Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,912 εγγεγραμμένα μέλη και 712,692 μηνύματα σε 22,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κακοποίηση ζώων σε μονή

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:43, 22-10-07:

Το πήρα mail

Στη Μονή Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου η οποία βρίσκεται στη Γλυφάδα στη συμβολή των οδών Αριστείδου Γούναρη και Αλκιβιάδου πραγματοποιούνται
βασανισμοί σε ζώα. Κάτοικος της περιοχής είδε να χτυπάνε το κεφάλι κουταβιού στο τσιμέντο εντός του μοναστηριού
Όλη τη μέρα ακούγονται τσιριδες ζώων, όχι μόνο σκύλων αλλά και φωνές από γάτες, κατσίκες, γαλοπούλες!
Στο παρελθόν κάτοικοι είχαν καλέσει αστυνομία αλλά ξανά συνεχίζει το ίδιο τροπάρι! Πρέπει να γίνει κάτι δραστικό έτσι ώστε να σταματήσει οριστικά αυτό που κάνει, είναι παράνομο !!
Ο ηγούμενος πρέπει να τιμωρηθεί για τις πράξεις αυτές!!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ
ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ
ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΝΑΛΙΑ , ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,
ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Απο την συγκεκριμένη μονή μας ζητήσανε να υιοθετήσουν σκύλους.
Προσοχή, πρόκειται για βασανιστές ζώων.
Σε μέλος του σωματείου μας είπαν οτι θέλουν τα σκυλιά για να φυλάνε τα πρόβατα που έχουν.
Μην τους δώσετε ζώο.

ΦΙΛΟΖΩΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ

Δείτε κι εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:57, 23-10-07:

Καλα ειναι δυνατον;;;;;;
Πως μπορει να διασταυρωθει;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 09:01, 23-10-07:

Θα ειδοποιήσω μία φίλη μου δημοσιογράφο που δουλεύει στο Mega. Ίσως εκείνη να μπορεί να το ψάξει με κάποιο τρόπο. Επίσης αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει στοιχεία, να μας ενημερώσει. Είναι απαράδεκτο να συμβαίνει κάτι τέτοιο

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:46, 23-10-07:

Απλά απαράδεκτο και μάλιστα από ανθρώπους που βασικό πιστεύω τους είναι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο και τα υπόλοιπα δημιουργήματα του θεού.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:56, 23-10-07:

Ενημέρωσα πριν από λίγο τη φίλη μου και της έστειλα τα σχετικά links. Ελπίζω να μπορέσει να κάνει κάτι.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:57, 23-10-07:

Μακάρι !

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:01, 23-10-07:

Εμένα μου έκαναν τρομερή εντύπωση:
α) το ότι υπάρχει μοναστήρι στη Γλυφάδα. Και γ*** τους μοναχικούς βίους, τύφλα να 'χουν οι στηλίτες!
β) το ότι υπάρχουν κατσίκες και γαλοπούλες στη Γλυφάδα...

Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 11:22, 23-10-07:

ποτε δεν πηγαινα τους παπαδες και τωρα μου εδωσαν ακομα εναν λογο να τους μισω του μ!@#$ς

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 12:25, 23-10-07:

Ωχ! Κοιτά να δεις που παει ο κόσμος, σήμερα ...

Ακου εκεί μια μόνη που μετατράπηκε σε βασανιστήριο ζωών. ΔΕΝ το πιστεύω!!!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:39, 23-10-07:

Παιδιά, ειλικρινά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Η υπόθεση της Μονής αυτής μετράει χρόνια αλλά πριν από ενάμιση μήνα ενημερώθηκε η Αρχιεπισκοπή ενυπόγραφα και επίσημα πια, οπότε δεν έχουν άλλες δικαιολογίες για να κλείνουν τα μάτια στο βασανισμό των ζώων. Παρακαλώ να διαβάσετε προσεκτικά τα στοιχεία που δίνω καθώς οι ανακρίβειες που διάβασα σε σχετικές δημοσιεύσεις δεν βοηθάνε την κατάσταση. Εαν έχετε πρόσβαση σε ζωοφιλικά σωματεία, ενημερώστε να μην δώσουν ζώα.

Προς την
Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών
Αγίας Φιλοθέης 19
105 56 Αθήνα

Κ Α Τ Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν

Υπ’όψιν Μακαριοτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών
και Πάσης Ελλάδος κ. Χριστόδουλου

Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2007

Μακαριότατε,

Θα ήθελα να θέσω υπ’όψιν της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών ένα περιστατικό το οποίο συνέβη στη γειτονιά μου την Τετάρτη 29 Αυγούστου 2007, αλλά δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβη κάτι παρόμοιο και σίγουρα, εάν δεν γνωστοποιηθεί, να μην ήταν και η τελευταία.

Είμαι κάτοικος Άνω Γλυφάδος, και μένω στην οδό Αριστείδου 28-30. Επί των οδών Αλκιβιάδου, Γούναρη και Αριστείδου, ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, βρίσκεται η Μονή Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, η οποία, όπως ενημερώθηκα από την Μητρόπολη Γλυφάδος και επιβεβαίωσα με τηλεφώνημά μου προς την Αρχιεπισκοπή Αθηνών, ανήκει στη δικαιοδοσία σας. Ηγούμενος στη Μονή είναι ο Κάλλιστος Λαβδάκης. Μου είναι αδύνατον να τον προσφωνήσω «πατέρα», για λόγους που θα σας παρουσιάσω αμέσως παρακάτω.

Είναι αρκετές ημέρες που ακούμε κλάματα κουταβιών. Επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος άνθρωπος φέρνει μωρά σκυλιά, δεν έδωσα μεγάλη σημασία. Ωστόσο, το απόγευμα της Τετάρτης 29 Αυγούστου, άκουσα κραυγές κουταβιού, σε σημείο να νομίσω ότι κάποιος το έσφαζε. Από τη βεράντα είδα τον παπά να κάθεται και να έχει βάλει έναν από τους ξένης εθνικότητας εργάτες που "περιθάλπει" στη Μονή, να χτυπάει το κεφάλι ενός μωρού σκυλιού στο τσιμέντο. Το κράταγε κρεμασμένο από τα πίσω πόδια, με το κεφάλι προς τη γη. Άρχισα να ουρλιάζω προς το μέρος τους, με αποτέλεσμα να με ακούσει ο εργάτης και να κρύψει το σκυλί. Έτρεξα την ίδια στιγμή απέναντι να ρωτήσω τι συμβαίνει και να ζητήσω το λόγο για τον οποίο φέρονταν με τον απάνθρωπο αυτό τρόπο στο σκυλάκι, και αμέσως ο παπάς, χωρίς να του δώσω κανένα δικαίωμα αλλά και χωρίς να μου δώσει καμία εξήγηση, σηκώθηκε και βάδισε προς το μέρος μου επιθετικά, με ολοφάνερη πρόθεση να με χτυπήσει με τη μαγκούρα του. Όταν με τη σειρά μου του δήλωσα ότι δεν τον φοβάμαι αλλά οφείλει να μου εξηγήσει γιατί βασάνισε με τέτοιο απαράδεκτο τρόπο το σκυλί, ο παπάς μου γύρισε την πλάτη και, κατευθυνόμενος προς το εσωτερικό της Μονής, με εξύβρισε με τα χειρότερα λόγια, τα οποία δεν είναι δυνατόν να αναγραφούν στην επιστολή αυτή.

Μέχρι πριν από ένα χρόνο περίπου, στον περίβολο της Μονής ζούσαν κατά καιρούς κουνέλια, γαλοπούλες, κότες, κατσίκες και σκυλιά, με πλημμελή φροντίδα και με απαράδεκτες συνθήκες διαβίωσης, και για τα ζώα αλλά, κατά συνέπεια, και για τους κατοίκους της συγκεκριμένης γειτονιάς, αφού η περιοχή μύριζε απαίσια, εφόσον το σημείο στο οποίο φιλοξενούνταν όλα αυτά τα ζώα δεν καθαριζόταν ποτέ. Με δική μου ευθύνη και φυσικά δικά μου έξοδα, επανειλημμένα φρόντιζα τουλάχιστον τα σκυλιά να έχουν τροφή και νερό, και με συνεχείς παρακλήσεις και υποδείξεις μου προς τους αλλοδαπούς εργάτες που κατά καιρούς συναντούσα στον περίβολο της Μονής, επεσήμαινα την αναγκαιότητα στεγάστρων, μακριών αλυσίδων (τα είχαν δεμένα με σκοινιά ενός μέτρου) και τροφής-νερού για τα σκυλιά, χειμώνα και καλοκαίρι. Θα σας αναφέρω μόνο πως τον περσινό Αύγουστο, με 42 βαθμούς Κελσίου, o σκύλος που είχαν απέναντι, ήταν μονίμως δεμένος κάτω από το λιοπύρι, με πληγές στο κεφάλι και στα αυτιά από την προσπάθειά του να αποδεσμευτεί από την μικρού μήκους αλυσίδα του, διψασμένος και πεινασμένος. Με την αρωγή κάποιων ζωόφιλων κλήθηκε κτηνίατρος για να εξετάσει το σκύλο και ο άνθρωπος αυτός έφριξε με την κατάσταση του ζώου και σίγουρα μπορεί να πιστοποιήσει τα λεγόμενά μου.

Όσα ζώα μαζεύουν κατά καιρούς, ζουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες διαβίωσης. Με αποκορύφωμα την τελευταία κακομεταχείριση των κουταβιών (υπολογίζω ότι είναι τουλάχιστον δύο στον αριθμό), καθώς και την ανεπίτρεπτη προς εμένα επίθεση φραστική και σωματική, θεωρώ ότι πρέπει επιτέλους να ληφθούν αυστηρότατα μέτρα προκειμένου ο συγκεκριμένος παπάς να πάψει να μαζεύει ζώα στον περίβολο της Μονής αλλά και φυσικά, εάν επιθυμεί να έχει σκυλιά, να πάψει να τα βασανίζει και να φροντίσει τουλάχιστον υποτυπωδώς να είναι κατάλληλες οι συνθήκες για τη ζωή τους (αναφέρομαι βέβαια σε στέγαστρο, τροφή και νερό).

Θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω επίσης ότι το συγκεκριμένο περιστατικό με τον βασανισμό του κουταβιού αλλά και της εναντίον μου απόπειρας σωματικής επίθεσης που συνέβη την Τετάρτη 29 Αυγούστου, το είδαν από τη βεράντα του σπιτιού μου οι κυρίες ……………………. και …………………., οι οποίες βρίσκονταν μαζί μου το απόγευμα εκείνο, αλλά και οι συγκάτοικοι στην πολυκατοικία μας επί της οδού Αριστείδου κύριοι ………………….. και …………………………………, οι οποίοι σε σχετική συζήτησή μας μου δήλωσαν πως δεν ήταν η πρώτη φορά που έρχονταν αντιμέτωποι με αυτό το αποτρόπαιο συμβάν. Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε έναν κληρικό σαν κι αυτόν να συνεχίσει τα εγκλήματά του, και για τους λόγους αυτούς προτιθέμεθα να ενεργήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο χρειαστεί, προκειμένου να γνωστοποιηθεί ευρύτερα η δράση κάποιων κατ’ευφημισμόν πνευματικών ανθρώπων, οι οποίοι κρύβονται κάτω από το ράσο και μέσα στους Ναούς της Ορθόδοξης Εκκλησίας, και παραμένουν στο απυρόβλητο.

Βρίσκομαι σε αναμονή άμεσης απαντήσεως αρμοδίως εκ μέρους της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, για τα μέτρα που θα λάβετε μόλις ενημερωθείτε και ερευνήσετε το συγκεκριμένο θέμα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:30, 24-10-07:

μμμμμμμμμμμμ θελετε λυση στο προβλημα μας ξερω μια αλλα πρεπει να παμε την κυριακη με τα κοριτσια να εκκλησιαστουμε

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 00:43, 24-10-07:

Απίστευτα πράγματα!!!!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:04, 24-10-07:

Προς Στέλλα!!!!!!

Σε παρακαλώ, επικοινώνησε μαζί μου στο τηλ. ***-*******. Επείγει!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:14, 24-10-07:

Νομίζω ότι κάτι ανάλογο έχω ξανακούσει...Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο...

Παράθεση

BERLA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BERLA
H BERLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4+ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H BERLA έγραψε στις 12:58, 24-10-07:

Αυτοί οι "άνθρωποι" θέλουνε κρέμασμα.Πάντως καλή ιδέα θα ήτανε να μαζευτούμε όλοι μαζί και να πάμε να δούμε τι γίνετε και να πράξουμε αναλόγως!!!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:05, 24-10-07:

Εγω πηρα τηλ να ρωτησω...... Δεν τα πειραζουνε λεει τα ζωακια

Αχ ναι ο κοσμος φταει. Παω να κανω κι εγω μια καταγγελεια για την εκκλησια της γειτονιας μου
Το τηλ υπαρχει στις πληροφοριες. Παρτε ολοι βρε παιδια, να δειξουμε το ενδιαφερον μας
Κι αν μαθετε κατι αλλο η κανετε κατι,πειτε μου κι εμενα

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:03, 25-10-07:

εαν υπαρχουν μαρτυριες εαν υπαρχουν φωτογραφιες πρεπει να απευθυνθειτε στα γραφεια της μητροπολεως της γλυφαδας κ να ζητηθει ακροαση απο τον μητροπολιτη η τον πρωτοσυγκελο ρωτησα κ εμαθα απο την δικα μας μητροπολη ο χριστοδουλος δεν μπορει να κανει κατι

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 01:08, 25-10-07:

Ελπιζω να το πραξουν αυτοι που μπορουν και ειδαν....

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:57, 25-10-07:

Εμείς που μπορούμε και είδαμε, πράξαμε. Και δεν περιμένουμε βέβαια από το Χριστόδουλο να κάνει κάτι αλλά ούτε και δεχόμαστε σαν δικαιολογία την ασθένεια του Χριστόδουλου για να σταματήσουν όλες οι υποχρεώσεις της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Την ακρόαση, ladycat, την έχει ήδη ζητήσει η Αρχιεπισκοπή και παρακαλώ να μην μπλέκεται κανείς μη γνωρίζων στην υπόθεση, διότι όλα έχουν πάρει το δρόμο τους.

Η δημοσιοποίηση του θέματος εδώ έγινε για δυο λόγους : ο πρώτος ήταν για ενημέρωση όλων των φιλόζωων και ο δεύτερος για να μη δοθούν ΠΟΤΕ στους ανθρώπους αυτούς σκυλιά από σωματεία, διότι έφτασαν να ζητήσουν σκυλιά οι άθλιοι. Ευχαριστώ.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 20:33, 25-10-07:

Πιθανόν να είναι κανένας σαλεμένος και μάλλον θα τον ξέρουν και τον έχουν εκεί ίσα – ίσα για να τρώει ψωμάκι και να μην μείνει στο δρόμο.
Αν τον πάνε σε κανένα απόμακρο μέρος ποιος ξέρει τι θα κάνει εκεί με την ησυχία του.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 22:05, 25-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Πιθανόν να είναι κανένας σαλεμένος και μάλλον θα τον ξέρουν και τον έχουν εκεί ίσα – ίσα για να τρώει ψωμάκι και να μην μείνει στο δρόμο.
Αν τον πάνε σε κανένα απόμακρο μέρος ποιος ξέρει τι θα κάνει εκεί με την ησυχία του.
Δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται... Μόνο για να τρώει ήσυχα ψωμάκι δεν είναι αυτός εκεί, και σου μιλάω από προσωπική πείρα, για πολλά χρόνια "γειτονεύαμε". Σαλεμένος είναι, αλλά όχι για να τον λυπάσαι. Πραγματικά, αυτοί απομακρύνουν τον κόσμο από την εκκλησία. Οι παλιότεροι περίοικοι το μοναστήρι, αυτό όταν ήταν οικοτροφείο, το ονόμαζαν Σπίτι της Οργής (η επωνυμία ήταν "Σπίτι της Στοργής") αν αυτό σου λέει κάτι.

Παράθεση

felix

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη felix
H felix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Δέν θυμάμαι!!!Πολλές πάντως έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H felix έγραψε στις 23:16, 25-10-07:

Μας ζητησαν σκυλους.
οταν ενημερωσα τις κοπελες απο το σωματειο μας φριξανε.
Ευτυχως το ραντεβου ηταν την επομενη μερα.
Η φιλη μου η Ντινα τον ξέχεσε κανονικα και ξερετε τι της ειπε ο παπας?????????????????
Οτι οοοοοοχι, δεν εσπαγε το κεφαλι του κουταβιου στο τσιμεντο αλλα του εκοβε τα αυτια με ψαιδι για να ακουει καλυτερα τα προβατα και να τα φυλαει.
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
^&^#^^**(παπαδες) αρχ$#$^, ειναι τερατα ρεεεεεεεεεεεεεεεε.
Μακρια απο ολους αυτοθς τους χαραμοφαηδες δολοφονους ψυχασθενεις.
μονο η ladycat ειπε το σωστο. παμε να εκκλησιαστουμε μια κυριακη και με σπρευ να τους βαψουμε την μονη με 666 666 666 666 666 παντου να χεστουν πανω τους τα αρχ^$&*α

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:09, 26-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Την ακρόαση, ladycat, την έχει ήδη ζητήσει η Αρχιεπισκοπή και παρακαλώ να μην μπλέκεται κανείς μη γνωρίζων στην υπόθεση, διότι όλα έχουν πάρει το δρόμο τους.

Η δημοσιοποίηση του θέματος εδώ έγινε για δυο λόγους : ο πρώτος ήταν για ενημέρωση όλων των φιλόζωων και ο δεύτερος για να μη δοθούν ΠΟΤΕ στους ανθρώπους αυτούς σκυλιά από σωματεία, διότι έφτασαν να ζητήσουν σκυλιά οι άθλιοι. Ευχαριστώ.
καλα με συγχωρεις κιολαςπου εψαξα κ ρωτησα καποιους ανθρωπους ιερωμενους που αγαπαν πραγματικα τα ζωα

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 00:14, 26-10-07:

Να πω πολλα μπραβο που το δημοσιοπιησατε και που δεν μεινατε απραγοι. Σας αξιζουν....
Αλλα παιδια, παρτε ολοι τηλ στην μονη, να πειτε την αποψη σας για το θεμα, να γνωριζουν οι κυριοι πως δεν προκειται για μια ομαδα ανθρωπων που ασχολειται, αλλα για αμετρητους που δεν θα ανεχτουν την κακοποιηση. Εγω παντως τους ειπα πως θα στηθω γυρω απο τη μονη και θα εχω το νου μου για οτιδηποτε, να ξερουν οι ανθρωποι. Κι ευχηθηκα να μη δω η ακουσω κατι γιατι θετοντας το ευγενικα, θα προβω σε ολα τα απο το νομο μεσα προφυλαξης των ζωων
Παρτε, μην το αφηνετε ετσι!!!! Ενα τηλ ειναι. Εγω δεν εβρισα, ειπα απλα τα παραπανω.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 10:51, 26-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
καλα με συγχωρεις κιολαςπου εψαξα κ ρωτησα καποιους ανθρωπους ιερωμενους που αγαπαν πραγματικα τα ζωα
Δηλαδή η πρώτη σου δουλειά ήταν να παρεξηγηθείς κι όχι να σκεφτείς για ποιο λόγο το είπα αυτό; Τι να πω... Κρίμα.

Θα εξηγήσω τουλάχιστον στους υπόλοιπους μήπως και βρεθεί κανένα αφτί πιο δεκτικό. Κατ'αρχάς δεν εννοούσα την επικοινωνία με τους παπάδες, αλλά κάποια άλλα πράγματα που συνέβησαν προσωπικά σε μας. Κατά δεύτερον, οι παπάδες μεταξύ τους συνεννοούνται, κι έχει ξανατύχει να τον ειδοποιήσουν τον Ηγούμενο ότι "παρακολουθείται", και σταματάει τις βαρβαρότητες μέχρι να ξεθυμάνει το περιστατικό. Πόση σκέψη θέλει ότι τον άνθρωπο προσπαθούμε να τον πιάσουμε στα πράσα; Είδατε τι είπε; ΈΚΟΒΕ τα αφτιά του σκυλιού, του βρέφους που σπάραζε, και το θεωρούσε φυσιολογικό. Εμπρός λοιπόν, ειδοποιήστε τον, να μην τον πιάσουμε ποτέ.

Felix, σ'ευχαριστώ που πιστοποίησες τα λεγόμενά μου, μόνο τρελούς δεν μας έχουν βγάλει ακόμα, επειδή νοιαστήκαμε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 13:34, 26-10-07:

βρε παιδι μου δεν παρεξηγηθηκασ απλα μου ηρθε αποτομο κ να ξερεις οτι αυτοι που νοιαζονται για τα ζωα παπαδες κ μη δεν ειναι ανθρωποι που θα κανουν πλατες σε καποιον μεχρι να ξεθυμανει το κακο

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:48, 26-10-07:

Εντάξει. Έτσι κι αλλιώς αυτό που μας ενώνει εδώ μέσα είναι η αγάπη μας για τα ζώα. Ας αφήσουμε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους τώρα, και ο καθένας ας αντιδράσει με τον τρόπο που θέλει, σαφώς δεν μπορώ εγώ να απαγορεύσω τίποτε και σε κανέναν

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 14:13, 26-10-07:

Σωτα πραττεις παντως ελπιζω τα κλυτερα στην προσπαθεια σας

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaitikati
. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O kaitikati έγραψε στις 14:29, 26-10-07:

stellak μπορώ να δημοσιεύσω την επιστολή σου στο blog μου?

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:46, 26-10-07:

Η αλήθεια είναι ότι έχει πάρει μια ανεξέλεγκτη δημοσιότητα το ζήτημα κι ενώ στην αρχή χάρηκα για το ενδιαφέρον, μετά από διάφορα που συνέβησαν, είμαι λίγο διστακτική κι επιφυλακτική. Επειδή την επιστολή την έγραψα μεν εγώ αλλά δεν την υπογράφω σαν καταγγέλουσα παρά σαν μάρτυρας, θα παρακαλούσα να αρκεστείς στο να αναφέρεις αν θέλεις το περιστατικό. Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ όπως είπα να εμποδίσω τίποτε, απλώς επαφίεμαι σε καλή πίστη και καλή συνεννόηση.

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaitikati
. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O kaitikati έγραψε στις 14:50, 26-10-07:

ok το αφήνω λοιπόν.. συμφωνώ με όσα λες περί ανεξέλεγκτης δημοσιότητας..

Παράθεση

kostasss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostasss
. Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O kostasss έγραψε στις 14:16, 30-10-07:

τελικα τι εγινε με τους βρωμιαριδες ?πηγε η φιλοζωικη ?τους εκαναν μηνυση ?τους εδιωξαν απο τη μονη ?

βασικα πια μονη να τους διωξουν αυτοι θελουν γερο ξυλο ..γιατι διαφορετικα θα το ξανακανουν!! πειτε το τηλ της μονης να παρω να χωσω

Παράθεση

Elisavet Noxon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elisavet Noxon
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Elisavet Noxon έγραψε στις 14:10, 12-08-08:

Καλησπέρα,
Στελλα πήρες ποτέ απάντηση? χερω το θέμα το ερευνούσε το στραυ.γρ αλλά δεν χέρω εχελίξεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gata

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη gata
H gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H gata έγραψε στις 14:36, 12-08-08:

Τι είναι αυτό;;;;; Αχ, σφίχτηκε το στομάχι μου. Που να τον πιάσω τον τραγόπαπα και να τον κατεβάσω κανένα - δυο καντήλια με οποιονδήποτε τρόπο.

Έχω παπά δίπλα μου που είναι μεγάλο καθήκι και αυτός και όλη η οικογένειά του ( ο κλέφτης ο παπαΘοδωρής είναι γνωστός στην περιοχή που πήγαινε). Να φανταστείτε καταριέται όλο τον κόσμο, μουτζώνει, βρίζει ( και η παπαδιά), απειλεί με ξύλο!!! και την Μ. Παρασκευή τρώει κανονικότατα κρέας, το οποίο το ψήνει κιόλας!
Έχει ακούσει κάτι βρισίδια χριστιανικά....όπως του αρμόζουν.

Άσε που έχω δει ότι δεν θέλουν ζώα και τα διώχνουν και τα κλωτσάνε. Και όταν τουσ έβαλα τις φωνές γιατί κλωτσούσε γάτα η γυναίκα του, άρχισε να φωνάζει και ουργιάζει: βρωμιάρα φύγε από τη γειτονιά που θα μας βρωμίσουν οι γάτες...
Και φοβάμαι μην μου δηλητηριάσουν το γατούλη μου, αυτός και η γυναίκα και η κόρη του.
Θα με δείτε στα κανάλια έτσι και το πειράξουν. Θα με πάνε μέσα, σίγουρα.

Περιττό να σας πω ότι δεν ξαναείδα γάτα στη γειτονιά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:34, 12-08-08:

Τωρα που η gata ανεσυρε το θεμα το ειδα.Τι να πω εφριξα με τις περιγραφες κακοποιησης των ζωων.
stellak περασε τοσος καιρος,πως εξελιχθηκε τελικα αυτη η υποθεση?

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 16:32, 17-08-08:

Παιδιά, συγνώμη για την (μακρόσυρτη) απάντηση με καθυστέρηση, αλλά δεν προλαβαίνω να δω όλα τα threads.
Λοιπόν, όσοι διαβάσατε το θέμα, θα είδατε ότι εγώ δεν ήμουν η άμεσα εμπλεκόμενη, αλλά εν μέρει «βοήθησα» την κοπέλα που έμενε σε εκείνη τη γειτονιά γράφοντας την καταγγελία κι έπειτα παρακολουθώντας την εξέλιξη με συνεχή επικοινωνία με την αρχιεπισκοπή. Η κοπέλα αμέσως μετά τα τελευταία αυτά περιστατικά άλλαξε σπίτι και περιοχή, και φυσικά ένας από τους λόγους ήταν ότι για επτά χρόνια ανεχόταν την απίστευτη βρώμα από το «μοναστήρι» και τις... καλλιέργειες του παπά, και άλλα πολλά που δεν θα αναφέρω.
Τέλος πάντων, έγιναν διάφορες παρεμβάσεις ακόμα και παρά τη θέληση της κοπέλας – εννοώ μέχρι και δημοσιογράφος πήγε στην πολυκατοικία της και, έχοντας ψάξει προσωπικά της δεδομένα, ρωτούσε τους γείτονες για την εγκυρότητα της καταγγελίας της κλπ. Πράγματα απίστευτα για τα οποία ντρέπομαι για λογαριασμό των... δήθεν φιλόζωων που ασχολήθηκαν με το θέμα για να ψαρέψουν λαβράκι. Πριν φύγει η κοπέλα από το σπίτι δέχτηκε απειλές όπως είχε δεχτεί και στο παρελθόν που δεν είχε κινήσει το ζήτημα σε τέτοιο βαθμό, όπως είχαν δεχτεί και άλλοι γείτονες ακόμη πιο παλιά που είχαν τολμήσει να διαμαρτυρηθούν. Η ιστορία αυτή κρατούσε για χρόνια. Μετά από την κάθετη προφορική απάντηση (όχι έγγραφη, όπως ζητήθηκε επανειλημμένα) της αρχιεπισκοπής ότι ο... παππούλης αγαπούσε τα ζωάκια και στην «απολογία» του δεν βρέθηκε ένοχος (!!!) η υπόθεση έκλεισε από την πλευρά τους. Δυστυχώς το μόνο που μπόρεσε το κορίτσι να κάνει περισσότερο κι έγινε και μέσα από αυτό το site με τη βοήθεια του thanassi που είχε την καλοσύνη να δημοσιεύσει το θέμα αλλά και της felix που ενημέρωσε κι επικοινώνησε μαζί μου, ήταν να ειδοποιηθούν διάφορα φιλοζωικά σωματεία ώστε να μην δοθεί ούτε ένα ζώο στον παπά. Επίσης ξέρω ότι σε κάποια τέτοια αναζήτησή του βρέθηκε αντιμέτωπος με μέλος σωματείου που τον έκραξε κανονικότατα. Όσες φορές περάσαμε από την περιοχή, υπήρχε μόνο ένας σκύλος, σε ημιάγρια κατάσταση... Δεν έγινε καμία περεταίρω επικοινωνία με κανέναν. Και θα σημειώσω εδώ για να προλάβω διάφορα ενδεχόμενα σχόλια πως όποιος δεν βρεθεί μπροστά στην απειλή και την αδιαφορία, μπορεί να πει πολλά (είναι σαν το «όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει»...).
Και κάτι τελευταίο: δεν ξέρω με ποιόν τρόπο ασχολήθηκε το stray.gr, όπως διάβασα σε άλλο thread, αλλά καμία επικοινωνία δεν έγινε ούτε μαζί μου ούτε φυσικά με την καταγγέλουσα. Δεν μπορώ να ξέρω, λοιπόν, αν κι εφόσον ασχολήθηκε κάποιος άλλος. Η καταγγελία είχε δημοσιευτεί και στο pets.gr. Το μόνο που είχε γίνει – τονίζω, εν γνώση μας – ήταν πριν από 4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, που είχε έρθει ένα μέλος τους στην περιοχή, είχε δει την κατάσταση και τις συνθήκες και είχαν καταλήξει ότι ΔΕΝ μπορούν να παρέμβουν, εφόσον τα ζώα είναι σε «προστατευμένη» και ιδιωτική περιοχή. (Η προστασία που είχαν τα ζώα ήταν τα σπιτάκια που κατά καιρούς αγόραζε η εν λόγω κοπέλα για να μην τρώει τα σκυλιά η ζέστη και η βροχή). Αλλά δεν μπορώ παρά να το δεχτώ, εφόσον κι εμείς τελικά δεν μπορέσαμε να κάνουμε τίποτε περισσότερο.

Παράθεση

missas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη missas
H missas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H missas έγραψε στις 16:48, 17-08-08:

Τι πράγματα είναι αυτά βρε παιδιά. Τι τους φταίνε πια αυτές οι ψυχές και το κάθε κτήνος ξεσπάει επάνω τους;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:13, 17-08-08:

Αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν διαβαζα το θεμα ειναι γιατι δεν πηρε μεγαλη δημοσιοτητα το θεμα.Κατα την γνωμη μου επρεπε να φτασει η υποθεση στα ΜΜΕ που υποτιθεται ενδιαφερονται για τετοια περιστατικα.Λυπαμαι πραγματικα που διαπιστωνω , για ακομη φορα, οτι στην Ελλαδα του 21 αιωνα ειναι ακομη παντοδυναμοι.
Ζηταω συγνωμη αν αυτο που εγραψα θιγει καποιους, αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και θελω να πιστευω οτι μπορω να την πω.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 17:36, 17-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν διαβαζα το θεμα ειναι γιατι δεν πηρε μεγαλη δημοσιοτητα το θεμα.Κατα την γνωμη μου επρεπε να φτασει η υποθεση στα ΜΜΕ που υποτιθεται ενδιαφερονται για τετοια περιστατικα.Λυπαμαι πραγματικα που διαπιστωνω , για ακομη φορα, οτι στην Ελλαδα του 21 αιωνα ειναι ακομη παντοδυναμοι.
Ζηταω συγνωμη αν αυτο που εγραψα θιγει καποιους, αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και θελω να πιστευω οτι μπορω να την πω.
Όπως έγραψα και παραπάνω, αλλά ίσως να μην το έκανα εντελώς σαφές, ένα κανάλι ασχολήθηκε με το θέμα κάνοντας ρεπορτάζ, με συνεντεύξεις από γείτονες κλπ. Το θέμα παίχτηκε σε πρωινή εκπομπή, όπως ενημερώθηκα πολύ αργότερα (!) αλλά ΦΥΣΙΚΑ δεν ήθελαν να κάνουν κάτι επ'αυτού παρά μόνο να ψαρέψουν ρεπορτάζ, ξαναλέω. Όσο για την παντοδυναμία (αν εννοείς) των παπάδων, θεώρησέ τη δεδομένη... δεν υπήρξε τίποτε πιο απογοητευτικό από αυτή τη διαπίστωση σε όλη αυτήν την ιστορία... εκτός φυσικά από την ίδια την κακοποίηση.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:47, 17-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Όσο για την παντοδυναμία (αν εννοείς) των παπάδων, θεώρησέ τη δεδομένη... δεν υπήρξε τίποτε πιο απογοητευτικό από αυτή τη διαπίστωση σε όλη αυτήν την ιστορία... εκτός φυσικά από την ίδια την κακοποίηση.
Ναι stellak αυτο ακριβως εννοω.
Για τα ΜΜΕ το ειπα γιατι συμφωνα με την λογικη τους πρεπει να ειναι "πιασαρικο" το θεμα.Νομιζω οτι θα εκανε νουμερα, για αυτο μου εκανε εντυπωση οτι δεν πηρε καμια διασταση.Θα περιμενα να γινει ντορος γιατι κατι τετοια υποτιθεται συγκινουν την κοινη γνωμη.Τι να πω?
Η εχουμε γινει σαν κοινωνια εντελως αναισθητοι, η τα ΜΜΕ ελεχονται

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,564 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:48, 17-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Το γιατί είναι φανερό, γιατί η πληροφορία ελέγχεται από διάφορους κύκλους κ μαθαίνουμε ότι θέλουν να μάθουμε κ με τον τρόπο που θέλουν να το μάθουμε. Ακόμα κ σ’ αυτό το ζήτημα που ένα βρωμόψυχος αποφάσισε να βάλει ράσα έχει την πλήρη υποστηρίξει όλων κ βρίσκεται στο απυρόβλητο φαντάσου πόσοι τέτοιοι υπάρχουν κ επειδή κρύβονται πίσω από τίτλους έχουν την πλήρη στήριξη όλων των εξουσιών μαζί κ των καναλιών. Αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 18:01, 17-08-08:

Χωρίς, βέβαια, να θέλω να υπερασπιστώ τα ΜΜΕ, θα πω ότι τα κανάλια ήθελαν ντοκουμέντα για να παρουσιάσουν το θέμα. Δυστυχώς εικόνα δεν υπήρχε και ένα ηχητικό αποδεικτικό στοιχείο με κραυγές σκύλου μπορούσε κάλλιστα να αμφισβητηθεί από άποψη εγκυρότητας. Η τραγική ειρωνεία είναι πως η καταγγέλουσα έχει σπουδάσει και ασχοληθεί με τη δημοσιογραφία και ξέρει τα τερτίπια τους, ούτε όμως η ίδια ήταν σε θέση να δώσει τη δημοσιότητα που του άξιζε του θέματος για πολλούς λόγους. Σίγουρα, όμως, εάν ήθελαν, μπορούσαν να κάνουν "θέμα", κρίνοντας έστω και μόνο από τον περιβάλλοντα χώρο και την κατάστασή του. Πιστέψτε με, θα έβρισκαν πολύ περισσότερα μικρότερα θεματάκια για να ασχοληθούν, αλλά δεν θα ήθελα να πω άλλα.
Το καλό είναι ότι η πληροφορία ταξίδεψε και κανένα ζώο δεν δόθηκε από σωματείο. Κάτι είναι κι αυτό, δεδομένου ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή έτσι γέμιζε ο παπάς σκυλιά το προαύλιο της μονής.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:27, 17-08-08:

Δηλαδή η κατάσταση σ αυτό το κολαστήρι μοναστήρι παρέμεινε όπως ήταν με εξαίρεση ότι δεν του δίνουν ζώα τα σωματεία;

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 18:30, 17-08-08:

Από την πλευρά μου, δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση. Ξαναλέω ότι δεν υπήρξε άλλη προσωπική επικοινωνία με άλλο σωματείο, ίσως να έγιναν πράγματα που εγώ να μην τα γνωρίζω. Πάντως, όποιον μπορούσαμε να ενημερώσουμε, το κάναμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους