Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 125,465 εγγεγραμμένα μέλη και 713,668 μηνύματα σε 22,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 423 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ψάχνω γατάκι!

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:37, 07-01-14:

Καλησπέρα σε όλους!
Εδώ και καιρό έχω αποφασίσει να υιοθετήσω ένα γατάκι, οπότε έχω επιδοθεί σε αναζήτηση.
Μια κ είδα πως βοηθήσατε κι άλλους σε αυτή τη στήλη, είπα να σας γράψω.
Επειδή βλέπω συνέχεια αγγελίες φτάνω στο σημείο να.. χάνομαι, αφού δυστυχώς μπορώ να υιοθετήσω μόνο ένα.
Αγαπάω πολύ τα ζώα κι έχω μεγαλώσει με ζωάκια στην αυλή μας στο πατρικό μου, αλλά ποτέ δεν ανέλαβα αποκλειστική ευθύνη, οπότε έχω και λίγο άγχος, αλλά νομίζω με πολύ αγάπη και καλή θέληση θα τα καταφέρω.
Για να μη πολυλογώ, ψάχνω ένα γατάκι κοντότριχο, μέχρι 4-5 μηνών, κατά προτίμηση γκρι-τιγράκι ή κάποιο με 2-3 χρώματα( πχ άσπρο-μαύρο ή άσπρο-πορτοκαλί). Σκεφτόμουν για αρσενικό αλλά έχω δει και πανέμορφα θηλυκά,οπότε δε θα κάνω διάκριση.
Μένω στο Βύρωνα με το σύντροφό μου, σε δικό μας διαμέρισμα σε πολυκατοικία, οπότε το γατάκι θα ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
Εύχομαι να σας βοήθησα αρκετά στο τί ψάχνω και να βρω σύντομα το γατούλι που θα μπει στη ζωή μας και θα την ομορφύνει με την ανιδιοτελή του ψυχή.
Περιμένω τη βοήθειά σας!
Υπάρχει και το mail μου π είναι efgiannopoulou@gmail.com

Υ.Γ. Θα καταχραστώ την καλοσύνη σας με μια ερώτηση ακόμη. Ο σύντροφός μου ασχολείται με μηχανήματα ήχου κ εικόνας και κάποιες φορές στο σπίτι μας έχουμε καλώδια να διασχίζουν 1-2 δωμάτια. Λέτε θα είναι πρόβλημα αυτό? Μπορεί να κινδυνεύσει ένα γατάκι να τα μασήσει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:55, 07-01-14:

Καλησπέρα! Θαυμάζω πολύ τους ανθρώπους που αποφασίζουν συνειδητά να υιοθετήσουν ένα ζωάκι.

Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στον άσπρο(-γκρι) σιφουνάκο που φιλοξενώ... https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=143945

Πάντως, όπου και να καταλήξετε, θα είναι μάλλον τυχερό!

Υ.Γ. Στα καλώδια είχε δείξει μια προτίμηση στην αρχή αλλά πλέον προτιμάει τα παιχνιδάκια του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 22:39, 07-01-14:

Με το καλο να βρεις το γατακι σου Μια συμβουλη..να επισκεφτεις οσα γατακια σου κανουν κλικ μην μεινεις μονο στο οπτικο..Επισης μην αγχωνεσαι για το αποκλειστικη ευθυνη..Η μονη διαφορα ειναι οτι θα νιωθεις τυψεις που του στερεις το εξωω.Αυτο το παθαινουμε ολοι μας μεχρι να δουμε καποιο πατημενο ή να το κλωτσανε για πλακα η φολιασμενο κτλπ..οπου και χαιρομαστε που το σωσαμε απο την τρελα που επικρατει στον κοσμο μας..Το γλυκακι της Ειρηνης που γραφει απο πανω φαινεται τρελο φατσονι κ μου θυμιζει κ τον δικο μου εγω θα του κανα μια επισκεψη αναμεσα στα αλλα κ που ξερεις μπορει να παθετε ερωτα κεραυνοβολο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 (το 1 πλεον είναι αγγελάκι στο γατοπαραδεισο). έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:46, 08-01-14:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
Ειρήνη το σημειώνω και το γατσούλι σου στα υπόψην. Θα προσπαθήσω να δω αρκετά γατάκια ώστε να βρω αυτό που θα ερωτευτούμε.. αμοιβαίως :p
Μια ερώτηση ακόμη(μη με βρίσετε)..
Σκέφτομαι να πάω αύριο να αγοράσω μερικά πραγματάκια να τα έχω έτοιμα, όπως τροφή-άμμο-αμμολεκάνη-κανένα παιχνιδάκι-ονυχοδρόμιο κ γατοφόρο, έστω για αρχή, μη τρέχω τελευταία στιγμή όταν είναι να φέρω το γατάκι σπίτι. Είναι υπερβολικό? Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να έχω προετοιμάσει οπωσδήποτε?
Ευχαριστώ και πάλι και... καλή μου τύχη

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:50, 08-01-14:

Καλησπέρα,μπορεις να ριξεις μια ματια εδώ:
https://forum.mycat.gr/showthread.php?t=29807
Καλή τυχη στην αναζήτηση,ελπίζω σύντομα να βρείτε το γατάκι των ονείρων σας!

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,858 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:02, 09-01-14:

Καλωσήρθες rouli στη συντροφιά μας και άντε με το καλό και σύντομα νέα γατο-μαμά!
'Οχι, δεν είναι υπερβολικό να έχεις έτοιμη την προίκα του μωρού σου, ίσα-ίσα θα το κάνεις να νιώσει πιο άνετα στο νέο του σπίτι αφ'ενός, και αφ'ετέρου κι εσύ λιγώτερο αγχωμένη από το να ψάχνεις τελευταία στιγμή.
Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου τα βασικά είναι: Αμμολεκάνη, μπωλάκια για φαγητό και νερό, τροφή ασφαλώς (όχι από σούπερ μάρκετ, αλλά από pet store ανάλογα την ηλικία του), ένα κρεββατάκι μαλακό για να κοιμάται, και 1-2 παιχνιδάκια για αρχή, εκ των οποίων το ένα να είναι απαραιτήτως μικρό λούτρινο ποντικάκι, αλλά κατά προτίμηση από εκείνα που έχουν μικρά πραματάκια μέσα που κάνουν λίγο θόρυβο σαν κουδουνίστρα ένα πράμα, θα του αρέσει πολύ... Και βέβαια πρώτο και καλύτερο τη γατοφόρο, η οποία είναι άκρως απαραίτητη όχι μόνο για να το μεταφέρεις στις μελλοντικές επισκέψεις του στον κτηνίατρο για τα εμβόλιά του και τη στείρωσή του (που εύχομαι να είναι οι μόνοι λόγοι), αλλά και για τη μεταφορά του στο σπίτι σου που θα γίνει και δικό του Επίσης, αν δεν έχεις αρκετά χρήματα, η γατοφόρος μπορεί να αντικαταστήσει στην αρχή και το κρεββατάκι, αν του στρώσεις απαλό στρωσίδι μέσα.
Άλλο σημαντικό, και καλό είναι να έχεις ήδη υπ'όψη έναν καλό κτηνίατρο στη γειτονιά σου κοντά ει δυνατόν.

Όσο για τα καλώδια...κι η δική μου είχε μια τάση μωρό που ήταν να τα μασουλάει, ιδιαίτερα την περίοδο που έβγαζε τα πρώτα της δοντάκια, αλλά ήμουν διαρκώς κοντά της και την απέτρεπα με διάφορα κόλπα. Ένα από αυτά που με βοήθησε πολύ, ήταν να της δίνω να παίζει και να μασουλάει τα χερούλια από τις χάρτινες σακκούλες, που δεν είναι πλαστικά, αλλά από πεπιεσμένο χαρτί στριφτά, τύπου σακκούλας Zara αν έχεις προσέξει.
Τρελλαινόταν και μπορούσε να παίζει για ώρες... Μεγαλώνοντας θα πάψει να το κάνει, αλλά και μπορεί να μην αρχίσει καν να ασχολείται με τα καλώδια. Άλλα γατιά, λ.χ.προτιμούν τις..κουρτίνες, με τις οποίες η δική μου ουδέποτε ασχολήθηκε

Τέλος, προετοιμάσου να έχεις στην αρχή λίγη υπερένταση για το πώς θα καλο-φροντίσεις το νέο σου μωρό, αλλά σιγά-σιγά θα συνηθίσεις και θα νιώσεις πιο σίγουρη οτι κάνεις το καλύτερο

Το μόνο κάπως δύσκολο σημείο που ομολογώ δεν έχω ξεπεράσει ακόμα, είναι οι ενοχές όταν φεύγω για δουλειές ή για διασκέδαση έξω και την αφήνω μόνη της.. Αλλά λίγο-λίγο συνηθίζουμε, μαθαίνουμε οτι ορισμένες ώρες δεν θα κάνουμε πράγματα μαζί, αλλά μόνο για λίγο και για να επιστέψουμε η μια στην άλλη με περισσότερη λαχτάρα

Ανυπομονούμε να δούμε ποιό θα είναι το τυχερό μωράκι!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 01:26, 09-01-14:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, όλους!

Υ.Γ. alcyone, ήδη έχω άγχος και υπερένταση, για να κάνω το καλύτερο που μπορώ, για όποιο γατάκι "δεχθεί" να μας κάνει οικογένειά του

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 07:26, 09-01-14:

Καλώς μας ήλθες, rouli726!
Εύχομαι να βρεις σύντομα το γατάκι που θα σου κλέψει την καρδιά και θα του προσφέρεις ένα σπίτι και την αγάπη σου.
Κρίνοντας από τα όσα διάβασα, πιστεύω ότι θα είναι πολύ τυχερό που θα βρεθεί κοντά σου.
Από τη δική μου εμπειρία, πιστεύω ότι όταν δεις το γατάκι που θα μέλλει να γίνει δικό σου θα το καταλάβεις.
Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς αυτό το συναίσθημα αλλά πιστεύω ότι το καταλαβαίνεις τη στιγμή που το βλέπεις ότι αυτό το γατάκι θα είναι το δικό σου.

Όσον αφορά την "προετοιμασία" που θα κάνεις πριν, καλό θα είναι να του έχεις πάρει μια αμμολεκάνη (κλειστή κατά πρτίμηση για τον περιορισμό των οσμών) και μια καλή άμμο.
Επίσης, μερικές κονσέρβες και ξηρά τροφή (συστήνω τις Applaws και την Acana), τα μπολάκια που θα τρώει και θα πίνει νερό (μεταλλικά είναι καλύτερα), μερικά παιχνίδια, ένα ονυχοδρόμιο για να ξύνει τα νύχια του και μια γατοφόρο για να το πας στον κτηνίατρο για ένα check up.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,858 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:16, 09-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, όλους!

Υ.Γ. alcyone, ήδη έχω άγχος και υπερένταση, για να κάνω το καλύτερο που μπορώ, για όποιο γατάκι "δεχθεί" να μας κάνει οικογένειά του
'Ελα ! Ακόμα δεν το βρήκες κι έχεις άγχος! Μην ανησυχείς βρε, όλα θα πάνε περίφημα

Στα αξεσουάρ, ξέχασα και το ονυχοδρόμιο. Αν είναι μεγαλούτσικο το γατάκι, θα πάει μόνο του. Αν είναι μωρούλι, θα του δείξεις στην αρχή εσύ, παίρνοντάς του τα δυο ποδαράκια και ξύνοντάς τα απαλά πάνω στο ονυχοδρόμιο λίγες φορές. Σε κάθε περίπτωση, αν δεις οτι το... έπιασε το μήνυμα, θα το επιβραβεύεις με μια λιχουδίτσα κάθε φορά που πάει εκεί (αντί να πάει σε καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες).
Βέβαια υπάρχει και περίπτωση, ο γατούλης/λα να είναι σαν την Τέρψη μου, η οποία όχι μόνο πήρε το μήνυμα, αλλά το πήγε κι ένα βήμα παραπέρα: Κάθε φορά που πεινάει, ή θέλει λιχουδιά, τρέχει και ξύνει τα νυχοποδαράκια της στο ονυχοδρόμιο περιμένοντας και κοιτώντας με, με τις ματάρες...

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:04, 09-01-14:

Μην αγχωνεσαι καθολου. Αμα το παρεις στο σπιτι το γατακι θα δεις που θα δεθεις μαζι του και θα συνεννοειστε μια χαρα. Ευτυχως που ειναι κατι που δεν χρειαστηκε να κανω εγω ποτε γιατι αν πηγαινα να δω γατακια να υιοθετησω ολα θα τα ηθελα

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 17:20, 12-01-14:

Ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση. Από αύριο, αν όλα πάνε καλά, θα έχω ένα γατάκι στο σπίτι.
Θα σας ενημερώσω για κάθε εξέλιξη!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:49, 19-01-14:

Γεια σας!
Σήμερα τελικά, μπήκε επιτέλους στη ζωή και το σπίτι μας ένα γατομωράκι 2,5 μηνών και ήδη τα ματάκια, τα πατουσάκια και οι τσαχπινιές της μας έχουν ξετρελάνει!
Θα ανοίξω θέμα στη σχετική κατηγορία για να καμαρώσετε κι εσείς τη shanti μας!(πήρε και το ονοματάκι της!)

Υ.Γ. Μπορείτε να κλειδώσετε το θέμα για να βοηθηθούν κι άλλοι φίλοι που ψάχνουν μια γατοψυχή να τους γεμίσει την ζωή.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:10, 19-01-14:

Τι καλά! Συγχαρητήρια και να σου ζήσει!!!
Περισσότερα θα διαβάσουμε στο θέμα της βεβαίως-βεβαίως

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ψάχνω γατάκι!!! - Από lznest
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-12 στις 22:00.
    • Ψάχνω για γατάκι... - Από doxou92
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-01-12 στις 13:31.
    • Ψάχνω γατάκι - Από κατερινα σαρ.
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-10 στις 11:36.
    • Ψάχνω γατάκι - Από kuyzo
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-10 στις 16:14.
    • Ψάχνω γατάκι!! - Από Titikaki
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ζητώ για υιοθεσία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-10 στις 18:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους