Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,396 εγγεγραμμένα μέλη και 713,258 μηνύματα σε 22,456 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 523 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Μήπως και τα φυτά;

Evelia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evelia
H Evelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τα τελευταία χρόνια μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H Evelia έγραψε στις 12:34, 19-08-07:

Να πω κάτι που σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό διαβάζοντας περί διατροφής... Δεν θέλω να θίξω τους χορτοφάγους (είμαι και γω σχεδόν τέτοια), αλλά που και που μερικές σκέψεις μέ τριγυρίζουν:
Μήπως και τα φυτά έχουν ένα είδος ψυχής? μήπως πονάνε μήπως έχουν κάτι που δεν μπορούν να μας το επικοινωνήσουν με τους τρόπους που εμείς καταλαβαίνουμε?
Και... χορτοφάγοι όντες εμείς, τι κάνουμε ακριβώς με το να χρησιμοποιούμε ζώα (έστω και σε ξηρά τροφή) για να ταϊζουμε τα αγαπημένα μας κατοικίδια ζωάκια?
Μήπως τελικά μία είναι η λύση, το "παν μέτρον άριστον"?

Τι λέτε και σεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 12:42, 19-08-07:

το οτι πονανε τα φυτα ειναι σιγουρο,μαλιστα ειχα καπου διαβασει οτι τους αρεσει η μουσικη και ειχε γινει μια ερευνα πανω σε αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:56, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
το οτι πονανε τα φυτα ειναι σιγουρο
Βρε παιδιά, απ' όσο ξέρω χρειάζεται νευρικό σύστημα για να νιώσει κανείς πόνο... Και τα φυτά δεν έχουν.
Επίσης, έννοιες αφηρημένες όπως η "ψυχή" υπάρχουν ή δεν υπάρχουν ανάλογα με το τι πιστεύει ο καθένας, δεν είναι αντικειμενική η ύπαρξή τους για να θέτουμε τέτοιο ερώτημα.

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 13:10, 19-08-07:

τωρα με εβαλες σε σκεψεις,δεν χρειαστηκε να το ψαξω αυτο γιατι απο μικρη ειχα μαθει οτι και τα φυτα πονανε(απο μια ερευνα απο οτι θυμαμαι)και ετσι ποτε δεν εκοβα λουλουδια για να τα βαλω σε βαζο,οσο και αν μου αρεσανε.βλακεια μου?

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:20, 19-08-07:

Τα φυτά έχουν νευρικό σύστημα- αν και όχι τόσο αναπτυγμένο όσο των ανώτερων ζώων. Χάρη σ' αυτό αντιλαμβάνονται στις αλλαγές στο περιβάλλον και π.χ. στρέφονται προς τον ήλιο ή, σε περιόδους ξηρασίας, "σκύβουν" προς τα κάτω, για να ρίξουν σκιά στις ρίζες τους κ.λπ.
Μάλιστα, έχει ανακαλυφθεί ότι κάποια τουλάχιστον εκκρίνουν χημικές ουσίες στο έδαφος για να προειδοποιήσουν τα γειτονικά φυτά για ενδεχόμενους κινδύνους. Όλα αυτά είναι κάπως ανθρωπομορφικά βέβαια, τα πάντα οφείλονται σε πολύπλοκες χημικές αντιδράσεις, αλλά ποιος μας λέει ότι το ίδιο δεν ισχύει και για τους ανθρώπους;

Επιπλέον, όπως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί, έτσι και τα φυτά έχουν το ένστικτο της επιβίωσης και της αναπαραγωγής.

Για μένα το πρόβλημα είναι πώς βάζει κανείς όρια. Αν πχ πω πως είναι εντάξει να φάω φυτά που έχουν "πρωτόγονο" νευρικό σύστημα, γιατί να μη φάω σκουλίκια; (λέμε τώρα) Και αν δεχτώ και τα σκουλίκια, γιατί να μη φάω έντομα; Και αν δεχτώ και τα έντομα, γιατί να μη φάω κ.λπ.
Γι' αυτό και η χορτοφαγία σ' αυτή τη βάση είναι χίμαιρα.

Όλοι είμαστε κρίκοι μιας μεγάλης τροφικής αλυσίδας. Από τη στιγμή που δεν είμαστε αυτότροφοι, πρέπει να φάμε κάποιον άλλο. Σ' αυτό τον κόσμο είμαστε αλληλοεξαρτώμενοι. Κάθε τροφική επιλογή μας, ακόμα και η γεωργία (ναι, και η βιολογική) έχει ευρύτερο αντίκτυπο, γιατί πρέπει να γίνεται σε μεγάλη κλίμακα (είμαστε κοντά 7 δισεκατομμύρια) με αποτέλεσμα να στερούνται πολλά ζώα τα φυσικά τους οικοσυστήματα.

Δεν λέω ότι η χορτοφαγία είναι λάθος, αλλά δεν μπορεί να τεθεί σ' αυτή τη βάση.

Όσο για την ψυχή, συμφωνώ με την Αλίκη, ας κρατήσουμε αυτά που ξέρουμε με σιγουριά και ας μη βάζουμε τη μεταφυσική στην εξίσωση.

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:31, 19-08-07:

Για τον πόνο: πώς ξέρω αν ένα φυτό ή οποιοδήποτε άλλο ζωντανό πλάσμα αισθάνεται πόνο;

Εγώ ξέρω πώς είναι η αίσθηση του πόνου από την προσωπική μου εμπειρία. Όταν βλέπω πχ έναν άνθρωπο να μορφάζει ή να βογκάει, συμπεραίνω ότι αισθάνεται πόνο βάσει της δικής μου εμπερίας.

Όμως πώς μπορώ να ξέρω στα σίγουρα ότι έχει το ίδιο βίωμα του πόνου με μένα; Πώς ξέρω ότι δεν υποκρίνεται; Ένα ρομπότ με πολύ υψηλή τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να μάθει να αντιδράει σε ερεθίσματα και να έχει εξωτερικές "συναισθηματικές" αντιδράσεις (πόνος, γέλιο, κλάμα). Αυτό σημαίνει ότι έχει και συναισθήματα;

Αυτά δεν είναι σοφίσματα, αλλά στάνταρ επιχειρήματα της φιλοσοφίας του νου. Όταν, λοιπόν, έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα να σιγουρευτώ ότι οι άνθρωποι αισθάνονται πόνο, πώς μπορώ να σιγουρευτώ για τα ζώα και τα φυτά; Γι' αυτό, ούτε ο πόνος είναι πειστικό επιχείρημα.

Υ.Γ. Συγγνώμη για τις μίνι-διατριβές.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:54, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Βρε παιδιά, απ' όσο ξέρω χρειάζεται νευρικό σύστημα για να νιώσει κανείς πόνο... Και τα φυτά δεν έχουν.
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Τα φυτά έχουν νευρικό σύστημα- αν και όχι τόσο αναπτυγμένο όσο των ανώτερων ζώων.
Πω πω, έχεις δίκιο, I stand corrected!

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 15:06, 19-08-07:

τελικα τα φυτα πονανε ή οχι ή δεν μπορουμε να ξερουμε?

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:12, 19-08-07:

Ρουκο, μου αρεσει πολυ να διαβαζω τις μινι διατριβες σου!

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 15:13, 19-08-07:

εγω εχω διαβασει για ενα πειραμα που εκαναν σε ενα φυτο το συνδεσαν με κατι ειδικα καλωδια και συνδεσαν και εναν ανθρωπο και τον βαλαν να σκεφτει εντονα πως θελει να κοψει το φυτο και τοτε αυτο παρουσιασε εντονη δραστηριοτητα

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 16:28, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
τελικα τα φυτα πονανε ή οχι ή δεν μπορουμε να ξερουμε?
Νομίζω ότι ακόμα κι αν αντιδρούν με τρόπους τους οποίους ταυτίζουμε με το αίσθημα του πόνου, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με σιγουριά αν πονάνε.
Αν ωστόσο δεν θέλεις να κόβεις λουλούδια για να 'σαι μέσα ή επειδή το θεωρείς λάθος, πάσο, ούτε εγώ τα κόβω.

@lactoula: thanx!

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 17:11, 19-08-07:

ruko, respect!

Δεν θα μπορούσε να τεθεί καλύτερα το θέμα! Τα είπες όλα περιεκτικά και με σαφήνεια.

Βάλια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάλια
H Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Βάλια έγραψε στις 18:11, 19-08-07:

.... αυτό το θέμα με πονάει πολύ.... τα φυτά αν πονάνε ή όχι και πόσο είναι ανοησία να το σκεφτόμαστε και πριν να έχουμε ξεσκίσει ένα ζουμερό μοσχαρίσιο prime rib.....Αρκεί να φέρουμε στή σκέψη μας τα ματάκια των μικρών κατσικιών και των αρνιών που σφάζονται με άθλιες συνθήκες κάθε μέρα κατά χιλιάδες.... τα ματάκια των μοσχαριών, των γουρουνιών των κοτόπουλων. Δεν λέω να μην τρώτε αλλά αν υπάρχουν περισσότεροι χορτοφάγοι η θυσία θα είμαι μικρότερη.... σκέφτομαι τα παπούτσια που φοράω και παθαίνω ώρες ώρες φρίκες.... με ανακουφίζει το γεγονός πως δεν έφαγα εγώ από τα σφαγμένα... Είναι και τα μαλάκια βρε παιδιά και τα ψάρια που και να πονάνε εχουν μνήμη 1 δευτερολέπτου.... τι να πονέσουν???? Αυτά περί νοημοσύνης του χταποδιού που ανοίγει σφραγισμένα μπουκάλια εγώ προσωπικά τα αφήνω στην άκρη και δεν το λυπάμαι καθόλου και σκεφτομαι τα άλλα γλυκύτατα ζωάκια με 4 και 2 πόδια που θυσιάζονται για το γκουρμέ σας.....
sorry για την αποψή μου αν σας εκνευρίζει

isavvas

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 19:32, 19-08-07:

Βάλια, η άποψή σου είναι γνωστή, πολλοί άνθρωποι νιώθουν έτσι και δεν εκνευρίζει κανέναν. Θα ήθελα να σού παραθέσω κάποια πράγματα, για να καταλάβεις καλύτερα τη δική μου άποψη:

1. Από τη στιγμή που εμφανίστηκε η ζωή στον πλανήτη μας, οι διάφορες μορφές της άρχισαν να πολλαπλασιάζονται, να διαφοροποιούνται και κάποια στιγμή, έπρεπε να υπάρξει μια μορφή συμβίωσης. Η συμβίωση αποδείχτηκε ικανοποιητική ως έναν βαθμό. Ήταν όμως «λίγη». Η συμβίωση απαιτούσε αμοιβαίες υποχωρήσεις που δεν προωθούσαν πολύ τα «σχέδια» της ζωής. Και έτσι άρχισε ο ανταγωνισμός. «Ο θάνατός σου η ζωή μου». Όπως και να το κάνουμε, πρόκειται για νόμο της φύσης. Για να επιβιώσουν κάποια είδη πρέπει κάποια άλλα να πεθάνουν, είτε αυτά είναι μικρόβια (καθημερινά το ανοσοποιητικό σου σύστημα σκοτώνει μικρόβια για να επιβιώσεις), είτε είναι φυτά ή ζώα (για να πάρεις την απαιτούμενη ύλη και ενέργεια).

2. Η ζωή κάποια στιγμή δημιούργησε και το ανθρώπινο εγκέφαλο. Ο άνθρωπος άρχισε να έχει ανησυχίες. Άρχισε να μελετάει τη φύση και τη ζωή στον πλανήτη, άρχισε να δημιουργεί ιδέες, άρχισε να θέτει ηθικά ζητήματα, άρχισε να σέβεται τη ζωή καθώς την γνώριζε όλο και καλύτερα.

Με αυτές τις βάσεις, πρέπει να καταλάβουμε ότι αφενός ο θάνατος κάποιων οργανισμών εις όφελος κάποιων άλλων είναι αναπόφευκτος νόμος της φύσης και αφετέρου ότι όλες οι μορφές ζωής είναι σεβαστές και δεν μπορούμε να τις «αναλώνουμε» χωρίς λόγο. Η χρυσή τομή είναι η ισορροπία μεταξύ των δύο.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποια είναι τα βαθύτερα κίνητρα του κινήματος της χορτοφαγίας. Αν κίνητρο είναι η ιδέα ότι αρνούμαι να σκοτώσω ένα ζώο για να ζήσω εγώ, τότε γιατί σκοτώνω τα φυτά; Γιατί μη μου πείτε ότι δεν είναι και αυτό θάνατος. Και προκύπτει βέβαια και το ερώτημα αυτού του post αν τα φυτά πονάνε κι αυτά. Τότε σε τι διαφέρει ο χορτοφάγος; Αν ο χορτοφάγος θέλει να μην καταστρέφει ΚΑΜΙΑ μορφή ζωής τότε θα πρέπει να αλλάξει το μεταβολικό του σύστημα και να γίνει αυτότροφος. Δες κι εδώ. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι φυσιολογικό για τη γάτα μου να τρώει κρέας και όχι για εμένα.

Αν κίνητρο είναι η ιδέα ότι αρνούμαι να συμμετέχω στην πρόκληση άσκοπου πόνου, ταλαιπωρίας και βασανισμού στα ζώα, τότε καταλαβαίνω αυτούς τους ανθρώπους. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι υπάρχουν αυστηρότατοι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης που επιβάλλουν όλα τα ζώα να αναισθητοποιούνται πριν θανατωθούν. Η νομοθεσία ορίζει ακόμα και πώς θα μεταφέρονται στα σφαγεία για να ελαχιστοποιηθεί το στρες τους. Για να μην πάμε πιο μακριά στις συνθήκες εκτροφής.

Πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που απέχουν από το κρέας θα έκαναν πολύ περισσότερο καλό στην κοινωνία, τα ζώα και τον εαυτό τους αν μάχονταν για την εφαρμογή αυτών των νόμων, που -πράγματι- σε κάποιες περιπτώσεις δεν εφαρμόζονται (όλοι γνωρίζουμε ότι το Πάσχα γίνεται γενοκτονία των αμνών στις πλατείες των χωριών). Υπάρχουν βέβαια και άλλα παραδείγματα. Οι Εβραίοι θανατώνουν μόνοι τους, χωρίς αναισθητοποίηση τα ζώα που πρόκειται να φάνε. Εδώ η νομοθεσία κάνει πίσω μπροστά στις επιταγές τής θρησκείας. Σε αυτή την περίπτωση δεν υποφέρουν τα ζώα; Εδώ δεν πρέπει να ασκήσουμε πιέσεις; Οι ευαισθησίες μας υποχωρούν μπροστά στην πίστη;

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:45, 19-08-07:

Aντί να αναλώνεστε σε υποθετικές κουβέντες για τι θα κάνει ο κάθε χορτοφάγος ΑΝ βρεθεί ότι και τα φυτά πονούν όπως τα ζώα κι εμείς....να κοιτάξετε τον εαυτό σας, που συνεχίζετε και τρώτε ζωντανά πλάσματα που αποδεδειγμένα από αιώνων έχουν συναισθήματα και πονούν όπως εμεις.

Αν πράγματι τα ρεβύθια/μαρούλια/σποροι σογιας κλπ πονούν, τότε καλύτερα να φας 100gr ρεβύθια παρά 100gr κρέας. Τα 100γρ κρέας για να γίνουν έχουν "σκοτώσει" πολλαπλάσια ρεβύθια. Τρώγοντας κατευθείαν τα ρεβύθια μειώνεις στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ τον πόνο που προκαλείς (τόσο στα φυτα, όσο και στα ζώα).

Εγώ ξέρω πως αν κλαδέψεις ένα φυτό, θα αναπτυχθεί και πάλι.. και μαλιστα ειναι ανακουφιση γι αυτο να του παρεις τους καρπους αποδειξη αν δε τους παρεις τους ριχνει, δεν έχω δει όμως κανένα ζώο εκτός απ τα χταπόδια, να του ξαναφυτρώνουν πόδια, χέρια, κεφάλια..

Οσο για τους δηθεν "νομους" δεν υπαρχουν για τα ζωα της φαρμας ως γνωστον γι αυτο και βγαζουν τα δοντια απο τα γουρουνακια χωρις αναισθησια και τους κοβουν ουρα κλπ κλπ πριν τα σφαξουν... ( εχω κι αλλα τετοια δεν ειναι το μονο) κι αν αντεχετε σας βαζω και βιντεο σκληρα να δειτε τι γινεται κι αν μετα δε σιχαθειτε το ανθρωπινο γενος να τα ξαναπουμε...

Εξισου το να ειναι κανεις χορτοφαγος ειναι τεραστιιος ακτιβισμος ( ειναι ντροπη να το υποτιμαει κανεις!) γιατι δεν δινει φραγκο σε ολη του τη ζωη στην αισχρη βιομηχανια κρεατος και γαλακτος, σερουμενος τα νοστιμα κρεατα γαλατα που εχει μαθει να τα θεωρει νοστιμα... και γιατι τα ζωα που θα ετρωγε δεν τα τρωει. Ενω μερικοι μερικοι που εχουν το θρασος να ασχολουνται κι επαγγελματικα με τα θεματα του πονου ως αναισθησιολογοι, λειτουργουν οι ιδιοι σαν αναισθητοι δια βιου!

Ο καθενας ας τρωει οτι γουσταρει κι οτι σηκωνει η συνειδηση του οχι ομως να τα κουκουλωνουμε απο πανω και να λεμε οτι στα ζωα φερομαστε καλα στις φαρμες εκτροφης για να τρωμε χωρις ενοχες!!΅Εχετε χαρη που δε θελετε σκληρα βιντεο αλλιως θα εβαζα τοσα που θα χατε εφιαλτες για μερες!Ενα πραμα δεν μπορω απο εναν εδω μεσα ειναι.. η υποκρισια και το ψεμα!

Βάλια

Νεοφερμένος

H Βάλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Βάλια έγραψε στις 19:53, 19-08-07:

..σ' ευχαριστώ για όλα αυτά τα οποία τα ξέρω μου τα έχουν ξαναπεί τα έχω διαβάσει... Πάρα πολλοί είναι χορτοφάγοι όχι γιατί αγαπούν τα ζώα αλλά για το καλό του οργανισμού τους. ....Δεν θανατώνουν μόνο οι Εβραίοι τα ζώα μόνοι τους !!!! το κάνουν και οι χριστιανοί οι Ελληνες στα χωριά και πιθανόν και στα σφαγεία. τι Ευρωπαϊκή ένωση και κολοκύθια!!!???? ακούγονται οι κραυγές τους 1 χιλιόμετρο μακριά από τα σφαγεία ........ξέρεις τι γίνεται?? έχω δει κότα να παθαίνει καρδιακή ανακοπή που περίμενε να την σφάξουνε μετά από τον κόκορα.... Εχω πάθει μεγαλοβλαστική αναιμία και πάλι αρνούμαι να φάω σάρκα. Δεν καταννοώ τον πόνο των φυτών και των ψαριών. Εντάξει για τις ανάγκες του ανθρώπινου οργανισμου ας τρώνε λίγο, λίγο όμως κρέας αυτοί που το έχουν ανάγκη... αφου φυσικά έχει θυσιαστεί με τον σωστό τρόπο. Αυτό θέλω να πω μόνο. Οχι ανεξέλεγκτη σφαγή, κατανάλωση, με απάνθρωπους τρόπους. αυτό μόνο
και πάλι σ' ευχαριστώ και μην με παρεξηγείτε .....είμαι θεοπάλαβη με αυτό το θέμα
ΥΓ το ευχαριστιέμαι όταν παθαίνουν καρδιακά νοσήματα από τη χοληστερίνη τους που φτάνει στα 1000 Η τιμωρία των αθώων αρνιών

Βάλια

Νεοφερμένος

H Βάλια έγραψε στις 19:55, 19-08-07:

μπράβο μπράβο μπράβο!!!!!! τι ωραία που τα είπες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βάλια

Νεοφερμένος

H Βάλια έγραψε στις 19:59, 19-08-07:

πως να φάω ένα μοσχαράκι? επειδή δεν το έχω γνωρίσει προσωπικά?? τότε να φάω και τη γάτα του γείτονα... δεν την γνωρίζω έτσι κι αλλιώς... ή η γατούνα δεν έχει νόστιμο κρέας και την αφήσαμε στην απ' έξω??

isavvas

O isavvas έγραψε στις 20:01, 19-08-07:

yasmin1gr, παράπονο τό 'χω μια φορά να μιλήσεις με επιχειρήματα!

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
...να κοιτάξετε τον εαυτό σας, που συνεχίζετε και τρώτε ζωντανά πλάσματα
Τα φυτά που τρώνε οι χορτοφάγοι δεν είναι ζωντανά;

Εγώ ξέρω πως αν κλαδέψεις ένα φυτό, θα αναπτυχθεί και πάλι.. και μαλιστα ειναι ανακουφιση γι αυτο να του παρεις τους καρπους αποδειξη αν δε τους παρεις τους ριχνει, δεν έχω δει όμως κανένα ζώο εκτός απ τα χταπόδια, να του ξαναφυτρώνουν πόδια, χέρια, κεφάλια..
Αστείος συλλογισμός (το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι).

Οσο για τους δηθεν "νομους" δεν υπαρχουν για τα ζωα της φαρμας ως γνωστον γι αυτο και βγαζουν τα δοντια απο τα γουρουνακια χωρις αναισθησια και τους κοβουν ουρα κλπ κλπ πριν τα σφαξουν...
Επίτρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα τι γίνεται στις φάρμες. Όλα αυτά που αναφέρεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γίνονται χωρίς αναισθησία. Και η νομοθεσία εφαρμόζεται σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Στη δυτική Ευρώπη η κοινή γνώμη είναι πολύ περισσότερο ευαισθητοποιημένη απ' ότι στην Ελλάδα.

Ενω μερικοι μερικοι που εχουν το θρασος να ασχολουνται κι επαγγελματικα με τα θεματα του πονου ως αναισθησιολογοι, λειτουργουν οι ιδιοι σαν αναισθητοι δια βιου!
Αυτό πάλι γιατί το γράφεις; Γνωρίζεις κανέναν τέτοιον;

Εχετε χαρη που δε θελετε σκληρα βιντεο αλλιως θα εβαζα τοσα που θα χατε εφιαλτες για μερες!
Ευχαριστούμε που μάς σκέφτεσαι!

elena116

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elena116
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O elena116 έγραψε στις 20:04, 19-08-07:

με το να τρως πεθαμενα ζωα κανεις κακο στον εαυτο σου.μη φοβασαι το διαφορετικο ισως τελικα η μαζα που ακολουθεις να σε οδηγει στο γκρεμο........ αν ανοιξεις την καρδια σου θα δεις πολυ ομορφα πραγματα στον κοσμο μας........ απλα αγαπαμε τη ζωη κακο ειναι? ειναι ευκολο να κανεις οτι σεμαθαν απο μικρο κ λογικο να δισταζεις μπροστα σαυτο που ξεφευγει απτα συνηθισμενα.... ομως ο νομος της φυσης που λες δεν εχει σχεση με πολιτισμο απλα ειναι η δικαιολογια γενεων κ γενεων που αλληλοσκοτωνονται κ αυτοκαταστρεφονται. μην ακολουθεις τη μαζα εχε δικη σου κριση....... εγω στα 18 καταλαβα πως οτι με ειχαν μαθει ηταν λαθος απλα ανοιξε τα ματια σου......... αγαπη θελουν τα ζωακια οπως αγαπη θελεις κ συ, αγαπη θα θελουν κ τα παιδια σου.........

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 20:19, 19-08-07:

Έρευνα υποδηλώνει ότι οι χορτοφάγοι είναι πιο ευφυείς από αυτούς που τρώνε κρέας
Συχνά απορρίπτονται ως δύστροποι αφού οι πολύ σχολαστικέςδιατροφικές τους συνήθειες τους κάνουν να είναι λιγότερο δημοφιλείςσε κάποιο δείπνο τόσο στον οικοδεσπότη όσο και στους υπόλοιπουςπροσκεκλημένους. Τώρα όμως φαίνεται ότι δικαιώνονται, αφού μιαέρευνα δείχνει ότι οι χορτοφάγοι είναι πιο ευφυείς από τους φίλουςτους που τρώνε κρέας.
Η έρευνα που διεξήχθη ανάμεσα σε χιλιάδες άνδρες και γυναίκεςέδειξε ότι αυτοί οι οποίοι ακολουθούν μια διατροφή βασισμένη στηνχορτοφαγία, έχουν μεγαλύτερο δείκτη ευφυΐας κατά πέντε μονάδες απόαυτούς που τρώνε κανονικά κρέας. Όπως γράφεται στην ΒρετανικήΙατρική Εφημερίδα, οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι δεν έχουναποσαφηνιστεί οι λόγοι που οι χορτοφάγοι είναι πιο έξυπνοι,παραδέχονται όμως πως μια διατροφή χορτοφαγίας, πλούσια σε φρούτακαι λαχανικά, θα μπορούσε να αυξήσει την απόδοση του εγκεφάλου.
Οι ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Southampton παρακολούθησαντην εξέλιξη 8000 εθελοντών για είκοσι χρόνια. Στην ηλικία των δέκαχρόνων, τα κορίτσια και τα αγόρια υποβλήθηκαν σε μια σειρά τεστώστε να μετρηθεί ο δείκτης ευφυΐας τους. Όταν έφτασαν στην ηλικίατων τριάντα ρωτήθηκαν - ανάμεσα στ' άλλα - αν ήταν χορτοφάγοι κι οιαπαντήσεις τους συγκρίθηκαν με τον δείκτη ευφυΐας που είχαν στηνπαιδική τους ηλικία. Περίπου το 4,5% των ενηλίκων ήταν χορτοφάγοι,αριθμός που βρέθηκε πως έχει απήχηση και στον γενικότερο πληθυσμό.Παρόλα αυτά, περαιτέρω ανάλυση των αποτελεσμάτων έδειξε ότι ταάτομα που ήταν πιο έξυπνα ως παιδιά, ήταν πιθανότερο να γίνουνχορτοφάγοι ως ενήλικες, αποφεύγοντας το κρέας και το ψάρι.
Ένας μέσος χορτοφάγος ενήλικας είχε ένα δείκτη ευφυΐας ως παιδίπερίπου 105 σχεδόν 5 μονάδες υψηλότερα από αυτούς που συνέχισαν νατρώνε κρέας όταν μεγάλωσαν. Επίσης σε πολλές περιπτώσεις είχαναποκτήσει περισσότερα διπλώματα και είχαν τη δυνατότητα να κατέχουνυψηλόβαθμες θέσεις εργασίας. Δεν υπήρχε καμία διαφορά στον δείκτηευφυΐας ανάμεσα στους αυστηρούς χορτοφάγους και σ' αυτούς που, ανκαι χορτοφάγοι, έτρωγαν ψάρι ή κοτόπουλο. Από την άλλη, οιχορτοφάγοι που απέφευγαν επίσης τα γαλακτοκομικά προϊόντα είχαναρκετά χαμηλότερο δείκτη ευφυΐας στην ηλικία των 10 από τα υπόλοιπαπαιδιά, περίπου 95 μονάδες.
Η Δρ Catharine Gale ανέφερε ότι θα μπορούσαν να ισχύουν πολλέςερμηνείες για τα αποτελέσματα, όπως ότι οι πιο ευφυείς άνθρωποιείναι πιθανότερο να συμπονούν τα ζώα και να αντιλαμβάνονται το πόσοωφέλιμη είναι μία διατροφή βασισμένη σε φρούτα, λαχανικά καικαρπούς.
Προηγούμενη έρευνα είχε δείξει ότι οι χορτοφάγοι έχουνχαμηλότερη πίεση αίματος και χαμηλότερη χοληστερίνη, μειώνονταςέτσι τον κίνδυνο καρδιακών προσβολών. Επιπλέον, είναι λιγότεροπιθανό να είναι παχύσαρκοι. Εναλλακτικά, μια διατροφή η οποία είναιπλούσια σε φρούτα, λαχανικά και πλήρη δημητριακά θα μπορούσε νααυξήσει σε κάποιο βαθμό την ικανότητα του εγκεφάλου μας.
Η Δρ Gale ανέφερε: "Παρά το γεγονός ότι τα αποτελέσματα δείχνουνπως τα παιδιά που είναι πιο έξυπνα, ίσως γίνουν χορτοφάγοι στηνεφηβεία ή στην πρώιμη ενηλικίωση τους, αυτό δεν αποκλείει τηνπιθανότητα μια τέτοια διατροφή να έχει ευεργετικά αποτελέσματα καισε μια μεταγενέστερη συνειδητή επιλογή της".
Ανάμεσα σε πολλούς άλλους γνωστούς χορτοφάγους ανήκει οτραγουδιστής Paul McCartney, ο Morrissey κι η ηθοποιός JennySeagrove. Παλιοί υπέρμαχοι της διατροφής απαλλαγμένης από το κρέαςήταν ο George Bernard Shaw κι ο Benjamin Franklin. Για ναυποστηρίξει την επιλογή του αυτή ο Shaw είπε: "Ένα μυαλό τόσο πολύικανό όσο το δικό μου, δε μπορεί να δώσει την εντολή να τραφώ απόαγελάδες", ενώ ο Franklin δήλωσε πως η διατροφή βασισμένη στηνχορτοφαγία είχε ως αποτέλεσμα "μεγαλύτερη διαύγεια του μυαλού καιπιο γρήγορη αντίληψη". Η Liz O'Neill, μέλος της ΚοινότηταςΧορτοφάγων, είπε: "Πάντα γνωρίζαμε ότι η χορτοφαγία είναι μιαέξυπνη κι ωφέλιμη επιλογή δείχνοντας συμπόνια απέναντι στα ζώα,στους ανθρώπους και στο περιβάλλον. Τώρα έχουμε και τα επιστημονικάστοιχεία για να το αποδείξουμε".
Ίσως αυτό να εξηγεί γιατί πολλοί άνθρωποι που ελαττώνουν τηνκατανάλωση κρέατος επιθυμούν τόσο πολύ να αποκαλούνται χορτοφάγοι.Θα έπρεπε όμως να ξέρουν ότι οι χορτοφάγοι δεν τρώνε ούτεκοτόπουλο, ούτε γαλοπούλα ούτε καν ψάρι!
Μετάφραση - Απόδοση - Σχολιασμός: ESOTERICA.gr

Δεν θα σχολιασω τα λογια του ισαβα γιατι δυστυχως ενω ο φονος ζωων περναει ατιμωρητος ο φονος ανθρωπου τιμωρειται ... νομιζω οτι γι αυτο εγινες αναισθηγιολογος αγαπητε γιοατι η ρητορικη σου ειναι η ιδια παντα και παντα το ιδο αναισθητη και βασισμενη σε ψεματα δεν εχει νοημα να συζηταει κανεις με τοιχο σαν εσενα ...

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 20:19, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas

Πρέπει όμως να ξέρεις ότι υπάρχουν αυστηρότατοι νόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης που επιβάλλουν όλα τα ζώα να αναισθητοποιούνται πριν θανατωθούν. Η νομοθεσία ορίζει ακόμα και πώς θα μεταφέρονται στα σφαγεία για να ελαχιστοποιηθεί το στρες τους. Για να μην πάμε πιο μακριά στις συνθήκες εκτροφής.
οι νομοι μπορει να υπαρχουν αλλα δεν νομιζω να εφαρμοζονται,σε μεγαλο ποσοστο.εχω δει βιντεο στην ελληνικη τηλεοραση,θυμαμαι η κανελλη το ειχε παρσουσιαση πριν καποια χρονια και εδειχνε πως σφαζονται τα προβατακια,τα γουρουνακια και τα μοσχαρακια.θυμαμαι μια χαρακτηριστικη σκηνη,οταν η μαμα πηγαινε για σφαξιμο και το μικρο ηταν διπλα της και την σφαζανε και δεν γινοταν καμια αναισθησια!!εκλαιγα μερες,εκανα να ξαναδοκιμασω κρεας 2 χρονια και αυτο μετα απο πολυ πιεση,μαλλον λαθος που το ξαναρχισα εστω και οσο λιγο τρωω.

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 20:30, 19-08-07:

Το θεμα ειναι οτι οσο ανθρωποι "γιατροι" που θα πρεπε να ειναι ανοιχτοι και σκεπτομενοι, στρογγυλοκαθονται λεγοντας αρλουμπες για υποθετικες καταστασεις που τους αρεσει να πιστευουν κι εχουν κι απο πανω το θρασος ενω οι ιδιοι δεν κανουν τιποτε απολυτως, για να διορθωθει η κατασταση, να κατηγορουν καποιους που εστω κανανε κατι: να στερηθουν αυτο που η μιση ανθρωποτητα θεωρει νοστιμο και να επηρεασουν οικονομικα με την επιλογη τους τα πραγματα.. δεν αλλαχζει τιποτα..

Αν ο καθενας αναλαμβανε την ευθυνη του σε σχεση με οτι τρωει μαθεινε τι πονο τραβανε τα ζωα και το συνειδητοποοιουσε και αλλαζε κατι, ε μετα ναι να το συζητησουμε και για τα φυτα! Αλλα με ανθρωπους που δεν αλλαζουν τιποτα στον εαυτο τους και παραμυθιαζουν και τους αλλους απο πανω δεν εχει νοημα!

Σαφεστατα ρουκο το θεμα ειναι στον σπισισμο και στο διαχωρισμο του "τι ειδη τρωμε" αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την παραλογη κατασταση που υπαρχει τωρα και οπου εκατομυρια ζωα εξοντωνονται καθε φορα που βγαινει ενα καινουργιο γιαουρτακι της φαγε, ενα καινουργιο γαλα η οταν ερχεται η μοδα στα γκουρμε εστιατορια για τα Τ βον στεακ και οταν εχουν καταληξη το κρεας να ειναι το βασικο ειδος διατροφης ενος κοσμου που εβγαλε λουκανικα στη γερμανια με γευση μαραθο, μαιντανο και λεμονι αντι να φαει τα ιδια τα φυτα που αν κρατηθει η ριζα τους αναγεννωνται και που επειδη εχουν ινες σε χορταινουν πολυ πιο ευκολα!

Υπαρχει η λεξη χορτο μεσα στο χορταινω, αποδειξη? Δοκιμασε να φας μια μεγαλη ωμη σαλατα κα μια μπριζολα και θα δεις τι χορταινει περισσοτερο μακροπροθεσμα.

Βάλια

Νεοφερμένος

H Βάλια έγραψε στις 20:30, 19-08-07:

για το Αριστα στην έκθεση της yasmin!!!!!!!

γιατί μπορείς και διατυπώνεις με τόση σαφήνεια τις απόψεις σου!!!!! πράγμα που δεν μπορώ εγώ να κάνω .... σ' ευχαριστώ που λες εσύ όλα αυτά που έχω μέσα στο μυαλό μου με υπέροχο τρόπο!!!!!

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:21, 19-08-07:

γιατι?.....

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 22:09, 19-08-07:

Συγνώμη αλλά ο δείκτης ευφυίας μεγαλώνει με την ηλικία;

Evelia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evelia
H Evelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τα τελευταία χρόνια μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H Evelia έγραψε στις 22:09, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Evelia
Να πω κάτι που σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό διαβάζοντας περί διατροφής... Δεν θέλω να θίξω τους χορτοφάγους (είμαι και γω σχεδόν τέτοια), αλλά που και που μερικές σκέψεις μέ τριγυρίζουν:
Μήπως και τα φυτά έχουν ένα είδος ψυχής? μήπως πονάνε μήπως έχουν κάτι που δεν μπορούν να μας το επικοινωνήσουν με τους τρόπους που εμείς καταλαβαίνουμε?
Και... χορτοφάγοι όντες εμείς, τι κάνουμε ακριβώς με το να χρησιμοποιούμε ζώα (έστω και σε ξηρά τροφή) για να ταϊζουμε τα αγαπημένα μας κατοικίδια ζωάκια?
Μήπως τελικά μία είναι η λύση, το "παν μέτρον άριστον"?

Τι λέτε και σεις?
Aπό τη μία χαίρομαι που πήρε σήμερα το σάιτ φωτιά με το θέμα που έθεσα κι απ' την άλλη στεναχωριέμαι που οδήγησε σε σκληρές αντιπαραθέσεις.

Δε λέω, και γω προβληματίζομαι και συμπαθώ έως και εκτιμώ ιδιαίτερα τους χορτοφάγους. Και γω τρώω ελάχιστο κρέας, συχνά το πολύ καμιά φορά το μήνα, ώσπου ξεχνάω την ύπαρξή του. Ο λόγος που μ' έφερε σ' αυτό δεν είναι η εξυπνάδα μου (yasmin) αλλά εκείνο το καημένο το αρνάκι μας ένα Πάσχα πριν 40 χρόνια και η χρόνια δυσπεψία μου (το είχα πει στη yasmin)-ας τα ονομάσω έτσι τα προβλήματα του πεπτικού μου. Δεν είμαι συνεπώς συνειδητή.

Ειπώθηκαν πολλά, περί πόνου, περί ψυχής, και προπάντων περί απονιάς. Αυτό το τελευταίο είναι που καίει. Και εμφανίζεται με απίστευτες μορφές εκεί και από αυτούς που δεν το περιμένεις!

Ο Ι.Σάββας άραγε μέσα από την εκλογίκευση και τον ορθολογισμό τι μυνήματα νομίζει ότι περνάει? Είναι πολύ χρήσιμα τα της επιστήμης ως γνώσεις, αλλά δεν αρκούν για τις αναζητήσεις εμάς των ετερότροφων -κρίμα που η επιστήμη δεν μπορεί να μας κάνει αυτότροφους!
Η επιστήμη αν δε συνδεθεί με την πολιτική και την ηθική είναι καταδικασμένη να μας οδηγήσει σε ζοφερό μέλλον. Τι λέτε?
Θα μπορούσα να υπογράψω: μια λάτρης της γνώσης, της διανόησης και της τέχνης

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 00:36, 20-08-07:

Η επιστήμη αν δε συνδεθεί με την πολιτική και την ηθική είναι καταδικασμένη να μας οδηγήσει σε ζοφερό μέλλον. Τι λέτε?

Εγώ λέω ότι ακριβώς η σύνδεση της πολιτικής και της ηθικής με την επιστήμη θα μας οδηγήσει στο ζοφερό μέλλον!
Θυμάστε τι έγινε την τελευταία φορά που η επιστήμη συνδυάστηκε με την ηθική και την πολιτική; Hint: συνέβη επί Γ' Ράιχ.

Η επιστήμη οφείλει να εξετάζει τα φαινόμενα αποστασιωποιημένα, όσο πιο αντικειμενικά μπορεί και χωρίς παρωπίδες. Φυσικά, αυτό δεν είναι απόλυτο: την έρευνα ακολουθεί η ερμηνεία και η επιστήμη έχει συχνά την τάση να συμπλέει με την εκάστοτε κυρίαρχη ιδεολογία. (Πχ το 19ο αιώνα οι επιστήμονες πίστευαν ότι ο αυνανισμός προκαλεί κώφωση, τύφλωση και άλλα γραφικά)
Ο σκοπός είναι να τελειοποιούμε συνεχώς τις μεθόδους έρευνας, ώστε να καταλήξουμε σε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά συμπεράσματα.

Όσο για την ηθική και την πολιτική, τις εξετάζει η φιλοσοφία. Κι αυτή επιστήμη είναι!

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 01:08, 20-08-07:

Και μιας και μιλάμε για αυθαίρετα συμπεράσματα, έκανα μια μικρή έρευνα για το άρθρο που παρέθεσε η Γιασμίν. Παρακαλώ να μην εκληφθεί ως προσωπική επίθεση, αλλά μου μπήκαν κάτι ψύλλοι στ’ αφτιά, όταν άκουσα για έρευνα που αποδεικνύει ότι οι χορτοφάγοι είναι πιο έξυπνοι. Λοιπόν, έκατσα και την έψαξα και ανακάλυψα ότι το κείμενο του ESOTERICA(που παρεμπιπτόντως είναι από τον Evening Standard – δηλαδή κάτι σαν την Espresso) περιέχει ουκ ολίγες παραποιήσεις και αυθαίρετα συμπεράσματα. Σας μεταφέρω, λοιπόν, μια περίληψη του πρωτοτύπου παρμένη από τη Βρεατνική Ιατρική Επιθεώρηση, όπου πρωτοδημοσιεύτηκε, (θα τη βρείτε εδώ) για να κρίνετε μόνοι σας.
Υπογράμμισα κάποια σημεία όπου θα ήθελα να προσέξετε τη διατύπωση. Με πλάγια γράμματα κάποια σχόλια.
.....

Σκοπός: Να διερευνηθεί η σχέση μεταξύ υψηλού δείκτη νοημοσύνης (IQ) στην παιδική ηλικία και χορτοφαγίας στην ενήλικη ζωή.
(δηλαδή το πράγμα πάει ανάποδα: Όχι χορτοφαγία=υψηλό IQ, αλλά σχέση μεταξύ υπάρχουσας υψηλής νοημοσύνης και χορτοφαγίας)

Σχεδιασμός Διερευνητική μελέτη ομάδας πληθυσμού κατά την οποία μετρήθηκε ο δείκτης νοημοσύνης των συμμετεχόντων με τεστ πνευματικής ικανότητας στην ηλικία των 10 ετών και η χορτοφαγία σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις στην ηλικία των 30 ετών.

Τοποθεσία Μεγάλη Βρετανία

Συμμετέχοντες Στην βρετανική μελέτη ομάδας πληθυσμού του 1970 συμμετείχαν 8170 άντρες και γυναίκες.

Κύριες μονάδες μέτρησης των αποτελεσμάτων Η χορτοφαγία σύμφωνα με τις δικές τους δηλώσεις και το είδος της διατροφής στη μετέπειτα ζωή

Αποτελέσματα 366 (ποσοστό 4,5%) συμμετέχοντες δήλωσαν ότι είναι χορτοφάγοι, παρόλο που 123
(το 33,6%) παραδέχτηκαν ότι έτρωγαν ψάρι ή κοτόπουλο.

(όπως παρατηρεί και ο AllanHouse,διευθυντής του Ιδρύματος Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου του Λιντς και χορτοφάγος, ακόμη και οι άνθρωποι μέτριας νοημοσύνης λογικά ξέρουν ότι το ψάρι και τα πουλερικά δεν είναι λαχανικά).

Οι χορτοφάγοι έτειναν να είναι γυναίκες, να ανήκουν σε υψηλότερη κοινωνική τάξη (τόσο στην παιδική τους ηλικία, όσο και τώρα) και να έχουν πτυχίο πανεπιστημίου ή ανώτερα επαγγελματικά προσόντα, αν και τα κοινωνικοοικονομικά αυτά προνόμια δεν αντανακλώνται στο εισόδημά τους.

(Μήπως υπάρχει σύνδεση μεταξύ ανώτερης κοινωνικής θέσης και υψηλότερης νοημοσύνης; Νοημοσύνη –IQ- δεν σημαίνει απλώς «εξυπνάδα», αλλά ικανότητα λογικής, μαθηματικής σκέψης. Έχει παρατηρηθεί ότι η διδακτικές πρακτικές των σχολείων εργατικών περιοχών δεν ευνοούν την ανάπτυξη αυτών των ικανοτήτων. Επίσης η κοινωνική διαστρωμάτωση στην Αγγλία είναι εντονότερη, και οι νέοι της εργατικής τάξης που πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο είναι λιγότεροι απ’ ό,τι στην Ελλάδα.)

Ο υψηλότερος δείκτης νοημοσύνης στην ηλικία των 10 ετών συσχετίζεται με αυξημένες πιθανότητες να είναι ο συμμετέχων χορτοφάγος στην ηλικία των 30 ετών (ακολουθούν κάτι στατιστικολογικά που δεν καταλαβαίνω και ελλείψει χρόνου να τα ψάξω, τα παραθέτω αυτούσια: oddsratioforonestandarddeviationincreaseinchildhoodIQscore 1.38, 95% confidenceinterval1.24 to 1.53). Παρόλο που έγινε προσαρμογή για τους παράγοντες της κοινωνικής τάξης των ατόμων (στην παιδική ηλικία και τώρα), τη μόρφωσης, των επαγγελματικών προσόντων και του φύλου (1,20, 1,06 προς 1,36), η νοημοσύνη παρέμεινε σημαντική στατιστική προβλέπουσα για την προτίμηση στη χορτοφαγία στην ενήλικη ζωή. Ο αποκλεισμός όσων δήλωσαν χορτοφάγοι, ενώ έτρωγαν ψάρι ή κοτόπουλο, μείωσε απειροελάχιστα το συσχετισμό.

Συμπέρασμα Υπάρχει συσχετισμός μεταξύ του υψηλότερου δείκτη νοημοσύνης στην παιδική ηλικία με την τάση να είναι το άτομο χορτοφάγος στην ενήλικη ζωή.

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 01:13, 20-08-07:

Ας δούμε τώρα τι γράφει ο φίλος από το ESOTERICA.
Μια έρευνα δείχνει ότι οι χορτοφάγοι είναι πιο ευφυείς από τους φίλους τους που τρώνε κρέας.

ΛΑΘΟΣ. Δείχνει συσχετισμό μεταξύ υψηλής νοημοσύνης στην παιδική ηλικία και στροφής στη χορτοφαγία αργότερα. Δεν λέει ότι οι κρεατοφάγοι έχουν χαμηλότερη νοημοσύνη. Ούτε λέει ότι όλα τα άτομα με υψηλή νοημοσύνη στρέφονται στη χορτοφαγία.
Φυσικά όλα αυτά τα αναιρεί και ο ίδιος παρακάτω, αλλά δεν πειράζει, σκοπός είναι να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

Παρόλα αυτά, περαιτέρω ανάλυση των αποτελεσμάτων έδειξε ότι τα άτομα που ήταν πιο έξυπνα ως παιδιά, ήταν πιθανότερο να γίνουν χορτοφάγοι ως ενήλικες, αποφεύγοντας το κρέας και το ψάρι.

Άρα υπάρχουν και έξυπνα παιδιά που δεν γίνονται χορτοφάγοι! Shock horror!

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις είχαν αποκτήσει περισσότερα διπλώματα και είχαν τη δυνατότητα να κατέχουν υψηλόβαθμες θέσεις εργασίας.

ΠΕΡΙΠΟΥ Η μελέτη μιλάει για τους χορτοφάγους που ανήκουν σε υψηλότερη κοινωνική τάξη. ΑΥΤΟΙ οι χορτοφάγοι (όχι ο κάθε χορτοφάγος) είχαν περισσότερες πιθανότητες να κατέχουν διπλώματα και υψηλόβαθμες θέσεις εργασίας (τι έκπληξη!).

Δεν υπήρχε καμία διαφορά στον δείκτη ευφυΐας ανάμεσα στους αυστηρούς χορτοφάγους και σ' αυτούς που, αν και χορτοφάγοι, έτρωγαν ψάρι ή κοτόπουλο.

Εδώ είναι το ζουμί: μήπως οι άνθρωποι με υψηλότερη νοημοσύνη τείνουν να στρέφονται σε πιο υγιεινές διατροφικές επιλογές (που μπορεί κάλλιστα να περιλαμβάνουν κρέας; )
Δείτε και τα σχόλια του MarcusRichards εδώ.

Και το καλύτερο:
μια διατροφή χορτοφαγίας, πλούσια σε φρούτα και λαχανικά, θα μπορούσε να αυξήσει την απόδοση του εγκεφάλου
Μπορεί˙ αλλά το μόνο σίγουρο που θα αυξήσει την απόδοση του μυαλού είναι να το χρησιμοποιείς πού και πού το ρημάδι!
Δηλαδή ο φίλος μας πήρε μια είδηση από μια ΠΑΝΤΕΛΩΣ αναξιόπιστη πηγή, γραμμένη από δημοσιογράφο που διάβασε το κείμενο της έρευνας πλαγίως, έγραψε ό,τι του κατέβαινε, και μετά την παρουσιάσε σαν επιστημονική αλήθεια.

Τα παραπάνω, επαναλαμβάνω, ας μην εκληφθούν ως προσωπική επίθεση απέναντι στη Γιασμίν. Σέβομαι απόλυτα την ηθική της χορτοφαγίας (και το ξέρει) και ακολουθώ την αρχή της πρόκλησης όσο δυνατό λιγότερου πόνου. Όμως πιστεύω ότι η διασπορά ανακριβειών και στρεβλώσεων είναι λάθος και τελικά υπονομεύει το χορτοφαγικό κίνημα.

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 09:44, 20-08-07:

Οικόπεδο στο παράδεισο μέσω της πίστης ή μέσω της χορτοφαγίας;
Αυτή η λογική "ηρωποίησης" μιας στάσης ζωής μέσω μιας διατροφικής επιλογής και η ταυτόχρονη κατηγοριοποίηση σε "καλούς" και χορτοφάγους και σε "κακούς" και μη χορτοφάγους, είναι ίσως η χειρότερη υπεράσπιση που μπορεί να επιλέξει κανείς για να πείσει για την ορθότητα της επιλογής του. Όταν μάλιστα αυτή η επιλογή στηρίζεται σε επιχειρήματα σαν αυτά που παρέθεσε η Γιασμίν, την μη βασιμότητα των οποίων πολύ εύστοχα κατέρριψε η συναδέλφισσα ruko, τα πράγματα γίνονται από αστεία στη καλύτερη περίπτωση έως επικίνδυνα και για το ίδιο το χορτοφαγικό κίνημα. Για να μη μιλήσω για τη φοβερή ανάλυση της λέξης χορταίνω εκ του χόρτου. Χορταίνω εκ του εχόρτασα, αόριστος του αρχαίου χορτάζω που σημαίνει δίνω χόρτο στα ζώα. Το χορτάζω πάλι είναι εκ του χόρτου, αλλά μακρύς ο δρόμος για να τον παρακάμπτεις. Για να μην ξεχάσω και τον "τρομερό" ακτιβισμό του να μην δίνω χρήματα στις βιομηχανίες κρέατος.
Η χορτοφαγία -εάν δεν αποτελεί αναγκαστική επιλογή για λόγους υγείας- είναι μια στάση ζωής που σαν τέτοια δεν μπορεί να αντιπαρατίθεται με τις άλλες στάσεις ζωής με τόσο σαθρό οπλοστάσιο, γιατί το μόνο που θα καταφέρει κανείς είναι να την αναιρεί ο ίδιος κάθε φορά που θα κρίνει ότι πρέπει να τη στηρίξει. Επίσης όπως ακριβώς με όλες τις στάσεις ζωής, όταν κρίνεται από αυτόν που την έχει επιλέξει, η στήριξη της με όρους ηθικής και πνευματικής ανωτερότητας το παιχνίδι δυστυχώς είναι χαμένο από χέρι.
Επιλέγω μια στάση ζωής πρωταρχικά γιατί αυτό με κάνει εμένα να νοιώθω και να είμαι καλά και σαν τέτοια μπορώ να την προτείνω. Οι αιτιάσεις του στυλ "πως μπορείτε να τρώτε τα κακόμοιρα τα ζώα θα σας άρεσε να τρώνε τις γάτες σας", ή "επειδή την επέλεξα αυτό αυτόματα σημαίνει ή ότι έχω μεγαλύτερο IQ, ή ακόμα χειρότερα ότι μπορεί εν δυνάμει να το αυξήσω", ή "που να σας ανέβει η χοληστερίνη το ζάχαρο και τα τριγλυκερίδια και να πάθετε και λουμπάγκο" συγνώμη ,αλλά εμένα, που πολύ λίγο έως καθόλου με ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων για τον τρόπο ζωής μου, θα με έβαζαν σε σοβαρό προβληματισμό για την ορθότητα της άποψης μου, εάν είχα επιλέξει τον χορτοφαγικό προσανατολισμό εννοώ.
Σέβομαι απεριόριστα τα άτομα που επιλέγουν ένα τρόπο ζωής που η λογική το συναίσθημα αλλά και η άποψη μου περί ηθικής μου λέει ότι θα μπορούσε να είναι και δικός μου τρόπος ζωής και το ότι δεν είναι, απλά έχει να κάνει με την δική μου αδυναμία να τον επιλέξω και όχι με το ότι είμαι απόλυτα πεισμένη ότι ο δικός μου τρόπος ζωής είναι προτιμώτερος από αυτόν. Σέβομαι αυτούς που απλά καταθέτουν τους δικούς τους πραγματικούς λόγους που τους ανάγκασαν να τον επιλέξουν (ιδέ Όλγα), όχι σε αντιπαράθεση με το δικό μου, αλλά σαν αναγκαιότητα δική τους. Για αυτό και ποτέ δεν έχω μπει και στην αντίστροφη λογική των κρεατοφάγων, περί υγείας, ορισμού του ανθρώπου ως κρεατοφάγου ή παμφάγου με βάσει τα μορφολογικά και εξελικτικά του στοιχεία κ.λ.π.
Και κάτι άλλο: Όταν η επιλογή μια στάσης ζωής σε οδηγεί σε αφορισμούς, ηθικολογίες και κομπογιαννιτισμούς που καταλήγουν στο "πας μη έλλην βάρβαρος", επιτρέποντας ταυτόχρονα στους οπαδούς της να με αποκλείουν ξυπνάνε το βάρβαρο μέσα μου γιατί εγώ είμαι οπαδός του άλλου ρητού¨"του έλληνος ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει". Βέβαια υπάρχει και η επιλογή του να πει κανείς "εσύ μη σώσεις και γίνεις ποτέ χορτοφάγος δεν σε θέλουμε", για να διατηρηθεί και η καθαρότητα της άποψης, αλλά και το επίπεδο βρε αδελφέ .....

elena116

Νεοφερμένος

O elena116 έγραψε στις 12:15, 20-08-07:

επιχειρηματα παντα υπαρχουν αρκει να χει λιγο μυαλο καποιος κ λιγο λεγειν. για μενα το να μην τρωω ζωα ειναι το πιο φυσικο πραγμα του κοσμου ετσι νιωθω ετσι κανω. τα βιντεο στα οποια αναφερθηκε η yasmin υπαρχουν κ ειναι πολυ χειροτερα απτην οποιαδηποτε ταινια τρομου .αρκουν για να πειστω οτι κανω το σωστο. ξυπνηστε βολεμενοι! δεν ειμαστε πολιτικοι για να επιχειρηματολογουμε ,ουτε γραφουμε εκθεση στο σχολειο.δε θα νικησει ο πιο εξυπνος! το θεμα ειναι να μην υποφερουν οι αδυναμοι!hellooooooooo! ανθρωποι ειμαστε για ονομα

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 12:29, 20-08-07:

Helloooooooo και σε σένα !!!!!

elena116

Νεοφερμένος

O elena116 έγραψε στις 12:34, 20-08-07:

α ρε παιδια την καρδια σας προσπαθω ναγγιξω μπειτε για μια φορα στη θεση του αλλου (ή βαλτε τα παιδια σας ) μην ειστε εγωιστες ας προσπαθησουμε για ενα καλυτερο κοσμο .............

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 12:39, 20-08-07:

Το ζητούμενο δεν είναι να αγγίξεις τη καρδιά, γιατί ως γνωστό η καρδιά ένα του αστάτου την έχει, το ζητούμενο είναι να αγγίξεις και το μυαλό και αυτό μπορεί να γίνει μόνο εάν το σεβαστείς και δεν μιλάω για σένα αλλά γενικά για την ιεραποστολική συμπεριφορά αρκετών χορτοφάγων...

isavvas

O isavvas έγραψε στις 12:42, 20-08-07:

Το θεμα ειναι οτι οσο ανθρωποι "γιατροι" που θα πρεπε να ειναι ανοιχτοι και σκεπτομενοι, στρογγυλοκαθονται λεγοντας αρλουμπες για υποθετικες καταστασεις που τους αρεσει να πιστευουν κι εχουν κι απο πανω το θρασος ενω οι ιδιοι δεν κανουν τιποτε απολυτως, για να διορθωθει η κατασταση, να κατηγορουν καποιους που εστω κανανε κατι: να στερηθουν αυτο που η μιση ανθρωποτητα θεωρει νοστιμο και να επηρεασουν οικονομικα με την επιλογη τους τα πραγματα.. δεν αλλαχζει τιποτα..
Αν και μετά από αυτό δεν κάνουν τίποτα οι moderators/administrators νομίζω ότι το επίπεδο του forum κινδυνεύει να καταντήσει χειρότερο από πρωινάδικο.

ruko ευχαριστώ για την έρευνα, με έβγαλες από πολύ κόπο.

Όσο για τα επιχειρήματα που παρατέθηκαν για τη χορτοφαγία είναι τουλάχιστον γελοία. Γενικά, νομίζω ότι δεν υπάρχει διάθεση προσέγγισης. Ο φανατισμός τυφλώνει. Έγραψα ότι καταλαβαίνω γιατί κάποιοι χορτοφάγοι ακολουθούν αυτή τη στάση. Κανένας όμως δεν έγραψε κάτι ανάλογο. Όλοι θεωρούν τους κρεατοφάγους βασανιστές και δολοφόνους ζώων.

elena116

Νεοφερμένος

O elena116 έγραψε στις 12:49, 20-08-07:

αν νιωσεις αυτο που νιωθω θα καταλαβεις γιατι αγχωνομαι τοσο πολυ με το να βλεπω τους αλλους ακομη να τρωνε να ζωα δεν το παιζω καλη απλα στεναχωριεμαι σταληθεια. το ιδιο οπως οταν καιγεται ενα δασος ή οταν μολυνεται μια θαλασσα . η γη ειναι το σπιτι μου κ τα ζωα η παρεα μου. ισως σου φαινομαι ξενερωτη λογικο ετσι μας εμαθαν...... ομως παραδεξου οτι ολα λειτουργουν με λαθος τροπο εξαιτιας των ανθρωπων......... εμεις ειμαστε ταφεντικα εδω οχι η φυση ουτε ο θεος. γιαυτο εχουμε αυτη την καταληξη. ποτε δε θελησες να βοηθησεις στην προοδο κ την εξελιξη των ανθρωπων? απλα εισαι θεατης κ περιμενεις τη συνεχεια? εγω ανακυκλωση κανω , ειμαι χορτοφαγος κ παλι ειναι σα να μην κανω τιποτα ,πρεπει να κανω κι αλλα ........

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 12:49, 20-08-07:

"να στερηθουν αυτο που η μιση ανθρωποτητα θεωρει νοστιμο και να επηρεασουν οικονομικα με την επιλογη τους τα πραγματα.. δεν αλλαχζει τιποτα.."
Γιαμίν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα με εσένα. Δεν σε ανάγκασε κανείς να στερηθείς τίποτα. Επιλογή σου είναι και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε λυπηθούμε ,να σε επιβραβεύσουμε ή ακόμα χειρότερο να απολογηθούμε σε εσένα. Για χαλάρωσε λίγο. Κατανόησα τη στάση σου θεωρώντας της προιόν του ενθουσιασμού που καταλαμβάνει τον κάθε νεοφώτιστο. Σου πέσαν πολλά αυτά που ανακάλυψες το χρόνο που είσαι στο φόρουμ και εάν θέλεις είσαι και μια απόδειξη του πως μπορούμε να ανοίξουμε δρόμους και επιλογές, αλλά από την άλλη λειτουργείς αρνητικά γιατί το παραπήρες προσωπικά θεωρώντας ότι οι επιλογές σου σε χρήζουν και κριτή και τιμωρό. Χαλάρωσε λίγο κάνεις κακό σε όλους. Τι στο λύκο στο χώρο ψυχικής υγείας είσαι. Χρησιμοποίησε τις γνώσεις σου για να βρεις τον τρόπο να πείσεις.

elena116

Νεοφερμένος

O elena116 έγραψε στις 13:01, 20-08-07:

απλα χρησιμοποιησε λαθος λεξη μην πιανεστε απο λεπτομερειες τη γενικη εικονα δειτε εγω αυτο που βλεπω στη yasmin ειναι μια ευαισθητη γυναικα που φοβαται για την τυχη των ζωων .οι περισσοτεροι χορτοφαγοι υπηρξαμε κρεατοφαγοι κ ξερουμε πως ειναι . εσεις γιατι δε δοκιμαζετε εστω απο περιεργεια . να δειτε οτι τελικα κ το σωμα σας οφελειται (το λεω γιατι τα ζωα ισως σας φαινονται κατωτερη μορφη ζωης αρα αναλωσιμα) κ οχι μονο τα ζωα. σιγα δεν ειναι κατι το τρομερο. κανετε λες κ ειμαστε φανατισμενοι τρελοι . οποιος απεχει απτη μαζα ειναι εξωγηινος για σας. γιατι???

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:04, 20-08-07:

Συμφωνώ με την Νερίνα!

elena116

Νεοφερμένος

O elena116 έγραψε στις 13:10, 20-08-07:

λυπαμαι .........ανοιγεις την καρδια σου σε ανθρωπους που ειναι ψυχροι κ εισπραττεις μια μουντζα...........ναι μη γελατε τοσο ............. τις γατες τις εχετε για διακοσμητικα στο σπιτι? απιστευτοι ανθρωποι. φευγω γιατι δεν εχετε την καλυτερη φιλοξενια.

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 13:11, 20-08-07:

για μενα ολα εχουν σχεση με το πως αισθανεται ο καθενας.ουτε θα προσπαθησω να πεισω κανεναν να γινει χορτοφαγος,αυτο κατα τη γνωμη μου εχει το ανιτθετο αποτελεσμα.αν με ρωτησουν θα απαντησω ως προς το τι με εκανε να στραφω στη χορτοφαγια,αλλα μεχρι εκει.ουτε θα κατηγορησω τον αλλον για τις επιλογες του,ουτε τιποτα.εξαλλου κι εγω μεχρι πριν 6 μηνες ετρωγα κρεας.απλα για τους ανθρωπους που εχουν ηδη τον προβληματισμο του αν κανουν σωστα που τρωνε κρεας νομιζω οτι ενα ερεθισμα(διαφορετικο ισως για τον καθενα)ειναι συνηθως η αφορμη της εναρξης του χορτοφαγικου τροπου ζωης.

οσο για το γιατι εγινα χορτοφαγος,εχει σχεση με το πως νιωθω εγω καλα.το να τρωω ζωα που αποδεδειγμενα αισθανονται πονο δεν με εκανε να νιωθω καλα.για τα φυτα οπως και να το κανουμε δεν εχει αποδειχτει τιποτα με βεβαιοτητα,αλλιως οπως υπαρχουν νομοι για τις συνθηκες σφαγης των ζωων προκειμενου να περιοριστει ο πονος τους,θα υπηρχαν νομοι που θα επρεπενα εφαρμοζονται πριν κοπουν τα δεντρα/φυτα.τετοιοι ομως δεν υπαρχουν....

ξαναλεω ομως οτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη του καθενος το τι θα επιλεξει να φαει ωστε καθε φορα που καθεται στο τραπεζι να νιωθει καλα με τον εαυτο του.καποιος π.χ. μπορει να επιλεξει να αφαιρεσει απο τη διατροφη του μονο το αρνι γιατι μικρος ειχε μεγαλωσει με προβατακια.

αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οτι καποιοι δε σεβονται τη συγκεκριμενη επιλογη.οπως εγω δεν εχω προσπαθησει ποτε να πεισω καποιον να γινει χορτοφαγος(κι ουτε καν καθομαι να του κανω κηρυγμα καθε φορα που καθομαστε μαζι στο τραπεζι)πολοι φιλοι/φιλες καθε φορα που τρωμε μαζι εξω προσπαθουν να με πεισουν να αλλαξω διατροφη.εγω σεβομαι την επιλογη τους,εκεινοιγιατι δεν μπορουν να σεβαστουν τη δικη μου?

isavvas

O isavvas έγραψε στις 13:16, 20-08-07:

Mariel, το έθεσες σωστά. Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε. Σε αυτό το forum δεν νομίζω ότι προσπάθησε κάποιος να πείσεις έναν χορτοφάγο να αλλάξει στάση, μάλλον το αντίθετο έγινε.

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:17, 20-08-07:

Κι εγω συμφωνώ με τη Νερίνα.

Διαφωνώ και με τη επίθεση προς τον Isavva με τον τρόπο αυτό.
"Τοίχος" , "Ψεύτης" δεν είναι προσωπικά σχόλια και επιθέσεις που απαγορεύονται στο forum?
Eσυ Γιασμίν έλεγες αλλου να ωριμάσουμε και να κάνουμε δημόσια συζήτηση πολιτισμένα κτλ...

Δεν θα σχολιασω τα λογια του ισαβα γιατι δυστυχως ενω ο φονος ζωων περναει ατιμωρητος ο φονος ανθρωπου τιμωρειται ... νομιζω οτι γι αυτο εγινες αναισθηγιολογος αγαπητε γιοατι η ρητορικη σου ειναι η ιδια παντα και παντα το ιδο αναισθητη και βασισμενη σε ψεματα δεν εχει νοημα να συζηταει κανεις με τοιχο σαν εσενα ...

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:18, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από elena116
λυπαμαι .........ανοιγεις την καρδια σου σε ανθρωπους που ειναι ψυχροι κ εισπραττεις μια μουντζα...........ναι μη γελατε τοσο ............. τις γατες τις εχετε για διακοσμητικα στο σπιτι? απιστευτοι ανθρωποι. φευγω γιατι δεν εχετε την καλυτερη φιλοξενια.
Εγώ δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν οι γάτες με την χορτοφαγία

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 13:19, 20-08-07:

α ρε παιδια την καρδια σας προσπαθω ναγγιξω μπειτε για μια φορα στη θεση του αλλου (ή βαλτε τα παιδια σας ) μην ειστε εγωιστες ας προσπαθησουμε για ενα καλυτερο κοσμο .............
Δεν διαφωνώ για την καλή σου πρόθεση και να είσαι σίγουρη πως τα λόγια όχι μόνο τα δικά σου αλλά και των άλλων χορτοφάγων του φόρουμ, επηρεάζουν την συνείδηση κάποιων μελών.. Αλλά με το να γίνεστε επιθετικοί απέναντι στους "μισητούς κρεατοφάγους" όχι απλά δεν καταφέρνετε να πείσετε, άντιθετα κουράζετε κι αυτούς που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν για το κίνημα της χορτοφαγίας.. Συγνώμη για την πολιτικοποιήση της κουβέντας , είναι και το κλίμα των εκλογών , αλλά μου θυμίζετε τους μπλε και τους πράσινους που αντί να προβάλλουν το προγραμμα τους κατηγορούν το άλλο κόμμα..

Το να κάνεις ακόμα και ένα άτομο να σκεφτεί λίγο αυτά που λέτε είναι ένα βήμα μπροστά στον αγώνα σας. Μην περιμένεις με 2 κουβέντες να αλλάξει ο κόσμος. Αντί να αναλώνεστε σε διαφωνίες, προβάλλετε τα θετικά του τρόπου ζωής σας και αφήστε τον κόσμο να κρίνει μόνος του..

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:19, 20-08-07:

τις γατες τις εχετε για διακοσμητικα στο σπιτι? .
Τωρα που το είπες αυτό... Κοιτάζω την Αργυρώ πάνω στη βιβλιοθήκη, ανάμεσα στα βάζα.. Σαν μπιμπελό είναι!

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:20, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Τωρα που το είπες αυτό... Κοιτάζω την Αργυρώ πάνω στη βιβλιοθήκη, ανάμεσα στα βάζα.. Σαν μπιμπελό είναι!

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 13:21, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
Εγώ δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν οι γάτες με την χορτοφαγία
εννοει οτι αφου εχουμε γατες και κατα επεκταση αγαπαμε τα ζωα δεν θα επρεπε να τρωμε αλλα ζωακια.

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 13:23, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Cleopatra
Δεν διαφωνώ για την καλή σου πρόθεση και να είσαι σίγουρη πως τα λόγια όχι μόνο τα δικά σου αλλά και των άλλων χορτοφάγων του φόρουμ, επηρεάζουν την συνείδηση κάποιων μελών.. Αλλά με το να γίνεστε επιθετικοί απέναντι στους "μισητούς κρεατοφάγους" όχι απλά δεν καταφέρνετε να πείσετε, άντιθετα κουράζετε κι αυτούς που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν για το κίνημα της χορτοφαγίας.. Συγνώμη για την πολιτικοποιήση της κουβέντας , είναι και το κλίμα των εκλογών , αλλά μου θυμίζετε τους μπλε και τους πράσινους που αντί να προβάλλουν το προγραμμα τους κατηγορούν το άλλο κόμμα..

Το να κάνεις ακόμα και ένα άτομο να σκεφτεί λίγο αυτά που λέτε είναι ένα βήμα μπροστά στον αγώνα σας. Μην περιμένεις με 2 κουβέντες να αλλάξει ο κόσμος. Αντί να αναλώνεστε σε διαφωνίες, προβάλλετε τα θετικά του τρόπου ζωής σας και αφήστε τον κόσμο να κρίνει μόνος του..
συμφωνω με την cleopatra.με την επιθεση δεν γινεται τιποτα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους