Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 105,316 εγγεγραμμένα μέλη και 712,432 μηνύματα σε 22,374 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 201 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επέστρεψε μετά από 1 χρόνο και είναι μισή!

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 17:29, 15-02-08:

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος.:cat:

Συνήθιζα να ταίζω 3 αδέσποτες γάτες, και φροντίζω πάντα να έχουν νερό.
Κάποιος γείτονας έριξε φόλα (μάλλον) και βρήκα τις 2 νεκρές... Απίστευτη φρίκη...
Η τρίτη, που είχε γεννήσει 2 μωρά στην αυλή μου πριν από 20-25 μέρες (τότε), απλά εξαφανίστηκε. Υπέθεσα ότι πέθανε...
Τα 2 μωρά τα ανέθρεψα και τώρα είναι ζωηρά και υγιή. Ωστόσο, ξαφνικά, μετά από περίπου ένα χρόνο, η μάνα τους επέστρεψε! Τρόμαξα να τη γνωρίσω, έχει μείνει μισή, φαίνεται φοβισμένη, αλλά με γνώρισε και ήρθε να την ταίσω. Πλησίασε πολύ διστακτικά, πράγμα που με κάνει να πιστέψω ότι κάποιος την κακομεταχειρίστηκε. Δεν έχει εκδορές και φαίνεται υγιής.
ήταν εξαντλημένη και φοβισμένη, αλλά την τάισα και τη χάιδεψα και σιγά σιγά φάρχισε να ξανανιώνει...
Τί μπορεί να συνέβη; Αρνούμαι να πιστέψω ότι άφησε ξαφνικά τα μωρά της κ έφυγε... Αλλά να την 'έκλεψε' κάποιος και να ξαναγύρισε μόνη της μου φαίνεται εξίσου απίθανο...
Έχετε καμιά ιδέα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:36, 15-02-08:

Καλωσόρισέ την, "κακόμαθέ" την, χάιδεψέ την υπερβολικά και φρόντισε να έχει όλα τα καλά που είχε πριν να φύγει. Θα ξανανιώσει σαν στο σπίτι της και θα ξαναημερέψει. Και, αν μπορείς, στείρωσέ την για να την έχεις κοντά σου και σε καλή κατάσταση για όλη της την υπόλοιπη ζωούλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:41, 15-02-08:

Βάλε και κονσερβουλα, ο γιατρος μας σε τετοιες περιπτωσεις στο σωματειο δίνει a/d της hills η προσθετει calopet η αλλες βιταμίνες στο φαγητο και ξανανιώνουν γρήγορα.. καλο ειναι να δεις τι θα κανεις με τις φόλες

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 17:50, 15-02-08:

Πολλα μπορει να εχουν γινει,τωρα φροντισε να μη θελησει να φυγει ξανα..Αφου γυρισε σ`εσενα πρεπει να ειχε καλες αναμνησεις απο σενα.:up::up::up:
Χαιρομαι που την ξαναβρηκες.

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 17:51, 15-02-08:

Ευχαριστώ για το tip για την κονσέρβα!

Τί να κάνω με τις φόλες; Έχει γίνει ο εφιάλτης μου. Εδώ που μένω έχουμε αυλές και κήπους, και οι γάτες δεν δημιουργούν προβλήματα -ίσα ίσα, κυνηγάνε και τα ποντίκια που είναι πρόβλημα στην περιοχή. Η συγκεκριμένη, τις παλιές μέρες, μου έφερνε ουρές από αρουραίους για 'δώρο' και τις άφηνε στο πατάκι της πόρτας

Όσο για τη στείρωση, όπως είπα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον πληθυσμό των γατιών -τουλάχιστον προς το παρόν. Υπάρχουν πολλές αυλές, και όταν τα μικρά μεγαλώνουν, φεύγουν σιγά σιγά από μόνα τους. Υπάρχουν πολλοί φιλόζωοι τριγύρω, ξέρω 2-3 ακόμα στη γειτονιά που αφήνουν φαί έξω, και έχω βρει και σπίτια για κάποια από τα γατάκια.

Τώρα για τις φόλες... Δεν έχω αποδείξεις για το ποιός μπορεί να κάνει τη ζημιά... Απλά 'ελπίζω', όποιος κι αν είναι, να το ξανασκεφτεί πριν το ξανακάνει

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 17:56, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Ευχαριστώ για το tip για την κονσέρβα!

Τί να κάνω με τις φόλες; Έχει γίνει ο εφιάλτης μου. Εδώ που μένω έχουμε αυλές και κήπους, και οι γάτες δεν δημιουργούν προβλήματα -ίσα ίσα, κυνηγάνε και τα ποντίκια που είναι πρόβλημα στην περιοχή. Η συγκεκριμένη, τις παλιές μέρες, μου έφερνε ουρές από αρουραίους για 'δώρο' και τις άφηνε στο πατάκι της πόρτας

Όσο για τη στείρωση, όπως είπα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον πληθυσμό των γατιών -τουλάχιστον προς το παρόν. Υπάρχουν πολλές αυλές, και όταν τα μικρά μεγαλώνουν, φεύγουν σιγά σιγά από μόνα τους. Υπάρχουν πολλοί φιλόζωοι τριγύρω, ξέρω 2-3 ακόμα στη γειτονιά που αφήνουν φαί έξω, και έχω βρει και σπίτια για κάποια από τα γατάκια.

Τώρα για τις φόλες... Δεν έχω αποδείξεις για το ποιός μπορεί να κάνει τη ζημιά... Απλά 'ελπίζω', όποιος κι αν είναι, να το ξανασκεφτεί πριν το ξανακάνει

δεν υπαρχει προβλημα με τον πληθυσμο γιατι τις φολιαζουν και τα μικρα δεν φευγουν τα φολιαζουν και αυτα,δεν μπα να ειναι ολη η γειτονια φιλοζωη,ενας μ@λ@κ@ς να υπαρχει μπορει να εξοντωσει ολες τις γατες!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:56, 15-02-08:

Η δική μου εμπειρία λέει ότι όσο είχαμε ελεγχόμενο πληθυσμό στην αυλή, οι γείτονες "έκαναν" τους φιλόζωους, μέχρι που τις τάιζαν κιόλας. Όταν κάποιες άγριες γατούλες ήρθαν σε μας για να γεννήσουν αφού κυκλοφόρησε ότι εδώ ταϊζουμε, οι γείτονες αντέδρασαν και απείλησαν με φόλες. Δεν μου σκότωσαν καμία βέβαια, αλλά και η δική μας περιοχή ήταν γεμάτη αυλές και σίγουρα δεν ενοχλούσαν. Μια ιδέα είπα, κατά τα άλλα, καλώς ξαναβρεθήκατε!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:04, 15-02-08:

Μια καλή λυση ειναι να φωτοφραφισεις τη γατα με τους αρουραιους στην σειρα και να βαλεις αφισούλα οτι οι γατες μας προστατευουν απο μολύνσεις που κουβαλανε οι αρουραιοι κλπκλπ και οτι οι συγκεκριμενες ειναι στειρωμένες εμβολιασμενες και ελενχεται ο αριθμός τους πχ. Λογικα θα τους σταματησει... εαν δε θελεις μη βαλεις την φωτο αλλα σε οποιον βρισκεις στη γειτονια δειξτη του πριβέ.. "να ειδατε τι τερατα κυκλοφορουν και χωρις τις γατες, θα μας τρωγαν κιολας???" ... ελπιζω να πιασει η αλλη λύση ειναι να βαλεις την ιδια αφισσουλα σε συνενοηση με σωματειο της περιοχης .

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 11:47, 17-02-08:

πολυ καλη μου φαινεται η ιδεα:up::up: νομιζω πως θα πιασει

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 12:42, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από μελινάκι
πολυ καλη μου φαινεται η ιδεα:up::up: νομιζω πως θα πιασει
και γω νομίζω το ίδιο:up:, διότι δυστυχώς κινητοποιούμαστε μόνο όταν πρόκειται για το πετσί μας...

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 16:17, 17-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
και γω νομίζω το ίδιο:up:, διότι δυστυχώς κινητοποιούμαστε μόνο όταν πρόκειται για το πετσί μας...
και γω καπου στο δικό μας το πετσι εντάσετε και τι θεωρούν ότι είναι λιγο το ότι όπου εχει γάτες έχει λιιγότερα ποντίκια;:up::up::up::up:
Αντε μωρέ δεν φτάνει που δεν τα αφήνουμε στην ησυχία τους τα κυνηγάμε κιόλας

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

H ohimso έγραψε στις 11:17, 18-02-08:

Αυτό με τα ποντίκια είναι δυστυχώς και κάπου δίκοπο μαχαίρι Έτσι όπως έιναι τα πράγματα στη σημερινή κοινωνία, όπου δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για την φύση και τους τρόπους της, οι περισσότεροι (αν τρομάξουν από κάποια αφίσα ή φωτογραφία, σε περίπτωση που δεν έχουν πάρει είδηση τους αρουραίους που κυκλοφορούν) θα βάλουν ποντικοφάρμακο... Αν δεν έχουν μέσα τους την νοοτροπία ότι ο φυσικός εχθρός του ποντικού είναι η γάτα, και πως η γάτα έχει δικαίωμα ύπαρξης, ακριβώς όπως κ εμείς, το πρώτο που θα σκεφτεί (και το μόνο) είναι το ποντικοφάρμακο! Και αυτό είναι κίνδυνος-θάνατος για τις γατούλες που τρέφονται με 'κυνήγι' Έχω απογοητευτεί και από τους ανθρώπους γύρω μου σε σχέση με τα ζώα... Τί να πεις και τί να δείξεις... Πάντως σας ευχαριστώ για τις καλές σας ιδέες.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 13:42, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Αυτό με τα ποντίκια είναι δυστυχώς και κάπου δίκοπο μαχαίρι ... Αν δεν έχουν μέσα τους την νοοτροπία ότι ο φυσικός εχθρός του ποντικού είναι η γάτα, και πως η γάτα έχει δικαίωμα ύπαρξης, ακριβώς όπως κ εμείς, το πρώτο που θα σκεφτεί (και το μόνο) είναι το ποντικοφάρμακο! Και αυτό είναι κίνδυνος-θάνατος για τις γατούλες που τρέφονται με 'κυνήγι' ....
δίκιο έχεις, αυτό με το ποντικοφάρμακο δεν το είχα σκεφτεί...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:52, 19-02-08:

Τελικά οι γατούλες μάς ειναι ΑΣΦΑΛΕΙΣ μονο μέσα στα Διαμερίσματά μας....
Οι παραπάνω συμβουλές ειναι καλές.. αν και αν γινόταν να την βάλεις μέσα θα ήταν καλύτερα πιστέυω....

Οσο για την στείρωση, πέρα απο τον έλεγχο του πλυθυσμού βοηθάει ΚΑΙ στην υγεία της γατούλας και ΔΕΝ θα φεύγει πλέον μακριά....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anthonyevory

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους