Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,436 εγγεγραμμένα μέλη και 715,461 μηνύματα σε 22,611 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 422 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με το χτένισμα και το τρίχωμα της γατούλας

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 20:56, 29-04-06:

Προσφατα πηρα μια γατουλα Αγκιρας.Εφοσον το τριχωμα της ειναι μακρυ χρειαζεται χτενισμα.Λογικα,θελει ειδικο βουρτσακι/χτενακι.Θα μπορουσατε να με συμβουλεψετε σχετικα μ'αυτο?Π.χ. αν θα μπορουσατε να μου δειξετε μια εικονα για να παρω μια ιδεα ετσι ωστε οταν παω να αγορασω να μην μου δωσουν κανενα το οποιο δε θα κανει δουλεια...( ) Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν χρειαζεται κατι αλλο για την περιποιηση του τριχωματος της.Η γατουλα δε προκειται να γβαινει εξω οποτε θεωρω πολυ δυσκολο να λερωθει παρολα αυτα εχω ακουσει πως κυκλοφορουν ειδικα ταλκ για το καθαρισμα του,αληθευει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:49, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Digital Dazzle
Προσφατα πηρα μια γατουλα Αγκιρας.Εφοσον το τριχωμα της ειναι μακρυ χρειαζεται χτενισμα.Λογικα,θελει ειδικο βουρτσακι/χτενακι.Θα μπορουσατε να με συμβουλεψετε σχετικα μ'αυτο?Π.χ. αν θα μπορουσατε να μου δειξετε μια εικονα για να παρω μια ιδεα ετσι ωστε οταν παω να αγορασω να μην μου δωσουν κανενα το οποιο δε θα κανει δουλεια...( ) Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν χρειαζεται κατι αλλο για την περιποιηση του τριχωματος της.Η γατουλα δε προκειται να γβαινει εξω οποτε θεωρω πολυ δυσκολο να λερωθει παρολα αυτα εχω ακουσει πως κυκλοφορουν ειδικα ταλκ για το καθαρισμα του,αληθευει?
εχω βρει κατι στο βαζω μεσα να το δεις αλλα ειναι για μπανιο εγω χτενα χρεισημοποιω το γαντι οι δικοι μου δεν εχουν τριχωμα οποτε ειμαι τυχερη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 22:03, 29-04-06:

Σ'ευχαριστω ladycat. ^^ Ναι,εισαι πολυ τυχερη που τα δικα σου γατακια δεν εχουν τοσο μακρυ τριχωμα! ο.ο ^_^

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 18:20, 01-05-06:

Εγω την κλασικη βουρτσα-χτενα ξερω και χρησιμοποιω,απλα να ειναι καλης ποιοτητας προσεξε.

Παράθεση

heaven

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη heaven
H heaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H heaven έγραψε στις 19:27, 06-11-09:

εγω εχω αυτες που πουλανε τα πετ σοπ αλλα εχω δει τα ιδια και στον κτηνιατρο.απλα δεν ξερω μηπως ποναει η γατα . βεβαια, ο κτηνιατρος μου το εβαλε στο χερι και δεν πονουσε αλλα δεν ξερω,,,μηπως η γατες γενικα εχουν πιο λεπτο δερμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 16:44, 09-12-09:

Συνιθίζεται να χτενίζουμε τις γάτες μας; Τι χτένα μου προτείνεται αν ναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 923 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 17:07, 09-12-09:

Oχι μονο συνηθιζεται, αλλα επιβαλεται κιολας. Ειδικα αν εχεις μακρυτριχη γατουλα, ή κοντοτριχη που μαδαει πολυ.
Με το βουρτισμα βοηθας στο να απομακρυνονται οι τριχες που ειδαλλως η γατα θα καταπινε οταν καθαριζεται, που συνεπαγεται τριχομπαλες και εμετους.
Στα pet shop υπαρχουν διαφορων ειδων χτενες, αν ρωτησεις θα σου πουνε. Μοιαζουν οδυνηρες, ετσι οπως ειναι μεταλικες, αλλα για τις γατες (αν συνηθισουν σε αυτο απο μικρες, ή αν γενικα ειναι δεκτικοι χαρακτηρες) ειναι ευχαριστη διαδικασια. Υπαρχει και το γαντι, το οποιο εμενα προσωπικα δεν με εξυπηρετησε καθολου.
Για πολυ δυσκολες καταστασεις οπου δεν εχεις να κανεις με γατια αλλα με φλοκατες (οι γνωστες σε ολους μας, φλο-γατες) υπαρχουν μηχανηματα οπως αυτο https://www.furminator.com/

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,363 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:25, 09-12-09:

Η βουρτσα που θα επιλεξετε ειναι αναλογη του τριχωματος της γατας σας.Τι γατουλα εχετε;

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 685 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 18:35, 09-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Oχι μονο συνηθιζεται, αλλα επιβαλεται κιολας. Ειδικα αν εχεις μακρυτριχη γατουλα, ή κοντοτριχη που μαδαει πολυ.
Με το βουρτισμα βοηθας στο να απομακρυνονται οι τριχες που ειδαλλως η γατα θα καταπινε οταν καθαριζεται, που συνεπαγεται τριχομπαλες και εμετους.
Στα pet shop υπαρχουν διαφορων ειδων χτενες, αν ρωτησεις θα σου πουνε. Μοιαζουν οδυνηρες, ετσι οπως ειναι μεταλικες, αλλα για τις γατες (αν συνηθισουν σε αυτο απο μικρες, ή αν γενικα ειναι δεκτικοι χαρακτηρες) ειναι ευχαριστη διαδικασια. Υπαρχει και το γαντι, το οποιο εμενα προσωπικα δεν με εξυπηρετησε καθολου.
Για πολυ δυσκολες καταστασεις οπου δεν εχεις να κανεις με γατια αλλα με φλοκατες (οι γνωστες σε ολους μας, φλο-γατες) υπαρχουν μηχανηματα οπως αυτο https://www.furminator.com/
λίγο άσχετο, αλλά μιας και έτυχε να το δω ρωτώ... το μηχάνημα αυτό που δείχνει και στο βιντεάκι με τον σκύλο, κάνει και κούρεμα?????έχω έναν σκύλο όπου τα μαλιά του μπερδεύονται πολύ ακόμη κι αν χτενίζω κάθε μέρα 2-3 φορές...(είναι κόκερ με πολύ μακτύ τρίχωμα!)

γενικά τις γάτες πρέπει να τις χτενίζουμε είτε είναι κοντότριχες, είτε μακρύτριχες. έτσι απομακρύνουμε νεκρά κύταρα και εξωτερικά παράσυτα από το δέρμα τους, με αποτελεσμα να τις ανακουφίζουμε...και αποφεύγουμε να δημιουργηθούν τριχώμπαλες στο στομάχι τους...(αν λέω κάτι λάθος διορθώστε!)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,040 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:12, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από skai-animals
το μηχάνημα αυτό που δείχνει και στο βιντεάκι με τον σκύλο, κάνει και κούρεμα?
Το Furminator δεν είναι μηχάνημα, είναι μια απλή μεταλλική βούρτσα, απλά έχει λίγο διαφορετικά δοντάκια από τις συνηθισμένες. Όχι, δεν κουρεύει (ούτε ξυρίζει), απλώς αφαιρεί τις νεκρές τρίχες. Αυτά τουλάχιστον ισχύουν για την αυθεντική εκδοχή του furminator, γιατί κυκλοφορούν και πολλές απομιμήσεις. Εκτενής συζήτηση έχει γίνει εδώ.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,363 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:19, 10-12-09:

Επισης για επιλογη της καταλληλης βουρτσας μπορεις να ριξεις μια ματια εδω και εδω.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,994 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:31, 10-12-09:

απο οτι εχω παρατηρησει σχετικα με το furminator ειναι οτι δεν ειναι τοσο λειο οσο οι απομιμησεις. Ισως να ερεθιζει πιο ευκολα το δερμα της γατας αν την χτενιζεις επανειλλημενα στο ιδιο σημειο με πιεση. Εχω furminator και 2 απομιμησεις και εχω διαπιστωσει οτι την μια απομιμηση και το furminator τα σιχαινεται ο γατος μου. Με την αλλη δεν αντιδρα τοσο εντονα Να τονισω οτι και οι 2 απομιμησεις κανουν ακριβως την ιδια δουλεια με το furminator.
Νομιζω επισης πως επιβαλλεται να εχεις και μια slicker βουρτσα. Και μια βουρτσα με φυσικη τριχα ειναι εξισου καλη. Οι κλασσικες βουρτσες μαλλον δεν ειναι τοσο καλες αν η γατα ειναι κοντοτριχη

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 18:41, 10-12-09:

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω δει ότι έχετε μερικοί φωτογραφίες όπου η γάτα σας φοράει κάτι σαν λουρί. Εγω ξέρω ότι η γάτα δεν ανέχεται με τίποτα λούρι, τι συμβαίνει

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,994 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:38, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ducati
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω δει ότι έχετε μερικοί φωτογραφίες όπου η γάτα σας φοράει κάτι σαν λουρί. Εγω ξέρω ότι η γάτα δεν ανέχεται με τίποτα λούρι, τι συμβαίνει
νομιζεις Μια χαρα τα ανεχονται οι περισσοτερες γατες. Εγω τον βγαζω και βολτα εξω! Δεν περπαταει και σαν σκυλος, αλλα παιρνει τον καθαρο αερα του ετσι

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΑΤΟΥΛΑ
H ΜΑΤΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 21:17, 10-12-09:

Υπαρχουν διαφορες Βουρτσες που μπορεις να χρησιμοποιησεις ...
1. Η βουρτσα με δυο πλευρες , η μια ειναι με τριχα και η αλλη με δοντακια που στην ακρη εχουν μπιλιτσες
2. Η βουρτσα που εχει σκετα δοντακια και μπορει να εχει και στην αλλη μερια τριχα .
Σε γενικες γραμμες αυτες ειναι οι βουρτσες που κυκλοφορουν .
Να μην ξεχνας παντα οταν βουρτσιζουμε ενα ζωακι ειτε γατουλα ειναι ειτε σκυλακι με την σκληρη μερια {τα δοντακια} χτενιζουμε αναποδα την τριχα και απο την μερια της τριχας βουρτσιζουμε παραλληλα και αυτο για να φτανουμε εως το βαθος και οχι πανω - πανω και μετα να φουντωνει το μαλλακι με την τριχα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:26, 11-12-09:

εγω γιατι ξερω οτι δεν πρεπει να χτενιζουμε αντιθετα με την φορα της τριχας;

Χτενες και βουρτσες υπαρχουν πολλες. Μερικες που πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ειναι αυτες:

την διπλη βουρτσα δεν την συνιστω γιατι δεν απομακρυνει πολλες τριχες. Ειδικα η πλευρα που εχει δοντακια με μπιλιτσες πανω ειναι εντελως αχρηστη. Η πιο σημαντικη ειναι απλη χτενα (η πρωτη φωτο παραπανω).

Αν ψαχνεις για κατι που απομακρυνει πολλες τριχες, τοτε παρε το furminator, shed ender, furbuster, etc

furminator:

furbuster:

προσωπικα προτιμω το furbuster γιατι το δεχεται πιο ευκολα ο γατος μου, ειναι λιγοτερο "κοφτερο" και επισης μπορεις να αλλαζεις την χτενα και να βαζεις διαφορετικα μεγεθη. Εμενα πιο πολυ με βολεψε αυτο απο το furminator.

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 21:16, 11-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
εγω γιατι ξερω οτι δεν πρεπει να χτενιζουμε αντιθετα με την φορα της τριχας;

Χτενες και βουρτσες υπαρχουν πολλες. Μερικες που πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ειναι αυτες:

την διπλη βουρτσα δεν την συνιστω γιατι δεν απομακρυνει πολλες τριχες. Ειδικα η πλευρα που εχει δοντακια με μπιλιτσες πανω ειναι εντελως αχρηστη. Η πιο σημαντικη ειναι απλη χτενα (η πρωτη φωτο παραπανω).

Αν ψαχνεις για κατι που απομακρυνει πολλες τριχες, τοτε παρε το furminator, shed ender, furbuster, etc

furminator:

furbuster:

προσωπικα προτιμω το furbuster γιατι το δεχεται πιο ευκολα ο γατος μου, ειναι λιγοτερο "κοφτερο" και επισης μπορεις να αλλαζεις την χτενα και να βαζεις διαφορετικα μεγεθη. Εμενα πιο πολυ με βολεψε αυτο απο το furminator.
Καλησπερα !!!
Συμφωνω με ολες τις βουρτσες που εχεις επιλεξει ... οπως ειναι αυτες υπαρχουν και διπλες ιδιες .
Χτενιζουμε παντα αναποδα τα ζωακια μας για να φτανουμε στην ριζα και να ξεμπλεκουμε καλα το τριχωμα και να αφαιρουνται οι νεκρες τριχες ... δεν λεμε να το κανεις με δυναμη και να το πληγωσεις . Αυτο δεν το κανεις με τη furbuster .
Οταν ειναι κοντοτριχες ειναι καλο να χρησιμοποιεις βουρτσα με μπιλιτσες στην ακρη γιατι με την αλλη υπαρχει περιπτωση να πληγωσεις το ζωακι σου , αντιθετα οταν ειναι μακρυτριχες πρεπει να χρησιμοποιεις την αλλη . Να το δοκιμασεις και θα δεις μεγαλη διαφορα .
Φιλακια Μαιρη

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:14, 11-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από matoula
Καλησπερα !!!
Συμφωνω με ολες τις βουρτσες που εχεις επιλεξει ... οπως ειναι αυτες υπαρχουν και διπλες ιδιες .
Χτενιζουμε παντα αναποδα τα ζωακια μας για να φτανουμε στην ριζα και να ξεμπλεκουμε καλα το τριχωμα και να αφαιρουνται οι νεκρες τριχες ... δεν λεμε να το κανεις με δυναμη και να το πληγωσεις . Αυτο δεν το κανεις με τη furbuster .
Οταν ειναι κοντοτριχες ειναι καλο να χρησιμοποιεις βουρτσα με μπιλιτσες στην ακρη γιατι με την αλλη υπαρχει περιπτωση να πληγωσεις το ζωακι σου , αντιθετα οταν ειναι μακρυτριχες πρεπει να χρησιμοποιεις την αλλη . Να το δοκιμασεις και θα δεις μεγαλη διαφορα .
Φιλακια Μαιρη
εγω ηξερα οτι χτενιζουμε στην φορα του τριχωματος και βουρτσιζουμε αντιθετα (και μετα κανονικα) Μαλλον και εσυ εννοεις βουρτσισμα
Αυτες οι βουρτσες χωρις τις μπιλιτσες μιμουνται την γλωσσα της γατας και αν την βουρτσιζεις σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να πληγωθει η γατα. Αλλωστε τα συρματακια ειναι τοσο λεπτα και ευλιγιστα που δεν υπαρχει περιπτωση να την τραυματισεις. Εχω χρησιμοποιησει την βουρτσα με τις μπιλιτσες στις ακρες στον ημιμακρυτριχο γατο μου και αφαιρεσε ελαχιστες τριχες. Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να απομακρυνει πολλες τριχες για να μη βγαζει αργοτερα τριχομπαλες

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 22:28, 11-12-09:

[quote=sakura-chan;482447]εγω ηξερα οτι χτενιζουμε στην φορα του τριχωματος και βουρτσιζουμε αντιθετα (και μετα κανονικα) Μαλλον και εσυ εννοεις βουρτσισμα
Σωστα !!!
Αυτες οι βουρτσες χωρις τις μπιλιτσες μιμουνται την γλωσσα της γατας και αν την βουρτσιζεις σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να πληγωθει η γατα. Αλλωστε τα συρματακια ειναι τοσο λεπτα και ευλιγιστα που δεν υπαρχει περιπτωση να την τραυματισεις. Εχω χρησιμοποιησει την βουρτσα με τις μπιλιτσες στις ακρες στον ημιμακρυτριχο γατο μου και αφαιρεσε ελαχιστες τριχες. Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να απομακρυνει πολλες τριχες για να μη βγαζει αργοτερα τριχομπαλες [/quote

Βουρτσιζουμε πρωτα αντιθετα με την οποιαδηποτε σκληρη βουρτσα και μετα με την τριχινη κανονικα .
Η βουρτσα με τα συρματακια αν δεν την χρησιμοποιησεις σωστα υπαρχει περιπτωση να τραυματισει το ζωακι ,ειδικα αν ειναι κοντοτριχο.
Εαν δοκιμασεις αυτο που σου λεω θα δεις μεγαλη διαφορα , βγαινουν πολλες τριχες . ναι εχεις δικιο για τις βουρτσες με τα μπαλακια αλλα μην ξεχνας οτι στο σαιτ υπαρχουν και καινουργιοι οι οποιοι μπορει να κανουν κατι αγαρμπα .

Φιλακια Μαιρη

Παράθεση

giorgakious

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgakious
Ο giorgakious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O giorgakious Άμπυ, ο μαλλιαρός σύφουνας! έγραψε στις 23:38, 30-01-10:

Εδώ και λίγο καιρό ο θηλυκός, περσικός σίφουνας που έχω άρχισε να κάνει κόμπους στο τρίχωμα παρά το εντατικό χτένισμα και το κακό είναι ότι προχωράει ακάθεκτο! Όσο πάει και χειροτερεύει και δεν ξέρω τι να κάνω, βασικά ξέρω αλλά μήπως γνωρίζει κανείς κάποια άλλη λύση εκτός από το κούρεμά?? Αν κουρευτεί μήπως πέσει σε κατάθλιψη όπως λένε κάποιοι? Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!
Ευχαριστώ!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:41, 30-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από giorgakious
Εδώ και λίγο καιρό ο θηλυκός, περσικός σίφουνας που έχω άρχισε να κάνει κόμπους στο τρίχωμα παρά το εντατικό χτένισμα και το κακό είναι ότι προχωράει ακάθεκτο! Όσο πάει και χειροτερεύει και δεν ξέρω τι να κάνω, βασικά ξέρω αλλά μήπως γνωρίζει κανείς κάποια άλλη λύση εκτός από το κούρεμά?? Αν κουρευτεί μήπως πέσει σε κατάθλιψη όπως λένε κάποιοι? Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!
Ευχαριστώ!!
νομιζω πως εκτος απο το καθημερινο χτενισμα, πρεπει να βαζεις και λιγη πουδρα στις περιοχες που ειναι ευαλωτες για κομπους. Μπορεις να παρεις ενα ειδικο ψαλιδι να τους κοψεις, να την κανεις πιο συχνα μπανιο και να της βαζεις πουδρα στα σημεια που ανεφερα για να μειωθουν τα περιστατικα.

To ψαλιδι που λεω ειναι αυτο:

Παράθεση

giorgakious

Νεοφερμένος

Ο giorgakious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O giorgakious Άμπυ, ο μαλλιαρός σύφουνας! έγραψε στις 23:44, 30-01-10:

Αυτό είναι ψαλίδι που έχουν στα κομμωτήρια που το βρίσκεις στην αγορά ή είναι μόνο για αυτή τη περίπτωση?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:51, 30-01-10:

το βρισκεις και στην αγορα, εγω τουλαχιστον το εχει και σε πολλα pet shops. Το προβλημα ομως ειναι οτι ζω στο εξωτερικο και δεν γνωριζω που μπορεις να το προμηθευτεις
Το συγκεκριμενο ψαλιδι παντως ειιναι κυριως για να κανει τις τριχες λιγοτερο πυκνες. Ειναι επισης και ακινδυνο για την γατα σου γιατι ειναι πολυ δυσκολο να της κοψεις καταλαθος το δερμα.

Παράθεση

giorgakious

Νεοφερμένος

O giorgakious Άμπυ, ο μαλλιαρός σύφουνας! έγραψε στις 00:02, 31-01-10:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Την Δευτέρα μάλιστα θα πάω να βρώ!!!!

Παράθεση

Cloud and Snow

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Cloud and Snow
H Cloud and Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (...ζω με γάτες από τότε που γεννήθηκα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 540 μηνύματα.

H Cloud and Snow έγραψε στις 00:25, 31-01-10:

Και μεις που χουμε περσικα, καθε μερα χτενιζουμε, αλλα ενα κομπο ξέμπαρκο θα τον βρουμε σιγουρα.

Υπάρχει μεταλλική τσατσαρα με ασυμετρα δόντια που ξεμπλέκει τους χαλαρούς κόμπους. Αν ειναι καποιος κομπος πολύ τσαναμπέτης, κόφτον τοπικά.

Για κουρεμα μην επιχειρήσεις ποτέ μονος σου. Μονο σε κτηνίατρο ή καλό πετ σόπ. Τους κανουνε ηρεμιστική γιατι τρομάζουν με τη μηχανή.
Καταθλιψη δεν παθαινουν με το κουρεμα.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,514 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 01:04, 31-01-10:

δεν τρομαζουν ολες οι γατες με την μηχανη..εμενα η δικη μου η κτηνιατρος πρωτα δοκιμαζει χωρις ηρεμηστικη και μετα..επισης εμενα της κανει μεθη και οχι κανονικη ναρκωση..και εκτος αυτου εχουν αναφερθει περιπτωσεις που οι γατες εχουν παθει καταθλιψη..ειναι πιστευω αναλογα την γατα..δοκιμασε πρωτα τα παντα και μετα αν δεν υπαρχει αλλη λυση να την κουρεψεις

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 11:50, 03-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από giorgakious
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Την Δευτέρα μάλιστα θα πάω να βρώ!!!!
Καλημέρα. Το βρήκες το ψαλίδι, και αν ναι, που; Έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα βλέπεις... Ευχαριστώ

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,273 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 12:01, 03-02-10:

Μια απο τα ιδια κι εδω,στα πλευρα εχει γεμισει κομπους κι η χτενα με τα ασυμετρα δοντια δεν λυνει το προβλημα,θα τον κουρεψω την ανοιξη.

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 01:02, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
η λιλυ μου ως περσιας μακρυτριχη γατουλα εχει πολυ τριχα! την περιποιουμαστε καθημερινα, φροντιζουμε για το καθημερινο της χτενισμα, τα καθημερινα της χτενισματα βασικα, αλλα υπαρχει προβλημα! παντου τριχες αιωρουνται!!! απευθυνομαι σε οσες εχετε μακρυτριχες γατουλες...πως αντιμετωπιζετε αυτο το προβλημα? υπαρχει καποιος τροπος περαν των τυπικων(χτενισμα κτλ)? θα με βοηθουσε καμια περαιτερω συμβουλη...χιλια ευχαριστω!!
Εγώ έχω μία γατούλα Βιρμανίας,νομίζω ανήκει στην κατηγορία των ημιμακρύτριχων,αν δεν κάνω λάθος.

Είχαμε και εμείς πρόβλημα με τις τρίχες όταν ξαφνικά ξεκίνησε απίστευτη τριχόπτωση,ανησυχήσαμε αρχικά και την πήγαμε στο γιατρό μή τυχόν και υπάρχει καμία δερματίτιδα.Η απάντησή του ήταν πως παραδόξως έχει ξεκινήσει η θερινή τριχόπτωση απο τώρα σε σκύλους και γάτες(λόγω της μεταβολής του κλίματος).

Μου συνέστησε λοιπόν υπομονή και καθημερινό βούρτσισμα ,όχι όμως με τις απλές βούρτσες,αλλά με το furminator και να εμπλουτίσω τη διατροφή της με αβγό μία με δύο φορές την εβδομάδα,ώς μόνες λύσεις...

Πράγματι λοιπόν,αγόρασα το furminator,(γιατί ως τότε το χτένισμα με τις απλές γατόβουρτσες,δεν απέδιδε ούτε στο ελάχιστο) και προς μεγάλη έκπληξη,είδαμε πραγματικά διαφορά.Μαζεύει όλες τις νεκρές τρίχες,οι οποίες μένουν στη χτένα και όχι στο χώρο.Το μόνο ελάττωμα είναι η τιμή του που για χτένα,ήταν λίγο τσουχτερή

Όσον αφορά τώρα τις λίγες τρίχες, που αναμενόμενα θα πέσουν και στο χώρο,οι λύσεις που σου προτείνουν και τα κορίτσια παραπάνω θα σε καλύψουν απόλυτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 01:37, 07-03-11:

To furminator που μπορω να το βρω;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,514 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 03:04, 07-03-11:

δεν θα σου προτεινα να παρεις το furminator καθως αφαιρει το υποστρωμα απο τα περσικα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 16:19, 07-03-11:

Καλή Σαρακοστή σε όλους και στην περσοοικογένεια! Μαρινάκι εσύ με τι είδους βούρτσα χρησιμοποιείς για το χτένισμα; χρησιμοποιείς furminator? πολύ με ταλαιπωρεί ο ξάδερφος τελευταία. Εγώ χρησιμοποιώ μια μεταλλική χτένα, αλλά δε μου κάθεται ήσυχος ο αλήτης...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:24, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Καλή Σαρακοστή σε όλους και στην περσοοικογένεια! Μαρινάκι εσύ με τι είδους βούρτσα χρησιμοποιείς για το χτένισμα; χρησιμοποιείς furminator? πολύ με ταλαιπωρεί ο ξάδερφος τελευταία. Εγώ χρησιμοποιώ μια μεταλλική χτένα, αλλά δε μου κάθεται ήσυχος ο αλήτης...
Γειά σου τσάδελφε και ετεροθαλή τσαδελφούλα! Με μεταλλική τα χτενίζω και εγώ... Ο τσάδελφος μεγαλώνει και σηκώνει μπαϊράκι! Εγώ έχω 3 διαφορετικές αντιδράσεις όσον αφορά το χτένισμα!....Μελίνα: δεν το γουστάρει καθόλου, αλλά ευτυχώς μόνο γκρινιάζει την ώρα του χτενίσματος, δεν κουνιέται... Αχιλλέας:δεν τρελλαίνεται , ούτε και γουστάρει, απλά το ανέχεται αδιάφορα θα έλεγα... Αιμίλιος:καραγουστάρει, χουρχουρίζει... γ'αυτό και τον αφήνω τελευταίο από τα τρία τους, γιατί είναι το πιο απολαυστικό χτένισμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 07-03-11 στις 19:29.
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 17:53, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alni
Άσχετη αλλα ... Ποιο υποστρωμα? και για μη περσινά Είναι εντάξει? συγνώμη για την άσχετη ερώτηση ...
τα περσικα εκτος απο το εξωτερικο τριχωμα εχουν και υποστρωμα που ειναι πιο κοντο και απαλο τριχωμα..τι ισχυει σε αλλες μακρυτριχες δεν ξερω,,
στις κοντοτριχες το furminator κανει πολυ καλη δουλεια απλα δεν πρεπει να το περνας πολλες φορες απο το ιδιο σημειο γιατι πολλοι λενε οτι τα καραφλιαζει..

οσο για τις χτενες εγω χρησιμοποιω την μεταλλικη που απο την μια πλευρα εχει πιο αραια δοντια και απο την αλλη πιο πυκνα την χτενα που τα φουντωνει(https://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=693&cat=292) και την ειδικη χτενα για τους κομπους οποτε εχει να τον αφαιρω ευκολα..

επισης μια φορα το εξαμηνο περιπου την παω για γκρουμινγκ οπου εκει φυσικα της κανουν ενα τριχωμα μεταξενιο

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 19:24, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
To furminator που μπορω να το βρω;;
Σε πετ σοπ,κτηνιατρεία αλλά και διαδικτυακά,για καλύτερες τιμές

Τώρα το αν ισχύει αυτό που λένε πιο πάνω τα κορίτσια για τις γάτες Περσίας,δε το γνωρίζω,οπότε ρώτησε καλύτερα τον κτηνίατρό σου για να είσαι σίγουρη.

Πάντως πραγματικά το furminator κάνει τη διαφορά σε σχέση με τις άλλες χτένες!

Α! Να προσθεσω εδώ,πως στο τέλος του χτενίσματος,φοράω ένα χειρουργικό γάντι και περνάω απαλά απο πάνω το τρίχωμα της,σα να τη χαϊδεύω,ότι τρίχα έχει ξεμείνει στην επιφάνεια του τριχώματος, τη μαζεύει το γάντι και έτσι το θέμα "τρίχες" εξαφανίζεται εντελώς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 08-03-11 στις 02:24.
Παράθεση

yauner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yauner
Ο yauner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O yauner έγραψε στις 20:04, 10-03-11:

Καλησπέρα παιδιά θελω και εγω να κάνω μια ερώτηση. Έχω εναν περσάκο 10 μηνών και μου προτείνανε να του πάρω όλο το τρίχωμα για να ξαναβγεί πιο δυνατό και πιό στρωτό. Η αλήθεια είναι οτι όλο τον χτενίζω και είναι όλη την ώρα γεμάτος τζιβες και η τρίχα του είναι πολύ αδύνατη. Όλο τον ταλαιπωρώ τον καημένο με πλύσιμο (κάθε 20 μέρες περίπου)και χτένισμα...Ποιά είναι η γνώμη σας?Το έχετε κάνει εσείς αυτό στον γατάκο σας?Δεν είναι ο πρώτος μου γάτος αλλά είναι ο πρώτος μου περσικός και δεν έχω προυπηρεσία Ευχαριστώ

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 01:11, 11-03-11:

εγω την εχω ξυρισει 2 φορες την δικια μου
το οτι δυναμωνει η τριχα δεν ξερω αν ειναι αληθεια παντως η δικια μου δεν ειναι οσο φουντωτη ηταν..
γνωμη μου παντα ειναι να την πας σε εναν γκρουμερ να κανει εκεινος οτι ειναι να κανει..
γιατι και εγω προσφατα την πηγα την δικια μου που ειχε 2-3 μεγαλους κομπους και δεν εκαναν πανω απο 2 λεπτα να της τους βγαλουν..
επισης την εκαναν και μπανιο πιστολακι χτενισμα κλπ
οταν την ξυριζα το εκανα στον κτηνιατρο και η αληθεια ειναι οτι δεν θα το ξανακανα..
λενε οτι μερικες γατες τους πεφτει πολυ βαρυ που χανουν την γουνα τους κλπ..εχω ακουσει πολυ τραβηγμενα περιστατικα..η δικια μου κρυβοταν τις 2 πρωτες μερες μετα οκ

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:05, 11-03-11:

Tα δικά μου ευτυχώς, με καθημερινό χτένισμα, δεν κάνουν συχνά τζίβες, -προφανώς έχει να κάνει με την συχνότητα χτενίσματος, αλλα και με την ποιότητα τρίχας-.
Όταν κάνουν, κόβω τους κόμπους από την ρίζα του δέρματος πολύ-πολύ προσεχτικά...
Στο ενδεχόμενο του κουρέματος είμαι αρνητική...
Μπάνιο δεν τους έχω κάνει ποτέ -κ'όμως-, γιατί δεν έχουν την παραμικρή κακοσμία -κ'όμως!!!-, αντιθέτως μυρίζουν υπέροχα -πώς γίνεται αυτό;;;-.... Είναι εκπληκτικό πώς catαφέρνουν και καθαρίζουν τόσο τρίχωμα, πάντως τα catαφέρνουν καλά σ'αυτό...

Παράθεση

polyt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη polyt
H polyt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H polyt έγραψε στις 23:49, 29-11-11:

Καλησπέρα,

ο Μάκης ήρθε στο σπίτι μου πριν από 1 μήνα περίπου. Δεν έχουμε κάποιο θέμα στη συμβίωση. Το μόνο που δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα είναι να τον βουρτσίσω. Έχετε κανένα κόλπο για να τον κάνω να κάτσει?

Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:55, 29-11-11:

Αυτό που κάνω στην δική μου. Μόλις ξυπνήσει (συνήθως το απόγευμα) που είναι βαριά από τον ύπνο και βαριέται να κουνηθεί ακόμα. Κι έχεις μόνο 2-3 λεπτά διορία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:21, 30-11-11:

Εγώ έχω παρατήσει όλες τις προσπάθειες για χτένισμα. Αγριεύει πάρα πολύ στην θέα της χτένας. Από το να κινδυνέψω να με δαγκώσει και να τρέχω σε γιατρούς για αντιβίωση, τον αφήνω έτσι. Ευτυχώς κόμπους δεν κάνει γιατί αν έκανε τότε θα έπρεπε να τον χτενίζω φορώντας πανοπλία! Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν κάθεται η γάτα να την χτενίσεις. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω αγοράσει furminator, γάντι, λαστιχένια βούρτσα, βούρτσα με φυσική τρίχα, διπλή βούρτσα με μεταλλικά δοντάκια από την μια πλευρά και με συνθετική τρίχα από την άλλη, μεταλλική χτένα, βούρτσα με πολύ λεπτά μεταλλικά δοντάκια και μια ξύλινη χτενούλα. Δεν δέχεται καμία από αυτές. Έχω δοκιμάσει επίσης να τον δελεάσω με λιχουδιές αλλά τζίφος. Ούτε στον ύπνο δεν μπορώ να τον πιάσω, αγριεύει. Λέω καμιά μέρα να φωνάξω groomer να τον χτενίσει... θα μου βγει πιο οικονομικό από την αντιβίωση σε περίπτωση που με δαγκώσει και με στείλει στον γιατρό

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 09:04, 30-11-11:

Τα δικά μου ευτυχώς κάθονται και τα χτενίζω σχετικά ήσυχα.
Ο Μύτσας είναι κοντότριχος και δεν έχει πρόβλημα.
Ο Πάρης είναι μακρίτριχος αλλά κάθεται ο καημένος και τον χτενίζω κάθε μέρα.
Επίσης το αρέσει πάρα πάρα πολύ να τον σκουπίζω με την ηλεκτρική σκούπα!!!
Με το που θα πατήσω το διακόπτη έρχεται και ξαπλώνει μπροστά μου, κάνει τουμπίτσες και γυρίζει την κοιλίτσα για να τον ρουφήξω με τη σκούπα!
Εν τω μεταξύ γαι να μυρίζει όμορφα το σπίτι όταν σκουπίζω, αδειάζω μέσα στη σακούλα της σκούπας μια βανίλια (τη σκονίτσα που βάζουμε στα γλυκά) και όταν τον σκουπίζω μυρίζει η γουνίτσα του βανίλια!
Είναι και λευκό το καμάρι μου, σκέτο λουκουμάκι!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:00, 30-11-11:

Λέω καμιά μέρα να φωνάξω groomer να τον χτενίσει... θα μου βγει πιο οικονομικό από την αντιβίωση σε περίπτωση που με δαγκώσει και με στείλει στον γιατρό
Ή θηριοδαμαστή!
Θα σου πρότεινα να τον πιάσεις στον ύπνο αλλά διάβασα ότι ακόμη και τότε σου αγριεύει.
Είναι δύσκολα τα πράγματα, όντως...

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 13:03, 30-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Kalliastar
Τα δικά μου ευτυχώς κάθονται και τα χτενίζω σχετικά ήσυχα.
Ο Μύτσας είναι κοντότριχος και δεν έχει πρόβλημα.
Ο Πάρης είναι μακρίτριχος αλλά κάθεται ο καημένος και τον χτενίζω κάθε μέρα.
Επίσης το αρέσει πάρα πάρα πολύ να τον σκουπίζω με την ηλεκτρική σκούπα!!!
Με το που θα πατήσω το διακόπτη έρχεται και ξαπλώνει μπροστά μου, κάνει τουμπίτσες και γυρίζει την κοιλίτσα για να τον ρουφήξω με τη σκούπα!

Εν τω μεταξύ γαι να μυρίζει όμορφα το σπίτι όταν σκουπίζω, αδειάζω μέσα στη σακούλα της σκούπας μια βανίλια (τη σκονίτσα που βάζουμε στα γλυκά) και όταν τον σκουπίζω μυρίζει η γουνίτσα του βανίλια!
Είναι και λευκό το καμάρι μου, σκέτο λουκουμάκι!!!!
Θα τρελαθω!! Δεν υπαρχει αυτο το γατι!

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 13:43, 30-11-11:

Θα τραβήξω βιντεάκι σήμερα που θα το κάνει όταν βάλω σκούπα να τρελαθείτε στο γέλιο!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:51, 30-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ή θηριοδαμαστή!
Θα σου πρότεινα να τον πιάσεις στον ύπνο αλλά διάβασα ότι ακόμη και τότε σου αγριεύει.
Είναι δύσκολα τα πράγματα, όντως...
και το χειρότερο είναι ότι πρέπει να του χτενίζω την ουρά γιατί κάνει κόμπους εκεί που είναι λιπαρή Μόνο να του χτενίζω τα μάγουλα και το κεφάλι γενικότερα κάθεται (να τρίβεται δηλαδή αυτός στην χτένα ). Αν πάει η χτένα προς τα κάτω τα παίρνει στο κρανίο

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:09, 30-11-11:

Χμμμ!
Είναι δύσκολος ο άνδρας σου φαίνεται.
Όταν κοιμάται ή χουζουρεύει που έχει χαλαρώσει δεν κάθεται, ακόμα κι αν βάλεις πχ το γάντι χωρίς να σε πάρει πρέφα, ε;

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 22:39, 30-11-11:

Τράβηξα το βιντεάκι που σας έλεγα, και με την πρώτη εκαιρία θα το ανεβάσω!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:34, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Χμμμ!
Είναι δύσκολος ο άνδρας σου φαίνεται.
Όταν κοιμάται ή χουζουρεύει που έχει χαλαρώσει δεν κάθεται, ακόμα κι αν βάλεις πχ το γάντι χωρίς να σε πάρει πρέφα, ε;
να το δει μόνο φτάνει για να επιτεθεί. Δεν μιλάω για ένα απλό χχχχχχ ή για καμια σφαλιάρα. Γίνεται άλλος γάτος, κυριολεκτικά. Το Σάββατο που θα έχω την φωτογραφική μου μηχανή (που τραβάει βίντεο) πίσω, θα σας δείξω πως αντιδρά όταν βλέπει χτένα και πως αγριεύει όταν η χτένα πλησιάζει την ουρά. Αντίθετα, στο κόψιμο των νυχιών είναι πολύ πράος και ήσυχος... κανονικό πρόβατο.

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 07:36, 01-12-11:

Victoria πολύ εντύπωση μου κάνει.
Συνήθως έχουν θέμα με τα νύχια, όχι με το χτένισμα.
Το πιό πιθανό είναι ότι φοβάται τη χτένα, γι΄αυτό αντιδρά έτσι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κόμποι στο τρίχωμα - Από κατανιδου ιωαννα
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-20 στις 19:25.
    • Λουρί και χτένισμα - Από Degen
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-11 στις 18:31.
    • Θέλω να καθαρίσω το τρίχωμα της γατούλας μου - Από Μπουμπού (EΦΗ)
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-12-10 στις 22:20.
    • Λαμπερό τρίχωμα - Από Niki
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-07 στις 12:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους