Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 130,917 εγγεγραμμένα μέλη και 713,750 μηνύματα σε 22,531 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 334 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου διώχνει το γατάκι της

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ginny
H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 15:45, 24-08-11:

Γεια σας,
Είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα τη βοήθειά σας... Η γάτα μου γέννησε πριν τέσσερις μήνες τέσσερα γατάκια τα οποία τα δώσαμε για υιοθεσία. Το ένα από αυτά το δώσαμε σε συγγενή μας ο οποίος ζει περίπου δύο χιλιόμετρα μακριά από εμάς. Τη μέρα που του το πήγαμε και ενώ το βγάζαμε από το κουτί μεταφοράς αυτό έτρεξε φοβισμένο και κρύφτηκε πίσω από κάτι δέντρα (ζούμε σε χωριό). Το ξέρω ήταν πολύ μεγάλη απροσεξία εκ μέρους μας. Το ψάχναμε αλλά αυτό είχε εξαφανιστεί. Το θέμα είναι ότι σήμερα, δύο εβδομάδες μετά, βρήκαμε το γατάκι στην εξώπορτα του σπιτιού μας (περπάτησε δύο χιλιόμετρα και βρήκε το σπίτι)!!! Ήταν πολύ χαρούμενο και φαινόταν υγειέστατο. Το πρόβλημα; Πλησίαζε τη μαμά του χαρούμενο και εκείνη του έκανε τα κλασικά κχχχχχχ... και το χτυπούσε με την πατούσα της - ούτε λόγος να πάει κοντά του με τη θέλησή της. Είμαστε σε μεγάλο δίλλημα: να δώσουμε ξανά το γάτακι πίσω ή να το κρατήσουμε; Και αν το κρατήσουμε πώς θα τα καταφέρουμε να έχουμε τη Τζίνι (η μαμά γάτα) και το μικρό στο ίδιο σπίτι ενώ του φέρεται τόσο επιθετικά;;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 17:07, 24-08-11:

καλησπέρα τζίνι!
αν θέλετε να το κρατήσετε το γατάκι με τον καιρό θα εξοικειωθούν με την μαμά του...
δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα!
νομίζω στο φόρουμ υπάρχει και ένα σχετικό άρθρο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,810 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:54, 24-08-11:

Καλησπέρα.Είναι απολύτως φυσιολογική η αντίδραση της γάτας σας.Ακόμα και να μην το είχατε χάσει,πάλι η μάνα τα ίδια θα έκανε.Οι γάτες όταν απογαλακτίσουν τα γατάκια τους τα διώχνουν για να ανεξαρτητοποιηθούν.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχουν πρόβλημα συμβίωσης.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:06, 24-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ginny
Γεια σας,
Είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα τη βοήθειά σας... Η γάτα μου γέννησε πριν τέσσερις μήνες τέσσερα γατάκια τα οποία τα δώσαμε για υιοθεσία. Το ένα από αυτά το δώσαμε σε συγγενή μας ο οποίος ζει περίπου δύο χιλιόμετρα μακριά από εμάς. Τη μέρα που του το πήγαμε και ενώ το βγάζαμε από το κουτί μεταφοράς αυτό έτρεξε φοβισμένο και κρύφτηκε πίσω από κάτι δέντρα (ζούμε σε χωριό). Το ξέρω ήταν πολύ μεγάλη απροσεξία εκ μέρους μας.
Δε το αναγνωρίζει σαν δικό της. Αυτό γίνεται όπως μου έχει πει ένας κτηνίατρος φίλος μου γιατί όταν τα ακουμπάει ανθρώπινο χέρι αλλάζει η μοιρωδια τους και η γάτα δε τα αντιλαμβάνεσαι σαν δικό της.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,810 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:10, 24-08-11:

Όχι,δεν είναι απο αυτό και το γνωρίζω και στην πράξη.Αυτά είναι παλαιότερες θεωρίες.Η γάτα ούτως ή αλλως διώχνει τα γατάκια της απο κάποια φάση και μετά.Τα διώχνει για να γίνουν ανεξάρτητα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 18:28, 24-08-11:

fockos, νομίζω ότι συνίσταται κιόλας το να έχει επαφή ο άνθρωπος για λίγα λεπτά με τα νεογέννητα γατάκια μέχρι αυτά να απογαλακτιστούν ώστε να εξοικειωθούν με τον άνθρωπο και να κοινωνικοποιηθούν.
Το υπερβολικό χάϊδεμα" τους δεν συνίσταται για να μην γίνει αυτό που είπες, τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ.
Θεωρώ πιθανόν να συμβαίνει αυτό που είπε η Έφη, εμένα πχ μια γάτα που φρόντιζα και γέννησε άρχιζε ξαφνικά να τα διώχνει όταν ήταν σε θέση να τραφούν μόνα τους.
Βέβαια μετά μου τα παράτησε κι έφυγε σ' άλλη γη κι άλλα μέρη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 18:39, 24-08-11:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... Το είχα ξανάκουσει αυτό για τον απογαλακτισμό, απλά δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο επιθετική. Δυσκολεύομαι να αποφασισω όμως αν θα το κρατήσω ή όχι.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 23:24, 24-08-11:

Το σύνηθες είναι να τα διώχνει η ίδια η γάτα αλλά όταν έχουν φτάσει τους 3 μήνες και βάλε. ( και όχι πάντα)

Εδώ έχουμε άλλη περίπτωση. Ακόμα και αδερφάκια να είχαν χωριστεί για 1 βδομάδα θα είχαμε το γνωστό χχχχ. Η γάτα διεκδικεί το χώρο της και την αγάπη μας και φυσικά ζηλεύει.
Σαν τώρα θυμάμαι τη πρώτη μου γάτα όταν γέννησε πρώτη φορά το 86.. Σα παιδάκια κι εγώ και ο αδερφός μου πιάναμε και χαϊδεύαμε τα μικρά. Στις 2 μέρες η Ιουλία ( Siam) τα εξαφάνισε και έκανε τρελές τούμπες χαράς που όλα τα χάδια πλέον θα ταν δικά της. Φυσικά της πρήστηκε το στήθος και είχαμε άλλου είδους τρεχάματα μετά.
Σε μια βδομαδούλα το πολύ θα είναι πάλι οκ

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:48, 24-08-11:

εξαρταται παντα απ το χαρακτηρα καθε γατας,ειχα γατα που θυλαζε τα δικα της και της κορης της,η οποια κορη τα παρατουσε με το που γενναγε,ειχα γατα που παρολο που εκανε γατια,τον πατσινο τον θυμαζε μεχρι μεγαλο,κι ας τον ειχα υιοθετησει απο μωρακι,εκεινη εμενε στην αυλη εκεινος μεσα,οταν εβγαινε επαιζε και θυλαζε τη μανα του.εχω ακουσει και περιστατικο με γατα που ετρωγε τα μικρα της,ακομα και με γατα που δεν ηξερε να τα φροντισει και δεχονταν ανθρωπινη βοηθεια.εγω προτινω να το κρατησεις εκανε και τοσο δρομο το καημενο,θα το συνηθισει η μανα του,κι αν την στειρωσεις,που στο προτεινω,θα το εχει για παντα μωρακι της οσα χρονια κι αν περασουν!
καλη τυχη στο μικρουλη,πανεξυπνο ακουγεται!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

H ginny έγραψε στις 15:14, 25-08-11:

Γεια σε όλους!
Όσον αφορά τη στείρωση, η Τζίνι είναι στειρωμένη (και κάνει και τα εμβόλιά της) περίπου ενάμιση μήνα τώρα. Το να τη στειρώσουμε ήταν απολύτως απαραίτητο γιατί έχει πρόσβαση έξω και την περιτριγυρίζουν πολλοί γάτοι... Μη σας πω ότι περισσότερη ώρα περνάει έξω παρά μέσα - ειδικά το βράδυ που δεν αντέχει να μείνει μέσα στο σπίτι. Να φανταστείτε, όταν της κάναμε την εγχείριση για τη στείρωση και έπρεπε να μείνει μέσα στο σπίτι όλο το βράδυ έκατσε μπροστά στην εξώπορτα και νιαούριζε σπαραχτικά για να την βγάλουμε έξω! Φυσικά αν κρατήσουμε και το μικρό της θα πρέπει να ακολουθήσουμε την ίδια διαδικασία (είναι και αυτό κοριτσάκι).

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 19:03, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
εξαρταται παντα απ το χαρακτηρα καθε γατας,ειχα γατα που θυλαζε τα δικα της και της κορης της,
Αυτό έχει συμβεί και με την γατουλα (σιαμ) που είχα μικρή!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους