Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,909 εγγεγραμμένα μέλη και 712,692 μηνύματα σε 22,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σύσταση, χρώμα, υφή

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:50, 16-10-09:

Σημερα που καθαριζα την τουαλετα της γατας μου και ψαρευα τα κουραμπιεδακια της κατω απο την αμμο (τα απορω μια μιση μεριδα γατας πως βγαζει τοσα πολλα μου ηρθε η εξης απορια...
Ποια ειναι η νορμαλ συσταση των κουραμπιεδακίων; Τι χρωμα πρεπει να εχουν? Χοντρα σκληρα ή μαλακα;....

Της μικρης μου ειναι μακρουλα και σκληρα (μερικες φορες νομιζω οτι αν τα πεταξω στον τοιχο θα γινουν θριψαλα) χρωματος ανοιχτο καφε οταν ειναι φρεσκα σκουρο καφε αν μπαγιατεψουν...
Καλα για το πόσο ευοδιαστα ειναι δεν μπορω να σας περιγραψω, αν και νομιζω οτι ξερετε απο πρωτο χερι...

Οκ το ποστ το εγραψα με μια δοση χιουμορ (πως μπορεις να μιλησεις αλλοστε για ενα τοσο βρωμρο θεμα αλλα εχω καιρο αυτη την απορια...
Ειναι νορμαλ τα κουραμιεδακια της; Μηπως η τροφη της ειναι πλουσια σε φυτικες ινες και για αυτο και αυτη η συσταση; Επεστρεψα παλι στη Royal Canine γιατι 2 τροφες που εχω δοκιμασει με μεγαλη περιεκτικοτητα σε κρεας παρατηρησα οτι τα κουραμπιεδακια της μονο ομορφα ως τα γνωστα κουραμπιεδακια δεν μοιριζουν. (Παρατριχα με μασκα οξυγονου να της καθαρισω τη τουαλετα). Και ακομα δεν εχω δοκιμασει την Οrijen...δεν τολμαω..Μαλλον το επομενο καλοκαιρι που θα μπορω να εχω τεντα ολα τα παραθυρα για να φευγει η μποχα...Αν τη δοκιμασω τωρα που χειμωνιαζει ή θα με βρουνε ναρκωμενη ή με πνευμονια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:16, 16-10-09:

Αφροδίτη αυτό που γνωρίζω(εκ πείρας) είναι όταν οι διατροφή των δικών μου περιλαμβάνει αρκετή κονσέρβα τα κακάκια τους είναι πιό "μαλακά" και μυρίζουν πολύ πιό έντονα.Με τις κροκέτες που τρώνε τα δικά μου (Hill's light και Royal Canin pure feline) είναι "σκληρά", σκουρόχρωμα και δεν μυρίζουν έντονα.
Να κάνω μιά μικρή κατάχρηση του χώρου Αφροδίτη και να ρωτήσω κάτι σχετικό.
Έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές μυρίζουν πολύ περισσότερο τα ούρα του Άρη.Είναι στειρωμένος εδώ και 16 μήνες και όμως τα ούρα του "διαφέρουν στην μυρωδιά" πάντα απ' αυτά της Μυρτούλας, λιγότερο βέβαια απ' ότι τότε, που ήταν φρεσκοστειρωμένος.
Δεν μπόρεσα να το συνδέσω με κάποιες κροκέτες ή άλλη διατροφή.
Κάποτε ,αν θυμάμαι καλά, ο κτηνίατρος μου είχε πεί ότι ακόμη και στα στειρωμένα αρσενικά τα ούρα μπορεί "να μυρίζουν" εφ' όρου ζωής.
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:25, 16-10-09:

Υποθέτω, ότι ναι, ισχύει...
Δεν μυρίζουν τόσο έντονα, λόγω των ορμονών των αστείρωτων, αλλά μια οσμή απο την αμμωνία θα την έχουν...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,378 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 19:27, 16-10-09:

το πιστευεις οτι ηθελα να το ρωτησω κι εγω πως πρεπει να ειναι τα φυσιολογικα? της δικιας μου ειναι σκουρο καφε και περισσοτερο μπαλιτσες παρα μακρουλα..
περιεργο θεμα για συζητηση

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 19:36, 16-10-09:

Νικη κάνε οση καταχρηση θελεις...Το θεμα που ανοιξα ειναι οντως περιεργο και παραξενο (οτι μια μερα θα καθομουν να παρατηρω και να επεξεργαζομαι τα κακα μιας γατας ουτε που το χα φανταστει στα πιο τρελα ονειρα μου)....
Νικη ομως με βαζεις σε υποψιες...λες δηλαδη να μοιριζουν και τα ουρα της; Και μενα στειρωμενη ειναι ή αυτο ισχυει μονο για τα αρσενικα?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,796 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:47, 16-10-09:

Και τα 2 φύλα(στειρωμένα) μυρίζουν κατουρλίλας.....
Τί ελπίζατε να μυρίζει λεβάντα?????

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,746 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:50, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από billio
Νικη ομως με βαζεις σε υποψιες...λες δηλαδη να μοιριζουν και τα ουρα της; Και μενα στειρωμενη ειναι ή αυτο ισχυει μονο για τα αρσενικα?

Αυτό ακριβώς ενοώ.Παρά που είναι στειρωμένα και τα δύο, τα ούρα του Αρη "μυρίζουν" περισσότερο απ'ότι της Μυρτούλας.
Στα θηλυκά δεν "μυρίζουν" τα ούρα , Αφροδίτη.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:55, 16-10-09:

Εμ, θα σας φέρω δείγμα..... και θα μου πείτε...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,475 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:01, 16-10-09:

βρε παιδια.......εμενα...γιατι δεν μυριζουν τα κακακια τους???.........η μονη φαση που μυριζουν ειναι αν ανοιξω την τουαλετα τους τη στιγμη ακριβως που θα εχουν χε...ει..........λιγο να περασει η ωρα,καθολου δεν μυριζουν...μηπως αφροδιτη πρεπει να αλλαξεις αμμο???ποια χρησιμοποιεις???

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 20:07, 16-10-09:

ασε με το θεμα αμμο εχω δοκιμασει τα παντα...μονο η ever cleean καλυπτει καπως τη μυρωδια...cats pride kai golden white δεν κανουν τιποτα...ισα ισα που υποψιαζομαι οτι το κανουν χειροτερα. Περιμενω να τελειωσει αυτη η γκολτεν για να ξαναγυρισω στην everclean

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 20:09, 16-10-09:

εφη το ιδιο ακριβως, ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που δεν μυριζουν καθολου η ελαχιστα. απλα μυριζουν λιγο παραπανω αν φανε κονσερβα, αλλα με την ξηρα δε μυριζουν ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,475 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:10, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
εφη το ιδιο ακριβως, ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που δεν μυριζουν καθολου η ελαχιστα. απλα μυριζουν λιγο παραπανω αν φανε κονσερβα, αλλα με την ξηρα δε μυριζουν ....

:up::up::up::up::up::up:

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 20:13, 16-10-09:

Eφη θα ερθω και θα απαγαγω το ασπρομαυρο σου και θα στο αντικαταστησω με τη δικια μου...να χαρω και γω λιγο αοσμη τουαλετα
Θα το καταλαβεις; Δε θα το καταλαβεις (εκτος και αν ειναι αρσενικο το δικο σου οποτε χμ ...θα το καταλαβεις γιατι κατι θα λειεπει)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:23, 16-10-09:

ασε με το θεμα αμμο εχω δοκιμασει τα παντα...μονο η ever cleean καλυπτει καπως τη μυρωδια...cats pride kai golden white δεν κανουν τιποτα...ισα ισα που υποψιαζομαι οτι το κανουν χειροτερα. Περιμενω να τελειωσει αυτη η γκολτεν για να ξαναγυρισω στην everclean
Ναι νομίζω ότι παίζει ρόλο και η άμμος.Τον τελευταίο καιρό που χρησιμοποιώ την shah από το Aldi μυρίζουν περισσότερο.
Παλιά που έπερνα την ever clean ήταν πολύ καλύτερα.

Eφη θα ερθω και θα απαγαγω το ασπρομαυρο σου και θα στο αντικαταστησω με τη δικια μου...να χαρω και γω λιγο αοσμη τουαλετα
Θα το καταλαβεις; Δε θα το καταλαβεις (εκτος και αν ειναι αρσενικο το δικο σου οποτε χμ ...θα το καταλαβεις γιατι κατι θα λειεπει)
Μπα, να δείς που δεν θα το καταλάβει... και η Πουπουλίνα...θηλυκό είναι!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 16-10-09:

αγαπουλα.........κοριτσακι ειναι και το δικο μου!!!!!!!!:up::up::up:

σου το εχω πει.αλλα θα σου το ξαναπω........τρελαινομαι για την φωτο της υπογραφης σου!!!!!!! εχει απιστευτη πλακα η γατουλα σου........εχει υφος.......παρανοικου δολοφονου!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 16-10-09:

αφροδιτη.......δοκιμασε την biocat την πρασινη.και θα με θυμηθεις! την ιδια παιρνει και η ιωαννα..και αυτηνης δεν μυριζουν τα κουραδακια

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 20:28, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
αγαπουλα.........κοριτσακι ειναι και το δικο μου!!!!!!!!:up::up::up:

σου το εχω πει.αλλα θα σου το ξαναπω........τρελαινομαι για την φωτο της υπογραφης σου!!!!!!! εχει απιστευτη πλακα η γατουλα σου........εχει υφος.......παρανοικου δολοφονου!!!!!
Xm...Για το παραοικη...χμ δε θα το ελεγα....(αν και κουβαλαει μια δοση τρελας ωρες ωρες) αλλα δολοφονος ναι...σιγουρα....
Βασικα η φωτο την αντιπροσωπευει...μονο μη τρομαξει με κατι γιατι χ...ται

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:23, 17-10-09:

Ποια ειναι η νορμαλ συσταση των κουραμπιεδακίων; Τι χρωμα πρεπει να εχουν? Χοντρα σκληρα ή μαλακα;....

Της μικρης μου ειναι μακρουλα και σκληρα (μερικες φορες νομιζω οτι αν τα πεταξω στον τοιχο θα γινουν θριψαλα) χρωματος ανοιχτο καφε οταν ειναι φρεσκα σκουρο καφε αν μπαγιατεψουν...
Καλα για το πόσο ευοδιαστα ειναι δεν μπορω να σας περιγραψω, αν και νομιζω οτι ξερετε απο πρωτο χερι...
του ναρουτο ειναι σκουρα και σκληρα. Σαν σοκολατα υγειας Συνηθως χωριζονται σε μπαλακια και δεν ειναι ενα μακρουλο πραγμα. Ειναι σκληρα, αλλα οχι παρα πολυ σκληρα και αφυδατωμενα. Ειναι σαν γομολαστιχα θα λεγα. Ποτε δεν εχει κανει ανοιχτοχρωμα. Παντα σκουρα του ηταν. Το τελευταιο κουραμπιεδακι που θα βγει ειναι παντα λιγο πιο μαλακο απο τα υπολοιπα. Επισης μυριζουν την ωρα που θα βγουν, αλλα αν τα θαψει και περασουν 1-2 λεπτα δεν μυριζει τιποτα.
Τα ουρα του μυριζουν σε σιταρι (λογω της αμμου). Δεν μυριζουν καθολου σε ουρα (τα φερνω κοντα στην μυτη μου για να τα μυρισω!!!). Ειναι αστειρωτος κιολας. Ή η αμμος ειναι παρα πολυ καλη 'η τα ουρα του οντως δεν μυριζουν.
Επισης η συχνοτητα που παει ειναι μια φορα τη μερα για κουραμπιεδακι (οταν εχει τριχομπαλα μπορει να μη παει για μια μερα), και 3-4 φορες για κατουρημα. Επισης ενα αλλο χαρακτηριστικο πραγμα που κανει ειναι να τρεχει εντονα και γρηγορα για λιγα λεπτα πριν απο καθε κουραμπιεδακι. Τρεχει τρεχει τρεχει και μετα παει τρεχοντας στην αμμο του

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:32, 17-10-09:

sakura, έχεις κάνει διατριβή! Εντυπωσιάστηκα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:56, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
sakura, έχεις κάνει διατριβή! Εντυπωσιάστηκα!

μπορω να σου πω και τις ωρες που παει Το ψησιμο του κουραμπιε γινεται ή πρωι πρωι ή βραδυ βραδυ. Ποτέ μεσημερι ή απογευμα

Επισης αν φαει καμια κονσερβα gourmet (aka fancy feast) ή friskies θα πεθανω απο τις οσμες. Μιλαμε για την ΜΠΟΧΑ. Ενας απο τους λογους που δεν του δινω τετοια πραγματα για treat ειναι αυτος. Αφηστε που αν φαει τετοια αυξανεται η παραγωγη αεριων και σε κανει να μη θες να φας κουνουπιδι και μπροκολο για το υπολοιπο της ζωης σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους