Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 109,844 εγγεγραμμένα μέλη και 712,682 μηνύματα σε 22,406 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 214 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλοι επιτίθενται σε γατάκια!!!!

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 15:29, 26-12-11:

στο παγκράτι λοιπόν πριν 1 μήνα μια ΚΛΩΣΣΑ είχε βγάλει το σκυλάκι της βολτα και μια γάτα του αγρίεψε (εντάξει λογικό) συμβαίνουν αυτά ανάμεσα στα ζώα!!!! και έτσι θεώρησε καλό να αφήσε το σκυλάκι της να κυνηγήσει το γατί!!! ευτυχώς δεν του έκανε κακό πρόλαβε να φύγει το γατάκι...

προχτές λοιπόν πάλι ακούω την ηλίθια φωνούλα της να λέει: ''πάρτο το κωλόγατο, πάρτο, μαλακισμένο...) βγαίνω και εγω λοιπόν έξω και της έριξα ένα βρισίδι αλλά δεν πρόλαβα να την πιάσω στο δρόμο όπου φύγει φύγει.......

μου κάνει πολύ περίεργο που ενώ θα έπρεπε ναναι μια γυναίκα φιλόζωη ενώ έχει ήδη ένα ζωάκι είναι τόσο μ.................

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 18:28, 26-12-11:

έλεος! εντάξει, τα ζώα πολλές φορές αγρεύουν όταν βρίσκουν άλλα στην περιοχή τους, αλλά και αυτή, αντί να τραβήξει το σκυλάκι, ή έστω να πάει κοντά στη γάτα (η οποία μάλλον δεν ήταν ήμερη, οπότε θα έφευγε) να αφήσει το σκυλάκι τώρα να κυνηγήσει τη γάτα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 18:54, 26-12-11:

[quote=MAYROULIS;2921384]
έλεος! εντάξει, τα ζώα πολλές φορές αγρεύουν όταν βρίσκουν άλλα στην περιοχή τους, αλλά και αυτή, αντί να τραβήξει το σκυλάκι, ή έστω να πάει κοντά στη γάτα (η οποία μάλλον δεν ήταν ήμερη, οπότε θα έφευγε) να αφήσει το σκυλάκι τώρα να κυνηγήσει τη γάτα;
[/QUOT

πραγματικά δεν καταλαβαίνω.....

εχουν ακουστεί πολλά γενικά για την συγκεκριμένη τύπισσα και δεν ξέρω τι να κανω την άλλη φορά....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-12-11 στις 23:26.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37,471 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 26-12-11:

Δυστυχως η εννοια του φιλοζωου,δεν ταυτιζεται παντα με αυτους που εχουν ζωα.Καταρχην υπαρχουν φιλοσκυλοι και φιλογατοι.Αυτο δεν τους καθιστα γενικα φιλοζωους.Ας μην ξεχναμε επισης οτι όσοι εχουν ζωα..δεν σημαινει οτι ειναι και φιλοζωοι.Σκεφτητε μονο ποσοι τελικα τα παρατανε..και οτι παρα πολλες περιπτωσεις κακοποιησης ζωων,ειναι απο τους ιδιοκτητες τους.Δυστυχως,.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 20:08, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Δυστυχως η εννοια του φιλοζωου,δεν ταυτιζεται παντα με αυτους που εχουν ζωα.Καταρχην υπαρχουν φιλοσκυλοι και φιλογατοι.Αυτο δεν τους καθιστα γενικα φιλοζωους.Ας μην ξεχναμε επισης οτι όσοι εχουν ζωα..δεν σημαινει οτι ειναι και φιλοζωοι.Σκεφτητε μονο ποσοι τελικα τα παρατανε..και οτι παρα πολλες περιπτωσεις κακοποιησης ζωων,ειναι απο τους ιδιοκτητες τους.Δυστυχως,.
έχεις δικιο!!! ουφ κρίμα!!!

Παράθεση

bouhaki (Γιώργος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bouhaki
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O bouhaki έγραψε στις 01:28, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Θα συμφωνήσω μόνο εν μέρει στο ότι όποιος έχει ζώο δεν σημαίνει ότι είναι και φιλόζωος.
Αλλά από εκεί και πέρα λόγω του ανθρωποκεντρισμού που κρίνουμε τα ζώα όλα διαφοροποιούνται.
Ο γατόφιλος είναι φιλόζωος που επέλεξε να έχει γάτα ή έτυχε να έχει γάτα ή έχει γάτα λόγω συνθηκών, ενώ θα ήθελε να έχει σκύλο.
Ο σκυλόφιλος είναι φιλόζωος που επέλεξε να έχει σκύλο ή δήθεν φιλόζωος που κρίνει κάθε άλλο ζώο ανάλογα με το πόσα χαρακτηριστικά σκύλου έχει.
Σκυλόφιλος χωρίς να είναι φιλόζωος αφού ο σκύλος είναι αποκλειστικά κάλυψη λόγω εύκολης ανθρωποποίησης κάποιων ενστίκτων του για επίδειξη δύναμης, ματαιοδοξίας, πειθούς κλπ ή σκυλόφιλος πού χρησιμοποιεί τον σκύλο ως εργαλείο, φύλακα, κυνηγό, πέος κλπ. .Μπορεί να είναι κυνηγός και να σκοτώνει λαγούς ,πουλιά κι οτιδήποτε τύχει από άλλα ζώα, αλλά να λατρεύει το σκύλο του!!!
Τα τσ@%*#νια της γειτονιάς μου λατρεύουν τους σκύλους τους, αλλά βγαίνουν τα βράδυα στην γειτονιά και κάνουν σαφάρι ποιανού ο σκύλος θα πιάσει και θα σκοτώσει περισσότερα αδέσποτα γατάκια. Παρ΄ όλες τις αντιδράσεις σε αυτό από μένα , όλο και καινούρια φυντάνια παρουσιάζονται που βρίσκουν το κυνηγητό και σκότωμα αθώων μικρών ζώων μια ωραία περιπέτεια. Τα σκυλιά τους πάντως τα λατρεύουν, αλλά ειναι φιλόζωοι?????????

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:57, 09-02-12:

Καθίστε να σκεφτώ πόσες κατηγορίες ανθρώπων που έχουν ζώα έχω γνωρίσει....

1) Αυτούς που έχουν σκύλο, και αγαπούν μόνο τους σκύλους...
2) Αυτούς που έχουν σκύλο και αγαπούν μόνο το σκύλο τους...
3) Αυτούς που έχουν σκύλο και δεν αγαπούν ούτε, καν, τον σκύλο τους (τον έχουν απλά για κυνήγι , ή για φύλακα, ή στο μπαλκόνι, ή στην ταράτσα να το βαράει ο ήλιος όλη μέρα μόνο του,και του πετάνε απλά ένα πιάτο φαγητό κτλ)...
4) Αυτούς που έχουν σκύλους και αγαπούν επιλεκτικά μόνο ορισμένες ράτσες σκύλων, πχ ¨δεν μου αρέσουν τα μικρόσωμα σκυλιά,είναι κακά και κομπλεξικά, μου αρέσουν μόνο τα μεγαλόσωμα. Και συγκεκριμένα οι ¨τάδε¨ ράτσες...¨
5) Αυτούς που έχουν γάτες και αγαπούν μόνο τις γάτες...
6)Αυτούς που έχουν γάτες και αγαπούν μόνο τη γάτα τους
7)Αυτούς που έχουν γάτα και δεν αγαπούν , καν, τη γάτα τους....
(πολλές φορές έχω γνωρίσει άτομο που έχει γάτα, ενθουσιάζομαι, γιατί θεωρώ ότι έχει την ίδια τρέλλα με μένα, και στην πορεία ανακαλύπτω μια σχέση τυπική και αδιάφορη με τη γάτα του και έναν ¨ιδιοκτήτη¨ ψυχρό και αποστασιοποιημένο.... )
8 ) χμ....(Αυτή η κατηγορία με τσαντίζει ιδιαιτέρως.....)
Αυτούς που αγαπούν συγκεκριμένες ράτσες γάτας....

Υπάρχουν ορκισμένες αδεσποτομανείς, που όταν κάποιος τολμήσει να πει ότι θέλει να πάρει γατάκι της τάδε ράτσας,
τον πλακώνουν στο κήρυγμα για τα αδέσποτα που υπάρχουν στους δρόμους....
Οκ, συμφωνώ με την αφετηρία της σκέψης, αλλά από ένα σημείο και μετά καταντάει εμμονικό, cool!
Πολλές φορές έχω νιώσει από κάτι τέτοιες ρατσισμό για τα γατάκια ράτσας....Δηλαδή, διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους....έλεοςς!
Όπως και το αντίθετο, έχω γνωρίσει άτομο που είχε συγκεκριμένη ράτσα, και έλεγε ¨εμένα δεν μου αρέσουν οι γάτες, αλλά μόνο η ταδε ράτσα¨

Και κάτι άλλο που με τρελλαίνει είναι ....χμ...θεωρώ δικαίωμα του καθενός και γούστο του και καπέλο του στην τελική να μην του αρέσουν κάποιες ράτσες,κάποια χαρακτηριστικά, αλλά ο τρόπος που το εκφράζει αυτό , ας είναι λίγο ελεγχόμενος και κόσμιος....
Αυτές οι sphynx τί έχουν ακούσει οι καημενούλες.... όπως και τα λατρεμένα μου περσάκια...
Οκ, γούστα είναι αυτά, αλλά όταν κάποιος απορρίπτει με τόσο άσχημους χαρακτηρισμούς μια ύπαρξη επειδή απλά , έτυχε να γεννηθεί με αυτά τα χαρακτηριστικά, σόρυ, μόνο ζωόφιλος δεν μπορεί να είναι....
Είναι, απλά, εγκλωβισμένος σε ένα περιτύλιγμα που στα δικά του μάτια φαίνεται ωραίο...

9) Αυτούς που έχουν ζώο-α , αγαπούν μόνο τα ζώα, και έχουν επιλέξει μια αντικοινωνικότητα-αποστασιοποίηση από τους ανθρώπους...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:34, 09-02-12:

Μαρίνα, υπάρχει και μια 10η κατηγορία νομίζω...

Αυτοί που αγαπούν μόνο το ζώο τον εαυτό τους!

Δεν ξέρω, μου φαίνεται αδύνατο να αγαπάς ένα ζώο αλλά να απεχθάνεσαι ή να μισείς ή γενικότερα να νιώθεις ένα έντονο συναίσθημα αντιπάθειας για ένα άλλο.
Είναι πολύ πιθανόν να αγαπάει ένας άνθρωπος παραπάνω κάποια ζώα αλλά πως γίνεται να μισεί κάποια άλλα και να βάζει μάλιστα το ζώο του να τα σκοτώνει με την πρώτη ευκαιρία;
Είναι επίσης πιθανό να έχεις μια αδυναμία σε κάποιες ράτσες, σε ορισμένους χρωματισμούς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό το να μην θες κανένα άλλο ζώο!
Έχω συναντήσει ανθρώπους που τελικά τους μάζεψε η Αστυνομία επειδή αν και είχαν κατοικίδιο, έριξαν φόλα στο κατοικίδιο του διπλανού τους ή στα κατοικίδια ανθρώπων της γειτονιάς τους.
Πως γίνεται να αγαπάς τα ζώα ή ακόμη και το δικό σου ζώο αλλά να σκοτώνεις εσκεμμένα και με τέτοιο τρόπο ένα άλλο ζώο, το οποίο δεν σου έκανε και τίποτα;
Ποιός μας είπε ότι ως ανθρώπινο είδος έχουμε αυτού του είδους την εξουσία και δικαιοδοσία να αποφασίζουμε για τη μοίρα και την ζωή των υπόλοιπων ειδών;

Εάν κάποιος άνθρωπος θεωρεί ότι η αγάπη του προς τα ζώα περιορίζεται στο να αγαπάει μόνο το δικό του ζώο, στο να το επιδεικνύει για να αποσπάει τα θετικά σχόλια και να μισεί - βλάπτει τα υπόλοιπα, τότε ας το ξανασκεφτεί κι ας αγοράσει ένα λούτρινο.
Είναι καλύτερα έτσι και για τον ίδιο και φυσικά για το ίδιο το ζώο...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,737 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:26, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Μαρίνα, υπάρχει και μια 10η κατηγορία νομίζω...

Αυτοί που αγαπούν μόνο το ζώο τον εαυτό τους!
Tην χειροτερότερη και πιο διαδεδομένη ανθρωποράτσα παρέλειψα !!!

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 20:14, 09-02-12:

Εγώ που απεχθάνομαι τις κατσαρίδες δεν είμαι φιλόζωη;

Στο θέμα μας...
Δυστυχώς, οι άνθρωποι που αγαπούν τα ζώα στο σύνολό τους είναι λίγοι... Καμιά φορά δεν ξέρω και για εμένα να απαντήσω με ειλικρίνια.. Είμαι ζωόφιλη;
Ας πούμε τρώω κρέας... Τρώω ψάρια... ΜΙΣΩ τις κατσαρίδες! (και εδώ είμαι ανένδοτη και χωρίς ίχνος τύψεων! )

Πιστεύω πως και η ζωοφιλία είναι θέμα ηθικής...
Αν σε έχουν μάθει να σέβεσαι την ζωή και αυτό μετά εσύ στην πορεία το εξέλιξες, μπορεί να μην "αγαπάς" τα ζώα - με την έννοια ότι δεν τα θες σπίτι σου - αλλά να μην ανέχεσαι το κακό εις βάρος τους.
Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν ζώο και δεν είναι διατεθειμένοι να πάρουν αλλά μαζεύουν τροφές και τις βάζουν σε μπολάκια για αδέσποτα ή βάζουν νερό το καλοκαίρι για να έχουν να πιούν.
Ξέρω και άλλους που λένε ότι είναι φιλόζωοι και έχουν άλλο σκύλο κάθε χρόνο ή άλλη γάτα κάθε χρόνο... Που πέταξαν σκύλο επειδή δεν ήταν καθαρόαιμος...
Όρεξη να έχεις να τσακώνεσαι!...
Κάποτε έκανα να μιλήσω δυο χρόνια με τον γαμπρό μου γιατί ο μπαμπάς μου είχε βάλει φάκα στην αυλή για ένα ποντικάκι (τα οποία μετά αμολούσε στο βουνό παρακαλώ..) και αυτό πιάστηκε ενώ εμείς λείπαμε και ο γαμπρός μου με τον αδελφό μου το έκαψαν!... Περιττό να σας πω ότι όταν το έμαθα γίναμε μαλλιά κουβάρια και ειπώθηκαν βαριές κουβέντες! Ο άνθρωπος αυτός έχει σκυλάκι, δείχνει αγάπη στις γατες (τουλάχιστον στις δικές μου) και καποια στιγμή μάζεψε και ενα μικρό και μου το έφερε για να μην πεθάνει..
Όλα αυτά τα λέω γιατί θέλω να καταλήξω στο ότι όλα είναι σχετικά...
Ακόμη και εγώ έχω μισήσει γάτα... Ψέμματα να πω; Είχε η θεία μου όταν ήμουν μικρή μια γάτα που είχε γεννήσει 3 φορές και τρεις φορες σκότωσε τα μικρά της... Την μια ειπαμε ήταν άρρωστα, την άλλη άρρωστα.. Μα αυτή τα μεγάλωνε και μετά τα σκότωνε!...
Ουφ...
Μακρυγορώ...

Εμείς πάντως έχουμε μια γάτα εδώ στην γειτονιά - την Τώρα - που την μεγάλωσα εγώ και τώρα έχει πάει και ζει σε μιας φίλης μου το σπίτι ενα δρόμο πιο κάτω, την οποία όταν την βλέπουν οι σκύλοι γίνονται καπνός!!
Την έχω δει να ορμάει με τόση αγριάδα, έχει κατεβάσει τα μούτρα σε τόσους σκύλους, που έχει πέσει σύρμα και όταν στέκεται στην άκρη του δρόμου, οι σκύλοι αλλάζουν κατεύθυνση και δεν τον διασχίζουν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 20:44, 09-02-12:

Πραγματικά όλα είναι σχετικά... Και εγώ δεν συμπαθούσα τις γάτες χωρίς να θέλω ποτέ να τις βλάψω φυσικά. Όταν ήμουν μικρή η αδέσποτη γατούλα που φρόντιζα σκότωσε τα 2 καναρίνια που είχα 8 χρόνια ένα βράδυ. Πέθαναν στα χέρια μου. Δεν ήθελα να την ξανά δω στα μάτια μου... Δεν την ξανά τάισα. Κάθε μέρα την έβλεπα και έκλεγα... Τσατίστηκα με εμένα καθώς έχοντας τα στο κλουβί τους στέρησα την ευκαιρία να σωθούν, αλλά και με την γάτα που ενώ την βοηθούσα ένιωσα ότι με πρόδωσε.. Μετά μπήκα βιολογικό και συνειδητοποίησα ότι όταν η φύση μιλάει καλά θα κάνω να σκύβω το κεφάλι... Η γάτα είναι αρπακτικό και για όσο ζω θα είναι αρπακτικό. Και τότε και τώρα ήμουν φιλόζωη απλώς κανείς δεν με βοήθησε να καταλάβω ότι το λάθος ήταν δικό μου!!

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 17:09, 10-02-12:

έτσι είναι.....και εγώ μπορεί να μην συμπαθώ ένα ζώο λόγο κακού χαρακτήρα αλλά δεν θέλω και το κακό του με τπτ!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους