Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 101,012 εγγεγραμμένα μέλη και 711,711 μηνύματα σε 22,289 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 243 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λουράκι/Κουδουνάκι

Λουράκι/Κουδουνάκι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
Ναι!!!!
33
51,56%
Όχι!!!
14
21,88%
Και ναι .. και όχι..
17
26,56%

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 13:28, 09-10-06:

Φορατε λουρακι λαιμου στην γατούλα σας?

Αισθανετε καλα ή δειχνει να την ενοχλεί..?

της το φοράτε όλη μέρα ή μονο οταν βγει εξω (κηπο, ταξιδια, γιατρο)?

είστε γενικα υπέρ ή κατα του λουριού?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elunitta
H Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Elunitta έγραψε στις 13:40, 09-10-06:

Εγώ ακόμη δεν του έχω αγοράσει λουράκι... Είναι βέβαια μικρούλης ακόμα. Παλιά τον παίρναμε πάντα μαζί μας στο κουτάκι του γιατί είχε ανάγκη απο τάισμα. Τωρα θα ήθελα πολύ να τον βγάζω αλλά απο την μια δεν ξέρω αν κάνει και απο την άλλη φοβάμαι τα αρνητικά σχόλια τύπου "κοίτα την ψωνάρα έβγαλε βόλτα την γάτα" κλπ Το ξέρω ότι δεν θα έπρεπε να με νοιάζει αλλά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 13:48, 09-10-06:

Εγω της φοραω μονιμα λουρακι με ενα κουδουνακι(για να την εντοπιζουμε μεσα και εξω απο το σπιτι) και μια μεταλικη κοκκινη καρδουλα που απ τη μια μερια γραφει το ονομα της και απο την αλλη το κινητο μου(αυτο το πηρα το καλοκαιρι γιατι στη χιο την ειχαμε ελευθερη, να μην χαθει).
Δεν δειχνει να την ενοχλει καθολου, καμια φορα χτυπαει με το ποδι της το κουδουνακι και παιζει.
Επισης, της το εχω πολυ χαλαρο για να μην τη σφιγγει.
Στο avantar μου φαινεται λιγο.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 13:56, 09-10-06:

εχω πολυ κακη εμπειρια απο τα λουρακια...φοραγα στην Τσικι οταν ηταν μικρη,ηταν ενα οχι ελαστικο και ειχε λιγο περιθωριο για να μη την πνιγει,δεν ηταν ομως σε καμια περιπτωση χαλαρο.ενα μεσημερι λοιπον που κοιμομουν ακουω φωνες,πεταγομαι πανω και τι να δω...η Τσικι ειχε καταφερει να μισοβγαλει το λουρι,να το μπλοκαρει αναμεσα στο στομα της με αποτελεσμα να την πνιγει και να ουρλιαζει...επαθα σοκ μεσα στον υπνο μου!!

το προβλημα βεβαια ηταν οτι δεν καθοταν να της το βγαλω και ετρεχε να κρυφτει.σε καποια φαση επεσε κατω και εκει καταφερα να την πιασω.την κρατησα δυνατα και την ξεμπλεξα.και με το που την ξεμπλεκω και φευγει τρεχοντας κοιταω τα χερια μου και ηταν γεματα αιμα!!!!αλλο σοκ....στην αρχη νομιζα οτι στην προσπαθεια της να ξεμπλεξει ειχε ματωσει το στομα της,μετα ομως καταλαβα οτι τα δικα μου χερια αιμμοραγουσαν....πανω στον πανικο της με ειχε καταγδαρει,κι εγω πανω στον δικο μου ουτε καν ειχα καταλαβει οτι ποναγα.για τις επομενες μερεςδεν μπορουσα να κανω ουτε τα βασικα,ουτε να λουστω,τιποτα.τα χερια μου ηταν χαλια.

μετα απο αυτο το περιστατικο δεν τολμησα να ξαναβαλω λουρακι.βρηκα οτι υπαρχουν στο e-bay λουορακια quick release,ωστε σε περιπτωση κινδυνου να ανοιγουν.αγορασα κι εγω ενα που εχει ενα κομματι ελαστικο,αλλα για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι να της το φορεσω.κι απο τη στιγμη που δειχνει οτι την ενοχλει το οτιδηποτε πανω της,δε βρισκω λογο να την ταλαιπωρω...

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 14:01, 09-10-06:

ο αχιλλεας κυκλοφορει στο σπιτι χωρις λουρακι..

οσες φορες δοκιμασα να του το φορεσω, δυσανασχετει και ξυνεται , ή εχει το μυαλο του συνεχεια εκει..

αν και του εχω αγορασει διαφορα λουρακια, και μαλιστα μερικα πολυ ομορφα, γαλαζια με χαντρες και πετρουλες πανω..(κοτζαμ πριγκηπας..!! ειναι αυτος ) δυστυχως ο μονο λογος που τα φοραμε είναι είτε οταν πηγαινουμε κερκυρα, στο ταξιδι δηλ, ή οταν πηγαινουμε στον γιατρο μας... μεσα στο σπιτι μας αρεσει να κυκλοφορουμε εντελως γυμνοι..:cool::cool:

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 14:19, 09-10-06:

Οταν πηρα το ντινο μοθ μεσα ετρεξα και του αγορασα λουρακι ειναι ασφαλειας για τησ γατεσ εχει ενα λαστιχακι ποθ το κανει πολι ανετο και τεντονεται και κουδουνακι για να τον ακουω. Θελω να του κανω και ταυτοτητα με το ονομα του και τη διευθυνση μου.
Οντως αρχικα δεν ηθελε να του το φορεσω αλλα σε 3 μερες το σινιθησε.

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 14:28, 09-10-06:

Εγώ και μόνο στη σκέψη της ύπαρξης λουριού με κουδουνάκι τρελαίνομαι!! Φαντάζεστε σε κάθε κίνηση που θα κάνατε να ακουγόταν συνεχώς αυτό το γλινγκ γλονγκ; Το ίδιο θα αισθάνονται και κάποιες γατούλες!! Καλύτερα για εμένα είναι να αισθάνονται τα ζωάκια ελεύθερα. Λουρί είχα δοκιμάσει να βάλω στον πρώτο μου γάτο, εκτός από το ότι δεν το ανεχόταν, τα πρώτα δευτερόλεπτα που τον είδα να το φοράει με έπιασε η ψυχή μου. Ένα από τα πολλά που λατρεύω στις γάτες, είναι το ανεξάρτητο πνεύμα τους που δεν υποτάσσεται σε τίποτα και κανέναν, ένα λουρί για έμενα συμβολίζει μια “θηλιά”, το σημάδι της ιδιοκτησίας και εγώ δεν θέλω να μου “ανήκει” το ζωάκι μου.(Χωρίς να υποστηρίζω βέβαια ότι όποιος επιλέγει να βάλει λουράκι στο ζωάκι του θέλει με οποιονδήποτε τρόπο να το “υποδουλώσει”! Ο, τι εκφράζω είναι αποκλειστικά προσωπική μου άποψη)
Βέβαια εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί ο γάτος μου προορίζεται αποκλειστικά για σπιτόγατος, για τις γατούλες που υπάρχει κίνδυνος να χαθούν είμαι υπερ του να υπάρχει ένα λουράκι που να αναγράφονται τα στοιχεία του σπιτιού του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 14:32, 09-10-06:

Το κουδουνακι της σαρδελας, δεν χτυπαει συνεχεια. Πρεπει να τρεξει η να πηδηξει για να ακουστει.
Μου φαινεται κ εμενα περιεργο, αλλα της αρεσει πολυ το λουρακι της.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 15:01, 09-10-06:

Mariel, κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στη Νιάρα όταν της πρωτοφορέσαμε το αντιπαρασιτικό περιλαίμιο... Ζούσε εντελώς ελεύθερη στον κήπο τότε, θέλαμε να την προστατέψουμε κάπως από ψύλλους/παράσιτα και το αγοράσαμε. Της το έβαλε πολύ χαλαρά ο Δημήτρης (λυπόταν να τη σφίξει) και συνέβη αυτό που συνέβη.
Ευτυχώς εμείς καταφέραμε να την ξεμπλέξουμε όταν μπλόκαρε σε στόμα-λαιμό όπως περιγράφεις, χωρίς τραυματισμούς! :up:
Παρόλο που κι αυτή έτρεχε και δεν καθόταν, την ξαναπιάσαμε και της το ξανάβαλε σωστά αυτή τη φορά ο Δημήτρης.
Δεν της άρεσε στην αρχή, αλλά το συνήθισε σε 1-2 μέρες...

Το λουρί για τη βόλτα δεν το προσαρμόζουμε φυσικά στο περιλαίμιο, αλλά έχουμε πάρει ειδικό σαμαράκι (φωσφοριζέ παρακαλώ!) που το βάζουμε μόνο για βόλτες ή λοιπές ασφαλείς μεταφορές!
Και αυτό το έχει συνηθίσει, και μάλιστα όταν ζητάει βόλτα και της το δείξουμε, έρχεται μόνη της να το βάλουμε και να πάμε έξω, όλο χαρά! Σαν τα σκυλιά, !
Με το πολύ μακρύ κορδόνι (>5μ.) που προσαρμόζουμε, την αφήνουμε σχεδόν ελεύθερη στον κήπο (και στα ταξίδια μας σε βεράντες και αυλές ξενώνων) να σουλατσάρει, να μασουλάει το χορταράκι της, να παίζει και να κυνηγάει ζούδια! Της δίνουμε πίσω έτσι ένα κομμάτι από την ελευθερία και την επαφή με τον έξω κόσμο που της στερούμε για το καλό της, και το βρίσκω "χρυσή τομή" τελικά...

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:07, 09-10-06:

ειναι τελικα σε πολλα θεμα χαρακτηρα....

οταν επιχειρησα να βαλω στην Τσικι λουρακι για βολτα για να κατεβαινει στον κηπο στο εξοχικο μας χωρις να κινδυνευω να τη χασω μιας και δεν ηταν μαθημενη εξω,εφριξε!!!επεσε στο πατωμα και καθισε εκει γρυλιζοντας με τα τεσσερα ποδια ανοιχτα στο πλαι και την κοιλια της να ακουμπα στο πατωμα....εμεινε εκει μεχρι να της βγαλουμε το λουρακι δοκιμασα αρκετες φορες να της το βαλω,αλλα τιποτα,μολις το εβλεπε εξαφανιζοταν.γι'αυτο δε θελω να την ταλαιπωρω με λουρακια,δειχνει οτι δεν τα θελει και δεν τα συνηθιζει.

ακομα και στον κτηνιατρο οταν παμε δε φοραει λουρακι.την κραταω αγκαλια και δε φευγει,αν και ψαχνω μια πιο σιγουρη λυση,γιατι φοβαται πολυ τ'αυτοκινητα.οταν τα δει(η συναντησει αλλο ζωο στο κτηνιατρειο)σφιγγεται πανω μου,μπηγοντας τα νυχια της σ'εμενα και κολλαει εκει σαν μωρο )

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 15:41, 09-10-06:

Ο Dino φοράει καφέ δερμάτινο περιλαίμιο, εδώ και 2 χρόνια.
Νο προβλεμ! :cool:

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 15:52, 09-10-06:

Ναι φοράμαι αλλά όχι μόνιμα , μόνο όταν βγαίνουμε βόλτα στην αυλή.

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 17:11, 09-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
ακομα και στον κτηνιατρο οταν παμε δε φοραει λουρακι.την κραταω αγκαλια και δε φευγει,αν και ψαχνω μια πιο σιγουρη λυση,γιατι φοβαται πολυ τ'αυτοκινητα.οταν τα δει(η συναντησει αλλο ζωο στο κτηνιατρειο)σφιγγεται πανω μου,μπηγοντας τα νυχια της σ'εμενα και κολλαει εκει σαν μωρο )

Καλό είναι να πάρεις ένα κλουβάκι μεταφοράς για όταν την πας στον κτηνίατρο! Ο πρώτος μου γάτος είχε συνηθίσει την αγκαλιά από μικρός με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να τον μεταφέρουμε με κλουβί, γιατί τρελαινόταν από τον φόβο του. Ο διάδοχος του πάει στον κτηνίατρο μια χαρά με το κλουβάκι!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 17:25, 09-10-06:

Στην Μίτσυ κατά καιρούς έχουμε βάλει λουράκι και τα πήγε μια χαρά μαζί του. Ούτε έδειχνε να την ενοχλεί ούτε είχαμε κανένα παρατράγουδο. Άλλωστε όλη τη μέρα ήταν σπίτι.
Στον Σάκη επίσης κατά καιρούς έχω βάλει λουράκι αλλά του το έβαζα πολύ χαλαρά από φόβο μήπως κατά τις εξορμήσεις του στο σινεμά βρει πουθενά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το λουράκι να χάνεται γρήγορα! Πάντως ήταν ΟΚ με αυτό, δεν έδειχνε να τον ενοχλεί. Την τελευταία φορά που του πήρα λουράκι ήταν τον μάιο. Αυτό δεν ήταν λείο ήταν πάνινο και μια φορά καθώς πήγε να πλύνει τον λαιμό του κόλλησε η γλώσσα του πάνω και άρχισε να σκούζει. Ευτυχώς κατάφερα να του το βγάλω χωρίς απώλειες (δικές μου ή του Σάκη). Μάλλον δεν θα του ξαναβάλω!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 18:53, 09-10-06:

Ο Μαντού δεν τρελλαίνεται, αλλά δεν τρελλαινόμαστε και εμείς. Ακόμα και στα παιδιά δεν αρέσει. Απο την άλλη βέβαια περιμένουν πότε θα στειρωθεί και θα τελειώσει με όλα τα εμβόλια για να βγούν έξω μαζί του. Όταν βγαίνει βόλτα είναι ή με το αυτοκίνητο ή αγκαλιά. Γη δεν έχει πατήσει εκτός απο σπιτικιά. Γαι την ώρα παίζει με το κουδουνάκια απο το λουράκι του χωρίς να το φοράει.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 20:57, 09-10-06:

[QUOTEη Τσικι ειχε καταφερει να μισοβγαλει το λουρι,να το μπλοκαρει αναμεσα στο στομα της με αποτελεσμα να την πνιγει και να ουρλιαζει...[/QUOTE]

Kι εμείς το πάθαμε το ίδιο με τη Mπιάνκα όταν προσπάθησα να της βάλω το σύστημα για να τη ν βγάλω βόλτα με λουρί. Πως και δεν πνίγικε το καημένο, πίσω απο την κουρτίνα πνιγόταν και δεν φαινόταν. Tο λουρί πετάχτηκε. Oυτε συζήτηση να ξαναμπεί. Kαι καμμιά μου γάτα στο παρεθλόν δεν δέχτηκε. Λέω να δοκιμάσω στη μαυρούλα μήπως και γιατί θα της πηγαίνει
Mα τι κάνω λάθος και βγαίνει έτσι η παράθεση;

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 22:11, 09-10-06:

Κι η Λουκρητία φοράει λουράκι με καρδούλα που γράφει το τηλέφωνο μας, μόνο στις βόλτες. Έχει χάσει πολλά λουριά κατά καιρούς αλλά ευτυχώς το συγκεκριμένο μοιάζει να μένει στη θέση του.
Παλιότερα είχε πάθει τριχοφυτίαση που ξεκίνησε από τον λαιμό. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν αλλεργία στο λουράκι (που φορούσε τότε συνέχεια) αλλά τελικά οι μύκητες υπήρχαν κι επειδή στο συγκεκριμένο σημείο ξυνόταν πολύ, ήταν πιο εύκολο να προσβάλουν το δέρμα εκεί.
Τώρα όταν ετοιμάζεται για εξορμήσεις το φοράει πολύ πρόθυμα, ακόμα όμως μόλις γυρίσει σπίτι ξύνεται επιδεικτικά για να μου θυμίσει να της το βγάλω.
Να και μια φώτο στο παράθυρο με "στολή περιπάτου"

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:46, 09-10-06:

και εμεις φοραμε ολοι λουρακια κοκκινα για να ειμαστε κουκλοι τα φοραμε συνεχεια κ ποτε δεν τα βγαζουμε μονο το καλοκαιρι που εχει ζεστη

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 00:05, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Όλγα Veggie
[QUOTEη Τσικι ειχε καταφερει να μισοβγαλει το λουρι,να το μπλοκαρει αναμεσα στο στομα της με αποτελεσμα να την πνιγει και να ουρλιαζει...[ /quote]

Kι εμείς το πάθαμε το ίδιο με τη Mπιάνκα όταν προσπάθησα να της βάλω το σύστημα για να τη ν βγάλω βόλτα με λουρί. Πως και δεν πνίγικε το καημένο, πίσω απο την κουρτίνα πνιγόταν και δεν φαινόταν. Tο λουρί πετάχτηκε. Oυτε συζήτηση να ξαναμπεί. Kαι καμμιά μου γάτα στο παρεθλόν δεν δέχτηκε. Λέω να δοκιμάσω στη μαυρούλα μήπως και γιατί θα της πηγαίνει
Mα τι κάνω λάθος και βγαίνει έτσι η παράθεση;
Έχεις σβήσει την δεξιά αγκύλη από το πρώτο quote. Το πρόγραμμα αναγνωρίζει ότι είναι παράθεση από εκεί που γράφει [ quote] μέχρι εκεί που γράφει [/quote ]. Γι'αυτό δεν στο βγάζει!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:42, 10-10-06:

Ωραιο το λουρακι και χρησιμο ειδικα οταν η γατα βγαινει εξω.
Παλια που ειχαμε χασει το γατο μας το Bic τον αναγνωρισαμε απο το λουρακι. Ειχε γινει απο πορτοκαλης μαυρος....απο τη βρωμα.

Στο προηγουμενο σπιτι που ο Σιβα πηγαινε και στο διπλα μπαλκονι (ποτε ποτε εμπαινε και στο διπλα σπιτι) του εβαλα λουρακι με δυνατο κουδουνι για να τον εντοπιζω.

Το λουρακι της γατας ειναι ειδικο με λαστιχακι για να βγαινει ευκολα και να μην πνιγεται η γατα.
Τωρα παντως δεν του φοραω γιατι του εκανε σημαδι στο τριχωμα και γιατι με εμποδιζει οταν τον βουρτσιζω.
Εξαλλου μας ειχαν σπασει τα νευρα με το κουδουνακι

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 10:24, 10-10-06:

Εάν τολμήσω να βάλω λουράκι σε ένα από τα γατιά μου θα με φάνε ζωντανή.. !!! Μια φορά προσπάθησα να βάλω και κόντεψαν να πνιγούν από την προσπάθεια να το βγάλουν.. Ψιλοφοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω.. Αν και στην περίπτωση μου δεν το θεωρώ αναγκαίο γιατί κανένα δεν βγαίνει από το σπίτι ..

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 16:00, 10-10-06:

Η μόνη που έχει φορέσει ποτέ λουράκι είναι η Λούσυ όταν ήταν μικρότερη. Στην αρχή δεν της πολυάρεσε, αλλά μετά το συνήθισε. Πάντα φοβόμουν όμως μην πνιγεί ή μπλεχτεί μ’ αυτό κι έτσι, εφόσον δεν βγαίνει ποτέ από το σπίτι, της το έβγαλα κ δεν φόρεσα ποτέ σε καμία από τις άλλες. Αν οι γάτες βγαίνουν κι εκτός σπιτιού νομίζω ότι είναι απαραίτητο σε περίπτωση που χαθούν, αρκεί να υπάρχει τηλέφωνο ή διεύθυνση επάνω, αλλιώς δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το φοράνε.

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 16:24, 10-10-06:

Η Κίρα φόρεσε λουράκι οτάν ήταν μικρούλι, οπότε τώρα δε έχουμε πρόβλημα. Βέβαια δεν έχει κουδουνάκι, γιατι στον ύχο και μόνο τρελένετε!!

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 17:13, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Silmoril
**Αν οι γάτες βγαίνουν κι εκτός σπιτιού νομίζω ότι είναι απαραίτητο σε περίπτωση που χαθούν, αρκεί να υπάρχει τηλέφωνο ή διεύθυνση επάνω, αλλιώς δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το φοράνε.
Μήπως για να φαίνονται ότι είναι από σπίτι;

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 22:05, 10-10-06:

Η Μαρίκα φοράει λουράκι με κλίπ ασφαλείας στο λαιμό με κουδουνάκι, για να μπορούμε να τη εντοπίζουμε και κάθε πρωί φοράει το σαμαράκι της που έχει επάνω την ταυτότητα της, για να μπορούμε να την δένουμε να κάθετε έξω από την πόρτα του σπιτιού μας. Το σαμαράκι βγαίνει κάθε βράδυ πριν τον ύπνο μας. Της τα έχω βάλει από μικρή και έτσι ποτέ δεν είχα πρόβλημα, όταν πιάνετε πουθενά όταν είναι δεμένη έξω, απλός φωνάζει και εμείς τρέχουμε να την ξεμπερδέψουμε!!! :up:

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 22:10, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ψωρόγατο
Η Μαρίκα φοράει λουράκι με κλίπ ασφαλείας στο λαιμό με κουδουνάκι, για να μπορούμε να τη εντοπίζουμε και κάθε πρωί φοράει το σαμαράκι της που έχει επάνω την ταυτότητα της, **
Τις ταυτότητες που λέτε τις πήρατε από pet shop; Πώς γράφετε εκεί όνομα, δ/νση, τηλέφωνο; Κάποιος είπε ότι είναι μεταλλική...
Δεν έχω στη Νιάρα και θα ήθελα να βάλω!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:10, 10-10-06:

Δεν του φοράω αλλά βέβαια είναι και στειρωμένος και ζεί μέσα στο σπίτι (άντε και στο μπαλκόνι). Αν βγαίνει έξω ή δεν είναι στειρωμένος τότε θεωρώ οτι επιβάλλεται. Αρκεί να έχει και στοιχεία πάνω αλλιώς είναι δώρον άδωρον.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 07:16, 11-10-06:

Μεσα στο σπιτι δεν φοραμε λουρακι Εξω οταν βγουμε τοτε το φοραμε

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 08:21, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Τις ταυτότητες που λέτε τις πήρατε από pet shop; Πώς γράφετε εκεί όνομα, δ/νση, τηλέφωνο; Κάποιος είπε ότι είναι μεταλλική...
υπαρχουν δυο ειδων ταυτοτητες, οι μεταλικες οπου μπορεις να χαραξεις τα στοιχεια πανω απλα πηγαινοντας το σε καποιον χρυσοχωο που κανει χαραξεις ή σε καποιο μαγαζι ειδικο για χαραξεις και επιγραφες
και δευτερον υπαρχουν κατι μικρες θηκουλες βιδωτες στις οποιες μπορεις να βαλεις μεσα τα στοιχεια του γατιου γραμμενα σε χαρτι..

ολα αυτα απο pet shop..

διαλεγεις και παιρνεις...!!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 08:22, 11-10-06:

Το δεύτερο μού φαίνεται πιο εύκολο.
Thanx gwgw!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 08:42, 11-10-06:

Εγω πηγα σε pet shoπ και την τυπωσα. Σ ενα στην αγιας παρασκευης, Αθανασια το ξερεις?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:03, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela1
Εγω πηγα σε pet shoπ και την τυπωσα. Σ ενα στην αγιας παρασκευης, Αθανασια το ξερεις?
Δεν έχω προσέξει...
Δεν πολυπάω σε pet shops.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 09:10, 11-10-06:

"και δευτερον υπαρχουν κατι μικρες θηκουλες βιδωτες στις οποιες μπορεις να βαλεις μεσα τα στοιχεια του γατιου γραμμενα σε χαρτι.."
Τα προβλήματα σε αυτή τη λύση για μένα είναι δύο:
1/ Ανοίγουν πολύ δύσκολα μα πάρα πολύ δύσκολα και
2/ Θα πρέπει αυτός που θα βρεί τη γάτα να ξέρει τι είναι για να το ανοίξει. Αλλιώς συνήθως τίποτα δεν σου δείχνει το σε τι χρησιμεύει.
Εαν βγαίνει έξω η γάτα θεωρώ ότι το τσιπάκι και το λουράκι με το όνομα της χαραγμένο θα βοηθήσουν καλύτερα σε περίπτωση που χαθεί.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:13, 11-10-06:

Ανοιγουν δυσκολα αλλα μια φορα αρκει για να γραψεις το ονομα.
Επισης ειναι διαφανα και μπορεις να διαβαζεις τι γραφει μεσα.
Το κακο ειναι οτι ειναι μεγαλα σχετικα και βαρια για τη γατα.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 09:16, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Ανοιγουν δυσκολα αλλα μια φορα αρκει για να γραψεις το ονομα.
Επισης ειναι διαφανα και μπορεις να διαβαζεις τι γραφει μεσα.
Το κακο ειναι οτι ειναι μεγαλα σχετικα και βαρια για τη γατα.
Σ αυτα, μπορςει να μπει νερο μεσα?
Το λεω γιατι η σαρδελα, ετσι οπως πινει νερο, καμια φορα βουταει και την ταυτοτητα της μεσα!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:18, 11-10-06:

Οχι ξεβαφει αυτο που εχεις γραψει. Του Καισαρα του το βγαλαμε τελικα γι αυτο το λογο...

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 09:30, 11-10-06:

Αν λέτε αυτό που κατάλαβα η Λουκρητία είχε κάποτε ένα λουρί που έγραφε I Belong to και ξεκούμπωνε σε κεινο το σημείο για να γράψεις τα στοιχεία. Το έχασε βέβαια σε 1 βδομάδα οπότε μάταια.
Την καρδούλα μας την έδωσε η αδερφή μου, την τύπωσε σ' ένα κτηνιατρικό συνέδριο που πήγε πέρσι στην ΑΘήνα κι ελπίζω να μην τη χάσει κι αυτήν καμμιά μέρα...

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:39, 11-10-06:

Τελικά όλο προβλήματα είναι αυτό!
Ξεβάφει, βαραίνει, δεν ανοίγει εύκολα... Άσε που αν το χαράξω σε μέταλλο, μόλις αλλάξω τηλέφωνο-δ/νση φτου κι απ'την αρχή!
Κι αφού βαριέμαι το θέμα κιόλας, με βλέπω να μη βάζω! Έτσι κι αλλιώς μόνο μαζί μας βγαίνει αραιά και πού (δεμένη) η Νιάρα και δε δείχνει καμία διάθεση να φύγει!!! Απλώς ο Δημήτρης θέλει να δοκιμάσουμε να τη βγάλουμε και χωρίς λουρί κάποια στιγμή (πάντα παρόντες και με σίγουρα μέτρα ...περισυλλογής!)

Το τσιπάκι δεν το βρήκε απαραίτητο ο κτηνίατρος στην περίπτωσή μας. Αν χρειαστεί να ταξιδέψει με αεροπλάνο, ναι!

Στα μωρά/νήπια παιδάκια είχε σκεφτεί κανείς σας να βάλει;
Γιατί αν το καλοσκεφτεί κανείς, παρόμοια είναι και η περίπτωση και τα άγχη... (πολύ περισσότερα βέβαια, δεν το συγκρίνω επιπόλαια)

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:44, 11-10-06:

καλυτερα λοιπον ειναι να τους βαλουμε τσιπακι

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:40, 11-10-06:

Ά και μια αλοιφή για τα τραβήγματα, σαν αυτή που χρησιμοποιούν οι αθλητές.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:40, 11-10-06:

Γενικά το "κακό" συνήθως μια φορά συμβαίνει και στα γατιά είναι πολύ πιο εύκολο, ειδικά σε αυτά που ζούν μέσα και δεν έχουν μάθει να κινούνται σε εξωτερικούς χώρους. Αυτά θεωρώ ότι είναι ευκολότερο να πάθουν κάτι, γιατί απλούστατα ο καινούργιος κόσμος τους είναι ξένος μεν αλλά γεμάτος καλούδια για αυτά. Όλοι οι τρόποι που περιγράφτηκαν παραπάνω είναι ακριβώς για να μην τους συμβεί κάτι αφού έχουν και αυτό του απροβλέπτου τα τσογλάνια. Είχαμε ένα γάτο κάποτε το "μωρό" το οποίο ποτέ μέχρι τα τρία του δεν είχε δοκιμάσει να βγεί έξω, έστω και εαν τα άλλα γατιά μας που ζούσαν μαζί του είχαν κάνει το σπίτι ξενοδοχείο. Ακόμα και στα ταξίδια έμενε επειδή έτσι ήθελε ή στο αυτοκίνητο ή πάντα μέσα σε κλειστό χώρο. Μια φορά και ποτέ δεν καταλάβαμε γιατί βγήκε έξω και τον βρήκαμε μετά απο λίγο σκοτωμένο απο αυτοκίνητο. Θέλω να πω ότι καμία συμπεριφορά δεν είναι δεδομένη στις γάτες.
Όσο για αυτό το υπό επιτήρηση Αθανασία που λέει ο καλός σου, ελπίζω να αθλείται (τρέξιμο, άλμα εις ύψος, άλμα εις μήκος, επι κοντώ κ.λ.π.), ο καλος σου εννοώ όχι η γάτα, αυτή τα έχει απο γεννησιμιού της. Για καλό και για κακό εσύ πάρε και μια απόχη μαζί σου.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 11:24, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Γενικά το "κακό" συνήθως μια φορά συμβαίνει και στα γατιά είναι πολύ πιο εύκολο, ειδικά σε αυτά που ζούν μέσα και δεν έχουν μάθει να κινούνται σε εξωτερικούς χώρους. **
Συμφωνώ απολύτως!
Γι'αυτό η Νιάρα δεν είχε κανένα πρόβλημα όταν έπεσε από το περβάζι μας (1ος) στο γρασίδι του κήπου και σουλατσάρισε αμέριμνη στα γνωστά της μέρη (30'-1 ώρα) μέχρι να επιστρέψει από μόνη της...
Έζησε 5 μήνες έξω, είχε μάθει να αποφεύγει μια χαρά τα αυτοκίνητα της γειτονιάς, ε, κάπως καλύτερα θα'ναι από το εντελώς άμαθο...
Μακριά από μας το κακό, βέβαια, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Όσο για αυτό το υπό επιτήρηση Αθανασία που λέει ο καλός σου, ελπίζω να αθλείται (τρέξιμο, άλμα εις ύψος, άλμα εις μήκος, επι κοντώ κ.λ.π.), ο καλος σου εννοώ όχι η γάτα, αυτή τα έχει απο γεννησιμιού της. Για καλό και για κακό εσύ πάρε και μια απόχη μαζί σου.

Είδες άμα δεν ξέρεις;
Τα δικά μας σίγουρα μέτρα περισυλλογής είναι η ....κουδουνίστρα με τις κροκέτες! Πιάνει (στη Νιάρα) παντού και πάντα!!! Η Νιάρα έρχεται τρέχοντας και ξεφωνίζοντας, ακόμα κι όταν δεν είναι να φάει (όπως π.χ. σε ταξίδι που ξέφυγε από το λουρί στο δρόμο, χώθηκε κάτω από το αυτοκίνητο και βγήκε με το κουδούνισμα, αλλά δεν έφαγε ούτε μία, γιατί όταν ταξιδεύει δε βάζει νερό ή φαϊ στο στόμα της από μόνη της)
Όταν λοιπόν θα αποφασίσουμε να το δοκιμάσουμε (μάλλον από άνοιξη πια, έχουμε καιρό, πού να την αφήνουμε χειμωνιάτικα!) θα έχουμε την κουδουνίστρα ανα χείρας για παν ενδεχόμενο!

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 11:25, 11-10-06:

Στα μωρά/νήπια παιδάκια είχε σκεφτεί κανείς σας να βάλει;
Γιατί αν το καλοσκεφτεί κανείς, παρόμοια είναι και η περίπτωση και τα άγχη... (πολύ περισσότερα βέβαια, δεν το συγκρίνω επιπόλαια)
Μάλλον δεν έχει τύχει να πας στη Disneyland... ή να κάνεις βόλτα σε κάποιο μεγάλο πάρκο του Λονδίνου... Εκεί μπορείς να δεις νήπια (μέχρι και 3-4 χρονών) δεμένα με φωσφοριζέ λουριά (σαν αυτό της Νιάρας) από το χέρι της μαμάς. Στη Disneyland μάλιστα νομίζω ότι τους τα δίνουν οι υπεύθυνοι και είναι βασικά βραχιόλια (σαν πολύχρωμες αλυσίδες), αλλά τα άλλα που βλέπεις στο εξωτερικό τα αγοράζουν οι μαμάδες και δένουν πάνω από τους ώμους γύρω από τη μέση, κάτι σαν το σαμαράκι της Νιάρας ένα πράγμα....

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 11:29, 11-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Μάλλον δεν έχει τύχει να πας στη Disneyland... ή να κάνεις βόλτα σε κάποιο μεγάλο πάρκο του Λονδίνου... Εκεί μπορείς να δεις νήπια (μέχρι και 3-4 χρονών) δεμένα με φωσφοριζέ λουριά (σαν αυτό της Νιάρας) από το χέρι της μαμάς. Στη Disneyland μάλιστα νομίζω ότι τους τα δίνουν οι υπεύθυνοι και είναι βασικά βραχιόλια (σαν πολύχρωμες αλυσίδες), αλλά τα άλλα που βλέπεις στο εξωτερικό τα αγοράζουν οι μαμάδες και δένουν πάνω από τους ώμους γύρω από τη μέση, κάτι σαν το σαμαράκι της Νιάρας ένα πράγμα....

Τσιπάκι εννούσα, όχι λουράκι...
Αλλά όλα να τα περιμένουμε! "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" κι εδώ.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 11:31, 11-10-06:

Φίλη φέτος είχε πάει το καλοκαίρι νέα Υόρκη και γύρισε φρικαρισμένη. Όπου και αν πήγαινε έβλεπε αφίσες με χαμένα παιδιά, σε κάθε δε πολυχώρο που έμπαιναν υπήρχαν πινακίδες, αλλά και απο τα μικρόφωνα τους ενημέρωναν για τη πιθανότητα να χαθούν τα παιδιά τους εαν δεν τα είχαν συνέχεια οι ίδιοι το νού τους, όπως επίσης και για το ότι αυτοί (οι υπεύθυνοι των χώρων) δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση που κάποιο παιδί χαθεί. Με πιασμένο αυχένα γύρισε απο το πολύ στρίψε, στρίψε κάθε φορά που η κόρη της μετακινιόταν. Και δεν ανήκει και στη κατηγορία των υστερικών μαμάδων, εκτός του ότι η μικρή ταξιδεύει μαζί της παντού στο κόσμο.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 11:41, 11-10-06:

Εγώ σε petshop πήγα και μου τις έφτιαξαν ταυτότητα με το όνομα της και το τηλέφωνο του σπιτιού. Μπορείς να βάλεις μόνο το όνομα της γατούλας σου και το τηλέφωνο που ξέρεις ότι δεν θα το αλλάξεις, τουλάχιστον σύντομα. Το τσιπάκι δεν μπορεί να το δει κάποιος που θα το βρει το γατί, αν υποθέσουμε ότι το σκάσει, ίσως νομίσει ότι πολύ απλά είναι αδέσποτο. Αυτό μόνο ο κτηνίατρος και ίσως οι φιλοζωικές εταιρίες μπορούν να το διαβάσουν.

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 13:00, 11-10-06:

στο σκυλο μου ειχα ταυτοτητα χαραγμενη, στρογγυλη, στην οποια εγραφε στη μια μερια το ονομα του, και στην απο πισω μερια τα τηλεφωνα μας και θεσσαλονικη και κερκυρα...και οι δυο πλευρες χαραγμενες εννοειται..

στον γατουλη, δεν του φοραω λουρι ποτε, παρα μονο στα ταξιδια, στο γιατρο και οταν ειμαστε στην κερκυρα και ειναι ανοιχτοσια.πανω στο λουρι εχω παντα αυτο τη βιδωτη αμπουλα, μεσα τα στοιχεια του γραμμενα σε χαρτι.. ειναι πιο ελαφρυ απο την χαραγμενη ταυτοτητα, πιο μικρη και ποιο βολικη για τον γατο, και για τους περιπατους του στο χωραφι/δασος..

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:42, 12-10-06:

Στα δικ'ά μου δεν εχω βάλει λουράκια, αλλα δεν βγαίνουν από το σπίτι καθόλου. Οταν τα είχα πρωτοπάρει και έβαλα έπαθα κι εγώ αυτό που πάθατε και άλλοι (Να προσπαθήσουν δηλ να το βγάλουν και να κολλήσει στο στόμα) Κι από τοτε δεν τα πολυ συμπαθώ. Αλλά αν το γατάκι είναι μικρό και στο σπίτι κυκλοφορεί κόσμος είναι καλό να έχει κανένα λουράκι με κουδουνάκι για να μη το πατήσουν (το είχε κάνει μια φίλη μου).
Στο θέμα με τα παιδάκια και τα λουράκια, όσο κι αν είναι αντιαισθητικό ίσως σαν θέαμα, πιστεύω πως αν είχα παιδί θα τα χρησιμοποιούσα. Το είχα δει στην Αγγλία μικρή και μου είχε κάνει κακή εντύπωση, αλλά κατανοώ την αναγκη. Ιδίως αν το παιδί είναι πολύ ζωηρό ή πετάγεται στο δρόμο. Γενικά θεωρώ πως το να προσέχει κανείς πολύ, δεν βλάπτει σε αντιθεση με το αντίστροφο (καλά, όχι μέχρι υστερίας....)
Αν είχα γατάκι που έβγαινε θα έβαζα σίγουρα λουράκι με τα στοιχεία μου, διαφορετικά θα ανησυχούσα εξαιρετικά πολύ. Τουλάχιστον αν χανόταν ή συνέβαινε οτιδήποτε, μήπως κανένας χριστιανός επικοινωνούσε μαζί μου

Παράθεση

Ballu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ballu
H Ballu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Ballu έγραψε στις 22:46, 06-11-06:

Η Ballu φοράει λουράκι απο 6 εβδομάδων και δεν είχε κανένα πρόβλημα ποτέ.Βέβαια της φόρεσα λουράκι για γατάκια απο το οποίο δεν εξείχε περίσευμα λουριού ώστε να την ιντριγκάρει και να παίζει μαζί του.(περιττό να πω πως ακόμα νούμερο για γατάκια φοράει!)
Για να μην υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστούν με το λουρί(να πιαστεί στα δόντια δηλαδή) στα γατάκια καλό είναι να έιναι σφιχτό σχετικά και όχι με λαστιχάκι αλλά με quick realease κούμπωμα. (το λαστιχάκι μεγαλώνει το λουρί ακόμα και είναι δεμένο σφιχτά)
Το G δεν είχε κανένα πρόβλήμα με το λουρί παρόλο που ήταν ενός έτους αλλά ούτε και ο Πίκο.
Τα φοράνε όλη μέρα όλο το εικοσιτετραωρο.Δεν φοράμε κουδούνάκι πια γιατί θα μας είχαν τρελάνει παρα μόνο ταυτότητες.
https://www.catster.com/photos/one.php?i=183151π=1046437
https://www.catster.com/photos/one.php?i=183151π=855639
https://www.catster.com/photos/one.php?i=325881π=1351700

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 15:21, 13-04-07:

και εγω του φοραω παντα λουρακι απο πολυ μικρο μαλιστα προσφατα του φορεσα ενα καινουργιο χειροποιητο απο μενα και δεν εδειξε να τον ενοχλει καθολου.
αυτο που του τη δεινει ειναι τα κουδουνακια δεν τα ''παει'' καθολου!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους