Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 131,105 εγγεγραμμένα μέλη και 713,761 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 480 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει άραγε ελπίδα για όσους δεν αγαπούν τις γάτες;

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 00:50, 04-07-08:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα περιστατικό σήμερα που μου έκανε πολύ εντύπωση.
Καθόμουν μαζί με φίλη κτηνίατρο στην αυλή εστιατορίου σε πολύ κεντρικό σημείο και τρώγαμε περιμένοντας να μας πάρουν να πάμε για κάτι θεραπείες σε αδέσποτες γατούλες. Στα τραπέζια τριγυρνούσε μια γατούλα η οποία φαινόταν να έχει κάποιο πρόβλημα στο στόμα. Η φίλη της έριξε μια ματιά στο στόμα και είδε ότι ήταν πολύ άσχημα λόγω ουλίτιδας, δεν μπορούσε καν να φάει. Δεν είχαμε μαζί γατοφόρο, οπότε δεν μπορούσαμε να την μεταφέρουμε στο ιατρειο.
Μου είπε λοιπον να της κάνουμε μια ενέσιμη αντιβίωση 10ημερη που πιθανότατα θα την βοηθούσε να συνέλθει. Πιάσαμε τη γάτα και της κάναμε τις ενέσεις. Ολα αυτα δίπλα στο τραπέζι μας.
Και ΚΑΝΕΝΑΣ, ουτε πελάτης, ουτε εργαζόμενος, ουτε περαστικός δεν μας ρώτησε τι κάνουμε. Και δεν φαινομαστε ακριβώς σαν άνθρωποι με κύρος, αλλα μάλλον σαν δυο τρελές ξεμαλλιασμένες... Δηλαδη κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε πιάσει την γάτα να της κάνουμε ευθανασία μπροστά σε όλο τον κόσμο.
Ρε παιδια, ειλικρινα, εσεις αν βλέπατε κάτι τέτοιο δεν θα είχατε καν την περιέργεια να ρωτήσετε τι κάνουν στο ζώο; Δεν μιλάμε εδώ για ενδιαφέρον για το ζώο, αλλά ούτε καν περιέργεια;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:58, 04-07-08:

Ε φυσικά και θα μου πρεξενούσε τουλάχιστον έκπληξη.Τι να πω,δε νοιαζόμαστε για τίποτα πλέον,σε λίγο θα πέφτει κόσμος ξερός δίπλα μας κι εμείς θα συνεχίζουμε ακάθεκτοι το δρόμο μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 01:17, 04-07-08:

Με συγχωρείς που θα στο πω αλλά αν δεν είναι άνθρωπος κανένας δεν νοιάζεται.Αλλά και η εμπειρία μου μου δείχνει ότι και άνθρωπος να είναι πάλι καρφάκι δεν καίγεται σε μερικούς.Αν ήμουν εγώ εκεί μπροστά, μπορεί να μη σας ρώταγα απ ευθείας..Μάλλον θα προσπαθούσαν να μιλάω δυνατά για να με ακουσετε, γιατί οι φίλοι μου θα μου έλλεγαν να μην ανακατεύομαι.

(το ξέρω γιατί μου είχε τύχει περιστατικό που πλάκωναν αλλοδαπό στο ξύλο μεςς στο τραίνο και τον έκλεβαν και το ήξερα και φώναζαν για να καλύψουν την φωνή του και τον χτύπαγαν δυνατά,χαστουκια, γροθιες λέγοντας του ότι είναι πακιστανος και ότι δεν ανήκει στην χώρα μας)

Υ.Γ.Συγνώμη για το σεντόνι

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:13, 04-07-08:

Κατερινα το περιστατικό που λες μπορώ σε ένα βαθμό να το καταλάβω, γιατι αν πας να επέμβεις άμεσα υπάρχει κίνδυνος και για εσένα.
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι εμείς φαινόμαστε επιύνδυνες... Ημίτρελες μπορεί, αλλά όχι απειλητικές με κάποιο τρόπο.

Με τρομάζει η ιδέα οτι μπορεί ο καθένας να βουτάει ένα ζώο μπροστά σε κοινό, να του κάνει ό,τι θέλει και να μην ανακατεύεται κανεις...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 07:18, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
(το ξέρω γιατί μου είχε τύχει περιστατικό που πλάκωναν αλλοδαπό στο ξύλο μεςς στο τραίνο και τον έκλεβαν και το ήξερα και φώναζαν για να καλύψουν την φωνή του και τον χτύπαγαν δυνατά,χαστουκια, γροθιες λέγοντας του ότι είναι πακιστανος και ότι δεν ανήκει στην χώρα μας)
Χριστέ μου...:cry::cry: Δεν σε κατηγορώ, και γω θα φοβόμουν να εμπλακώ σε τέτοιο περιστατικό, αλλά έλεος βρε παιδιά.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:19, 04-07-08:

Παιδια, μην κοροιδευομαστε, ολο και κατι μπορει να γινει στις περισσότερες περιπτώσεις. Απλά κανείς δεν θέλει να ανακαταύεται είτε απο φόβο είτε απο αδιαφορία. Κυρίως για το δεύτερο δυστυχώς.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 08:43, 04-07-08:

Drusilia, τον προηγούμενο χειμώνα δυο άνδρες βούτηξαν μια γνωστή μου κοπέλα κάτω από το σπίτι της την ώρα που πάρκαρε τη μηχανή της, δήθεν για να τη ληστέψουν (το κίνητρο ήταν πιθανότατα προσωπικό, αλλά δεν πιάστηκαν ποτέ).Τη χτύπησαν τόσο δυνατά στο πρόσωπο και στο σώμα που το κορίτσι για ένα μήνα δεν μπορούσε να μιλήσει καν και έμεινε δυο ή τρεις μήνες καθηλωμένη στο νοσοκομείο κάνοντας απανωτές εγχειρίσεις για να ξαναποκτήσει πρόσωπο. Οι ίδιοι της οι ΓΕΙΤΟΝΕΣ που την άκουγαν να φωνάζει βοήθεια και την είδαν αιμόφυρτη στην άσφαλτο, ξέρεις τι έκαναν; Της πέταξαν ένα πακέτο χαρτομάντηλα να σκουπιστεί.

Με ποιές γάτες θέλεις να ασχοληθεί και ποιός; Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι ΝΑΙ, είμαστε πια φακελωμένες ως γραφικές, ως ημίτρελλες ίσως και ως γεροντοκόρες χωρίς ζωή; Δεν έχω τι άλλο να πω, εκτός από το ότι καθημερινά διαπιστώνω πως ζούμε πια στη ζούγκλα και δεν υπάρχει επιστροφή.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 08:45, 04-07-08:

Νομίζω ότι είναι τελείως διαφορετικές οι περιπτώσεις .Εγώ προσωπικά σίγουρα και θα ρώταγα τι κάνετε στο ζώο, αλλά εγώ αγαπάω τα ζώα και πονάω για αυτά.
Οι υπόλοιποι γύρω μας τι κάνουν ? Αυτό που περιέγραψες Βιβή, δείχνει τελικά ότι όλοι εμείς είμαστε η μειοψηφία. Και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα σκεφτόμουνα, πως είναι δυνατόν τόσοι άνθρωποι γύρω να μην αναρωτηθούν τι κάνετε στο ζώο. Κι όμως συμβαίνει..
Αλλά έχουμε γίνει (η μάλλον μας έχουν κάνει) να είμαστε τόσο πολύ αδιάφοροι σε όλα και να μην νοιαζόμαστε για το τι γίνεται γύρω μας,
είτε ζώο είναι είτε άνθρωπος.

Παράθεση

popi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη popi
H popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H popi έγραψε στις 08:50, 04-07-08:

Από προσωπική πειρα θα σας πω είτε ζωο,είτε άνθρωπος ήταν αδιαφορία θα συναντήσεται,ευτυχώς υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις και στο χέρι μας είναι να αυξηθουν.Ας αντιδρά καθένας και ας βοηθάει όπως μπορεί,ίσως έτσι να γίνουμε πολλοί.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:58, 04-07-08:

Εγώ ΒΙΒΗ αν δεν σε ήξερα θα σε είχα βουτήξει απο τον λαιμό και θα σου έλεγα τί κάνεις στο γατι??????

Και εάν προλάβαινες να ψιθυρίσεις ότι είμαστε Κτηνίατροι κλπ κλπ......

Δυστυχώς ΕΤΣΙ είναι... γιαυτό και για τους ανθρώπους - και ειδικά γαι τις κοπέλες όταν κινδυνεύουμε.. μου έχουν πει να μην φωνάζουμε ΒΟΗΘΕΙΑ αλλά ΦΩΤΙΑ!!!! Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να τρέξουν να βοηθήσουν.....

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 09:52, 04-07-08:

Αν τύχει να δείτε κάτι τέτοιο, ή κανένα περιστατικό όπως αυτό με την κοπέλα που την χτύπησαν, σε καμία περίπτωση μην επεμβείτε. Σήμερα όλοι λίγο-πολύ έχουν κινητό. Προσπαθήστε, αν μπορείτε, να πάτε κάπου παράμερα ώστε να μην σας βλέπουν οι τρελαμένοι, καλέστε το 100 και πείτε τους πού διαδραματίζονται τα γεγονότα. Δώστε όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες (τοποθεσία, περιγραφές τρελαμένων).
Και μην διστάσετε να πάτε αν σας ζητήσουν να δώσετε κατάθεση.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,729 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 09:55, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Πιάσαμε τη γάτα και της κάναμε τις ενέσεις. Ολα αυτα δίπλα στο τραπέζι μας.
Και ΚΑΝΕΝΑΣ, ουτε πελάτης, ουτε εργαζόμενος, ουτε περαστικός δεν μας ρώτησε τι κάνουμε. Και δεν φαινομαστε ακριβώς σαν άνθρωποι με κύρος, αλλα μάλλον σαν δυο τρελές ξεμαλλιασμένες... Δηλαδη κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε πιάσει την γάτα να της κάνουμε ευθανασία μπροστά σε όλο τον κόσμο.
Σε τέτοια περίπτωση, εκτός αν έχεις να κάνεις με εμφανώς διαταραγμένο άτομο, αρκεί απλώς να πας και να ρωτήσεις: "Συγγνώμη, τι ακριβώς κάνετε εδώ;"
Ποντάρω στο ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο άνθρωπος που κάνει ένεση σε ένα ζώο θέλει το καλό του. Αν ήθελε το κακό του, θα το φόλιαζε στη λούφα.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 09:56, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Κατερινα το περιστατικό που λες μπορώ σε ένα βαθμό να το καταλάβω, γιατι αν πας να επέμβεις άμεσα υπάρχει κίνδυνος και για εσένα.
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι εμείς φαινόμαστε επιύνδυνες... Ημίτρελες μπορεί, αλλά όχι απειλητικές με κάποιο τρόπο.

Με τρομάζει η ιδέα οτι μπορεί ο καθένας να βουτάει ένα ζώο μπροστά σε κοινό, να του κάνει ό,τι θέλει και να μην ανακατεύεται κανεις...
την δευτερα η τριτη νομιζω...στην αγια παρασκευη στη πλατεια ..παρκαρισμενα 3 αμαξια με αλαρμ...
η 2 αγγελικες κι εγω με γαντια στα ορθια ουτε καθομασταν ουτε τιποτα ...εμβολιαζαμε τα 2 κουταβια...
ενας κυριος ερχετε με βλεπει με τη συριγγα καρφωμενη στο ζωο και μου λεει"θα μετακινησετε λιγο το αμαξι σας θελω να βγω!"
??????????????????????????/

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 10:23, 04-07-08:

Τα ζώα τα αγαπάω αλλά ποτέ δεν ήμουνα υπερβολική στις αντιδράσεις μου.Ισως και εγώ να μη σας ρωτούσα τι κάνετε αλλά όχι από αδιαφορία.Απλά καμία φορά δε ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ο άλλος στο ενδιαφέρον σου και μου έχει τύχει πολλές φορές.Αν έβλεπα όμως ότι κάνετε κάτι κακό σιγουρα θα μιλούσα.Μου θυμίζει την ατάκα όλων εκείνων που σου λένε 'καλά τρελή είσαι?Με τα ζώα θα ασχολούμαι εδώ πεθαινουν τα παιδάκια στην αφρική'Τουλάχιστον εμείς κάνουμε κάτι έστω και εκεί που μπορούμε,όπως μπορούμε.Αυτοί που μόνο κατηγορούν τι κάνουν?

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 10:27, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia

Δυστυχώς ΕΤΣΙ είναι... γιαυτό και για τους ανθρώπους - και ειδικά γαι τις κοπέλες όταν κινδυνεύουμε.. μου έχουν πει να μην φωνάζουμε ΒΟΗΘΕΙΑ αλλά ΦΩΤΙΑ!!!! Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να τρέξουν να βοηθήσουν.....
Και να πω επίσης ότι μπορείτε να χτυπάτε και αυτοκίνητα ιδιοκτητων για να χτυπουν οι συναγερμοί!!!Μόνο τότε θα νοιαστουν!!!Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο!

Όσο για το 100 Ζμμπιζ αν περιμενουμε να κάνουν ΄κάτι αυτοί....ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:37, 05-07-08:

Εμένα παντως μου ετυχε πριν μια βδομαδα ηλικιωμενο ζευγαρι με τη γυναικα αιμοφυρτη που περιφερονταν ζαλισμενοι σαν τις κοτες εξω στον ηλιο χωρις να τολμαν να μπουν σε μαγαζι να ζητησουν βοηθεια και με τον ανδρα να ειναι ανικανος να σκεφτει η να βοήθησει.. και κανεις δεν εδωσε σημασια μεχρι που τους εχωσα σ ενα δροσερο μαγαζι και ο υπαλληλος γφανηκε ξαφνιασμενος οταν του ειπα να καλεσει το εκαβ... ο δε ανδιρας ηταν κι αυτος αδιαφοροες προς τη γυναικα του... ευτυχως που το μαγαζι ηταν γνωστο κι εχω λιγες γνωσεις ειδαλλως με τρομαζει τι θα γινονταν αυτη η γυναικα.. κα μιλαμε για ανθρωπους...με τα γατια το εχω καταλαβει πια και δε με πειραζει ας με παιρνουν για τρελη αρκει να σωθει η γατα.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 10:11, 06-07-08:

Και να πω επίσης ότι μπορείτε να χτυπάτε και αυτοκίνητα ιδιοκτητων για να χτυπουν οι συναγερμοί!!!Μόνο τότε θα νοιαστουν!!!Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο!

Όσο για το 100 Ζμμπιζ αν περιμενουμε να κάνουν ΄κάτι αυτοί....ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!
Κατερίνα10, να σου θυμίσω ότι οι περισσότεροι (αν όχι και όλοι) συναγερμοί κλείνουν με τηλεχειριστήριο, οπότε υπάρχει περίπτωση ο ιδιοκτήτης να μην κοιτάξει καν έξω απ' το παράθυρό του.
Επίσης, το 100 είναι η πιο σωστή και λιγότερο επικίνδυνη λύση που έχεις, εκτός αν έχεις τη διάθεση και την ικανότητα να το παίξεις... Μπρους Λη ή Τζον Γουέιν!!! Φτου, φτου, μακριά από μας!
Οι περισσότεροι δεν κάνουν καν τον κόπο να το καλέσουν γιατί ή βαριούνται ή φοβούνται τη διαδικασία (τμήμα, κατάθεση) που ακολουθεί μετά. Όμως κι αυτό, το ότι βαριούνται ή φοβούνται δηλαδή, εντάσσεται στο πλαίσιο της αδιαφορίας...

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 20:42, 06-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Κατερίνα10, να σου θυμίσω ότι οι περισσότεροι (αν όχι και όλοι) συναγερμοί κλείνουν με τηλεχειριστήριο, οπότε υπάρχει περίπτωση ο ιδιοκτήτης να μην κοιτάξει καν έξω απ' το παράθυρό του.
Επίσης, το 100 είναι η πιο σωστή και λιγότερο επικίνδυνη λύση που έχεις, εκτός αν έχεις τη διάθεση και την ικανότητα να το παίξεις... Μπρους Λη ή Τζον Γουέιν!!! Φτου, φτου, μακριά από μας!
Οι περισσότεροι δεν κάνουν καν τον κόπο να το καλέσουν γιατί ή βαριούνται ή φοβούνται τη διαδικασία (τμήμα, κατάθεση) που ακολουθεί μετά. Όμως κι αυτό, το ότι βαριούνται ή φοβούνται δηλαδή, εντάσσεται στο πλαίσιο της αδιαφορίας...
Θες να μου πεις ότι δεν θα κατέβουν να δουν για ποιο λόγο χτυπάει ο συναγερμός και θα τον κλείσουν έτσι απλά????????
Το 100 είναι μια λύση που μόνο άμεση δεν θα είναι..Θα έρθουν μετά από ένα 20λεπτο βρε Ζμπιζ!!!Ο άλλος θα σε έχει προλάβει ως τότε...Όσο για το τελευταίο, ναι οκ ισχύει ..Η αδιαφορία είναι κάτι που πλήγει τον κόσμο σήμερα!!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,004 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:22, 06-07-08:

΄Την αδιαφορία τη βιώνουμε όλοι μας,αλλά,για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, έχω την εντύπωση ότι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τα ζώα και τα εξετάζει με αγάπη και ενδιαφέρον, ξεχωρίζει από τον μανιακό που κάνει ενέσεις ευθανασίας. Θέλω να πιστεύω, ότι δεν ρώτησε κανένας τι κάνετε στη γατούλα (από τους μη αδιάφορους εννοώ), γιατί προφανώς, από τις εκφράσεις του προσώπου σας και από τις κινήσεις σας, που υποδήλωναν ενδιαφέρον για το ζω'ακι ,θα κατάλαβαν ότι δεν είναι για κακό του.Δεν την χαϊδεύατε τη γατούλα; Δεν της μιλούσατε τρυφερά; Ε, γιατί να υποθέσει ο άλλος ότι θα θέλατε το κακό της;

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:05, 07-07-08:

Ελενη μπορει να έχεις δίκιο... Μπορεί και να έχω δει πολλά θρίλερ για αυτο και ένα τέτοιο σκηνικό θα με έβαζε σε σκέψεις πιστεύω.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Costis
Ο Costis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

O Costis έγραψε στις 12:42, 05-09-08:

Ρε παιδιά , δεν είναι άδικο να ζείς σε ένα σπίτι
που σου απαγορεύουν να έχεις γάτα/σκύλο και η οικογένειά
σου να μην σε καταλαβαίνει?
Οχι πείτε μου ,γιατί Θεέ ,με έστειλες σε τέτοια οικογένεια, για να τα παίρνω
συνέχεια στο κρανίο?
Μα τι να κάνω, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς
ζωάκια. Εχω παααααααααααρα πολλούς φίλους και φίλες αλλά
το να έχεις ένα δικό σου ζωάκι μέσα στο σπίτι είναι... αλλιώς!!
Και κάτι που μου την σπάει απίστευτα είναι το ότι έχω φίλους
που έχουν σκύλους ,γάτες και άλλα ζωάκια μέσα στο σπίτι και δεν
το εκτιμάνε! Δεν τα φροντίζουν καν! Δηλαδή αν οι γονείς τους δεν
έπαιρναν , αυτοί δεν θα ζητούσαν ποτέ (σκέτη παράνοια σου λέω)!!
Και να πείς δεν είμαι υπεύθυνος? Δεν τα φροντίζω? Να πώ εντάξει!

Δεν ξέρω έχω αγανακτήσει...Εγώ το θεωρώ ανωμαλία να βλέπεις
ένα γατάκι π.χ. και να το σιχένεσαι και να κάνεις σαν ηλίθιος
όταν εσύ ρε ζώο είσαι πολύ πιο σιχαμερός και βρωμιάρης !

Ουφ με συγχωρείτε για το ύφος αλλά με έχουν σκάσει. Να φανταστείτε
το σκυλάκι μου το έχω στης Θείας μου και κάνω κάθε μέρα 2km με τα πόδια για να πάω να το δώ και να το βγάζω βόλτες.

Τελικά το αποφάσισα.. Είμαι υιοθετημένος. Εξ ου και η ανεξήγητη και
αδικαιολόγητη ομορφάδα που διαθέτω...

:up::up:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:52, 05-09-08:

Σε καταλαβαίνω όπως και όλοι εδω μέσα...

Υπομονή φίλε..όταν φύγεις απο το σπίτι, και έχεις το δικό σου χαρτζιλίκι θα αποκτήσεις το ζωάκι σου.

Μπορείς να δοκιμάσεις να τους αλλάξεις και γνώμη απο τώρα.. αλλά δεν ξέρω.

Και άλλη λύση είναι να αρχίσεις να ασχολείσαι εντατικότερα με τα αδέσποτα.. και να βαρεθείς να είσαι μεσα στα ζώα.

αν θέλεις δες εδώ μία λύση

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 12:55, 05-09-08:

Κωστή μου καταλαβαίνω οτι θελεις πολυ ενα ζωακι. Καλο θα ήταν μιας και δεν το θελουν οι δικοι σου και εχουν τον πρώτο λόγο μόλις μείνεις σε δικο σου σπίτι (καλυτερα μόνιμα οχι λογω σπουδων γιατί που θα το αφήνεις μετα) να υιοθετήσεις ένα γατάκι ή ενα σκυλάκι ακριβως όπως το ονειρεύσουν...μέχρι τότε αν και μικρός μπορείς αν θελεις να εισαι χρήσιμος και να βοηθάς σε διαφορα φιλοζωικά σωματεία εστω και με τη στοργή (πραγμα πολυ σημαντικό) που μπορείς αυτή τη στιγμή να προσφέρεις...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,004 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 13:12, 05-09-08:

Κωστή μου, γειά σου. Έχω κόρη στην ηλικία σου γι'αυτό θα σου μιλήσω με διπλή ιδιότητα, της φιλόζωης και της μαμάς. Σαν φιλόζωη, σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί ως παιδί ήμουν κλειστός χαρακτήρας και χωρίς τα ζώα μου και τα βιβλία μου, θα ήμουν απόλυτα δυστυχισμένη. Ευτυχώς, είχαμε κήπο και οι γονείς μου δεν ανακατεύονταν. Ήμουν όμως απόλυτα υπεύθυνη και τα ζώα μου ήταν πάντα καθαρά κ΄ταϊσμένα. Αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να έχει ένα παιδί στην εφηβεία ζωάκι. Εσύ πρέπει να πείσεις με τη γενική συμπεριφορά σου τους γονείς σου ,ότι είσαι υπεύθυνος και ότι ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ υπεύθυνος για το όποιο ζωάκι υιοθετήσεις. Αν ,πάλι, οι γονείς σου είναι τελείως αντίθετοι στην ιδέα του ζώου μέσα στο σπίτι είτε γιατί σιχαίνονται τα ζώα, είτε γιατί σκέπτονται τα έξοδα είτε γιατί έχουν πολλά βάσανα και έννοιες, είτε όλα αυτά μαζί, ε, θα ζήσεις με υποκατάστατα, δηλ, των φίλων σου και αδέσποτα που ίσως μπορείς να φροντίσεις και αυτό το σκυλάκι, που έχεις στης θείας σου.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

Ο Costis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

O Costis έγραψε στις 13:17, 05-09-08:

Πιστεύω ότι άμα τα πάω καλά σε αυτό το τετράμηνο ίσως τους πείσω!
Στην μητέρα μου αρέσουν αλλά δεν τρελαίνεται για μέσα στο σπίτι...
Δεν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό και όσο επίσης δεν τήθεται θέμα υπευθυνότητας..
δεν θα έκανα ποτέ κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος...
Και είμαι σίγουρος ότι μπορώ να φροντίσω μια γάτα.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:18, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia

Και άλλη λύση είναι να αρχίσεις να ασχολείσαι εντατικότερα με τα αδέσποτα.. και να βαρεθείς να είσαι μεσα στα ζώα.

αν θέλεις δες εδώ μία λύση
ΤΙ εννοείς, ότι αν ασχολούμε με τα αδέσποτα , θα βαρεθώ τα
ζώα?

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 13:24, 05-09-08:

εννοείται πως όχι. Αυτο που η Τζουλια ηθελε να πει ειναι οτι μεχρι να μπορείς να αποκτήσεις ζωακι στο δικό σου σπιτι, μπορείς να ασχολείσαι με αλλα ζωακια που εχουν αναγκη βοηθωντας τα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:25, 05-09-08:

Κωστή, νομίζω ότι η julia εννοούσε απλώς ότι, ασχολούμενος με τα αδέσποτα, θα περιτριγυρίζεσαι συνεχώς από ζωάκια, όσο τραβάει η όρεξή σου

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:27, 05-09-08:

Ααααα με συγχωρείτε!! Σωστά!

Πως όμως μπορώ να ασχολούμαι? Μένω σε πολυκατοικία..
Τριγυρνάνε κάποιες γάτες στην πυλοτή αλλά είνια άγριες ,δεν αφήνουν να τις
πλησιάσεις..

Είναι καλή ιδέα να βάζω τροφή σε ένα μέρος για να πηγαίνουν??

Παράθεση

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 13:29, 05-09-08:

Το εννοεί μεταφορικά όχι κυριολεκτικά! Δηλαδή,από εκεί που θες να έχεις ζώο και δεν μπορείς,αν γραφτείς σε κάποια φιλοζωική ως εθελοντής,θα ασχολείσαι με γατιά και σκυλιά όσα τραβάει η όρεξή σου! Βέβαια,είναι διαφορετικό να έχεις ένα δικό σου ζώο,σίγουρα.Αλλά και το να βοηθάς άλλα που έχουν ανάγκη και εξαρτάται ακόμα και η ζωή τους από αυτούς που,στην ουσία,είναι οι μόνοι που θα ενδιαφερθούν...πιστεύω είναι ωραίο συναίσθημα!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 13:31, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Costis
Ααααα με συγχωρείτε!! Σωστά!

Πως όμως μπορώ να ασχολούμαι? Μένω σε πολυκατοικία..
Τριγυρνάνε κάποιες γάτες στην πυλοτή αλλά είνια άγριες ,δεν αφήνουν να τις
πλησιάσεις..

Είναι καλή ιδέα να βάζω τροφή σε ένα μέρος για να πηγαίνουν??
Πολύ καλή ιδέα! Αν αρχίσεις να τις ταϊζεις, σιγά-σιγά θα σε μάθουν και θα ημερέψουν. Κι αφού ημερέψουν, θα μπορείς να τις πας και στον κτηνίατρο σε περίπτωση που αρρωστήσουν ή τραυματιστούν, ή για οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.
Συμπληρώνω όμως κάτι σημαντικό: δεν πρέπει να πετάς τις τροφές κάτω. Καλύτερα είναι να τους έχεις ειδικά δοχεία για να μη λερώνεται ο χώρος και φωνάζουν οι γείτονες.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 13:31, 05-09-08:

αυτο αν μενεις σε πολυκατοικια ειναι καλο να γινει σε συνεννοηση με τους γειτονες για να μη δημιουργηθεί προβλημα, αλλιως μπορεις να τους αφηνεις φαγητο και νερακι καπου σε ενα κοντινο παρκακι
Επισης μπορεις να ερθεις σε επαφη με σωματεία ή οργανώσεις εθελοντων μήπως θα μπορούσες να βοηθήσεις, βγαζοντας βολτες ή βοηθώντας στην κοινωνικοποιηση καποιων πιο ατυχων γατουλακιων και σκυλακιων

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 13:34, 05-09-08:

Σωστά κι αυτά που λέει η Nota!

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:36, 05-09-08:

Αυτό θα κάνω , θα πάω να πάρω γατοτροφή.

Οσο για τους γείτονες , πολύ που χ*στηκαν άν θα βλέπουν
την γάτα χορτάτη ή πεινασμένη! Για τους περισσότερους οι αδέσποτες γάτες
είναι αόρατες. Και οι αδέσποτοι σκύλοι κίνδυνος θάνατος

Παράθεση

pan8hras

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pan8hras
Ο pan8hras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O pan8hras έγραψε στις 13:36, 05-09-08:

Συμφωνω οτι εινε μια πολυ καλη λυση να ασχοληθεις σαν εθελοντης και οταν ερθει η ωρα που θα αποκτησεις τον δικο σου φιλο θα εχεις εμπειρεια.:up:

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:38, 05-09-08:

Πώς όμως σαν εθελοντής και πού?

Εϊναι και το διάβασμα στην μέση .... Θα μου μένει ελεύθερος χρόνος
αλλά όχι πάρα πολύς..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:40, 05-09-08:

Οσο για τους γείτονες , πολύ που χ*στηκαν άν θα βλέπουν
την γάτα χορτάτη ή πεινασμένη!
Δυστυχώς, μερικές φορές κάποιοι μπορεί να ενοχληθούν (θεωρούν ότι τα μπωλάκια με τις τροφές είναι εστία βρωμιάς και μόλυνσης ή ότι, ταΐζοντας τις γάτες, αυτές θα πολλαπλασιαστούν και θα δημιουργήσουν πρόβλημα).
Γι' αυτό σου πρότεινε (σωστά κατά τη γνώμη μου) η Νότα ό,τι κάνεις να το κάνεις διακριτικά. Δυστυχώς, μιλάει η πείρα.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:43, 05-09-08:

ΑΑααα οκ , ας ακούσω κάτι τέτοιο και θα φάνε καλό χέσιμο.

Οσο για το θέμα του πολλαπλασιασμού , είναι ένα θέμα , γιατί
ντάξει να τις ταίζεις τις γάτες , αλλά δεν βγαίνει τίποτα
με το να γεννάνε μετά , δεν θα περιοριστεί ποτε το φαινόμενο ...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:45, 05-09-08:

Πολύ σωστά! Γι' αυτό ακριβώς η πιο υπεύθυνη στάση δεν περιλαμβάνει μόνο το τάισμα των αδέσποτων της γειτονιάς μας, αλλά και τη στείρωσή τους.
Δες και εδώ.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 13:49, 05-09-08:

Δηλαδή πρέπει να τις εξημερώνω και μόλις με εμπιστεύονται αρκετά,
τις πάω στον κτηνίατρο για αποπαρασιτώσεις και στείρωση??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:54, 05-09-08:

Ναι.
Την αποπαρασίτωση μπορείς να τους την κάνεις και μόνος σου, δεν χρειάζεται γιατρός γι' αυτό.
Για τις στειρώσεις θα είναι ευκολότερο να συνεργαστείς με κάποιο σωματείο, θα έχεις βοήθεια -αν χρειαστεί- και καλύτερες τιμές από συνεργαζόμενους κτηνιάτρους.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:55, 05-09-08:

Βαλε κουμπαρα. μισό με ένα ευρώ την ημέρα να ρίχνεις θα έχεις μερικά στην άκρη για αποπαρασιτώσεις. Βάλε και καμιά αγγελία αν τις εξημερώσεις (γάτες για κήπο ή μεγάλο μπαλκόνι). Ειδικά αν σου κάνουν γατάκια.

Παράθεση

Costis

Δραστήριο Μέλος

O Costis έγραψε στις 14:13, 05-09-08:

Ωραία , σας ευχαριστώ!!! Θα ξεκινήσω έτσι και πιστεύω
να αποκτήσω και την δική μου γάτα αργότερα!!

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!!

Παράθεση

indrilgon

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 578 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 14:50, 05-09-08:

Ρε παιδιά , δεν είναι άδικο να ζείς σε ένα σπίτι
που σου απαγορεύουν να έχεις γάτα/σκύλο και η οικογένειά
σου να μην σε καταλαβαίνει?
Οχι πείτε μου ,γιατί Θεέ ,με έστειλες σε τέτοια οικογένεια, για να τα παίρνω
συνέχεια στο κρανίο?
Μα τι να κάνω, δεν μπορώ να ζήσω χωρίς
ζωάκια. Εχω παααααααααααρα πολλούς φίλους και φίλες αλλά
το να έχεις ένα δικό σου ζωάκι μέσα στο σπίτι είναι... αλλιώς!!
Και κάτι που μου την σπάει απίστευτα είναι το ότι έχω φίλους
που έχουν σκύλους ,γάτες και άλλα ζωάκια μέσα στο σπίτι και δεν
το εκτιμάνε! Δεν τα φροντίζουν καν! Δηλαδή αν οι γονείς τους δεν
έπαιρναν , αυτοί δεν θα ζητούσαν ποτέ (σκέτη παράνοια σου λέω)!!
Και να πείς δεν είμαι υπεύθυνος? Δεν τα φροντίζω? Να πώ εντάξει!

Δεν ξέρω έχω αγανακτήσει...Εγώ το θεωρώ ανωμαλία να βλέπεις
ένα γατάκι π.χ. και να το σιχένεσαι και να κάνεις σαν ηλίθιος
όταν εσύ ρε ζώο είσαι πολύ πιο σιχαμερός και βρωμιάρης !

Ουφ με συγχωρείτε για το ύφος αλλά με έχουν σκάσει. Να φανταστείτε
το σκυλάκι μου το έχω στης Θείας μου και κάνω κάθε μέρα 2km με τα πόδια για να πάω να το δώ και να το βγάζω βόλτες.

Τελικά το αποφάσισα.. Είμαι υιοθετημένος. Εξ ου και η ανεξήγητη και
αδικαιολόγητη ομορφάδα που διαθέτω...

:up::up:

Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ, η μητέρα μου μετά από τον θάνατο από μηχανάκι της σκυλίτσας μας και του γάτου μας από αυτοκίνητο δεν ήθελε να πάρουμε αλλά ζωάκια. Όταν λοιπόν ο μπαμπάς μου βρήκε την Φωφω γιρνόντας από την δουλειά (δεν άντεξε την γοητεία της και την μάζεψε) τη έφερε σπίτι και άφησε να την βρω εγώ(ήμουν τεσσάρων χρονών τότε) ξέροντας την αδυναμία μου στα ζώα, ε μετά η μητέρα μου θεώρησε ότι ήταν αντιπαιδαγωγικό να αποχωριστώ και άλλο ζωάκι σε τόσο τρυφερή ηλικία(ζνιφ) και την κρατήσαμε. Πλέον είναι μέλος της οικογένειας.:up::up::up:

Παράθεση

eimaikala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eimaikala
H eimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H eimaikala έγραψε στις 15:40, 31-12-12:

Γεια σας! (Δεν ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια, αν οχι συγγνωμη).
Χθες που πηγα βολτα με κατι φιλους μου στη σταση του λεωφοριου ειδαμε ενα μικρο γατακι. Μετα απο μια συζιτιση σχετηκα με τα ζωα και τις γατες εμαθα πως ενα αγορι απο την παρεα δεν τις συμπαθει και οτι πιο μικροσ τις πιραζε. Με ποιο τροπω μπορω να αλλαξω την γνωμη του?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 17:16, 31-12-12:

α δεν γινεται..
απ οσο εχω καταλαβει ειναι ολοκληρη κατηγορια ανθρωπων που δε νιωθουν...
ειναι αυτοι που θα προσπαθησουν να τις κλωτσισουν,που δε θα φρεναρουν με το αυτοκινητο(τι ζημια να κανει η γατα),μικροι ανετα θα βασανιζαν ενα γατι και ανετα θα το χτυπουσαν και το ιδιο ανετα θα εριχνα φωλα.
το πολυ πολυ αν ειναι της παρεας να μην κανει κατι αλλο εφοσον ειστε φιλοι και ξερει οτι θα σε πειραζε.
κατα τ αλλα ξερω δυστυχως παρα πολλους που συχαινονται γατες και σκυλια,πραγαματικα ομως..ουτε να τους πλησιασουν..
αλλη φαση τελειως...
τι να πεις..
εδω θα μου πεις υπαρχουν ακομα ''κυνηγοι''..αλλα αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 21:35, 31-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από eimaikala
Γεια σας! (Δεν ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια, αν οχι συγγνωμη).
Χθες που πηγα βολτα με κατι φιλους μου στη σταση του λεωφοριου ειδαμε ενα μικρο γατακι. Μετα απο μια συζιτιση σχετηκα με τα ζωα και τις γατες εμαθα πως ενα αγορι απο την παρεα δεν τις συμπαθει και οτι πιο μικροσ τις πιραζε. Με ποιο τροπω μπορω να αλλαξω την γνωμη του?
αν ερχοταν σε επαφη με μια γατα -με μια οικοσιτη καλυτερα γιατι ειναι πιο ημερες-ισως μπορουσε να καταλαβει ποσο μοναδικα πλασματα ειναι..αλλωστε τα αιλουροειδη ειναι τα πιο συγγενικα μετα τους πιθηκους ζωα στον ανθρωπο!
try,you got nothing to lose

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη catlin : 01-01-13 στις 04:09.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eimaikala

Νεοφερμένος

H eimaikala έγραψε στις 01:21, 01-01-13:

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Για την ακρίβεια είναι φίλος (απλώς) μιας κοπέλας από την παρέα κ πολλές φορές έρχεται κ αυτός βόλτες μαζί μας. Δεν έχω την οικειότητα να του μιλήσω πολύ άνετα , είμαι λίγο ντροπαλή, όπως σε έναν πιο οικείο γιατί φοβάμαι μην τσακωθούμε. Έχουν γίνει κ κάτι περιστατικά που των πείραξαν λίγο. Τώρα δεν μου φαίνεται από τα άτομα που θα κλότσαγαν μια γάτα ή να έκαναν κάτι παρόμοιο μου φαίνεται πολύ ευαίσθητος. Μήπως υπάρχει κανένας άλλως τρόπος?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:09, 01-01-13:

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση: Πως αντιμετωπίζεται η στενομυαλιά;
Ο στενόμυαλος άνθρωπος, δεν βλέπει έξω από τα όριά του. Μέχρι εκεί είναι ο κόσμος του. Ακόμα και αν του υποδείξεις παράθυρα και πόρτες, θα πεισμώσει περισσότερο. Γιατί η αλλαγή προϋποθέτει αγώνα. Ο στενόμυαλος άνθρωπος θα πεισμώσει γιατί εκείνος "ξέρει καλύτερα"
Η ξαδέρφη μου για παράδειγμα, κουβαλάει δυσειδαιμονίες του μεσαίωνα. Έχει κάνει δύο παιδιά τα οποία έχει φυσικά φροντίσει να εμποτίσει με τις "γνώσεις" της. Τα παιδιά της φοβούνται τις γάτες επειδή "έχουν τρίχες". Της κοπέλας αυτής της έχω μιλήσει αμέτρητες φορές, αλλά κάθε φορά με αντιμετωπίζει με ένα χαμόγελο που θα έλεγα ότι εμπεριέχει και μια δόση αλαζωνείας. Εκείνη ξέρει καλύτερα. Εγώ, που έχω ζώο στο σπίτι, στην ουσία δεν είμαι καθαρό άτομο. Ακόμα και αν το σπίτι μου είναι πιο καθαρό από το δικό της. Πιο φροντισμένο και πάντα στην εντέλεια. Την τελευταία φορά που ήρθε στο σπίτι μου, κλώτσησε τον γιο της στην κοιλιά, ο γιος της έπεσε με φόρα πάνω στην πόρτα, επειδή άγγιξε το...παιγνίδι του γάτου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eimaikala

Νεοφερμένος

H eimaikala έγραψε στις 12:55, 01-01-13:

Χριστέ μου. Τι ξαδέλφη είναι αυτη. Υπάρχουν κ άνθρωποι που αλλάζουν. Πχ ο πατέρας μου. Πριν δύο χρόνια ήρθε μια γάτα στα σπίτι μας κ ήθελανα την καταντήσουμε αλλά ο πατέρας μου εφημερίδα θηρίο. Δεν άφηνε να την ακουμπήσω ούτε να ανέβει καν στομ παλκόνι. Τώρα όχι μόνο ότι την χαϊδεύει κ μπαίνει μέσα στο Σπίτι πολλά βράδια πάει στο δωμάτιο των γονείων μου κ κοιτάτε μαζί τους πάνω στα κρεβάτι.
Κανένας τρόπος?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους