Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 139,989 εγγεγραμμένα μέλη και 714,403 μηνύματα σε 22,612 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 585 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχει λοιμώδη περιτονίτιδα ;

pele_the_cat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pele_the_cat
H pele_the_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pele_the_cat έγραψε στις 12:57, 08-05-22:

Καλησπέρα σας και καλή Κυριακή.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε συμβουλή/αναφορά προσωπικής εμπειρείας.
Έχω έναν γάτο, πρωην αδεσποτος, περιπου 2,5 ετων. Τον υιοθετησα οταν ηταν περιπου 3-4 μηνων και αμεσως εκανε ολα τα εμβολια του. Ζει μεσα σε σπιτι αποκλειστικα, με προσβαση μονο στη βεράντα.
Την Πεμπτη 5/5 ξαφνικα οταν ξυπνησαμε το πρωι ειχε εμφανισει το τριτο βλεφαρο στο ματακι του, μια λεπτη μεμβρανη που καλυπτε το μισο σχεδον ματι. Τον πηγα στον κτηνιατρο , οπου του πηρε κ θερμοκρασια ειχε πυρετο (40). Μου ειπε οτι αυτο στο ματι φαινεται νευρολογικης φυσης, ωστοσο δεν ειχε αλλα νευρολογικα συμπτωματα, τα αντανακλαστικα του και ολα ηταν οκ. Ειδε τα αυτια μου ειπε ειναι καθαρα. Καναμε εξετασεις αιματος για τα δυο σοβαρα λοιμωδη π βγαινουν αμεσως (δεν θυμαμαι τα ονοματα, λογικα λευχαιμια και aids) και ηταν αρνητικα, επισης οι εξετασεις αιματος βγηκαν καλες και φυσιολογικες.
Το προβλημα στο ματι παρεμεινε οποτε μου συνεστησε να του δωσω αντιβιωση για 1 εβδομαδα και του βαζω κ κολυριο ντομπραντεξ.
Ωστόσο σημερα 8/5, δυο μερες με αντιβιωση, μου εμφανισε ασταθεια στα δυο πισω ποδια, καποιες φορες οταν περπαταει παραπαταει, δεν μπορει να πηδηξει ευκολα και αν πηδηξει κ σκασει με τα πισω ποδια παραπαταει κ πεφτει στα πλαγια. ακομα και αν προσπαθησει να σταθει στα δυο ποδια στεκεται για λιγη ωρα κ μετα πεφτει στα πλαγια.
Μίλησα με τον κτηνιατρο του εστειλα κ τα σχετικα βιντεο μ ειπε οτι εφοσον εχει κ αλλο νευρολογικο ελλειμα υπαρχει θεμα η με μεσα αυτι, ή με νευτρικο συστημα. Θα τον παω παλι αυριο για ακτινες στο αυτι αλλα για σιγουρια μου ειπε θα χρειαστει μαγνητικη. επισης μου ειπε για χορηγηση κορτιζονης, για την περιπτωση που εχουμε φλεγμονη στο νευρικο συστημα.
Εχοντας αγχωθει υπερβολικα ως αυριο και διαβαζοντας στο ιντερνετ βλεπω πολλες ομοιοτητες ολων αυτών με λοιμωδη περιτονιτιδα-νευρολογικο fip . Ακομα ο γιατρος δεν μου εχει αναφερει κατι τετοιο αλλα θα τον ρωτησω αυριο. Πιστευετε υπαρχει τετοια περιπτωση ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pele_the_cat : 08-05-22 στις 18:31.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 255 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:56, 08-05-22:

Γειά σου pele the cat,

Ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος που να έχει εμπειρία με FIP, εμένα όταν είχαν κάνει λάθος διάγνωση FIP στη γάτα μου βρήκα χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές από έμπειρα μέλη στα links που σου γράφω. Ελπίζω να μην έχει αυτό η γατούλα σου, και να έχει σύντομα περαστικά ότι και να έχει, αλλά για να ξέρεις σίγουρα τι είναι πρέπει να μιλήσεις με τον κτηνίατρο και εφόσον έχει κάτι σοβαρό μπορείς να πάρεις και γνώμη από άλλον!

https://fipwarriors.com/
https://www.zenbycat.org/
https://sockfip.org/

https://www.facebook.com/groups/804374446995270
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vilfer (Χάρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vilfer
Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O vilfer έγραψε στις 20:02, 08-05-22:

Καλησπέρα,
ελπίζω η μαγνητική να βγει καθαρή και ο γάτος σου να είναι και σύντομα μια χαρά.
Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για οποιαδήποτε εξέλιξη.
Παράθεση

magda21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη magda21
H magda21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H magda21 έγραψε στις 06:12, 14-06-22:

Καλημέρα σε όλους...θα ήθελα να μου πει κανεις αν γνωρίζει κατι αντίστοιχο...είχαμε 4 μικρά γατάκια στην αυλή απο τη γατα που προσέχουμε η οποία ήταν και εξαρχής αδέσποτη...ειναι περίπου 7 εβδομάδων τώρα και την περασμένη εβδομάδα απεβίωσε το ενα και αυτην την εβδομαδα μας απεβίωσε και το άλλο με την εξής κοινή συμπτωματολογία...δεν θήλασαν ολη μέρα απο τη μαμα γάτα...νιαουρίζαν σταδιακά σαν να νιώθουν βαρύ το στομάχι τους ή δεν ξερω ακριβώς τι...και δεν έτρωγαν τίποτα...τι μπορει να ειναι; κάποια κολλητική ασθένεια?Ισως το γαλα της μαμας γατας να ειναι τοξικο? Ή μηπως έφταιγε το ποντικι που τους ειχε φερει να φανε την προ-προηγούμενη εβδομάδα; προς το παρόν πήραμε το ενα στο σπίτι που ισως κρατήσουμε και το αλλο ενα που απέμεινε ειναι εξω...Δυστυχώς δεν εχουμε εύκολη πρόσβαση σε κτηνίατρο και δεν μένω σε πολη...ολες οι απόψεις ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Υ.Γ να πω οτι στο 2ο γατάκι που αρρώστησε δοκιμάσαμε και δώσαμε vibramycin διαλυμένο σε νερο λιγότερο από 1 ml μιας και το γατακι ήταν ενός κιλού το πολύ και παλι δεν τα 'καταφερε'.
Επίσης 7 εβδομάδων γατάκι κανει να σταματήσει το γαλα απο τη μαμα γατα?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,046 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:28, 16-06-22:

Καλημέρα Μάγδα και καλωσήρθες στην παρέα!
Αρχίζοντας από την τελευταία σου ερώτηση, θα απαντούσα ναι, μπορεί ένα γατάκι 7 εβδομάδων να ζήσει χωρίς το γάλα της μητέρας του, ήδη έχει βγάλει τα απαραίτητα δοντάκια για να αρχίσει την ξηρή τροφή (ειδική όμως για μωρά γατάκια) και κονσέρβες σε μορφή πατέ.
Για το άλλο, το κυρίως θέμα που σε απασχολεί, δυστυχώς τα αδέσποτα γατιά είναι εκτεθειμένα σε πολλά είδη λοιμώξεων, οπότε βάσει των γενικών συμπτωμάτων που αναφέρεις, μόνο ένας γιατρός θα μπορούσε να αποφανθεί για την πιθανή αιτία θανάτου.

Ωστόσο, θεωρώ ότι πολύ καλά κάνατε και πήρατε το ένα γατάκι, δίνοντάς του έτσι μια ευκαιρία να επιβιώσει. Συνεχίστε όμως να προσέχετε και το άλλο, κι αν δείτε οτι η μαμά-γάτα το παραμελεί, πάρτε και αυτό για να το προστατέψετε.

Από κει κι έπειτα και μη έχοντας εύκολη πρόσβαση, μπορείτε πάντα να έρθετε τηλεφωνικά σε επαφή με κάποιον κτηνίατρο, άμα χρειαστεί για περαιτέρω οδηγίες σχετικά με τη χορήγηση φαρμακευτικών σκευασμάτων και την ποσότητα της δόσης, που πρέπει να είναι πάντα σε αναλογία με το βάρος του γατιού.

Εύχομαι όλα καλά να πάνε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους