Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 92,985 εγγεγραμμένα μέλη και 719,969 μηνύματα σε 22,903 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 273 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

nina90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nina90
H nina90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nina90 έγραψε στις 09:06, 28-06-17:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου <3
Και εγω αυτο σκεφτομαι πως γενικα κανενα ζωακι δεν πρεπει να ειναι μονο του.Γενικα εχω πολυ υπομονη με τα ζωα και μεσα στο λιγο διαστημα που εχω την μικρο μου δαιμονα καταλαβα πως ΜΟΝΟ αγαπη κ τρυφεροτητα θελουνε!Οταν τον πηρα ητανε ενα αγριμι,ειχε μαθει να παιζει με τα αδερφακια του παρα πολυ αγρια,αλλα μεσα σε τοσο μικρο διαστημα οχι μονο δε γρατζουναει κ δε δαγκωνει αλλα παιζει ομορφα με εμενα κ με τα παιχνιδακια Αυτο που ανεφερα για την εκπαιδευση,το εχω στο μυαλο μου σαν επιλογη γιατι τον βλεπω τον καημενο πως κοιταζει απο το παραθυρο και θα ηθελα να του δειξω εστω κ λιγο τον κοσμο σε μια ηρεμη βολτιτσα (σαν χρονια σκυλομανα μου βγαινει πιο εντονα η βολτα) Εχω ενθουσιαστει πολυ που ειμαι νεα γατομαμα και ελπιζω να ζησουμε ολοι μαζι ωραιες στιγμες.Δε σου κρυβω πως στην αρχη που πηρα τον μικρο ειχα τρομαξει λιγο γιατι 2-3 γνωστοι μου που εχουνε γατες δυστυχως εχουνε πολυ προβληματικα ζωα,αντικοινωνικα και αγρια!Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου,το φορουμ ειναι τελειο κ εδω κ μια βδομαδα εχω λιωσει στο διαβασμα

Επισης μπορει καποιος με 2 γατακια να μου πει ποσες λεκανες εχει σπιτι?1?2? η 3?ακουω παρα πολλες επιλογες,αλλα ποια θα ηταν η καλυτερη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 28-06-17 στις 09:50. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:00, 28-06-17:

Nina καλημέρα και σε σένα

Συνήθως για 2 γατιά, λέμε οτι είναι καλύτερα ο αριθμός των αμμολεκανών να είναι 2+1 δηλαδή 3 αμμολεκάνες. Γενικά ισχύει ο κανόνας ανάλογα με τον αριθμό των γατιών, συν 1 επιπλέον. Για ποιό ακριβώς λόγο η επιπλέον λεκάνη, ομολογώ δεν γνωρίζω (αφού έχω μόνο 1 γάτα και περιορίζομαι σε 1), θα σου απαντήσουν όμως άλλες φίλες που έχουν την ανάλογη πείρα και γνώση.

Σου προτείνω επίσης, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να διαβάσεις τα πλεονεκτήματα της κλειστής αμμολεκάνης
είναι μεν πιο ακριβή, αλλά θα σε γλυτώσει από αρκετούς μελλοντικούς μπελάδες (οσμές, μεταφορά άμμου σε ολόκληρο το σπίτι, κλπ). Βέβαια αν το γατάκι είναι πολύ μικρό για να τη σκαρφαλώσει, θα αρχίσεις όπως οι περισσότεροι με την ανοιχτή, αφήνοντας τη μετάβαση στη σκεπαστή για λίγο αργότερα που θα μπορεί άνετα.

Και τέλος ρίξε μια ματιά και στο θεματάκι Να πάρω δεύτερο γατάκι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:14, 28-06-17:

Καλημέρα Nina και καλώς ήρθες στο mycat κι από μένα.
Ας πω λοιπόν κι εγώ τη γνώμη μου μια και έχω πια μόνο δυό γατάκια. Στο παρελθόν είχα φτάσει μέχρι 6 αλλά ποτέ μου δεν ξεπέρασα τις 3 αμμολεκάνες και δεν είχαμε θέμα κανένα με τα γατιά μου, παρ' όλο που τα δυό από αυτά ήταν και διαβητικά και είχαν συχνουρία.
Γνωρίζω κι εγώ τον κανόνα για όσα γατιά + 1 αμμολεκάνη αλλά είναι πρακτικά δύσκολο στα περισσότερα σπίτια να έχεις τόσες αμμολεκάνες. Είχα φτάσει κάποτε να έχω αμμολεκάνη μέχρι στην κρεββατοκάμαρα αλλά ήταν ζόρι. Φαντάσου να έχεις πέσει για ύπνο και να έρχεται το ένα να κάνει τα κακάκια του... Κι εσύ να πρέπει να σηκωθείς, αν είναι και χειμώνας και έχεις κλειστά και να μαζέψεις τα καλούδια και συγχρόνως να ανοίξεις λίγο να αεριστεί το δωμάτιο πριν ξαναπέσεις για ύπνο;
Τώρα με τα δύο, έχω και 2 αμμολεκάνες και όλα πάνε περίφημα, αν και πιστεύω πως αφού γνωριστούν τα γατάκια και γίνουν κολλητάκια, με μία πάλι δεν θα είχες πρόβλημα.

Παράθεση

nina90

Νεοφερμένος

H nina90 έγραψε στις 11:47, 28-06-17:

Μια φιλη μου η οποια εχει 2 γατες (ειχε 4 παλιοτερα και ειχε 3 αμμολεκανες) τωρα με 2 γατια κ επειδη μετακομισε εχει 1 πολυ μεγαλη κλειστη αμμολεκανη.Η αληθεια ειναι πως κ εγω σκεφτομαι να παρω 1 πολυ μεγαλη κλειστη αμμολεκανη κ να γινεται εκει μεσα η δουλεια,γιατι το σπιτι μου δεν ειναι κ πολυ μεγαλο κ θα ειναι δυσκολο να εχω 2 λεκανες ποσο μαλλον 3.Επισης εχετε καποιο τιπ για την τουαλετα του μικρου? Οταν τον πηρα για παρα πολυ καιρο λερωνοτανε,μετα τον επιασε διαροια,τωρα το ξεπερασε αλλα παλι οταν παει τουαλετα,ακομα μαθαινει να τα σκεπαζει αλλα μετα στο τελος παντα λερωνεται πισω στο ποπουδακι του η τα παταει κ λερωνονται τα πατουσακια του.Σκεφτειτε πως καθε πρωι που ξυπναω σφουγγαριζω ολο το σπιτι σε περιπτωση που πατησε τα κακακια του κ τα μοιρασε απλοχερα..Οποτε παω να τον καθαρισω γκρινιαζει παρα πολυ,ενω προσπαθω να ειμαι οσο πιο ηρεμη μπορω.Το γατι ειναι γενικα πολυ ηρεμο,του κοβω τα νυχια και αυτο κοιμαται!Αλλα στο θεμα της τουαλετας εχει αρχισει να γκρινιαζει,δε θελω να κανω κατι κ να τρομαξει,οσο ειναι μικρο εννοειται θα το βοηθαω στην τουαλετα,οσο αφορα τις αμμολεκανες ξεκινησα απο πολυ μικρουλα για να μπορει να μπαινει κ σημερα πηρα μια κανονικη μεγαλη κ η επομενη θα ειναι οταν μεγαλωσει αρκετα κ θα ειναι κλειστη.Πως ομως να του δειξω οτι απλα τον καθαριζω τον χαζουλη κ να μην γκρινιαζει οταν το κανω?Πριν λιγο τον καθαρισα κ μολις τον αφησα εφυγε σαν αστραπη,μετα ομως ξαναγυρισε

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:25, 28-06-17:

Είναι φυσικό αυτό που συμβαίνει γιατί είναι μικρούλι ακόμα, σιγά σιγά θα μάθει και δεν θα λερώνεται. Επίσης ίσως να φταίνε και τα κακάκια που λόγω τροφής να είναι πιο μαλακά απ' ότι πρέπει, ίσως να έπρεπε να αλλάζατε τροφούλα με μια καλύτερης ποιότητας. Αν θες πες μας ποιά του παίρνεις για να σου πούμε γνώμες.
Και είναι επίσης φυσικό να αντιδράει στο καθάρισμα, πιστεύω η κάθε γάτα θα το έκανε μικρή ή μεγάλη...
Εσύ επέμεινε γιατί δεν γίνεται να μένει λερωμένο και αφού γυρίζει σε λιγάκι, δεν νομίζω να σου κρατάει κακία.
Επίσης να σου πω πως είναι φυσικό σε ένα μέσο διαμέρισμα να έχεις 3 αμμολεκάνες, απόλυτα κατανοητό... Αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να είχες 2 όταν θα πάρεις νέο γατάκι και μέχρι να γνωριστούν καλά. Να έχει το καθένα τη δική του για να μη συμβούν τίποτα ατυχήματα.

Παράθεση

nina90

Νεοφερμένος

H nina90 έγραψε στις 15:32, 28-06-17:

Η αληθεια ειναι οτι τωρα ειμαστε σε φαση που κανουμε αλλαγη απο κονσερβα σε κροκετα κ αυτο εγινε γιατι ο καημενουλης ειχε διαροια κ του πηρα την ειδικη κονσερβα-φακελακι για να στρωσει .τωρα ναι μεν εστρωσε με μεγαλη διαφορα αλλα δεν ειναι ακομα απολυτα σφιχτα κ σκληρα,αλλα μαλλον ειμαι απλα ανυπομονη κ σιγουρα θα φτιαξουνε ολα στην πορεια απο τροφες πηρα της purina αλλα ακουσα διαφορα περιεργα κ τωρα εχω της royal canin για μικρα γατακια την οποια θα του την ξεκινησω απο βδομαδα κανονικα πιστευω.
Επισης κατι ασχετο βρε κοριτσια,γιατι δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια κ να κανω edit τις πληροφοριες του προφιλ μου?ολο το πρωι προσπαθουσα...

Και τελος να ρωτησω κ για αμμο,εχετε καποια καλη κατα νου?αγορασα την everclear αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 28-06-17 στις 19:06. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:22, 28-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από nina90
Η αληθεια ειναι οτι τωρα ειμαστε σε φαση που κανουμε αλλαγη απο κονσερβα σε κροκετα κ αυτο εγινε γιατι ο καημενουλης ειχε διαροια κ του πηρα την ειδικη κονσερβα-φακελακι για να στρωσει .τωρα ναι μεν εστρωσε με μεγαλη διαφορα αλλα δεν ειναι ακομα απολυτα σφιχτα κ σκληρα,αλλα μαλλον ειμαι απλα ανυπομονη κ σιγουρα θα φτιαξουνε ολα στην πορεια απο τροφες πηρα της purina αλλα ακουσα διαφορα περιεργα κ τωρα εχω της royal canin για μικρα γατακια την οποια θα του την ξεκινησω απο βδομαδα κανονικα πιστευω.
Επισης κατι ασχετο βρε κοριτσια,γιατι δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια κ να κανω edit τις πληροφοριες του προφιλ μου?ολο το πρωι προσπαθουσα...

Και τελος να ρωτησω κ για αμμο,εχετε καποια καλη κατα νου?αγορασα την everclear αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη..
Νομίζω πως με την τροφούλα της RC θα φτιάξουν όλα σιγά σιγά. Ας γίνει πρώτα τελείως καλά από τη διάρροια και όλα θα γίνουν.
Για το θέμα της άμμου, ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα που έχουμε να δεις προτάσεις και κριτικές για διάφορες μάρκες. Είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα βέβαια, υπάρχει άμμος που θεωρείται η καλύτερη από τους περισσότερους, εγώ όμως και όλα τα γατιά που είχα ποτέ, δεν την βολευτήκαμε ποτέ...
΄Οσο γι' αυτό που ρωτάς για τις φωτογραφίες και το άλλο, θα σου στείλω πμ (προσωπικό μήνυμα) και θα σου εξηγήσω λεπτομερώς.

Παράθεση

nina90

Νεοφερμένος

H nina90 έγραψε στις 11:41, 15-07-17:

Κοριτσια καλησπερα!
Ολα πηγαινουνε καλα με το καινουριο μας γατακι,μεγαλωνει παρα μα παρα πολυ γρηγορα!Αντιμετωπισα καποια προβληματακια αυτες τις μερες αλλα τα περισσοτερα λυθηκαν,η διαρροια μας εφυγε εδω κ μερες,καναμε το πρωτο εμβολιο,αποπαρασιτωση,ολα καλα.Το μονο προβλημα που εχω κ οκ δεν ειναι προβλημα,οφειλεται στο οτι ειμαι παντελως ασχετη απο γατες και δεν μπορω ακομα να καταλαβω την συμπεριφορα τους.Ο μικρος τωρα ειναι σχεδον να πω 9 εβδομαδων,τα παμε πολυ καλα μεταξυ μας,θελει συνεχεια να καθεται διπλα μου η πανω μου η γενικα οπου ειμαι ερχεται κ αυτος,ομως στο παιχνιδι η κατασταση ξεφευγει.Του εχω μαθει με απειρο κοπο κ υπομονη το ΝΟ,δηλαδη οποτε του το λεω σταματαει να με δαγκωνει η να με ποναει,μια το πιανει με την πρωτη μια με την τριτη,αλλα το πιανει.Εχω καταλαβει οτι η μονη λυση στην επιθετικοτητα - παιχνιδι ειναι να του αποσπασω τον προσοχη με κατι αλλο ωστε να παιξουμε κ να κουραστει κ να σταματησει.Το μεγαλυτερο θεμα ομως το εχουμε με την τροφη,εδω κ μερες προσπαθω να του το γυρισω απο την υγρη τροφη στην ξηρα,ξεκινησα να τα ανακατευω,μεχρι που φτασαμε η κροκετα να εχει ελαχιστη υγρη τροφη μεσα και σημερα το πρωι του εβαλα ακομα πιο λιγη,ε παιδια τι να σας πω?οτι εφερε τον κοσμο αναποδα?οτι ειμασταν τωρα ακριβως 4 ωρες να προσπαθω να παιξω μαζι του να κουραστει μπας κ φαει το φαγητο του,οχι μονο δεν το ετρωγε,αλλα ητανε σαν να το εβλεπε κ να τσατιζοταν ακομα πιο πολυ!μεχρι που δεν αντεξα αλλο αληθεια σας το λεω μας τρελανε κ εμενα κ τον αντρα μου,εμενα πηδουσε πανω μου κ ετρεχε κ τον αντρα μου τον καημενο του ξεσκισε τα ποδια.Τωρα μολις του εβαλα να φαει κ το βουλωσε κ κοιμηθηκε σαν πουλακι πανω μου,που πριν με εβλεπε σαν τον μεγαλυτερο εχθρο!Τι να κανω για να αρχισει να τρωει επιτελους ξηρα τροφη?να τον αφησω να πεινασει?να ξαναρχισω απο την αρχη την διαδικασια με το ανακατεμα?
και κατι ακομα,ο γατος μου ειναι αρσενικος,νομιζω οτι ειναι παρα πολυ μεγαλος για την ηλικια του,μπορει να ειναι κ κοντα στο κιλο νομιζω,παντως επειδη εχω την δυνατοτητα να βλεπω τα αδερφακια του ειναι τουλαχιστον 2πλασιος απο εκεινα.Λετε να οφειλεται κατι τετοιο στην τροφη?και τελος απο τροφη εχουμε την royal canin και την κροκετα κ το σακουλακι και εχω αγορασει κ την leonardo που του αρεσει κ αυτη πολυ αλλα μονο ανακατεμενη.δεν ξερω το γατι εχει απειρο πεισμα μιλαμε,τι να κανω δεν ξερω...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chibi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chibi
Ο chibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chibi έγραψε στις 17:47, 15-07-17:

παιδια το γατακι που αποκτησα περιπου 1 μηνα πριν μεχρι χτες φεροταν καλα και ετρωγε μπολικα και ζωηρος πολυ ηταν κ επαιζε αλλα απο σημερα το πρωι ειναι σαν να βαριετε δεν τρωει καθολου κ φαινεται σαν να μην τον ενδιαφερει τιποτα.τον φοναζω η περνω τη σακουλα με τις κροκετες π ερχοταν τρεχοντας και ουτε που γυρνει το κεφαλι του.ειναι κατι σοβαρο ?αν ξερετε κατι παρακαλω απαντηστε

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,103 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:04, 15-07-17:

Μια τόσο απότομη και μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά του, κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε πρόβλημα υγείας. Αν δεν δείξει σημάδια βελτίωσης και αύριο και συνεχίσει να αδιαφορεί για φαγητό, Δευτέρα πρωί πρωί στον κτηνίατρο.
Εύχομαι περαστικά και γρήγορα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chibi

Νεοφερμένος

O chibi έγραψε στις 10:55, 16-07-17:

σημερα το πρωι αρχισε να ειναι καπως καλυτερα σαν να εχει συνελθει αλλα δεν ειναι ακριβως οπως παλια. τρωει λιγο περισσοτερο απο χτες.ειναι κατι σοβαρο η απλα ειναι απο την υπερβολικη ζεστη?θελω να πιστευω πως δεν ειναι κατι σοβαρο γιατι πριν λιγες μερες το αλλο μου γατι ο τζιτζης ηταν καπως ετσι αλλα τωρα ειναι μια χαρα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:38, 16-07-17:

Μήπως πρόσφατα τους έκανες κάποιο εμβόλιο ή αποπαρασίτωση, σε διαφορετικό χρόνο το καθένα; Γιατί υπάρχει ένα ενδεχόμενο να οφείλεται και σε δυσανεξία στο συγκεκριμένο φάρμακο εκτός κι αν πρόκειται για κάποια ιωσούλα που πέρασαν και τα δυο.
Όπως και να'χει, παρακολουθησέ το μέχρι να βεβαιωθείς οτι όλα βαίνουν καλώς

Παράθεση

chibi

Νεοφερμένος

O chibi έγραψε στις 08:56, 17-07-17:

οχι απλα στον εναν του ειχα παρει κ του εβαζα tobrex κολλυριο.επισης σημερα το πρωι μου φαινεται οπως παλια τρωει μπολικα παιζει ερχεται κ μπλεκεται στα ποδια μου ευτχως επανηλθε

καλημερα !! : )

Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλφον
H Αλφον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 22:56, 10-08-17:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Να σαι Καλά!

Γεια χαρά σε όλους! Μήπως κάποιος από σας έχει καμία ιδέα πως να ξεφορτωθώ την δυσάρεστη μυρωδιά από την τροφή του γάτου μου ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 10-08-17 στις 23:35. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:26, 10-08-17:

Τι ακριβώςή οσμή θέλεις να ξεφορτωθείς; Της αποθηκευμένης (προς μελλοντική βρώση) τροφής που είναι κροκέτες να υποθέσω;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 16:56, 13-08-17:

Όχι η μυρωδιά που μένει στο χώρο από την κονσερβα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:40, 13-08-17:

Σ'αυτή την περίπτωση, εξαρτάται και από την ποιότητα της κονσέρβας. Συνήθως δεν μυρίζουν έντονα οι καλές κονσέρβες (ίσως με εξαίρεση αυτές που έχουν ως βάση τα ψαρικά).
Όπως και να'χει, το να βάλεις π.χ. κάποιο σπρέι που απλώς καλύπτει τις οσμές δεν είναι και ότι πιο υγειινό και δεν θα το επέλεγα σαν λύση.
Προτιμότερο είναι να εξαλείψεις την "πηγή", δηλαδή αφού τελειώσει ο γάτος το φαγητό του, να μη μένει το πιατάκι εκεί άδειο με το υπόλειμα. Ακόμα και αν υπάρχει περίσσευμα τροφής, αν μεν προέρχεται από φρεσκο-ανοιγμένη κονσέρβα το βάζεις στο ψυγείο, αν όμως ήδη ήταν στο ψυγείο κι έχει ανοιχτεί άλλη φορά, δεν θα πρέπει να παραμένει εκτεθειμένο για ώρες, γιατί εκτός της μυρωδιάς, υπόκεινται σε αλλοίωση η τροφή και γίνεται ακατάλληλη.

Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 20:47, 14-08-17:

Απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση αλλά για λόγους του γάτου είναι λίγο δύσκολο να απαντώ στην ώρα! Όλα αυτα με την κονσέρβα τα κάνω όλη μέρα καθαρίζω νομίζω το έχω βρει λίγο. Τώρα το μόνο που με ανησυχεί είναι το αν τρέφεται σωστά Γιατί από τα σάλια κάποιο μέρος της κονσέρβας χάνεται...

Και θέλω να σας ευχαριστήσω ολόυς που κάθε φορά έχω απάντηση. Είστε πραγματικά υπέροχοι και με εμψυχωνεται με τον τρόπο σας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 14-08-17 στις 20:55. Αιτία: merge.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:58, 14-08-17:

΄Οταν λες σάλια φίλη Αλφον, τι ακριβώς εννοείς;
Αν του τρέχουν σάλια ίσως θα έπρεπε να τον δει κτηνίατρος γιατί μπορεί να έχει ουλίτιδα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 14-08-17:

Μην ανησυχείς. Αν η τροφή (ξηρά ή κονσέρβα) είναι καλής ποιότητας, ο γάτος μια χαρά παίρνει τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται.

Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 21:06, 14-08-17:

Επειδή δε μπορεί να ανοιγοκλείνει το στόμα λόγω της ακινητοποίησης μετά το χειρουργείο τρέχουν τα σάλια στο τέλος του φαγητού. Επειδή δε μπορεί να κλείσει το στόμα τ και τελειώνει τ φαι μετά αρχίζει και τρέχει. Η τροφή τ Είναι πολυ καλής ποιότητας σε μορφή πάτε σχεδόν κρέμας. Με πολλά θρεπτικά στοιχεία γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Όσο για την υγιεινή του βάζω μια κρέμα για τα ούλα... δείχνει να έχει όρεξη αλλα.νομιζω δεν ικανοποιηται από ποσότητα δοκιμάζω κόλλες φορές την μέρα έχω δοκιμάσει πόλους τρόπους και είδη κονσέρβας..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:17, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αλφον
Επειδή δε μπορεί να ανοιγοκλείνει το στόμα λόγω της ακινητοποίησης μετά το χειρουργείο τρέχουν τα σάλια στο τέλος του φαγητού. Επειδή δε μπορεί να κλείσει το στόμα τ και τελειώνει τ φαι μετά αρχίζει και τρέχει. Η τροφή τ Είναι πολυ καλής ποιότητας σε μορφή πάτε σχεδόν κρέμας. Με πολλά θρεπτικά στοιχεία γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Όσο για την υγιεινή του βάζω μια κρέμα για τα ούλα... δείχνει να έχει όρεξη αλλα.νομιζω δεν ικανοποιηται από ποσότητα δοκιμάζω κόλλες φορές την μέρα έχω δοκιμάσει πόλους τρόπους και είδη κονσέρβας..
Ναι, το είχες αναφέρει πως έχει αυτό το πρόβλημα και το ξέχασα.
Κοίταξε, επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία από ηλικιωμένη γατούλα μου που έτρωγε μόνο κονσέρβα να ξέρεις πως ναι, δεν χορταίνουν όσο με την ξηρή και χρειάζονται αρκετά γεύματα τη μέρα για να παίρνουν όλα τα θρεπτικά συστατικά και να μην χάσουν κιλά. Δίνε του όσο περισσότερα γεύματα μπορείς του καημενούλη μέχρι να πάρει τα πάνω του.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:31, 14-08-17:

Ρώτα και τον κτηνίατρο μήπως, επιπλέον, κάποια πάστα με βιταμίνες θα ωφελούσε.

Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 23:37, 14-08-17:

Αυτό θα κάνω ευχαριστωωωω

Παράθεση

vasilent

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilent
Ο vasilent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O vasilent έγραψε στις 13:21, 30-09-17:

Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να υιοθετήσω ενα απο τα γατακια της γειτονιας μου και τ ερωτημα μου ειναι το εξής. Πως προσαρμοζεται - εκπαιδευεται ενα γατακι ωστε να αναγνωρίζει ιδιοκτητη και σπιτι ; πρεπει να μεινει κλεισμενη στο σπιτι καποιο διαστημα;

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:14, 30-09-17:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Το πιο εύκολο πράγμα είναι να προσαρμοστέι ένα γατάκι.Χρειάζονται τα εξής δύο,αγάπη και φαγάκι.Με αυτόν τον τρόπο το σπίτι θα το συνδιάσει με φαγητό και τον ιδιοκτήτη με τα χάδια και την αγάπη.Από κει και πέρα η εκπαίδευση θα γίνει αμφοτέρων των πλευρών.Συνήθως εκείνα μας εκπαιδεύουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilent

Νεοφερμένος

O vasilent έγραψε στις 18:41, 30-09-17:

Καλως σας βρηκα και απο μερους μου. Γενικα θεωρω οτι η γατα θελει την ελευθερια της. Πιστευεις δηλαδη οτι αν παρω το γατακι το βαλω στην αυλή και απλα το φροντισω και το ταισω θα με δεχτεί ; Πιστευω οτι ειναι θεμα ωρων να φύγει και σαν μικρο και τρομαγμενο που θα ναι να χαθει και να εξαφανιστει.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:31, 30-09-17:

Για την αυλή το προορίζεις?Αν ναι τότε σίγουρα θα φεύγει όποτε του κάνει κέφι.Αν το πάρεις στο σπίτι τότε θα ξέρει ότι μέρος του χώρου του είναι κι η αυλή.Αν το έχεις μέσα θα το προστατέψεις από πολλούς κινδύνους.Αν το έχεις έξω απλά δεν θα διαφέρει και πολύ από τα αδέσποτα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilent

Νεοφερμένος

O vasilent έγραψε στις 20:05, 30-09-17:

Μαλιστα.Καταλαβα. Οπως και να χει ευχαριστώ για το χρονο σου.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:08, 30-09-17:

Καλησπέρα και από εμένα. Αφού είναι μικρό το γατάκι που σκέφτεσαι να υιοθετήσεις είναι πολύ πιο εύκολο να προσαρμοστεί μέσα στο σπίτι. Θα πρέπει οπωσδήποτε τους πρώτους μήνες να το έχεις μέσα και αφού εξοικειωθεί με το χώρο και μαζί σας και βεβαίως στειρωθεί στην κατάλληλη ηλικία, τότε ίσως να το αφήνεις να κάνει και τη βόλτα του στην αυλή, εφόσον κρίνεις ότι είναι ασφαλής και με επίβλεψη κατά το δυνατόν. Αν το αφήσεις έξω χωρίς να στειρωθεί είναι θέμα χρόνου να εξαφανιστεί αργά ή γρήγορα (ιδίως αν είναι αρσενικό), ή σε λίγους μήνες να έχεις γεννητούρια, αν είναι θηλυκό...

Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 13:54, 01-10-17:

Γεια και απο μενα Vasilent.Το μονο συγουρο ειναι οτι το γατακι σου θα ειναι περισοτερο προστατευμενο μεσα στο σπιτι.Οσο για την εκπαιδευση δεν ειναι τιποτα.Ονυχοδρομιο και αμμολεκανη καταλαβαινει απο το πρωτο λεπτο οτι ειναι δικα του οσο για την υπακοη οσο πιο πολυ του μιλας τοσο πιο ευκολα θα προσαρμοστει στο περιβαλλον και θα μαθει το καλο και το κακο.Η δικη μου γατουλα η Μιρκα απο το πολυ μπλα μπλα οχι μονο δεν ακουει αλλα πιανουμε και συζητηση τωρα πια

Παράθεση

Stefi Neat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stefi Neat
H Stefi Neat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Stefi Neat έγραψε στις 22:10, 09-10-17:

Καλησπέρα σε όλους και όλες!!!
Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!!
Έχω δύο γατουληδες ηλικίας 13,5 χρονών. Ο ένας μου διαγνώσθηκε με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια. Η γιατρός μας έγραψε το pronefra. Ο γατουλης μου δεν το παίρνει ο,τι προσπάθεια κι αν έχω κάνει. Με τη σύριγγα δίνεται κυριολεκτική μάχη και ταλαιπωρουμαστε κ οι δυο πολύ. Δοκίμασα να του το βάζω σε ανάλατο βραστό κοτόπουλο, μόλις το μύρισε έκανε εμετό. Δοκίμασα και με γάλα, μόλις το μύρισε πάλι έκανε.
Υπάρχει κανείς που να έχει δώσει το συγκεκριμένο φάρμακο με άλλο τρόπο??? Επείγει πολύ, δεν είναι καθόλου καλή η κατάσταση του!!!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:19, 09-10-17:

Πιάστον από το σβέρκο και ακινητοποίησέ τον με το ένα χέρι και με το άλλο βάλε τη σύριγγα στο πλάι του στόματος.Σιγά σιγά θέλει δε θέλει θα το καταπιεί.Είναι ο μόνος τρόπος που γνωρίζω.Σε μας αποδίδει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stefi Neat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stefi Neat
H Stefi Neat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Stefi Neat έγραψε στις 23:15, 09-10-17:

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω

Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olguita
H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 16:23, 02-01-18:

Καλησπέρα σας. Πριν περίπου 6 μήνες βρήκα 4 γατάκια 2 εβδομάδων χωρίς γατομαμά σε ένα κήπο και αποφάσισα έπειτα από τη συμβουλή μιας γνωστής μου που έχει pet shop να τα πάρω στην γκαρσονιέρα μου και να τα φροντίσω ώστε να ζήσουν και αργότερα όταν δυναμώσουν και γίνουν εντελώς καλά να τα δώσω για υιοθεσία. Τελικά κατάφερα να περιθάλψω και να επιβιώσουν τα τρία, το ένα δεν τα κατάφερε δυστυχώς..Ο χρόνος περνούσε, τα γατάκια μεγαλώνουν αλλά μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για υιοθεσία έστω και για το ένα, το οποίο εν μέρει το καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μεγάλη προσφορά σε θέμα αδέσποτων προς υιοθεσία, από την άλλη όμως κι εγώ δεν έχω πια τη δυνατότητα να έχω σε έναν τόσο μικρό χώρο 3 γατιά. Οπότε πλέον έχω φτάσει σε ένα σημείο να με προβληματίζει σε καθημερινή βάση για το τι θα πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής. Γενικά δεν είχα ποτέ μου κατοικίδιο όλα αυτά τα χρόνια που ζω μόνη μου, αν και είχα μπει αρκετές φορές στον πειρασμό να υιοθετήσω ένα ζώο όμως δεν το έκανα γιατί το θεωρώ μεγάλη ευθύνη και θεωρούσα ότι δεν έχω τον χώρο και το χρόνο που έχουν ανάγκη. Πλέον όμως αφού έχω πάρει το "κολλάει" εδώ και έξι μήνες μπορώ να πω πως μπορώ να κρατήσω, αλλά ένα, άντε δύο με το ζόρι. Διαμένω σε μια γκαρσονιέρα 35τμ και ίσα που χωράει μία τουαλέτα μέσα στο σπίτι. Από όσο έχω διαβάσει κάθε γάτα χρειάζεται το δικό της wc και πιστεύω πως είναι και το σωστό κι εγώ με ένα μόνο wc έχω απηυδήσει να καθαρίζω 3 φορές τη μέρα τα περιττώματά τους, τα οποία πατάνε κιόλας και λερώνουν όλο το σπίτι με τις ακαθαρσίες τους. Στην ηλικία που βρίσκονται είναι και τόσο ατίθασα που ανεβαίνουν παντού μέχρι και στον πάγκο της κουζίνας οπότε φανταστείτε πόσα εγκεφαλικά παθαίνω εκείνη την ώρα...Με μια χλωρίνη στο χέρι είμαι! Το άλλο θέμα είναι το οικονομικό για τροφές, άμμο κτλ. Tους έχω κάνει τα εμβόλια και πριν δέκα μέρες τα στείρωσα κιόλας. Αλλά δεν πάει άλλο κάτι πρέπει να γίνει. Έχω σκεφτεί μέχρι και σε φιλοζωική να τα αφήσω (τα δύο, τουλάχιστον να είναι μαζί). Μακάρι να υπήρχε μια καλύτερη λύση γιατί είναι τόσο καλά γατάκια και όταν σκέφτομαι ότι πρέπει να τα δώσω στεναχωριέμαι για λογαριασμό τους αλλά όταν αντιμετωπίζω καθημερινά τις καταστάσεις που ανέφερα παραπάνω μου έρχεται νευρικός κλονισμός. Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχω ανάμεικτα συναισθήματα και θα εκτιμούσα να μου πει κάποιος την σοφή του άποψη για το πώς πρέπει να διαχειριστώ την κατάσταση αυτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olguita : 02-01-18 στις 20:19.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:50, 02-01-18:

Αγαπητή μου ,σοφός δεν είναι κανείς οπότε όποια συμβουλή και άποψη θα είναι καθαρά από προσωπική εμπειρία.
Πρώτον σε συγχαίρω που αποφάσισες να σώσεις αυτές τις τέσσερις και τώρα τρεις ψυχούλες.Η απόφαση που πήρες ήταν γενναία.Τα υπόλοιπα που αναφέρεις σαφώς εμπεριέχουν άγχος.Το τελευταίο που πρέπει να σκεφτείς είναι να δώσεις κάποιο σε άσυλο.Υπογράφεις την θανατική του καταδίκη.
Πρέπει να αποφασίσεις ποιό ή ποιά θα κρατήσεις και να βάλεις αγγελίες σε φόρουμ ,όπως αυτό εδώ και ίσως κάτι να γίνει.
Βέβαια είναι μικρά ακόμη και γι'αυτό είναι ζιζάνια αλλά και πάλι και ένα μόνο να έχεις πάλι κάτι θα σκαρώσει.Όσο για τις τρεις αμμολεκάνες δεν νομίζω πως είναι επιβεβλημένο.Ξέρω άτομο με 3 γάτες που έχει μόνο μία λόγω έλλειψης χώρου.Μπορείς ν'ανοίξεις ένα νέο θέμα ,να αναφέρεις και το φύλο τους και μερικές φωτο ώστε να υπάρχει μία πλήρης εικόνα.
Εύχομαι όλα να εξελιχθούν ομαλά και τα ζωάκια να βρουν αυτό που τους αξίζει.

Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 20:31, 02-01-18:

Σας ευχαριστώ για τη ενθάρρυντικη σας απαντηση,ήθελα να ρωτήσω ομως για τις φιλοζωικες. Φαντάζομαι δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί βρίσκονται σε κελιά μέχρι υιοθετήθουν αλλά θανατική καταδική? Επιπλέον θα ακολουθήσω την συμβουλή σας να βάλω κι εδώ αγγελία( γιατί γενικά έχω βάλει ) αλλά εάν δεν γίνει κάτι τι πρέπει να κάνω,να συμβιβαστώ? Μακάρι να μπορέσω να τα συνηθίσω όλα αυτά,απλώς με ανησυχεί ότι έχουν περάσει έξι μήνες κι ακόμα δεν έχω συνηθίσει αυτήν την κατάσταση. Δεν με πειράζουν τόσο οι σκανταλιες τους ούτε οι τρίχες,όσο η καθαριότητα. Έχω θέμα με αυτό και χαλιέμαι πολύ. Τι εννοείται οταν λετε να ανοίξω νέο θέμα? Φώτο ναι μπορώ να ανεβάσω! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:20, 02-01-18:

Καλησπερα φιλη μου και καλη χρονια.Οι φιλοζωικες καν δεν θα δεχτουν να τα παρουν.Και ναι,ειναι ασχημη λυση.
Για καθαριοτητα δεν καταλανβαινω τι εννοεις,Ολοι μας εχουμε γατες,οκ καθαριζουμε βεβαια...αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.
Και επισης να σου πω οτι εγω ειχα 2 γατες,μια αμμολεκανη ειχα και κανενα προβλημα δεν υπηρχε.Δεν χρειαζεται να εχεις μια αμμολεκανη για καθε γατα.
Επισης χλωρινη ΓΙΑΤΙ;Καταρχην ειναι οτι χειροτερο η χλωρινη και για ανθρωπους και για ζωα,ακρως βλαπτικη,ασχετα απου υπαρχει στο εμποριο.
Αλλα δεν χρειαζεται κιολας.Δεν ειναι χολεριασμενα τα γατακια.
Μια κανονικη υγειηνη χρειαζεται,πλυσιμο χεριων....σκευων κλπ και ολα καλα.
Προφανως επειδη δεν εχιες ζωα,δεν τα ξερεις.
Αλλα για αυτο ειμαστε εδω.
Η γατα ειναι το νουμερο 1 κατοικιδιο παγκοσμιως.Βλεπεις να εχουν πεθανει πολλοι απο γατες;
Τα μετρα υγειηνης που περνουμε ουτως η αλλως ακομα και για ανθρωπους χρειαζονται.
Τιποτε παραπανω.Το πιο δυσκολο ειναι οταν μπαινοβγαινυν γατες μεσα και εξω στο σπιτι,και παλι τα γνωστα μετρα υγειηνης και ολα καλα.Ομως οταν μιλαμε για γατες που ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:22, 02-01-18:

Οι φιλοζωικές κατ'εμέ είναι κρεματόρια με άλλο όνομα.Δεν είναι δυνατόν να επιβιώνουν ζώα σε κελιά και να τρέφονται με αποφάγια από νοσοκομεία ,όλα μαζί ανακατωμένα.Γνωρίζω και έχω δει.Έπειτα από ένα δύο χρόνια ευθανασία .Αχ καλή μου μην το βάζεις κάτω όλο και κάποιος θα βρεθεί να πάρει τουλάχιστον το ένα γατούλι.Για την καθαριότητα σε καταλαβαίνω αλλά αυτή είναι η κατάσταση μένοντας με κάποιο ζώο στον ίδιο χώρο.Όπως είπε και η Έφη οι ίδιοι κανόνες ισχύουν και για ζώα και για ανθρώπους. Πάντα όμως από τα νιάτα μου έλεγα κι ακόμη το λέω πως δεν φοβάμαι τις βρωμιές που βγαίνουν με σαπούνι.
Εδώ στο φόρουμ υπάρχει σελίδα για όποιον θέλει να χαρίσει γατάκι.Ξεκίνα με μιά δική σου αγγελία και ίσως ανταποκριθεί κάποιος.
Πάντως είσαι αξιέπαινη που τα έχεις κοντά σου και τα τρία αδελφάκια.Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να λειτουργούσαν όπως εσύ,τότε θα ζούσαμε σε έναν ανθρώπινο κόσμο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ρούλης και Μπία : 02-01-18 στις 23:25.
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 13:16, 03-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλη μου και καλη χρονια.Οι φιλοζωικες καν δεν θα δεχτουν να τα παρουν.Και ναι,ειναι ασχημη λυση.
Για καθαριοτητα δεν καταλανβαινω τι εννοεις,Ολοι μας εχουμε γατες,οκ καθαριζουμε βεβαια...αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.
Και επισης να σου πω οτι εγω ειχα 2 γατες,μια αμμολεκανη ειχα και κανενα προβλημα δεν υπηρχε.Δεν χρειαζεται να εχεις μια αμμολεκανη για καθε γατα.
Επισης χλωρινη ΓΙΑΤΙ;Καταρχην ειναι οτι χειροτερο η χλωρινη και για ανθρωπους και για ζωα,ακρως βλαπτικη,ασχετα απου υπαρχει στο εμποριο.
Η γατα ειναι το νουμερο 1 κατοικιδιο παγκοσμιως.Βλεπεις να εχουν πεθανει πολλοι απο γατες;
Τα μετρα υγειηνης που περνουμε ουτως η αλλως ακομα και για ανθρωπους χρειαζονται.
Τιποτε παραπανω.Το πιο δυσκολο ειναι οταν μπαινοβγαινυν γατες μεσα και εξω στο σπιτι,και παλι τα γνωστα μετρα υγειηνης και ολα καλα.Ομως οταν μιλαμε για γατες που ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Καλημέρα καλή χρονιά ευχομαι! Για την καθαριότητα όπως προανέφερα είμαι αρκετά σχολαστική, η "χλωρίνη" είναι τρόπος του λέγειν, detol χρησιμοποιώ για επιφάνειες της κουζίνας και έχω πάρει οικολογικό καθαριστικό για πατώματα. Επιπλέον έχω ακούσει πολλά για το τοξόπλασμα και επειδή τα γατιά μου όταν πάνε να κάνουν την ανάγκη τους πατάνε τα κακάκια τους και ύστερα μου ανεβαίνουν στον πάγκο της κουζίνας νομίζω οτι έχω σοβαρό λόγο να αγχώνομαι.. οπότε αναγκάζομαι να καθαρίζω κάθε τρεις και λίγο και αυτό με κουράζει.

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Οι φιλοζωικές κατ'εμέ είναι κρεματόρια με άλλο όνομα.Δεν είναι δυνατόν να επιβιώνουν ζώα σε κελιά και να τρέφονται με αποφάγια από νοσοκομεία ,όλα μαζί ανακατωμένα.Γνωρίζω και έχω δει.Έπειτα από ένα δύο χρόνια ευθανασία .Αχ καλή μου μην το βάζεις κάτω όλο και κάποιος θα βρεθεί να πάρει τουλάχιστον το ένα γατούλι.Για την καθαριότητα σε καταλαβαίνω αλλά αυτή είναι η κατάσταση μένοντας με κάποιο ζώο στον ίδιο χώρο.Όπως είπε και η Έφη οι ίδιοι κανόνες ισχύουν και για ζώα και για ανθρώπους. Πάντα όμως από τα νιάτα μου έλεγα κι ακόμη το λέω πως δεν φοβάμαι τις βρωμιές που βγαίνουν με σαπούνι.
Εδώ στο φόρουμ υπάρχει σελίδα για όποιον θέλει να χαρίσει γατάκι.Ξεκίνα με μιά δική σου αγγελία και ίσως ανταποκριθεί κάποιος.
Πάντως είσαι αξιέπαινη που τα έχεις κοντά σου και τα τρία αδελφάκια.Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να λειτουργούσαν όπως εσύ,τότε θα ζούσαμε σε έναν ανθρώπινο κόσμο.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια,μου δίνουν κουράγιο! Σήμερα θα τα παω στο κτηνιατρο να τους βγαλει τα ράμματα της στείρωσης οπότε θα του αναφέρω και για το τσιπάκι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην πατάνε τα κακά τους όταν κάνουν την ανάγκη τους, μήπως κάποια ειδική άμμος; Εγω εχω την everclean που αποτρέπει την πληθώρα άμμου στις πατούσες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-01-18 στις 15:36. Αιτία: merge.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:09, 04-01-18:

Καλημέρα και από μένα και μπράβο σου για την προσπάθειά σου να σώσεις αυτά τα γατάκια. Γνώμη μου είναι ότι καλό θα είναι να απευθυνθείς στη φιλοζωική της περιοχής σου για να σε βοηθήσουν να προωθήσεις μία αγγελία υιοθεσίας τους. Είναι σημαντικό να υπάρχουν καλές φωτογραφίες τους και να κοινοποιείς κι εσύ όσο μπορείς την αγγελία μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης σε ανάλογες σελίδες, που αν το ψάξεις λίγο θα βρεις, αλλά θα σε κατατοπίσουν και από τη φιλοζωική πιστεύω. Και εδώ στο site να ανεβάσεις αγγελία φυσικά. Τώρα για το πρόβλημα με τα κακά τους που πατάνε, μήπως έχουν διάρροια; Συνήθως τότε συμβαίνει αυτό..Επίσης μία δεύτερη αμμολεκάνη θεωρώ ότι θα βοηθούσε σίγουρα, όσο κι αν είναι μικρός ο χώρος σου, κάπου ίσως θα μπορεί να βολευτεί

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Οι φιλοζωικές κατ'εμέ είναι κρεματόρια με άλλο όνομα.Δεν είναι δυνατόν να επιβιώνουν ζώα σε κελιά και να τρέφονται με αποφάγια από νοσοκομεία ,όλα μαζί ανακατωμένα.Γνωρίζω και έχω δει.Έπειτα από ένα δύο χρόνια ευθανασία .
Ολυμπία μου επίτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα...Είναι άδικο να μιλάμε έτσι, όταν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και ομάδες, που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο να σώζουν αδέσποτα ζώα και κάνουν εξαιρετική δουλειά, έστω και αν οι δυνατότητες τους είναι περιορισμένες, εφόσον πρόκειται για εθελοντές..Για να το λες ότι τα έχεις δει αυτά από "φιλοζωικές", να το δεχτώ, όμως ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα σε παρακαλώ...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:30, 04-01-18:

Ω ναι καλή μου έχεις δίκιο αλλά πάντα προτρέχω...έχω παέι σε δύο άσυλα φιλοζωικών και η κατάσταση ήταν τραγική.Για τρίτο άσυλο έμαθα το καλοκαίρι που έπρεπε να παέι ένα χτυπημένο και χειρουργημένο και κάναμε αγώνα για να μην πάει.
Σίγουρα θα υπάρχουν και καλά μερη αλλά ποιά είναι?Μπορούμε να στέλνουμε ελαφρά τη καρδία σε φιλοζωικές που δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς κάνουν?
Η ζωή με έκανε να μην εμπιστεύομαι εύκολα και μαζί με τα ξερά καίω και τα χλωρά.

Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 12:39, 05-01-18:

Καλησπέρα από μένα! Μαρία σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περί υιοθεσίας, θα δω τι μπορώ να κάνω γιατί δεν τους έχω βάλει τσιπάκια... Μάλλον θα κάνω κοινοποιήσεις μέσω fb αν και δέχτηκα μια κλήση από μια κυρία η οποία ενδιαφέρεται να υιοθετήσει τα δύο από τα τρία (από τη μία είναι ευχάριστο που δεν θα πάει μόνο του ένα σε καινούριο περιβάλλον, εάν πάει, από την άλλη αυτό που θα μείνει σε εμένα θα είναι μόνο του μετά. Λέτε να έχω θέμα με αυτό; Επειδή έχει συνηθίσει να έχει όλη μέρα παρέα τα αδέρφια του) Το μείον της υπόθεσης είναι ότι η κυρία αυτή μένει στη Λάρισα, εγώ μένω Αθήνα. Μου είχε πει μήπως έβρισκε κάποιο μέσο για τη μεταφορά τους, αλλά της είπα ότι προτιμώ να βρω εγώ ένα όχημα και να της τα παραδώσω αυτοπροσώπως γιατί θέλω να δω το περιβάλλον στο οποίο θα εγκατασταθούν. Το δέχτηκε χωρίς πρόβλημα.
Το άλλο θέμα με τα κακα που πατάνε Μαρία έχεις δίκιο έχουνε διάρροια, τα πήγα στον κτηνίατρο και έκανε στα 2 ένα εμβόλιο γιατί λέει είναι βακτηριακό το πρόβλημα. Τους βάζω και ξηρά τροφή id, η κατάσταση έχει βελτιωθεί κάπως αλλά ακόμα τα κακά τους είναι πολύ μαλακά. Ο γιατρός μου είπε να τους δίνω id μέχρι να τελειώσει η συσκευασία αλλά μετά από 4 μέρες μου τελείωσε σήμερα και σκέφτομαι να ξαναπάρω μέχρι να δω ότι τα κακά τους είναι φυσιολογικά. Καλά δεν κάνω;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,912 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 06-01-18:

Καλη μου φιλη καλημερα και Χρονια πολλα!
Επιπλέον έχω ακούσει πολλά για το τοξόπλασμα και επειδή τα γατιά μου όταν πάνε να κάνουν την ανάγκη τους πατάνε τα κακάκια τους και ύστερα μου ανεβαίνουν στον πάγκο της κουζίνας νομίζω οτι έχω σοβαρό λόγο να αγχώνομαι.. οπότε αναγκάζομαι να καθαρίζω κάθε τρεις και λίγο και αυτό με κουράζει.
Ουτε κατα διαννοια!
Το τι εχεις ακουσει απο διαφορους ασχετους,δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτγτα.Εφοσον τοσο καιρο ζουνε μεσα και δεν τους δινεις ωμα κρεατα,πλεον δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχουν τοξοπλασμωση και να στην μεταδωσουν.

Εφοσον τοσο καιρο ειναι μεσα και δν θρεφονται με ποντικια η ωμα κρεατα,τετοια πιθανοτητα δνε υπαρχει,και ξαναλεω..ακομα και μολυσμενη γατα με τοξοπλασμωση,παρα πολυ δυσκολα και με ειδικες προυποθεσεις μπορει να την μεταδωσει στον ανθρωπο.Δηλαδη να μεινουν τα κακακια στην αμμολεκανη 3 μερες,διοτι αν την καθαριζουμε καθημερινα,ακομα δεν ειναι μεταδοτικο στο περιβαλλον,και μετα να πιασεις κακα με τα χερια σου και να τα βαλεις στο στομα σου.
Δες σε παρακαλω πολυ εδω.
Το τοξόπλασμα είναι κατά κάποιο τρόπο ένα παράσιτο του πεπτικού σωλήνα του γατιού. Με τα κόπρανα του γατιού, εξέρχονται στο περιβάλλον τα αυγά του τοξοπλάσματος. Το γατί καθώς πλένεται, γεμίζει το τρίχωμά του με αυτά. Όπου πάνε οι τρίχες του γατιού αυτού μολύνουν το περιβάλλον.
Το περιβάλλον βέβαια μολύνεται και με τα κόπρανα του γατιού (χώμα, νερό,κλπ).
Τα αυγά αυτά, για να μπορούν να μολύνουν τον άνθρωπο και τα άλλα ζώα, χρειάζονται χρόνο 3-5 ημερών, μετά την έξοδό τους από το έντερο του γατιού στο περιβάλλον. Αυτό συμβαίνει επειδή το γατί γλύφεται συνέχεια, δεν προλαβαίνουν τα αυγά που είναι πάνω στο τρίχωμά του να γίνουν μολύνουσες μορφές, γιατί εν τω μεταξύ, τα έχει καταπιεί. Έτσι, το χάιδεμα ενός μολυσμένου γατιού, δεν είναι ο βασικός τρόπος μόλυνσης του ανθρώπου.

Οι βασικοί τρόποι μόλυνσης του ανθρώπου είναι:
  • Η επαφή με τα κόπρανα της γάτας και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.
  • Η κατανάλωση άπλυτων φρούτων και λαχανικών.
  • Το πιόσιμο νερού από πηγές με λιμνάζοντα νερά.
  • Η δουλειά στα χωράφια, στον κήπο και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.
Συμπέρασμα:
Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.
Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.
Ειναι ενδεικτικο οτι οι Γαλλοι,εχουν περασει τοξοπλασμωση,ενα τεραστιο ποσοστο,αν θυμαμαι καλα σιγουρα πανω απο 80/100,ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ,οχι αυτων που εχουν γατες!
Ξερεις γιατι;Οχι επειδη εχουν ολοι οι γαλλοι γατες,αλλα επειδη οι γαλλοι τρωνε μισοψημενο το κρεας,σχεδον ωμο.
Προφανως και ακουσες διαφορους εξυπνακιδες που μολις εμαθαν οτι εχεις γατακια,σου ειπαν για την τοξοπλασμωση.
Ομως δυστυχως υπαρχει τεραστια παραπληροφοριση σε αυτο το θεμα.Η γατα συμβαλλει στην διασπορα της τοξοπλασμωσης,οπως ομως και αλλα ζωα,πχ τα παραγωγικα και αυτα που τρωμε.Οχι ομως στην μεταδοση της στον ανθρωπο,που ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συμβει.Οι περισσοτεροι μολυνονται κυριως απο μη καλοψημενο κρεας,και ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ .Για αυτο και οι γιατροι απαγορευουν στις εγγυους να τρωνε ωμα αλλαντικα.Και βεβαια στα εστιατορια με σαλατες μη καλα πλυμενες .
Και παλι μιλαμε ΓΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ.
Μην φοβασαι λοιπον για τοξοπλασμωση,απο τα γατακια που μενουν σπιτι και βεβαια δεν τους δινεις ωμο ή μισοψημενο κρεας.Καμια πιθανοτητα δεν υπαρχει να παθεις τοξοπλασμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-01-18 στις 14:02.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:59, 06-01-18:

Όπως τα λέει η Έφη είναι τα πράγματα.Στην Αυστραλία ο μισός πληθυσμός έχει τοξοπλάσμωση επειδή τρώνε κρέας αρνιού σχεδόν ωμό.

Παράθεση

mikroula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikroula
H mikroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mikroula έγραψε στις 11:01, 08-06-18:

Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα το forum γιατί έκανα μια αναζήτηση ψάχνοντας να βρω λύση για ένα πρόβλημα που μοιάζει απλό αλλά δεν είναι.
Εγώ έμενα μόνη μου με τη γατουλα μου, όμως εδώ και λίγες μέρες μετακόμισα στο σπιτι του φίλου μου.
Ο οποίος αγαπάει φυσικά τη γατουλα αλλά δε θελει να μπαίνει στο δωμάτιο οταν κοιμόμαστε για να μην πατάει στα καθαρά σεντόνια κλπ.
Το σπίτι είναι δυάρι, όποτε η γατουλα μου κοιμάται στο σαλόνι και εμείς στο υπνοδωμάτιο με κλειστή την πορτά.
Το θέμα είναι η ζέστη Το σπίτι έχει κλιματισμό στο σαλόνι και με κλειστή την πόρτα σκάμε και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Προσπαθήσαμε κ ανοίξαμε το παράθυρο στο υπνοδωμάτιο να παίρνουμε αέρα αλλά από κάτω είναι κεντρικός δρόμος και έχει πολύ θόρυβο.
Το θέμα, λοιπόν, είναι το εξής: υπάρχει κάποιος τροπος να έχουμε ανοιχτή την πόρτα για να έρχεται η δροσιά του aircondition από το σαλόνι αλλά να μη μπαίνει η γατούλα; Κάποια σίτα για εσωτερικές πόρτες ή κάποιο άλλο εμπόδιο;
Ή πρέπει να το παρω απόφαση ότι όλο το καλοκαίρι θα κοιμόμαστε χάλια;

Ευχαριστώ

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 938 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:01, 08-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από mikroula
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα το forum γιατί έκανα μια αναζήτηση ψάχνοντας να βρω λύση για ένα πρόβλημα που μοιάζει απλό αλλά δεν είναι.
Εγώ έμενα μόνη μου με τη γατουλα μου, όμως εδώ και λίγες μέρες μετακόμισα στο σπιτι του φίλου μου.
Ο οποίος αγαπάει φυσικά τη γατουλα αλλά δε θελει να μπαίνει στο δωμάτιο οταν κοιμόμαστε για να μην πατάει στα καθαρά σεντόνια κλπ.
Το σπίτι είναι δυάρι, όποτε η γατουλα μου κοιμάται στο σαλόνι και εμείς στο υπνοδωμάτιο με κλειστή την πορτά.
Το θέμα είναι η ζέστη Το σπίτι έχει κλιματισμό στο σαλόνι και με κλειστή την πόρτα σκάμε και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Προσπαθήσαμε κ ανοίξαμε το παράθυρο στο υπνοδωμάτιο να παίρνουμε αέρα αλλά από κάτω είναι κεντρικός δρόμος και έχει πολύ θόρυβο.
Το θέμα, λοιπόν, είναι το εξής: υπάρχει κάποιος τροπος να έχουμε ανοιχτή την πόρτα για να έρχεται η δροσιά του aircondition από το σαλόνι αλλά να μη μπαίνει η γατούλα; Κάποια σίτα για εσωτερικές πόρτες ή κάποιο άλλο εμπόδιο;
Ή πρέπει να το παρω απόφαση ότι όλο το καλοκαίρι θα κοιμόμαστε χάλια;

Ευχαριστώ
Καλό μεσημέρι... Καλώς ήρθες.... Εσωτερική σιτα δε γνωρίζω αν υπάρχει πέρα από αυτή που διαφημίζεται "η έξυπνη σιτα".... Όμως δεν θα αποτρέπει τη γάτα να μπαίνει γιατί στην ουσία η συγκεκριμένη σιτα κλείνει με μαγνητακια για να μπορεί να μπαινοβγαινει είτε ζώο είτε άνθρωπος εύκολα... Κάτι άλλο μόνο σε εξειζητημενα μαγαζιά μπορείς να ψάξεις..
Αν η γάτα σου είχε συνηθίσει να κοιμάται μαζί σου μάλλον είναι δύσκολο να έχετε το υπνοδωμάτιο ανοιχτό και αυτή να μην ανέβει πάνω και να κοιμηθεί παρέα σας... Βέβαια επειδή εχεθ πλέον αφόρητη ζέστη, αν κρίνω από τα δικά μου, προσπαθούν να κοιμούνται σε όσο πιο δροσερά μέρη γίνονται και αποφεύγουν να είναι πάνω μου....
Οπότε μάλλον θα πρέπει να συνηθίσετε στην ιδέα ότι θα σκατε το βράδυ!!!!! Εκτός και αν προσπαθήσεις να αλλάξεις την άποψη του φίλου σου.... Πιστεύω πως με τον καιρό και όσο θα ζει μαζί της θα δεθεί και τελικά μόνος του θα τη φωνάζει να έρχεται....
Άλλωστε οι γάτες είναι τόσο καθαρά ζώα!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:53, 08-06-18:

Καλησπέρα και καλωσήλθες στην παρέα μας

Έχω κι εγώ να προτείνω δυο ακόμα λύσεις, αν και λιγουλάκι...extreme, αμφιβάλλω δε, κατά πόσο θα είναι χρήσιμες:
Η πρώτη είναι, αν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν, η τοποθέτηση ενός ακόμα κλιματιστικού χαμηλών btw(έστω και με δόσεις) στο υπνοδωμάτιο.
Η δεύτερη να εξετάσετε αν υπάρχει δυνατότητα να συγκατοικήσετε στο δικό σου διαμέρισμα, με την προϋπόθεση βέβαια οτι η κρεβατοκάμαρά σου διαθέτει air contidion.
Ειδάλλως, μένει να καταφύγετε στη λύση του..ανεμιστήρα, ή- το ιδανικό- να αλλάξει γνώμη ο αμετάπειστος και να επιτρέψει την είσοδο της γατούλας σου στο χώρο που κοιμάστε.

Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vanaki
H Vanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Vanaki έγραψε στις 00:24, 09-06-18:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)

Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-06-18 στις 10:40. Αιτία: merge.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 938 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:33, 09-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vanaki
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)
Αρχική Δημοσίευση από Vanaki
Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.
Καλημέρα... Καταρχήν να σε καλοσωρισω στην παρέα....
Θα σου μιλήσω ειλικρινά.... Η γατούλα είναι πολύ μικρή ακόμη στην ηλικία - 3 μηνών μόνο - που σημαίνει ότι θέλει να παίζει να δαγκώνει να εξερευνά τα πάντα..... Και ζημιές θα κάνει και φασαρία θα κάνει και όλα.... Φυσικά και παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας αλλά όχι σε βαθμό που να μην μπορείς να της μάθεις κάποια πράγματα.... Ο τρόπος σου απέναντι της είναι αυτός που θα καθορίσει τη σχέση σας.... Αν εσύ χάνεις την υπομονή σου - και άρα φαντάζομαι πως μπορεί να την μαλώνεις και να της φωνάζεις - δεν θα βοηθήσει να σε εμπιστευτεί.... Οι γάτες δεν είναι σαν τα σκυλιά να καταλαβαίνουν από μαλωμα... Αντίθετα θα τις κάνει επιθετικές.... Αυτό το κομμάτι θα το αφήσεις στο γάτο σου (ο οποίος δεν μας είπες αλήθεια τι ηλικία έχει).... Αν τα έχουν βρει μεταξύ τους αυτός θα της μάθει μέσα από το παιχνίδι μεταξύ τους πως δεν είναι σωστό ούτε να δαγκώνει ούτε να γρατσουναει... Θα της δώσει τις ανάλογες σφαλιάρες - όταν αυτός θα κρίνει πως η μικρη έκανε κάτι κακό!!!! - και αυτή θα μάθει πως πρέπει να συμμορφωνεται....
Θέμα αντιβίωση..... Μα οι περισσότερες γάτες δεν θελουν να παίρνουν φάρμακα... Αν μας ρωτήσεις όλοι μας σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται πόλεμος!!!! Δεν είσαι η μόνη.... Είναι πολύ λίγα τα γατιά που κάθονται ήρεμα και δέχονται τα πάντα!!!!!!!
Θέμα νύχια..... Το ίδιο ακριβώς ισχύει και εδώ.... Άλλωστε για ποιο λόγο να της τα κόψεις? Το ονυχοδρομειο γιαυτό υπάρχει... Για να πηγαίνει και να τα ακονιζει... (έχω 3 και σε καμία ΔΕΝ κόβω νύχια)....
Θέμα φόβος.... Αν τη φοβάσαι θα σε φοβάται.... Και θα σου γρυλλίζει φυσικά.... Είναι τρόπος Άμυνας στη γάτα.....
Θέμα αγκαλιά.... Παρά πολλές γάτες δεν θελουν να τις παίρνουν αγκαλιά... Τσινανε... Άλλες νιαουριζουν, άλλες φωνάζουν άλλες δαγκώνουν άλλες γρατσουνανε.... Σκεψου διαφορετικά.... Αρέσει σε όλους τους ανθρώπους να τους φιλάνε και να τους αγκαλιάζουν??? ΌΧΙ!!!!! Γιατί λοιπόν να ισχύει κάτι διαφορετικό και στα ζώα???? (η θηλυκια μου όταν την παίρνουμε αγκαλιά γκρινιάζει και προσπαθεί να κατέβει... Ο αρσενικός του αρέσει, όχι όμως για πολλή ώρα, και ο μικρός αρσενικός θέλει λίγο μόνο)....
Χαλάρωσε εσύ πρώτα για να μπορέσει και η μικρή να χαλαρώσει με σένα.. Άρχισε να της μιλάς με ήρεμη φωνή, τρυφερά και γλυκά.... Σε μια ζημιά πες "όχι" σταθερά αλλά ήρεμα..... Χαιδευε την απαλά στο κεφάλι και στο πηγούνι στην αρχή, με αργές κινήσεις για να συνηθίσει το χέρι σου και να νιώσει πως το κάνεις για αγάπη και όχι για να την μαλώσεις... Ετσι θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη της... Με αργά βήματα.....
Όταν είναι η ώρα της αντιβίωση θα την πιάνεις από το σβέρκο να την ακινητοποιείς και ύστερα με τη σύριγγα θα της την δίνεις.... Μιλώντας της πάντα.... Αλλιώς αν δεις πως δυσκολεύεσαι τρομερά ρώτα το γιατρό αν είναι δυνατόν να της κάνει ενέσιμη αντιβίωση..

Εδω είμαστε για όποια άλλη απορία έχεις..... Ηρεμία όμως και υπομονή!!!!!και μην περιμένεις να φέρεται όπως ο γάτος σου... Το καθένα έχει διαφορετικό χαρακτήρα...
Να σου ζήσουν και τα δύο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-06-18 στις 10:43.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους