Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 142,008 εγγεγραμμένα μέλη και 714,418 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 654 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επείγον! Αδέσποτο μωράκι! Τι κάνουμε;

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:59, 23-10-12:

(δεν ξέρω αν άνοιξα στο σωστό section το θέμα)

Λοιπόν. Στην Κίμωνος Βόγα στη Θεσσαλονίκη (περιοχή Μαρτίου) είδα πριν λίγο μωρό γατάκι, υπολογίζω με το ζόρι να είναι ενός μήνα, το οποίο έκλαιγε στο πεζοδρόμιο. Το πλησίασα, φοβήθηκε και κρύφτηκε κάτω από αυτοκίνητο αλλά δε φαινόταν να με φοβάται τρομερά, έβλεπα το κεφαλάκι του και άκουγα τα κλαψουρίσματά του. Έτρεξα να του φέρω τροφή αλλά όταν ήρθα δεν το βρήκα. Ίσως κρύφτηκε κάπου παραδίπλα, αλλά επειδή είναι σκοτάδι δε βλέπω πολύ καλά, είναι και πολύ μικρούλι αυτό, είναι και ανθρακί χρώμα και κάνει παραλλαγή.

Πιστεύω ότι θα το ξαναβρω όμως, γιατί η γειτονιά είναι ήσυχη, οπότε δε νομίζω να τρομάξει πολύ και να φύγει, επίσης πολύς κόσμος εδώ τριγύρω ρίχνει φαγητό στα αδέσποτα, είναι και μωρό αυτό, πού να πάει μακριά, θα το ξαναβρω.

Ερώτηση λοιπόν. Εγώ να το φιλοξενήσω/υιοθετήσω δεν παίζει με τίποτα τόσο από οικονομικής όσο και από πρακτικής πλευράς, δυστυχώς. Αν λοιπόν το ξαναβρω, τι κάνω; Το τσιμπάω και πάω κτηνίατρο; Υπάρχει περίπτωση να ξέρετε κάποιον κτηνίατρο που θα το φροντίσει δωρεάν; Επίσης, μπορώ να το πάω σε κάποια φιλοζωική να το φιλοξενήσει; Ή να το φιλοξενήσει προσωρινά κάποιος κτηνίατρος μέχρι να βρει σπιτάκι;

Ήταν πολύ όμορφο το άτιμο. Θα ξαναβγω το πρωί σίγουρα να ξαναψάξω ή αργότερα με φακό.

Γενικά πληζ βοηθήστε, δεν ξέρω τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

edit: εννοείται ότι αν το παραλάβει κάποια ομάδα εθελοντών όπως πχ η γατοομάδα θεσσαλονίκης, θα κάνουμε κάποια χρηματική δωρεά για να βοηθήσουμε το έργο τους, δε θα παρατήσουμε εκεί το γατί και τελείωσε, απλά στην παρούσα φάση, ως άνεργη μεταπτυχιακή φοιτήτρια και ήδη έχοντας μια γατούλα σε ένα μικρό σπίτι δεν έχω δυνατότητα να φροντίζω δεύτερη γάτα ούτε από άποψη χρόνου ούτε από άποψη χρημάτων, δυστυχώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γεννητούρια.. Τι κάνουμε; - Από Hlianna
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-11 στις 07:27.
    • Επείγον - Βρέθηκε μωράκι - Από tetu
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-10 στις 10:26.
    • Τι κάνουμε τώρα; - Από Hello_Kitty
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-01-10 στις 13:38.
    • Τι κάνουμε; - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-06 στις 15:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους