κτηνίατρο το Σαββατο για να το δει και αν ειναι να προσχωρησουμε κ σε εμβολια για να είναι εντάξει....Ελπιχω οτι θα πάνε όλα καλα, εχει κεφακια παιζει οπως πάντα...

Παράθεση

Vampi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (ασ'το καλύτερα =p έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 20:21, 21-07-12:

Λοιπόν για να μην ανοίγω νέο θέμα ας γράψω εδώ.
Μου γέννησε μία και έκανε 4, έζησαν τα δύο. Το θέμα με αυτά είναι ότι τα ματάκια τους είναι χάλια. Τα καθαρίζω με ορό 5-6 φορές τη μέρα. Τρώνε μια χαρά και όταν τα καθαρίζω ανακουφίζονται μάλλον και παίζουν. Το ένα πολύ φοβάμαι ότι θα τυφλωθεί. Βγάζουν και πύον (?) από μέσα ορισμένες φορές τα μάτια τους. Υγρή τσίμπλα τέλος πάντων. Το μάτι του ενός (αυτου που λέω ότι παίζει να είναι τυφλό) μάτωσε κιόλας μία φορά. Τα ματάκια τους τα βλέπω όταν τα καθαρίζω και τα ανοίγω, δηλαδή υπάρχουν, απλά μπαίνει η μεμβράνη μπροστά και λόγω τσίμπλας κλείνουν ερμητικά συνέχεια. Να βάλω tobrex? Επειδή έχει κορτιζόνη αυτή που έχω φοβάμαι ότι είναι πολύ μικρά (1 μήνα έκλεισαν). Τι άλλο να τα κάνω μπας και σώσω τα μάτια τους;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:25, 21-07-12:

η πατατινα οταν τη βρηκα ειχε πυον στα ματια,αλλα οπως λες κι εσυ ειχε ματια μεσα,τα καθαριζα με φυσιολογικο ορο,συνεχεια,δλδ 5-6 φορες τη μερα,χρονισε πλεον και ειναι μια χαρα,αλλα τοτε νομιζα οτι θα τυφλωθει,ομως εγω εδω δεν ειχα κτηνιατρο,καλο ειναι να τα δει γιατρος,αν υπαρχει εκει που μενεις τι λες?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vampi

Νεοφερμένος

H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (ασ'το καλύτερα =p έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 21:32, 21-07-12:

Κτηνίατρο έχω, λεφτά δεν έχω. Μου έχει ξανατύχει αυτό με τα μάτια σε πολλά μωρά αλλά συνήθως έκανα ότι κανω και τώρα και ήταν μια χαρά μετά. Απλά θέλω να τους βάλω τομπρεξ πάνω μήπως γίνουν καλύτερα αλλά φοβάμαι μήπως είναι πολύ δυνατή για αυτά ακόμα. Αν ξέρει κανείς αν θα τα πειράξει ή όχι ας μου πει.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:56, 21-07-12:

δεν το εχω δοκιμασει το τομπρεξ,για ρωτα και το γιατρο του φορουμ,να δεις τι θα σου πει.περαστικα ευχομαι!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:28, 22-07-12:

Vampi, αν και καταλαβαίνω ότι μπορεί να ζορίζεσαι οικονομικά για την επίσκεψη στον κτηνίατρο, θεωρώ ότι θα έπρεπε να τα δει τα μικρά ένας κτηνίατρος άμεσα...
Μπορεί να είναι κάποια ασθένεια, κάποιο βαρύ κρύωμα ή κάτι άλλο οπότε θεωρώ ότι μια επίσκεψη στο γιατρό είναι αναγκαία...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:27, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Λοιπόν για να μην ανοίγω νέο θέμα ας γράψω εδώ.
Μου γέννησε μία και έκανε 4, έζησαν τα δύο. Το θέμα με αυτά είναι ότι τα ματάκια τους είναι χάλια. Τα καθαρίζω με ορό 5-6 φορές τη μέρα. Τρώνε μια χαρά και όταν τα καθαρίζω ανακουφίζονται μάλλον και παίζουν. Το ένα πολύ φοβάμαι ότι θα τυφλωθεί. Βγάζουν και πύον (?) από μέσα ορισμένες φορές τα μάτια τους. Υγρή τσίμπλα τέλος πάντων. Το μάτι του ενός (αυτου που λέω ότι παίζει να είναι τυφλό) μάτωσε κιόλας μία φορά. Τα ματάκια τους τα βλέπω όταν τα καθαρίζω και τα ανοίγω, δηλαδή υπάρχουν, απλά μπαίνει η μεμβράνη μπροστά και λόγω τσίμπλας κλείνουν ερμητικά συνέχεια. Να βάλω tobrex? Επειδή έχει κορτιζόνη αυτή που έχω φοβάμαι ότι είναι πολύ μικρά (1 μήνα έκλεισαν). Τι άλλο να τα κάνω μπας και σώσω τα μάτια τους;
Αν και θα συμφωνήσω ότι πρέπει να το δει ιατρός αφού δε μπορείς οικονομικά πράγμα λογικό τις μέρες που ζούμε για πολλούς ανθρώπους το καλύτερο είναι να ζητήσεις την συμβουλή του ιατρού του forum στο αντίστοιχο θέμα. Βγάλε μια φωτογραφία το μικρό γατάκι να φαίνονται τα μάτια για να δει αν είναι επιπεφυκίτιδα και ρώτα στο αντίστοιχο θέμα καλύτερο τι μπορείς να κάνεις είναι καλύτερο από το να πειραματίζεσαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vampi

Νεοφερμένος

H Vampi έγραψε στις 11:43, 23-07-12:

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρό μου και μου είπε να συνεχίσω να κάνω ότι κάνω και να τους βάζω και μια σταγόνα tobrex την ημέρα. Θα δείξει. Πάντως είναι πολύ χαριτωμένα. Ελπίζω να σώσω τα μάτια τους γιατί με βλέπω με άλλα δύο τυφλά. Να δω που θα τα βάλω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κόκκινα μικρά σπυράκια στα χείλη - Από victoriaalex199
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-13 στις 10:32.
    • Κολπικά υγρά;;; - Από Μπρέτσελ
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-12 στις 22:44.
    • Βοήθεια! Κόκκινα μάτια σε γατάκι :( - Από mairi
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-05-10 στις 11:02.
    • Τσιμπλίτσες - Από augegr
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-09 στις 11:22.
    • Τσιμπλίτσες - Από oh-my-cat!
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-06 στις 03:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους