Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 136,610 εγγεγραμμένα μέλη και 714,336 μηνύματα σε 22,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 154 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Βοήθεια!!! Εννιά ορφανά μωρά γατάκια παρατημένα! Παρακαλώ διαβάστε.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:15, 12-05-13:

Απευθύνομαι και σε σας γιατί πραγματικά έχουμε απελπιστεί με την αδερφή μου.

Είναι φοιτήτρια στα Ιωάννινα και βρήκε στην είσοδο της πολυκατοικίας της εννιά μωρά γατάκια. Κάποια κυρία τα είχε σώσει από τον κάδο των σκουπιδιών, αλλά δεν ήξερε τι να τα κάνει και τα άφησε στο γκαραζ της πολυκατοικίας.

Τα γατάκια είναι λίγο διαφορετικών ηλικιών μεν, αλλά πολύ πολύ μωρά. Ίσα που περπατάνε δηλαδή και μόλις έχουν ανοίξει τα ματάκια τους. Κάποια μου είπε ότι περπατάνε λίγο πιο άνετα, αλλά γενικά είναι όλα πολύ μωρά.

Η αδερφή μου στενοχωρήθηκε και τα πήρε ΟΛΑ στο σπίτι της. Τα έχει στο διαμέρισμα αυτή τη στιγμή και τα ταΐζει ανά 2-3 ώρες με μπιμπερό. Τα βοήθησε και να κάνουν κακάκια τους και τα λοιπά, γενικά τα φροντίζει όσο μπορεί.

Πάμε τώρα στο προκείμενο: έχει τηλεφωνήσει σε όλα τα φιλοζωικά σωματεία των Ιωαννίνων, προκειμένου να πάρει οποιαδήπτε βοήθεια. Πραγματικά οποιαδήποτε βοήθεια. Ας πούμε να πάρουν έστω ένα από τα γατιά. Ή να έρθει έστω ένας εθελοντής να τη βοηθήσει. Ή να φιλοξενηθούν 2 γατιά. Ή να της δώσουν 2 κουτιά γάλα, ή να της δείξουν πώς να τα ταΐζει και πώς να τους κάνει μασαζ στην κοιλίτσα. Έστω κάτι απ' όλα.

Οι απαντήσεις όλων των σωματείων ήταν απογοητευτικές. Κανείς δεν μπορεί να προσφέρει την παραμικρή βοήθεια, ούτε όταν η αδερφή μου επέμενε ότι θα καλύψει όλα τα έξοδα, απλά χρειάζεται κάποια βοήθεια, όποια κι αν είναι αυτή. Μάλιστα ο εκπρόσωπος ενός σωματείου, της είπε ότι κακώς αυτή η κυρία πήρε τα γατιά απ' τα σκουπίδια αφού δεν ήξερε πώς να τα φροντίσει. Τέλος πάντων.

Η ουσία δεν είναι να κατηγορήσω τα σωματεία, άσχετα αν όντως απογοητεύτηκα από τις απαντήσεις τους. Η ουσία είναι ότι πραγματικά η αδερφή μου (και εγώ, που τα ακούω από το τηλέφωνο) έχει απελπιστεί γιατί από αύριο ξαναξεκινάει με τη σχολή της και δε θα μπορεί ούτε να τα ταΐζει όσο πρέπει, ούτε να τα κρατάει καθαρά όπως πρέπει. Και όπως και να 'χει, είναι εννιά γατιά, είναι πολύ βαρύ φορτίο για έναν άνθρωπο μόνο του.

Ζητάμε λοιπόν οποιαδήποτε βοήθεια. Αν ξέρετε οτιδήποτε που φαντάζεστε ότι μπορεί να βοηθήσει. Μπορεί να είστε διατεθειμένοι να φιλοξενήσετε ένα. Μπορεί να ξέρετε έναν καλό κτηνίατρο που να μπορεί να φιλοξενήσει άλλο ένα. Μπορεί να ξέρετε κάποιον εθελοντή που να μπορεί να βοηθήσει. Έστω κι αν είναι σε άλλη πόλη. Θυμάμαι ας πούμε που λέγατε για μια φιλόζωη κυρία στην Κρήτη, που έχει σχέση και με κάποια νομικά θέματα και που είναι πολύ δραστήρια γενικά. Ακόμα και αυτό θα μπορούσε να είναι χρήσιμο, μιας και μπορεί η κυρία αυτή να γνωρίζει κάποιον που να μπορεί να βοηθήσει.

Σας παρακαλώ πάρα πολύ, βοηθήστε όσο γίνεται. Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Συντονιστική Σημείωση: Η Αγγελία κλειδώθηκε καθώς δημιουργήθηκε Αγγελία υιοθεσίας για τα γατάκια εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-06-13 στις 17:54. Αιτία: Προσθήκη Συντονιστικής Σημείωσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:31, 12-05-13:

ωχ. προωθηση στο facebook σε σχετικες σελιδες και ομαδες ειναι το μονο που μπορω να προτεινω. αλλα γινεται χαμος τωρα απο γατακια τα πραγματα ειναι δυσκολα.

ασε με τα φιλοζωικα σωματεια δεν βγαζεις ακρη δυστυχως. ειναι εθελοντες το καταλαβαινω (εχω υπαρξει αλλωστε και εγω) και παντα φουλ αλλα πραγματικα εφτασα στα ορια μου οταν το μονο που ζητησα απο το φιλοζωικο σωματειο της πολης μου τωρα μεσα στις διακοπες ειναι να προωθουν την αγγελια των μωρων που βρηκα γιατι ασχολουνται μονο με σκυλια και λεω δεν μπορει ολο και καποιος θα υπαρχει που να τα θελει. μετα απο 3 τηλεφωνηματα και 5 μηνυματα στο fb τα προωθησαν 1 ολοκληρη φορα με καθυστερηση μιας βδομαδας.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:59, 12-05-13:

Εχω υπ' οψιν μου καποιον που παντα προσφερεται να βοηθησει αλλα ειναι στην Λειβαδια και δεν εχει μεσον να παει να τα παρει, πρεπει καποιος να του τα παει εκει. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα, αν ναι μπορω να μεσολαβησω.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:57, 13-05-13:

Βάσω σε ευχαριστώ πολύ, θα της το μεταφέρω. Αν και δυστυχώς το βλέπω δύσκολο να πάει ως τη Λιβαδειά. Θα της το πω και βλέπουμε.

Παραθέτω και πάλι κάποιες φωτογραφίες. Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει τι ηλικία έχουν περίπου; Επίσης, έχετε κάποια ιδιαίτερη συμβουλή να μας δώσετε; Αναφορικά με τη διατροφή τους, τη θερμοκρασία που πρέπει να έχει ο χώρος, οτιδήποτε θα ήταν σημαντικό. Είναι και κουκλιά τα καημένα.

Ευχαριστούμε πολύ

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 16:04, 13-05-13:

δε φαινονται οι φωτος εδω. τις ειδα στο fb θα ελεγα οτι ειναι σιγουρα καπου στην τριτη βδομαδα. τα ματια ειναι ανοιχτα και τα αυτακια ειναι σηκωμενα. επομενως ειναι μεγαλουτσικα σχετικα. τα ταισματα (αφου συνελθουν πρωτα και παρουν τα πανω τους απο την ταλαιπωρια που εμειναν στο κουτι ποιος ξερει ποση ωρα) το πιο αραιο που μπορουν να γινουν ειναι 4 φορες τη μερα και καθολου το βραδυ. το ιδανικο θα ηταν να ταιζονται καθε 4 ωρες αλλα ειναι και πολλα πως θα τα καταφερει η αδερφη σου μονη της

υποσεντονο στη φωλια τους γιατι θα κατουρανε και λιγο μονα τους και δεν ειναι καλο να υπαρχει υγρασια. ενα (ή δυο) μπουκαλι με πολυ ζεστο νερο τυλιγμενο σε λεπτη πετσετα μεσα στη φωλια που θα ανανεωνεται 3 φορες τη μερα και θα ειναι οκ. 3 φορες τη μερα τριψιμο στο πιπι και 1 φορα μασαζ στην κοιλιτσα και στο κωλαρακι.

(να πεις στην αδερφη σου να μην αγχωνεται περαιτερω, αν τα κανει ολα αυτα και ειναι να ζησουν, θα ζησουν.)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,023 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:29, 14-05-13:

Εύχομαι την καλύτερη τύχη για αυτά τα ψυχούλια! Να μεγαλώσουν, να γίνουν όμορφα, στρουμπουλά, γερά μωρά!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους