Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 130,678 εγγεγραμμένα μέλη και 713,716 μηνύματα σε 22,529 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 544 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 19:12, 01-01-15:

καταρχας καλη χρονια σε ολους!!

ας τα παρουμε απ την αρχη, πριν 6μηνες (λιγες εβδομαδες αφοτου εχασα τον πολυ-αγαπημενο μου σκυλακο) βρηκα τυχαια ενα μωρογατο τον Μπηλιο... ηταν δεν ηταν τοτε 2 μηνων. αρα σημερα πρεπει να ναι περιπου 8. γενικοτερα ζει μεσα-εξω, κυριως λογω της ηλικιωμενης γατας μου που εχω εδω και 17χρονια (ζωη να'χει). υστερα κι απο ενα πατατρακ που παθαμε μιας κι ειχε εξαφανιστει για 3 μερες (και σημερα επεστρεψε) θα τον εχουμε περισσοτερο μεσα, ειδικα μεχρι να στειρωθει.. το χω κανονισει για την ερχομενη εβδομαδα.. θα το καθυστερουσα κι αλλο, γιατι ενας γιατρος που τον ειχα παει τοτε μου'πε οτι καλο ειναι να περιμενω να αναπτυχθει πληρως (για να μη παρουσιασει προβλημα στο ουροποιητικο του, αν εχει το συνδρομο), να φτασει δηλαδη τους 9μηνες. μετα το σοκ των 3ημερων δε θα το καθυστερησω αλλο οπως ειπα και παραπανω!
οπως προειπα ζει μεσα-εξω κι εγω θεωρω οτι δεν ειχα δει ιδιαιτερα σημαδια του οτι ζηταει.. σημερα ομως μετα απο μια επιθεση στο χερι μου(μη παρεξηγηθω δεν ειμαι καμια υστερικη μ αυτα, θα σας το περιγραψω) αρχισα να αναρωτιεμαι μηπως οντως ζηταει;; μου'χε αρπαξει λοιπον το μανικι με το στομα του και δε του αφηνε με καμια δυναμη.. παει λεω το γατι τρελαθηκε. επισης, οταν καταφερνα να απεγκλωβιστω με κυνηγαγε να μ αρπαξει τα ποδια ή ο,τι μπορουσε και τυλιγοτανε ολοκληρος γυρω απ το ποδι ή το χερι.. αυτο που επιανα το μανικι ή το μπατζακι μου θυμιζε λιγο κατι αλλο που κανει συχνα και οταν το βλεπω προσπαθω να του το κοψω, πιπιλαει τα υφασματα.. κυριως τα πετσετε, φλις, κλπ.. εχω διαβασει οτι λεγεται wool sucking. υπαρχει περιπτωση αυτο να'χει σχεση κ με συμπεριφορες που δειχνουν οτι θελει να ζευγαρωσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 20:01, 01-01-15:

Καλή χρονιά! Παρακολουθούσα το θέμα σου και χάρηκα που επέστρεψε ο Μπήλιος σου!
Οι αρσενικοί όταν θέλουν να ζευγαρώσουν προσπαθούν να ακινητοποιήσουν το θηλυκό δαγκώνοντας του το σβέρκο. Αυτό προσπαθεί να κάνει και ο Μπήλιος νομίζω. Το έκανε και ο γάτος μου με τα μανίκια μου και μετά προσπαθούσε να καβαλήσει το χέρι μου. Όσο βγαίνει έξω και παίρνει ερεθίσματα μάλλον θα γίνεται και πιο έντονο. Το πιπίλισμα είναι άλλο πράγμα. Το καταλαβαίνεις επειδή φαίνεται σαν να θηλάζει, συνήθως κάνει και μασάζ με τα πατουσάκια.
Θαρρώ πως 8 μηνών είναι εντάξει για στείρωση, τότε έκανα και στον Σπύρο μου. Οι κτηνίατροι μας είχαν πει μετά τους 6/7 μήνες είναι εντάξει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:39, 02-01-15:

ευχαριστω!! καλη χρονια και σε σας!

ημουν σχεδον σιγουρη... ακου εκει να θελει να με καβαλησει. και τι κανουμε εκεινη την ωρα; εγω κλειδωθηκα σ αλλο δωματιο, αργοτερα που πηγα νομιζω του περασε κι ηταν τοσο καλοοος..! εν τω μεταξυ, λυπαμαι και τη καημενη μου τη Σουα, γιατι κι αυτη τη κυνηγαει κι ειναι κι ηλικιωμενη..θελω να τον παω τωραααα, αλλα τι να κανω που η γιατρος θα μπορει μετα τις 7/1. ενταξει λιγες μερες ειναι, δε νομιζω να βρω κι αλλον νωριτερα.

οσο για το πιπιλισμα, διαβαζα οτι συνηθως συμβαινει στα γατια που δεν απογαλακτιστηκαν στην καταλληλη ηλικια, βιαια κλπ.. αυτος δε ξερω πως απογαλακτιστηκε. αν λοιπον ισχυει, σκεφτομουν.. ακομα κανει σα μωρο, και θελει και να συνευρεθει;; τς τς τς....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 10:37, 02-01-15:

Καλημέρα. Εγώ τον φυσάω στο μουτράκι και ενοχλείται και σταματάει. Τώρα για την καημένη την άλλη την γάτα δεν ξέρω... Υπομονή μια εβδομάδα. Καλύτερα υπομονή για να τον πας στον κτηνίατρο που ξέρεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:44, 02-01-15:

Η Pepper με κάλυψε!
Όταν θα μεγαλώσει θα ηρεμήσει και θα πειράζει λιγότερο την άλλη γατούλα. Αν μπορείτε να της παρέχετε ένα μέρος όπου θα ανεβαίνει ψηλά, θα βρει την ησυχία της από τον μικρό και θα αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 16:27, 06-01-15:

σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια και τις συμβουλες.. αχ αυτη η καημενη μου Σουα, τι τραβαει.. ενταξει οσο γινεται τα εχω ξεχωρα (μακαρι να μπορουσα να εβαζα και χωρισματα στο σπιτι αλλα αυτο ειναι δυσκολο ετσι οπως ειναι η διαρυθμιση του), εχουμε κι ενα ψωρο κενο οποτε τον βαζω εκει μερικες ωρες αμα θελω να κανω καποια δουλεια ή ας πουμε το βραδυ που κοιμομαστε ετσι ωστε να μην εχουμε καμια απροοπτη ενοχληση μεσα στη νυχτα. γενικα ειναι πολυυ γλυκουλης και τρυφερουλης, μονο τωρα που μαλλον επειδη εχει αρχισει να ζηταει εχει γινει λιγο γκρινιαρουλης.. περιμενω πως κ πως ν ανοιξει η γιατρος κι αυριο μεθαυριο θα τον παω. οπως ειπα αυτη δεν ειναι η δικια μου αλλα ειναι εδω στη γειτονια, μια πολυ καλη.. ο δικος μου ειναι καμια ωρα με τ αμαξι (απλως τον ειχα βρει για 2η-3η γνωμη που εψαχνα κι απο τοτε κολλησα μιας και στο κατι παραπανω με καλυπτει παντα, η στειρωση μιας κι ειναι υποθεση ρουτινας θεωρω οτι ειναι οκ να τη κανω εδω που κ παλι δε λεω πως δεν ειναι καλη αυτη η γιατρος).
θα ηθελα να ρωτησω, αν πιστευετε οτι μετα τη στειρωση θα διορθωθει λιγο η ορμητικοτητα του ως προς τα χερια μας (καλα αυτο πες οκ) αλλα κι ως προς τη Σουα μου, που αν τη πετυχει απο πισω πηδαει πανω της.. ... κι επισης αν πιστευετε οτι θα ειναι περισσοτερο ασφαλης απ ο,τι πριν το να κυκλοφορει κι εξω, και πριν που κυκλοφορουσε ελεγχομενα ητανε, απλως μια μερα ξεμακρυνε περισσοτερο... μηπως λογω του οτι εχει φτασει 8μηνων εχει διαπλαθει ο χαρακτηρας και δε θ'αλλαξει; ή μηπως θα παρει λιγο καιρο;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,866 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:20, 06-01-15:

Καλή χρονιά και καλή επιτυχία με τη στείρωση
Στην ερώτησή σου αν θα μειωθεί η επιθετικότητά του στα χέρια, νομίζω σαφώς ναι, πιθανόν όχι άμεσα αλλά προοδευτικά. Κι αυτό γιατί η συμπεριφορά του οφείλεται στις ορμόνες που ρέουν άφθονες και που δεν εξαφανίζονται ξαφνικά με την επέμβαση, αλλά χρειάζονται κάποιο χρόνο που ποικίλει από έναν έως λίγους μήνες μέχρι να καταλαγιάσουν και τότε θα δείτε καθαρά τη διαφορά.
Για το έξω, αν γινόταν να μη βγαίνει καθόλου θα έλεγα είναι το ιδανικό. Ιδαίτερα μετά τη στείρωση που δεν έχει λόγο να ψάχνει για σεξουαλική συνεύρεση, διότι όσο και να'ναι, έξω ελλοχεύουν κίνδυνοι ατυχημάτων και διάφοροι άλλοι ανεξέλεγκτοι παράγοντες και, προκειμένου για την ασφάλειά του, στη θέση σου θα τον κρατούσα μέσα στο σπίτι. Εκτός κι αν υπάρχει αυλή η βεράντα με ασφάλεια ώστε να μη μπρορεί να απομακρυνθεί αν του έρθει η τάση προς εξερεύνηση και να έχει την ευκαιρία να παίρνει και τον αέρα του ταυτόχρονα

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 10:17, 07-01-15:

Υπάρχει αυλή κ βεραντα αλλα έτσι η διαρυθμιση που δυστυχως δε γίνεται να περιφραχτουν εντελώς.. το χα προσπαθήσει για όσο ηταν μωρακι κ μες τη μέρα τον είχα έξω, τότε ηταν κ καλοκαιρι κ για λίγο καιρό είχε κρατήσει.. αλλα όσο μεγάλωνε τόσο γινόταν αχρηστη η περιφραξη.. θα κοιταξω όσο μπορώ να κραταω μια ισορροπία, γιατι στεναχωριεμαι που ενοχλειται.κι η σουα μου. Αν και βλέπω οτι τη παρουσία του σιγά σιγά ίσως κ να την εχει συνηθισει..αυτό που δε μπορεί με τίποτα ειναι η επιθέσεις παιχνιδιού που της κάνει. Ελπίζω με τη στειρωση αργά ή γρήγορα να.διορθωθεί οπως είπες, ετσι κι αλλιώς θα την έκανα, δε με επηρεάζει αυτο.. απλά σίγουρα ειναι κατι θετικό. Να προσθέσω επίσης οτι όσες.μέρες τον έχουμε εντος, έχω προσεξει οτι δε σημαδευει περιοχές.. καλό αυτο, με κάνει να πιστεύω οτι δε ζευγαρωσε, αν και αυτο δε λύνει το πρόβλημα με τα τοοσα αδεσποτακια....

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 00:32, 01-02-15:

Καλησπερα. Ειχα βρει τον μαξ 20 ημερων στο δρομο. Τον πηρα σπιτι και πλέον ειναι μελος της οικογένειας. Δεν ειναι 5 μηνών.. και ηδη εχει αρχισει να ψεκάζει την αμμο, βλεπω πολλές φορες να γλυφεται και να εχουν ερεθιστει τα γεννητικά του όργανα.. και επισης εχω μια γατουλα π ταιζω εξω απο το σπίτι. Όταν την βαζω μεσα ο μαξ την καβαλαει!!!! Βεβαια δεν την φτανει... Ειναι δυνατόν απο 5 μηνών;
εκτός οτι με δαγκωνει κ παραμονεύει οταν ανοιγω πορτες να πεταχτει εξω!!! Θέλει σαν τρελος να βγαίνει εξω...
Εγω που τον εχω σαν πριγκιππα κλαψ αν εβλεπε πορτα ανοιχτή θα ειχε φυγει και δεν θα ειχε κοιταξει πισω.. ειναι απίστευτα ζωηρος.... ποτε λετε να τον στείρωσω; γίνεται απο 6 μηνών; ελπιζω να ηρεμήσει..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 09:29, 02-02-15:

Καλημέρα και να τον χαίρεσαι τον Μαξ σου! Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησε λίγο νωρίς να έχει ορμές ο γατούλης σου, αλλά συμβαίνει. Είναι βλέπεις τώρα και περίοδος αναπαραγωγής! Σ΄αυτό οφείλεται κυρίως η όλη του συμπεριφορά αλλά και με το γεγονός ότι είναι μικρούλης βέβαια ακόμη και συνεπώς πιο ζωηρός. Θα δεις που με τον καιρό θα ηρεμήσει και πόσο μάλλον από τη στιγμή που θα στειρωθεί, θα μειωθεί κατά πολύ και η τάση φυγής που έχει! Από 6 μηνών μπορεί να στειρωθεί, οπότε αφού ξεκίνησε να χει από τώρα ορμές καλό είναι να μην το καθυστερήσεις περισσότερο. Συζήτησέ το και με τον κτηνίατρό σας βέβαια

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 17:17, 03-02-15:

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ο κτηνίατρος μ ειπε οτι ειναι μικρός και καλο θα είναι να περιμενω να γινει 1!!!! Επισης οταν τον πήγα για πρωτη φορα να τον δει του εκανε ενα εμβολιο κ μ λεει ξανα ελα σε 1 χρονο. Εγω νομιζα οτι πρεπει να κανει καθε 2 μηνες π ειναι μικρο... γνωριζεις κατι τετοιο;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,866 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:07, 03-02-15:

Σου είπε να πας σε 1 χρόνο προκειμένου να του γίνει στείρωση? Μου φαίνεται κάπως αργά, δεν νομίζεις?Μέχρι τότε πόσους οίστρους θα περάσει ακόμα?
Το καταλαβαίνω οτι 5 μηνών είναι μικρός ακόμα και ξέρω οτι οι κτηνίατροι συνιστούν να στειρώνουν τα αρσενικά όχι νωρίτερα από τους 8 μήνες ζωής τους, ώστε να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξή τους και για την πιθανότητα να αποφύγουν στο μέλλον προβλήματα με το ουροποιητικό τους (που έχουν παρατηρηθεί, χωρίς να είναι και σίγουρο).
Στη θέση σου θα ζητούσα και τη γνώμη δεύτερου κτηνιάτρου..

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 18:56, 05-03-15:

Ο γάτος μ ο Μαξ είναι 5 με 6 Μηνών στο περίπου...! Ώρες ώρες η άμμος του μυρίζει περίεργα.....άλλες φορές καθόλου.. σκέφτομαι αν συνεχιστει η μυρωδιά.. να πάω για στειρωση αλλά φοβάμαι σχετικα με το ουρολογικο πρόβλημα που παθαίνουν τα αρσενικά γάτια μετά την στειρωση παίζει ρόλο αν τον στειρωσώ μικρο η παίζει ρόλο η διατροφή μετά την στειρωση?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:21, 05-03-15:

Χριστίνα, τα αρσενικά γατιά συνηθίζεται να τα στειρώνουν όχι πριν περάσουν 8-9 μήνες, γιατί η σεξουαλική τους ωρίμανση καθυστερεί περισσότερο από εκείνη των θηλυκών. Το γιατί η άμμος του μυρίζει περίεργα δεν είμαι σε θέση να ξέρω ή αν παίζει η πιθανότητα έχει πρώιμη σεξουαλική αφύπνιση, αυτό μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να το ξέρει Τώρα για το ουρολογικό που σε ανησυχεί, ναι υπάρχει μια τέτοια θεωρία σχετικά με τη στείρωση που συντελείται νωρίς, αλλά δεν είναι τεκμηριωμένη επαρκώς. Αντίθετα, η διατροφή παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο και , πάντως, το μεγαλύτερο η ιδιαίτερη οργανική κατάσταση κάθε γατιού.
Επειδή όμως είμαι γατο-κοριτσο-μάνα, ας σου πουν καλύτερα οι γατο-αγορο-μάνες της παρέας, που γνωρίζουν εκ πείρας

Παράθεση

Myriam 1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Myriam 1
H Myriam 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Myriam 1 έγραψε στις 14:35, 03-04-15:

Γεια σας γατοφιλοι! Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ταΐζω εδώ και καιρό έναν αδέσποτο γάτο 3ετων και σκέφτομαι να τον στειρώσω ..Θα αλλάξει η συμπεριφορά του; Είναι αργά για στείρωση ή όχι; Ευχαριστώ!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:51, 03-04-15:

Ποτε δεν ειναι αργα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:17, 03-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Myriam 1
Γεια σας γατοφιλοι! Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ταΐζω εδώ και καιρό έναν αδέσποτο γάτο 3ετων και σκέφτομαι να τον στειρώσω ..Θα αλλάξει η συμπεριφορά του; Είναι αργά για στείρωση ή όχι; Ευχαριστώ!
Ποτέ δεν είναι αργά όπως λέει και η φίλη Nelliel, αντίθετα μόνο καλό θα του κάνεις και θα του προσθέσεις χρόνια ποιοτικά.
΄Οσο για την συμπεριφορά του, το μόνο που θα αλλάξει είναι πως δεν θα έχει ανάγκη να ζευγαρώσει και έτσι θα γλυτώσει από πολλά, όπως καυγάδες με τα άλλα αρσενικά αλλά και πιθανότητα να κολλήσει κάποιες αρρώστειες είτε από τους καυγάδες, είτε από το ζευγάρωμα το ίδιο.
Οπότε βουρ και με το καλό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myriam 1

Νεοφερμένος

H Myriam 1 έγραψε στις 11:08, 05-04-15:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 18:31, 05-04-15:

Σχετικά με την στείρωση: Τον Τσε τον στειρώσαμε 3μισυ ετών γιατί ήταν μόνος στο σπίτι και δεν είχε δειξει σημαδια οίστρου. Τον Ευτύχη που είναι ο τρίτος μας γάτος τον στειρώσαμε 6 μήνων. Από τους 6 μήνες και ύστερα είναι μια χαρά να γίνεται στείρωση. επισης μην ανησυχείτε καθολου για την επεμβαση. Σας μιλάει η υπερυστερική.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myriam 1

Νεοφερμένος

H Myriam 1 έγραψε στις 13:50, 09-04-15:

Ευχαριστώ Red Cat!

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nataso
H nataso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H nataso έγραψε στις 10:44, 10-05-15:

Ο γάτος είναι σχεδόν 9μηνων ragdoll και εδώ και λιγες μέρες φωνάζει και επιθυμεί να ζευγαρώσει με θηλυκιά που είναι στην αυλή .Η κτηνίατρος επιμένει να περιμένουμε μέχρι να γίνει ενος έτους για την στείρωση , διότι η ράτσα αυτή αργεί να ενηληκιωθει ,όμως είναι κουραστικό να τον βλέπω να υποφέρει .Απο την αλλη μεριά δεν θέλω να του κάνω κακό στην υγεια του και στην ουρήθρα του όπως μου λέει η κτηνίατρος ....Απο την εμπειρία σας τι πρεπει να κάνω; Ευχαριστώ πολύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nataso : 10-05-15 στις 14:16.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:21, 10-05-15:

Να τον πας για στειρωση αμεσα. Στο εξωτερικο τα στειρωνουν απο 2 μηνων χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 22:57, 15-05-15:

Τελικά τον στειρωσα σήμερα μετα απο αρκετή πίεση διότι είχαν και οι 2 κτηνίατροι που μιλησα αντιρρήσεις λόγω ηλικιας -9 μηνών .Ακόμη βέβαια δεν έχει ξυπνήσει απο την νάρκωση ( στις 9 τον παρέλαβα ). Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες σας, παρόλο που με φοβισαν οι κτηνίατροι οτι βιαζομαι και βάζω σε κίνδυνο το ζωάκι δεν αντεχα να τον βλέπω άλλο να υποφέρει και να μαλώνει εξω!! Ελπίζω να εκανα το σωστο!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:04, 15-05-15:

Σιδερένιος και καλωσήρθε στο κλαμπ των στειρωμένων!
Μην ανησυχείς, δεν θα μετανοιώσεις που τον στείρωσες. Το αντίθετο, θα σταματήσει να ταλαιπωρείται από τις ορμές του (κι εσείς από τις συνέπειες των ορμών του). Εύχομαι μια ομαλή και γρήγορη ανάρρωση

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:50, 16-05-15:

Θα εκπλαγεις ποσο χαρουμενος θα γινει και παλι! Απο αυριο κιολας θα διαπιστωσεις ποσο αυξημενη ορεξη θα εχει για παιχνιδι! Το ζωακι δεν το εβαλες σε κανεναν απολυτως κινδυνο. Αντιθετα οι κτηνιατροι αυτοι το εβαζαν! Τωρα δεν θα μαλωνει με τις γατες εξω (συνιστω να μην τον αφηνεις να βγαινει) και δεν θα κινδυνευει να κολλησει θανατηφορες ασθενειες, ουτε να παθει αποστηματα! Καλη αναρρωση, αν και δεν χρειαζεται να σου την ευχηθω γιατι το πρωι θα εχει επανελθει και θα συμπεριφερεται σαν να μη συνεβη τιποτα

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 16:01, 16-05-15:

Ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας. Σημερα ειναι καλυτερα ο γατουλης ομως καμια διαθεση για παιχνιδια δεν εχει....το μυαλο του ειναι παλι πως θα βγει εξω και γκρινιαζει να τον αφησω!Φυσικα δεν θα τον αφησω να βγει, ομως ποσες μερες λετε να κρατησει ολη αυτη η τρελα του να την κοπανησει? Ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας και ευχομαι να εκανα το σωστο για το ζωακι και να μην βιαστηκα οπως μου λενε εδω...Με εχουν γεμισει ενοχες!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 16:56, 16-05-15:

Σε πολλους γατους ολα αυτα κοβονται αμεσως μετα την στειρωση και σε αλλους απο 2 εβδομαδες μεχρι και 6 μηνες. Δεν βιαστηκες καθολου για την στειρωση, αλλα καθυστερησες. Αν τον ειχες στειρωσει νωριτερα δεν θα σου γκρινιαζε τωρα για να βγει εξω. Να μη νιωθεις καθολου ενοχες. Αντιθετα μαλιστα αυτοι οι κτηνιατροι θα πρεπει να νιωθουν που σε εκαναν να την καθυστερησεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 16-05-15:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Nelliel.
Κατά τη δική μας κτηνίατρο, οι 9 μήνες είναι το "όριο". Άλλοι γατούληδες "αφυπνίζονται" σεξουαλικά λίγο πιο αργά, άλλοι και λίγο νωρίτερα, εξαρτάται από τη ράτσα, τις συνθήκες διαβίωσης, την ιδιοσυγκρασία κλπ.
Ωστόσο το οτι άργησες λίγο δεν είναι κάτι τραγικό (κάλιο αργά παρά...αργότερα ). Μόνο να είσαι προετοιμασμένη και να γνωρίζεις οτι, επειδή στειρώθηκε πρόσφατα, πιθανότατα έχουν απομείνει στον οργανισμό του οι αναπαραγωγικές ορμόνες οπότε ενδέχεται να συνεχίσει αυτή την συμπεριφορά για λίγο καιρό ακόμα. Μην ανησυχείς όμως, σιγά-σιγά και όσο θα περνάει ο καιρός, οι ορμόνες θα λιγοστεύουν μέχρι να εκλείψουν εντελώς, κι έτσι θα ξεχάσεις κι εσύ κι εκείνος το συγκεκριμένο θέμα που πλέον δεν θα σας προβληματίζει

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 23:06, 16-05-15:

Ευχαριστω αλλη μια φορά ολους για τις συμβουλες σας ! Η κτηνίατρος μου κολλάει στο θέμα της ηλικιας για να μην συμβεί κάμια λιθίαση λόγω μικρής ουρήθρας .Τώρα βέβαια οτι είναι να γίνει θα γίνει και θα φροντισω κι εγώ με ειδική τροφή για στειρωμενα για να μειώσουμε τις πιθανότητες καθώς και με το νερό με λιγοτερο μαγνήσιο.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:17, 17-05-15:

Αν το γατακι ηταν 2-3 μηνων θα καταλαβαινα τους ενδοιασμους σου και της κτηνιατρου σου, αλλα μιλαμε για εναν γατο 9 μηνων που ηδη εχει ωριμασει αρκετα και εκδηλωνει σεξουαλικη συμπεριφορα. Αλλα ακομα και αν ηταν 2 μηνων, δεν θα υπηρχε προβλημα με την ουρηθρα του. Το μαγνησιο στο νερο που πινει δεν χρειαζεται να σε απασχολει και μη δινεις σημασια σε πολλους εδω που εχουν παθει ψυχωση με τα ποσοστα του. Αν θελεις να μη παθει ουρολιθιαση και να μην ανησυχεις για μαγνησιο και δεν ξερω και εγω τι αλλο, δινε του αποκλειστικα υγρη τροφη. Οσο τρεφεται με ξηρα ο κινδυνος παραμενει, ανεξαρτητα με το αν η τροφη ειναι ειδικη ή οχι. Πιο επικινδυνη ειναι η διαταραγμενη οξυτητα των ουρων του και η χαμηλη περιεκτικοτητα τους σε νερο, παρα το μαγνησιο καθεαυτο. Εννοειται πως πρεπει να διατηρεις τον γατουλη σου σε φυσιολογικο βαρος γιατι και αυτο παιζει ρολο στην εμφανιση της νοσου.

Παράθεση

nataso

Νεοφερμένος

H nataso έγραψε στις 08:57, 17-05-15:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , θα κάνουμε όλοι οτι καλυτερο μπορούμε....

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:03, 13-10-15:

γεια σας... δεν ξερω αν εχω μπει στο καταλληλο θεμα παντως αυτο που με αφορα ειναι η στειρωση... ο Τομ μου εκλεισε του 6 μηνες κ δυο μερες μετα αρχισε να φερεται περιεργα κραταει δαγκωνοντας το χερι μας και αφηνει υγρα... πιστευω πως σιγα σιγα πρεπει να βαζω σε πλανο την στειρωση σωστα? μου ειχαν πει στον 7ο μηνα αλλα βλεπω πως τρελαινεται απο τωρα ψαχνοντας θηλικια γατα... μενω θεσσαλονικη δεν ξερω καλο και οικονονιμο γιατρο ομως αλλα θα επικοινωνησω με 2-3 πρωτα φυσικα...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 22:25, 13-10-15:

Ναι είναι καλή ηλικία για στείρωση. Ξέρω για μια πολύ φθηνή στο πανόραμα, την έχει κι εδώ στις λίστες με τους κτηνιάτρους. Αλλά κάνε και εσύ μια ερώτηση εδώ κι εκεί.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:34, 13-10-15:

δηλαδη να αρχισω να ρωταω και την αλλη βδομαδα να κλεισω ραντεβου? δεν ειναι νωρις ετσι? με αγχωνει η διαδικασια το πρωτο μου γατακι ειναι σε ευχαριστω παντως

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:39, 13-10-15:

Μην ανησυχείς, η στείρωση στα αρσενικά είναι μια σχετικά απλή επέμβαση σε σύγκριση με την πολύπολοκη που γίνεται στα θηλυκά.
Πολύ σύντομα θα συνέλθει από τη νάρκωση και θα ξαναρχίσει τις αγαπημένες του δραστηριότητες

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 23:48, 13-10-15:

μακαρι σε ευχαριστω πολυ... ειναι ακριβη η στειρωση για αρσενικα? μου ειπαν καπου 100 ευρω στην κτηνιατρικη ΑΠΘ αλλα μου φαινονται αρκετα γιατι εχω ακουσει και με 50 σε κτηνιατρο...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:15, 14-10-15:

Η τιμή της στείρωσης για τα αρσενικά, λόγω της απλούστερης διαδικασίας, συνήθως είναι 20-30 ευρώ φθηνότερη. Για τη δική μου που είναι θηλυκή μου είχε πάρει 100 ευρώ(2,5 χρόνια πριν, αλλά οι τιμές λόγω της οικον. κρίσης δεν έχουν ανέβει, τουναντίον), άρα μια τιμή 60-70 ευρώ τη θεωρώ λογική τιμή. Αν βρεις και με 50, ακόμα καλύτερα, μόνο φρόντισε να είναι ένας γιατρός που θα εμπιστεύεσαι να παρακολουθεί τον Τομ και που θα υπολογίζεις και στο μέλλον οτι θα τον συμβουλεύεσαι

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 09:16, 14-10-15:

Εγώ πλήρωσα περίπου 100 ευρώ μαζί με τα αναλώσιμα. 80 ευρώ για την επέμβαση, 6.5 τα χάπια της αντιβίωσης και κάτι λίγα ακόμα για το κολάρο Ελισάβετ. Ναι μπορείς να βρείς καλό κτηνίατρο και με λιγότερα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 12:42, 14-10-15:

Επικοινωνησα με 2 κτηνιατρους... ο ενας μου ειπε γυρω στα 50 ευρω και μια 15 ευρω... δεν ειναι υπερβολικα λιγο για στειρωση τα 15? εγω 25 εδινα για καθε εμβολιο... δεν ξερω δεν μπορω να εμπιστευτω ευκολα... ολοκληρη επεμβαση θα γινει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:50, 14-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
Επικοινωνησα με 2 κτηνιατρους... ο ενας μου ειπε γυρω στα 50 ευρω και μια 15 ευρω... δεν ειναι υπερβολικα λιγο για στειρωση τα 15? εγω 25 εδινα για καθε εμβολιο... δεν ξερω δεν μπορω να εμπιστευτω ευκολα... ολοκληρη επεμβαση θα γινει.
Τα 15 μου φαίνονται κι εμένα πολύ λίγα. Ούτε τα υλικά της επέμβασης δεν θα κοστίζουν τόσο...
Βέβαια πολλοί ρίχνουν τις τιμές σημαντικά για να χτυπήσουν άλλους κτηνίατρους ή για άλλους λόγους δικούς τους, πάντως εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να στειρώσω με 15 ευρώ ούτε κάποιο από τα αδέσποτά μου.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 12:55, 14-10-15:

ακριβως ουτε εγω μπορω να εμπιστευτω... η λογικη τιμη ως φθηνη ειναι των 50 για μενα... και μου ειπαν να περιμενω αλλη 1 εβδομαδα ή και 2 αλλα ολο νιαουριζει και κυνηγαει τα χερια μας και ψεκαζει δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω πολυ...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:54, 14-10-15:

Θα συμφωνησω με την φιλη μας Βασω σε αυτα που λεει.Καλυτερα να μην τσιγκουνευτεις τα χρηματα για τη στειρωση ,πηγαινοντας για πιο φθηνα σε εναν μη πεπειραμενο γιατρο και μετα εχει προβλημα ο γατουλης σου.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:57, 14-10-15:

δεν πρεπει να ανησυχεις γιατι στα αρσενικα ειναι πολυ πιο απλο. θα συμφωνησω και γω οτι δεν θα εμπιστευομουν με τοσο χαμηλη τιμη τον κτηνιατρο αυτο εκτος και αν μου τον ειχανε συστησει και ηξερα απλα οτι κανει καλη τιμη. Εγω Κυπρο μενω και φθηνοι δεν ειναι οι κτηνιατροι αλλα κανονικα για τα αρσενικα ο δικος μου κτηνιατρος χρεωνει 60 και μου εκανε καλυτερη τιμη 50 ευρω. Του ειχαν δωσει και αντιβιωση τον πηγα σπιτι και μετα απ 3 ωρες συνηλθε και τον πηγα πισω γιατι ζει εξω. Ειναι οντως προβλημα το ψεκασμα αλλα με τη στειρωση θα εξαλειφθει

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:19, 14-10-15:

Να ρωτησω κατι εσας που εχετε αγορακια μια και εγω απεκτησα τωρα και θα μπουν και μενα σε αυτη τη διδικασια στειρωσης και δεν εχω πειρα,ειχα κοριτσακια,εχω διαβασει βεβαια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι τα αρσενικα γατακια ωριμαζουν σεξουαλικα 8-9 μηνων.Μιλουσε ενας κτηνιατρος και τον ρωτησαν εαν τα αρσενικα γατακια που στειρωνονται μικρα στο μελλον μπορει να δημιουργησουν ουρολογικο προβλημα και αυτος απαντησε οτι ναι , υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει.Εμενα η αδελφη μου στειρωσε το γατουλη της, ενος χρονου και ποτε δεν του δημιουργηθηκε ουρολογικο προβλημα και ειναι τωρα 11 χρονων,το ταιζει ξηρη τροφη και ελαχιστη υγρη.Εσεις που εχετε γατουληδες μπορειτε να πειτε την γνωμη σας απο την εμπειρια σας για αυτο,παιζει ρολο η ηλικια η οχι;

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 18:03, 14-10-15:

Και μένα ο πρώτος μου γάτος είναι... μου είπαν και μένα καλύτερα 7 μηνών να στειρωθει απλά τώρα τον βλέπω ότι βασανίζεται λερώνει κλαίει δεν ξέρω αν μπορώ έτσι για άλλες 20-30 μέρες πχ... αλλά άμα είναι για το καλό του θα κάνω την προσπάθεια να περιμένω κάνοντας υπομονή...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:18, 14-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Να ρωτησω κατι εσας που εχετε αγορακια μια και εγω απεκτησα τωρα και θα μπουν και μενα σε αυτη τη διδικασια στειρωσης και δεν εχω πειρα,ειχα κοριτσακια,εχω διαβασει βεβαια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι τα αρσενικα γατακια ωριμαζουν σεξουαλικα 8-9 μηνων.Μιλουσε ενας κτηνιατρος και τον ρωτησαν εαν τα αρσενικα γατακια που στειρωνονται μικρα στο μελλον μπορει να δημιουργησουν ουρολογικο προβλημα και αυτος απαντησε οτι ναι , υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει.Εμενα η αδελφη μου στειρωσε το γατουλη της, ενος χρονου και ποτε δεν του δημιουργηθηκε ουρολογικο προβλημα και ειναι τωρα 11 χρονων,το ταιζει ξηρη τροφη και ελαχιστη υγρη.Εσεις που εχετε γατουληδες μπορειτε να πειτε την γνωμη σας απο την εμπειρια σας για αυτο,παιζει ρολο η ηλικια η οχι;
Εγώ πιστεύω Φλώρα μου πως στην εμφάνιση του συγκεκριμένου προβλήματος υγείας, δύο πράγματα έχουν να κάνουν. Το ένα είναι φυσικά η προδιάθεση και το άλλο είναι η διατροφή.
Εγώ μέχρι τώρα είχα δύο αγόρια, το Κοκάκι μου που στειρώθηκε 6 μηνών γιατί τότε από τους 6 μήνες στειρώνονταν και τα αρσενικά και δεν μπήκε ποτέ του σε αναπαραγωγική φάση. Και τον γνωστό (και μη εξαιρετέο) Κόναν μου που επειδή είναι πιο πρόσφατο απόκτημα, στειρώθηκε αφού έκλεισε τους 8 μήνες και αφού ξεκίνησε να ψεκάζει και να αναζητάει να ζευγαρώσει. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα αγόρια μου και το ουροποιητικό τους αλλά (το πιστεύω και δεν μου το βγάζει κανείς από το μυαλό) αυτό που πιστεύω πως βοηθάει είναι πως τρώνε πολύ κονσέρβα.
΄Ολα μου τα γατιά τρώνε τουλάχιστον 3 γεύματα (όχι τεράστια εννοείται) από κονσέρβα και την ξηρή την έχουν σαν σνακ. Η αλήθεια βέβαια είναι πως ξεπαραδιάζομαι, θέλω γύρω στα 200 ευρώ το μήνα για τροφές (δικά μου ξηρή συν κονσέρβες και αδέσποτα το ίδιο πάλι) αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.
Πιθανόν τα αγοράκια μου να μην είχαν ποτέ τους προδιάθεση και να ήμουν τυχερή, εγώ όμως πιστεύω πως ακόμα και να την είχαν, με την διατροφή που τους κάνω πάλι δεν θα είχαν πρόβλημα.
Τα έλεγα και στην κόρη μου κι εκείνη προτίμησε να πιστέψει τους κτηνίατρους και φθάσαμε στο σημείο να χάσουμε τον γάτο της μόλις 2,5 χρονών από αυτή την πάθηση...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:31, 14-10-15:

Δηλαδη και τα αστειρωτα αρσενικα γατια παθαινουν ουροποιητικο προβλημα ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,805 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 14-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Δηλαδη και τα αστειρωτα αρσενικα γατια παθαινουν ουροποιητικο προβλημα ;
Παθαινουν,αλλα πολυ πιο σπανια.Κυριως στα στειρωμενα εμφανιζεται.
Οσον αφορα την ηλικια,ναι...καποιες ερευνες ή στατιστικες δειχνουν οτι οσο πιο νωρις στειρωσεις τον αρσενικο γατο,τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχει να παθει ουρολιθιαση.
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,αλλα ναι..εχω διαβασει τετοια αρθρα.
Θα ελεγα οτι το παν μετρον αριστον...ισχυει και εδω.
Ουτε πολυ μικροι,δηλαδη 6 μηνων(εκτος αν επιβαλλεται),ουτε και πανω απο ενος χρονου.
7,8,9 μηνων ειναι μια χαρα πιστευω.Εκτος αν αρχιζει να ψεκαζει ..οποτε εκει επιβαλλεται να στειρωθει.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:03, 14-10-15:

Αρα αφου εμφανιζεται περισσοτερο στα στειρωμενα,αν ηταν θεμα διατροφης η προδιαθεσης θα ειχαμε το ιδιο ποσοστο ουροποιητικου προβληματος και στα αστειρωτα.Λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο ,μηπως εχουν βαση αυτα που λενε τα αρθρα και ορισμενοι κτηνιατροι να μην τα στειρωνουμε σε μικρη ηλικια τα αρσενικα γιατι δεν εχει αναπτυχθει καλα η ουρηθρα και λογω στενοτητας παθαινουν ουρολιθιαση;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:09, 14-10-15:

Φλώρα μου δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο και εντελώς σίγουρο στην ιατρική. Πιθανότητες υπάρχουν και μ' αυτές παίζουμε κι εμείς κάνοντας το καλύτερο που μπορούμε και το ίδιο κάνουν και οι κτηνίατροι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους