Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 100,758 εγγεγραμμένα μέλη και 711,707 μηνύματα σε 22,287 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 220 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια, το γατάκι μου αδυνατίζει!

Folecat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Folecat
Ο Folecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 8 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Folecat I love cats! έγραψε στις 12:46, 24-08-14:

Γεια σας, καλώς σας βρήκα!

Ειμαι νέος στο φόρουμ σας και εκανα έγγραφη για το συγκεκριμένο θέμα.
Εχω ενα γατακι που γεννήθηκε στις 11 Ιουλίου σε ενα σπίτι φίλων και αποφάσισα να το αφήσω με την μαμά του για τους πρώτους 3 μήνες για να πάρει ολα αυτα που χρειάζεται (αντισώματα, βιταμίνες κλπ).
Μια μερα πήγα να το δω και να το πασπατεψω ( ) και απο τρυφερή χνουδομπαλα μετατράπηκε σε αδύνατο γατακι.
Δεν ξερω τι έγινε γιατι μένω μακριά του, υπάρχει περίπτωση να σταμάτησε η μανα του να κανει γαλα?
Ασε που αν περάσει άλλη γατα/γάτος προσπαθεί να βυζάξει...!!!!
Η κατάστασή του ειναι σταθερή...
Hepl me!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Folecat : 24-08-14 στις 12:57.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:11, 24-08-14:

Οι φίλοι σου δεν παρατηρούν τι συμβαίνει με το γατάκι και την μαμά του;
Νομίζω πως είναι καλύτερα να κάνεις μια επίσκεψη σε έναν κτηνίατρο μαζί με το γατάκι για να το δει και να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει και τελικά ίσως θα ήταν καλύτερα να το πάρεις εσύ και να το ταίζεις στα σίγουρα.
΄Απειρα γατιά έχουν μεγαλώσει αντί με την μαμά τους με ανθρώπους που τα ταίζουν με μπιμπερώ και μεγάλωσαν μια χαρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

Ο Folecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 8 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Folecat I love cats! έγραψε στις 13:23, 24-08-14:

Μάλλον οχι
Εχουν ταβέρνα και δεν ασχολούνται πολυ...
Κτηνίατρο???? χαχαχα μακάρι να μπορούσα να το παω! Δεν υπάρχει στο νησί κτηνίατρος δυστυχώς!
Τι να κανω? αμα το παρω μπορει να ...πεθάνει?
Ειναι μόλις ενός μήνα και 13 ημερών...
Και κάτι αλλο! Νομίζω οτι ειναι μικρό για αυτή την ηλικία σαν να εχει "γαρίσει" που λεμε στο νησί
Αμα δεν το παρω έγκαιρα η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη?
Αν το παρω και το φροντίζω θα "ξεγαρίσει" ? ή θα μείνει μινιόν για πάντα και θα μου βγάζει προβλήματα ?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 14:41, 24-08-14:

Από διάθεση πως είναι? Προσπάθησες να το ταΐσεις? Τα άλλα γατιά που γεννήθηκαν μαζί του πως είναι?
Πάντως τον δικό μου σε τέτοια ηλικία τον βρήκα και ο γιατρός είχε πει πως ήταν έτοιμος για ξηρά τροφή (μουσκεμένη). Οπότε μπορείς να το πάρεις άμα θες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 16:23, 24-08-14:

Απο διάθεση απο οτι βλεπω όταν το επισκέπτομαι ειναι μια χαρά, παρόλο που δεν με ξερει έρχεται, με μυρίζει και όταν το χαϊδεύω μου σηκώνει την ουρά του!
Εγω δεν το βλεπω κάθε μερα γιατι ειναι μακριά μου...
Τα παιδιά μου λενε οτι βυζαινει απο την μανα του απλώς το γάλα νομίζω πως εχει στρέψει ή δεν το χορταίνει...
Τα αλλα? ξυνεις πληγές ήταν 3 και πέθαναν απο ενα πράγμα σαν βήχα και το μόνο που γλύτωσε ήταν το δικό μου.
Αυτο με την τροφή το σκεφτικα και εγω θα το δοκιμάσω...
Λες να πιάσει?
Λες η γατα να είχε έρθει σε οίστρο, να εγκυμονεί και να της κοπεί το γάλα?
Τι να πω δεν ξερω... Αν ισχύει αυτο με το γάλα υπάρχει περίπτωση να ειναι αδύναμο και αρρωστιάρικο
Το αγαπώ πολυ το Κατσούλι μου <3

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:31, 24-08-14:

Δοκιμασε να το ταΐσεις λιγο πατε μπουκιά μπουκιά να δεις αμα γλύφει και δοκιμασει να φαει. Συνηθως αμα βαλεις στη μάνα του να φαει θα παει και αυτο να δοκιμασει. Ή εχει ειδικό γαλα για μικρα γατακια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 16:42, 24-08-14:

Πριν κάτι μερες έβαλα λιγο φιδέ στο δάχτυλό μου και το εγλυψε! Αλλα ήταν πριν πάθει αυτο το πραμα... :o
Γάλα για γατάκια αδύνατον να βρεις εδω κατω... :/
Θα προσπαθήσω να του δίνω φαί και ας βυζαινει οπότε θελει... Εχει πάρει άραγε αυτα που χρειάζεται? αν επιβιώσει θα το αφήσω εκει να κλίσει 3μηνο
Αλλά νομίζω πως ειναι μικρό (οπως ανέφερα παραπάνω) για αυτή την ηλικία :/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Folecat : 24-08-14 στις 16:46.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:27, 24-08-14:

Γαλα για γατακια μπορεις να παραγγειλεις κι απο το διαδικτυο,υπαρχουν παρα πολλα ηλεκτρονικα καταστηματα στην Ελλαδα,που στελνουν και αντικαταβολη.Παρολα αυτα,δοκιμασε και κονσερβα μους,και κροκετες μουλιασμενες για να μπορει να τις μασησει,λογικα θα μπορεσει να τρωει,ολα μου τα γατακια μετα τις 40 μερες το πολυ ξεκινουν στερεη τροφη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 23:13, 24-08-14:

Προς το παρών θα δοκιμάσω μουλιασμένη κροκέτα μετά βλέπω για το γάλα!
Αλλα αυτή η απορία που εχει καρφωθεί στο μυαλό! Γιατι να αδυνατίσει μέσα σε 3 ημέρες?????

Τα γατάκια σου τα θαυμάζω! Μπράβο! Ειναι κουκλια και μου αρέσει πολυ η ράτσα!
Λογικά ναι! Πρεπει να το φάει!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,184 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:15, 25-08-14:

Σ'ευχαριστω πολυ.
Για διαφορους λογους μπορει να εχει αδυνατισει,να μην εχει αλλο γαλα η μαμα,να μην το αφηνει να θηλασει,να εχει παρασιτα,καποιον ιο...

Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 11:04, 25-08-14:

τίποτα

Μπορω να κανω κάτι εγω για αυτά?
Η αλήθεια ειναι οτι τις προηγούμενες μερες βρήκα 2 τσιμπούρια πανω του (!) ενα στον πρωκτό και ενα στο αιδοιο! Του τα έβγαλα φυσικά!!
Εχει και κάτι τρεχουμενα μαμουνια με κίτρινο πίσω μέρος, δεν ειναι ψύλλοι ουτε ψείρες...!
Πριν 2,5 εβδομάδες είχε τσιμπλες και τα ματια του είχαν κοκκινήσει απο τις απεκρίσεις, μετα αυτο υποχώρησε και τωρα που αδυνάτισε είχε πάλι αλλά λίγες.
Τα παιδιά μου λένε οτι φταρνιζεται συχνά και εχει μυξούλες..
Τι να κανω? δεν θελω να το χάσω!
Μήπως καλύτερα ειναι να το αφήσουν να το πάρει η μανα όπου θελει?
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:17, 25-08-14:

Το γατάκι μπορείς να το πάρεις σπίτι σου, δεν χρειάζεται άλλο την μαμά του σε τέτοιο βαθμό που να μην επιβιώσει. Παρόλα αυτά θέλει οπωσδήποτε κτηνίατρο. Το καημένο μάλλον είναι τίγκα στα παράσιτα (και έξωπαράσιτα και ενδοπαράσιτα), τα οποία μπορούν να εμποδίσουν την ανάπτυξη του. Αν μένεις μόνιμα στο νησί, αν κατάλαβα καλά, και δεν έχεις πρόσβαση σε γιατρό ρώτα το γιατρό εδώ στο νήμα "Γιατρέ, Αρρώστησε;", αλλά το μικρό σίγουρα θέλει μια αποπαρασίτωση.

Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 11:51, 25-08-14:

Πωωω
Ναι, μένω μόνιμα σε μικρό νησί και δεν υπάρχει κτηνίατρος...
Πρεπει να εχει πολλά ζουζούνια πανω του
Αν το παρω πιστεύω οτι θα τα καταφέρω...
Αλλά επειδή λόγω τουριστικής σεζόν γινεται χαμός και δεν ειμαι σπίτι ειχα πει να το αφήσω εκει μέχρι να σταματήσουν οι δουλειές και να χειμωνιάσει για να το φροντίζω... Αν το αφήσω εκει θα πεθάνει?

EDIT: Μόλις τωρα μου είπε η φίλη μου οτι είδε την μανα του γατιού μου να βυζαινει τον γιό της απο την προηγούμενη γέννα! Αυτός ο γάτος πίνει όλο το γάλα και το μικρό μου τιποτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Folecat : 25-08-14 στις 11:59.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:59, 25-08-14:

Μπορεις αποτο ηλεκτρονικο καταστημα που θα παραγγειλεις το γαλα,να παραγγειλεις και αμπουλα για εξωπαρασιτα και παστα για ενδοπαρασιτα σε καποια απο αυτα.Αν μεινει τοσο μικρο γατακι με παρασιτα,εσωτερικα κι εξωτερικα,και αυτη την κατασταση που περιγραφεις στο ανωτερο αναπνευστικο,μπορει να γινουν δυσκολα τα πραγματα.

Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 17:53, 25-08-14:

Σε ευχαριστώ...
Μήπως εσυ που εισαι εκτροφέας ξερεις μερικά να μου προτείνεις?
Γιατι εγω δεν ξερω τόσο καλα και μην παρω οτι να ναι.
Κανει όμως η αμπούλα για τα εξωτερικά απο τόσο μικρό?
Η πάστα τι ειναι?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:09, 25-08-14:

H παστα ειναι κατι σαν οδοντοκρεμα για εσωτερικη αποπαρασιτωση σε μικρα γατακια που δεν κανει να παρουν χαπι.Καποιες απο αυτες ειναι η Banminth,η Panacur...Aμπουλα μη βαζεις αφου ειναι τοσο μικρο,παρε σπρει Frontline.Ακολουθησε τις οδηγιες και για την παστα και για το σπρεϊ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 11:02, 26-08-14:

Τα βρήκα τα παραπάνω, δεν ειναι ακριβά, κατάλαβα τον τροπο εφαρμογής...
Θα προσπαθήσω να του δώσω κονσέρβα για γάτες.

Το θέμα ειναι που θα το βρω γιατι το πήρε η μανα του
Καλο η κακό αυτο πάλι?

EDIT: η φίλη μου βρήκε το γατακι! Εχει τσιμπλες και μυξες πάλι! Που οφείλονται?
Θα του δώσουμε μουλιασμενη γατοτροφή..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Folecat : 26-08-14 στις 11:27.
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 13:26, 31-08-14:

Τελικά το αγαπημένο πλασματάκι μου δεν τα κατάφερε...
Σήμερα το μεσημέρι μας άφησε για την γειτονιά των αγγέλων...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 13:49, 31-08-14:

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:31, 31-08-14:

Συγνώμη που θα το πω, αλλά ήταν επόμενο...
Τόσες μέρες λέγαμε και λέγαμε και δεν κάνατε τίποτα, είτε εσείς είτε οι άνθρωποι που υποτίθεται πρόσεχαν την γάτα και τα μωρά της. Σας είπε τόσα πράγματα άνθρωπος που γνωρίζει αρκετά καλά τα μωρά γατάκια γιατί μεγαλώνουν αρκετά κάτω από την επίβλεψή της και πάλι μόνο λόγια...
Τι να πω, κρίμα το γατάκι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 17:42, 02-09-14:

Δοκιμασαμε τα παντα!
εμενα εχουν περασει τοσες γατες απο τα χερια μου! ετυχε να εχουμε και μια απωλεια
απο τις πρωτες 10 μερες που αρχισαν τα φευγουν ενα ενα τα αδελφακια του πιστεψα οτι μαλλον θα εφευγε και αυτο...
Ετσι ειναι η φυση!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:24, 02-09-14:

Ο καθενας εχει διαφορετικες αποψεις...Αν ηταν ομως ετσι οπως τα λες οι κτηνιατροι θα ηταν εντελως αχρειαστοι αφου η φυση θα φροντιζε για ολα τα γατια που αρρωστουν να γινονται απο μονα τους καλα χωρις φαρμακα και εμβολιασμους. Δυστυχως δεν θελεις να δεχτεις το οτι δεν σημαινει πως για το γατακι αυτο ηταν γραφτο να φυγει ετσι αλλα πολυ απλα δεν ειχε ιατρικη περιθαλψη η οποια θα μπορουσε να το σωσει. Αρα και οι τοσες γατες που περασαν απο τα χερια σου δεν θα ειχαν παει ποτε σε κτηνιατρο...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 11:35, 03-09-14:

Συγνώμη αλλα μπορω να μάθω γιατι τρωω τόσο κράξιμο?
Αλλού τις σκοτώνουν για την γούνα, βάζουν φόλες γιατι έτσι τους αρέσει! εγω τι φταίω και με κατηγορείτε για το θάνατο του γατιού μου?
Ναι! Εμένα οι γάτες μου ποτέ δεν εχουν πάρει φάρμακα ή εχουν κανει εμβόλιο! Και όλες χαίρουν άκρας υγείας! (Μένουν έξω απο το σπίτι) Αυτο το γατακι δεν ήταν απο δικά μου γατιά ήταν απο φίλους που τους ζήτησα να τα κρατήσουν για να αλλάξω χρωμα και ράτσα για να αποφύγω τις αιμομυξιες...
Δηλαδή και αυτο έγκλημα ειναι?

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:16, 03-09-14:

Δεν σε κράζει κανένας και αν το πήρες έτσι, εγώ προσωπικά σου ζητάω συγνώμη αν φάνηκε έτσι.
Πάντα σέβομαι τις απόψεις των άλλων και συνεπώς σέβομαι και τις δικές σου.
Σαφώς και δεν εκμεταλεύεσαι τα ζώα όπως άλλοι για την γούνα ή το κρέας τους όπως λες κι εσύ.
' Ομως σε αυτό το θεματάκι ξεκίνησες να γράφεις ζητώντας τις απόψεις μας για το "γατάκι σου" όπως εσύ έγραψες που ήταν ακόμα στους γνωστούς σου μέχρι να απογαλακτιστεί για να έχει πάρει όσο γίνεται περισσότερα από την μαμά του.
Σου είπαμε τις απόψεις μας, σου δώσαμε συμβουλές και τελικά δεν έκανες τίποτα από αυτά. Αυτό ακριβώς είπαμε στο τέλος όταν το μικρό πέθανε. Αν είχες κάνει όσα σου είπαμε, ίσως και να ζούσε ακόμη, χωρίς αυτό να είναι απόλυτα σίγουρο. Είναι κάποια μικρά που γεννιούνται λες, μόνο και μόνο για να πεθάνουν...
Και τέλος, λες πως οι γάτες σου χαίρουν άκρας υγείας και δεν έχουν πάει ποτέ κτηνίατρο. Πόσα χρόνια ζουν οι γάτες σου;
Γιατί οι δικές μου που πηγαίνουν κτηνίατρο και εμβολιάζονται και δεν γεννούν ανεξέλεγκτα γιατί στειρώνονται και σε κάθε πρόβλημα υγείας τους τις τρέχω αμέσως στον κτηνίατρο, πολλές φορές παραμελώντας την δική μου υγεία, φθάνουν τα 19 και χρόνια και είναι μια χαρά.
Η αντίληψη που έχεις είναι παλιά και ξεπερασμένη. Θυμάμαι όταν τα δυό πρώτα μου γατιά έφτασαν τα 9 τους χρόνια, μου έλεγαν κάποιοι φίλοι και συγγενείς που είχαν στο παρελθόν γάτες αλλά όπως εσύ, χωρίς δηλαδή κτηνιατρική φροντίδα, πως γέρασαν και όπου νάναι να περιμένω να τα χάσω. ΄Ομως έζησαν άλλα 10 χρόνια σχεδόν και δεν έδειξαν σημάδια γήρατος παρά μετά τα 16-17 τους χρόνια.
΄Οσο για αυτό που λες στο τέλος, πως δηλαδή ήθελες το γατάκι για να αλλάξεις χρώμα και ράτσα, μου δείχνει πως αφήνεις τα γατιά σου να γεννούν και μάλιστα σου αρέσει κιόλας αυτό. Εγώ προσωπικά αυτό το θεωρώ έγκλημα. Και μεγάλο μάλιστα την στιγμή που υπάρχουν τόσα αδέσποτα που υποφέρουν στους δρόμους, να αφήνεις γάτες να γεννούν χωρίς να είσαι πιστοποιημένος εκτροφέας που καλύπτει κάποια κενά σε λάτρεις κάποιας ράτσας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 03-09-14 στις 12:20.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:58, 03-09-14:

Συμφωνω. Δεν σε κραζει κανεις απλα απο τη στιγμη που εσυ μπηκες και ζητουσες συμβουλές θα επρεπε να εισαι και σε θεση να δέχεσαι τις αποψεις των άλλων ακομα και αν εσυ δεν συμφωνεις με αυτες. Επισης το οτι καποιοι μπορει να ειναι χειρότεροι απο μας επειδη δεν αγαπάνε τα ζωα και τα σκοτώνουν δεν σημαινει απαραιτητα πως εμεις ειμαστε οι καλύτεροι. Υποχρεωμένος δεν ειναι κανεις να φροντίζει γατια, αντίθετα ο καθενας που το κανει ειναι γιατι τα αγαπά. Ισως απλα να ταιζεις τα αδεσποτα της γειτονιάς σου αλλα και αυτα χωρις ιατρική περίθαλψη δεν μπορουν να ζήσουν χρονια..και δεν ειναι τυχαίο το ποσα αδεσποτα υποφέρουν ή τα πατάνε αυτοκινητα. Δεν νομίζει να εχει δει κανεις μας και πολλα αδεσποτα που ειναι μεγάλης ηλικιας. Συγνώμη και απο μενα αν σε ενόχλησαν αυτα που ειπα αλλα θεωρω οτι ο καθενας μας που μπαινει εδω πρεπει να ειναι διατεθειμένος να δέχεται τις αποψεις των άλλων ακομα και αν αυτες πληγώνουν ή ενοχλουν

Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 14:15, 04-09-14:

Εγω απο την αρχή θεώρησα καλο να παρω μερικές συμβουλές για να εχω ενα υγιή και ΟΙΚΟΣΙΤΟ γατακι...
Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας και την μεγαλοκαρδία που δειχνετε για τα ζωάκια <3
Φυσικά και σέβομαι τις αποψεις σας απλώς νομίζω οτι ειναι λιγο παρατραβηγμενο να συζητάμε πανω σε αυτο το θέμα , το γατακι πέθανε όσο και να φλυαριζουμε και να κοκορευόμαστε δεν γυρνάει πίσω...
Το πάθημα μου έγινε μάθημα...
Και πως έχετε τόση σιγουριά οτι δεν εκανα τιποτα απο αυτα? οτι μου είπατε το εκανα! Τελικά τις 2 τελευταίες μερες φώναζε συνέχεια και δεν έπινε γάλα απο την μαμά του και εκεινη να στέκεται απο πανω του και να το κοιτάει βουρκωμενη..
Οι γάτες μου γενανε κάθε 1 χρόνο γύρω στο Μάρτη με Απρίλη και κάνουν το πολυ 3-4 γατακια... Ζουν μέχρι 7-13 χρόνια!
Κάθε αιώνιος αποχωρισμος ειναι πολυ σκληρός για μένα...
Εδω στο νησί ολα τα σπίτια εχουν έστω και μια γατα αλλά εδω κυκλοφορούν ελεύθερα χωρίς τον φόβο των αυτοκινήτων ή των δηλητηριάσεων!
Μπορει να μην ζουν και 20 χρονια αλλα ζουν αρκετά μπορει να μην ειναι εμβολιασμένες αλλα δείχνουν υγιείς μπορει να μην μένουν μεσα στο σπίτι αλλα δεν ειναι αδέσποτες εχουν σπίτι και "γονείς" που τους παρέχουν φαί και νερο και φυσικά χάδια και παιχνίδια !
Προσωπικά αγαπώ παρα πολυ τα υπέροχα αθώα πλασματάκια και προσπαθώ να τα κανω χαρούμενα και να περνάμε καλα μαζί
Δεν μου αρέσει να γεννάνε ανεξέλεγκτα γιατι το ζώο εξαντληται και κουράζεται, η φύση σε αυτό τον τομέα εχει προνοήσει και δίνει οίστρο κάθε χρόνο.. Κάθε τέλη Ιανουαρίου αρχή Φεβρουαρίου γίνετε χαμός απο φωνές και ζευγάρια διάσπαρτα απο δω και απο κει να αφήνουν απογόνους, όλο τον Μάρτη επικρατεί ησυχία μέχρι που οι κοιλιές ξεφουσκονουν και αρχές Απρίλη έρχονται οι διαδοχοι...
Δεν χειαζεται να δίνετε συγγνώμες απλώς υπάρχουν διάφορες γνώμες ανα τόπο που μας φενονται παράξενες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Folecat : 04-09-14 στις 14:18.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:10, 04-09-14:

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κτηνίατρος στο νησί σου ό,τι και να λέμε δεν έχει νόημα...Το πρόβλημα ξεκινάει από κει. Φαντάζομαι ότι αν υπήρχε κι εσύ θα φρόντιζες οι γάτες σου να κάνουν τα απαραίτητα εμβόλια, να στειρωθούν κλπ. Αν όμως έχεις 8 γάτες εκ των οποίων οι τέσσερις τουλάχιστον είναι θηλυκές και γεννάει η κάθε μία 3-4 γατιά το χρόνο, θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον δυστυχώς...και φυσικά δεν είναι δυνατόν να επιβιώσουν όλα αυτά τα γατάκια, εκ των πραγμάτων ο μέσος όρος ζωής τους θα μειωθεί πολύ....Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί ένας κτηνίατρος να έρθει στο νησί σας ή έστω κάπου εκεί κοντά που να φτάνεται εύκολα

Παράθεση

Folecat

Νεοφερμένος

O Folecat I love cats! έγραψε στις 15:30, 04-09-14:

Αυτο ακριβώς! Βέβαια θα φρόντιζα για εμβόλια για να ειμαι σίγουρος!
(Λύσσα,AIDS,λευχαιμία κλπ κλπ)
Μου φενεται πολυ δύσκολο να έρθει κτηνίατρος εδω...
Εχω 2 γάτες θηλυκές περσινής γέννας που μόνο μια διέσωσε τα γατιά της (4, 3 θηλ 1 αρσε) η άλλη είχε 3 αγνώστου φύλλου που τα γέννησε έξω απο το σπίτι και μάλλον της τα έπνιξαν οι αρσενικοι
Οπότε εχω 5 θηλυκά και 2 αρσενικά και το γατακι που έφυγε και έγινε τόσος ντορος...
Και εγω αυτο ελπίζω γιατι ειναι άδικο να γεννιούνται τόσα μικρα και να πεθένουν σε λιγο καιρο απο διαφορα αιτία!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βοήθεια για νεογέννητο γατάκι - Από Desdemona
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-15 στις 20:23.
    • Βοήθεια!! Μωρό γατάκι - Από bulukitsa
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-10-12 στις 14:35.
    • Βοήθεια με γατάκι σακούλας - Από Crazy_Scientist
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-12 στις 17:53.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους