Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 134,655 εγγεγραμμένα μέλη και 714,096 μηνύματα σε 22,567 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 448 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια! Κόκκινα μάτια σε γατάκι :(

mairi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairi
H mairi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H mairi έγραψε στις 23:43, 08-05-10:

Βρήκα 1 αδέσποτο ηλικίας 1 μήνα περίπου κ έκανε λίγη διάρροια.Μετά άρχισε σταδιακά να κοκκινίζει το μάτι του παράξενα..δεν ματώνει,φαίνεται σαν κόκκινο φιλμ.Τί μπορεί να συμβαίνει;Τί να κάνω;Είναι επικίνδυνο;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,024 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:55, 09-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από mairi
Βρήκα 1 αδέσποτο ηλικίας 1 μήνα περίπου κ έκανε λίγη διάρροια.Μετά άρχισε σταδιακά να κοκκινίζει το μάτι του παράξενα..δεν ματώνει,φαίνεται σαν κόκκινο φιλμ.Τί μπορεί να συμβαίνει;Τί να κάνω;Είναι επικίνδυνο;;
Μου ακουγεται επικινδυνο.Γρηγορα στον κτηνιατρο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bunny (Χριστίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη bunny
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4,836 μηνύματα.

H bunny έγραψε στις 09:53, 09-05-10:

AΡΧΙΖΕΙ να γίνεται; Μήπως το γατάκι σας είναι λευκό/ανοιχτόχρωμο;
Τα μόνα θηλαστικά που μπορεί να έχουν κόκκινα μάτια είναι οι αλμπίνοι (έχω δει κουνέλια,κοάλα,ποντίκια,καγκουρό,σκίουρους, σκαντζόχοιρους,κλπ)
Νομίζω ότι υπάρχουν και άνθρωποι αλμπίνοι. Αν θυμάμαι καλά,είναι μια κληρονομική ασθένεια και τα κύτταρα του ζώου δεν παράγουν μελανίνη. Όμως αυτά τα ζώα γεννιούνται έτσι. Αυτό ονομάζεται αλφισμός ή αλμπινισμός.
Οι αλμπίνοι έχουν κόκκινα ή μπλε μάτια.
Ορισμός:
αλμπίνος: άτομο ή ζώο που πάσχει από έλλειψη της χρωστικής στο δέρμα, στα μάτια και στο τρίχωμα

Αλλά όπως είπα πριν (απ' όσο ξέρω) γεννιούνται έτσι,δεν γίνονται. Πρέπει να πάτε σε κτηνίατρο....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:15, 09-05-10:

πρεπει να το δει κτηνιατρος. Δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωση και θεραπεια απο εδω. Επιπλεον δεν προσδιοριζεις που ακριβως ειναι κοκκινα τα ματια του. Ειναι στις μεμβρανες γυρω απο τα ματια, ειναι στην ιριδα, ειναι στον κερατοειδη χιτωνα, στον σκληρο χιτωνα, ειναι στην κορη, στο βλεφαρο; Αν πχ ειναι στις μεμβρανες τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχει παθει επιπεφυκιτιδα και να θελει θεραπεια. Οπως και να 'χει, πρεπει να το δει κτηνιατρος το συντομοτερο δυνατο. Οσο το καθυστερεις τοσο χειροτερα.

Παράθεση

mairi

Νεοφερμένος

H mairi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H mairi έγραψε στις 11:29, 09-05-10:

Είναι πορτοκαλί σκούρο.Δε θα το έλεγα αλμπίνο κ φαίνεται ότι τα μάτια του είναι μπλε,το κόκκινο δεν είναι το χρώμα του ματιού.
Είναι μέσα στο μάτι στην ίριδα κ γύρω από αυτή.
Δεν ήξερα που να το πάω μέσα στη μαύρη νύχτα.1 φορά είχα πάει σε κτηνίατρο που εφημέρευε κ δεν ήταν στο ιατρείο,τον πήρα τηλ. κ βαριόταν να έρθει όπως μου έδωσε να καταλάβω.Που μπορώ να το πάω τώρα Κυριακή;Πείτε μου όσοι ξέρετε γιατί ίσως έχει 1 πιθανότητα να σωθεί.Δεν κουνιέται κ καθόλου,δεν ξέρω αν είναι απλά τρομαγμένο.
Δακρίζουν κ τα μάτια του.
Ξέχασα να πω ότι απ'όσο έψαξα υποψιάζομαι ότι έχει κερατίτιδα,αλλά θέλω να το πάω στο γιατρό να το δει κ να το φροντίσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mairi : 09-05-10 στις 11:46.
Παράθεση

marso (Μαρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marso
H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Είχα 1 βασίλισσα στο σπίτι και πολλές από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H marso έγραψε στις 11:47, 09-05-10:

κοίτα στη λίστα κτηνιάτρων που έχει η στήλη προβλήματα υγείας. Έχει την Κτηνιατρική Κλινική ΑΠΘ που είναι 24ωρη. Και γενικά έχει αρκετούς γιατρούς για Θεσσαλονίκη.

https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491

Παράθεση

mairi

Νεοφερμένος

H mairi έγραψε στις 11:59, 09-05-10:

Ευχαριστώ!Θα το παώ στην κτηνιατρική,δε βρήκα άλλο 24.

Παράθεση

mairi

Νεοφερμένος

H mairi έγραψε στις 11:02, 12-05-10:

Τελικά του έκαναν εξετάσεις κ μας είπαν ότι το μικρούλι δε βλέπει καλά,αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαράΑπό τραυματισμό μας είπαν το έπαθε κ τώρα βάζουμε σταγονίτσες στα μάτια για να γιάνει!Είναι ήδη καλύτερα τα ματάκια του.Το δεξί δηλαδή,γιατί το αριστερό δεν ξέρω αν θα επανέλθει.Ο γιατρός πάντως είπε ότι σε 10 μέρες θα δούμε τα αποτελέσματα...Τώρα βλέπει μόνο σκιές.
Δυστυχώς ο γάτος μας δεν το πάει 1,όσο κ αν τον καλοπιάνουμε κ του δίνουμε λιχουδιέςΤο έχουμε λοιπόν περιορισμένο.
Είναι ένα κουκλάκι,ακόμη κ με τα κόκκινα ματάκια του!Θα το φροντίσουμε για την ώρα κ έπειτα βλέπουμε..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους