Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 149,834 εγγεγραμμένα μέλη και 713,850 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 221 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολικό θεατρικό Peter Pan

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,174 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:37, 07-10-10:

Φέτος ανέλαβα με την Τετάρτη Δημοτικού ένα μονόωρο λογοτεχνίας στα Αγγλικά.Όπως φαντάζεστε,δεν ξετρελάθηκαν τα πιτσιρίκια,παρόλο που διάλεξαν τα ίδια βιβλίο (και τα δύο τμήματα μου πρότειναν το Peter Pan) και τους βάζω να βλέπουν και κομμάτια από την ταινία μετά την ανάγνωση.Σκέφτηκα μήπως να συνεργαστούμε με τη δασκάλα θεατρικού παιχνιδιού,του χορού,της μουσικής και των εικαστικών,και το ανεβάσουμε σε θεατρικό στο τέλος της χρονιάς.Βρήκα σχετικά απλό σενάριο,αν θέλουμε το απλοποιούμε κι άλλο,και προσφέρεται σαν έργο γιατί εχει πολλούς ρόλους και θα παίξουν όλα τα παιδάκια.Επιπλέον,έχουμε στη μία τάξη ένα παιδάκι που προέρχεται από πολύ δύσκολο περιβάλλον και είναι εξαιρετικά βίαιο,και σκέφτηκα ότι ίσως η κίνηση και ένας βασικός ρόλος τον κρατήσουν μέσα στην τάξη πιο ευχάριστα.
Έχει κανείς σας εμπειρία σε ανέβασμα θεατρικού σε σχολείο;Σε ανεβασμα θεατρικού στα αγγλικά;Με παρόμοιου επιπέδου ταξη;Εμπειρία με σκηνικά,στολές;Κάθε βοήθεια και ιδέα ευπρόσδεκτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:20, 07-10-10:

Δώρα εγώ είχα ανεβάσει με τα παιδιά μου της τρίτης γυμνασίου στη θεσπρωτία ένα θεατρικό βασισμένο στην Χριστουγεννιάτικη ιστορία του Ντίκενς.
Στα σκηνικά βασιστήκαμε στα υπάρχοντα του σχολείου και σε μικροκατασκευές καθώς και ζωγραφισμένα χαρτόνια, στολές βοήθησαν οι μαμάδες. Νομίζω πως αν έχουν κέφι η εικαστικός και ο μουσικός του σχολείου μπορείτε να κάνετε θαύματα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένω να μας γράφεις νέα για την πρόοδο του εγχειρήματος

GOOD LUCK!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,174 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:28, 07-10-10:

Ευχαριστω πολυ!
Ειναι λες πολυ δυσκολο το εγχειρημα για τοσο μικρης ηλικιας παιδια,και σε ξενη γλωσσα;Εχω σβησει πολλες σκηνες κι εχω απλοποιησει το λεξιλογιο.Επιπλεον,εχουμε τοσους μηνες να το ετοιμασουμε.Θα τους αρεσει λες,ή θα βαρεθουν;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,965 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:34, 07-10-10:

Παρα πολυ ωραια η ιδεα σου!! ευχομαι και εγω τα καλυτερα..και να βαλεις και καμμια φωτο ,οταν το ανεβασετε!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:43, 07-10-10:

Δε νομίζω να βαρεθούν καθόλου, ίσα ίσα που θα έιναι δημιουργικά και θα μάθουν παίζοντας
Μπράβο βρε Δώρα που αποφάσισες να τους προσφέρεις κατι τόσο σημαντικό
κι εγώ σήμερα πηγαίνοντας στο σχολείο σκεφτόμουν να μιλήσω με τον μουσικό για καμμιά Χριστουγεννιάτικη γιορτή με αγγλικά τραγουδια και...
φτάνοντας στο σχολείο το βρήκα σε κατάληψη
και να σκεφτείς είναι γυμνάσιο
κι απο αιτήματα ...ξέρεις..."γιατί να είναι στρογγυλές οι τυρόπιττες"

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:52, 07-10-10:

Μωρε βοηθα και το σχολειο,εχουμε καταπληκτινο διαυθυντη και συναδελφους με ορεξη.Ο ετερος αγγλικων συμμετεχει σε θιασο,οποτε ενθουσιαστηκε με την ιδεα,εχουμε δασκαλα θεατρικου παιχνιδιου,γλυκυτατη μουσικο,και ταλαντουχο δασκαλο εικαστικων,νομιζω δε θα εχουμε προβλημα.Συν του οτι καποια παιδακια με μαθησιακες δυσκολιες,νοητικη υστερηση και προβληματα συμπεριφορας θα μπορεσουν να συμμετεχουν και να ερθουν ετσι σε επαφη με τη γλωσσα.Να σου επισυναψω το σεναιο να μου πεις αν θελει κατα τη γνωμη σου κι αλλη απλοποιηση;

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 22:47, 07-10-10:

Δωστους και ρολους αμα μπορεσεις με λογακια σιγα σιγα ..Εγω που φυλαω πιτσιρικια τους αρεσουν παιχνιδια με ρολους και κατασκευες (χαρτονια για σκηνικα στην περιπτωση σου, τα καπελα που θα φοραει το καθενα, αξεσουαρ απο χαρτονι).
Βοηθησα καθολου?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:40, 07-10-10:

Ναι αμε,θα βοηθησουν και στα σκηνικα και στις στολες εννοειται.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:44, 07-10-10:

Ωραια!!!καλη συνεχεια και καλη επιτυχια!!!!!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:31, 08-10-10:

Ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:27, 08-10-10:

εχω εμπειρια με skit στα γερμανικα.... βοηθαει; Ο διαλλογος θα πρεπει να ειναι απλος, αστειος, ευχαριστος και ευκολος για να μην αναγκαστουν τα παιδακια να τον παπαγαλισουν. Ποση ωρα θα διαρκεσει η παρασταση; Προσπαθηστε οι προτασεις να ειναι μικρες για να μπορεσουν τα παιδακια να θυμηθουν τι εχουν να πουν Εμεις στα γερμανικα ειχαμε flash cards με λεξεις κλειδια ωστε να μπορεσουμε να θυμηθουμε τα λογια μας σε περιπτωση που κολλησουμε καπου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:56, 08-10-10:

A,αυτο με τις καρτες δεν το ειχα σκεφτει!
Νομίζω γύρω στη μία ώρα,αλλά οι περισσότεροι χαρακτήρες εναλάσσονται.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 18:21, 08-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Να σου επισυναψω το σεναιο να μου πεις αν θελει κατα τη γνωμη σου κι αλλη απλοποιηση;
μα είναι να το ρωτάς? στείλτο μου στο mickeyliaveri@yahoo.gr
μακάρι να μπορούσα να έρθω στο τέλος της χρονιάς να σας καταχειροκροτήσω

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:37, 08-10-10:

Στο βάζω εδώ,μήπως θέλει να το δει και κάποιος άλλος να μας πει τη γνωμη του.
Ο έτερος συναδελφος των αγγλικων ειναι και σε θιασο,οποτε νομιζω οτι θα μας βοηθησει αρκετα!

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: docx Peter Pan script simplified.docx (55,7 KB, 223 αναγνώσεις)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους