Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,425 εγγεγραμμένα μέλη και 719,336 μηνύματα σε 22,801 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 426 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Διακοπές: Το γνωστό πρόβλημα

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:08, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ένα άλλο κόλπο για τη ζέστη είναι να βάλεις έναν μικρό ανεμιστήρα στο πάτωμα στο χαμηλό.
αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα Ρουλα μου....αλλα οταν ειμαι και εγω σπιτι...πως θα γινει μωρε οταν φευγω;; δεν εμπιστευομαι ουτε την πουπυ..αλλα κυριως φοβαμαι για βραχηκυκλωματα και ηλεκτροπληξιες...αφου να φανταστεις κατεβαζω ολους τους διακοπτες εκτος ψυγειου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:22, 10-04-10:

Δεν θυμάμαι αν το έχω εφαρμόσει ποτέ σε περιόδους που ήταν να λείψω, αλλά το καλοκαίρι αφήνω τον ανεμιστήρα αναμμένο μέρα-νύχτα, μιας και δεν έχω κλιματιστικό. Και φυσικά, δεν τα επιβλέπω συνέχεια, αφού κάποιες ώρες λείπω και άλλες κοιμάμαι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε έτυχε π.χ. να τον ρίξουν κάτω ή κάτι τέτοιο. Τώρα αν κάποιο γατί μασάει καλώδια ή εκστασιάζεται με τον ανεμιστήρα, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα.

Εναλλακτικά, θα μπορούσε κανείς να αφήσει αναμμένο το κλιματιστικό σε μια λογική θερμοκρασία (υποθέτω 2-3 βαθμούς κάτω απ' τη μέση εξωτερική θερμοκρασία).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:27, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Δεν θυμάμαι αν το έχω εφαρμόσει ποτέ σε περιόδους που ήταν να λείψω, αλλά το καλοκαίρι αφήνω τον ανεμιστήρα αναμμένο μέρα-νύχτα, μιας και δεν έχω κλιματιστικό. Και φυσικά, δεν τα επιβλέπω συνέχεια, αφού κάποιες ώρες λείπω και άλλες κοιμάμαι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε έτυχε π.χ. να τον ρίξουν κάτω ή κάτι τέτοιο. Τώρα αν κάποιο γατί μασάει καλώδια ή εκστασιάζεται με τον ανεμιστήρα, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα.

Εναλλακτικά, θα μπορούσε κανείς να αφήσει αναμμένο το κλιματιστικό σε μια λογική θερμοκρασία (υποθέτω 2-3 βαθμούς κάτω απ' τη μέση εξωτερική θερμοκρασία).
μμμ..εγω εχω κλιματιστικο στην κρεββατοκαμαρα..οποτε..ισως ειναι μια σκεψη να το αφηνω σε μια τετοια θερμοκρασια που λες....και αφηνω ανοιχτη την πορτα ουτως ή αλλως..οποτε μπορουν να πηγαινουν εκει...θα το σκεφτω αυτο...σε ευχαριστω Ρουλα μου..

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 14:33, 13-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
σιγουρα εξαρταται απο την γατα...αλλα εμεις τωρα δεν μιλαμε για γατες που μπαινοβγαινουν...αυτο οντως δεν γινεται....εγω τουλαχιστον μιλαω για γατες που μενουν αποκλειστικα και μονο ΜΕΣΑ..
Διαφωνώ.
Εμένα τα γατιά μου καθημερινά το πρώί τα αφήνω διαδοχικά που και που εξω και κανουν βόλτα . Και το απόγευμα ολα μαζι για μιαμιση ώρα στον κήπο. Και όμως οποτε θα λειψω για μεγάλο χρονικό διάστημα πάντα θα τα βάλω ολα μαζί μεσα και ποτε δεν υπηρξε κάποιο πρόβλημα. Πέρσυ και τα Χριστουγεννα ελειψα 10 μέρες και το καλοκαίρι που έλειψα πολυ (εκει βέβαια πήγε 3 φορές η αδερφή μου και τα επέβλεψε) μια χαρά ήταν ποτε δεν έγινε τίποτα και ποτέ δεν έκαναν αταξία. Το μόνο που λογικά πειράζουν ειναι η τροφή που επειδή την βρίσκουν αφυλακτη της κάνουν επιθεση.Κατα τα άλλα όλα μια χαρά.Βέβαια ίσως να παίζει ρόλο που ειναι πολλα παρέα μαζί, απο την άλλη το σπίτι μου που τα κλειδώνω ειναι πολυ μικρό και όμως κάθονται ήσυχα.

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 21:54, 13-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
Διαφωνώ.
Και όμως οποτε θα λειψω για μεγάλο χρονικό διάστημα πάντα θα τα βάλω ολα μαζί μεσα και ποτε δεν υπηρξε κάποιο πρόβλημα. Πέρσυ και τα Χριστουγεννα ελειψα 10 μέρες και το καλοκαίρι που έλειψα πολυ (εκει βέβαια πήγε 3 φορές η αδερφή μου και τα επέβλεψε) μια χαρά ήταν ποτε δεν έγινε τίποτα και ποτέ δεν έκαναν αταξία. .
και με την άμμο τί γίνεται?
10 μέρες είναι πολύ νομίζω

clouseau

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη clouseau
Ο clouseau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O clouseau έγραψε στις 06:40, 14-04-10:

και η αμμος και το φαγητο ειναι προβλημα. παλι εξαρταται απο τις συνηθειες της γατας (οσο αφορα το φαι) αλλα και ποσες γατες ειναι (οσο αφορα την αμμο). εμεις λογω του οτι καλως η κακως κανονικο φαι λογιζουν τις κονσερβες και την ξηρα τροφη την εχουν για συμπληρωμα αλλα και επειδη ειναι 3 και μια λεκανη με αμμο χρειαζεται τουλαχιστο 1 φορα την ημερα καθαρισμα, αναγκαστικα χρειαζομαστε επισκεψη απο καποιον και φροντιδα μια φορα την ημερα οταν λειπουμε

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 10:40, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
και με την άμμο τί γίνεται?
10 μέρες είναι πολύ νομίζω
Κοίτα αναλογα πόσα γατιά έχεις. Εγώ έχω 6 κάθε φορά γεμίζω δύο λεκάνες αλλα με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άμμο.
Φχαριστιουνται σκάψιμο , σκάβουν σκάβουν όποτε βρίσκουν πολυ άμμο γεωτρήσεις κάνουν
Φυσικά μην περιμένεις να μοσχοβολάει το σπίτι όπως όταν εισαι στο σπίτι.Διαφορετικά αγόρασε ρομποτ.
Μια άλλη καλή ιδέα επίσης είναι να παρεις ακρυλική που εγω την έχω δοκιμάσει και τα κάνει όλα πέτρα.

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 13:54, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από clouseau
αλλα και επειδη ειναι 3 και μια λεκανη με αμμο χρειαζεται τουλαχιστο 1 φορα την ημερα καθαρισμα, αναγκαστικα χρειαζομαστε επισκεψη απο καποιον και φροντιδα μια φορα την ημερα οταν λειπουμε
ακριβώς το ίδιο ισχύει και με μας που έχουμε τρεις γατούλες

Κοίτα αναλογα πόσα γατιά έχεις. Εγώ έχω 6 κάθε φορά γεμίζω δύο λεκάνες αλλα με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άμμο.
Φχαριστιουνται σκάψιμο , σκάβουν σκάβουν όποτε βρίσκουν πολυ άμμο γεωτρήσεις κάνουν
Φυσικά μην περιμένεις να μοσχοβολάει το σπίτι όπως όταν εισαι στο σπίτι.Διαφορετικά αγόρασε ρομποτ.
Μια άλλη καλή ιδέα επίσης είναι να παρεις ακρυλική που εγω την έχω δοκιμάσει και τα κάνει όλα πέτρα.
Μωρέ έχω δύο αμμολεκάνες τεράστιες σκεπαστές και χρησιμοποιώ την Cat's Pride που είναι απο τις top μαρκες και στερεοποιεί τα τσίσα αλλά πάλι , ξέρω εγώ, φοβ'αμαι μη μου γεμίσουν σκατούλες το σπίτι

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:35, 14-04-10:

ακριβώς το ίδιο ισχύει και με μας που έχουμε τρεις γατούλες

Μωρέ έχω δύο αμμολεκάνες τεράστιες σκεπαστές και χρησιμοποιώ την Cat's Pride που είναι απο τις top μαρκες και στερεοποιεί τα τσίσα αλλά πάλι , ξέρω εγώ, φοβ'αμαι μη μου γεμίσουν σκατούλες το σπίτι
κοίτα την μυρωδιά δυστυχως δεν γίνεται να την αποφύγεις (αλλα τι σε νοιάζει αφου θα λείπεις) αλλα δεν θα ειναι και τόσο φοβερα έντονη!!!
τι σκατούλες που ανάφερεις όμως δεν το καταλαβαίνω Εχεις περσικό ή άλλο με μακρύ τρίχωμα? Τα κοντότριχα δεν κάνουν αταξίες μονο σε μακρύτριχο εάν κολλήσει καταλάθος επάνω του κάτι.

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 14:47, 14-04-10:

όχι βρε συ απλά φοβάμαι πως αν γεμίσουν οι αμμολεκάνες μήπως αρχίσουν να ....σερβίρουν στα πατώματα
τα γατιά μου είναι τα τρία στην υπογραφή μου,όλα πρώην αδεσποτάκια, τα δύο αρκετά μακρύτριχα και το ένα κοντό τριχάκι

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:57, 14-04-10:

όχι βρε συ απλά φοβάμαι πως αν γεμίσουν οι αμμολεκάνες μήπως αρχίσουν να ....σερβίρουν στα πατώματα
τα γατιά μου είναι τα τρία στην υπογραφή μου,όλα πρώην αδεσποτάκια, τα δύο αρκετά μακρύτριχα και το ένα κοντό τριχάκι
μπα δεν νομίζω εκτος και αν μεινουν ακαθάριστες πάνω απο εβδομάδα. Αλλα πάντα στέλλνουμε καποιον και τα τσεκάρει μια φορα την εβδομάδα.
Εγω εχω ευτυχως την αδερφή μου που περνάει μια φορα την εβδομαδα. Τσεκάρει καθαρίζει τις λεκάνες και βάζει ΕΝΑ ΤΑΨΙ!!!!!!! φαγητό.Μη σου πω ότι καλα την περνάνε κάνουν και αυτά διακοπές. Ξάπλα και ενα ολόκληρο ταψί φαγητό ( το χειμώνα τρωμε με την ζυγαρια γιαυτό και το λεω)

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:12, 16-04-10:

κοίτα την μυρωδιά δυστυχως δεν γίνεται να την αποφύγεις (αλλα τι σε νοιάζει αφου θα λείπεις) αλλα δεν θα ειναι και τόσο φοβερα έντονη!!!
τι σκατούλες που ανάφερεις όμως δεν το καταλαβαίνω Εχεις περσικό ή άλλο με μακρύ τρίχωμα? Τα κοντότριχα δεν κάνουν αταξίες μονο σε μακρύτριχο εάν κολλήσει καταλάθος επάνω του κάτι.
και εκτος απο την πουπυ...που οταν λειψω,εστω και για 3 μερες,βγαζει τα κακακια της εξω και τα παιζει ποδοσφαιρο σε ολο το σπιτι!!!...το τερας..και το κανει αυτο μονο οταν φευγω..

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:18, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
και εκτος απο την πουπυ...που οταν λειψω,εστω και για 3 μερες,βγαζει τα κακακια της εξω και τα παιζει ποδοσφαιρο σε ολο το σπιτι!!!...το τερας..και το κανει αυτο μονο οταν φευγω..

καλά μιλάμε να το έβλεπα αυτό και ας πέθαινα. ΠΟλυ πλάκα!!
Μάλλον λόγο ανίας το κάνει το καημένο

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 13:40, 16-04-10:

καλά μιλάμε να το έβλεπα αυτό και ας πέθαινα. ΠΟλυ πλάκα!!
Μάλλον λόγο ανίας το κάνει το καημένο
αυτό το έκανε η Κίρκη που χάριζα ενώ είχε παιχνιδάκια για να παίξει τα σκατουλάκια την εξίταραν τι να πω....άβυσσος ή ψυχή τους

george-maya (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george-maya
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O george-maya έγραψε στις 15:13, 16-04-10:

Καλησπέρα για αρχή.Προσωπικά εχω μια μικρή γατούλα την maya η οποία τώρα φτάνει στην ηλικια του 1 ετούς και είμαστε μαζί απο οταν ήταν λιγότερο απο μήνα.Έχουμε δεθεί αρκετά απο την αρχή και για να καταλάβετε τι εννοώ : πέρσυ το καλοκαίρι και ενω η maya ηταν σχεδόν 3 μηνών την πήρα μαζί μου για διακοπές , και μάλιστα σε ελεύθερο camping.Η αλήθεια είναι πως ήμασταν παρέα 8 ατόμων και πάντα κάποιος είχε το νού του για το που είναι η maya αλλά κατά βάση όταν τη φώναζα πάντα έτρεχε δίπλα μου.Απίστευτη εμπειρία , μέχρι και μπάνιο στη θάλασσα έκανε!!!Αυτό που θέλω να πώ είναι πως το ρίσκο που πήρα να την πάρω μαζί μου στις διακοπές (γιατί δεν ήθελα να την αφήσω τόσες μέρες μόνη) μου βγήκε σε κάτι καλό που ούτε εγω το περίμενα σε τέτοιο βάθμο.Απο τότε η maya ειναι καλά και με τους ανθρώπους και με άλλα ζωάκια αφού στις διακοπές είχε γνωριμίες με άλλες γατούλες.Παιδιά υπομονή με τις γατούλες γιατί είναι περίεργα πλάσματα (άλλωστε γυναίκες είναι ) , δοκιμάστε να πάρετε την γατούλα μαζί σας σε ένα ταξίδι που θα λείψετε για κάποιες μέρεςκαι ακόμα καλύτερα αν πάτε οδικός με το δικό σας ι.χ. μην πάρετε κλουβάκι αφήστε την ελεύθερη να κάνει βόλτες στο όχημα(αυτό βέβαια είναι λίγο ρίσκο γιατί θα πρέπει να έχει μάθει τα αυτοκίνητα από μικρή για να μην κάνει εμετό).Φιλικά και ευχαριστώ για ολές τις απορείες που μου έχετε λύσει μέχρι τώρα!!!

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 16:06, 16-04-10:

Το προβλημα με τις γατες στις διακοπες ειναι οντως σημαντικο αλλα εγω σε καμμια περιπτωση δε θα συστηνα με το να ειναι ελευθερες οι γατες μεσα στο αυτοκινητο. Μπορει πολυ ευκολα να προκληθει ατυχημα. Οι δικες μου τουλαχιστον, μια φορα που ανοιξε η γατοφορος καθως πηγαιναμε στο γιατρο, αρχισαν να κυκλοφορουν μεσα στο αυτοκινητο και να χωνονται παντου, ακομα και κατω απο τα ποδια μου και δε μπορουσα να οδηγησω!

Η αληθεια ειναι παντως οτι δεν τους αρεσουν καθολου τα ταξιδια...Τον Benny οταν τον ειχα μονο του τον επαιρνα μαζι στις διακοπες και πηγαιναμε Κρητη με το καραβι. Τον αφηνα ελευθερο στην καμπινα με αμμολεκανη και φαγητο και ηταν σχετικα καλα. Παντως, τουλαχιστον ο Benny, δεν την εβρισκε καθολου με τις μετακινησεις, 3 φορες εχουμε παει κρητη μαζι και καθε φορα τρομαζε να συνηθισει στο καινουργιο περιβαλλον. Απο ενα σημειο και μετα σταματησα να τον παιρνω μαζι, αλλα απο την πολλη ταλαιπωρια του στα καραβια μαλλον, οποτε βλεπει τη γατοφορο τρεχει εντρομος και κρυβεται μην τυχον και τον βαλω μεσα... Για να παμε στο γιατρο τον κηνυγαμε 2 ατομα

Καλυτερα σπιτι και μονα τους παρα να ταλαιπωρουνται στα ταξιδια...Το μονο προβλημα ειναι η ζεστη το καλοκαιρι και ο φοβος μου μη χυσουν τα μπολακια με το νερο καταλαθος και σκασουν απ τη διψα

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 18:02, 16-04-10:

Τα πάντα ειναι σχετικά ανάλογα το ζώο. Σύχνα εχω αφήσει ζώο στο σπίτι αλλα εχει τύχει να πάρω και μαζί μου.
Εναν μικρό πιτσιρικά που είχα τον πηρα δυο καλοκαίρια στην Μυκονο και θυμάμαι ότι τρελαινόταν πάρα πολυ εκει.
Ολα ειναι ανάλογα τον χαρακτήρα του ζώου.

dimitrafish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrafish
H dimitrafish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H dimitrafish έγραψε στις 16:59, 20-04-10:

εγω εχω να ρωτησω το εξησ ειναι 2 τα γατακια μου το ενα θα γενησει πιθανοτατα τις μερες που θα λειψω οχι για πολυ για 2-3 τι θα γινει με τον αρσενικο γατο?θα πειραξει τα μικρα της κουκλιτσας μου?
επισης στο μηνα πανω θα την στειρωσω ξερετε καπου ποιο οικονομικα απο τα κτηνιατρεια?

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 09:07, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrafish
εγω εχω να ρωτησω το εξησ ειναι 2 τα γατακια μου το ενα θα γενησει πιθανοτατα τις μερες που θα λειψω οχι για πολυ για 2-3 τι θα γινει με τον αρσενικο γατο?θα πειραξει τα μικρα της κουκλιτσας μου?
επισης στο μηνα πανω θα την στειρωσω ξερετε καπου ποιο οικονομικα απο τα κτηνιατρεια?
Εαν η γάτα σου ειναι στις 30 ημέρες μπορείς να την στειρώσεις απο τώρα.
Εάν δεν γίνεται καλό θα ήταν να μην λείπεις εκεινες τις ημέρες γιατί δεν ξέρεις που θα πάει τα γατάκια.
Εάν τα εχεις κλειδωμένα μέσα και τα δύο μάλλον περισσότερο κινδυνεύει ο γάτος από την νεα μητέρα.
Γενικά το καλύτερο θα ήταν να μην απουσιάζεις.

ioannakika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioannakika
H ioannakika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ioannakika έγραψε στις 14:19, 06-05-10:

helppppppppppppppp............

Θα φύγω διακοπές το καλοκαίρι για 1 - 1.5 μήνα.
Έχω ένα γατάκι 8 μηνών που το βρήκα στο δρόμο και γενικά είναι πολύ άτακτη.
Δεν την έχω στειρώσει ακόμη γιατί είχε κάποια προβλήματα υγείας και με την κτηνίατρο αποφασίσαμε να τη στειρώσουμε το Σεπτέμβρη. Δεν έχω καθόλου χρήματα για να την αφήσω σε ξενοδοχείο ζώων και στην Αθήνα το καλοκαίρι δεν θα είναι κανένας δικός μου άνθρωπος.
Τι μπορώ να κάνω????

Δεν μπορώ να μην πάω με τη μητέρα μου το καλοκαίρι και σίγουρα δεν μπορώ να την πάρω στο χωριό με όλα αυτά τα σκυλιά που έχουμε εκεί.
Τι μπορώ να κάνω???

Αν δεν βρω κάποια λύση σύντομα θα πρέπει μάλλον να τη δώσω για υιοθεσία, κάτι που δεν θέλω καθόλου γιατί οι δυό μας περάσαμε πολύ δύσκολα μαζί και την αγαπώ πολύ.

Σας παρακαλώ εάν μπορείτε να μου προτείνεται κάτι θα με σώνατε πραγματικά.

Σας ευχαριστώ

Ιωάννα (εγώ)
Κίκα (το γατάκι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aretha : 07-05-10 στις 14:57. Αιτία: greeklish

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 14:52, 06-05-10:

Το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να την αφησεις μονη της για εναμιση μηνα! Το μονο που ισως μπορεις να κανεις ειναι να την παρεις μαζι σου και να την εχεις μονο μεσα στο σπιτι, να μην την αφηνεις να βγαινει εξω που ειναι τα σκυλια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 21:40, 06-05-10:

Δεν υπάρχει άλλη λύση απο το να την πάρεις μαζί σου στο χωριό όπως κάνουμε όλες μας. Θα την κρατήσεις μέσα στο σπίτι και θα είναι ασφαλής απο τα σκυλιά και η μαμά σου θα τη συνηθίσει σίγουρα. Νομίζω βέβαια πως το γατάκι πρέπει να στειρωθεί άμεσα γιατί πολύ φοβάμαι μη σου φύγει και καλό θα ήταν να ζητήσεις τη συμβολή των γονιών σου στο έξοδο. Το θέμα είναι πως το γατάκι θα είναι μαζί σου για τα επόμενα 15 τουλάχιστον χρονια και αυτό πρέπει να το αντιληφθείς καλά. Εφόσον το πήρες και έχεις περάσει μαζί του τόσα πολλά ΔΕΝ νοείται να σκέφτεσαι να το δώσεις επειδή έρχονται οι διακοπές!!! Αυτό δεν είναι υπεύθυνη στάση φιλοζωου ατόμου.

ΥΓ Καλό θα ήταν να μην γράφεις σε greeklish. Είναι κανόνας του φόρουμ.

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:51, 07-05-10:

Συγγενείς δεν υπάρχουν για να την φιλοξενήσουν? Αδέρφια?Κάποιος σε εναλακτική να πηγαίνει μια φορά την εβδομάδα και να την ελένγχει?
Διαφορετικά πρέπει να το παρεις μαζί σου. Μην στεναχωριέσαι και σκέφτεσαι οτι θα υπάρξει πρόβλημα.
Εγώ εχω παρει μαζί μου 3 φορές ζώο και μάλιστα στην Μυκονο . Παρόλα αυτά ολα πήγαν εντάξει και περάσαμε υπέροχα ολοι μας.
Νομίζω οτι είναι το καλύτερο
Δοκιμασέτο.

Nefoskepastos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nefoskepastos
Ο Nefoskepastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Nefoskepastos έγραψε στις 14:41, 10-11-10:

Γειά σας παιδιά!!!! λοίπον,εμένα οι γονείς μου μου έκαναν έκπληξη κλείνοντας μου εισιτήριο για να επιστρέψω σπίτι μου. Αύριο φεύγω και γυρνάω Δευτέρα απόγευμα.Πιστεύετε πως μπορώ να αφήσω τον γατούλη μου μόνο του στο σπίτι??? πλιζζζζζ πείτε μου...διαφορετικα να βρω κάποιον να το προσέχει για όσο λείπω

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:46, 10-11-10:

Καλησπερα.Καταρχην ποσο ειναι ο γατουλης;;; δεν ειναι κανενα μωρο φανταζομαι.Εγω παντα ετσι κανω..αφηνω μπολικη ξηρη τροφη,σακουλα ολοκληρη,2-3 μπωλακια με νερο...αλλα και ποτιστρα μεγαλη(γιατι τα μπωλακια μπορει να τα αναποδογυρισουν..και επισης βρωμιζει το νερο..),πεντακαθαρη αμμο..μαζεμενα ολα τα επικυνδινα πραγματα (πχ βαζα απο τραπεζια)..βγαλσιμο πριζων κλπ..Τωρα,αν εχεις ανθρωπο να ερχεται να βλεπει τον γατουλη,ακομα καλυτερα..αρκει να εισαι σιγουρος οτι δεν θα του ξεφυγει απο καμια πορτα την ωρα που θα μπαινει ή θα βγαινει..ή να ξεχασει κανενα παραθυρο.Ειναι πολυ σημαντικο αυτο..
ΥΓ ..μεχρι και 7 μερες τα εχω αφησει ετσι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nefoskepastos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nefoskepastos
Ο Nefoskepastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Nefoskepastos έγραψε στις 14:51, 10-11-10:

Ειναι 2,5 μηνων...εχω ομως μια φιλη που μπορει να ερχεται να τον βλεπει καθε μερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-11-10 στις 15:01. Αιτία: greeklish

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 15:43, 10-11-10:

όλα οκ,αρκεί να προσέχει τις πόρτες όπως σου είπε και η Εφη

mriag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mriag
H mriag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H mriag έγραψε στις 13:07, 20-12-10:

Παιδιά κι εμείς επειδή θα φύγουμε για Χριστούγεννα και έχουμε και την Ίρμα που είναι σκύλος και τη Ζουλού, βρήκαμε μια κοπέλα που θα μας την κρατήσει τη Ζουλού τις μέρες που θα λείπουμε στο σπίτι της. Σκεφτήκαμε ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία για τη γάτα 9 ώρες ταξίδι στο καράβι (μένουμε Κρήτη), μετά ένα άγνωστο σπίτι με τόσο κόσμο για 15 μέρες, μετά πάλι καράβι και πίσω σπίτι. Κι επειδή οι περισσότεροι φίλοι θα λείπουνε, για να μην είναι όλη μέρα μόνη της βρήκαμε αυτή ως τη σωστότερη λύση. Τι λέτε;

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 11:28, 21-12-10:

Εξαρτάται... Αν εμπιστεύεσαι απόλυτα την κοπέλα ότι θα φροντίσει και θα προσέχει τη Ζουλου, ότι δεν θα ξεχάσει καμιά μπαλκονόπορτα ή παράθυρο ανοιχτά, αν η κοπέλα ξέρει από γάτες, τότε καλώς έπραξες! Όντως το ταξίδι είναι μεγάλο και θα λείψετε αρκετές μέρες.
Πιθανόν να πάθει η γατούλα σου ένα μικρό σοκ τις πρώτες μέρες από την αλλαγή περιβάλλοντος, αλλά μετά από λίγες μέρες πιστεύω θα συνηθίσει.
Καλές διακόπες και σε σας και στη Ζουλου!

mriag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mriag
H mriag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H mriag έγραψε στις 14:56, 21-12-10:

Την κοπέλα μου τη συνέστησε ο κτηνίατρος, είναι μέλος της φιλοζωικής στα Χανιά καιέχει δύο γατάκια και κάνει pet-sitting. Δεν ξέρω, νομίζω είναι καλύτερο να μην την ταλαιπωρώ με το καράβι. Έτσι κι αλλιώς έχει ψιλοσυνηθίσει να πηγαίνει μουσαφιράκι σε άλλα σπίτια, γιατί και άλλες φορές που έχω φύγει για λίγες μέρες την πηγαίνω σε μια φίλη και τα πάνε περίφημα! Αφήστε που θα έχει παρέα κι άλλα δυο μωρά! Όσες φορές έχω δει γάτες στο καράβι τις λυπάται η ψυχή μου, 9 ώρες στο κλουβάκι τους σοκαρισμένες!

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 15:18, 21-12-10:

Αφού έχει συνηθίσει να πηγαίνει σε άλλα σπίτια και θα έχει και παρεούλα, έχω την υποψία ότι θα περάσει τις καλύτερες διακοπές απ'όλους μας !!!

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:18, 21-12-10:

Παντως εγω μαζι μου τις παιρνω τις γατες μου,και σε μακρυτερο ταξιδι,και δεν εχουν παθει ποτε τιποτα.Εσυ ξερεις τη γατα σου,οπως θα περασει καλυτερα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους