Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 100,858 εγγεγραμμένα μέλη και 711,707 μηνύματα σε 22,287 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λουράκι/Κουδουνάκι

Λουράκι/Κουδουνάκι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
Ναι!!!!
33
51,56%
Όχι!!!
14
21,88%
Και ναι .. και όχι..
17
26,56%

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 21:50, 04-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από μελινάκι
και εγω του φοραω παντα λουρακι απο πολυ μικρο μαλιστα προσφατα του φορεσα ενα καινουργιο χειροποιητο απο μενα και δεν εδειξε να τον ενοχλει καθολου.
αυτο που του τη δεινει ειναι τα κουδουνακια δεν τα ''παει'' καθολου!!!!
Κουδουνάκι του είχαμε κρεμάσει μόνο τότε που ήταν σε έξαρση η νόσος των πουλερικών. Επειδή ζει στον κήπο μας και φοβόμασταν να μήν κυνηγήσει κανένα πουλί με την νόσο των πουλερικών. Μόλις λοιπόν πήγαινε να επιτεθεί σε πουλί χτυπούσε το κουδουνάκι και γίνονταν καπνός το πουλί!! Τζίφος για τον Έντυ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:13, 04-05-07:

Ναι, Σάρα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έτσι τα γατιά γίνονται πιο πονηρά και μαθαίνουν να περπατούν χωρίς να κάνουν θόρυβο και να τρομάζουν τα πουλιά! Αν και τώρα απ' ό,τι καταλαβαίνω, του το έχετε βγάλει.

Στα του οίκου μας, ένας φίλος είχε πάρει δώρο στο Φένστερ ένα λουράκι-γατομπαντάνα με ψαροκόκαλα για τα Χριστούγεννα. Ήταν πολύ γουστόζικο στην όψη, αλλά κακής ποιότητας λουράκι και με πολύ φασαριόζικο κουδουνάκι, που έκανε τα νεύρα και των δυο μας κρόσια. Έτσι δεν το φόρεσε ποτέ.
Η Πετουλίτα πάλι μου ήρθε με ένα τιγρέ λουράκι και κουδουνάκι, που όμως έχει πολύ απαλό και γλυκό ήχο. Και αφού το έχει συνηθίσει και της αρέσει και μου αρέσει και μένα... it stays.
Γι' αυτό ψηφίζω και ναι και όχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:23, 04-05-07:

εχεχεχε ε ναι χαρη σ αυτο το λουρακι που το διαλεξα συμφωνα με τα χρωματα της πολλοι την περνανε για γατα καποιας ρατσας...της δινε τουπε . Ο φενστερ πως ειναι? εχεις καμμια φωτο του? τι χρωμα ειναι?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,158 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:50, 04-05-07:

Δυστυχώς δεν έχω μηχανή ούτε τίποτα τέτοιο να τον βγάλω φωτογραφία. Είναι πάντως τιγρέ γκρι-καφέ, μάλλον με έμφαση στο γκρι, περίπου αυτό που λέμε mackerel tabby, εξ' ου και το παρατσούκλι του - σκουμπρί.

Μοιάζει πολύ με την Τσίκυ της Μάριελ (αν θυμάμαι καλά), ιδίως σ' αυτή τη φώτο που η Τσίκυ κοιμάται, είναι ολόιδια.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 18:30, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ναι, Σάρα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έτσι τα γατιά γίνονται πιο πονηρά και μαθαίνουν να περπατούν χωρίς να κάνουν θόρυβο και να τρομάζουν τα πουλιά! Αν και τώρα απ' ό,τι καταλαβαίνω, του το έχετε βγάλει.

Στα του οίκου μας, ένας φίλος είχε πάρει δώρο στο Φένστερ ένα λουράκι-γατομπαντάνα με ψαροκόκαλα για τα Χριστούγεννα. Ήταν πολύ γουστόζικο στην όψη, αλλά κακής ποιότητας λουράκι και με πολύ φασαριόζικο κουδουνάκι, που έκανε τα νεύρα και των δυο μας κρόσια. Έτσι δεν το φόρεσε ποτέ.
Η Πετουλίτα πάλι μου ήρθε με ένα τιγρέ λουράκι και κουδουνάκι, που όμως έχει πολύ απαλό και γλυκό ήχο. Και αφού το έχει συνηθίσει και της αρέσει και μου αρέσει και μένα... it stays.
Γι' αυτό ψηφίζω και ναι και όχι.
Ναι τώρα δεν το φοράει. Είχε βγάλει ανακοίνωση ο δήμος μας να βάλουμε στα ζώα κουδούνι για την προστασία από την εξέπλωση της νόσου. Του το βγάλαμε για τι τον εκνεύριζε.
ΥΓ. Σορρυ καταλάθος συνδέθηκα με το όνομα της κόρης μου η Σαρρα είμαι!!

Παράθεση

HBH

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HBH
H HBH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H HBH έγραψε στις 02:25, 06-05-07:

Η δικιά μου (που τώρα είναι μαμά για δεύτερη φορά) έκανε κάτι απίστευτο! Της φόραγα λουράκι με κουδουνάκι από μικρή και πριν λίγο καιρό της το έβγαλα και δεν της το είχα βάλει για κάποιες μέρες... και κάποια στιγμή τη βλέπω με το λουράκι στο στόμα! Το άφησε στα πόδια μου και μου νιαούρισε... σα να μου έλεγε κάτι ξέχασες... κάτι μου λείπει... Μου φάνηκε πολύ ασυνήθιστο γιατί νόμιζα πως ο ήχος από τα κουδουνάκια εκνευρίζει τις γάτες και αισθανόμουν άσχημα που της επέβαλα να το φοράει απλά για να ακούω εγώ που βρίσκεται ανα πάσα στιγμή! Μάλλον έκανα λάθος. Ίσως τελικά της αρέσει... Τι να πω!?

Παράθεση

Uniqov

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Uniqov
Ο Uniqov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Uniqov έγραψε στις 00:13, 18-09-10:

γεια! ειμαι φρεσκος μπαμπας κι εχω μια ερωτηση:

εφοσον μια γατα ζει μονο μεσα στο σπιτι, εχει τσιπακι και ειναι αποπαρασιτωμενη πληρως, το κολαρο ειναι περιττο, σωστα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:04, 18-09-10:

αν ειναι αδυνατο να το σκασει, τοτε ειναι περιττο Εγω στον δικο μου δεν του το φοραω (του χαλαει και το τριχωμα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Uniqov

Νεοφερμένος

Ο Uniqov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Uniqov έγραψε στις 02:50, 19-09-10:

αυτο ηξερα κι εγω αλλα ο φιλος μου επεμενε οτι χρειαζεται ετσι κι αλλιως. την επομενη φορα θα του βαλω στοιχημα.
ευχαριστω.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,999 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:25, 19-09-10:

Συμφωνώ με την Ηρώ: είναι περιττό μόνο αν είναι εντελώς απίθανο να χαθεί η γάτα. Επειδή όμως δεν βλέπω πώς μπορεί να αποκλειστεί εντελώς αυτή η πιθανότητα, εγώ στα δικά μου φοράω κολάρο με ταυτότητα.
Το τσιπάκι σίγουρα είναι πολύ καλή μέθοδος ταυτοποίησης, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται με γυμνό μάτι, όπως μια ταυτότητα με τα στοιχεία σου επάνω. Έτσι, αν κάποιος δει τη γατούλα στο δρόμο, δεν μπορεί να καταλάβει ότι είναι από σπίτι. Επιπλέον, επειδή το τσιπάκι δεν είναι υποχρεωτικό για τις γάτες, ελάχιστοι κτηνίατροι σκανάρουν τις γατούλες που τους πηγαίνουν για να δουν αν έχουν τσιπ. Ενώ δηλαδή είναι πολύ καλό στη θεωρία, το τσιπ στην πράξη είναι μάλλον άχρηστο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Uniqov

Νεοφερμένος

O Uniqov έγραψε στις 14:39, 19-09-10:

τουλαχιστον η δικη μου δεν μπορει να φυγει απο πουθενα. ασε που δοκιμασα να της βαλω ενα κολαρο για να δω πως θα το παρει και δεν το ανεχτηκε καθολου. λυσσαξε!
αφου δεν ειναι απαραιτητο θα την αφησω ετσι να μη χαλασει και το τριχωμα της που λεει και η sakura.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,989 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 20:54, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Uniqov
τουλαχιστον η δικη μου δεν μπορει να φυγει απο πουθενα. ασε που δοκιμασα να της βαλω ενα κολαρο για να δω πως θα το παρει και δεν το ανεχτηκε καθολου. λυσσαξε!
αφου δεν ειναι απαραιτητο θα την αφησω ετσι να μη χαλασει και το τριχωμα της που λεει και η sakura.
Πίστευα κι εγώ, πως είναι αδύνατο να φύγει η γάτα μου. Κι όμως, για μια στιγμή ξεγλίστησε μέσα από τα πόδια μας , έτρεξα πίσω της, αλλά, αυτή χώθηκε στο από κάτω μας διαμέρισμα (άγνωστο πώς), έμεινε εκεί 24 ώρες, κι εμείς να την ψάχνουμε έντός εκτός και επί τα αυτά , και καθώς δεν φορούσε κολλάρο με τα στοιχεία της, είμασταν σε απελπισία. Ακόμη δεν φοράει, αλλά, τώρα πια είναι μεγάλη και "σοβαρή". Επίσης, τον γάτο της αδελφής μου, τον έκλεψαν με τη γατοφόρο του , που πέρασαν για τσάντα, μέσα από το αυτοκίνητό της. Είχαμε μια ελπίδα ότι θα μας ειδοποιήσει κάποιος λόγω της ταυτότητας που φορούσε. Τελικά τον βρήκανε, αλλά, όχι λόγω ταυτότητας. Ως προς το τσιπάκι συμφωνώ, ότι δεν σου δίνει ασφάλεια, αλλά, ούτε και η ταυτότητα μπορώ να πω, γιατί συνήθως, οι γάτες αν χαθούν είναι πολύ φοβισμένες και δεν κάθονται να τις πιάσει ξένος, πλην, ποτέ δεν ξέρεις.......Συμβουλή: Προσοχή, μην ξεγλιστρήσει το γατί από πουθενά, διότι τότε, είτε με τσιπάκι είτε χωρίς τσιπάκι, είτε με ταυτότητα είτε χωρίς, τα πράγματα είναι πολύ πολύ δύσκολα!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ.ΣΚ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΙΡΗΝΗ.ΣΚ
H ΕΙΡΗΝΗ.ΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ΕΙΡΗΝΗ.ΣΚ έγραψε στις 21:41, 21-10-10:

Καλησπέρα νέε πατέρα!Καλύτερα να μην του βάλεις κολάρο!Εκτός ότι μπορεί να αισθάνεται άβολα υπάρχει περίπτωση να επιχειρήσει να το βγάλει και να πνιγει!Τον γατούλη μου τον πρόλαβα 2 φόρες και ευτυχώς που ήμουν σπίτι!Γνώμη μου αν δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει από πουθενά!Να σου ζήσει!

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 16:55, 23-05-11:

Δοκιμασα να βάλω στην ψιψίνα μου κολάρο αλλα όταν της το έβαλα παρ'ολο που δεν ήταν σφιχτό αλλα ούτε και πολύ φαρδυ για να μην μπλέκεται άρχισε να κουναει τν λαιμό της περίεργα προσπαθώντας να το βγάλει της το έβγαλα αμέσως...Μπορώ να τη κάνω να το συνηθίσει κάπως?
(Τα κολάρα της δεν έχουν κουδουνάκι η κάτι τέτοιο για να την ενοχλεί ο ήχος)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 23:23, 06-07-11:

πρόκειται να ταξιδέψω με πλοίο για το νησί μου και στο πλοίο σίγουρα θα έχει κι άλλα ζώα
στο νησί δε θα τις αφήνω να βγαίνουν έξω
παρ όλα αυτά για πρόληψη, τους έβαλα αμπούλες (από αυτές που κάνουν και για ψείρες/τσιμπούρια κλπ)
και για πρώτη φορά τους φόρεσα το αντιπαρασιτικό κολλάρο
ελπίζω να το ανεχτούν, τουλ όσο θα ταξιδέψουμε.....
όταν βολευτούμε εκεί θα τους το βγάλω και θα το φορεσουν ξανά στο ταξίδι της επιστροφής-ελπίζω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γαλή
H Γαλή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Γαλή έγραψε στις 09:20, 13-01-12:

Γεια σας!
Η γάτα μου, 9 μηνών σήμερα, όταν προσπάθησα αρχικά να της βάλω λουράκι, με σκοπό να έχει πάνω το όνομά της και τα στοιχεία μου σε περίπτωση που χαθεί κλπ, αν και αρχικά ενοχλήθηκε, τη δεύτερη μέρα ήταν μια χαρά. Όμως, πρόσεξα ότι την ενοχλούσε όταν έγλειφε τον λαιμό της και κάποια μέρα καθώς ξυνόταν, πέρασε το ποδαράκι της μέσα από το λουρί! Ήμουν σπίτι και της είδα αμέσως και έτσι την ...απεγκλώβησα! Επίσης, κάποια άλλη φορά, παραλίγο να πιαστεί με το λουρί σε ένα έπιπλο καθώς τριβόταν εκεί, έχετε αντιμετωπίσει κι εσείς τέτοιο πρόβλημα; Ξέχασα να πω ότι το λουρί πιστεύω ότι ήταν σωστά τοποθετημένο, δηλαδή όχι πολύ σφιχτά, χώραγαν τα δυο μου δάχτυλα ανάμεσα σε αυτό και τον λαιμό της, είναι η σωστή απόσταση αυτή από το λαιμό της γάτας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:33, 13-01-12:

Θα'θελα κι εγώ να επεκτείνω την ερώτηση: αν μιλάμε για γάτα που μένει μόνο μέσα, και έχει τσιπάκι, πειράζει αν δεν έχει περιλαίμιο;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 09:56, 13-01-12:

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά πρώτον το τσιπάκι δεν φαίνεται, ας υποθέσουμε ότι φεύγει η γάτα, τη βρίσκει κάποιος, ρίχνει μια ματιά στο λαιμό, βλέπει ότι δεν έχει λουρί, λέει οκ, είναι αδέσποτο, δεν ασχολούμαι, ενώ αν υπάρχει λουρί, αυτόματα ο καθένας υποθέτει ότι υπάρχει κάποιος που στεναχωριέται επειδή η γατούλα είναι μόνη της στο δρόμο και μπορεί και να μπει στον κόπο να την πλησιάσει να το κοιτάξει και να ειδοποιήσει, ενώ για να φτάσει μέχρι κτηνίατρο πρέπει να είναι εξαιρετική περίπτωση ανθρώπου.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 13:03, 13-01-12:

Γενικά ένα λουρί που να αναφερει τα στοιχεία της επιβάλετται, μια φορά θα συμβεί το κακό και θα είναι μοιραίο.
Το τελευταίο χρόνο η σήμανση στις γατες είναι υποχρεωτική, αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο το γνωρίζουν αυτό οι διοκτήτες γατών,
φρονώ πως σε λίγα χρόνια αν κάποιος βρίσκει μια γατα θα τη πηγαίνει στο κτηνιατρο σύμφωνα εμ αυτό το μέτρο, αλλά πρεπει να περιμένουμε να "πιάσει το μέτρο" μπορει στην Ελλάδα να επρασει μια 5ετια, μέχρι τότε λουράκι με πλακέτα στοιχείων και όχι κουδουνάκι.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:09, 13-01-12:

Γιατι δεν του αγοραζεις λουρι ασφαλειας? Αν πιαστει καπου απελευθερωνει το ζωο.Εγω αυτο του εχω αν και κανονικα θα επρεπε να του το βγαλω αφου ζει μονιμα μεσα στο σπιτι. Και εγω γιαυτο το λογο του το φοραω,μην ανοιξει καμια πορτα και πεταχτει εξω,αν δεν πιαστει το λουρι καπου (δεν το χει παθει 5 μηνες που το φοραει),να υπαρχουν πανω τα στοιχεια

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 20:32, 13-01-12:

Λουράκι ασφαλείας είναι αυτό που έχει ένα λαστιχένιο κομμάτι πάνω του? Γιατί αυτό φορούσε όταν πέρασε το πόδι της από μέσα..

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:05, 13-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γαλή
Λουράκι ασφαλείας είναι αυτό που έχει ένα λαστιχένιο κομμάτι πάνω του? Γιατί αυτό φορούσε όταν πέρασε το πόδι της από μέσα..
Οχι αυτο ειναι το κλασικο λουρακι. Το αλλο που σου λεω εχει κουμπωμα ασφαλειας που σε περιπτωση που πιαστει καπου απελευθερωνει τον λαιμο του ζωου. Σε πετ σοπ παντως δεν το εβρισκα και παρηγγειλα ενα της trixie μεσω νετ.
Να δες το λινκ https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...D3%D4%C9%CA%CF

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:08, 13-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γαλή
Επισης δωσε χρονο στο γατακι σου να το συνηθισει.Αρχικα να του το φορας μονο οταν εισαι και εσυ μαζι του.Οταν λειπεις καλο ειναι να του το βγαζεις στην αρχη ακομα και αν το λουρι ειναι ασφαλειας.Και ο δικος μου ετσι εκανε μεχρι να το μαθει.Τωρα δεν εχει κανενα προβλημα

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,974 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:11, 13-01-12:

Λουράκι ασφαλείας είναι αυτό που ανοίγει μόνο του αν σκαλώσει κάπου, ή αν προσπαθήσει η γάτα να το βγάλει και σκαλώσει το πόδι της στο κολλάρο.

Παράθεση

Γαλή

Νεοφερμένος

H Γαλή έγραψε στις 21:27, 13-01-12:

Thanks για την πληροφορία μαύρε γάτε! Victoria το καταλαβαίνω ότι η ερώτηση ακούστηκε ολίγον χαζή άλλα thanks για τη διευκρίνηση!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:33, 13-01-12:

χαχα! Βασικά υπάρχει και ένας άλλος τύπος κολλάρου. Είναι όλο το κολλάρο ελαστικό και βγαίνει πολύ εύκολα αν σκαλώσει κάπου η γάτα.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 22:50, 29-05-13:

Αντιψυλλικό/αντιπαραστιτικό λουράκι ή όχι;
Διάβασα πολλές δημοσιεύσεις και σε άλλα φόρα, που το απαγόρευαν σχεδόν "για λόγους υγείας" ...
Ξέρετε κάτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

enhxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη enhxos
Ο enhxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O enhxos έγραψε στις 00:35, 16-05-14:

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω για το κουδουνάκι που βάζουν στις γατούλες, σε τι χρησιμεύει; είναι απλά διακοσμητικό; Δοκίμασα να βάλω στον γατούλι μου ένα τέτοιο λουράκι αλλά κόντεψε να με γδάρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 08:53, 16-05-14:

Καλημέρα, να σου πω την αλήθεια κι εγώ δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητα του κουδουνιού..Απ΄όσο γνωρίζω πάντως είναι κυρίως για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται ο γάτος μέσα στο σπίτι (από τον ήχο που κάνει). Δεν είμαι υπέρ γενικά και μου φαίνεται λογικό που ο γατούλης σου έγινε..ρόμποκοπ..! Φαντάζομαι ότι από κάποια στιγμή και μετά το συνηθίζουν βέβαια, αλλά και πάλι δε θα το επέλεγα. Ένα απλό λουράκι είναι αρκετό!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:30, 16-05-14:

Απ' όσο έχω καταλάβει, εδώ (Αγγλία) το χρησιμοποιούν γιατί οι γάτες τους είναι αρκετές ώρες στον κήπο (τα περισσότερα σπίτια έχουν κήπο) και τους βάζουν τα κουδουνάκια γιατί αλλιώς θα εξολοθρεύσουν όλα τα πουλάκια που κυκλοφορούν.

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Δύο Γατούλες έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 20:31, 15-07-14:

Εμείς της φοράγαμε πιο παλιά για κανα χρόνο (δεν κυκλοφορούσε η γάτα μέσα έξω, μόνο μέσα στο σπίτι).
Εγώ ψήφισα και ναι και όχι γιατί η γάτα αν κάνει βόλτες έξω της είναι απαραίτητο πιστεύω για να μην της χάσουμε (αν γράψουμε πάνω σε αυτο-βαλουμε ενα χαρτακι με τηλεφωνο επικοινωνιας) αν και βρίσκουν τα λυμέρια τους, τέλος πάντων, αλλα και όχι αν η γατούλα σας δεν κυκλοφορεί έξω...
Την γατούλα φυσικά θα την ενοχλεί έστω και λίγο, για φανταστείτε να σας ο βάζανε εσάς στο λαιμό και να κουδούνιζε όλη την ώρα και να μην μπορούσατε να το βγάλετε!...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:53, 15-07-14:

Κατανοώ οτι οι πιο πολλοι που βάζουν το λουράκι με το κουδούνι το κανουν για να μπορουν να εντοπίσουν τη γατα τους σε περιπτωση που χαθεί..παρόλα αυτα αν ημουν γατα θα με ενοχλούσε πολυ να ακουω συνεχως στα αυτιά μου ενα κουδούνι. Ειτε το ηθελα ειτε οχι δεν θα μπορούσα να το βγάλω οποτε αναγκαστικά θα το συνήθιζα αλλα δεν θα μου αρεσε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους