Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,778 εγγεγραμμένα μέλη και 713,928 μηνύματα σε 22,552 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 411 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με το ουροποιητικό σύστημα

roberto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roberto
Ο roberto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O roberto siam κουκλος έγραψε στις 19:21, 12-05-12:

Καλησπέρα σε όλους τους γατόφιλους .
Είμαι νέο μέλος της παρέας σας ,ένας γάτος κούκλος,της φυλής Σιάμ 12ετών και δυστυχώς άρρωστος.

Εδώ και πέντε ημέρες αντιμετωπίζω σοβαρότατο πρόβλημα με το ουροποιητικό μου σύστημα με αποτέλεσμα να μην τρώω,να μη πίνω και να μην κατουράω ή να κάνω κακά μου .
Η οικογένειά μου με πήγε αμέσως στον κτηνίατρο ο οποίος με περιέλαβε με νάρκωσε, μου έβαλε καθετήρα για 2 ημέρες και μου χορήγησε αντιβίωση . Τώρα έχω επιστρέψει σπίτι μου αλλά παραμένω άκεφος , δεν τρώω και δεν έχω χρησιμοποιήσει την καθαρή άμμο μου καθόλου. Είμαστε όλοι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση
Εγώ να τους βλέπω να στενοχωριούνται κι εκείνοι να με βλέπουν να χάνομαι .
Τη Δευτέρα θα βγουν και τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου

Έχετε παρόμοια εμπειρία που θα μπορούσε να μας βοηθήσει ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:27, 13-05-12:

Γεια σου Roberto! Καλώς όρισες! Περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσες να βρεις εδώ

Ευχόμαστε να είναι όλα περαστικά για το γατούλη σου! Περιμένουμε νεότερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,850 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:29, 13-05-12:

Πως τα παει ο γατος;Εχουμε καποιο νεοτερο;

Παράθεση

maomoi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maomoi
H maomoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maomoi :D έγραψε στις 13:32, 27-01-15:

έχω δυο γατουληδες δεν θελω να μου παθουν προβλημα με το ουροποιητικο τους :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NOMI15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NOMI15
H NOMI15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H NOMI15 έγραψε στις 19:28, 07-07-20:

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας εάν γνωρίζετε κάτι για το πρόβλημα που έχει ο γάτος μου . Ο μπουμπουκος μου είναι 11 χρονών , είναι στειρωμενος και μέχρι τώρα δεν είχε θέματα υγείας. Προχθές το βράδυ μπαινοβγαινε στην άμμο του για πολύ ώρα και εγώ κατάλαβα ότι προσπαθούσε να ουρήσει και δεν μπορούσε . Πήρα τηλέφωνο τη γιατρό του και μου είπε ότι ίσως να έπαθε απόφραξη στην ουρήθρα του . Τον πήγα στη γιατρό άμεσα και αφού τον είδε και του έβαλε καθετήρα μου είπε τελικά πως δεν είχε τέτοιο πρόβλημα και πως η ουρήθρα του ήταν καθαρή ,οπότε οι συχνές επισκέψεις στην άμμο ίσως να οφείλονταν σε συχνοουρια. Σκέφτηκε μήπως υπάρχει πρόβλημα με την κύστη του . Κάναμε υπερηχογράφημα σήμερα το πρωί και δεν μπορούσε να δει την κύστη του καθόλου, ούτε μπορεί να την ψιλαφισει. Πρώτη φορά λέει πως της συνέβη κάτι τέτοιο , τώρα του έβγαλε τον καθετήρα και τον έχει κρατήσει στο ιατρείο για να δει εάν πάει μόνος του για πιπι του . Σκέφτηκε μήπως έχει πάθει ρήξη στην κύστη του αλλά δεν έχει τέτοια συμπτώματα και δεν υπάρχει περίπτωση να έχει χτυπήσει κάπου σοβαρά.
Όταν του είχε όμως τον καθετήρα έτρεχαν λίγα ούρα και μαζί με τα ούρα λίγο αίμα .

Έχει ξανά ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε κάτι βοηθήστε με .
Σας ευχαριστώ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,850 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 07-07-20:

Καλησπέρα φίλη μου εύχομαι να πανε ολα καλά για τν γατούλη σου.Καλα πολύ κουφό να μην μπορεί να βρει την κυστη του.Τι να πω δεν ξερω,εμένα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, περαστικά όμως μέσα απο την καρδια μου και αν θες ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-07-20 στις 20:06.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 20:27, 07-07-20:

Αρχική Δημοσίευση από NOMI15
Κάναμε υπερηχογράφημα σήμερα το πρωί και δεν μπορούσε να δει την κύστη του καθόλου, ούτε μπορεί να την ψιλαφισει.
Μου φαίνεται απίστευτο. Ίσως πρέπει να πάρεις μια δεύτερη ιατρική γνώμη.Εύχομαι περαστικά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:33, 07-07-20:

Όντως έχει δίκιο ο φίλος Γατόκαρδος.Αν δεν βγει άκρη οπωσδήποτε και σε δεύτερο κτηνίατρο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 22:54, 18-09-20:

Καλησπέρα!
Ήθελα και εγώ να θέσω ένα σχετικό θέμα να μου πείτε μια γνώμη.. αποφασίσαμε με τον σύζυγό μου να υιοθετήσουμε έναν αδέσποτο γατούλη από την αυλή μας. Είναι πολύ μικρός ακόμα, 4,5 μηνών... Προς το παρόν τον έχουμε στο σπίτι της πεθεράς μου για να μην έρθει σε επαφή με τον άλλο γατούλη μας, που είναι στειρωμενος, 3 ετών, πριν κάνει τον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο. Τον πηγαμε στην κτηνίατρο μας, που μας είπε να τους κρατήσουμε χώρια για ένα μήνα σίγουρα, μέχρι να μπορεσουμε να κάνουμε με αξιοπιστία το τεστ για τα λοιμώδη, γιατί ακόμα είναι μικρός. Και φυσικά μολις παρουμε το οκ από την γιατρό, θα το
στειρωσουμε κιολας. Το γατάκι είναι πολύ χαρούμενο, ζωηρό, τρώει, πίνει κανονικά. Σήμερα όμως προσέξαμε ότι από την ουρήθρα του ή τα γενετικά όργανα του (δεν έχουμε καταλάβει!) αφήνει κάποιο υγρό. Λίγο, σταγόνες ουσιαστικά, διάφανες. Το καταλάβαμε απο τα ρούχα μας, γιατί μας τριβόταν συνεχώς. Εντωμεταξυ ουρεί κανονικά, ούτε γλυφεται ή κάτι τέτοιο... Μπορεί να είναι αυτό σύμπτωμα ουροποιητικου συνδρόμου; Είναι πολύ μικρός ακόμα και μη στειρωμενος, λόγω ακριβώς της ηλικίας του...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:27, 19-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από dimi.laz
Καλησπέρα!
Ήθελα και εγώ να θέσω ένα σχετικό θέμα να μου πείτε μια γνώμη.. αποφασίσαμε με τον σύζυγό μου να υιοθετήσουμε έναν αδέσποτο γατούλη από την αυλή μας. Είναι πολύ μικρός ακόμα, 4,5 μηνών... Προς το παρόν τον έχουμε στο σπίτι της πεθεράς μου για να μην έρθει σε επαφή με τον άλλο γατούλη μας, που είναι στειρωμενος, 3 ετών, πριν κάνει τον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο. Τον πηγαμε στην κτηνίατρο μας, που μας είπε να τους κρατήσουμε χώρια για ένα μήνα σίγουρα, μέχρι να μπορεσουμε να κάνουμε με αξιοπιστία το τεστ για τα λοιμώδη, γιατί ακόμα είναι μικρός. Και φυσικά μολις παρουμε το οκ από την γιατρό, θα το
στειρωσουμε κιολας. Το γατάκι είναι πολύ χαρούμενο, ζωηρό, τρώει, πίνει κανονικά. Σήμερα όμως προσέξαμε ότι από την ουρήθρα του ή τα γενετικά όργανα του (δεν έχουμε καταλάβει!) αφήνει κάποιο υγρό. Λίγο, σταγόνες ουσιαστικά, διάφανες. Το καταλάβαμε απο τα ρούχα μας, γιατί μας τριβόταν συνεχώς. Εντωμεταξυ ουρεί κανονικά, ούτε γλυφεται ή κάτι τέτοιο... Μπορεί να είναι αυτό σύμπτωμα ουροποιητικου συνδρόμου; Είναι πολύ μικρός ακόμα και μη στειρωμενος, λόγω ακριβώς της ηλικίας του...
Καλημερα φιλη μου. Εμενα δεν μου φαινεται να ειναι το ουροποιητικο του αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος.Το χαρακτηριστικο τους οταν εχουν ουρολιθους ειναι να πηγαινουν συνεχεια τουαλετα και να προσπαθουν να κανουν κατι και να μην το κανουν.Και παλι απο την αρχη και εχουν μια ανησυχια γενικα.
Μπορεις απλα να παρεις ενα τηλεφωνο τον κτηνιατρο σας και να του περιγραψεις οτι ακριβως ειπες σε εμας.Αν σου πει οτι δεν ειναι κατι ..ολα καλα,αν σου πει να τον πας να το δει, θα πρεπει να τον πας.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 19:06, 19-09-20:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κι εγώ σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο.. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με το ότι δεν είναι στειρωμενος ή μήπως έχει κάποια ουρολοίμωξη και θέλει αντιβίωση.. Το προβλημα είναι ότι επειδή είναι Σαββατοκύριακο δυσκολευόμαστε να βρούμε την κτηνίατρο..! Και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, να τον πάμε σε κάποιο εφημερεύον ή να περιμένουμε.. Πάντως δεν φαίνεται να τον ενοχλεί.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 19-09-20:

Αρχική Δημοσίευση από dimi.laz
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κι εγώ σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο.. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με το ότι δεν είναι στειρωμενος ή μήπως έχει κάποια ουρολοίμωξη και θέλει αντιβίωση.. Το προβλημα είναι ότι επειδή είναι Σαββατοκύριακο δυσκολευόμαστε να βρούμε την κτηνίατρο..! Και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, να τον πάμε σε κάποιο εφημερεύον ή να περιμένουμε.. Πάντως δεν φαίνεται να τον ενοχλεί.
Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου μοιαζει να εχει σχεση με το οτι δεν ειναι στειρωμενος . Βασικα σαν να σας ψιλοψεκαζει για να δειξει οτι ειστε δικοι του!Εφοσον τρωει,παιζει και ολα ειναι καλα δεν νομιζω να ειναι κατι επειγον.Τη δευτερα απλα τηλεφωνηστε στο γιατρο σας. Αλλα ξαναλεω γιατρος δεν ειμαι ,λεω ότι μου φαινεται.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους