Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 133,793 εγγεγραμμένα μέλη και 713,935 μηνύματα σε 22,554 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 522 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενηλικιωθήκαμε άραγε;

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 19:08, 16-04-07:

Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ είχα μιλήσει για την "ενηλικίωση" του φόρουμ. Εννοούσα ότι πρέπει κάποτε να αποφασίσουμε, στο βαθμό που μπορούσαμε, εάν θα αποφασίζαμε να εμπιστευτούμε αυτό το φόρουμ, για την ακρίβεια τους συνομιλητές μας για να μιλήσουμε και για περισσότερα πράγματα έκτός απο τις γάτες μας, εάν θα αποφασίσουμε να μοιραστούμε και άλλα κομμάτια της ζωής μας μεταξύ μας. Θεωρώ ότι σε ένα βαθμό έχουμε κατακτήσει μεταξύ μας ένα βαθμό εμπιστοσύνης και πολιτισμένης συνύπαρξης ακόμα και εάν κάποιες φορές δίνουμε την εντύπωση ότι ρίχνουμε το επίπεδο. Ένα φόρουμ για μένα είναι μια εικονική κοινωνία που μέσες άκρες λειτουργούμε μέσα του όπως και στη κανονική του ζωή, ειδικά ένα φόρουμ σαν αυτό που δεν σου δίνει τη δυνατότητα να κερδίσεις τίποτα παραπάνω, Γιατί τα λέω όλα αυτά; Για να κάνω μια πρόταση: Όλες μας έχουμε δώσει ένα δείγμα γραφής και συμπεριφοράς, έχουμε κάνει ορατό τι μας βρίσκει σύμφωνους και τι όχι, αλλά μέσα απο διαφορετικά θέματα. Τι θα λέγατε εάν η κάθε μια και ο κάθε ένας μας έλεγε λίγα πράγματα για αυτά που είναι σημαντικά για αυτόν, να δώσει το στίγμα του συνολικά στο τι ανέχεται και στο τι δεν ανέχεται.
Επειδή στο μπλόγκ μου το έζησα αυτό, δηλαδή την ανάγκη να βάλω τα δικά μου όρια σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε και εδώ. Έτσι για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα των θέλω και δεν θέλω του καθενός μας εδώ μέσα, κάτι σαν αυτό που λένε "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους".
Και που ξέρετε μπορεί αργότερα να μπορούμε και να μιλήσει και ο ένας για τον άλλο στα ίσα γιατί θα τον εμπιστεύεται ότι θα τον ακούσει.
Ναι ή όχι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

(*)Sofia(*)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη (*)Sofia(*)
H (*)Sofia(*) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H (*)Sofia(*) έγραψε στις 19:27, 16-04-07:

Ωραίο θέμα,ειδικά για μένα που είμαι αρκετά νέα στην παρέα και δεν σας γνωρίζω καθόλου. Είναι μια ευκαιρία να μάθω κάτι για σας και ίσως αν θέλετε να με γνωρίσετε κι εσείς.
Εγώ λοπόν ανέχομαι πολλά γενικά και κάνω αρκετή υπομονή. Μάλιστα όσο λιγότερο με ξέρει κάποιος,τόση περισσότερη υπομονή κάνω.Από τους φίλους μου έχω περισσότερες απαιτήσεις.Σίγουρα δε μου αρέσει να με θίγουν,να με αδικούν,να υποτιμούν τη νοημοσύνη ή τις αξίες μου,να πληγώνουν ανθρώπους που αγαπώ.Αλλά νομίζω ότι έχω αρκετή δύναμη να μην ετεροπροσδιορίζομαι από τη γνώμη των άλλων κι έτσι κρίνω ποιος λέει τι και δίνω όση αξία χρειάζεται.Συγνώμη αν ήμουν κάπως στην απάντηση,αλλά την έχω συσχετίσει λίγο με το θέμα "φαλλοκράτες" που με ταλαιπώρησε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lightpath

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lightpath
H lightpath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7(περίπου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H lightpath έγραψε στις 19:31, 16-04-07:

Συμφωνώ ότι είναι αντικατόπτρισμα της κοινωνίας μας. Και το κουτσομπολιό και το θάψιμο επίσης. Σας παρακαλώ να μη μιλάτε για μένα. Θα φύγω ούτως ή άλλως, αλλά αρκετά με θάψατε. Δεν έχετε ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:40, 16-04-07:

Εγώ ειμαι πιο παλιά και φαντάζομαι λίγο θα με ξέρετε. Υπομονή εχω αρκετη, προσπαθω να μη θίγω και προσδοκώ το ίδιο. Κατανοώ όμως και την ιδιαιτερότητα του κάθε άτομου καθώς και την διαδυκτιακή δυσκολία και συνήθως δεν παίρνω τα πράγματα προσωπικά. Αν κάτι με ενοχλήσει, πολύ δυσκολα θα το πω (ετσι ειμαι και εκτος διδυκτίου) αλλά πολύ δυσκολα θα το ξεχάσω κι όλας. Και δεν εννοώ πως θα μνησικακώ, αλλά απλά θα σταθμίσω και θα τοποθετήσω ανάλογα και τον απέναντί μου, θέτοντας απόλυτα όρια στο βαθμό επικοινωνίας μου. Σε τετοιες καταστάσεις απλά παύω να "μοιράζομαι" τον εαυτό μου (Πολύ που τους νοιάζει, αλλά εγω αυτο κάνω). Βεβαια αυτό γινεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις αλλά είναι μόνιμο. Σαν άτομο ειμαι ηπιων τόνων και οι αντιπαραθέσεις δεν μου αρέσουν. Οταν τίθεται θέμα αντιπαραθεσης συνηθως ρίχνω τους τόνους και δεν αγωνίζομαι ιδιαιτερα να πεισω. Συχνα συμφωνω ακόμη κι οταν διαφωνώ απλά για να μην αντιπαρατεθώ.
Γενικα κάπως ετσι ειμαι, δεν ξερω αν σας κατατόπισα πολύ!!!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 19:52, 16-04-07:

Εγώ πάλι, αντίθετα από τη Σοφία, θα έλεγα ότι δεν φημίζομαι για την υπομονή μου. Για την ακρίβεια φημίζομαι για το ακριβώς αντίθετο. Με δύο λόγια δεν ανέχομαι μύγα στο σπαθί μου. Από τους δικούς μου ανθρώπους μπορεί να δεχθώ τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα.Όπως επίσης και να συγχωρήσω τα πάντα! Από ξένους που δεν με ενδιαφέρουν και δεν έχω καμιά διάθεση να γνωρίσω, δε σηκώνω κουβέντα. Μπορείτε να με πείτε εγωίστρια ή αυταρχική και μπορεί και να είμαι, αν και μάλλον έχω ηρεμήσει ή αν θέλετε έχω εξωραϊστεί με τα χρόνια. Και μη με παρεξηγήσετε, όταν λέω ξένους, δεν εννοώ εσάς. Τους περισσότερους σας ξέρω μόνο μέσα από τα γραπτά σας, αν και κάποιους τους έχω γνωρίσει. Υπάρχουν όμως άνθρωποι, όπως η Νερίνα, που αν και δεν την έχω γνωρίσει από κοντά και πολύ πιθανό να μην την γνωρίσω κι όλας, είναι σαν να την ξέρω μια ζωή.Καταλαβάινω, τι λέει, πώς τα λέει, τι εννοεί και δεν την παρεξηγώ. Ίσως γιατί μέσα από τον γραπτό της λόγο, αναγνωρίζω στοιχεία δικά μου και κοινές εμπειρίες. Μα πάνω από όλα υγιεί, ευτυχισμένα παιδικά χρόνια γεμάτα αγάπη, τα οποία μας έχουν καθορίσει και τις δύο.
Απ'την άλλη υπάρχουν άτομα, τα οποία δεν έχω γνωρίσει και δεν έχω και καμιά διάθεση εδώ που τα λέμε. Γιατί να έχω άλλωστε? Έτσι είναι φτιαγμένη η κοινωνία. Με άλλους κάνουμε "χωριό" με άλλους όχι. Δεν θα πεθάνουμε βρε αδελφέ!!!
Δεν πρόκειται όμως ποτέ, μα ΠΟΤΕ, να ανεχθώ προσβολές από άτομα τύπου Lightpath! Για μεγάλο χρονικό διάστημα, πίστευα, και ίσως ακόμα πιστεύω κάπου στο βάθος, ότι είναι ο Petrcat και μας κάνει πλάκα....

Παράθεση

(*)Sofia(*)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H (*)Sofia(*) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H (*)Sofia(*) έγραψε στις 20:20, 16-04-07:

Μμμμ...ποιός είναι ο petrcat?

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 20:31, 16-04-07:

Ο Petrcat είχε αναστατώσει το φόρουμ στο παρελθόν.
Εγώ υπομονή έχω, διάθεση να θίξω δεν έχω, απλά μερικές φορές άλλα θέλω να πω και άλλα καταλαβαίνουν οι άλλοι. Αυτό το τελευταίο το έχω και εκτός φόρουμ. Επίσης επειδή δεν νευριάζω εύκολα όταν νευριάσω οι γύρω δεν με αναγνωρίζουν.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 20:32, 16-04-07:

Αλήθεια μήπως ακόμα περνάμε 'εφηβεία';

Παράθεση

lightpath

Δραστήριο Μέλος

H lightpath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7(περίπου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H lightpath έγραψε στις 20:35, 16-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Εγώ πάλι, αντίθετα από τη Σοφία, θα έλεγα ότι δεν φημίζομαι για την υπομονή μου. Για την ακρίβεια φημίζομαι για το ακριβώς αντίθετο. Με δύο λόγια δεν ανέχομαι μύγα στο σπαθί μου. Από τους δικούς μου ανθρώπους μπορεί να δεχθώ τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα.Όπως επίσης και να συγχωρήσω τα πάντα! Από ξένους που δεν με ενδιαφέρουν και δεν έχω καμιά διάθεση να γνωρίσω, δε σηκώνω κουβέντα. Μπορείτε να με πείτε εγωίστρια ή αυταρχική και μπορεί και να είμαι, αν και μάλλον έχω ηρεμήσει ή αν θέλετε έχω εξωραϊστεί με τα χρόνια. Και μη με παρεξηγήσετε, όταν λέω ξένους, δεν εννοώ εσάς. Τους περισσότερους σας ξέρω μόνο μέσα από τα γραπτά σας, αν και κάποιους τους έχω γνωρίσει. Υπάρχουν όμως άνθρωποι, όπως η Νερίνα, που αν και δεν την έχω γνωρίσει από κοντά και πολύ πιθανό να μην την γνωρίσω κι όλας, είναι σαν να την ξέρω μια ζωή.Καταλαβάινω, τι λέει, πώς τα λέει, τι εννοεί και δεν την παρεξηγώ. Ίσως γιατί μέσα από τον γραπτό της λόγο, αναγνωρίζω στοιχεία δικά μου και κοινές εμπειρίες. Μα πάνω από όλα υγιεί, ευτυχισμένα παιδικά χρόνια γεμάτα αγάπη, τα οποία μας έχουν καθορίσει και τις δύο.
Απ'την άλλη υπάρχουν άτομα, τα οποία δεν έχω γνωρίσει και δεν έχω και καμιά διάθεση εδώ που τα λέμε. Γιατί να έχω άλλωστε? Έτσι είναι φτιαγμένη η κοινωνία. Με άλλους κάνουμε "χωριό" με άλλους όχι. Δεν θα πεθάνουμε βρε αδελφέ!!!
Δεν πρόκειται όμως ποτέ, μα ΠΟΤΕ, να ανεχθώ προσβολές από άτομα τύπου Lightpath! Για μεγάλο χρονικό διάστημα, πίστευα, και ίσως ακόμα πιστεύω κάπου στο βάθος, ότι είναι ο Petrcat και μας κάνει πλάκα....
Καλά ένας τύπος ανθρώπου που σιχαίνομαι είναι ο εγωιστής, γι 'αυτό λέω τόσα για τους άντρες. Ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του και να περνάει καλά. Αφού είσαι έτσι λοιπόν, εξηγείται πως τα καταφέρνεις με το άλλο φύλο. Σε παρακαλώ να μην ξαναναφέρετε τ'όνομά μου, ξέρω κι εγώ να κάνω την έξυπνη αλλά όχι στους άλλους. Ο καθένας κρίνεται από τα λόγια του, δεν φοβάμαι να κριθώ αλλά όχι χωρίς επιχειρήματα και όχι από εσένα.

Παράθεση

(*)Sofia(*)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H (*)Sofia(*) έγραψε στις 20:41, 16-04-07:

OK anabou ,ευχαριστώ για την πληροφορία..(για τον petrcat). Να μάθω και λίγη Iστορία του MyCat, να καταλαβαίνω καλύτερα!

Παράθεση

lightpath

Δραστήριο Μέλος

H lightpath έγραψε στις 20:48, 16-04-07:

Λοιπόν τα καταφέρατε και με διώξατε με την ψευτιά και την κατινιά σας κάποιες εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους άτομα που δεν κάνουν διάλογο και υποστηρίζουν τα δικά τους. Έχω περάσει πολλά και είμαι σε πολύ υψηλό στάδιο (καθώς και πολύ ώριμη από μικρό κορίτσι) για να κάτσω να ασχοληθώ με βρισιές και άλλα τέτοια. Αντίο και για όσες είναι εντάξει (σαν χαρακτήρες), να περνάτε καλά. Δεν θα στενοχωρηθώ και πολύ που φεύγω. Στενοχωριέμαι που ακόμα δεν έχετε εξελιγχθεί ορισμένες πάνω από 40 χρονών δεν έχετε μεγαλώσει και δεν μ'αφήσατε να ξετυλίξω το χαρακτήρα μου και όσο ζείτε, θα μετανιώνετε (ή μπορεί και όχι) γιατί δεν κάνετε αυτοκριτική και θα πληγώσετε άλλους ανθρώπους. Αυτό πιστεύω ότι έχετε κάνει έως τώρα. Φιλάκια

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 20:49, 16-04-07:

Aνεχομαι πολλα μα οχι προσωπικες επιθεσεις σε βαρος αλλων. για τον εαυτο μου μπορει να το δεχτω μεχρις ενα οριο βεβαια .
το να εκθετω την γνωμη μου και να ακουω την γνωμη των αλλων το θεωρω σεβαστο .Μια συζητηση την θεωρω ανταλαξιμη . Μπορει να διαφωνω απολυτα σε προσωπικο επιπεδο αλλα θα ακουσω και δεν θα θειχτω απο την διαφορετικη αποψη .
Δεν ανεχομαι τις προσωπικες επιθεσεις και αντιπαραθεσεις και ειδικα οταν ειναι σε αλλους.
Και αυτην την στιγμη lightpath κανεις αυτο ακριβως.
Νομιζω οτι το να σε αγνοησουμε σε αυτο θα δωσει την απαντηση που πρεπει να παρεις.
Προσωπικες αντιπαραθεσεις εξω απο το μπαρ οπως στις παλιες καλες καουμποικες ταινειες

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 20:49, 16-04-07:

Εγω τα περνω ευκολα στο κρανιο κιριος οταν με θηγουν και αμα ξεσπαω τα κανω ολα λιμπα στο περασμα μου Αμα δε σπασω μια ντουζινα πιατα δε μου περναει:cool:

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 20:51, 16-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από lightpath
Λοιπόν τα καταφέρατε και με διώξατε
Τοτε πος απαντας αμα σε διοξαμε??? Μιλαμε για τρελεσ καταστασεις!Το φιλακια στο τελοσ ηταν ειρωνικο φανταζομαι

Παράθεση

(*)Sofia(*)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H (*)Sofia(*) έγραψε στις 20:59, 16-04-07:

Προτείνω να μην αρχίσουμε κι εδώ τα ίδια..Είναι κρίμα να κλειδωθεί και αυτό το θέμα..Ας μην απαντάει κανείς σε προκλήσεις και ας μην προκαλεί κανείς ,μπας και το σώσουμε! Μαθήματα αυτοσυγκράτησης σήμερα!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:13, 17-04-07:

λοιπον εγω ειμαι μια τρελλη τρελλη κοπελα οσοι με ξερουν απο εδω θα σας πουν οτι κουβαλαω πολυ τρελλα επανω μου λατρευω ολα τα ζωακια εχω προβληματα στην δουλεια μου κ βρισκω μια διεξοδο μεσα εδω μοιραζομαι οσα νιωθω ολοι μου αρεσετε εχω ομως κ της αδυναμιες μου σε μερικα ατομα στην ολγα veggie στην τανια στην μισελ που ηταν απο τα πρωτα ατομα που ειχα ανοιξει την καρδια μου κ ειχα μοιραστει τον πονο που εκρυβα μεσα μου αλλη μια αδυναμια μου ειναι ο θανασης δεν τον εχω γνωρισει αλλα οταν τον χρειαζομαι ειναι παντα εκει ποτε δεν θα ξεχασω την 24/12/06 που ξενυχτησε μαζι μου για να με ενθαρυνει οτι ο λαμπης μου δενθα παθει τιποτα κ θα ζησει την κατερινα την παω γιατι μου μοιαζει την ασπασια το ιδιο αλλα ολες/ους σας αγαπαω το ιδιο γιατι μοιραζομαι μαζι ολα οσα δεν μπορω να μοιραστω με τους γυρω μου κ αλλος ενας που του εχω αδυναμια ειναι ο ΛΕΩΝ αλλος ενας που μου εχει σταθει σε πολυ δυσκολες ωρες κ βρεθηκε στο πλαι μου κ τον ευχαριστω για αυτο :up: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :cat: :cat: :cat:

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:01, 17-04-07:

Χμμμ δεν ξερω αν γνωριζει κανεις καποιον πραγματικα αν τον διαβασει εδω.. εγω προσωπικα προτιμω να σας γνωρισω ολους απο κοντα οταν ερθω η εδω οταν συναντιομαστε . Θεωρω οτι ο καθενας εδω παρουσιαζει μια εικονα ευτου που νομιζει οτι ειναι η που ηθελε να ειναι. Πραγματικα αισθανομαι να γνωριζω καποιον απο κοντα η εχοντας ζησει κατι μαζι του και ετσι αντι να πει κανεις κατι δικο του νομιζω οτι μεσα απο τις αντιδρασεις στα διαφορα θεματα η στο πως μιλαει κανεις οταν καιγεται για κατι για το γατακι του φαινονται πολλα περισοτερα για τον ιδιο ... το ιδιο ισχυει και για μενα.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:52, 17-04-07:

κι εγω ειμαι πολυ ευθικτη...μου περναει ομως γρηγορα.μπορει εκεινη την ωρα να θυμωσω,αλλα κανω γρηγορα την αυτοκριτικη μου και βλεπω οτι ισως ημουν υπερβολικη.με τους δικους μου ανθρωπους και οσους ξερω και εκτιμω ειμαι πιο ανεκτικη,ειδικα αν ξερω την προθεση με την οποια λενε κατι.απο ξενους η ατομα που δεν εκτιμω ουτε εγω ανεχομαι πολλα-πολλα.
εχω το κακο-καλο οτι ειμαι πολυ ευθυς σα χαρακτηρας.δειχνω οταν συμπαθω καποιον αλλα και οταν αντιπαθω.δεν μπορω να το χειριστω διπλωματικα και να κρατησω τα προσχηματα μιλωντας τυπικα.φαινεται οτι το κανω προσποιητα,οποτε και το αποφευγω.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:04, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από lightpath
Καλά ένας τύπος ανθρώπου που σιχαίνομαι είναι ο εγωιστής, γι 'αυτό λέω τόσα για τους άντρες. Ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του και να περνάει καλά. Αφού είσαι έτσι λοιπόν, εξηγείται πως τα καταφέρνεις με το άλλο φύλο. Σε παρακαλώ να μην ξαναναφέρετε τ'όνομά μου, ξέρω κι εγώ να κάνω την έξυπνη αλλά όχι στους άλλους. Ο καθένας κρίνεται από τα λόγια του, δεν φοβάμαι να κριθώ αλλά όχι χωρίς επιχειρήματα και όχι από εσένα.
Μόλις τώρα το διάβασα αυτό. Πώς μου είχε ξεφύγει????
Καλά, μιλάμε για πολύ κουκουρούκου κατάσταση....

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 09:08, 17-04-07:

Γεια σας ... ... ...

Εχμ, είμαι αρκετά ντροπαλή, δυνατή, τρελή, αστεία, παρά πολύ δραστήρια, λιγάκι [ ] εύθικτη ( έχω κάποια ιδιαιτερότητα αν και δεν με απασχολεί καθόλου ) και προσπαθώ να μην θίγω τους άλλους. Υπάρχουν στιγμές που όταν βλέπω κάτι άσχημο στον δρόμο, με πιάνει απίστευτη μελαγχολία για αρκετό καιρό. Έχω τόση αγάπη να δώσω και να την μοιραστώ. Και γι αυτό, δεν έχετε δει πολλά μηνύματα μου από μένα . Ενώ με γνωστούς μου, χώνομαι με όλη μου την τρέλα και την αγάπη που τους έχω και τους βοηθάω πάντα σε δύσκολες στιγμές. Όσους αντιπαθώ πάντα τους φέρομαι με όση τυπικότητα μπορώ. Όσους μισώ αφάνταστα, δεν τους πολυμιλάω.

Από το MyCat, έχω διαχωρίσει κάποιους που συμπαθώ αρκετά και θα ήθελα παρά πολύ να τους γνωρίσω από κοντά. Δεν λεω ονόματα . Αλλά δυστυχώς, όπως σας είπα είμαι αρκετά ντροπαλή πόσες φόρες ήθελα να έρθω σε συναντήσεις σας... εκτός από αυτή του Stray που έγινε στην Άγια Παρασκευή, που τελικά κάτι μου έτυχε και δεν ήρθα.
Ίσως στο μέλλον να μου φύγει η ντροπαλότητα μου, απέναντι σας και να κανονίσουμε μια μικρή συνάντηση κάπου.

Αυτάάάά από μένα ... .... ...

Παράθεση

popi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη popi
H popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H popi έγραψε στις 09:15, 17-04-07:

Θα σας πω για μένα,επειδή ενηλικιώθηκα νωρίς,θέλώντας και μη τώρα ξανά την εφηβεία αλλά να συμβαδίζει και με την ηλικία μου Εμπιστεύομαι εύκολα τους ανθρώπους και τις περισσότερες φορές πληγώνομαι,αλλά παθήματα μαθήματα.Δεν θυμώνω εύκολα ο μόνος που με εκανε και με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου είναι ο πρώην μου,πολύ ανώριμος και ανεύθυνος.Έχω μια θάλασσα αγάπης μέσα μου και θέλω να την μοιράζω σε παδιά και ζωάκια.
Γιατρέ μου τι λέτε θα γίνω καλά;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:20, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ είχα μιλήσει για την "ενηλικίωση" του φόρουμ. Εννοούσα ότι πρέπει κάποτε να αποφασίσουμε, στο βαθμό που μπορούσαμε, εάν θα αποφασίζαμε να εμπιστευτούμε αυτό το φόρουμ, για την ακρίβεια τους συνομιλητές μας για να μιλήσουμε και για περισσότερα πράγματα έκτός απο τις γάτες μας, εάν θα αποφασίσουμε να μοιραστούμε και άλλα κομμάτια της ζωής μας μεταξύ μας.
Νερίνα, δεν είμαι σίγουρη για τι ακριβώς μιλάς. Δε θεωρώ ένδειξη της "ενηλικίωσης" ενός forum για γάτες την επέκτασή του σε ατέρμονες συζητήσεις επί παντός επιστητού. Όχι ότι είναι κακό να υπάρχουν και τέτοιες, ίσα ίσα που το κρατάνε ζωντανό και σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάνε και στην ενίσχυση των δεσμών μεταξύ των μελών.
Ωστόσο, ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε αυτό το forum είναι αρκετά συγκεκριμένος και γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αποτελεί πρωταρχική επιδίωξή μας η μεταλλαγή του σε κάτι άλλο. Άλλωστε, υπάρχει η κατηγορία "Γενική συζήτηση" στην οποία ήδη συμβαίνει αυτό για το οποίο μιλάς.
Όσο για τα όρια ανοχής σε ιδέες και συμπεριφορές, αυτά αναπόφευκτα θα διαφέρουν για κάθε μέλος. Οι εικονικές κοινότητες, όπως αυτή του mycat, λειτουργούν όπως και οι πραγματικές, με τη θέσπιση δηλαδή κάποιων βασικών κανόνων συμπεριφοράς και την προσπάθεια από όλους για την τήρησή τους. Οι κανόνες αυτοί υπάρχουν ήδη, δε βλέπω το λόγο να ξαναεφευρεθεί ο τροχός, εκτός από το "κουβέντα να γίνεται" και "σε δουλειά να βρισκόμαστε".
Υπ'όψιν ότι τα παραπάνω τα λέω με τις καλύτερες των διαθέσεων. Εξάλλου, όπως έχει ήδη ειπωθεί από κάποια άλλα μέλη, το mycat το αξιοποιεί ο καθένας όπως προτιμά (πάντα μέσα στα όρια των θεσπισμένων κανόνων): είτε ως πηγή πληροφορίας για τις γάτες, είτε για την ανταλλαγή απόψεων σε σχετικά θέματα είτε απλά για να λέει την καλημέρα του ή τον πόνο του. Θεωρώ ότι το mycat είναι ήδη αρκετά "ενήλικο" και ολοκληρωμένο.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:49, 17-04-07:

Εγώ πάλι δεν ξέρω πώς ορίζεται ένα site ως "ενήλικο". Ποιο σωστό θα ήταν να λέγαμε εάν το MyCat παρέχει σωστές και πλήρεις πληροφορίες για γάτες. Αυτο ειναι το βασικό του αντικείμενο, αλλά εδω δεν μιλάμε γι αυτό.

Το γεγονός ότι η γενική συζήτηση εξελίχθηκε πολύ, εμένα μου αρέσει και αυτό με κρατάει κυρίως. Ομως ειναι ενα παρακλάδι του site και οχι ο κορμός του.
Τα δικά μου όρια δεν ξέρω ακριβώς που φτάνουν, αλλά νομίζω ότι αρκετοί τα μαντεύουν και τα σέβονται. Το ίδιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ. Νομίζω ότι ξέρω μερικούς από εδω και τους καταλαβαίνω κι ας μην έχουμε γνωριστεί.
Η ανωνυμία του internet μας επιτρέπει μερικές φορές να παρουσιάζουμε τον αληθινό μας εαυτο και να λέμε πράγματα που ίσως δεν θα λέγαμε live. Xαίρομαι πολύ που σας γνώρισα!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:55, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Το γεγονός ότι η γενική συζήτηση εξελίχθηκε πολύ, εμένα μου αρέσει και αυτό με κρατάει κυρίως. Ομως ειναι ενα παρακλάδι του site και οχι ο κορμός του.
Ακριβώς αυτό ήθελα να επισημάνω κι εγώ.
Xαίρομαι πολύ που σας γνώρισα!
Επίσης! Κι αυτό ισχύει εξίσου και για όσες γνωριστήκαμε από κοντά, και για όσες γνώρισα μόνο ηλεκτρονικά.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 11:01, 17-04-07:

Για να μην παρεξηγιόμαστε σε καμία περίπτωση δεν βάζω θέμα αλλάγής είτε της θεματολογίας του φόρουμ, είτε αλλαγής των κανόνων. Δεν είναι δικιά μου δουλειά και δεν θέλω και να γίνει ποτέ.
Το φόρουμ είναι κατά 99% οι γάτες και κατα 1% αυτό το "μου". Δηλαδή η κάθεμια ή ο καθένας απο εμάς. Και σε αυτό το "μου" αναφέρομαι. Και αφορά ένα πολύ μικρό κομμάτι χώρου του φόρουμ που εξαντλείται στη "Γενική Συζήτηση". Και μόνο για αυτό μιλάω.
Θεωρώ ότι σε ένα φόρουμ σαν αυτό πολύ λίγο μπορείς να συντηρήσεις με συνέπεια μια ιντερνετική περσόνα. Εάν δεν έχεις γάτα και έχεις μπει για άλλους λόγους πολύ γρήγορα θα σε ανακαλύψουν. Εάν πάλι είσαι τόσο καλός και μας κοροιδέψεις, ε και στη ζωή υπάρχουν αυτοί που το κάνουν, δεν το κάνει το ίντερνετ πιο εύκολο. Ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν ότι καλό είναι να μην γνωρίζεσαι με αυτούς που συνομιλείς στο Ιντερνέτ, ειδικά με αυτούς που συμπαθείς περισσότερο. Για να μη χάνεται αυτή η σχέση που έχεις δημιουργήσει, η οποία είναι ευάλωτη σε κανονικές συνθήκες. Πόσοι απο εμάς δε λέμε ότι η πρώτη εικόνα είναι σημαντική για το αν θα συμπαθήσουμε κάποιον ή όχι;
Τέλος πάντων όταν μιλάω για ενηλικίωση, εννοώ μια σχέση εμπιστοσύνης που μετά απο τόσο καιρό μοιάζει να χτίζεται. Μια σχέση που μου επιτρέπει να λέω την άποψη μου και να την διαβάσει ο άλλος να του ανάψουν τα λαμπάκια, αλλά προτού με σιχτιρίσει και γίνουμε μπάχαλο να σκεστεί "Κάτσε μωρέ η Νερίνα είναι, δεν μπορεί να το εννοεί" και να μου γράψει "Νερίνα λες πατάτες". Και εγώ να μην τα πάρω και την αρχίσω, αλλά να σκεφτώ ποια μου τα λέει και τη πορεία της και να κάτσω να κουβεντιάσω ήρεμα. Ακούω πολλές φορές απο τις καινούργιες, καινούργιους στο φόρουμ, όταν πέφτουν σε καυγά να λένε "εμείς είμαστε ένα φόρουμ και μιλάμε για τα γατάκια μας δεν είναι σωστά πράγματα αυτά". Και τα ψιλοπαίρνω. Στέκεται κάποιος σε ένα υποθέμα ενός θέματος και το κρίνει. Μα εάν δεν σε ενδιαφέρει ένα θέμα μην το διαβάζεις. Αυτοί που το τραβάμε δεν αναιρέσαμε κανένα άλλο θέμα, δεν το μεταφέραμε σε άλλο θέμα, δεν αρνηθήκαμε να συζητήσουμε για άλλο θέμα απλά το συζητάμε και αυτό.
Παράδειγμα: Εγώ και η Γιασμίν. Τώρα να πεις ότι τρελλαινόμαστε η μια για την άλλη δεν το λες. Περάσαμε και τη φάση του εντός εισαγωγικών "ξεκατινιάσματος", αυτή την έπεσε στα "δημιουργηματά" μου, εγώ στην "υπερβάλλουσα ζωοφιλική της τάση", θεωρώ όμως ότι και οι δυο μας καταλάβαμε πόσο χαζά είναι όλα αυτά για ενήλικες και χωρίς να έχουμε συμπαθηθεί έχουμε κατακτήσει ένα επίπεδο πολιτισμένου διαλόγου. Και δεν θυμώνει και όταν την πειράζω ή τουλάχιστον δεν μ' αρχίζει στα μπινελίκια. Αυτό το θεωρώ δείγμα ενηλικίωσης ενός φόρουμ. Τα μέλη του να εκτιμούν την πορεία το ένα του άλλου απο ότι ο καθένας έχει πει εδώ μέσα. Βέβαια στη περίπτωση μου υποψιάζομαι ότι μετράει και το "χαζό παιδί χαρά γεμάτο" αλλά το αντιπαρέρχομαι.
Ξέρετε πόσες φορές έχω κρατηθεί να μην ανέβω Ορεστειάδα να αρχίσω το Θανάση στις σφαλιάρες για αυτά που γράφει. Ξέρετε τι με κρατάει; Στέλνω ελάχιστα pm και σχεδόν πάντα (ελάχιστες εξαιρέσεις) απαντητικά ή επειδή υπήρχε σοβαρός λόγος για αυτό. Νοιώθω άβολα συνήθως μέσα στο περιβάλλον ενός pm. Με το Θανάση ένα βράδυ συνομίλησα μέσω pm και ήταν σαν τα έπινα με ένα φίλο σε ένα μπαρ. Βέβαια στο τέλος ο Θανάσης νόμισε ότι τον έβριζα, αλλά το έχουμε εμείς οι δύο, έτσι λειτουργούμε. Δεν συναντιόμαστε πουθενά αλλά και αυτό έχει τη πλάκα του. Το έχω λήξει μέσα μου "αγάπα τον τον φίλο σου με τα ελαττώματα του", αλλά ώρες ώρες ξυπνάει το ζώο μέσα μου μαζί του. Όχι την αγελάδα το άλλο με τα κέρατα. Τέλος πάντων.
Για αυτό τα έγραψα όλα αυτά. Για να δω εάν νοιώθετε και εσείς το ίδιο. Όχι για τον Θανάση αλλά για το φόρουμ.
Άλλωστε το έχω ξαναπεί. Παλιά αυτούς που είχαν γάτες τους σκιαγραφούσαν σαν γραφικούς χαρακτήρες, συνήθως γεροντοκόρες, φοβισμένες ή απόμακρες απο τους ανθρώπους κάτι σαν το επεισόδιο του Κοκκινόπουλου (για αυτό και δεν μου άρεσε). Λες και το μόνο που έπαιρναν απο τη ζωή τους με τις γάτες ήταν η αποστροφή για το ανθρώπινο είδος (Θανάση μη ξερογλύφεσαι). Χαμένοι στο κόσμο μας. Ε δεν είμαστε ψυχό προσωπικότητες (ποιος το λέει αυτό τώρα! Δε θέλω σχόλια έτσι!), αλλά μια χαρά παιδιά, που άμα λάχει ρίχνουμε και ένα καυγά σαν αυτό που θα μπορούσαμε να ρίξουμε με την απο πάνω γιατί άπλωσε κόκκινες φλοκάτες να στεγνώσουν και μας έκαναν μαντάρα τη μπουγάδα με τα ασπρόρουχα. Κάποιοι απο εμάς πάλι μπορεί απλά να επιλέξουν να ζήσουν σε μονοκατοικία ή στον έκτο και να τον γλυτώσουν αυτό τον καυγά ή να τον κάνουν με άλλους όρους. Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.
Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω (μπα ε!)

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:08, 17-04-07:

Ναι εγώ κατάλαβα Νερίνα. Αλλά:
1. Xάνεις πιστεύω που δεν θέλεις να γνωρίσεις "πραγματικά" κάποιους από εδώ.
2. Αρα η "ενηλικίωση" αφορά κάποια παλιότερα μέλη που γνωρίστηκαν μεταξύ τους. Πχ. εσυ και ο Θανάσης εχετε κάνει πολλούς διαλόγους.
3. Το Θανάση τον συμπαθώ πολύ, οτι κι αν λέει! (αυτο το 3 ηταν άσχετο)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:09, 17-04-07:

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω (μπα ε!)
Αμέ!! Και το βρίσκω δεκτό και θεμιτό. Απλώς δεν το συμμερίζομαι ιδιαίτερα, γιατί δεν είμαι και πολύ της εν δήμω ενδοσκόπησης Αλλά, έκαστος στο είδος του!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 11:21, 17-04-07:

Νερινα νομιζω λοιπον πως το θεμα σου αφορα μια μικρη ομαδα ατομων μεσα απο αυτο το φορουμ... περισσοτερο εσας που γνωριζεστε καποιον καιρο παραπανω, γιατι εγω δεν μπορω να πω κατι για καποιον .. δεν νιωθω οτι γνωριζω τοσο καλα ουτε οτι με γνωριζουν τοσο καλα... ακομη και αν εχω συμπαθησει η αντιπαθησει καποιο απο τα λεγομενα του δεν θα μπορουσα ποτε να εχω ολοκληρωμενη αποψη για κανεναν.. οσο για τον εαυτο μου σε καμια περιπτωσση δεν πιστευω οτι με το να πω τι με ενοχλει ,και τι οχι, προκειται να αλλαξει κατι...

οσο για τον Θαναση(ξερω δεν ειναι το θεμα μας) εγω τον συμπαθω και πολλες φορες γελαω με αυτα που λεει γιατι καταλαβαινω τον τροπο που τα λεει, και πιστευω οτι πολλες φορες λεει καποια πραγματα ωμα για να μας βαλει σε σκεψεις...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 11:24, 17-04-07:

Ισμήνη δε θέλω να σε πληγώσω, αλλά και εσύ είσαι μια παλιά. Ξέρεις τι είναι το ωραίο; Ότι ακόμα και οι καινούργιοι στο φόρουμ γρήγορα εγκλιματίζονται, ίσως πιο γρήγορα απο ότι εμείς στην αρχή. Και ανοίγονται. Για αυτό πιστεύω ότι μεγαλώσαμε. Γιατί εμπιστεύονται το χώρο και όχι μόνο για τις γάτες τους. Και δεν έχουμε και πολλές απώλειες. Εάν και δύο τρία άτομα θα ήθελα να ξαναγράψουν. Π.χ. η σούζι-κούκη.
Επίσης δεν συνομιλώ με το Θανάση πια. Γιατί θα τον δαγκώσω!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:29, 17-04-07:

Ισμήνη δε θέλω να σε πληγώσω, αλλά και εσύ είσαι μια παλιά. Ξέρεις τι είναι το ωραίο; Ότι ακόμα και οι καινούργιοι στο φόρουμ γρήγορα εγκλιματίζονται, ίσως πιο γρήγορα απο ότι εμείς στην αρχή. Και ανοίγονται. Για αυτό πιστεύω ότι μεγαλώσαμε. Γιατί εμπιστεύονται το χώρο και όχι μόνο για τις γάτες τους. Και δεν έχουμε και πολλές απώλειες. Εάν και δύο τρία άτομα θα ήθελα να ξαναγράψουν. Π.χ. η σούζι-κούκη.
Επίσης δεν συνομιλώ με το Θανάση πια. Γιατί θα τον δαγκώσω!!
Λες? Αυτο δεν το είχα προσέξει Ισως να βοηθησαν αυτα που γραφαμε εμείς οι "παλιοί" . Μερικές φορές κοιτάζω πόσα μηνύματα έχω γράψει και ανατριχιάζω!
Οσο για το Θανάση: Θανάση εσυ πότε θα έρθεις για καφέ?!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 11:31, 17-04-07:

Εγω πιστευω οτι μεγαλωσαμε. Μπορει να μην γνωριστω με καμια απο κοντα αν και γνωρισα δυο τρια ατομα αλλα εκτιμω την καθεμια απο εδω και χαιρομαι να συνομιλω μαζι σας. Ακομα και οταν υπαρχει διαφωνια τα πραγματα ερχονται στην θεση τους γιατι μαθαμε να εκτιμαμε εστω και απο μακρια η μια την αλλη.
Νερινα ακριβως οπως το λες Ετσι ειναι

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 11:39, 17-04-07:

Εγώ είμαι καινούργια και ακόμη ενημερώνομαι ..
Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν περίμενα να δώ τσακωμούς κ ιντριγκες σ'αυτο το forum.. Απο την άλλη όμως γιατι να μην γίνουν? Λογικό είναι εντάξει.. Παρολαυτα απο ότι έχω δει ως τώρα, νομίζω ότι ακρότητες δεν υπάρχουν... πάιζει και να μην έχω πέσει πάνω στα θέματα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:02, 18-04-07:

Ξαναδιαβάζοντας λίγο τα πρωτα μου μηνυματα, διαπιστωνω οτι η Νερίνα εχει δίκιο. Παρατηρησα επισης κατι φριχτα δικα μου ορθογραφικα λαθη που βγαζουν μάτι! Εαν μπορουσα να κανω επεξεργασια θα τα διορθωνα! Μαλλον εμαθα και ορθογραφια εδω , γιατι τωρα δεν θα ξαναεκανα τετοια.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 10:09, 18-04-07:

Εμενα με ενκνευριζουν οι ακραιες και απολυτες αποψεις.
Δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ υπομονη σε ορισμενα πραγματα, και αν εκνευριστω πολυ μπορει να φτασω στα ορια.
Τις περισσοτερες φορες μου περναει γρηγορα και ηρεμω.
Δεν "κραταω" πραγματα καιρο μεσα μου. Δηλαδη ενω μπορει να εχω παρεξηγηθει με καποιον, μετα απο λιγες μερες να ειναι ολα καλα.

Επισης, ειμαι πολυ ευαισθητη και δεν θελω να μου "ενοχλουν" και να μου "θιγουν" αυτα και αυτους που αγαπαω.
Και κατι αλλο που δεν μπορειται να το δειτε, ειναι οτι κλαιω με το παραμικρο. Ακομα διαβαζω θεματα στο "τελευταιος αποχαιρετισμος" που τα εχω διαβασει πολλες φορες και κλαιω.
'Η ακομα θυμαμαι γεγονοτα και παλι κλαιω...

Τελος, πιστευω(αν και δεν ειμαι πολυ παλια εδω)οτι μπορω να αναγνωρισω τους περισσοτερους μονο απο το μηνυμα τους. Χωρις να δω username.
Αυτα...παω στον κηπο να ταισω τις μανουλες μας!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:17, 18-04-07:

Ελένη μήπως κάνεις λάθος? Εμένα μου φαινεσαι πολυ υπομονετική! Σχετικά ειναι αυτά βέβαια, τι να πω....

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 10:20, 18-04-07:

Εδω ισως να ειμαι, γιατι πολλες φορες ειμαι κουρασμενη και δεν εχω ορεξη νσ απαντισω σε καποια θεματα.
Αλλα στην καθημερινη ζωη μου δεν εχω καθολου υπομονη.
Η μαμα μου ολο μου λεει οτι "αντρα θελω, τωρα τον εθελω" εισαι!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:22, 18-04-07:

Κι εγω ειμαι ετσι! Αντρα, παιδι, σκυλι, γατι...αμα μου καρφωθεί θέλω ΤΩΡΑ!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 11:54, 18-04-07:

Θα της πω να το αλλαξει και να λεει "γατι θελω, τωρα το θελω"!!!!

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 22:01, 17-09-07:

εγω,ειμαι αρκετα ευαισθητη μπορω να πω-αν και ορισμενες φορες γινομαι αρκετα κυκλοθυμικη [ειδικα αν αντιματωπιζω ενα προβλημα]και αντιδρω σπασμωδικα..σε γενικες γραμμες στην καθημερινη μου ζωη,ειμαι ι=ηρεμη προς τους εξω,δεν προκαλω καυγαδες ,εκτος αν μου πειραξουν ταπαιδια μου,ενω εγω κατα καιρους καταπινω διαφορα χωρις να λεω και πολλα φτανοντας ετσι τον εαυτο στα ορια..τα τελευταια 3 χρονια εχω αρχισει να βελτιωνω και το προβλημα της εσωστρεφιας που απο λενε ειχα,,δεν ανοιγομουν καθολου σχεδον και δεν διεκδικουσα πραγματα..τωρα μαλλον τα παω καλυτερα..πληγωνομαι πολυ και μου κοστιζει απιστευτα μονο απο απο ανθρωπους που θεωρω πολυ δικους μου..και μπορω να κανω πολλα γιαυτους,,με ηρεμει απιστευτα το να καθομαι μονη σε ενα δωματιο με χαμηλο φωτισμο και να ακουω αγαπημενη μουσικη...αυτα ,γιατι μπορω να γραψω ολοκληρη εκθεση αν συνεχισω:cool:

Παράθεση

Evelia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evelia
H Evelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τα τελευταία χρόνια μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H Evelia έγραψε στις 22:38, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Νερίνα, δεν είμαι σίγουρη για τι ακριβώς μιλάς. Δε θεωρώ ένδειξη της "ενηλικίωσης" ενός forum για γάτες την επέκτασή του σε ατέρμονες συζητήσεις επί παντός επιστητού. Όχι ότι είναι κακό να υπάρχουν και τέτοιες, ίσα ίσα που το κρατάνε ζωντανό και σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάνε και στην ενίσχυση των δεσμών μεταξύ των μελών.
Ωστόσο, ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε αυτό το forum είναι αρκετά συγκεκριμένος και γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αποτελεί πρωταρχική επιδίωξή μας η μεταλλαγή του σε κάτι άλλο. Άλλωστε, υπάρχει η κατηγορία "Γενική συζήτηση" στην οποία ήδη συμβαίνει αυτό για το οποίο μιλάς.
Όσο για τα όρια ανοχής σε ιδέες και συμπεριφορές, αυτά αναπόφευκτα θα διαφέρουν για κάθε μέλος. Οι εικονικές κοινότητες, όπως αυτή του mycat, λειτουργούν όπως και οι πραγματικές, με τη θέσπιση δηλαδή κάποιων βασικών κανόνων συμπεριφοράς και την προσπάθεια από όλους για την τήρησή τους. Οι κανόνες αυτοί υπάρχουν ήδη, δε βλέπω το λόγο να ξαναεφευρεθεί ο τροχός, εκτός από το "κουβέντα να γίνεται" και "σε δουλειά να βρισκόμαστε".
Υπ'όψιν ότι τα παραπάνω τα λέω με τις καλύτερες των διαθέσεων. Εξάλλου, όπως έχει ήδη ειπωθεί από κάποια άλλα μέλη, το mycat το αξιοποιεί ο καθένας όπως προτιμά (πάντα μέσα στα όρια των θεσπισμένων κανόνων): είτε ως πηγή πληροφορίας για τις γάτες, είτε για την ανταλλαγή απόψεων σε σχετικά θέματα είτε απλά για να λέει την καλημέρα του ή τον πόνο του. Θεωρώ ότι το mycat είναι ήδη αρκετά "ενήλικο" και ολοκληρωμένο.

Συμφωνώ Αρέθα, με κάλυψες πλήρως.
Εξάλλου κι εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να ανακοινώσω εδώ το ψυχογράφημά μου hand made. Eίμαι ικανοποιημένη με την εικονική πραγματικότητα της ιστοσελίδας και μπήκα συνειδητά σ' αυτό.

Μόνο ένα πράγμα μ' ενοχλεί: το πρόχειρο/γρήγορο γράψιμο και τα ορθογραφικά λάθη. Όταν διαβάζω τέτοια κείμενα ή κείμενα χωρίς τόνους (τάχα βιασύνη) ή χωρίς στίξη βράζω μέσα μου, αλλά τι να κάνει κανείς? ούτε μαμά τους ούτε δασκάλα τους είμαι. Ίσως κάποτε βάλουν μερικοί-μερικοί μυαλό και καταλάβουν την αξία του καλού γραπτού λόγου.

--------------------------------------

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 23:52, 17-09-07:

Χμμμ,ήρθε και η σειρά μου λοιπόν!! Είμαι νέα και σε ηλικία και στο forum και πιστεύω πως αυτό το θέμα βοήθησε να καταλάβω έστω και λίγο τι είναι ο καθένας.
Γενικά σαν άνθρωπος είμαι πάρα πολύ υπομονετική,μου αρέσουν οι άνθρωποι που έχουν άποψη και μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί τους το οτιδήποτε,αλλά να σε ακούει κιόλας ο άλλος,αυτό είναι που δεν μπορώ να ανεχτώ με τίποτα,όταν ο άλλος είναι απόλυτος και ξέρει ότι έχει άδικο.
Μου αρέσει να μαθαίνω πράγματα,ένας λόγος που είμαι εδώ, θέλω ας πούμε να ξέρω κάποια πράγματα για τις γάτες.
Επίσης, μου αρέσει να μοιράζομαι διάφορα πράγματα με άτομα τα οποία έχουν κάποιο ζωάκι στο σπίτι τους.
Όσο για την ενηλικίωση,ναι στην ηλικία σίγουρα,στο μυαλό δεν έχω ωριμάσει ακόμα αρκετά,σε μερικά θέματα είμαι σχετικά ώριμη (όσο μπορώ να κρίνω βέβαια τον εαυτό μου),αλλά σε άλλα θέματα είμαι ακόμα μικρή.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:48, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Evelia
Μόνο ένα πράγμα μ' ενοχλεί: το πρόχειρο/γρήγορο γράψιμο και τα ορθογραφικά λάθη. Όταν διαβάζω τέτοια κείμενα ή κείμενα χωρίς τόνους (τάχα βιασύνη) ή χωρίς στίξη βράζω μέσα μου, αλλά τι να κάνει κανείς? ούτε μαμά τους ούτε δασκάλα τους είμαι.
Χα χα χα χα χα!! Κι εσύ ομοιοπαθές σπασικλάκι;
Κι εμένα μου "χτυπάνε" άσχημα στο μάτι αυτά (λόγω επαγγελματικής διαστροφής), αλλά ας μην ξεχνάμε ότι σκοπός εδώ είναι η επικοινωνία. Εφ' όσον αυτή επιτυγχάνεται, τα άλλα είναι δευτερεύοντα

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 08:08, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Evelia

Μόνο ένα πράγμα μ' ενοχλεί: το πρόχειρο/γρήγορο γράψιμο και τα ορθογραφικά λάθη. Όταν διαβάζω τέτοια κείμενα ή κείμενα χωρίς τόνους (τάχα βιασύνη) ή χωρίς στίξη βράζω μέσα μου, αλλά τι να κάνει κανείς? ούτε μαμά τους ούτε δασκάλα τους είμαι. Ίσως κάποτε βάλουν μερικοί-μερικοί μυαλό και καταλάβουν την αξία του καλού γραπτού λόγου.
Χα χα χα χα χα!! Κι εσύ ομοιοπαθές σπασικλάκι;
Κι εμένα μου "χτυπάνε" άσχημα στο μάτι αυτά (λόγω επαγγελματικής διαστροφής), αλλά ας μην ξεχνάμε ότι σκοπός εδώ είναι η επικοινωνία. Εφ' όσον αυτή επιτυγχάνεται, τα άλλα είναι δευτερεύοντα
Count me in!!! Τρίτο ομοιοπαθές σπασικλάκι ΠΑΡΟΝ!!!! Δε λέω ότι κι εγώ δεν κάνω λάθος, αλλά τις περισσότερες φορές όταν το ξαναδιαβάζω γυρίσω πίσω στο μήνυμα και το διορθώνω.... Τι να κάνω! Κι εγώ λόγω επαγγελματικής διαστροφής Αλίκη, μόνο που εγώ είμαι γραμματέας. Πραγματικά ορισμένα μηνύματα με βγάζουν από τα ρούχα μου! Χωρίς τόνους, χωρίς σημεία στίξης ή έστω πεζοκεφαλαία για να ξεχωρίζεις που τελειώνει μια πρόταση και που αρχίζει άλλη... Άντε να βγάλεις νόημα... Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που εκενυρίζεται με αυτά

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 08:29, 18-09-07:

Δαιν κατταλλαβένο... τη πρώβλιμμα αίχαιται μαι τα ωρθωγραφηκκά λάθι δειλαδύ?

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 08:31, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Να είδες τι κάνεις τώρα? Μου'ρχεται να κάτσω να το διορθώσω!!! Μήπως τελικά διάλεξα λάθος επάγγελμα κι έπρεπε να γίνω δασκάλα?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:45, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Να είδες τι κάνεις τώρα? Μου'ρχεται να κάτσω να το διορθώσω!!!
Ξέρεις πώς λέγεται αυτό, ε; Ο φετιχισμός του κόκκινου στυλό!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 09:47, 18-09-07:

Ότι είμαι φετιχίστρια (ως Σκορπιός) είμαι!!! Αυτό με το κόκκινο στυλό δεν το είχα ανακαλύψει ώς τώρα.

Παράθεση

Evelia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evelia
H Evelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τα τελευταία χρόνια μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H Evelia έγραψε στις 09:52, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Αυτό τι είναι τώρα? Επανάσταση ενάντια στο κατεστημένο?
Εντάξει μπορώ να το εκλάβω και σαν χιούμορ....
Εγώ δεν είμαι φιλόλογος για νάχω "διαστροφή", αλλά απλά, κάποια που θέλει να σέβεται ότι βγαίνει από το στόμα και το χέρι της.
Καλή η επικοινωνία, αλλά ο λόγος επικοινωνία δεν είναι? Τι μου επικοινωνεί κάποιο μέλος από το σάιτ (δηλαδή που έχει βγάλει δημοτικό και ίσως και γυμνάσιο) που γράφει ορνιθοσκαλίσματα? Μπορεί να μου πει κάποιος?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:17, 18-09-07:

Τέλος πάντων όταν μιλάω για ενηλικίωση, εννοώ μια σχέση εμπιστοσύνης που μετά απο τόσο καιρό μοιάζει να χτίζεται. Μια σχέση που μου επιτρέπει να λέω την άποψη μου και να την διαβάσει ο άλλος να του ανάψουν τα λαμπάκια, αλλά προτού με σιχτιρίσει και γίνουμε μπάχαλο να σκεστεί "Κάτσε μωρέ η Νερίνα είναι, δεν μπορεί να το εννοεί" και να μου γράψει "Νερίνα λες πατάτες".

Για αυτό τα έγραψα όλα αυτά. Για να δω εάν νοιώθετε και εσείς το ίδιο.
Επιστρέφοντας στο θέμα "ενηλικίωση" που ορίζεται από την Νερίνα ως μια σχέση εμπιστοσύνης που μετά απο τόσο καιρό μοιάζει να χτίζεται, έχω να πω ότι προσωπικά το κάνω με ορισμένα άτομα από εδώ. Μέτρησε πολύ η πρώτη εντύπωση αλλά χρειάστηκε αρκετός χρόνος για να καταλάβω ποιους έχω απέναντι μου και "τι γλώσσα μιλάνε".
Προσωπικά έχω εμπιστοσύνη σε πολλούς. Δήλαδή ξέρω ότι αυτό που γράφουν ισχύει. Βέβαια το γιατί και πώς το ξέρω, δεν μπορώ να το εξηγήσω, και δεν με νοιάζει. Αυτό μου συμβαίνει και εκτός internet. Μερικές φορές πέφτω έξω, αλλά έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις (δικτυακές ή οχι).

Πιστεύω ότι και χωρίς αυτοπαρουσίαση, μέσα από τον τρόπο που αντιμετωπίζει ο καθένας τη γάτα του, που μιλάει γι αυτή κ.τ.λ. προκύπτουν πολλά συμπεράσματα.

Επίσης κρίνοντας από παλιότερα μηνύματα παρατηρώ ότι όντως, πριν ένα χρόνο αυτοί που μπαίναμε και γράφαμε είμαστε πιο διστακτικοί. Τωρα , ισως επειδή έχει μπει μια βάση, τα νέα μέλη εκφράζονται από την αρχή πιο ελεύθερα.
Ή μήπως είναι η ιδέα μου?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:36, 18-09-07:

Επίσης κρίνοντας από παλιότερα μηνύματα παρατηρώ ότι όντως, πριν ένα χρόνο αυτοί που μπαίναμε και γράφαμε είμαστε πιο διστακτικοί. Τωρα , ισως επειδή έχει μπει μια βάση, τα νέα μέλη εκφράζονται από την αρχή πιο ελεύθερα.
Ή μήπως είναι η ιδέα μου?
Δεν μπορώ να έχω άποψη για το πώς ήταν το σάιτ πριν από ένα χρόνο, αλλά ως πιο πρόσφατο σχετικά μέλος πρέπει να πω πως υπάρχει πολύ φιλική ατμόσφαιρα και καλή διάθεση απέναντι στους καινούργιους, και αυτό σίγουρα ενθαρρύνει τα νέα μέλη να εκφράζονται πιο ελεύθερα.

Χαίρομαι που υπάρχει όρος για την περίπτωσή μου! Αφού πολλές φορές μου έρχεται να διορθώσω τα συνθήματα στους τοίχους...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θα γυρίσει άραγε; - Από anna80
      Το θέμα έχει λάβει 92 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-21 στις 17:29.
    • Θα ηρεμήσει άραγε; - Από giorgos3
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-20 στις 15:51.
    • Είναι άραγε δυστυχισμένο; - Από Mauros Gatos
      Το θέμα έχει λάβει 37 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-11 στις 07:11.
    • Άραγε θα λειτουργήσει;;;; - Από μαρουκο
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-09 στις 18:20.
    • {off-topic} Ενηλικιωθήκαμε άραγε; - Από aspasiapef
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-07 στις 16:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους