Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 146,310 εγγεγραμμένα μέλη και 714,452 μηνύματα σε 22,618 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 481 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες, εγκυμοσύνη και συμβίωση με μωρό

mariakosmidi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariakosmidi
. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O mariakosmidi έγραψε στις 14:38, 26-09-07:

δεν ξέρω που ακριβώς να βάλω αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα πολύ να μου λύσετε μερικές απορίες..
από μικρή μου έλεγαν ότι μια τρίχα της γάτας μπορεί να σε κάνει να μην μπορείς να κάνεις παιδιά...αληθεύει;;;
εγώ πάντως δεν το πιστεύω με τίποτα και γι'αυτό έχω την γατούλα μου σπίτι και κοιμόμαστε και αγγαλίτσα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:45, 26-09-07:

Αναφέρεσαι στην τοξοπλάσμωση. Διάβασε αυτό το άρθρο και, αν διαβάζεις αγγλικά, δες κι αυτό το site που είναι πολύ κατατοπιστικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christiana s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christiana s
H christiana s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H christiana s έγραψε στις 14:54, 26-09-07:

για να πάθει μία γατούλα τοξοπλασμωση θα πρέπει να έχει φαέι άγρια πουλιά που φέρουν τον ιό... οπότε η πιθανότητα να πάθει μία οικόσιτη γάτα τοξοπλάσμωση είναι ελάχιστη έως μηδενική εφόσον τρέφεται με καλά μαγειρεμένη τροφή...να πλένεις πάντα τα χέρια σου μετά τον καθαρισμό της άμμου και να χρησιμοποιείς γάντια μίας χρήσεως όταν καθαρίζεις την άμμο..καλό είναι επίσης η άμμος να καθρίζεται κάθε μέρα ώστε ακόμη και στην περίπτωση που μία γάτα νοσήσει ο ιός να μην προλάβει να αναπτυχθεί στα περιττάμματά της...ουφ !!! θα πρέπει να γίνει σταυροφορία για την ενημέρωση του κόσμου...είναι τραγική η παραπληροφόρηση με το τοξόπλασμα!!!!εμένα πάντως καλοθελητές που μου μετέφεραν λανθασμένες πληροφορίες με είχαν τρελάνει μία περίοδο...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:04, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από christiana s
για να πάθει μία γατούλα τοξοπλασμωση θα πρέπει να έχει φαέι άγρια πουλιά που φέρουν τον ιό...
Όχι μόνο πουλιά, αλλά οποιοδήποτε ωμό ή όχι καλά μαγειρεμένο κρέας.
Επίσης, να διευκρινίσω ότι το τοξόπλασμα δεν είναι ιός, αλλά παράσιτο (γι' αυτό άλλωστε και μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο -οι ιοί που προσβάλλουν τις γάτες είναι "σχεδιασμένοι" να χτυπούν το DNA της γάτας και γι' αυτό δεν μεταδίδονται στους ανθρώπους)

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 15:34, 26-09-07:

Ναι, αυτο με την ενημέρωση για την τοξοπλάσμωση ειναι πολύ σημαντικό... Εχω ακούσει τόσες μ.. αυτον τον καιρο σχετικά με το θέμα που αρχίζω να πιστεύω οτι ζούμε στο μεσαίωνα.
Προφανώς έχει μείνει φοβία στον κόσμο απο παλια που οι συνθήκες υγειινής ηταν άσχημες και οι γυναίκες κολάγανε απο το χώμα, τα ζώα κλπ

Πιστεύω θα ήταν καλή ιδέα να υπάρξη μια ενημέρωση για αυτό. Απλα δεν ειμαι σίγουροι για το πώς.... Θα μπορουσαμε να σχεδιάσουμε μια αφισούλα ή φυλλάδια αλλά κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχε και κάποια "έγκριση" απο τον κτηνιατρικο σύλλογο ή κάτι τέτοιο για να είναι πιο έγκυρο.

Παράθεση

christiana s

Νεοφερμένος

H christiana s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H christiana s έγραψε στις 15:45, 26-09-07:

ναι συμφωνώ ότι θα πρέπει να κάνουμε κάτι, είναι αμαρτία να δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις και να την πληρώνουν οι γάτες. Εγώ πιστεύω ότι η κακή συμπεριφορά ανθρώπων σε αυτά τα ζώα πρέπει να οφείλεται και στην ιστορία της τοξοπλάσμωσης

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:17, 26-09-07:

Ε ναι, και πολλές φορές και οι ίδιοι οι γυναικολόγοι αναπαράγουν τέτοια πράγματα. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο κάποια να ΄χει κάθε δυνατότητα για ενημέρωση και να διώχνει την γάτα της αντί να ψάξει να βρει τι ακριβώς ειναι το τοξόπλασμα. (Και έχω παράδειγμα στο μυαλό μου, δεν υπερβάλω!!)

Αν θέλετε να το κυνηγήσουμε μπορούμε. Μπορούμε να φτιάξουμε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο ή αφίσα μόνοι μας (έχω γνωστή γραφίστρια να βοηθήσει), να του δώσουμε μια λίγο πιο "επίσημη" χροια και μετά το προωθούμε σε συλλόγους κλπ.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:56, 26-09-07:

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γιατροί είναι ενήμεροι (φαντάζομαι ότι υπάρχουν και κάποιοι που δεν ενημερώνονται καθόλου για το αντικείμενό τους). Αν ψάξεις με τις λέξεις "τοξόπλασμα" και "τοξοπλάσμωση" στο Goggle, θα βρεις πολλά άρθρα από ιατρικούς συλλόγους, σάιτ κ.λπ.

Δυστυχώς καμιά φορά το τείχος της προκατάληψης είναι δυνατότερο από την ενημέρωση. Σε όλους θα έχει τύχει να εξηγείς κάτι σε κάποιον με το νι και με το σίγμα και να εισπράττεις την απάντηση "Δεν τα ξέρω αυτά, εγώ ξέρω ότι..."

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:07, 26-09-07:

Εμένα γνωστή δήλωνε (δεν ξέρω αλήθεια ή ψέματα) ότι ο γιατρός της είπε να διώξει τη γάτα. ("'Η τη γάτα ή το μωρό"). Δεν μου το είπε εμένα, ήρθε μια φίλη και με ρώταγε αν ξέρω κανέναν που να θέλει τη γάτα.
Τώρα τι να πω. Νομίζεις οτι καίγονται και πολύ κάποιοι γιατροί;;

Όπως κι αν έχει, εγώ θα ήθελα να το κυνηγήσω. Μπορούμε να ετοιμάσουμε ένα κειμενάκι, αν υπάρχει και κτηνίατρος στο φόρουμ να βοηθήσει ακόμα καλύτερα.

Παράθεση

christiana s

Νεοφερμένος

H christiana s έγραψε στις 08:11, 27-09-07:

το θεωρώ πολύ πιθανό να της το είπαν..πόσοι γιατροί άραγε αντί να προσέχουν τήν παράδοση στο πανεπιστήμιο και να διαβάζουν προσέχουν την συμφοιτήτρια απέναντι; χιχι
πάντως εγώ πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μιλήσουμε με κτηνίατρο, να φτιάξουμε φυλλάδιο και να παρουσιάσουμε τα πράγματα ως έχουν ούτε ωραιοποιημένα ούτε τρομακτικά

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 12:04, 27-09-07:

Ναι, για αυτο ειπα κι εγώ να γράψει το κείμενο κάποιος κτηνίατρος ή να μας βοηθήσει σε αυτο, να ειναι κάτι αρκετά έγκυρο.
Έχετε κανέναν υπόψιν; Είναι κανένας στο φόρουμ ή ξέρετε κανέναν που θα ενδιαφερόταν; Ας πούμε ο Αίλουρος; Αλλά εγώ δεν πηγαίνω εκεί οπότε δεν έχω και επαφή.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:20, 27-09-07:

Νομίζω ότι η παραπληροφόρηση στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν προέρχεται τόσο από τους κτηνιάτρους όσο από τους ανθρωπογιατρούς (παθολόγους και γυναικολόγους).
Ωστόσο, συμφωνώ με αυτό που είπε η Ρούλα: δυστυχώς όταν υπάρχει τόσο ισχυρή προκατάληψη, οι όποιες προσπάθειες ενημέρωσης συνήθως πέφτουν στο κενό. Φαντάζομαι ότι, στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις, οι γυναίκες που εκπαραθυρώνουν τις γάτες τους δεν το κάνουν γιατί το είπε ο γιατρός, αλλά γιατί το είπαν η μαμά, η πεθερά, ο σύζυγος.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 12:56, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Ναι, για αυτο ειπα κι εγώ να γράψει το κείμενο κάποιος κτηνίατρος ή να μας βοηθήσει σε αυτο, να ειναι κάτι αρκετά έγκυρο.
Έχετε κανέναν υπόψιν; Είναι κανένας στο φόρουμ ή ξέρετε κανέναν που θα ενδιαφερόταν; Ας πούμε ο Αίλουρος; Αλλά εγώ δεν πηγαίνω εκεί οπότε δεν έχω και επαφή.
Ένας κτηνίατρος στο σάιτ είναι ο isavvas, που είναι λέκτορας αναισθησιολογίας στην Κτηνιατρική του ΑΠΘ (αν θυμάμαι καλά)
Δεν του στέλνεις ένα pm;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:56, 27-09-07:

Παιδιά ας μην ξεχνάμε όμως ότι εκτός από το τοξόπλασμα που ο κίνδυνος είναι ελάχιστος και υπάρχουν ειδικές εξετάσεις και προφυλάξεις, υπάρχει και το διάστημα που γεννιέται το μωρό και ειδικά όταν αρχίζει να μπουσουλάει. Επειδή είναι πολύ ευπρόσβλητο στα πρώτα στάδια αυτά σε ασθένειες, χρειάζεται μεγάλη προσοχή, συνεχές σφουγγάρισμα κ.α.
Ειναι μια επιπλέον κούραση λοιπόν και ίσως κάποιοι που έχουν αρχικά γάτα, το βρίσκουν πολύ βαρύ το φορτίο "μωρό και γάτα/ες".
Γι αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ πριν αποκτήσει κάποιο ζευγάρι γάτα/ες να το διπλοσκέφτεται αν μπορει να την κρατήσει σε περίπτωση που θα έρθει παιδάκι.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:05, 27-09-07:

Σωστό κι αυτό. Βέβαια, αν υπολογίσουμε τους χιλιάδες κινδύνους που κρύβει το μέσο σπίτι για το νήπιο-εξερευνητή (πρίζες, χημικά, αιχμηρά αντικείμενα), νομίζω ότι η γάτα είναι το λιγότερο! Κατ' εμέ ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να πάει το μωρό να παίξει με την άμμο της (αηδία, αλλά τα μικρά κάνουν τα ΠΑΝΤΑ), αλλά κι αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα.
Κι ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν κοντά σε ζώα είναι κατά κανόνα λιγότερο φιλάσθενα και λιγότερο ευπρόσβλητα σε αλλεργίες.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:09, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Σωστό κι αυτό. Βέβαια, αν υπολογίσουμε τους χιλιάδες κινδύνους που κρύβει το μέσο σπίτι για το νήπιο-εξερευνητή (πρίζες, χημικά, αιχμηρά αντικείμενα), νομίζω ότι η γάτα είναι το λιγότερο! Κατ' εμέ ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να πάει το μωρό να παίξει με την άμμο της (αηδία, αλλά τα μικρά κάνουν τα ΠΑΝΤΑ), αλλά κι αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα.
Κι ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν κοντά σε ζώα είναι κατά κανόνα λιγότερο φιλάσθενα και λιγότερο ευπρόσβλητα σε αλλεργίες.
Ναι βρε Ρούλα, αλλά η πλειοψηφία δεν σκέφτεται έτσι!
Υπάρχει μια αρωστοφοβία γενικά, αλλά με τα μωρά ξεπερνάει κάθε όριο! Πέρα όμως από τις υπερβολές τα μωρά χρειάζονται μια προφύλαξη ειδικά τα πρώτα χρόνια. Π.χ. αποστειρωμένα μπιμπερό.
Αν προσθέσουμε αυτά και την κούραση του μωρού, είναι λογικό κάποιος που δεν τα είχε υπολογίσει καλά να θέλει να ξεφορτωθεί τη γάτα/ες...
(Θυμήθηκα έναν τύπο σε ταβέρνα, που σκούπιζε τα πιάτα καλά καλά για να φάει το μωρό....)

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 13:29, 27-09-07:

Με την μικροβιοφοβία γίνονται τα μωρά αρρωστιάρικα... Τους πρώτους μήνες θέλει προσοχή, αλλά μετά; Καλο ειναι να έρχονται σε επαφή με τον έξω κόσμο να αποκτάνε αντισώματα. Οι γάτες είναι το λιγότερο, πιο πολλά κολάνε απο τους ανθρώπους εξάλλου.

Η ξαδέρφη μου έκανε 2 παιδια και δεν έδιωξε τη γατούλα της που την έχει τόσα χρόνια. Απλά κατάδιαστήματα την περιόριζε σε ένα δωμάτιο και στο μπαλκονι.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:37, 27-09-07:

Ασχετο: Ο τίτλος Γάτες και εγκυμοσύνη γυναίκας μήπως πρέπει να αλλάξει σε σκέτο Γάτες και εγκυμοσύνη ή Γάτες, εγκυμοσύνη και συμβίωση γάτας με μωρό?

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 13:39, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Ασχετο: Ο τίτλος Γάτες και εγκυμοσύνη γυναίκας μήπως πρέπει να αλλάξει σε σκέτο Γάτες και εγκυμοσύνη ή Γάτες, εγκυμοσύνη και συμβίωση γάτας με μωρό?

Ok! Έγινε!

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 08:01, 28-09-07:

Ρούκο σε ευχαριστώ, ο isavvas ήταν πολύ ευγενικός και προσφέρθηκε να βοηθήσει, μου πρότεινε να απευθυνθώ σε παρασιτολόγο που ειναι πιο ειδικοί στο θέμα. Θα μιλήσω και με τη γραφίστρια και θα το προχωρήσω ελπίζω. Δείτε εδώ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους