Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,982 εγγεγραμμένα μέλη και 719,969 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:01, 21-11-13:

Εμάς εδώ τα εμβόλια κάνουν γύρω στα 25€. Λιγότερο δεν έδωσα ποτέ. Για την πάστα 10€ θυμόμουν, για όλο το σωληνάριο φυσικά, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Οπότε θα έμεναν 50€ για το τσιπ... Πάντως για την περιοχή μας είναι "νορμάλ". Είναι λίγοι και έχουν όλοι πάνω κάτω τις ίδιες τιμές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπύρος Αθήνα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σπύρος Αθήνα
Ο Σπύρος Αθήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Σπύρος Αθήνα έγραψε στις 21:32, 21-11-13:

Καλησπέρα έχω ένα γατάκι περίπου 2 με 3 μήνες και έχω ΤΡΕΛΟ πρόβλημα με την τρίχα της στα ρούχα μου.
Υπάρχει κάποιος που να μου δώσει μια λύση για αυτό το πρόβλημα; Κάτι έχω ακούσει για ρόλεξ με κόλα αλλα δεν ξέρω που θα το βρω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0049.JPG
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  1,91 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-11-13 στις 21:56. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:57, 21-11-13:

Καλησπερα .
Ναι,τα ρολεξ αυτα ειναι θαυματουργα.Εχουν συνηθως τα περισσοτερα σουπερμαρκετ.Εγω τα βρισκω στον Βασιλοπουλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:57, 21-11-13:

Οποιοδηποτε μαγαζι με ειδη σπιτιου το εχει αυτο το ρολο με την κολλα, ακομα και τα SM το εχουν. Παντως 2-3 μηνων γατακι δεν θα επρεπε να βγαζει τοση τριχα, συνηθως αφου χρονισουν το πρωτο καλοκαιρι ξεκιναει η τριχοπτωση. Δεν κανεις καμμια βολτα απο τον κτηνιατρο μηπως φταιει η τροφη που τρωει...
Οπως και να' χει οταν εχει γατα τα εχεις αυτα... Πρεπει απλα να το παρεις αποφαση και μετα βρισκεις διαφορους τροπους για να μην γινονται χαλια τα ρουχα σου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:28, 22-11-13:

Όντως, όταν έχεις γάτα οι τρίχες είναι ένα αναπόφευκτο φαινόμενο.
Για παράδειγμα, εγώ φοράω πάντα μαύρα ρούχα κι επειδή οι γάτες μου είναι ανοιχτόχρωμες, τα μπλουζάκια που φοράω στο σπίτι έχουν γίνει πλέον πουά.
Τα ρόλεξ είναι όντως μια πολύ καλή λύση κι απομακρύνουν αρκετές τρίχες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:35, 22-11-13:

Εχει και το jumbo...παντου εχει. Τουλαχιστον λυνεις το προβλημα με τα ρουχα αλλα οι τριχες γενικα να εξαφανιστουν εντελως απο παντου λιγακι δυσκολο κατα τη γνωμη μου!

Παράθεση

veit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη veit
H veit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H veit έγραψε στις 11:20, 23-11-13:

Χτες το πρωί στο μέσον μιας λεωφόρου με ακολούθησε ένα γατάκι. Τριβόταν στα πόδια μου και με ακολουθούσε σε όλες τις δουλειές που πήγα. Στο τέλος βέβαια, το πήρα σπίτι. Με υιοθέτησε με το έτσι θέλω. Είναι περίπου 4 μηνών και ίσως να έχει φύγει από κάποιο σπίτι γιατί δείχνει πολύ εξοικειωμένο με τους ανθρώπους, πήγε αμέσως στην άμμο που του πήγα, δεν φοβάται κτλ. Το θέμα είναι πως έχω ένα παιδάκι 6 ετων και τα οικονομικά μου είναι αρκετά άσχημα. Τι είναι απαραίτητο να κάνω για να είναι πρώτα - πρώτα ασφαλές το παιδί και μετά το γατάκι από άποψη εμβολίων , παρασίτων κτλ και να ειναι όσο πιο οικονομικό γίνεται; Παρακαλώ πολύ βοηθήστε, όσοι γνωρίζετε. Ευχαριστώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 11:48, 23-11-13:

καλως όρισες και καλως τα δέχτηκες!δε γνωρίζω να σου πω λεπτομέρειες σε σχέση με παιδιά και γάτες.θα ήταν καλό να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου κι ένα φιλόζωο παιδίατρο.ξέρω όμως πάρα πολλές οικογένειες που ζουν χρόνια με γατούλες κι δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση με οικόσιτη γάτα να υπάρξουν θέματα υγείας.λογικά μέλη εδώ μέσα με περισσότερη πείρα σε εαυτό θα σε καθοδηγήσουν.γνωρζίω όμως πόσ θετικά επιδρά ε΄να ζώο στην ψυχοσύνθεση ενός παιδιού και άπειρες έρευνες που συνηγορούν σε αυτό.
οι γάτες δεν είναι ακριβές..τροφή(να της μάθεις με κροκετούλες)κ άμμο ανα ταχτά χρονικά διαστήματα..μια αμμολεκάνη κ αυτοσχέδια παιχνιδάκια.
τον πρώτο χρόνο χρειάζονται εμβόλια ανα τρεις μήνες(20 ευρω περίπου υπολόγισε) και μετά ένα εμβόλιο το χρόνο.μία αμπούλα το μήνα για τους ψύλλους(5-7 ευρω)και τη στείρωση της κάποια στιγμή πάνω στο χρόνο.
υπάρχουν πολλοί κτηνίατροι πια με καλές τιμές (ψάξτο καλα)και φιλοζωικές που πολύ συχνά κάνουν προγράμματα στείρωσης..ή εξέτασεις κτλ.
νομίζω κι εσύ κ το παιδάκι σου θα περάσετε πανέμορφα μαζί του..περιμένουμε νέα και φωτογραφίες!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

value_char (Βάλια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη value_char
H Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 μικρούλια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H value_char Σπίθας ο τρομερός! έγραψε στις 12:25, 23-11-13:

Μπραβο!!! Να σου ζησει και ευχομαι να αποκτησει καλο χαρακτηρα για να τα περασετε ομορφα! Εγω απο οσο ξερω απο τον δικο μου γιατι ειναι και πολυ προσφατο εκανα 3 επισκεψεις στον κτηνιατρο, η πρωτη ηταν εντελως προαιρετικη για να δω τι ηλικια εχει και πως θα φυγουν οι ψυλλοι που ειχε! Μου ειπε να παρω ενα σπρει με ονομασια frontline που μπορεις να χρησιμοποιησεις απο μικρες ηλικιες! Το βαζεις καθε 15 ημερες και ασχολεισαι με το γατακι για 30' για να μην το γλυψει...Τωρα σε σχεση με τα εμβολια αμα κρινεις πως το γατακι ειναι περιπου 2-3 μηνων τοτε πηγαινε το στον κτηνιατρο να σου κανει το πρωτο εμβολια ( σου λεω αν κρινεις οτι ειναι σε αυτην την ηλικια για να μην πας και δωσεις 25€ για τον προαιρετικο ελεγχο), επειτα σου γραφουν αλλο ενα εμβολιο 1 μηνα μετα και μετα σου λεει να κανεις το επαναληπτικο καθε χρονο... απο εκει και περα αν το γατακι σου θα εχει επαφες με αλλα γατια θα σου προτεινει να κανεις αντιλυσσικο!
Αρα εχεις συνολο 14€ το σπρει για τους ψυλλους, 25€ το 1ο εμβολιο, 25€ το 2ο μετα απο ενα μηνα και 25€ το αντιλυσσικο που θα το κανεις οταν θες! Και ζητα του να σου δωσει χαπακι για τα σκουλικακια στο δινει αυτος επι τοπου και κοστιζει 2€ ... ευχομαι να σε βοηθησα και να μην σε ζαλισα με το πολυ μπλα μπλα!

Παράθεση

veit

Νεοφερμένος

H veit έγραψε στις 01:30, 24-11-13:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Το παιδί μου είναι ήδη ενθουσιασμένο με το γατάκι. Το ονομάσαμε Μούφα . Μου είπε ότι είναι το καλύτερο δώρο, καλύτερο κι από μια πολυκατοικία γεμάτη παιχνίδια . Ανησυχώ λίγο ακόμα πρέπει να σας πω, κοιτάζω το τρίχωμα αν είναι εντάξει. (Έχει στο δεξί του ποδαράκι κάτι που δεν ξέρω τι είναι. Κολλημένες τριχούλες, κάποιο δερματικό Θα προσπαθήσω να το καθαρίσω αύριο κι από Δευτέρα στον κτηνίατρο. Ελπίζω να είναι όλα καλά, να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε αυτό το πλασματάκι που μπήκε έτσι ξαφνικά στη ζωή μας. Σας ευχαριστώ και πάλι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:44, 24-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Σπύρος Αθήνα
Καλησπέρα έχω ένα γατάκι περίπου 2 με 3 μήνες και έχω ΤΡΕΛΟ πρόβλημα με την τρίχα της στα ρούχα μου.
Υπάρχει κάποιος που να μου δώσει μια λύση για αυτό το πρόβλημα; Κάτι έχω ακούσει για ρόλεξ με κόλα αλλα δεν ξέρω που θα το βρω..
Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά ρόλεξ με κόλλα, όχι απλά από σούπερ μάρκετ γιατί δεν είναι όλα το ίδιο αποτελεσματικά
Αν έχεις κοντά στη γειτονιά σου Carrefour, να προτιμήσεις από εκεί, μακράν το καλύτερο ρολλό

Παράθεση

value_char (Βάλια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη value_char
H Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 μικρούλια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H value_char Σπίθας ο τρομερός! έγραψε στις 11:26, 24-11-13:

Χαιρομαι πολυ Veit!!! Να σας ζησει το γλυκακι μου!!! Να ξερεις πως πολυ συντομα θα ερωτευτεις!!! Περιμενουμε φωτογραφιες απο το μικρουλι!!

Παράθεση

veit

Νεοφερμένος

H veit έγραψε στις 16:39, 26-11-13:

Γεια σας , το γατάκι μας μετονομάστηκε από Μούφα σε Μπέτσι το οποίο και κατοχυρώθηκε! Το πήγα σε μια γλυκύτατη κτηνίατρο η οποία παρακαλώ δεν με χρέωσε την πρώτη επίσκεψη!!!!!!! επειδή το γατάκι ήταν αδέσποτο και θεώρησε πως ήθελε να προσφέρει κι εκείνη κάτι στη διάσωσή του!!!! Απίστευτο;;;;; Μας έδωσε μόνο χαπάκι προληπτικά για τα σκουληκάκια .Το γατί μας είναι υγιέστατο και είναι 2 μηνών. Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη και τις πληροφορίες. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gataki.jpg
Εμφανίσεις:  68
Μέγεθος:  1,54 MB

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:42, 26-11-13:

Τι υπέροχα νέα! Και τι υπέροχο επίσης είναι αυτό το μωρό!! Να τη χαίρεστε σας εύχομαι για αμέτρητα χρόνια!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:44, 26-11-13:

Είναι υπέροχο φατσάκι το μικρό, να το χαίρεσαι!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 21:12, 26-11-13:

Φατσα ομορφη ^^

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:32, 26-11-13:

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι τι κουκλι ειναι αυτο?????????????να σας ζησει!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:18, 27-11-13:

Από τα γλυκύτερα γατο-μουτράκια που έχω δει ποτέ!
Μπράβο σου που το υιοθέτησες και ένα μπράβο και στην κτηνίατρο που δείχνει οτι, ευτυχώς,
υπάρχουν κι άνθρωποι με ευαισθησία
Μου αρέσει και το λευκό που έχει στο στηθάκι το ζουζουνάκι.
Να το χαίρεστε, πολύχρονο και πάντα υγιές!

Παράθεση

bob4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bob4
Ο bob4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O bob4 έγραψε στις 12:31, 27-11-13:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Μολις χθες εφερα στο σπιτι μου μια νεαρη περσιδα.Πανεμορφη κοντα τεσσαρων μηνων.
Το γατακι ειναι πολυ στρεσαρισμενο και φοβισμενο στο καινουριο του περιβαλλον και θα ηθελα καποια συμβουλη
η προταση που θα μπορουσε να φτιαξει ισως τη διαθεση του η να την βοηθησει να ενκλιματιστει ευκολοτερα.

ευχαριστω

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 12:53, 27-11-13:

Πρωτα απ ολα καλως τα δεχτηκατε Θα προτεινα να ναι αρχικα σ ενα μονο δωματιο..Δηλαδη να μην ειναι καινουργιο σπιτι ανθρωποι ολα μαζι..Αρχικα σ ενα δωματιο να χει τροφη κ νερο κ την αμμο της (η αμμος λιγο μακρυα απο το φαγητο οχι διπλα διπλα)Να μην την πιανετε ολοι μαζι αγκαλια και την πιεζετε να βγει με το ζορι απο την κρυψωνα της να της μιλατε με τ ονομα της ησυχα κ με πολλα γλυκολογα να την χαιδευετε απαλα απαλα κ σιγα σιγα(για αρχη μετα θα την τρελανεις στο ζουπηγμα) επισης παιχνιδια οπως σχοινακια κ γενικα οτι δεν κανει παρα πολυ θορυβο θα τα περνατε μπροστα της και το παιχνιδι θα βοηθησει στο μεταξυ σας δεσιμο Θελουμε και φωτο

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:38, 27-11-13:

Καλωσήρθατε και να σας ζήσει η νεοφερμένη!
Αυτό που θα σου συνιστούσα είναι κατ'αρχήν είναι..ψυχραιμία!
Μόλις σε ένα 24ωρο, φυσικό κι αναμενόμενο είναι η γατούλα να μην έχει εξοικειωθεί ακόμα με το άγνωστό της περιβάλλον.
΄Οπως προείπε και η Ειρήνη("lovekittens"), δώσ'της παιχνιδάκια και μη την ξαφνιάζετε με "επιθέσεις αγάπης"όλοι μαζί, αλλά βήματα αργά και προσεκτικά, μέχρι να σας γνωρίσει καλά.
Δώσ'της χρόνο και με ηρεμία και υπομονή θα κάνει αυτό το περιβάλλον το δικό της περιβάλλον, το βασίλειό της!
Άνοιξέ της κι ένα θεματάκι εδώ https://forum.mycat.gr/forumdisplay.php?f=156&type= για να τη γνωρίσουμε κι εμείς και να τη θαυμάσουμε μέσα από φωτογραφίες της που θα βάλεις

Παράθεση

ashira (Κέλλυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ashira
H Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ashira έγραψε στις 20:45, 09-12-13:

Γεια σας!!!! Η μικρή μου Λούσι είναι 5 μηνών τώρα και έχει 2 μήνες που την μάζεψα από το δρόμο! Το πρώτο της εμβόλιο το κάναμε στη φιλοζωική γιατί δεν έχω 30άρικο να σκάσω στον κτηνίατρο για κάθε εμβόλιο Μπορεί όμως λόγω έλλειψης χρόνου από την κυρία της φιλοζωικής να μην μπορέσω να κάνω το 2ο και μεθάυριο εγώ και η Λούσι θα ταξιδέψουμε μέχρι τη Χαλκίδα για τα Χριστούγεννα! Έτσι σκέφτηκα να της το κάνω μόνη μου.Το πρώτο εμβόλιο ( το τριπλό μου είπε αν θυμάμαι καλά ) της το έκανε στο σβέρκο και μου είπε σαν 2ο εμβόλιο να ζητήσω το τετραπλό και να ρωτήσω αν περιέχει μέσα το εμβόλιο της λύσσας. Αν αποφασίσω να το κάνω μόνη μου να της το κάνω πάλι στο σβέρκο ή πρέπει σε κάποιο άλλο σημείο? Επίσης είναι σωστό το εμβόλιο που μου είπε να αγοράσω?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:23, 09-12-13:

Βλέπω στο αβατάρ τη Λούσι ντυμένη αγιο-Βασιλάκι? Να σου ζήσει, είναι πολύ όμορφη!!
Μπράβο σου που τη μάζεψες από το δρόμο, φαντάζομαι θα την έχεις ήδη λατρέψει

Για το εμβόλιο που ρωτάς, καταλαβαίνω το οικονομικό είναι ένα θέμα, καθώς και η ενδεχόμενη λόγω φόρτου εργασίας μη διαθεσιμότητα της κυρίας της φιλοζωικής να το επαναλάβει εντός του λίγου χρονικού διαστήματος που απομένει μέχρι να πάτε Χαλκίδα για τις διακοπές.
Δεν ξέρω πώς μπορείς να το λύσεις, είναι όντως ένα πρόβλημα
Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι οτι στη θέση σου αυτό που σίγουρα δεν θα έκανα (εκτός αν ήμουν κτηνίατρος) θα ήταν να επιχειρήσω να της κάνω μόνη μου το εμβόλιο, ρισκάροντας αντί για λύση, να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στο γατί, είτε λόγω λάθους επιλογής εμβολίου, είτε μη σωστής χρήσης της βελόνας
Θα σου πρότεινα να επιμείνεις και να το της κάνει πάλι η ίδια που έκανε και το πρώτο, κι αν δεν έχει χρόνο, στην ανάγκη να αναβάλεις το ταξίδι για 1-2 μέρες αν γίνεται..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ashira (Κέλλυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ashira
H Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ashira έγραψε στις 22:42, 09-12-13:

Δυστυχώς δε μπορώ να καθυστερήσω το ταξίδι! Θα προσπαθήσω να την πιέσω όμως αφού δε συνιστάς να το κάνω μόνη μου! Και μια άλλη απορία...όταν την ρώτησα για στείρωση μου είπε ότι γίνεται μετά τους 9 μήνες. Εσείς πότε στειρώσατε τις θηλυκές σας γατούλες και πόσο στοίχισε η στείρωση?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:59, 09-12-13:

Η θυληκια γατουλα μπορει να στειρωθει απο τον 6ο μηνα, καμμια φορα και νωριτερα αν εμφανισει οιστρο. Τωρα η τιμη ποικιλει αναλογα τον κτηνιατρο και την περιοχη. Εχω την εντυπωση πως στην επαρχια οι τιμες γενικα ειναι ιδιαιτερα αυξημενες...

Υ.Γ. Σε καμμια περιπτωση το εμβολιο της λυσσας μονη σου, εδω απο κτηνιατρο οταν γινεται και παλι υπαρχουν κινδυνοι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:01, 09-12-13:

Μπράβο και αυτό να κάνεις σχετικά με το εμβόλιο, πιέσέ την...γλυκά και, δεν μπορεί, θα βρει χρόνο
να την εμβολιάσει εγκαίρως

Για το άλλο θέμα της στείρωσης, νομίζω οτι 9 μήνες για θηλυκή είναι πολύ να περιμένεις.
Για γατούλη συνιστάται στους 9 μήνες καθότι η σεξουαλική ωρίμανση στα αρσενικά αργεί κάπως σε σχέση με εκείνη των θηλυκών. Προσωπικά τη γατούλα μου φρόντισα να τη στειρώσω στους 6 μήνες, πριν τον πρώτο της οίστρο
και όλα πήγαν καλά
Σε ό,τι αφορά τις τιμές, αυτές παίζουν ανάλογα με τον/την κτηνίατρο που θα αναλάβει. Στη δική μας περίπτωση από 80e, μας πήρε 70 τελικά αν θυμάμαι καλά

Παράθεση

Xristina miki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xristina miki
H Xristina miki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Xristina miki γεια σας έγραψε στις 21:26, 10-12-13:

γεια σας με λενε χριστινα ειμαι απο σερρες!εδω και 1μιση μηνα εγω με το αγορι μου πηραμε γατακι...τον λενε μικι!πολυ καλος!απλα καποιες φορες με φοβιζει στο θεμα παιχνιδιου..δαγκωνει γρατζουναει...τις ωρεςπιυ δουλεβουμε κοιματε και μολις γυρναμε σπιτι κανει σαν τρελος..τωρα ανεβαινει και στο χριστουγενιατικο δεντρο..κοιματε μαζι μας..γενικα ειναι πολυ καλος αλλα εχουμε καποια θεματακια..φοβαμαι να τον ποιασω απο τον σβερκο για να τον μαλωσω και να του δωσω να καταλαβει ποιο ειναι το σωστο.ειμαι καινουργια και θα θελα την βοηθεια σας να μου δωσετε καμια συμβουλη!δεν κσερω και τι παιχνδια να παιζω μαζι του!

Παράθεση

veit

Νεοφερμένος

H veit έγραψε στις 09:27, 11-12-13:

Γεια σου Χριστίνα. Να σου ζήσει το μικρό σου γατάκι. Δεν είμαι κι εγώ εξπέρ αλλά και το δικό μου που είναι δυο μηνών, πάνω- κάτω τα ίδια κάνει. Ότι σου γράφω λοιπόν είναι από την μικρή μου εμπειρία. Για παιχνίδια θα μπορούσες να του δώσεις κανένα μπαλάκι ή κάτι που να κυλάει ώστε να μπορεί να το κυνηγάει. (Μια κουβαρίστρα πχ) Να μην είναι ούτε κάτι πολύ μεγάλο ούτε πάρα πολύ μικρό. Το δικό μου διασκεδάζει πολύ με τις γόμες!!! τις κυνηγάει, τις δαγκώνει, τις κουβαλάει κτλ.
Το γρατζούνισμα και το δάγκωμα είναι μέρος του παιχνιδιού. Φαντάζομαι πως είναι ελαφρύ. Εγώ βάζω καμιά φορά μάλλινα γάντια ή κάλτσες στα χέρια για να μπορούμε να παίξουμε, να με δαγκώσει και να με γραπώσει όσο θέλει χωρίς να έχω το άγχος ότι θα πονέσω. Τώρα για το δέντρο....δεν ξέρω. Κατέβαζέ το χωρίς να το πονέσεις , μάλωσέ το αλλά δεν νομίζω πως θα καταφέρεις πολλά πράγματα. Είναι μάλλον θέμα υπομονής. Θα ανεβαίνει, θα το κατεβάζεις μέχρι να βαρεθεί και να βρει άλλο παιχνίδι. Α! ναι! Πάρε του και κάτι από ένα pet shop να ξύνει τα νυχάκια του για να μην είναι πολύ κοφτερά και για να μην σου καταστρέψει τα έπιπλα, ξύνοντάς τα όπου βρει.

Παράθεση

Spiros_dnb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spiros_dnb
Ο Spiros_dnb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Spiros_dnb έγραψε στις 13:14, 11-12-13:

Καλησπέρα και πάλι,χρονια είχα να μπω στο forum. προχθές μου χάρισαν ένα γατάκι τον βούδα 3 μηνών,είναι αφύσικα τεράστιος για 3 μηνών.αμέσως πήγε στη άμμο,δε βγάζει νύχια στο παιχνίδι , όλα καλά σε γενικές γραμμές. Μονο που τρώει σαν αρκούδα,του βάζω το πρωί 40 gr τροφή τα εξαφανίζει πίνει και 2 μπολ νερό. νιαουρίζει για φαγητό μια στο τόσο, του βάζω ελάχιστο και με πρήζει μέχρι να του βάλω κι άλλο. Γενικά το μονο που κάνει είναι φαγητό τουαλέτα παιχνίδι για καμια ώρα ,κοιμάται και ένα 4ορο και πάλι απ τη αρχή. Με έχει ζαλίσει με το μούγκρισμα γουργούρισμα που κάνει συχνά πυκνά αλλα είναι τελείως. έχει μια αρέσκεια στο να έρχεται στο πρόσωπο μου και να τρίβει τη κεφαλα του με τη δικια μου. Και τώρα τα πρακτικά .Με το φαΐ τι να κάνω? να μην παίζουμε τόσο ώστε να πεινάει λιγότερο η να μειώσω τη ποσότητα τροφής και να μου ζαλίζει τον ερωτα? Ζω στην ιταλία και γυρνάω ελλάδα 2 φορες το χρόνο(πρωτοχρονιά καλοκαίρι) εννοείται πως δεν έχω κάπου να τον αφήσω γιατί και οι συμφοιτητές φίλοι εδώ φεύγουν επίσης,για το ταξίδι σκέφτομαι γενικά μονο τη επιλογή του καραβιού(δεν βγαίνω με αεροπλάνο) είναι χοντρικά 22-26 ώρες μονο το πλοίο και κάνα 4ορο οι υπόλοιπες μετακινήσεις. θα τη παλέψει ο βούδας η να τον πλακώσω στα βαριά από μικρό?`(προφανως και όχι) στο πλοίο απλά να διευκρινίσω πως είναι η φάση.φουσκωτό στρώμα jumbo σε καλή καβάτζα και βαρεμάρα.θα είναι ok σε κλούβα για μια μέρα η θα φρίξει?

δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ελληνική γραμματοσειρά λόγω windows

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 11-12-13 στις 14:11. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

limas56vil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη limas56vil
Ο limas56vil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O limas56vil έγραψε στις 23:45, 12-01-14:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα το mycat..Είμαι νέος στο club και αυτό γιατί μόλις πριν 10 μέρες μάζεψα από το πεζοδρόμιο έναν όμορφο γάτο που τον ονόμασα Μήτσο..Ταΐζω εδώ και καιρό τις γάτες τις γειτονιάς και όλες έχουν κάνει στέκι την αυλή μου αλλά ο Μήτσος είχε ανάγκη από βοήθεια και έπρεπε να τον προσέξω λίγο παραπάνω..Το ένα του ματάκι είχε κλείσει και ο μικρός γάτος ήταν υπερβολικά αδύνατος.Τον πήρα λοιπόν με την κοπέλα μου και τον πήγα στον κτηνίατρο καθώς διάβασα ότι το κλειστό μάτι είναι αποτέλεσμα αναπνευστικού προβλήματος..Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι επιχείρησα το γιατροσόφι με το χαμομήλι στο ματάκι του Μήτσου και είχε πολύ θετικά αποτελέσματα..!Όταν τον πήγα στον γιατρό λοιπόν του διέγνωσε πρόβλημα με το αναπνευστικό και κάποιο είδους στοματίτιδας που αυτό τον εμπόδιζε και να τρώει λόγο του πόνου...Του έκανε τρεις ενέσεις αντιβίωση και του έδωσε μισό χάπι,(περιττών να σας πω ότι πήδηξε και όχι από χαρά )...Σε δέκα μέρες έχει επανεξέταση....Αυτά όμως που με απασχολούν και θα ήθελα σαν εμπειρότεροι να με συμβουλέψετε είναι τα εξής:...¨Ο Μήτσος ο οποίος είναι περίπου 4 μηνών (από ότι μου είπε η γιατρός) δεν είναι καθόλου δραστήριος,περνάει όλη μέρα με το να κοιμάται,να ξυπνάει να τρώει και να μου νιαουρίζει να του ανοίξω την πόρτα να πάει στον κήπο για την ανάγκη του(πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα) αλλά την υπόλοιπη μέρα δεν κάνει την παραμικρή κίνηση και το παραμικρό παιχνίδι,ούτε μόνος,ούτε μαζί μου,ούτε με τις άλλες γάτες(τις λίγες ώρες που περνάει εκτός σπιτιού),,Επίσης κάτι ακόμα που με προβληματίζει είναι ότι μετά τις ενέσεις αντιβίωσης τρώει υπερβολικά και δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να του γυρίσει αρνητικά καθώς η κοιλιά του είναι σαν μπαλόνι..!!Θα ήθελα πολύ τα σχόλια σας και να με βοηθούσατε με το τι μπορεί να κάνω για να γίνει ποιο δραστήριος και να νοιώσει καλύτερα μέσα στο νέο του σπίτι..Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:34, 15-01-14:

Καλησπερα .
Το οτι ειναι 4 μηνων και δεν ειναι καθολοιυ δραστηριος,η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως ανησυχητικο σημαδι.Εγω στη θεση σου,θα του εκανα εξετασεις για καποιες σοβαρες ασθενειες,aids,περιτονιτιδα κλπ.Ομως ξερω οτι πρεπει να περασουν καποιοι μηνες για να ειναι ασφαλη τα αποτελεσματα,δηλαδη να εχουν φυγει τα αντισωματα απο την μητερα που μπορει να ηταν αρρωστη και ετσι θα αλλοιωναν τα αποτελεσματα.Νομιζω στους 6 μηνες ειναι καλυτερο να κανουν,αλλα δεν ειμαι και εντελως σιγουρη,οποτε ρωτα τον γιατρο σοιυ για αυτο.Η στοματιτιδα με απασχολει βασικα,σε συνδυασμο με αυτην την συμπεριφορα.
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχει κατι σοβαρο.Ισως ειναι απο την ταλαιπωρια και ολη του την κατασταση.
Οσον αφορα το οτι τρωει πολυ,ο καημενος το εχει αναγκη..σκεψου τι πεινα περασε. Κια επειδη ειναι πολυ ταλαιπωρημενος,καλο θα ειναι να τρωει καλα να δυναμωσει,εκτος αν σου πει οτι υπαρχει προβλημα ο γιατρος.Αληθεια...τοσο πολυ τρωει και το χαρακτηριζεις υπερβολικο;;Μωρε μπας και επειδη τρωει τοσο πολυ,μετα βαραινει και ειναι ετσι αποχαυνωμενος;Το εχεις σκεφτει αυτο;;Διοτι εφοσον εχει ορεξη,αυτο ειναι πολυ καλο σημαδι.Απο την πεινα και ολη αυτην την ταλαιπωρια μπορει να φερεται ετσι.
Περαστικα του να ειναι παντως.Και αν θες,ενημερωνε μας για την κατασταση του.

Παράθεση

limas56vil

Νεοφερμένος

O limas56vil έγραψε στις 18:58, 16-01-14:

Καλησπέρα..Καταρχήν ο Μήτσος έχει ψιλό ζωηρέψει..Ψιλό μην φανταστείς :-)...Τρώει πολύ ακόμα και εγώ τον αφήνω γιατί καταλαβαίνω ότι το έχει ανάγκη...προχθές έκανε και τα πρώτα του παιχνιδάκια με κάτι μπαλάκια που του πήρα από το pet shop και το θετικό είναι ότι έμαθε το κρεβατάκι του και μπαίνει συνέχεια μέσα...Το αρνητικό είναι ότι ακόμα δεν μας νιώθει δικούς του και πολλές φορές ζητάει να πάει έξω με τις άλλες γάτες πράγμα που είναι βέβαια και φυσιολογικό...Αύριο θα πάει γιατρό για επανεξέταση...!!Επίσης έφαγε και ξηρά τροφή εχθές και δεν έδειξε να πονάει το στοματάκι του αλλά το φτέρνισμα του και οι μύξες παν σύννεφο από καμιά φορά μας ζητάει και κανένα χάδι ενώ είμαι ευτυχής γιατί δεν του έχω άμμο λεκάνη και όποτε θέλει να κάνει την ανάγκη του πάει στην πόρτα και νιαουρίζει επίμονα..!!! βγαίνει και πηγαίνει σε ένα συγκεκριμένο δέντρο :-)

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:09, 17-01-14:

Kαλησπέρα. Τί τον ταίζεις ?

Παράθεση

limas56vil

Νεοφερμένος

O limas56vil έγραψε στις 18:01, 19-01-14:

Καλησπέρα...Δεν μπορώ να πω ότι τον ταΐζω κάτι συγκεκριμένο...Συνήθως τον δίνω πατέ με κοτόπουλο ή κουνέλι....και τις τελευταίες δύο μέρες τον δίνω και ξηρά τροφή την οποία μόλις τρώει πίνει νερό για κανένα 5λεπτό...!!Παιδιά ένα καινούργιο πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι μόλις τον ανοίγω να πάει στο μέρος του για την ανάγκη του τον στήνει καρτέρι ένας τεράστιος γάτος περίπου στα χρώματα του και του φέρεται πολύ επιθετικά.Τον έχει αρπάξει δυο φορές από τον λαιμό και ίσα που τον έχω προλάβει,μετά ο γατούλης φοβάται και κρύβεται...Τον βρίσκω βέβαια εύκολα γιατί του έχω κουδουνάκι αλλά μέχρι να τον ξετρυπώσω μου βγαίνει η ψυχή..!!Επίσης παιδιά οι αρρώστιες του από ότι μου είπε η γιατρός σιγά σιγά κοπάζουν και είναι πολύ καλύτερα ο Μήτσος...Οι σχέσεις μας όμως δεν είναι και πολύ καλές γιατί παρατηρώ ότι συνεχώς με αποφεύγει..!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη limas56vil : 19-01-14 στις 18:11.
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 15:42, 20-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από limas56vil
Καλησπέρα...Δεν μπορώ να πω ότι τον ταΐζω κάτι συγκεκριμένο...Συνήθως τον δίνω πατέ με κοτόπουλο ή κουνέλι....και τις τελευταίες δύο μέρες τον δίνω και ξηρά τροφή την οποία μόλις τρώει πίνει νερό για κανένα 5λεπτό...!!Παιδιά ένα καινούργιο πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι μόλις τον ανοίγω να πάει στο μέρος του για την ανάγκη του τον στήνει καρτέρι ένας τεράστιος γάτος περίπου στα χρώματα του και του φέρεται πολύ επιθετικά.Τον έχει αρπάξει δυο φορές από τον λαιμό και ίσα που τον έχω προλάβει,μετά ο γατούλης φοβάται και κρύβεται...Τον βρίσκω βέβαια εύκολα γιατί του έχω κουδουνάκι αλλά μέχρι να τον ξετρυπώσω μου βγαίνει η ψυχή..!!Επίσης παιδιά οι αρρώστιες του από ότι μου είπε η γιατρός σιγά σιγά κοπάζουν και είναι πολύ καλύτερα ο Μήτσος...Οι σχέσεις μας όμως δεν είναι και πολύ καλές γιατί παρατηρώ ότι συνεχώς με αποφεύγει..!!
Καλησπερα. Νομιζω πως επειγει να παρεις αμμο και να κανει ο γατουλης σου την αναγκη του μεσα στο σπιτι χωρις να υπαρχει κινδυνος μη τον αρπαξει οποιοσδηποτε αλλος γατος. Το καημενουλι μηπως για αυτο ειναι ταραγμενο;

Παράθεση

vaggosana88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaggosana88
Ο vaggosana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O vaggosana88 έγραψε στις 22:18, 25-01-14:

Δεν ξέρω καν αν είναι το σωστό μέρος για αυτή την ερώτηση(είμαι νέος εδώ)
Λοιπόν, πριν από 3-4 μήνες υιοθέτησα ένα γατούλη, τον Τίμο και δυστυχώς δεν έχω βρει τον χρόνο ακόμα να επισκεφτώ κάποιον κτηνίατρο.(αδικαιολόγιτος,ξέρω)
Ο Τίμο είναι περίπου 5 μηνών και επειδή είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που συζώ με γάτα δεν ξέρω και πολλά πράγματα, θέλω λοιπόν να μάθω τι πέριπου θα πάθει ο μικρούλης όταν τον πάω στον κτηνίατρο.
(Ο Τίμο είναι μια "απλή" γάτα,κεραμιδόγατα, δεν ξέρω αν είναι ράτσα αυτό ή αν υπάρχει άλλο όνομα)
Επίσης το οικονομικό δεν είναι θέμα.

Έχω άπειρες απορίες αλλά αυτά σε άλλο επεισόδιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 22:47, 25-01-14:

Δεν θα πάθει κάτι...
Ιδανικά, ο γιατρός θα πάρει ούρα και θα κάνει ένα απλό τεστ να δει αν όλα είναι καλά ή αν έχει κάποια λοίμωξη (αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια), θα του πάρει θερμοκρασία, θα κοιτάξει τα αυτάκια του, τα ματάκια του, το στόμα/δόντια του, θα τον ψηλαφίσει και αν δεν έχει κάποιον λόγο για το αντίθετο, θα τον εμβολιάσει με το πρώτο του εμβόλιο..

Ευχομαι να ζησετε μια υπέροχη ζωή μαζί...

Παράθεση

vaggosana88

Νεοφερμένος

O vaggosana88 έγραψε στις 23:11, 25-01-14:

Ευχαριστώ πολύ!
Δηλαδή δεν θα έχει πολλά εμβόλια μόνο ένα απ'ότι κατάλαβα και απλά θα τον εξετάσει.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 23:19, 25-01-14:

Το πρωτο εμβόλιο που κάνει η γατα - που είναι για 3-4 ασθενειες αν θυμάμαι καλά - επαναλαμβάνεται μετά από 25-30 μερες...
Αυτός ειναι ο βασικός εμβολιασμός...
Επειτα υπάρχουν κι άλλα εμβόλια (για λευαχαιμία γατας, για λυσσα και για λοιμ.περιτονίτιδα) που συνηθως γίνονται σε γατούλες που ζουν εξω από το σπίτι...

Βασικά θα τον εξετάσει και αν ειναι όλα καλά θα τον εμβολιάσει...
Αν ο γατούλης ζούσε έξω προετοιμάσου να ακούσει λέξεις όπως ωτοδεικτική ψώρα, μυκητες, παρασιτα κ.τ.λ. που δεν είναι τόσο τρομακτικές όσο ακούγονται και που ειναι συνηθισμένα προβλήματα αδέσποτων γατιών, απόλυτα αντιμετωπίσημα...

Παράθεση

vaggosana88

Νεοφερμένος

O vaggosana88 έγραψε στις 23:30, 25-01-14:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Που θα πάει θα τα μάθω κι εγώ..

Δεν νομίζω να έχει κάτι γιατί τον βρήκαν όταν ήταν περίπου 2 εβδομάδων,έτσι μου είπαν.
Οπότε δεν έμεινε και πολύ καιρό έξω και επίσης όσο καιρό τον έχω δεν έχει βγει ποτέ έξω, μόνο στο μπαλκόνι.
Και κάτι τελευταίο, είμαι υπέρ του να μένει στο σπίτι και να μην τριγυρνάει έξω αλλά είναι κάλο αυτό; Από θέμα κοινονικώτητας εννοώ.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 23:34, 25-01-14:

Το καλύτερο είναι, ο κόσμος μας δεν είναι κατάλληλα φτιαγμένος για γάτες...
Η κοινωνικότητα δεν είναι από τα βασικά χαρακτηριστικά της γατας, παρολα αυτά θα τα πάει μια χαρα με όλους όσους θα συμπαθεί...

Θα μπορούσες μελλοντικά και αφού συνηθίσεις (και γλυκαθείς) να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αποκτήσεις και μια δεύτερη γατούλα..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:38, 26-01-14:

Ο Τίμο είναι αυτός στο avatar? Πολύ γλυκούλης!
Αν θες άνοιξέ του και δικό του θεματάκι όπου θα μαθαίνουμε τα νέα του, θα ανεβάζεις φωτογραφίες του και θα τον θαυμάζουμε κι εμείς

Παράθεση

vaggosana88

Νεοφερμένος

O vaggosana88 έγραψε στις 00:45, 26-01-14:

Χαχ ναι αυτός είναι θα φτιάξω απλά σήμερα έφτιαξα τον λογαριασμό και δεν ξέρω τίποτα..

Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 01:09, 26-01-14:

χαχα είναι πολύ γλυκούλης να τον χαίρεσαι!

Παράθεση

aidonaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aidonaki
H aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 και ό,τι κυκλοφορούσε στο χωριό μου! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H aidonaki ΚαραμελοΆνοιξη! έγραψε στις 01:43, 26-01-14:

Μπράβο να σου ζήσει!!!!!!!!!!

1. Όσο μεγαλώνει να προσέχεις το μπαλκόνι!!!
2. να τον στειρώσεις όταν θα πάει 6-7 μηνών όχι πιο μετά - γιατί αμα σου αρχισει να ψεκάζει δε θα την παλεψεις - παθουσα εδω!

φιλια!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:44, 26-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από vaggosana88
Χαχ ναι αυτός είναι θα φτιάξω απλά σήμερα έφτιαξα τον λογαριασμό και δεν ξέρω τίποτα..
Κι εγώ έτσι ήμουν όταν πρωτομπήκα
Πολύ σύντομα όμως θα μάθεις τα κατατόπια και θα δεις, όπως όλοι/ες μας, πόσο χρήσιμο είναι αυτό το siteάκι. Και όχι μόνο για τη διασκέδαση, αλλά και-κυρίως- τη γνώση που προσφέρει σε όλα όσα αφορούν την ανατροφή των καμαριών μας.
Καλωσήρθατε

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:42, 26-01-14:

καλησπερα σε ολους.
πριν μια βδομαδα βαλαμε στη ζωη μας ενα γλυκυτατο γατακι 2μιση μηνων.
μεχρι σημερα ηταν ολα καλα με το παιχνιδι της. σημερα ομως αρχισε να πηγαινει σε μερη που δε θελω, οπως πισω απο την τηλεοραση π εχει πολλα καλωδια.
επισης, ο συντροφος μου ασχολειται με μηχανηματα ηχου κ εικονας π κατα βαση ειναι πανακριβα κ σημερα η μικρη πηγαινε συνεχεια κοντα σε ενα ηχειο π εχουμε σπιτι για δοκιμη. τη μαλωσα 2-3 φορες, με φυσημα στο προσωπο αλλα επεμενε να πηγαινει. σε καποια φαση μαλλον καταλαβε πως ειμαστε θυμωμενοι μαζι της κ πηγε στον καναπε στο συνηθισμενο της μερος κ κοιμηθηκε.
λετε θα πιασει αυτος ο τροπος μαλωματος?
τρεμω μην κανει ζημια σε καποιο μηχανημα μεγαλης αξιας κ μετα δε θα εχουμε χρηματα να το πληρωσουμε.
δε θελω να την επιστρεψω ουτε να τη μαλωνω αλλα φοβαμαι παρα πολυ!
σας παρακαλω βοηθηστε με! τι να κανω? πως θα την κανω να μη πηγαινει σε 1-2 μερη συγκεκριμενα?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:26, 27-01-14:

Κατ'αρχήν να σας ζήσει η νεοφερμένη!

Για το θέμα που σε απασχολεί, αυτή η τακτική μαλώματος δείχνει, προς το παρόν, να πιάνει.
Αν όμως ούτε αυτή η μέθοδος αποβεί αποτελεσμάτική, προσπαθείστε να βρείτε κάτι που να μοιάζει με καλώδιο, π.χ. τα χερούλια από τις χάρτινες σακκούλες, που δεν είναι πλαστικά, αλλά από πεπιεσμένο χαρτί στριφτά, όπως είπαμε σε άλλο ποστ.
Γενικά συνιστάται η μέθοδος του αντιπερισπασμού με άλλα παιχνιδάκια, ώστε σιγά-σιγά να χάσει το ενδιαφέρον της για τα καλώδια, που όχι μόνο ανήκουν σε μηχανήματα αξίας, αλλά μπορούν να αποβούν και επικίνδυνα όταν είναι συνδεδεμένα με το ηλ.ρεύμα
Αλλά είναι μια φάση που συνήθως ξεπερνάει με την πάροδο του χρόνου. Τα ίδια κι η δική μου έκανε, που τώρα πλέον δεν δίνει σημασία.
Μη ξεχνάς βρίσκεται στην ηλικία του "Ένας υπέροχος καινούργιος κόσμος" και θέλει να εξερευνά και να δοκιμάζει το κάθε τι με νυχάκια και δοντάκια, όπως όλα τα μωράκια

Παράθεση

roykoy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roykoy
Ο roykoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O roykoy έγραψε στις 04:18, 27-01-14:

Γεια σας.Ειμαι 22 χρονών φοιτητής και θέλω να υοθετήσω εναν γάτο.Απλά έχω μερικές αποριές με το θεμα του χώρου.Μένω σε σπιτι 25 τετραγωνικών και το σπιτι μου δεν έχει παράθυρο παρα μονο μια μπαλκονόπορτα.Εχω σχετικα ικανοποιητικό μπαλκόνι.Στο πατρικό μου σπίτι όσο ήμουν παιδι μεγάλωσα με γάτα στο σπίτι,μεχρι που πεθανε πριν 2 χρόνια(καθαρα σπιτογατα,δεν ειχε επαφή με τον δρόμο, αλλα το πατρικό μου είναι και 100 τετραγωνικά.Επίσης λέω να παρω μικρο γατάκι,αλλα απο την άλλη φοβάμαι μην νιαουρίζει το βραδυ μεχρι να μεγαλώσει και μου βάλουν χερι οι γείτονες(αν και μένω σε πολυκατοικία που είναι μόνο φοιτητές.και έχουν και αυτοι σκύλους).Κάτι τελευταιο και να κλείσω με αυτό:οι κεραμιδογατες είναι φιλικές με τον άνθρωπο?γιατι θέλω μια τιγρε κεραμιδόγατα.(και φυσικα οταν έρθει η ώρα θα του κανω στείρωση)Σας ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 09:51, 27-01-14:

καλημερα. ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
εχω απελπιστει.. ενω μεχρι χτες παιζαμε μια χαρα και δε με πειραζε να εξερευβα οτι θελει, δε πηρα αλλωστε ζωακι για να το περιοριζω στην τουαλετα!, παλι τωρα το πρωι ηθελε να πηγαινει προς το μηχανημα π εχουμε τωρα. σαφεστατα κ φοβαμαι κ μη μασησει τπτ κ παθει ηλεκτροπληξια απλα δε το ανεφερα επειδη ως τωρα δε το κανει. αν γινει κι αυτο, θα πηδηξω απο το μπαλκονι. οταν τη μαλωνω κανει πισω, αλλα μετα παει παλι εκει. λετε να πρεπει να παιζω μαζι της ακομη περισσοτερο?
εβαλα ξυδι π διαβασα πως τις απωθει αλλα τιποτα! ολο προς το μηχανημα παει. και αν ηταν δικο μας δε θα με ενοιαζε, ας σπασει ολο το σπιτι! τα ξενα μηχανηματα τρεμω! θα ρωτησω κ στο πετ σοπ μηπως εχουν κανενα σπρει απωθητικο, ξερετε κατι για αυτα? χθες βρηκα ενα σχετικο αρθρο στο φορουμ αλλα δεν ανοιγε. αλλα απωθητικα ξερουμε? το περασα κ εμ λιγο λεμονι αλλα μαλλον το ξυδι ηταν περισσοτερο κ καλυψε τη μυρωδια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους