Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,424 εγγεγραμμένα μέλη και 719,336 μηνύματα σε 22,801 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 413 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανσιόν για γάτες (ή γάτα και διακοπές);

vrmode

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vrmode
. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O vrmode έγραψε στις 22:09, 31-05-07:

Έχει δοκιμάσει κανείς να αφήσει σε πανσιόν τη γάτα του όταν λείπει για διακοπές? Για την περίοδο του Αυγούστου που θα λείπουμε, ή θα πρέπει να την αφήσω σε πανσιόν ή να έρχεται κάποιος στο σπίτι να την φροντίζει (φαγητό, νερό, άμμος), μάλλον δύσκολο, γιατί λείπουν όλοι τότε (αλλά θα το προσπαθήσω και αυτό)

Από πανσιόν έχει κανείς εμπειρία?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:40, 31-05-07:

εγω τα ειχα εφησει μια χρονια αλλα δεν το ξανακανω δεν προκειτε να φυγω φετος τον αυγουστο οποτε δεν ψαχνομαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:43, 31-05-07:

Καλυτερα κανε μια βολτα να δεις τις εγκαταστασεις τους και μιλα στο τηλ να δεις τι λενε η ακομα καλυτερα απο κοντα

Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 08:07, 01-06-07:

Εγκαταστάσεις είδα σε πρώτη φάση μέσω Internet - δεν παύουν να είναι κλουβιά (έστω και μεγάλα) και δεν είναι το σπίτι της. Μάλλον θα το αποφύγω.

Θα ψάξω να βρω άνθρωπο να έρχεται στο σπίτι.

Μένω Μεταμόρφωση Αττικής - όποιος μπορεί και ενδιαφέρεται και τον βολεύει η περιοχή, επί πληρωμή (το ποσό θα το κανονίσουμε) για να φροντίζει τη γάτα μου ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω PM. Επίσης ανταλάσσω υπηρεσία, δηλαδή να φροντίζω τη δική του (δικές του) στη δική του περίοδο διακοπών αν δεν συμπέφτει με τη δική μου.

Εγώ θα λείπω από 6/8 έως 24/8.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 08:45, 01-06-07:

Υπάρχει σχετικό νήμα εδώ.

Πάντως, αν βρεις ένα φίλο ή γείτονα που να μπορεί να πηγαίνει μια φορά την ημέρα ή κάθε δυο μέρες να της βάζει φαγητό, καλύτερα να την αφήσεις στο σπίτι.
Αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις μία γάτα και ότι θα λείψεις αρκετό καιρό, έχεις ψάξει για κάποιο φιλικό σπίτι που να μπορεί να τη φιλοξενήσει γι' αυτό το διάστημα;

Παράθεση

vrmode

Νεοφερμένος

O vrmode έγραψε στις 09:13, 01-06-07:

@ruko

Ψάχνω και για την εναλλακτική να φιλοξενηθεί σε σπίτι - γενικά κοιτάω όλα τα σενάρια. Το σχετικό post - που ανέφερες - το έχω δει και έχω στείλει ένα pm αλλά δεν έχω απάντηση ακόμη...

Τη γάτα δεν μπορώ να την πάρω μαζί γιατί:
1. έχω και σκύλο που θα τον πάρω μαζί μου (εδώ σε δέχονται στα ξενοδοχεία με το ζόρι με ένα pet...)
2. Φοβάμαι ότι ακόμη κι αν έβρισκα ξενοδοχείο που να δεχόταν, ότι είναι επικίνδυνο να φύγει.

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaitikati
. Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O kaitikati έγραψε στις 12:24, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
εγω τα ειχα εφησει μια χρονια αλλα δεν το ξανακανω δεν προκειτε να φυγω φετος τον αυγουστο οποτε δεν ψαχνομαι
ladycat, γιατί δεν το ξανακάνεις? τι ακριβώς είδες? μπορείς να μου πεις γιατί και εγώ έχω 2 γατάκια σπίτι και τον αύγουστο ολόκληρο συνήθως έχω άδεια. και μαζί με μένα, όλοι φίλοι και γνωστοί και σκέφτομαι την πανσιόν σα λύση, αλλά ακόμα το σκέφτομα.....

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 12:40, 01-06-07:

Παιδιά δεν έχω η ίδια άπιψη για τις πανσιόν αλλά δύο φορές που άφησε η αδελφή μου το σκύλο της σε πανσιόν γιατί έφευγε διακοπές και δεν ήμασταν κι εμείς κοντά για να τον κρατήσουμε τον πήγε σε μια πανσιόν έξω από την Πάτρα (βόλευε βέβαια γιατί έφευγε από Πάτρα). Ο μικρός που είναι Yorkshire Terrier είχε πιάσει φιλίες με το Ντόπερμαν του ιδιοκτήτη, παρόλο που είναι γενικά αντικοινωνικός, και όταν πήγαν μετά από 10 μέρες να τον πάρουν δεν έλεγε να φύγει. Πολλές ώρες την ημέρα τον είχαν έξω κι έπαιζε, ήταν πλημένος χτενισμένος και γενικά σε καλή κατάσταση. Οι εγκαταστάσεις δεν ξέρω πως ήταν, δεν τις έχω δει, αλλά δεν νομίζω να κακοπερνάνε τα ζώα σε πανσιόν. Δεν συμφέρει και τους ιδιοκτήτες γιατί στο κάτω-κάτω αν δεις κάτι άσχημο δεν θα το ξαναπάς και θα κάνεις και αρνητική διαφήμιση.
Πιστεύω ότι δεν θα είναι και τόόόόοσο κακό. Σαν λύση ανάγκης βέβαια....

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 12:46, 01-06-07:

Διακοπές με την γάτα.
Διαφορετικά καλύτερα στο σπίτι...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:05, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Παιδιά δεν έχω η ίδια άπιψη για τις πανσιόν αλλά δύο φορές που άφησε η αδελφή μου το σκύλο της σε πανσιόν γιατί έφευγε διακοπές και δεν ήμασταν κι εμείς κοντά για να τον κρατήσουμε τον πήγε σε μια πανσιόν έξω από την Πάτρα (βόλευε βέβαια γιατί έφευγε από Πάτρα). Ο μικρός που είναι Yorkshire Terrier είχε πιάσει φιλίες με το Ντόπερμαν του ιδιοκτήτη, παρόλο που είναι γενικά αντικοινωνικός, και όταν πήγαν μετά από 10 μέρες να τον πάρουν δεν έλεγε να φύγει. Πολλές ώρες την ημέρα τον είχαν έξω κι έπαιζε, ήταν πλημένος χτενισμένος και γενικά σε καλή κατάσταση. Οι εγκαταστάσεις δεν ξέρω πως ήταν, δεν τις έχω δει, αλλά δεν νομίζω να κακοπερνάνε τα ζώα σε πανσιόν. Δεν συμφέρει και τους ιδιοκτήτες γιατί στο κάτω-κάτω αν δεις κάτι άσχημο δεν θα το ξαναπάς και θα κάνεις και αρνητική διαφήμιση.
Πιστεύω ότι δεν θα είναι και τόόόόοσο κακό. Σαν λύση ανάγκης βέβαια....
Πανσιόν από πανσιόν διαφέρει. Πρέπει να επιλέγεται πολύ προσεκτικά και εννοείται να έχεις 'επιθεωρήσει' τις εγκαταστάσεις τους. Η θεία μου που έχει αφήσει τον σκύλο της σε πανσιόν σε μία το σκυλί γύρισε αφηνιασμένο ενώ σε μία άλλη δεν ήθελε να φύγει.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 13:11, 01-06-07:

Πάντως, είναι πολύ διαφορετική η περίπτωση της γάτας σε σχέση με του σκύλου στο θέμα της πανσιόν. Οι γάτες ούτε πολλές φιλίες κάνουν, ούτε τους αρέσει ν' αλλάζουν περιβάλλον. Οι αποκλειστικά οικόσιτες δεν έχουν δει τίποτα άλλο παρά το σπίτι που μένουν κ τρομοκρατούνται όταν βρίσκονται οπουδήποτε αλλού. Άλλωστε, δεν νομίζω τις γάτες να τις βγάζουν για βόλτα, φαντάζομαι ότι θα μένουν πάντα μέσα στα κλουβιά. Περισσότερο μόνο σαν έσχατη λύση μου φαίνεται

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:14, 01-06-07:

@Ασπασία
Υπάρχουν πράγματι πολύ καλές πανσιόν, αλλά νομίζω ότι τα σκυλιά περνάνε καλύτερα, γιατί αφενός συνηθίζουν πιο εύκολα στο νέο χώρο και τους καινούργιους ανθρώπους και αφετέρου στις καλές πανσιόν τους δίνεται και η δυνατότητα βόλτας/άσκησης.
Αλλά νομίζω ότι οι γάτες θα μελαγχολούσαν κλεισμένες σε ένα πολύ μικρό χώρο.

Θυμάμαι που κάποτε κράτησα ένα σκυλάκι για δέκα μέρες. Παρόλο που έκλαιγε όταν έφευγε ο ιδιοκτήτης του, στα πέντε λεπτά μου χαϊδευόταν και παίζαμε! Δεν μπορώ να φανταστώ γάτα να κάνει εύκολα κάτι τέτοιο.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 13:19, 01-06-07:

γειά σας!!

εγω την προηγούμενη εβδομάδα αφησα για 2 μερες τα γατονια μου στην νονα μου , η οποια ξερει απο γατες, τι να σας πω απο συμπεριφορα, η τζεσι μου ηταν κατω απο τον καναπε μονιμα και ο ρουνδολφ μου δεν ετρωγε τιποτα! Με πηρε τηλ η νονα μου και μου ειπε οτι τα γατια εχουν παθει καταθλιψη! πραγματικα δεν ξερω τι να κανω τον Αυγουστο που θα φυγω!
ενω με τα σκυλια δεν ειναι το ιδιο , πιστευω οτι προσαρμόζονται πολυ πιο ευκολα

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 13:20, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Silmoril
Πάντως, είναι πολύ διαφορετική η περίπτωση της γάτας σε σχέση με του σκύλου στο θέμα της πανσιόν. Οι γάτες ούτε πολλές φιλίες κάνουν, ούτε τους αρέσει ν' αλλάζουν περιβάλλον. Οι αποκλειστικά οικόσιτες δεν έχουν δει τίποτα άλλο παρά το σπίτι που μένουν κ τρομοκρατούνται όταν βρίσκονται οπουδήποτε αλλού. Άλλωστε, δεν νομίζω τις γάτες να τις βγάζουν για βόλτα, φαντάζομαι ότι θα μένουν πάντα μέσα στα κλουβιά. Περισσότερο μόνο σαν έσχατη λύση μου φαίνεται
σ'αυτό έχετε πολύ δίκιο. είναι όντως έσχατη λύση.
δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να αφήσω τα ψιψίνια μου σε κλουβιά, σε άγνωστο για εκείνα χώρο και πώς θα τα έχουν μαζί ή χώρια.. δεν ξέρω, τώρα που το συζητάω μάλλον δεν θα το κάνω..
από την άλλη, πραγματικά δεν έχω πολύ μεγάλη άνεση στο να αφήνω τα γατιά μου μόνα τους. 1ον, γιατί έχω συνέχεια την έννοια τους και δεν μπορώ να περάσω καλά εκεί που είμαι (ας πούμε αποφεύγω να φεύγω ακόμη και 2ήμερα), 2ον τον Αύγουστο σχεδόν πάντα έχω 1 μήνα διακοπές και όλοι μα όλοι λείπουν...
και για να είμαι ειλικρινής δεν αντέχω να περάσω τον Αύγουστο ούτε στην Αθήνα αλλά ούτε και με την έννοια αν μου έπεσε κανένα γατόνι μου από το μπαλκόνι και αν ο τάδε φίλος μου θυμήθηκε να πάει να βάλει φαγητό. συν το ότι κανείς δεν πρόκειται να καθαρίσει την άμμο τους.. οπότε?....

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:22, 01-06-07:

Silmoril, το ίδιο πράγμα γράψαμε! Επ' ευκαιρίας σας μεταφέρω και διάλογο που είχα με ευγενέστατο υπάλληλο, όταν έψαχνα για πανσιόν τα Χριστούγεννα (τελικά βρήκα κάποιον που ερχόταν σπίτι).
Εγώ: Πώς είναι οι εγκαταστάσεις; 'Εχετε δωματιάκια;
Υπάλληλος: Ε, δεν είναι δωματιάκια, είναι κλουβάκια.
Ε:...
Υ:Τα οποία δεν είναι μικρά, αλλά δεν μπορεί να περπατήσει το ζώο μέσα (άρα είναι μικρά)
Ε: Και πώς είναι αυτά;
Υ: Εχουν δύο επίπεδα, κάτω είναι η τροφή και η άμμος (!!!) και επάνω ένα επίπεδο που κάθεται (και περιμένει να πεθάνει υποθέτω)

Το αστείο είναι ότι κι αυτός καταλάβαινε ότι η κατάσταση ήταν άθλια και, παρόλο που δεν μου το είπε ευθέως, σ' όλο το διάλογο ήταν σαν να φωνάζει "Μην το φέρεις εδώ!"

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:23, 01-06-07:

έχω αφήσει γάτο μου παλιά σε πανσιόν και ήταν μια χαρά, ήταν απο την φύση του ήρεμος βέβαια, γιατί τον φρουνάκη δεν θα τον άφηνα τώρα, θα πέθαινε από τον φόβο του, πάντως συμφωνώ ότι πρέπει να το δεις από κοντά το χώρο...

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 13:25, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Silmoril, το ίδιο πράγμα γράψαμε! Επ' ευκαιρίας σας μεταφέρω και διάλογο που είχα με ευγενέστατο υπάλληλο, όταν έψαχνα για πανσιόν τα Χριστούγεννα (τελικά βρήκα κάποιον που ερχόταν σπίτι).
Εγώ: Πώς είναι οι εγκαταστάσεις; 'Εχετε δωματιάκια;
Υπάλληλος: Ε, δεν είναι δωματιάκια, είναι κλουβάκια.
Ε:...
Υ:Τα οποία δεν είναι μικρά, αλλά δεν μπορεί να περπατήσει το ζώο μέσα (άρα είναι μικρά)
Ε: Και πώς είναι αυτά;
Υ: Εχουν δύο επίπεδα, κάτω είναι η τροφή και η άμμος (!!!) και επάνω ένα επίπεδο που κάθεται (και περιμένει να πεθάνει υποθέτω)

Το αστείο είναι ότι κι αυτός καταλάβαινε ότι η κατάσταση ήταν άθλια και, παρόλο που δεν μου το είπε ευθέως, σ' όλο το διάλογο ήταν σαν να φωνάζει "Μην το φέρεις εδώ!"
καλά δεν την συζητάμε αυτήν την περίπτωση!
σε όλες το ίδιο ισχύει?

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 13:27, 01-06-07:

Εγω οταν αφησα την Οπρα στον σιαμεζο, μετα οταν επεστρεψε ηταν θυμωμενη για αρκετο καιρο.

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 13:37, 01-06-07:

Εγώ πάντως ποτέ δεν θα άφηνα τους γάτους μου σε πανσιόν και ας ήταν και υπερπολυτελείας! Δεν μπορώ με τίποτα, ούτε να το σκεφτώ! Επειδή δεν καταλαβαίνουν θα νομίζουν ότι τους εγκαταλείπω! Εδώ τρομοκρατούνται μέχρι την κτηνίατρο, σιγά μην αντέξουν σε ένα κλουβάκι τόσες μέρες σε άγνωστο περιβάλλον! Σαν φυλακή θα είναι!
Γι'αυτό κάθε καλοκαίρι κανονίζουμε από πριν πότε θα πάει ο καθένας μας διακοπές ώστε να είναι πάντα κάποιος με τους γάτους και να μην υπάρχει πρόβλημα!
Εδώ να φανταστείτε, ένα καλοκαίρι φύγαμε όλοι οικογενειακώς για 10 μέρες και ερχόταν η γιαγιά μου μια φορά την ημέρα για να ταϊσει τον Ισίδωρο και εγώ δεν άντεχα! Ένιωθα πολλές τύψεις!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 13:44, 01-06-07:

ωραία λοιπόν, βγάλαμε το συμπέρασμα ότι πανσιον-οχι, ελα όμωσ που λείπουν όλοι τον Αυγουστο!! τι λύση υπάχει λοιπον για τα γατόνια μας??? για πειτε καμμια ιδέα, να δουμε τι θα κάνουμε???

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 13:47, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kitsoyla
ωραία λοιπόν, βγάλαμε το συμπέρασμα ότι πανσιον-οχι, ελα όμωσ που λείπουν όλοι τον Αυγουστο!! τι λύση υπάχει λοιπον για τα γατόνια μας??? για πειτε καμμια ιδέα, να δουμε τι θα κάνουμε???
σωστόοοοο!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:47, 01-06-07:

Εγώ προσπαθώ να συντονίζομαι με τη μαμά μου ως προς τις ημερομηνίες διακοπών, έτσι ώστε η μία να φροντίζει τα γατιά της άλλης (εγώ έχω την Αρήθα, η μαμά μου τρεις γατούληδες). Μένουμε και σχετικά κοντά οπότε βολεύει...
Δεν υπάρχει κάποιος συγγενής που να μπορεί να αναλάβει;

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:48, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Εγώ προσπαθώ να συντονίζομαι με τη μαμά μου ως προς τις ημερομηνίες διακοπών, έτσι ώστε η μία να φροντίζει τα γατιά της άλλης (εγώ έχω την Αρήθα, η μαμά μου τρεις γατούληδες). Μένουμε και σχετικά κοντά οπότε βολεύει...
Δεν υπάρχει κάποιος συγγενής που να μπορεί να αναλάβει;
και εγώ το ίδιο κάνω, αλλά υπάρχει και ο αδερφός μου σε περίπτωση που λείπουμε όλοι!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 13:58, 01-06-07:

Πέρα από την ιστορία φρίκης που παρέθεσα πιο πριν, υπάρχουν όντως πολύ καλές πανσιόν. Αλλά στοιχίζουν αρκετά - 12 ευρώ μίνιμουμ τη μέρα (τόσο μου είχαν πει από άλλη πανσιόν).
Αν δεν βρίσκεις άλλη λύση και αντέχεις το κόστος, δεν είναι κακή επιλογή. Η πρώτη φορά είναι δύσκολη, μετά το γατάκι θα έχει μάθει να μένει μόνο του.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 13:58, 01-06-07:

εγώ πάλι , αφέλφια δυστυχώς δεν έχω, οι γονείςμου είναι μακρία , άσε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία και οι συγενής του άντρα μου δεν πολυσυμπαθούνε τα γατιά .
οπότε τι λύση μου μένει?? να μην πάω διακοπές ίσως? βέβαια υπάρχουν και οι συνάδελφοι , άλλα μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλον να ερχεται μια φορά την ημέρα στο σπίτι σου??? άσε που οι περισσοτεροι ειναι και άσχετοι με τα ζώα, άντε να του πώ εγω τωρα να μπορει να έρχεται στο σπίτι και να καθαρίζει τα κακακια από την αμμο

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 14:02, 01-06-07:

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ, τι να κάνεις; Αναγκαστικά πανσιόν!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 14:03, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kitsoyla
εγώ πάλι , αφέλφια δυστυχώς δεν έχω, οι γονείςμου είναι μακρία , άσε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία και οι συγενής του άντρα μου δεν πολυσυμπαθούνε τα γατιά .
οπότε τι λύση μου μένει?? να μην πάω διακοπές ίσως? βέβαια υπάρχουν και οι συνάδελφοι , άλλα μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλον να ερχεται μια φορά την ημέρα στο σπίτι σου??? άσε που οι περισσοτεροι ειναι και άσχετοι με τα ζώα, άντε να του πώ εγω τωρα να μπορει να έρχεται στο σπίτι και να καθαρίζει τα κακακια από την αμμο
Αν βρεις φίλο/συνάδελφο, δεν είναι ανάγκη να έρχεται κάθε μέρα, μια φορά κάθε δύο, τρεις το πολύ είναι εντάξει. Απ' ό,τι είδα έχεις και δύο γάτες, οπότε θα έχουν η μια την άλλη για συντροφιά.

Όσο για την άμμο, εξαρτάται από το πόσες μέρες θα λείψεις. Αν άφηνες μερικές λεκάνες (και για τα άπλυτα κάνει) γεμάτες με φρέσκια άμμο ώστε να πηγαίνουν εκεί; Παίζει καθόλου αυτό;

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:10, 01-06-07:

θα λέιψω γυρω στις 10 ημέρες, λέτε αν βάλω λεκάνες με νερό και λεκάνες με άμμο και λεκάνες με φαγητο, δηλαδή γενικά να βάλω λεκάνες παντου, δεν θα έχω πρόβλημα? να το κανω έτσι? γιατι άλλη λύση δεν βρισκω, πανσιον δεν παιζει!!!!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 14:15, 01-06-07:

Καλή μου, αν είναι μόνο για δέκα μέρες, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Βάλε λεκάνες παντού, βρες και κάποιον να περάσει 1-2 φορές να τους βάλει φαγητό και νεράκι και θα είσαι μια χαρά!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 14:16, 01-06-07:

10 μέρες μου φαίνονται πολλές για να μείνουν μόνα τα γατιά χωρίς καμία επιτήρηση. Αν όμως σ' αυτό το διάστημα έβρισκες κάποιον να πάει έστω κ 3 φορές, να αλλάξει νερά, φαγητό κ άμμο, κ να δει ότι είναι καλά, θα ήταν ΟΚ. Πάντως, παιδιά, γενικότερα δεν θα μπορούσαμε κάπως να το συντονίσουμε μεταξύ μας, όταν δεν υπάρχει άλλη λύση;

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 14:17, 01-06-07:

χε χε, πάλι μαζί γράψαμε Ruko

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:22, 01-06-07:

ναι ρε παιδία , οταν δεν υπάρχει λυση γιατι να μην το συντονίζουμε μεταξυ μας? εδω ολοι μας γνωρίζουμε απο γατόνια

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 14:23, 01-06-07:

και μένα 10 μέρες μου φαίνονται πολλές. θα μου ήταν αδύνατο να τα αφήσω τόσες μέρες, ειδικά τώρα που τις προάλλες ο λευτέρης εκσφενδονίστηκε απο το μπαλκόνι στον από κάτω όροφο..
και παρόλο που είναι δύο και έτσι έχει το ένα το άλλο, ξέρω ότι με περιμένουν, δεν μπορώ να το εξηγήσω, μην με θεωρήσετε τρελή...!
δεν ξέρω ίσως είμαι υπερπροστατευτική και μάλλον πρέπει να πάρω απόφαση ότι θα τα αφήσω μόνα τους :cry:

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:28, 01-06-07:

εννοειτε οτι δεν θα τα αφησω στο μπαλκονι, εχω μεγαλο υπογειο με παραθυρα και εκει ελεγα να α αφησω

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 14:36, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kaitikati
και μένα 10 μέρες μου φαίνονται πολλές. θα μου ήταν αδύνατο να τα αφήσω τόσες μέρες, ειδικά τώρα που τις προάλλες ο λευτέρης εκσφενδονίστηκε απο το μπαλκόνι στον από κάτω όροφο..
και παρόλο που είναι δύο και έτσι έχει το ένα το άλλο, ξέρω ότι με περιμένουν, δεν μπορώ να το εξηγήσω, μην με θεωρήσετε τρελή...!
δεν ξέρω ίσως είμαι υπερπροστατευτική και μάλλον πρέπει να πάρω απόφαση ότι θα τα αφήσω μόνα τους :cry:
Καταλαβαίνω απόλυτα το πώς αισθάνεσαι, κι εγώ έτσι ένιωθα.
Πίστεψέ με, η πρώτη φορά είναι δύσκολη -για όλους- μετά τα γατιά μαθαίνουν και το παίρνουν πιο ήρεμα.
Καλύτερα, πάντως, να έχεις κλειστή τη μπαλκονόπορτα, αν μη τι άλλο και για την ασφάλεια του σπιτιού σου.

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 14:45, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Καταλαβαίνω απόλυτα το πώς αισθάνεσαι, κι εγώ έτσι ένιωθα.
Πίστεψέ με, η πρώτη φορά είναι δύσκολη -για όλους- μετά τα γατιά μαθαίνουν και το παίρνουν πιο ήρεμα.
Καλύτερα, πάντως, να έχεις κλειστή τη μπαλκονόπορτα, αν μη τι άλλο και για την ασφάλεια του σπιτιού σου.
παιδιά το σπίτι μου είναι στον 3ο, από πάνω έχει ταράτσα, και αν κλείσω και την μπαλκονόπορτα πόρτα αύγουστο μήνα, θα σκάσουν τα καημένα.. συν το ότι και την ασφάλεια του σπιτού μου σκέφτομαι.. συν το ότι αν κλείσω εξώφυλλα και είναι μέσα στα σκοτάδια ή θα πάθουν κατάθλιψη ή θα γίνει του ελ αλαμέιν μεταξύ τους!!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 14:45, 01-06-07:

γενικως υπαρχει προβλημα, αλλα πρεπει να συμβιβαστουμε με καποια πραγματα , τι να κανουμε απο να τα παμε σε πανσιον και καθε μερα το μυαλο μας να πηγαινει στο κακο, εγω προτιμω να τα εχω στο σπιτι μου, ετσι δεν ειναι βρε παιδια????/

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 14:47, 01-06-07:

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα μου φαίνεται..

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 14:55, 01-06-07:

Κι εγώ τα αφήνω σπίτι. Αφήνω ανοιχτά τα τζάμια ώστε να παίρνουν αέρα. Μία φορά την ημέρα έρχεται κάποιος να τους βάλει φαγητό και να καθαρίσει την άμμο. Το μυαλό μου είναι σε αυτά όμως έχει ένα μεγάλο καλό η ιστορία:
Χαίρομαι που θα επιστρέψω από διακοπές, διότι θα τα δω! Έτσι δεν μου κακοφαίνεται τόσο που τελείωσαν οι διακοπές.

Πάντως, όταν είχαμε μόνο Ruby και Χουζούρη τους πέρναμε μαζί. Τώρα όμως με 5 δεν γίνεται... Χρειάζομαι τρόλλευ μόνο για τα γατιά.
Μία φορά πήραμε και τους 4 και από τότε ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 14:57, 01-06-07:

Πάντως, kitsoyla, αν δεν βρεις άλλη λύση κ φύγεις κάποια περίοδο πριν τον Αύγουστο, μπορώ αν θες σε βοηθήσω με 2-3 επισκέψεις. Δουλεύω Κρυονέρι κι αλλάζω λεωφορείο Κηφισιά, οπότε είμαι κάπου στα περίχωρα της πλατείας. όμως 29 Ιουλίου περίπου παίρνω άδεια κ μένω αρκετά μακριά.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 14:57, 01-06-07:

Εγω ακομα και για δυο μερες, την περνω μαζι μου.
Γενικα ειναι ηρεμο γατι στα ταξιδια και δεν ειχαμε ποτε προβλημα.

Να προτεινω κατι?
Ας γραψει ο καθενας ποτε θα φυγει διακοπες, μηπως βοηθισει ο ενας τον αλλον ετσι!
Αν καποιος λειπει και καποιος αλλος ειναι εδω(και εχει την δυνατοτητα να πηγαινει να τα φροντιζει)γιατι να μην το κανει?

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 15:01, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Εγω ακομα και για δυο μερες, την περνω μαζι μου.
Γενικα ειναι ηρεμο γατι στα ταξιδια και δεν ειχαμε ποτε προβλημα.

Να προτεινω κατι?
Ας γραψει ο καθενας ποτε θα φυγει διακοπες, μηπως βοηθισει ο ενας τον αλλον ετσι!
Αν καποιος λειπει και καποιος αλλος ειναι εδω(και εχει την δυνατοτητα να πηγαινει να τα φροντιζει)γιατι να μην το κανει?
αυτή είναι πολύ καλή ιδέα αλλά μάλλον λίγο δύσκολη στην εφαρμογή.. νομίζω...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:01, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Να προτεινω κατι?
Πολύ καλό, συμφωνώ! (αν και φοβάμαι ότι τελικά όλοι πάνω κάτω τις ίδιες ημερομηνίες θα λείπουμε...)
Εγώ θα λείπω 1-15 Αυγούστου. Δεν έχω αυτοκίνητο, επομένως μπορώ να αναλάβω περιοχές κοντά στο κέντρο ή τουλάχιστον όπου πάει το μετρό

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:02, 01-06-07:

Πολύ καλή ιδέα Σαρδέλα, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ. Έχουμε ανοίξει ένα ανάλογο θέμα κι έλεγα να γράψουμε εκεί όσοι θέλουμε, πού μένουμε, ποιες περιοχές μπορούμε να εξυπηρετήσουμε κ φυσικά πότε θα φύγουμε για διακοπές

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:08, 01-06-07:

Εγω εχω αυτοκινητο(που σημαινει παω παντου), αλλα θα λειπω πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.
Φευγω 28 ιουνιου, ξαναερχομαι στις 7-8 ιουλιου και ξαναφευγω στις 11 ιουλιου, μεχρι τον σεπτεμβρη!

Αλλα ολα αυτο το διαστημα θα ειμαι χιο, οποτε αν ειναι κανεις απο χιο μπορω να πηγαινω εκει.

Παράθεση

kaitikati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaitikati έγραψε στις 15:12, 01-06-07:

λοιπόν ας μην είμαι αρνητική!
εγώ φεύγω συνηθως όλο αύγουστο, σχεδόν 4 εβδομάδες, μένω περιστέρι (άρτι αφιχθείσα που σημαίνει δεν ξέρω και πολλά) και έχω αυτοκίνητο..

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:19, 01-06-07:

κι εγω παιδια τα αφήνω μόνα τους τεσσερις μερες με μεγαλες λεκανες νερο και φαγητο και ανοιχτη την πορτα του μπαλκονιου και τα βρισκω μια χαρα, λιγο λιγνα βεβαια γιατι τρωνε κυριως οταν με βλέπουν αλλα δεν εχουν παθει τιποτα, καθε τεσσερις μέρες γυρίζω η στελνω καποιον κι επσιδη ειναι παρεα τα βγαζουν περα μια χαρα, κανενα δεν εχει πηδηξει αν φυγει πλακα πλακα σε διακοπες παντα οσα πηδηξαν το εκαναν για συναισθηματικους λογους ενω ημουν εδω...( ζηλια και περιεργεια μαλλον)

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

H Elrik έγραψε στις 15:21, 01-06-07:

Κι εγώ μένω Ζωγράφου, οπότε καλύπτω Ζωγράφου, Γουδή, Ιλίσια κ Παγκράτι κ για πιο αραιές επισκέψεις Ν. Ηράκλειο, όπου μένει ο φίλος μου κ πηγαίνω 3 με 4 φορές την εβδομάδα. Δυστυχώς δεν έχω μεταφορικό μέσο. Παίρνω άδεια 30 Ιουλίου με 28 Αυγούστου, αλλά δεν θα λείπω όλο το διάστημα, μόνο κάνα 10ήμερο, δεν ξέρω ακριβώς πότε

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 19:46, 01-06-07:

εγω παλι μενω πειραια καλυπτω οτι βρισκετε γυρω απο τον πειραια

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:33, 03-06-07:

βρηκα αυτη τη πανσιον αυτα ειναι τα κλουβια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γάτα και διακοπές - Από sophiak
      Το θέμα έχει λάβει 293 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-18 στις 19:56.
    • Πανσιόν για γάτες; - Από Terifique
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-12-12 στις 12:20.
    • Διακοπές: Να πάρω τις γάτες μαζί; - Από chouzouris
      Το θέμα έχει λάβει 56 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-07 στις 11:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους