Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,566 εγγεγραμμένα μέλη και 713,273 μηνύματα σε 22,458 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 559 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αποτέφρωση;

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:49, 02-05-08:

Ξέρω οτι απασχολεί πολύ κόσμο..... και την κυριακή είδα στην ΕΤ1 στις ειδήσεις το θέμα για τον πρώτο Αποτεφρωτή ζώων στην Ελλάδα.

Βρίσκετε στο Πικέρμι - (νομίζω?), λειτουργεί και τώρα για αρχή μια αποτέφρωση μαζί με άλλα ζωάκια κοστίζει περίπου 150?!!!! - Αργότερα θα πέσει η τιμή.....-
(ΜΟΝΟ γιατί έχουμε ακούσει τρελές τιμές αλλού, απλά για μια θεσούλα στο χώμα)

και τώρα βρήκα και το λινκ
και για αποτέφρωση εδω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 14:56, 02-05-08:

πραγματικά ενδιαφέρον σαν κίνηση. Από το να καταλήγουν κάποια ζωάκια σε κάδους σκουπιδιών ή να μην ξέρουμε που να τα θάψουμε ή να ζητάνε υπέρογκα ποσα για ταφή σε νεκροταφείο ζώων..ειναι μια καποια λύση..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 14:58, 02-05-08:

Τι τιμές είναι αυτές;

1. Αποτέφρωση πολλών νεκρών ζώων μαζί
α) για νεκρά ζώα ιδιοκτησίας πολιτών που είναι δημότες Δήμου μέλους 150 Ευρώ/ζώο,
β) για νεκρά ζώα ιδιοκτησίας πολιτών που δεν είναι δημότες Δήμου μέλους 250 Ευρώ/ζώο.

2. Αποτέφρωση μεμονωμένων νεκρών ζώων
α) για μεμονωμένο νεκρό ζώο ιδιοκτησίας πολίτη που είναι δημότης Δήμου μέλους 400 Ευρώ/ζώο.
β) για μεμονωμένο νεκρό ζώο ιδιοκτησίας πολίτη που δεν είναι δημότης Δήμου μέλους 500 Ευρώ/ζώο.

Μπράβο τους, όμως, που το ξεκίνησαν. Μακάρι να μη χρειαζόταν να μπει κανείς σε αυτή τη διαδικασία, αλλά είναι πολύ χρήσιμο. Ευχαριστούμε, Τζούλια

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:02, 02-05-08:

Φωτεινη..... ειναι ΤΣΑΜΠΑ!!!!

Σε γνωστό νεκροταφείο ζώων η τιμή για 1 τάφο γάτας είναι 350? τον χρόνο.... :mad:, μετά ή πληρώνεις κάθε χρόνο.. ή παίρνεις τα κόκαλα.....

ΑΣΕ...... μη φορτώσω απογευματιάτικα...(γιατί έχω και ένα αχτι..) :mad:

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 15:07, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Φωτεινη..... ειναι ΤΣΑΜΠΑ!!!!

Σε γνωστό νεκροταφείο ζώων η τιμή για 1 τάφο γάτας είναι 350? τον χρόνο.... , μετά ή πληρώνεις κάθε χρόνο.. ή παίρνεις τα κόκαλα.....

ΑΣΕ...... μη φορτώσω απογευματιάτικα...(γιατί έχω και ένα αχτι..)
Ωχ, δεν το ήξερα. Κάτι είχα ακούσει για ένα νεκροταφείο ζώων, αλλά δεν ξέρω που είναι. Ξέρεις εσύ; Έτσι, πληροφοριακά ρωτάω. Αφού λες ότι είναι φτηνές οι τιμές, κάτι παραπάνω ξέρεις... Είναι κάτι αξιοπρεπές, πάντως. Και σου παραδίδουν και τις στάχτες... Ωχ, θα με πιάσει κατάθλιψη τώρα...:cry:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:12, 02-05-08:

Αυτό που λέω εγώ,
και νομίζω οτι είναι το ΜΟΝΟ Νεκροταφείο Ζώων είναι στην Μαλακάσα.....

Έχω μόνο ακουστά..
γιατί προτιμώ να τα θάβω στον κήπο μου(στο χωριό) ή στα πάρκα.

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 15:20, 02-05-08:

Ναι, καπου εκει πηγαμε για να θαψουμε τον Αρβυ μου..
Δυο μετρα σκυλος δεν γινοταν να θαφτει στο κηπο οπου εζησε Στην ευχη και εμενα καταθλιψη θα με πιασει τωρα
Στις 17 Αυγουστου πρεπει να παω να παρω τα κοκκαλακια του.. η να ανανεωσω το συμβολαιο

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:23, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από fru_fru
Ναι, καπου εκει πηγαμε για να θαψουμε τον Αρβυ μου..
Δυο μετρα σκυλος δεν γινοταν να θαφτει στο κηπο οπου εζησε Στην ευχη και εμενα καταθλιψη θα με πιασει τωρα
Στις 17 Αυγουστου πρεπει να παω να παρω τα κοκκαλακια του.. η να ανανεωσω το συμβολαιο
Γιαυτό και εγώ έβαλα το θέμα.....
Γιατί πραγματικά πιστεύω οτι αξίζει μια προσοχή....

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 15:37, 02-05-08:

Θάψαμε την αγαπημένη μας σκυλίτσα στον κήπο που έζησε, που της άρεσε να τρέχει πάνω-κάτω, ακριβώς δίπλα στη βεράντα μας, κι όποτε βγαίνουμε και καθόμαστε είναι σαν να την έχουμε ακόμα στην αγκαλιά μας.

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 23:04, 06-10-08:

Το πρόβλημα της ταφής των κατοικίδιων ζώων φαίνεται πως θα λυθεί σύντομα για τους κατόχους σκύλων και γατών του λεκανοπεδίου. Η μόνη λύση που υπήρχε μέχρι σήμερα ήταν τα ιδιωτικά νεκροταφεία, τα οποία όμως δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση τόσο από οικονομικής άποψης για τους φιλόζωους όσο και από περιβαλλοντικής άποψης. Σύντομα θα τεθεί σε λειτουργία, μετά την εγκατάστασή του στο Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων (ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ), ο πρώτος αποτεφρωτήρας μικρών ζώων στην Ελλάδα. Πρόκειται για μια καινοτόμο δράση που υλοποιείται και ολοκληρώνεται από τον Περιβαλλοντικό Σύνδεσμο Δήμων Αθήνας-Πειραιά (ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π).

Το έργο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα «Θησέας» και στοχεύει στο να σταματήσει το απαράδεκτο φαινόμενο να απορρίπτονται τα ζώα συντροφιάς, μετά το τέλος της ζωής τους, στα σκουπίδια, κυρίως από ανθρώπους, οι οποίοι αναλάμβαναν έναντι χρηματικής αμοιβής να τα θάψουν, αλλά δεν το έκαναν. Αλλά και όσοι πράγματι τα έθαβαν στις δασικές εκτάσεις της Αττικής αντιμετώπιζαν πρόβλημα νομιμότητας, αφού δεν υπήρχε σχετικό νομοθετικό πλαίσιο.

Οπως δήλωσε ο πρόεδρος του Συνδέσμου Γρηγόρης Γουρδομιχάλης «η αποτέφρωση των πτωμάτων των μικρών ζώων, συντροφιάς είναι η μοναδική λύση για το πρόβλημα. Αντιμετωπίζει με σεβασμό τα ζώα και εξασφαλίζει λειτουργία απόλυτα συμβατή με την προστασία του περιβάλλοντος». Να σημειώσουμε ότι το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στις πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αθήνας, όπου ο όρος «αυλή» έχει διαγραφεί από τη ζωή των ανθρώπων εδώ και δεκαετίες. Αν, λοιπόν, σε κάποιους ακούγεται σαν «φιλοζωική υστερία» το θέμα της αποτέφρωσης των κατοικίδιων ζώων, θα πρέπει να πούμε ότι πρόκειται για ένα κατεξοχήν περιβαλλοντικό πρόβλημα των μεγάλων αστικών κέντρων και όχι για προβληματισμούς συναισθηματικής φύσεως.

Πηγή: tv έθνος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:48, 07-10-08:

Μακάρι γιατι αυτο ειναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα... Ας ελπίσουμε οτι θα τεθεί σε λειτουργία σύντομα η εγκατράσταση αυτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 08:06, 07-10-08:

να δουμε και τι θα ζητανε

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:05, 07-10-08:

Το ίδιο θέμα είχε συζητηθεί ξανά πριν λίγο καιρό -τα threads συγχωνεύθηκαν.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 22:09, 29-12-08:

Παιδιά ένας ταξιτζής μου έλεγε για μικρό νεκροταφείο ζώων στην Καισαριανή. ( Πήγαινε κάθε μήνα πελάτισσα εκεί).
Παίρνουν όμως 500 Ευρώ μου είπε!

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 23:24, 29-12-08:

εγω σκεφτομουνα οτι θα μπορουσαμε να δωριζουμε τα ζωα μας για μαθηματα στα ανατομια (για τους κτηνιατρους).
ακουγεται βαρβαρο αλλα το θεωρω σημαντικο. κ το λεω γιατι το εχω σκεφτει κ για τους ανθρωπους.
το θεωρειτε βαναυσο???
παντως τα ζωακια τα λατρευω (μη με βρισετε)
απλα πειτε μου τη γνωμη σας

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 23:42, 29-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
εγω σκεφτομουνα οτι θα μπορουσαμε να δωριζουμε τα ζωα μας για μαθηματα στα ανατομια (για τους κτηνιατρους).
ακουγεται βαρβαρο αλλα το θεωρω σημαντικο. κ το λεω γιατι το εχω σκεφτει κ για τους ανθρωπους.
το θεωρειτε βαναυσο???
παντως τα ζωακια τα λατρευω (μη με βρισετε)
απλα πειτε μου τη γνωμη σας
Εγώ είμαι δωρήτρια ούτως ή άλλως. Αλλά τα γατούλια μου, δεν μπορώ να τα δώσω...τώρα καταλαβαίνω τους γονείς που δεν μπορούν να δωρήσουν τα όργανα του παιδιού τους.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 23:45, 29-12-08:

συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι εντελως παραλογο κ αυτο που λεω εγω.
εχει μια λογικη κ μια προσφορα, αλλα σε καταλαβαινω απολυτα.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 23:49, 29-12-08:

Μωρέ λογική έχει. Εγώ είμαι πολύ συναισθηματική με τα γατιά μου.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 23:57, 29-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από zoo
Μωρέ λογική έχει. Εγώ είμαι πολύ συναισθηματική με τα γατιά μου.
μαλλον πρεπει να εισαι η μονη συναισθηματικη με τα γατια σ αυτο το φορουμ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους