Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 98,952 εγγεγραμμένα μέλη και 711,486 μηνύματα σε 22,271 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 478 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η Ζωίτσα μου δεν είναι καλά...

zoitsamou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoitsamou
H zoitsamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H zoitsamou έγραψε στις 02:00, 24-07-15:

Καλημερα σε ολους...χαιρομαι που υπαρχετε κατ αρχην..
Γραφω για πρωτη φορα εδω για να μοιραστω μαζι σας αυτο που μονο οσοι αγαπουν τοσο πολυ τα μικρα πλασματακια καταλαβαινουν...
Η ζωιτσα μου, γατουλα 6 ετων, δεν ειναι καλα..Απο την περασμενη εβδομαδα εκανε εμετους. Θορυβημενη οταν ειδα οτι δεν ηταν κατι μεμονωμενο, την πηγα στον συνοικιακο κτηνιατρο ο οποιος διεγνωσε ιωση, της εδωσε ενεσιμη αντιβιωση, συνεστησε αποχη απο το φαγητο για μια μερα, την επομενη epadoran και να δουμε. Η γατουλα μου ομως δεν σταματουσε τον εμετο, ουτε και το epadoran ανεχοταν το στομαχακι της, ο,τι ετρωγε η επινε το εβγαζε, και στο τελος εκανε εμετο και χωρις να ειχε φαει κατι. Ανησυχησα πια για τα καλα, και την επομενη μερα, Κυριακη, την πηγα στον ιδιο γιατρο, ο οποιος καταθορυβημενος ειδε ικτερο, ο οποιος δεν υπηρχε στην πρωτη επισκεψη της Πεμπτης. Αμεσως της εκανε αντιβιωση, κορτιζονη, της εβαλε ορο, και εκανε εξετασεις αιματος που εδειξαν, τι αλλο, προβλημα στη χολη. Αποφανθηκε αοριστως "χολοαγγειοηπατιτιδα", μας μαυρισε την καρδια λεγοντας μας οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο για το γατι, και αφησε τη γατουλα μας στο ιατρειο του με τον ορό μονη...Την επομενη μερα το θηριο μου ειχε βγαλει τον ορο της, παρ' ολο το μπανταρισμα στο ποδαρακι του, και εγω εξοργιστηκα με τον εαυτο μου γιατι την αφησα στο ιατρειο του κτηνιατρου χωρις νυχτερινη επιβλεψη. Μετα απο ερευνα στο δικτυο βρηκα μια εικοσιτετραωρη κλινικη και την πηγα εκει. Οι ανθρωποι εκει της εκαναν υπερηχογραφημα και βρηκαν μια "μαζα" 1cm επι 1cm στον πορο που οδηγει στο συκωτι ( αν τα λεω καλα, αν και χονδροειδως) που δεν ξερουν αν ειναι φλεγμονη η ογκος, διοτι λογω μεγεθους δεν διαφοροποιειται απεικονιστικα. Εκαναν αιματολογικες στο γατακι μου που εδειξαν οτι ειχε αρχισει να κανει παγκρεατιτιδα γιατι ειχε υψηλα ηπατικα ενζυμα, και βεβαια χολερυθρινη πολυ υψηλη. Συνεχιζαν αντιβιωση και ορο με καλιο, και τηρησαν σταση αναμονης.Το γατακι μου εν τω μεταξυ ετρωγε λιγακι και δεν εκανε ξανα εμετο. Επανελαβαν τις αιματικες μετα απο δυο μερες (σημερα) και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι η χολερυθρινη δεν κατεβαινει, αντιθετως, ενω τα παγκρεατικα ενζυμα κατεβηκαν. Αιματοκριτης και καλιο καλα, αλλα αρχισαν να "τσιμπανε" οι τρανσαμινασες. Αποφασισαν να κανουν παρακεντηση με υπερηχογραφικη καθοδηγηση για να αφαιρεσουν το υγρο της χολης για να προλαβουν ζημια στο συκωτι. Το οποιο ειναι και η τελευταια εξελιξη, καθως η παρακεντηση ειναι προγραμματισμενη για αυριο.
Γραφω εδω για να εκθεσω το προβλημα της ζωιτσας αλλα κυριως για να μοιραστω τον απεραντο πονο που νιωθω για το πλασματακι μου που ταλαιπωρειται, και για το οποιο η προγνωση οπως μου λενε ειναι "επιφυλακτικη". Γραφω εδω γιατι νομιζω οτι μονο ανθρωποι σαν κι εσας καταλαβαινουν γιατι παω να τρελλαθω με τη σκεψη οτι θα την χασω. Πριν απο εξι χρονια αυτην την εποχη βρηκα το μωρο μου στον ακαλυπτο, εγκαταλελειμενο απο τη μαμα του, ενα μικρο κουλουρακι που ετρεμε. Απο τοτε εγινε το δικο μου το παιδακι. Το δικο μας δηλαδη - και εμενα και του αντρα μου, ενος τυπου πολυ ψυχραιμου, που μετα απο 25 χρονια που τον ξερω, πρωτη φορα τον ειδα να κλαιει που η αγαπημενη μας ψυχουλα υποφερει και μπορει να μας φυγει. Γραφω γιατι σκεφτομαι ολες τις φορες που υπηρξα αυστηρη μαζι της - "κατεβα απο το τραπεζι", "μην κανεις νυχιες στις κουρτινες", και για οσες φορες μπορουσα να την παρω αγκαλια και μεσα στην καθημερινη τρεχαλα δεν το εκανα. Γραφω και δεν μπορω να σταματησω να κλαιω γιατι η αθωα ψυχουλα που λατρευω ταλαιπωρειται τοσο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,315 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:49, 24-07-15:

Φίλη μου, λυπάμαι πολύ που περνάτε όλο αυτό τον εφιάλτη...
Η κατάσταση φαίνεται αρκετά σοβαρή και, κατανοώντας το φόβο και την απόγνωση που βρίσκεσαι ανήμπορη να κάνεις οτιδήποτε για το πολυαγαπημένο σου πλασματάκι πέραν του να περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων, δεν έχω παρά να ευχηθώ με όλη μου την καρδιά η πρόγνωση να είναι ελπιδοφόρα, να ξεπεραστεί το πρόβλημα ώστε η περιπέτεια αυτή να μείνει μόνο ως μια κακή ανάμνηση και η Ζωίτσα να έχει μόνο ζωή μπροστά της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 07:57, 24-07-15:

Φίλη μου σαφώς είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε και πολύ συγκινητικός ο τρόπος που περιγράφεις την όλη σας περιπέτεια..Εννοείται ότι όλοι εδώ μπορούμε να σε καταλάβουμε απόλυτα, άλλωστε πολλοί από μας έχουμε περάσει επίσης άσχημες καταστάσεις με γατάκια μας, δυστυχώς είναι μέσα στη ζωή όλα αυτά και καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε...Είναι πράγματι πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις αγαπημένο σου πλάσμα να υποφέρει κι ενώ κάνεις ότι μπορείς για να το βοηθήσεις τελικά να μοιάζει τόσο ανεπαρκές αυτό...Σας εύχομαι από καρδιάς κουράγιο και δύναμη γι΄αυτές τις δύσκολες στιγμές και μακάρι αποδώσει η θεραπεία της και να έρθει σύντομα η στιγμή που θα την ξαναμαλώσεις για να μην γρατζουνάει τις κουρτίνες και θα την έχεις γερή και δυνατή στην αγκαλιά σου!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:33, 24-07-15:

Πλάνταξα κι εγώ. Μη φοβάσαι, να είσαι ψύχραιμη και ήρεμη, μη διαλυθείς απ' το άγχος Προσπάθησε να μη δημιουργείς ενοχές στον εαυτό σου επειδή της έλεγες να μην ανεβαίνει στα τραπέζια, αυτά είναι ασήμαντα πράγματα που οι γατούλες τα παίρνουν σαν παιχνίδι και τα γράφουν άλλωστε στα παλιά τους τα πατούσια Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πώς νιώθετε κι εσύ και ο άντρας σου, είναι φοβερό να τα βλέπεις έτσι μικρούλια, να μην καταλαβαίνουν τι τους συμβαίνει και να είναι άρρωστα. Όμως η Ζωίτσα σου είναι τυχερή που σας έχει κοντά της και την προσέχετε τόσο, θα κάνετε ό,τι μπορείτε για να το ξεπεράσει και να είναι και πάλι καλά. Αυτό να σκέφτεσαι τώρα, να προσπαθήσετε να κάνετε ό,τι μπορείτε για να γίνει καλά. Αυτή η κλινική απ' ό,τι καταλαβαίνω σου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη απ' τον προηγούμενο κτηνίατρο, οπότε εύχομαι να πάνε όλα καλά. Ακούγεται πιο εξοπλισμένη από το μέσο κτηνιατρείο οπότε ελπίζω ότι αυτό θα βοηθήσει την κατάσταση. Κράτα μας ενήμερους σε περίπτωση που μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάτι, έστω κι από μακριά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:05, 24-07-15:

Λυπαμαι παρα πολυ και κατανοω την αγωνια σου. Ευχομαι ολοψυχα μεσα απο την καρδια μου,γρηγορα η Ζωιτσα σου να ξεπερασει την περιπετεια υγειας της και να ειναι γρηγορα κοντα σου υγιης.Μην χανεις το κουραγιο σου, και να σκεφτεσαι θετικα.Η θετικη σκεψη μπορει καμμια φορα να ανατρεψει τα παντα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 24-07-15 στις 21:32.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:31, 28-07-15:

Ουφ έχω αγωνία, υπάρχει κανένα νέο;;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:35, 28-07-15:

Μακάρι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχετε χρόνο μόνο για χαδάκια και αγκαλίτσες!
Πριν 2 μέρες ήμασταν και εμείς στον κτηνίατρο.
Δεν μπόρεσα να αφήσω την μικρή μου για 10 λεπτά μόνη της στην αυλή, και κάποιος ( ο Θεός να τον κάνει άνθρωπο) ήρθε στην αυλή, χτύπησε με ένα ξύλο το σκυλί μου και έριξε ποντικοφάρμακο στην μικρή. Δεν ήμουν σίγουρη αν έφαγε ή όχι και γι αυτό τα πήρα και τα 2 και πήγαμε στον κτηνίατρο. Τώρα ήμαστε και με αγωγή, βιταμίνη Κ και ο σκύλος γύρισε σήμερα σπίτι με ράμματα
Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά όπως και όλοι μας εδώ πως είναι να μην ξέρεις τι θα γίνει με μια ζωούλα που δίνει κάποιο νόημα και στην δική σου ζωή.

Ελπίζω όλα να πάνε κατ ευχήν!
Ο Θεός να βοηθήσει την μικρούλα να γίνει καλά! Και φυσικά να δώσει και σε εσένα δύναμη και κουράγιο

Από την Μπρίγκυ και εμένα, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 17:27, 28-07-15:

Πραγματικά λυπάμαι πολύ για ότι περνάει η γατούλα σας και εσείς μαζί της....εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα πολύ καλύτερα!!!

Παράθεση

zoitsamou

Νεοφερμένος

H zoitsamou έγραψε στις 01:06, 29-07-15:

Alcyone, roccohooshie, koukimanster, ΦΛΩΡΑ, Deutsch...Lover, kat- cats, σας ευχαριστω τοσο πολυ ολους....ειναι το ενδιαφερον σας συγκινητικο...ταυτοχρονα ειναι ανεκτιμητη υποστηριξη.
Αργησα να γραψω τα νεωτερα, γιατι ειμαστε σε μια περιεργη κατασταση: Μετα την αρχικη απελπισια, ειπα να κρατησω την ψυχραιμια μου (ματαιος κοπος βεβαια) και να το ψαξω το θεμα λεπτομερεστερα. Ζητησα να δω η ιδια τη διαγνωση του υπερηχογραφηματος, το οποιο εγινε με φορητο υπερηχογραφο ( οπως καταλαβα αργοτερα) απο γνωστο κτηνιατρο που κανει υπερηχογραφηματα σε κτηνιατρεια συναδελφων του. Διαβασα λοιπον οτι εβρισκε "διαταση του κυστικου πορου και των δυο παγκρεατικων πορων" και το συμπερασμα ειναι "αποφραξη του κυστικου πορου λογω διογκωσης του παγκρεατος, πιθανα λογω παγκρεατιτιδας ή νεοπλασμα" (αλλα προσεξτε, ειχε διαγραψει με τρεις γραμμες τη λεξη νεοπλασμα) και συνιστουσε παρακεντηση χοληδοχου κυστης και βιοψια παγκρεατος. Πουθενα αναφορα για "μαζα" και μαλιστα συγκεκριμενου μεγεθους. Οπως καταλαβαινετε, αρχισα να αναρωτιεμαι - εκανα ερωτησεις και στο γιατρο που εκανε το υπερηχογραφημα και στους αλλους γιατρους (η κλινικη εχει τον ιδιοκτητη κτηνιατρο και δυο βοηθους παθολογους) αλλα σαφεις απαντησεις γιατι τετοια αναντιστοιχια μεταξυ λεγομενων και γραπτης διαγνωσης δεν πηρα. Η μαλλον καταλαβα οτι δεν θεωρουσαν και πολυ αναντιστοιχη τη "διαταση" με τη "μαζα". Η χολερυθρινη του γατιου ανεβαινε συνεχως και το ιδιο και τα χολικα υγρα οποτε την περασμενη Παρασκευη εκαναν παρακεντηση στη χολη για να ανακουφισουν την κατασταση και να προστατευσουν το συκωτι οπως μου ειπαν. Εν τω μεταξυ, το παιδακι μου ειναι alert, οποτε ανοιγω το κλουβακι του κοιταει απο που το παιρνει να φυγει και επιτιθεται στους γιατρους που το ταλαιπωρουν. Και βεβαια τρωει με ορεξη - αλλα μονο οταν το ταιζω εγω. Στο τελος, μου ειπαν οτι η κατασταση αναφορικα με τη χολοσταση δεν διορθωνεται και πρεπει να το χειρουργησουν. Εγω σκεπτομενη με την κοινη λογικη ζητησα να γινει μια μαγνητικη, μια αξονικη, αλλο ενα υπερηχογραφημα για να δουμε μηπως εχει αλλαξει η κατασταση, μηπως και η διαταση του χοληφορου πορου ηταν φλεγμονωδης και με τοση αντιβιωση υπεστραφη, η μηπως η ιδια η παγκρεατιτιδα βελτιωθηκε και δεν πιεζει πια το παγκρεας τοσο τον πορο, να δουμε την παρουσα κατασταση τελοσπαντων, πριν προχωρησουμε στην επεμβαση, η οποια θα ηταν του τυπου "ανοιγουμε και βλεπουμε τι συμβαινει και ΑΝ χειρουργειται" - δεν μπορω να κανω κατι τετοιο ελαφρα τη καρδια. Ειμαι λοιπον στην διαδικασια αναζητησης δευτερης γνωμης και η αληθεια ειναι πως εχω πελαγωσει. Απο τη μια ικανοι χειρουργοι δεν εχουν μοναδα νοσηλειας που απαιτειται μετεγχειρητικα, απο την αλλη αλλα κεντρα κλεινουν για το καλοκαιρι. Εν πασει περιπτωσει, εχω υπ οψιν μου να δω την Βασιλικη Σταθοπουλου η οποια πρεπει να πω με ακουσε πολυ προσεκτικα και ενδιαφερθηκε, στην κλινικη του Λιαπή στην Δουκισσης Πλακεντιας. Αν εχει κανεις εμπειρια απο τους ανθρωπους αυτους και την κλινικη πολυ θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη τους.
Επισης αισθανομαι πως πρεπει να ευχαριστησω τον κο Πανο, το γνωστο "αιλουρο", στον οποιο απευθυνθηκα αφου διαβασα διθυραμβους για εκεινον εδω, ο οποιος παρ ολο που συνταξιοδοτηθηκε με ακουσε και με συμβουλευσε, την κα Δρακούλη που ανελαβε το ιατρειο του, και τον κο Φερλεμη που εκεινη μου συστησε, που τον εχω ζαλισει με ερωτησεις και που μακαρι να ειχε κλινικη μακρας νοσηλειας. Ολοι αυτοι οι ανθρωποι εδειξαν συγκινητικο ενδιαφερον, ηθος και επαγγελματισμο. Με αυτο δεν θελω να πω οτι η κλινικη που εχω τωρα το μωρο μου δεν του εκανε καλο - αντιθετως το σταθεροποιησε. Ομως, υπηρξαν μερικες λεπτομερειες που με εβαλαν σε σκεψεις και με κανουν να θελω να διερευνησω το θεμα περαιτερω με δευτερη γνωμη.
Φυσικα και η δικη σας ειναι καλοδεχουμενη και επιθυμητη. Η ζωιτσα μου και εγω σας υπερευχαριστουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zoitsamou : 29-07-15 στις 01:22.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zoitsamou

Νεοφερμένος

H zoitsamou έγραψε στις 01:16, 29-07-15:

Deutsch...Lover
Δεν μπορω να καταλαβω πως υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι που μπορουν να κανουν τοσο κακο σε ανυπερασπιστα πλασματα - απλα δεν μπορω να το διανοηθω. Αγαπαμε εν τελει τοσο τα ζωακια γιατι εκεινα ειναι ειλικρινη με τα κινητρα τους, αθωα και δικαια - αντιθετως ο ανθρωπος μπορει να ειναι το πιο παραλογο κτηνος. Περαστικα και στα δυο ζωακια, καταλαβαινω, και ευχαριστω κι εγω για τις ευχες!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,315 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:29, 29-07-15:

Οι ευχές μας μαζί σας να πάνε όλα καλά, ει δυνατόν χωρίς να χρειαστεί να χειρουργηθεί. Πάρε και τη δεύτερη γνώμη που θέλεις κι ας βρεθεί κάποια άκρη ώστε να πάψει η ταλαιπωρία σας και να έχεις πάλι τη Ζωίτσα στην αγκαλιά σου γερή και δυνατή.
Όποτε μπορείς ας μας ενημερώνεις.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 02:07, 29-07-15:

Πολυ καλα κανεις και θελεις και δευτερη γνωμη απο γιατρο συνεχισε με αυτο το τροπο τον οποιο σκεφτεσαι .Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε καλα με τη Ζωιτσα σου να ειναι κατι περαστικο και γρηγορα να ειναι και παλι κοντα σου .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:43, 29-07-15:

Ζωίτσα να είσαι δυνατή!!! Αχ μωρέ πόσο στενοχωριέμαι για την περιπέτειά σας αλλά ταυτόχρονα είμαι χαρούμενη που η Ζωίτσα είναι μαχήτρια

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από όλα αυτά και δεν μπορώ να βοηθήσω καθόλου και δεν ξέρω και κτηνιάτρους στην Αθήνα. Αν χρειαστείς ονόματα/συστάσεις κτηνιάτρων είμαι σίγουρη ότι οι χρήστες εδώ θα έχουν προτάσεις να σου κάνουν, αν τυχόν ψάχνεις κάποιον δοκιμασμένο κτηνίατρο να μιλήσεις μαζί του. Καλή συνέχεια και να είσαι ψύχραιμη όσο μπορείς, καταλαβαίνω απόλυτα πώς θα νιώθεις τώρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zoitsamou

Νεοφερμένος

H zoitsamou έγραψε στις 00:35, 30-07-15:

Αγαπητοι μου φιλοι - ετσι σας νοιωθω απο το βαθος του ενδιαφεροντος που δειχνετε και τη γνησιοτητα των συναισθηματων σας - σας γραφω τις τελευταιες εξελιξεις.
Πηγα τη ζωιτσα στην κα Σταθοπουλου και ειλικρινα λυπηθηκα που δεν την ειχα βρει νωριτερα. Ο,τι και να πω για αυτον τον ανθρωπο ειναι λιγο: πρεπει να δει κανεις για να καταλαβει τι ποιοτητας ανθρωπος ειναι. Κατ αρχην πηρα το μικρο μου απο την προηγουμενη κλινικη εξαγριωμενο. Το τρυπαγαν σχεδον καθε μερα για εξετασεις αιματος, και το ταιζαν με το ζορι, γιατι βεβαιως αυτο αντιστεκοταν σε καθε χειρισμο - να φανταστειτε οτι του ειχαν επιδεσει το ελευθερο ποδαρακι για να μην τους γρατζουνιζει παρ ολο που τα νυχακια του ηταν κομμενα. Ειχα προειδοποιησει λοιπον την κα Σταθοπουλου οτι προκειται για αγριμακι. Αμ δε. Το χειριστηκε με τετοια γλυκυτητα, τετοια καλωσυνη, τετοια υπεροχη ενεργεια που το παιδακι μου δεν αντεδρασε παρα ελαχιστα. Του μιλαγε σαν να ημουν εγω, το κανακευε, το χαιδευε συνεχεια ενω το εξεταζε, και το φιλησε μαλιστα! Και μου ειπε απορημενη μετα πώς το χαρακτηρισα αγριμακι! Εμεινα με το στομα ανοιχτο οπως καταλαβαινετε και εχω να πω σε οποιον εχει γατες πως αν δεν εχει γιατρο του τη Σταθοπουλου αδικει τα ζωακια του. Μας ειπε πολυ χρησιμα πραγματα που δυστυχως δεν τα ηξερα νωριτερα, οπως για παραδειγμα οτι ειναι απαραιτητο να στειρωνονται οι θηλυκες γατουλες οταν ειναι ενος ετους και οχι πολυ αργοτερα, γιατι αλλιως ειναι μοιραιο να αναπτυξουν καρκινο μαστου. Δυστυχως, το δικο μου κοριτσακι αυτο τον κινδυνο δεν τον εχει αποφυγει, μας εδωσε ομως - αν ολα πανε καλα και ζησει το μωρο μου - οδηγιες προφυλαξης για το μελλον, οπως πχ η αυτοεξεταση.
Στη συνεχεια, το ησυχασμενο μικρο μου εκανε υπερηχογραφημα. Δεν χρειαστηκε να το ναρκωσουν, αν και ηταν παροντες ο κος Λιαπής που του το εκανε, η κα Σταθοπουλου και τρεις βοηθοι. Παντως το μικρο μου δεν αντεδρασε ιδιαιτερα και δεν στρεσσαριστηκε, αν και το εψαχναν αρκετη ωρα. Δυστυχως, η ζωιτσα εχει οντως αποφραξη του χοληδοχου πορου και θα πρεπε να χειρουργηθει οπως ειπε ο κος Λιαπής "εχτες". Μας εξηγησε οτι θα κανει bypass του αποφραγμενου πορου και το χειρουργειο προγραμματιστηκε για αυριο το πρωι. Παραλληλα το μωρο μου εχει και την παγκρεατιτιδα και θα πρεπει να αντιμετωπισει αυτο το θεμα στη συνεχεια. Παντως, ειναι θετικο οτι εχει μια κλινικη εικονα γατιου που δεν ειναι αρρωστο. Οπως ειπε ο Λιαπης, αν δεν ηξερε οτι ειναι δικο της το υπερηχογραφημα, βλεποντας την μονο θα δυσκολευοταν να το πιστεψει. Οπως καταλαβαινετε, προσευχομαι σε ολες τις αγαθες δυναμεις να κρατησουν στη ζωη την ψυχουλα μου και να την αποκαταστησουν σε μενα και το μπαμπα της και τη ζωη της υγιη. Οπως και να εχει, νιωθω οτι ειναι σε καλα χερια και αισθανομαι πιο καλα για τις επιλογες που εκανα για αυτην. Προσευχομαι και ελπιζω να ειναι οντως ετσι. Προσευχομαι και ελπιζω να πανε ολα καλα.
Θελω ξανα να σας ευχαριστησω - τις τελευταιες μερες νιωθω πολυ εντονα την προκαταληψη ανθρωπων που δεν συμμεριζονται ακριβως το μεγεθος της αγαπης που μπορει να εχει κανεις για μια τετραποδη ψυχουλα και με βρισκουν υπερβολικη. Ευτυχως, υπαρχετε και εσεις, και βεβαια και αλλες καθαρες καρδιες, μερικες απο τις οποιες ευτυχω να γνωριζω, για να φερνουν την ισορροπια της ανθρωπιας στη θεση της.

Ζωη μου, γινε καλα!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:59, 30-07-15:

Καλη επιτυχια να εχει αυριο η εγχειρηση της Ζωιτσας.Σου στελνω τη θετικη μου σκεψη οτι ολα θα πανε καλα και περιμενουμε τα ευχαριστα νεα της Ζωιτσας. Ζωιτσα σε σκεφτομαστε ,ειμαστε μαζι σου ,γρηγορα να γινεις καλα και να ποσταρεις στο σαιτ να σε γνωρισουμε και εμεις! Φιλακια πολλα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:29, 30-07-15:

Μαζί με τη δική σου ενώνουμε κι εμείς τη θετική μας ενέργεια με τις ευχές και τις προσευχές μας, η σημερινή επέμβαση (με τη συμβολή της τόσο άξιας γιατρού, μα πρωτίστως ανθρώπου, κυρίας Σταθοπούλου και της ομάδας της) να είναι 100% επιτυχής και να έχεις τη χαρά να αγκαλιάσεις και πάλι τη Ζωίτσα σου γερότερη και δυνατότερη από πριν.
Κουράγιο, όλα καλά θα πάνε!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 09:47, 30-07-15:

Πολύ θετικά τα νέα, παρά το επικείμενο χειρουργείο. Η κτηνίατρος φαίνεται να ξέρει τι κάνει και να αγαπάει τα πλασματάκια αυτά. ΠΟΛΥ βασικό. Εύχομαι τα καλύτερα, να είναι το χειρουργείο επιτυχές και να αναρρώσει η Ζωίτσα γρήγορα. Άντε Ζωίτσα λίγη ακόμα υπομονή καλή μου, δεν έμεινε πολύ, μετά θα είσαι σπίτι πάνω στα τραπέζια να χορεύεις!

Παράθεση

zoitsamou

Νεοφερμένος

H zoitsamou έγραψε στις 15:39, 30-07-15:

Καλησπερα φιλοι μου! Μπαινω να σας πω εν ταχει τα νεωτερα: η ζωιτσα εκανε το χειρουργειο με επιτυχια. Εχει συνελθει τελειως απ' ο,τι μου ειπαν - θα την δω αργοτερα εντος της ημερας. Ο κος Λιαπης μου ειπε πως οπως το ειδε, δεν πιστευει οτι υπαρχει νεοπλασια στο παγκρεας, ομως η φλεγμονη ειναι βαρεια και εκτεταμενη. Ελπιζει στη γενικοτερη κατασταση του γατιου, που ηταν πολυ καλη, για να επανελθει στα επιπεδα που ηταν προεγχειρητικα. Και η κα Σταθοπουλου μου ειπε πως, αν κοιταξουμε την βιβλιογραφια σε σχετικες περιπτωσεις, ειναι απογοητευτικη, ομως, τα αφηνουμε ολα αυτα κατα μερος και επικεντρωνομαστε στον ιδιο τον οργανισμο γιατι στην Ιατρικη δεν υπαρχουν απολυτα. Αν το γατακι αρχισει να τρωει και επανερθει στην κατασταση που ηταν πριν την εγχειρηση οπου το προβλημα του δηλαδη το παλευε, τοτε εχουμε ελπιδες.
Οπως καταλαβαινετε, δεν ανασαινω ακομα, περιμενω και την αυριανη ημερα για να δω πως θα αντιδρασει η μικρη μου μαχητρια. Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου γα τις ευχες σας, μεχρι στιγμης επιασαν τοπο!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:19, 30-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από zoitsamou
Καλησπερα φιλοι μου! Μπαινω να σας πω εν ταχει τα νεωτερα: η ζωιτσα εκανε το χειρουργειο με επιτυχια. Εχει συνελθει τελειως απ' ο,τι μου ειπαν - θα την δω αργοτερα εντος της ημερας. Ο κος Λιαπης μου ειπε πως οπως το ειδε, δεν πιστευει οτι υπαρχει νεοπλασια στο παγκρεας, ομως η φλεγμονη ειναι βαρεια και εκτεταμενη. Ελπιζει στη γενικοτερη κατασταση του γατιου, που ηταν πολυ καλη, για να επανελθει στα επιπεδα που ηταν προεγχειρητικα. Και η κα Σταθοπουλου μου ειπε πως, αν κοιταξουμε την βιβλιογραφια σε σχετικες περιπτωσεις, ειναι απογοητευτικη, ομως, τα αφηνουμε ολα αυτα κατα μερος και επικεντρωνομαστε στον ιδιο τον οργανισμο γιατι στην Ιατρικη δεν υπαρχουν απολυτα. Αν το γατακι αρχισει να τρωει και επανερθει στην κατασταση που ηταν πριν την εγχειρηση οπου το προβλημα του δηλαδη το παλευε, τοτε εχουμε ελπιδες.
Οπως καταλαβαινετε, δεν ανασαινω ακομα, περιμενω και την αυριανη ημερα για να δω πως θα αντιδρασει η μικρη μου μαχητρια. Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου γα τις ευχες σας, μεχρι στιγμης επιασαν τοπο!

Να είσαι αισιόδοξη! Σημασία έχει ότι το χειρουργείο πήγε καλά
Ένα βάσανο ακόμα και όλα θα είναι παρελθόν

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 17:21, 30-07-15:

Ψυχούλα μου δυνατή Κι εγώ κι η Άρια στέλνουμε την πιο μεγάλη αγκαλιά και όλες τις ευχές του κόσμου για να σας πάνε όλα καλά. Ελπίζω να πάνε όλα κατ' ευχήν, είναι δυνατά πλάσματα οι γατούλες, μακάρι να συνέλθει και να σηκωθεί στα ποδαράκια του γρήγορα. Ουφ αγωνία πολλή! Ζωίτσα, γίνε καλά, φάε το φαγάκι σου γρήγορα και πήγαινε και τουαλετίτσα γρήγορα και να κάνεις και ένα πλυσιματάκι στη γούνα σου, σα σωστή γατούλα, να ξέρουμε ότι είσαι καλά. Αν αρχίσω και κλαίω στο γραφείο θα σου κρατήσω μούτρα Ζωίτσα, ακους;

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:54, 30-07-15:

Μπραβο γλυκεια μου Ζωιτσα !!Εισαι μαχητρια και θα νικησεις!! Σου στελνουμε ολα τα μελη τη θετικη μας ενεργεια και γρηγορα καλα!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:54, 30-07-15:

Ευχάριστα κι ελπιδοφόρα τα νέα σας, ωστόσο συνεχίζουμε κρατώντας κι εμείς την ανάσα μας, ευχόμενοι με όλη μας την καρδιά στη Ζωίτσα μια γρήγορη και θεαματική ανάνηψη

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 08:15, 02-08-15:

Πραγματικά πολύ όμορφα τα νέα σας!!! σας στέλνουμε όλη τη θετική ενέργεια της Ιντεφιξο-Κιρο-Μιλουδοοικογένειά μας και ευχόμαστε ολόψυχα να βγει νικήτρια η μικρούλα σου!!! θα χαρούμε πολύ να ακούσουμε ότι το κορίτσι κάνει τζουτζουφοσκανταλιές και όχι μόνο!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:02, 03-08-15:

Πώς πάει (4 ημέρες μετά το χειρουργείο)?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    spyros

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους