Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 113,565 εγγεγραμμένα μέλη και 713,273 μηνύματα σε 22,458 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 570 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για αγορά γάτας απ' το εξωτερικό

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 02:31, 27-05-11:

Καλησπέρα σε όλους!
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.. Το γατάκι που σκοπεύω να αγοράσω είναι ράτσας chinchilla,τελικά κατάφερα από συγγενικό πρόσωπο,που έχει pet shop να βρω αυτήν τη ράτσα μέσω εκτροφείου στο εξωτερικό (ήταν η έσχατη λύση,αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να βρω κάπου αλλού την συγκεκριμένη ράτσα) κ συνεχίζω.. όσο πλησιάζει ο καιρός κ διαβάζοντας εδώ διάφορα άρθρα για γατάκια που ταξιδεύουν από εξωτερικό,γεμίζω άγχος κ απορίες! Κ ιδού το ερώτημα.. τι πρέπει να ζητήσω να προσέξουν (από το εκτροφείο ? από το pet shop?) σχετικά με τη μεταφορά της γατούλας από τη χώρα προέλευσης,(η οποία είναι η Ουγγαρία) προς τη χώρα προορισμού (την Ελλάδα)?
Είναι αλήθεια ότι τα ζωάκια ταλαιπωρούνται πολύ? Διάβασα σ' ένα άρθρο εδώ, για το μέγεθος του κλουβιού μεταφοράς οτι πρέπει να είναι κάποιων διαστάσεων.. γι'αυτό που πρέπει να απευθυνθώ? στην αεροπορική εταιρία,στο εκτροφείο ή στο pet shop?
Επίσης,επειδή δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα pet shops (ακόμα κ στο συγκεκριμένο, που είναι συγγενή μου) τι πρέπει να ζητήσω (σε χαρτιά,τσιπάκι κτλ) για να βεβαιωθώ οτι η γατούλα που παίρνω είναι καθαρόαιμη ?(μου είπε πρόσφατα η κτηνίατρος μου για ανθρώπους που εξαπατήθηκαν απο pet shops σε ότι αφορά τη γνησιότητα της γατούλας) κ τελευταία απορία..Μπορώ όταν με το καλό φτάσει το γατάκι Ελλάδα να πάω εγώ η ίδια να το πάραλάβω από το αεροδρόμιο?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.. (εάν αντέξατε να το διαβάσετε ολόκληρο) !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chatte_blanche : 27-05-11 στις 03:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:57, 27-05-11:

Καλημερα.
Γνωμη μου ειναι,να μην παρεις με τιποτα γατακι απο Ουγγαρια.Εχουν τυχει παρα πολλα περιστατικα με ασθενικα,κακοποιημενα,ακομη και ημιαιμα ζωακια που υποτιθεται οτι φερνουν απο εκτροφεια στην Ουγγαρια τα πετ σοπ.Αφου μπηκες σε αυτη τη διαδικασια,γιατι δε βρισκεις μονη σου ενα εκτροφειο του εξωτερικου,να κλεισεις ενα γατακι,και να πας να το παραλαβεις;Δε θα μεσολαβησει το πετ σοπ,και πιστεψε με,κανει τεραστια διαφορα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 14:25, 27-05-11:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Δε σου κρύβω οτι προβληματίστηκα με όσα έγραψες. Πρώτον..δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάω εγώ να το φέρω,για πολλούς λόγους..Δεύτερον ποιά είναι αυτά τα εκτροφεία(έχεις υπόψην σου κάποιο site να μου υποδείξεις?) γιατί κ πριν μπω σε αυτήν την διαδικασία για απ' ευθείας εκτροφείο έψαχνα, δίχως την μεσολάβηση pet shop, κ άκρη δε βρήκα.Γνωρίζεις μήπως σχετικά με τα χαρτία που θα πρέπει να συνοδεύουν το γατάκι και θα πιστοποιούν την αυθεντικότητα του και την καλή του υγεία? Αν πριν την αγορά, ζητήσω να μου αποσταλεί φωτογραφία του γατιού, μπορώ απο αυτήν να βγάλω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα σχετικά με την αυθεντικότητα του? (απο το τρίχωμα, το χρώμα των ματιών..ή από κάτι άλλο?).
Και κάτι τελευταίο με την ελπίδα να μην σε κούρασα. Όταν μιλάς για ασθενικά ζωάκια, σε τι είδους ασθένειες αναφέρεσαι? Κάποιοες ανίατες ίσως?
Γενικά πάντως ..Απογοητεύτηκα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:49, 27-05-11:

Πες μου για ποια χωρα ενδιαφερεσαι,ωστε να σου στειλω μερικα λινκς.Ισως μπορεσεις κατ'εξαιρεση να κανονισεις με τον εκτροφεα να σου στειλει το γατακι,αν και καλυτερα οπως σου ειπα θα ηταν να το παρεις εσυ,ωστε να μην ταλαιπωρηθει,αλλα και να δεις το χωρο που μεγαλωνει,τους γονεις,τις συνθηκες...Το γατακι πρεπει να εχει τις εξετασεις των γονεων τουλαχιστον για λευχαιμια,λοιμωδη περιτονιτιδα,πολυκυστικα νεφρα και υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια.Εκτος απο αυτα,πρεπει να εχει το pedigree του,και ενα πιστοποιητικο κτηνιατρου που να επιβεβαιωνει την καλη του υγεια,οχι παλαιοτερο απο δεκα μερες πριν την παραλαβη του.Μη σε παραμυθιασουν οτι το pedigree θα στο στειλουν,κανονικα πρεπει αν ειναι νομιμη η γεννα και απο ελεγμενο εκτροφειο,να το παρεις μαζι με το γατακι,οχι οτι δεν εχουν αναφερθει περιπτωσεις σε πετ σοπ που ο πελατης επεμενε,να του δωσουν ενα πλαστο ή pedigree αλλου ζωου για να του ριξουν σταχτη στα ματια.Πρεπει να ειναι ΠΛΗΡΩΣ εμβολιασμενο,τουλαχιστον δυο φορες αποπαρασιτωμενο εσωτερικα κι εξωτερικα,με την ηλεκτρονικη του σημανση και το βιβλιαριο του.Εννοειται πως δεν πρεπει να ειναι μικροτερο των δωδεκα εβδομαδων.Ασφαλες συμπερασμα απο τη φωτογραφια δε μπορεις να βγαλεις,καθως μπορει να μην σου δωσουν καν το εικονιζομενο γατακι.Ριξε μια ματια εδω,για να μη χτυπας το κεφαλι σου αργοτερα και βασανιστει και μια αθωα ψυχουλα.Τα πετ σοπ παραλαμβανουν γατακια απο kitten mills,οι γονεις ζουν σε αθλιες συνθηκες και αναπαραγονται ανεξελεγκτα μεσα σε κλυοβια μεχρι να πεθανουν,ενω τα μικρα φευγουν πολυ νωρις απο τη μανουλα και τα αδερφακια τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 15:54, 27-05-11:

Δωρα το εκτροφειο τσιντιλα γατιων στην Ελλαδα δεν υπαρχει πλεον?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:00, 27-05-11:

Δεν εχω ιδεα,κι απο αλλον ακουσα οτι προσπαθουσε να επικοινωνησει αλλα δεν εβρισκε ακρη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 02:37, 28-05-11:

Κορίτσια,ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον κ για την ενημέρωση!
Δώρα,στείλε μου εάν θέλεις απ'όποια χώρα εσύ πιστεύεις ,εγώ δεν έχω ιδέα!
Σήμερα,το απόγευμα πήρα τηλέφωνο στο εκτροφείο της Ragdoll (όλους τους έχω ζαλίσει) κ μου απάντησε μια πολύ γλυκιά κοπέλα,ρώτησα για το εκτροφείο chinchilla εδώ στην Ελλάδα κ μου είπαν οτί έχει κλείσει πριν λίγους μήνες (ατυχία!) κ επίσης μου είπε οτι η συγκεκριμένη ράτσα,παρουσιάζει προβλήματα υγείας στο κεφάλι (επειδή ειναι υδροκέφαλα) ξέρετε κάτι εσείς γι'αυτο? Στο internet που έψαξα δεν είδα να γράφει κάτι τέτοιο.
Μου είπε επίσης οτι η γνησιότητας της γάτας μπορεί να φανεί απο το pedigree..(?)
Τέλος πάντων.. Θα μου φανεί σαν όνειρο εάν τελικά την αποκτήσω..

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 03:47, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Πες μου για ποια χωρα ενδιαφερεσαι,ωστε να σου στειλω μερικα λινκς.Ισως μπορεσεις κατ'εξαιρεση να κανονισεις με τον εκτροφεα να σου στειλει το γατακι,αν και καλυτερα οπως σου ειπα θα ηταν να το παρεις εσυ,ωστε να μην ταλαιπωρηθει,αλλα και να δεις το χωρο που μεγαλωνει,τους γονεις,τις συνθηκες...Το γατακι πρεπει να εχει τις εξετασεις των γονεων τουλαχιστον για λευχαιμια,λοιμωδη περιτονιτιδα,πολυκυστικα νεφρα και υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια.Εκτος απο αυτα,πρεπει να εχει το pedigree του,και ενα πιστοποιητικο κτηνιατρου που να επιβεβαιωνει την καλη του υγεια,οχι παλαιοτερο απο δεκα μερες πριν την παραλαβη του.Μη σε παραμυθιασουν οτι το pedigree θα στο στειλουν,κανονικα πρεπει αν ειναι νομιμη η γεννα και απο ελεγμενο εκτροφειο,να το παρεις μαζι με το γατακι,οχι οτι δεν εχουν αναφερθει περιπτωσεις σε πετ σοπ που ο πελατης επεμενε,να του δωσουν ενα πλαστο ή pedigree αλλου ζωου για να του ριξουν σταχτη στα ματια.Πρεπει να ειναι ΠΛΗΡΩΣ εμβολιασμενο,τουλαχιστον δυο φορες αποπαρασιτωμενο εσωτερικα κι εξωτερικα,με την ηλεκτρονικη του σημανση και το βιβλιαριο του.Εννοειται πως δεν πρεπει να ειναι μικροτερο των δωδεκα εβδομαδων.Ασφαλες συμπερασμα απο τη φωτογραφια δε μπορεις να βγαλεις,καθως μπορει να μην σου δωσουν καν το εικονιζομενο γατακι.Ριξε μια ματια εδω,για να μη χτυπας το κεφαλι σου αργοτερα και βασανιστει και μια αθωα ψυχουλα.Τα πετ σοπ παραλαμβανουν γατακια απο kitten mills,οι γονεις ζουν σε αθλιες συνθηκες και αναπαραγονται ανεξελεγκτα μεσα σε κλυοβια μεχρι να πεθανουν,ενω τα μικρα φευγουν πολυ νωρις απο τη μανουλα και τα αδερφακια τους.

Βρήκα ένα εκτροφείο στην Αγγλία,τους έστειλα mail κ αύριο θα τους πάρω κ τηλέφωνο. Μου φαίνεται καλό..Εάν μπορείς, ρίξε μια ματιά στο link να μου πεις τη γνώμη σου.
https://www.silverdreams-persians.co.uk/index.html

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:22, 28-05-11:

Ολες οι φυλες παρουσιαζουν προβληματα,τα περσικα γενικα εχουν ευαισθησια στο αναπνευστικο και τα νεφρα.
Απο Αγγλια γενικα θα σου ελεγα να εισαι λιγο επιφυλακτικη.Λογω καραντινας ειναι δυσκολο τα εκτροφεια να φερουν νεες γραμμες απο το εξωτερικο,με αποτελεσμα καποια να εχουν μεγαλο ποσοστο αιμομιξιας.Οχι οτι φυσικα δεν υπαρχουν κι εξαιρεσεις.Αυτο που μου εστειλες εχει ωραιες γατες,δε μου αρεσει ομως το οτι δεν εχει φωτογραφιες και πληροφοριες για τα διαθεσιμα γατακια τους,οπως και το οτι δεν αναφερει λεπτομερειες σχετικα με τις εξετασεις,τις προϋποθεσεις με τις οποιες δινονται τα μωρακια,κτλ.Θα ριξω μια ματια στα λινκς μου και θα σου στειλω μερικα ακομα εκτροφεια να δεις.Γενικα μην παρεις απο το πρωτο που θα δεις,δες αρκετα πριν αποφασισεις.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:11, 28-05-11:

https://www.brettachtal.com
https://www.diamondtigers.de
https://www.marchfeldperser.at/
https://users.skynet.be/sosweet/
https://www.aequinoctium.it/
https://www.ladysekhmet.it/
https://www.pearlstylecats.ch/
Γενικα και με μια απλη αναζητηση στο google θα βρεις αρκετα,και καποια μαλιστα σε γειτονικες χωρες.Στειλε μερικα e-mail,δες πως απαντουν,αν νοιαζονται για τα γατακια και δεν τα βλεπουν απλα σαν εμπορευμα,αν χρησιμοποιουν κλουβια,αν κανουν εξετασεις...και αποφασισε.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 17:07, 28-05-11:

Ευχάριστα νέα έχω! Βρήκα εδώ στην Ελλάδα εκτροφείο!!! (τελικά δεν είχε κλείσει) !!
Δεν έχει τώρα διαθέσιμα γατάκια αλλά θα έχει σε δύο μήνες!
Τότε θα πάω να το δω από κοντά κ εάν πάνε όλα καλά να το πάρω κιόλας!
Δώρα, σ' ευχαριστώ πολύ για όλα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:30, 28-05-11:

Αν λειτουργει κανονικα,πως δεν ειναι ενημερος ο ΕΟΓ;
Τελος παντων,εχε κατα νου οπως σου ειπα να προσεξεις καποια πραγματα,και καλη τυχη στην ανευρεση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 19:56, 28-05-11:

Πρώτη φορά θα αγοράσω γατάκι. Μέχρι στιγμής όλα όσα είχα ήταν αδέσποτα. Γι' αυτό κ οι τόσες απορίες..Εάν δε με ενημέρωνες εσύ, ούτε pedigree θα γνώριζα ούτε τίποτα..τόοοοσο άσχετη. Αυτή που έχει το εκτροφείο των chinchilla μπαίνει κ εδώ μέσα, η πιο σωστά έμπαινε,ίσως τη γνωρίζεις.
Τώρα γιατί δεν είναι ενήμερος ο ΕΟΓ..κ πάλι δε γνωρίζω.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να καταφέρω να αποκτήσω ένα γατάκι υγιές κ έτσι όπως το ονειρεύομαι!
Ευχαριστώ κ πάλι για την ενημέρωση αλλά κ για τον χρόνο σου!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:15, 28-05-11:

Το ξερω οτι ειναι μελος εδω,αυτο ομως δεν εχει σχεση.Ελπιζω ολα να πανε καλα,και να εχεις συντομα ενα υγιες και ομορφο γατακι στην αγκαλια σου!

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 21:08, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Το ξερω οτι ειναι μελος εδω,αυτο ομως δεν εχει σχεση.Ελπιζω ολα να πανε καλα,και να εχεις συντομα ενα υγιες και ομορφο γατακι στην αγκαλια σου!

Να 'σαι καλά! Το εύχομαι!
Όταν έχω νέα θα ενημερώσω κ εννοείται πως όταν με το καλό το πάρω, κατευθείαν θα ανεβάσω φωτογραφίες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους