Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,603 εγγεγραμμένα μέλη και 714,080 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 381 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Συμβίωση με γάτες και σκύλο

dreamer24gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dreamer24gr
Ο dreamer24gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dreamer24gr έγραψε στις 17:31, 12-07-06:

Καλησπέρα σε όλη τη γατοπαρέα . Εδώ και μια βδομάδα πήρα από το πεθερό μου και βάλαμε στην οικογένεια μας ενα θυληκό Boxer που είχε, την Ρόζα, γιατί είχε τρομερή ανάγκη από περιποίηση [ήταν γεμάτη ψύλλους, τσιμπούρια, είχε να πάει 2 χρόνια σε κτηνίατρο κλπ]. Είναι πολυ ήρεμη και φιλική με τα 2 γατούνια που ήδη ήταν μέλη της οικογένειας μας, τον Θωμά και τη Κανέλλα. Το πρόβλημα είναι πως και τα 2 αλλά περρισότερο ο Θωμάς όλο της επιτίθεται και κάνει "χου". Το ίδιο έκανε και η Κανέλλα στην αρχή, αλλα τώρα τελευταία το έχει περιορίσει (εκτός από τις φορές που είναι μαζί με τον Θωμά και της την "πέφτουν" παρέα... Ότι και να της κάνουν, η Ρόζα ούτε επιτίθεται ούτε αντιδράει, αλλά πηγαίνει πιο πέρα... Καμιά γνώμη για το πως μπορώ να τα φέρω πιο κοντά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 17:37, 12-07-06:

Νομίζω πρέπει να τους δώσεις λίγο χρόνο. Με τον καιρό θα αγαπηθούν τρελλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 22:19, 12-07-06:

Να τους δώσεις λίγο χρόνο και ένα .......βρωμόξυλο στο Θωμά....Αστειεύομαι. Πάντως αν επιτίθεται, να τον μαλώσεις. Ίσως δεν είναι πραγματικά επικίνδυνος αλλά πρέπει να μάθει. Το σκυλί φαίνεται πολύ καλό. Θα τα βρούνε νάστε σίγουροι.

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 21:10, 24-07-06:

Τα πράγματα δυσκόλεψαν. Ο Μαντού σήμερα έκανε το 2ο εμβόλιο του κάτι που δεν του άρεσε καθόλου και πάνω που είπε κατά πάσα πιθανότητα "ότι ήταν να με βρεί με βρήκε" έσκασε μύτη το σκυλάκι των ανιψιών μου ένα γλυκύτατο κοπρογκριφόν που αναρρώνει απο ένα τροχαίο που του έλαχε τη Κυριακή και τη γλύτωσε εκ θαύματος (τον κτύπησε αυτοκίνητο που έτρεχε με 100 το πρωί της Κυριακής στην Πεντέλης) και με μια σαφή αντιπάθεια στις γάτες (1 χρόνου η μικρή). Στην αρχή αγνοήθηκαν, ο Μαντού την είδε αυτή την αγνόησε μέχρι που τα πλησίασα κοντά, τότε αντιλήφθηκε τον Μανού και έγινε το έλα να δείς (μετά απο αυτό θα τσεκάρουμε τα μάτια της μικρής). Το σκυλί άρχισε να γαυγίζει το γατί έβγαλε τη γνωστή πολεμική κραυγή των γάτων όταν βλέπουν σκύλους και την έκανε γεμίζοντας με με γρατζουνιές. Το κακό είναι ότι το σκυλί τον κυνήγησε, ενώ εγώ συνηθισμένη απο την Άτσα που είχε μια σαφή προτίμηση στο κυνήγι σκύλων, εκτός απο τον δικό μας, την έκανε τρέχοντας. Ξέρω ότι είναι θέμα ημερων ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω επειδή η οικογένεια της κουνιάδας μου αποτελεί προέκταση της δικής μου και περνάμε αρκετές μέρες το χρόνο μαζί (τώρα θα μείνουν 12 ημέρες) είναι μήπως υπάρχει κανένα τρικ να επισπεύσω τη διαδικασία προσέγγισης τους. Δεν ανησυχώ μην φάει το ένα το άλλο, αλλά το σκυλί γαυγίζει και σαν μικρόσωμο γαυγίζει πολύ και ζω σε πολυκατοικία που δεν έχουν πρόβλημα με τα ζώα αρκεί να μην τα έχουν σπίτι τους ή να μην τα ακούνε. Καμιά καλή ιδέα; Οποιαδήποτε ιδέα; Ιδέα να είναι και ότι να 'ναι.
Κατά τα άλλα καλό βράδυ όπου και να είστε.
Φωτούλα. :up: Δεν ξέρω εαν το παρατηρήσατε αλλά υπάρχει μια σταθερότητα στη διάθεση μου. Πάω να δω το ρολό κιμά μη μου καεί (παραμύρισε νομίζω) και επιστρέφω μην και μου βρήτε καμιά λύση.

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:20, 24-07-06:

xmmmmmmmmmmη μπαλου θα ξερει για αυτο το θεμα πολλα

Ελένη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Ελένη έγραψε στις 00:07, 25-07-06:

Από τη στιγμή που το ένα αγνοούσε το άλλο ήσουν σε καλό δρόμο. Το κακό είναι ότι τα ζόρισες να πλησιάσει το ένα το άλλο. Καλό είναι για λίγο καιρό να τα έχετε σε ξεχωριστά δωμάτια. Οι μυρωδιές και η παρουσία τους γίνονται αισθητές και εξοικιώνονται, μέχρι ενός σημείου, ενώ παράλληλα εσείς παρατηρείτε τις αντιδράσεις τους. Αν δείτε ότι αγνοεί το ένα το άλλο βάλτετα στο ίδιο δωμάτιο, μην τα πλησιάσετε πολύ και επιβραβεύστε (χάδι, λιχουδιές) κάθε ήρεμη συμπεριφορά,όταν δηλαδή αδιαφορεί. Μην βίασετε τα πράγματα. Το πλησίασμά τους πρέπει να είναι σταδιακό και ελεγχόμενο.
Ελπίζω να σε βοήθησα

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:12, 25-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη
Από τη στιγμή που το ένα αγνοούσε το άλλο ήσουν σε καλό δρόμο. Το κακό είναι ότι τα ζόρισες να πλησιάσει το ένα το άλλο. Καλό είναι για λίγο καιρό να τα έχετε σε ξεχωριστά δωμάτια. Οι μυρωδιές και η παρουσία τους γίνονται αισθητές και εξοικιώνονται, μέχρι ενός σημείου, ενώ παράλληλα εσείς παρατηρείτε τις αντιδράσεις τους. Αν δείτε ότι αγνοεί το ένα το άλλο βάλτετα στο ίδιο δωμάτιο, μην τα πλησιάσετε πολύ και επιβραβεύστε (χάδι, λιχουδιές) κάθε ήρεμη συμπεριφορά,όταν δηλαδή αδιαφορεί. Μην βίασετε τα πράγματα. Το πλησίασμά τους πρέπει να είναι σταδιακό και ελεγχόμενο.
Ελπίζω να σε βοήθησα
Τα ίδια θα σου πρότεινα κι εγώ, συμπληρώνοντας ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνουν φίλοι, δηλαδή μπορεί και να μη γίνουν ποτέ. Και καλό είναι να τηρούνται οι αποστάσεις. Αν θέλουν θα επιχειρήσουν από μόνα τους προσσέγγιση. Αλήθεια με το δάγκωμα στα πόδια από τον Μαντού τι γίνεται?

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 13:59, 25-07-06:

Κάναμε ακριβώς αυτό που έγραψε η Ελένη. Την Μέγκη στο μπαλκόνι τον Μαντού στο καθιστικό και εναλλάξ, φροντίζοντας ταυτόχρονα να μη μένει κανένα μόνο του για ώρα καθώς και τα παιδιά της κάθε οικογένειας να μην αγγίζουν το ζώο της άλλης. Αποτέλεσμα η Μέγκυ δεν γαυγίζει πια ιδιαίτερα όταν βλέπει το Μαντού και ο Μαντού να την αγνοεί τελείως. Το πρωί που επιχειρήσαμε να τα φέρουμε σε επαφή κρατώντας ο καθένας το δικό του ζώο ο Μαντού έβγαλε πολεμική κραυγή και όρμηξε, έτσι αποφασίσαμε να τους δώσουμε χώρο και χρόνο να πάρουν απόφαση ποιο θα είναι τελικά το πλαίσιο της συμβίωσης τους.
Για Ισμήνη
Όταν γεννήθηκε η πρώτη μου κόρη ρωτούσα τις παλιές στο επάγγελμα (τις μάνες εννοώ) πότε θα καλυτερέψουν τα πράγματα. Και κάθε φορά μου λέγανε όταν γίνει ενός χρόνου, δύο χρονών, τριών χρονών κ.ο.κ. θα βλέπεις τα πράγματα να βελτιώνονται, εγώ ακόμα βελτίωση δε βλέπω και έχει φτάσει η μια εννιά και η άλη επτά, προς το χειρότερο τα κόβω όσο περνάει ο καιρός. Ψυλλιάζομαι λοιπόν ότι για τη συγκεκριμένη (εμένα εννοώ) ισχύει το ίδιο και για τον συγκεκριμένο (τον Μαντού εννοώ). Δεν βελτιώνεται αντίθετα επεκτείνεται γιατί μεγαλώνει κιόλας. Προς το παρόν δεν του κόβω τα νύχια γιατί ακόμα εννοώ να μη θέλω να παρεμβαίνω στην εξέλιξη του έτσι όπως η φύση την έχει καθορίσει, αν το συνεχίσει θα του κόψω τα πόδια έτσι όπως η δική μου φύση έχει καθορίσει (πλάκα κάνω, προηγούνται οι κόρες μου).
Καλό απόγευμα
Φωτούλα

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 14:10, 25-07-06:

Τα νυχια μπορει να τα κοψεις λιγο στην ακρη (ο γιατρος μπορει να σου δειξει) και μετα ξαναμεγαλωνουν. Εαν ηταν στη φυση ελεύθερος ο Μαντου τα νυχια του θα φθειρονταν και δεν θα μεγαλωναν οσο στο διαμερισμα. Αυτο που γραφεις σχετικα με τα παιδια και με το Μαντού έχει απόλυτη βάση. Τα σκυλια και οι γατες μοιαζουν στους ανθρωπους που τα μεγαλωνουν. (οπως και τα παιδια στους γονεις περιπου ). Όμως όταν, συγκεκριμενα, μια γατα μας δαγκωνει για να παιξει δεν πρεπει να την ερεθιζουμε περισσοτερο!

Ballu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ballu
H Ballu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Ballu έγραψε στις 23:17, 30-07-06:

Πω πω, δεν το ειχα δει αυτό, και απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση!!
Καταρχήν συγχαρητήρια για τη boxerina, τα Boxer είναι η μεγάλη μου αδυναμία είναι απίθανα.Εχουν περάσει πολλές γάτες απο το σπίτι μας, και μόνο μία ο Noah μου είχε τρομερό πρόβλημα με τα σκυλιά.Γρύλιζε στην παρουσία της Lucy, έκανε xi και επίθεση,όταν πρωτοήρθε σπίτι μας.Καμία απο αυτές τις επιθέσεις δεν ήταν ουσιαστική.Η lucy δεν αντιδρούσε και σαν την δικιά σας έκανε πιο πέρα.Μέσα σε 5 μέρες ήταν όλα μια χαρά, κατάλαβε πως δεν υπάρχει λόγος να την φοβάται μιας και οι υπόλοιπες γάτες του σπιτιού κοιμόντουσαν μαζί της.
Πίστεψέ με δεν είναι κουτά τα σκυλιά, αν απειλούνται υπερασπίζονται τον εαυτό τους μια χαρά.Ο Θωμάς απλά φοβάται την Ρόζα και το δείχνει με δραματικό τρόπο, και η Ρόζα το ξέρει γι αυτό και δεν αντιδρά.
Θα το ξεπεράσει γρήγορα, ιδιαίτερα αφού η Ρόζα είναι τόσο καλό και ανεκτικό κορίτσι.Η Κανέλα πλησιάζει τη Ρόζα?Κάθεται μαζί της?Αν ναί, φέρτους κοντά και άφησε τον Θωμά απο το άνοιγμα μιας πόρτας να τους βλέπει μαζί.Θα βοηθήσει, επίσης μην χαιδέυετε τη Ρόζα μπροστά στους άλλους δύο, τουλάχιστον όχι μέχρι να την δεχθούν πλήρως!
Το να τα έχετε σε ξεχωριστά δωμάτια και να κάνετε αλλαγές ώστε να μπορούν να συνηθίζουν την μυρωδιά της Ρόζας είναι μια σωστή αρχή.Α, και όσο λείπετε μην τα αφήνετε όλα μαζί, χωρίστε την Ρόζα.Eλπίζω να έχει λυθεί το θέμα ήδη...
Ελπίζω να γίνουν φίλοι, τα boxer είναι πολύ στοργικά και συντροφικά πλάσματα και είναι υπέροχο να τα βλέπεις αγκαλιά με τισ γατούλες τους!!
Καλή τύχη...

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 07:49, 14-09-06:

Μετά απο προσπάθεια δύο μηνών τα καταφέραμε ή έτσι θέλουμε να ελπίζουμε. Γάτα (Μαντού) και σκύλος (Μέγκυ) στην ίδια καρέκλα.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΩ ΘΑ ΠΕΣΕΙ.JPG
Εμφανίσεις:  180
Μέγεθος:  22,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΑΣ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΜΕ ΣΤΥΛ.JPG
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  76,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ, Αυτή είναι Η ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  556,0 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΜΕ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.jpg
Εμφανίσεις:  159
Μέγεθος:  617,3 KB  

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 08:19, 14-09-06:

ειχα 10 χρονια σκυλο απο τα οποια τα τελευταια δυο ειχα και γατα (την οποια εχω ακομη)
δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο συγκεκρινενο πραγμα που μπορεις να κανεις κατα την γνωμη μου...
απλα να μην κανεις τιποτα, αστα να τα βρουν μοναχα τους και εσυ κοιτα να δινεις την ιδια σημασια και στα δυο, ωστε να μη νιωσει παραμελημενο καποιο..
αστα ομως να τα βρουν τα δυο τους και ή θα γινουν φίλοι ή απλα θα ειναι αδιαφοροι ο ενας για τον αλλον (αλλωστε δε μπορεις να χωνευεις ολους τους ανθρωπους, το ιδιο ειναι και με αυτα..)

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους