Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,421 εγγεγραμμένα μέλη και 719,333 μηνύματα σε 22,801 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Διακοπές: Το γνωστό πρόβλημα

valia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη valia
. Έχει γράψει 178 μηνύματα.

O valia έγραψε στις 16:17, 17-06-08:

Η αλήθεια είναι πως δεν εμπιστεύομαι κανέναν να έρθει σπίτι μου, εκτός κι αν είναι φίλος. Η επίσημη λύση της οικογένειας είναι να ψάξω να βρω ξενοδοχείο. Εγώ σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα να την αφήσουμε σπίτι, και γιαυτό ζήτησα την γνώμη σας. Εννοείται πως θα πάω να κοιτάξω ξενοδοχεία και να επιλέξω που θα την αφήσω. Αγωνιώ πάρα πολύ, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να κάτσω στην Αθήνα για την γάτα μου, όσο και να την λατρεύω. Δεν θέλω να την μισήσω στο τέλος!!Άλλωστε οι μέρες δεν είναι και τραγικά πολλές για να υποστεί κανένα τρομερό σοκ. 5 Αυγούστου φεύγουν οι γονείς μου και 8 γυρνάω εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:24, 17-06-08:

Ελα ρε.... 3 μέρες.. .. ΑΝΕΤΑ. Με τροφούλα και νεράκι και μπόλικα παιχνιδάκια απλωμένα....

Τώρα απο ζέστη βέβαια ΑΥΤΟ είναι το μόνο πρόβλημα που βλέπω....

Θα πρέπει να της έχεις ανοιχτό το μπάνιο.. (προσοχή στα σαπούνια κλπ κλπ) γιατί προτιμάνε την μπανιέρα....
ίσως και το aircondition... σε ένα μέτριο επίπεδο δροσιάς.. για να μην καίει και συνέχεια...
(δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:25, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από valia
Άλλωστε οι μέρες δεν είναι και τραγικά πολλές για να υποστεί κανένα τρομερό σοκ. 5 Αυγούστου φεύγουν οι γονείς μου και 8 γυρνάω εγώ.
Κατά την άποψη μου δεν είναι τραγικά μεγάλο το διάστημα για να μείνει μόνη της. Αλλά αυτό είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις εσύ. Η δική μου γάτα είχε μείνει τόσες μέρες μόνη της και δεν είχε πάθει τίποτα. Εντάξει είχε λίγη παραπάνω γκρίνια μόλις γυρίσαμε. Για τα ξενοδοχεία έχω ακούσει και καλά και κακά οπότε είχα αποφασίσει ότι το ρίσκο να του σπιτιού ήταν πάντα μικρότερο. Όποτε λείπω παραπάνω κανονίζω με την μητέρα μου πότε θα λείψει ποια και την προσέχει εκείνη. Αυτά όταν το ζώο δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.

valia

Δραστήριο Μέλος

O valia έγραψε στις 16:33, 17-06-08:

Πρόβλημα υγείας δεν έχει ευτυχώς (φτου φτου!!) και αν κλείσω τα πατζούρια χωρίς το τζάμι δεν θα έχει πρόβλημα ζέστης. Το φως θα της λείψει, αλλα για φως μπορεί να πηγαίνει στο μπάνιο που της αρέσει κιόλας..
Έχω λίγο καιρό ακόμα, θα ψάξω και ξενοδοχεία να δω και αν δεν βρω, θα δω! Απλά θέλω πολύ την γνώμη σας γιατί η εμπειρία μετράει!!

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:48, 17-06-08:

Ψάξε και για ξενοδοχείο, αλλά η γνώμη μου είναι ότι για τρεις μέρες δεν αξίξει. Θα είναι πολύ καλύτερα σπίτι της. Είναι η πρώτη φορά που την αφήνεις μόνη; Μπορεί να ταραχτεί λίγο, αλλά δεν θα πάθει τίποτα.

Μπορείς επίσης να βάλεις και μια αγγελία εδώ, ποτέ δεν ξέρεις, ίσως βρεις κάποιον.

valia

Δραστήριο Μέλος

O valia έγραψε στις 18:58, 17-06-08:

Δεν την έχω ξαναφήσει μέρες μόνη της. Και σίγουρα θα θυμώσει πολύ!!! Δεν ξέρω...

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,010 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:29, 17-06-08:

Νομίζω, ότι και σε πανσιόν, μόνη της θα είναι και μάλιστα σε κλουβί. Ποιός θα μπει στο κλοβί να παίξει μαζί της; Θα είναι και ξένος και δεν θα τον εμπιστευτεί. Η επαφή με άλλα ζώα δεν είναι επιθυμητή για την αποφυγή ασθενειών , τραυματισμών από τσακωμούς κλπ. Επίσης, κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα, ότι έχουν χαθεί και ζώα από πανσιόν. Ε, με αφθονο νεράκι και τροφή η γατούλα σου δεν θα έχει πρόβλημα, μάζεψε όμως τα εύθραυστα αντικείμενα, μήπως από βαρεμάρα αρχίσει ακροβατικά και τα σπάσει όλα μέσα στο σπίτι.
Τελικά, όποιος φτιάξει μια σωστή πανσιόν, ειδική για γάτες ,θα πλουτίσει.

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 23:07, 17-06-08:

Για 3 μέρες δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα που τώρα με τη ζέστη οι γάτες προτιμάνε να αράζουν όλη μέρα σε ένα δροσερό σημείο. Βάλε μπόλικο φαγητό και νερό, κατέβασε τα παντζούρια και άσε ανοικτά τα τζάμια για να έχει ρεύμα αέρα και όλα θα πάνε καλά. Για πανσιόν είναι ρίσκο. Μια γειτόνισσα έδωσε σε πανσιόν τον γάτο της που τον είχε χρόνια, αυτός "άρπαξε" ένα μικρόβιο και τελικά "έφυγε"... Δεν ξέρω τι ακριβώς κόλλησε ο γάτος της, όμως η ίδια πλέον είναι κάθετα αρνητική στις πανσιόν. Είναι να μη σου τύχει, το ρισκάρεις?

Ελενη f

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελενη f
H Ελενη f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Ελενη f έγραψε στις 10:24, 18-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Όσον αφορά το νερό βοηθάει πολύ και η ποτίστρα (μια 2 λίτρων είναι μια χαρά). Στο λέω γιατί με τα μπολ το νερό εξατμίζεται εύκολα με τη ζέστη. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μη χύσει το νερό κλπ.
Στα pet shop βρίσκεις εύκολα με κανένα 7αρι ευρώ.
Τώρα για τα υπόλοιπα τι να σου πω δεν ξέρω, εγώ πάντως έχω αφήσει μέχρι 3 μέρες τη γάτα μου μόνη της την τρίτη μέρα δηλαδή πήγε κάποιος και την είδε άλλαξε νερά, άμμο κλπ. Δεν έπαθε τίποτα.

συμφωνο στο να την αφησεις μονη και να παρεις και την ποτιστρα που σου ανεφεραν παραπανω αλλα φροντισε εκτος απο τα αντικειμενα που θα μαζεψεις για να μην το κανει καλοκαιρινο το σπιτι κλεισε και τον γενικο διακοπτη ρευματος ετσι ως μετρο ασφαλειας αν δεν μπορεις να τους κλεισεις ολους αφησε μονο αυτο της κουζινας για ευνοητους λογους μην ανυσηχεις για την γατα μεσα στο σπιτι δεν θα παθει τιποτα 3 μερες μονο απλα φροντισε να της εχει αρκετη ξηρη τροφη !!!!καλα να περασεις!!:cool:

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 17:33, 18-06-08:

Για 3 μέρες θα τα καταφέρει μην ανησυχείς

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Patoullina
H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 13:49, 30-06-08:

εγω εχω ενα γατακι που του εβαλα και chip και διαβατηριο και οταν παω Κυπρο 15 μερες θα το παω μαζι μου. θελω ομως αυτη τη φαδη να υιοθετησω ακομη ενα γατακι για παρεα του αλλα δεν εχω αυτη τη στιγμη τη οικονομικη ανεση να του βγαλω και διαβατηριο και chip. υπαρχει καπου που μπορω να το αφησω για 15 μερες?

mukkie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mukkie
. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O mukkie έγραψε στις 00:27, 05-07-08:

Παιδια, οποιος χρειαζεται βοηθεια, εγω μπορω καμια φορα να ριξω μια ματια σε περιοχες κοντα μου (δεν εχω αμαξι...) θα παμε κι εμεις διακοπες αλλα φωναξτε και θα δουμε αν βολευει!
Μενω Καισαριανη/Βυρωνα, μπορω και Παγκρατι η καπου κεντρο η καπου που εχει μετρο/ηλεκτρικο...

τωρα θα'μαι μεχρι 15/7 Αθηνα...μετα παλι καποιες μερες απο 19 μεχρι 23/7... μετα θα ειναι απο περιπου 20/8 παλι. δεν ειναι πολλες μερες αλλα μπορει να βοηθησει καποιον!

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 00:38, 05-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από mukkie
Παιδια, οποιος χρειαζεται βοηθεια, εγω μπορω καμια φορα να ριξω μια ματια σε περιοχες κοντα μου (δεν εχω αμαξι...) θα παμε κι εμεις διακοπες αλλα φωναξτε και θα δουμε αν βολευει!
Μενω Καισαριανη/Βυρωνα, μπορω και Παγκρατι η καπου κεντρο η καπου που εχει μετρο/ηλεκτρικο...

τωρα θα'μαι μεχρι 15/7 Αθηνα...μετα παλι καποιες μερες απο 19 μεχρι 23/7... μετα θα ειναι απο περιπου 20/8 παλι. δεν ειναι πολλες μερες αλλα μπορει να βοηθησει καποιον!
Είναι φοβερό αυτό που κάνεις και παίρνω την πρωτοβουλία να προτείνω σε όλο το φόρουμ όταν κάποιος μένει κοντά και λείπουν διαφορετικές μέρες θα μπορεί ο άλλος να πηγαίνει να ταίζει τα γατάκια του..Τι λέτε..Προυπόθεση να γνωρίζονται κάπως...

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:40, 05-07-08:

Μπράβο σου,που παίρνεις τέτοια πρωτοβουλία!Όλο και κάποιον μπορεί να βοηθήσει!:up:

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 08:17, 05-07-08:

Καλέ και εσύ Καισαριανή Τελικά Παγκράτι Καισαριανή έχουμε μαζευτεί κάμποσες. Άντε το Φθινόπωρο που θα επιστρέψω να κανονίσουμε καφέ και όχι μόνο οι Καισαριανοπαγκρατιώτισσες όλοι.

mukkie

Νεοφερμένος

O mukkie έγραψε στις 11:20, 05-07-08:

Συμφωνω!! Ας κανονισουμε ενα ραντεβου να οργανωθουμε λιγακι, αν δεν εχετε προβλημα με μια (μικρη ) ολλανδεζα στην παρεα σας υπαρχουν διαφορα θεματα που χρειαζονται προσοχη...

Στην γειτονια μας πρεπει να πω οτι υπαρχουν αρεκτοι ζωοφιλοι...φταιει το πρασινο που εχει! (Ακομα)

Παντως, ναι καλο θα ηταν να προσφερει οποιος μπορει την βοηθεια του...Ο, τι μπορει ο καθενας φυσικα!:up:

Sia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sia
. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Sia έγραψε στις 11:33, 05-07-08:

Υπάρχει πάντα και αυτή η λύση για οικόσιτα ζώα..

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:37, 05-07-08:

Συμφωνω!! Ας κανονισουμε ενα ραντεβου να οργανωθουμε λιγακι, αν δεν εχετε προβλημα με μια (μικρη ) ολλανδεζα στην παρεα σας υπαρχουν διαφορα θεματα που χρειαζονται προσοχη...

Στην γειτονια μας πρεπει να πω οτι υπαρχουν αρεκτοι ζωοφιλοι...φταιει το πρασινο που εχει! (Ακομα)

Παντως, ναι καλο θα ηταν να προσφερει οποιος μπορει την βοηθεια του...Ο, τι μπορει ο καθενας φυσικα!:up:
Αλήθεια σε κάθε σπίτι υπάρχει και πιατάκι για τα αδεσποτάκια. Υπάρχει και η φιλοζωϊκή Όλγα Μάλλη που τα ταίζει. Υπάρχουν βέβαια και καλοθελητές.

mukkie

Νεοφερμένος

O mukkie έγραψε στις 11:39, 05-07-08:

"Υπάρχει και η φιλοζωϊκή Όλγα Μάλλη που τα ταίζει. "

Που ειναι?? μ'ενδιαφερει πολυ!

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:44, 05-07-08:

"Υπάρχει και η φιλοζωϊκή Όλγα Μάλλη που τα ταίζει. "

Που ειναι?? μ'ενδιαφερει πολυ!
Αν πας στην λεωφόρο εθν. Αντιστάσεως στην Καισαριανή στην αρχή μετά την φιλολάου έχει ένα pet shop που το έχει ο Αποστόλης ο οποίος είναι ταμίας της φιλοζωϊκής. Κάπου έχω και το τηλέφωνο. Θα στο βρώ να στο δώσω. Ξέρεις μαζεύουν μέχρι αποφάγια μας από ταβέρνες και πηγαίνουν στο βουνό να ταϊσουν τα αδέσποτα. Κάθε χρόνο στο δημαρχείο της Καισαριανής προς τα Χριστούγεννα έχουν και bazaar και με τα χρήματα που μαζεύονται πληρόνονται οι κτηνίατροι για τις στειρώσεις Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Ρόδο για δουλειά αλλιώς θα σου έλεγα να βρεθούμε να σου δείξω

mukkie

Νεοφερμένος

O mukkie έγραψε στις 12:14, 05-07-08:

Ωραια πρεπει να ξερω το pet shop! ξερω πιο πανω μια κτηνιατρο καλη, μπορω να την ρωτησω. Φανταζομαι οτι ξερει κι αυτη... Εγω θα ηθελα να προσφερω την βοηθεια μου αν και δεν εχω παρα πολυ χρονο γενικα (Τωρα το καλοκαιρι εχω) αλλα ολο και κατι μπροει να γινει και βοηθεια ειναι βοηθεια... ολα βοηθανε θελω να πω!:up:

καλο θα'ταν γενικα να οργανωσουμε καποια στιγμη απο το forum να γνωριστουμε, γιατι οχι!εγω ανοιχτη ειμαι για κατι τετοιο!

Δουλεια στη Ροδο?? Κανα μπανακι κανεις κιολας?? Ελπιζω να εχεις λιγακι χρονο για να δροσιστεις

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 12:18, 05-07-08:

Ωραια πρεπει να ξερω το pet shop! ξερω πιο πανω μια κτηνιατρο καλη, μπορω να την ρωτησω. Φανταζομαι οτι ξερει κι αυτη... Εγω θα ηθελα να προσφερω την βοηθεια μου αν και δεν εχω παρα πολυ χρονο γενικα (Τωρα το καλοκαιρι εχω) αλλα ολο και κατι μπροει να γινει και βοηθεια ειναι βοηθεια... ολα βοηθανε θελω να πω!:up:

καλο θα'ταν γενικα να οργανωσουμε καποια στιγμη απο το forum να γνωριστουμε, γιατι οχι!εγω ανοιχτη ειμαι για κατι τετοιο!

Δουλεια στη Ροδο?? Κανα μπανακι κανεις κιολας?? Ελπιζω να εχεις λιγακι χρονο για να δροσιστεις
Μπα 2 μπάνια Πολύ τρέξιμο. Οι δουλειές αυτές στον τουρισμό έχουν πολύ

mukkie

Νεοφερμένος

O mukkie έγραψε στις 12:20, 05-07-08:

καταλαβα... αντε καλο κουραγιο! κι ευχαριστω για τις πληροφοριες!:up: θα ξαναμιλησουμε!

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 21:03, 05-07-08:

Παιδια εγω μεχρι 10 μερες τα εχω αφησει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τις διακοπες.

Ενδιαμεσα μια φιλη ηρθε και εσπασε το 10ημερο και αλλαξε την αμμο και το νερο. Και εβαλε φρεσκια τροφη.

Ειχα βαλει σε πολλα σημεια νερο και τροφη και αρκετα μερη με αμμο. Ολα υπολογισμενα σε σχεση με τις μερες που θα λειψει κανεις.

Δεν υπαρχει προβλημα, μην το φοβαστε. Μαζευω και οτι θεωρω επικινδυνο στο σπιτι, τους βγαζω τα λουρακια και ολα οκ

Renata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Renata
H Renata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Renata έγραψε στις 14:18, 07-07-08:

Δυστυχώς ήρθε και αυτό το καλοκαίρι και λέω δυστυχώς γιατί για να μπορέσω να κάνω διακοπές θα πρέπει πρώτα να βρω μία λύση για τα μωρά μου... βλέπετε έχω 7 μέσα στο σπίτι και μου είναι πολύ δύσκολο να τα αφήσω μόνα τους.
Ευτυχώς που βρήκα το υπέροχο αυτό site προκειμένου να με βοηθήσετε αν έχετε κάποια λύση. Έχουμε να φύγουμε τουλάχιστον 3 χρόνια... οι γονείς δεν μπορούν να βοηθήσουν και η γυναίκα που μας καθαρίζει δυστυχώς λείπει τον Αύγουστο.
Αν υπάρχει δυνατότητα σε κάποιον από εσάς να έρχεται κάθε μέρα να τα καθαρίζει και να τους αλλάζει νεράκι, θα ήθελα να με ενημερώσετε, εκτός αν έχετε κάποιον υπόψη σας που έχει εξυπηρετήσει και εσάς σε ανάλογη περίπτωση (πάντα με πληρωμή φυσικά) που θα μπορούσε να το αναλάβει.Βασική προϋπόθεση να αγαπάει τα ζώα και να ξέρει πως να τους συμπεριφέρεται...
Η περιοχή μου είναι ο Γέρακας.

Ευχαριστώ πολύ για το βήμα... και θέλω να ελπίζω πως θα έχω κάποια ανταπόκριση, τουλάχιστον κάποια λύση.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:22, 07-07-08:

Καλωσήρθες, Renata.
Ρίξε μια ματιά εδώ.

Renata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Renata
H Renata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Renata έγραψε στις 14:32, 07-07-08:

Thanx θα το δώ και θα πάρω και κάποια προσφορά.

Να 'σαι καλά

Λεύκιππος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λεύκιππος
H Λεύκιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Λεύκιππος έγραψε στις 15:11, 16-07-08:

Γεια σας!Ειμαι μια νεα γατομαμα και βρισκομαι μπροστα σε ενα διλημμα!Φευγουμε για διακοπες στο εξοχικο,θα λειψουμε 1 μηνα.Τι να κανω με το γατακι?Εδω υπαρχει η μαμα μου αλλα μου ειπε πως δυσκολευεται να τον προσεχει λογω δουλειας ενω εκει θα υπαρχουν κι αλλοι συγγενεις οι οποιοι δε ξερω πως θα αντιδρασουν(ειναι 4 διαμερισματα με κοινο κηπο).Να σας πω εδω πως το γατακι ειναι 3,5 μηνων,ζωηρουλης και ονομαζεται Λευκιππος.Καθε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη!

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:18, 16-07-08:

Μετέφερα το thread που άνοιξες σε προϋπάρχον για το ίδιο θέμα.
Νομίζω ότι διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες θα βρεις απαντήσεις σε κάποιες από τις απορίες σου.
Δες επίσης και εδώ

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:21, 16-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Λεύκιππος
Γεια σας!Ειμαι μια νεα γατομαμα και βρισκομαι μπροστα σε ενα διλημμα!Φευγουμε για διακοπες στο εξοχικο,θα λειψουμε 1 μηνα.Τι να κανω με το γατακι?Εδω υπαρχει η μαμα μου αλλα μου ειπε πως δυσκολευεται να τον προσεχει λογω δουλειας ενω εκει θα υπαρχουν κι αλλοι συγγενεις οι οποιοι δε ξερω πως θα αντιδρασουν(ειναι 4 διαμερισματα με κοινο κηπο).Να σας πω εδω πως το γατακι ειναι 3,5 μηνων,ζωηρουλης και ονομαζεται Λευκιππος.Καθε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη!

Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, και θα βρείς λύση..

Επίσης, αυτό που θα κάνω ΕΓΩ που θα πάω και εγώ ένα μήνα στο χωριό μου, είναι απλά θα τον πάρω μαζι!!

Λεύκιππος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λεύκιππος
H Λεύκιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Λεύκιππος έγραψε στις 16:42, 16-07-08:

Σας ευχαριστουμε πολυ!Αυτο θα κανουμε!Καλο καλοκαιρι και καλα να περασετε ολοι:up:

iro88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iro88
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O iro88 έγραψε στις 22:53, 16-07-08:

Γεια σας! Εχω μια γατα, την Σισσυ. Ειναι 9 μηνων, παρα πολυ χαδιαρα. Την εχω αφησει 2 φορες μονη της. Μια φορα για 2 μερες και πιο προσφατα για 4 μερες. Το προβλημα ειναι το εξης:

Την Παρασκευη θα φυγω για 5 μερες. Κανονικα θα την αφηνα ανετα 5 μερες μονη της με παρα πολυ φαγητο και νερο και θα ελεγα σε μια φιλη να ερθει να την δει 2 φορες, να της αλλαξει φαι, αμμο κλπ. Ομως, αφου επιστρεψω σπιτι μετα απο τις 5 μερες που προανεφερα, θα κατσω μια μερα και μετα θα χρειαστει να ξαναφυγω για καμια εβδομαδα. Αφ ενος λυπαμαι να την αφησω μονη της για τοσες μερες, εφ ετερου μετα τις 4 μερες που θα λειψω αρχικα, θα περασω μια μερα μαζι της, οποτε δεν ειναι οτι θα μεινει 12 συνεχομενες μερες μονη της.

Απο την αλλη,σκεφτομουν μηπως την επαιρνα μαζι μου τις 5 μερες. Θα παω στη Χιο με πλοιο (κανει 6 ωρες) και ελεγα μηπως την βαλω στο αυτοκινητο και την παρω μαζι μου με το κλουβακι της.

Τι με συμβουλευετε; Πιστευετε οτι θα ηταν προτιμοτερο να μην την ταλαιπωρησω με τις μετακινησεις και να την αφησω σπιτι 5 μερες και μετα απο 1 μερα διαλειμμα στο καπακι αλλη μια εβδομαδα; Η ειναι καλυτερη ιδεα να την παρω μαζι μου και μετα να την αφησω μονο 1 βδομαδα μονη της;; Ο μονος μου ενδιασμος ειναι πως εχω ακουσει οτι οι γατες δενονται με το περιβαλλον τους και φοβαμαι μηπως ειναι φοβισμενη εκει. Απο την αλλη θα ειμαι εγω μαζι της. Σε πανσιον δεν το σκεφτομαι καν. Εαν την παρω μαζι μου στο πλοιο και την αφησω μεσα στο αυτοκινητο στο γκαραζ τι πρεπει να προσεξω; Εαν την αφησω τοσες μερες μονη της θα στενοχωρηθει πολυ;

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 13:42, 21-07-08:

Κι εμενα το ιδιο ζητημα με απασχολει...Θα φυγουμε για 6 μερες και εκεινη την περιοδο θα φυγουν και ολοι μου οι φιλοι οποτε μαλλον θα την παρω μαζι μου.Το ξερω οτι θα ταλαιπωρηθει αλλα δε γινεται να την αφησω εδω.Βρηκα κι ενα ξενωνα που δεχονται ζωα και ετσι η Leia θα κανει τις πρωτες της διακοπες στο Πηλιο!!
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που το κανω αυτο(διακοπες με γατα) εχετε καμια συμβουλη να δωσετε?Εσεις οι εμπειροι...ΕΕΕΕ?Φανταστικοι γατογονεις???

Cynthia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cynthia
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Cynthia έγραψε στις 10:46, 26-07-08:

Καλημερα!Μηπως ξερετε κανενα καλο ξενωνα?Εχω μια σιαμ γατα και δυστυχως δεν εχω κανεναν να την φροντισει οσο θα λειπω οποτε αναγκαστικα πρεπει να παει σε ξενωνα

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 23:24, 08-08-08:

θα πρέπει να φύγουμε για 4 μέρες ...δεν έχω κάποιον να αφήσω την γατούλα μου ...είναι 4 κ 30 ώρες ταξίδι ..θα πάμε με αμάξι και θα πρέπει να την πάρω μαζί μου... θα την ενοχλήσει το ταξίδι?? θα μείνουμε σε 2 όροφο σπίτι και θα έχει ένα μεγάλο δωμάτιο όλο δικό της..είναι μικρή και ελπίζω να προσαρμοστεί άλλωστε δεν θα την ενοχλήσει και κανένας..σκεφτόμουν να την πάω σε ξενοδοχείο αλλά δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη ...και μόνη σπίτι είναι πολλές οι μέρες...εσείς τι λέτε?????

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:33, 08-08-08:

Ρία, σύγχωνευσα το θέμα σου με ένα παλιότερο. Αφού δεν θα λείψεις πολύ, καλύτερα να αφήσεις τη γατούλα σου στο σπίτι. Αν διαβάσεις τις παλιότερες απαντήσεις, θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Καλές διακοπές!

Asteri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Asteri
H Asteri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (δεκάδες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Asteri έγραψε στις 19:34, 31-10-08:

Γειά σας! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την καλύτερη "τακτική" που θα μπορούσε ν' ακολουθήσει κάποιος εάν λείψει από το σπίτι για 2-4 μέρες.... Φαντάζομαι το να μεταφέρει μαζί του τις γατούλες του ίσως είναι εύκολο εάν η γάτα είναι μία εάν είναι όμως πολλές? Απ' την άλλη το ταξίδι μπορεί να είναι ψυχολογικά επίπονο για τις γάτες οι οποίες δεν έχουν επίγνωση του γεγονότος ότι θα επιστρέψουν σε 2 μέρες σπίτι τους...
Η άλλη λύση είναι να μείνουν οι γατούλες στο σπίτι..Εκεί όμως πάλι υπάρχει ο παράγοντας του χρόνου: για πόσες μέρες λείπει ο γατογονιός? Σε περίπτωση που είναι μόνο 2 χρειάζεται να βρεθεί κάποιος να ταϊσει τις γατούλες ή η αντοχή τους δεν το επιβάλλει?
Εάν όμως το ταξίδι διαρκέσει περισσότερο φαντάζομαι συμφωνείτε όλοι ότι είναι απαραίτητο να βρεθεί άνθρωπος που θα προσέχει τις γάτες.. Στην απλούστερη περίπτωση ο γείτονας στον οποίο -για να μην τον επιβαρύνουμε- αναθέτουμε να βάζει απλώς φαγητό στις γατούλες μας. Όμως είναι το φαϊ αρκετό? Με άλλα λόγια δεν επηρεάζονται οι γάτες που δε θα δουν ανθρώπινη παρουσία για 4 μέρες? Δεν κάνουν ζημιές στο σπίτι?
Ποιά είναι λοιπόν η καλύτερη λύση?

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 19:38, 31-10-08:

Εγώ που αφήνω τη γάτα μου μόνη της καμιά φορά (το περισσότερο που έμεινε μόνη της βέβαια ήταν 3 μέρες), είχε δώσει τα κλειδιά του σπιτιού η μαμά μου στη θεία μου και ερχόταν και την τάιζε! Είχε μόνιμα ξηρά τροφή στο πιάτο της, αρκετά μπολάκια νερό και μια παλιά μου μπλύζα που έχει την μυρωδιά μου επάνω για να μην νιώθει μόνη της!

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:42, 31-10-08:

Οι γάτες δένονται με το σπίτι.. Αν λοιπόν βρεθεί άνθρωπος να περνάει 1 φορά την μέρα, να καθαρίζει την άμμο, να αλλάζει το νερό και να βάζει φαγητό, δεν υπάρχει πρόβλημα.. και για αρκετές μέρες...

Το σπίτι σαν σπίτι θα πρέπει να είναι ασφαλές για τις γάτες έτσι και αλλιώς, είτε είμαστε, είτε δεν είμαστε.

Δηλ. Απορρυπαντικά, φάρμακα, σαπούνια κλπ κλπ σε ντουλάπια, τουαλέτα κλειστή, καλώδια.. μαζεμένα, αντικείμενα που σπάνε σε βιβλιοθήκες να μην υπάρχουν.. κλπ κλπ

KaterinaP

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KaterinaP
H KaterinaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H KaterinaP έγραψε στις 19:50, 31-10-08:

Julia, γιατι λες να ειναι κλειστη η τουαλετα? Τι κινδυνους εχει και δε τους εχω σκεφτει? παντα ανοιχτη την εχω..

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 19:51, 31-10-08:

Η δικιά μου έπινε νερό παλιά, μέχρι που την πήρα χαμπάρι και από τότε κλείνουμε τις πόρτες

KaterinaP

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KaterinaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H KaterinaP έγραψε στις 19:53, 31-10-08:

Μπλιαχ.......

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:57, 31-10-08:

Χρόνια με γάτες... δεν είχα κανένα πρόβλημα...
Πέρσι που πήρα τον ασπρόμαυρο.. 3 μηνών έπαθε δηλητηρίαση μέσα στο σπίτι. Έμενα σε διαμέρισμα 60τμ. Έχω φάει τον κόσμο και το μυαλό μου να δω ΤΙ θα μπορούσε να είχε φάει..

Κατέληξα σε 3
Η ήπιε, νερό απο την λεκάνη.. (δεν έχω κρεμαστό αποσμητικό.. )αλλά μπορεί να είχε μείνει χλωρίνη ή άλλο απορρυπαντικό...
Ήπιε ή έγλυψε το σκουπάκι... της λεκάνης...
Ή έφαγε απο το ψεύτικο Χριστουγεννιάτικο δέντρο...

Γενικά το μπάνιο είναι ΣΟΣ... μπορεί αν είναι μικρό, να πέσει και στην λεκάνη και να πνιγεί..
Είναι ένα μέρος γεμάτο με τοξικά...

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 19:58, 31-10-08:

Η δικιά μου η σιχαμένη γούσταρε να πίνει νερό, νευρίαζε κιόλας όταν πήγαινα να την μαζέψω

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:02, 31-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Asteri
Ποιά είναι λοιπόν η καλύτερη λύση?
Συνοψίζοντας, θα πω κι εγώ πως η καλύτερη λύση είναι να έρχεται κάποιος στο σπίτι για τάισμα, επιθεώρηση και ίσως και λίγο παιχνίδι με την μοναχοψιψίνα. Επιστρατεύεις φίλους, συγγενείς ή έμπιστους γείτονες!

Vivikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivikos
. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Vivikos έγραψε στις 20:02, 31-10-08:

Εμείς βασικά φεύγουμε κάθε ΣΚ και ο Βιβίκος μου ερχόταν πάντα μαζί μας και μάλιστα του άρεσε πολύ η απόδραση στην εξοχή. Αλλά επειδή εδώ και λίγο καιρό στο εξοχικό μας έχει κατσικωθεί η γάτα της πεθεράς μου και ο γατούλης μου δεν μπορεί με τίποτα να την ανεχτεί μένει μόνος στο σπίτι μας. Βέβαια πλέον φεύγουμε Σάββατο πρωί και απόγευμα Κυριακής είμαστε πίσω. Του αφήνουμε μπόλικο φαγάκι, νερό και είναι μια χαρά. Δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και δεν έχει κάνει και κάποια ζημιά

KaterinaP

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KaterinaP έγραψε στις 20:06, 31-10-08:

Χμμμ.. δικιο εχεις το θεμα <γλυψιμο των επιφανειων> δε το ειχα σκεφτει...
Καλα να πεσουν μεσα στη λεκανη οι δικοι μου οι χοντροι δε νομιζω. θα φρακαρουν τα κωλια τους!!

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 20:06, 31-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vivikos
Εμείς βασικά φεύγουμε κάθε ΣΚ και ο Βιβίκος μου ερχόταν πάντα μαζί μας και μάλιστα του άρεσε πολύ η απόδραση στην εξοχή. Αλλά επειδή εδώ και λίγο καιρό στο εξοχικό μας έχει κατσικωθεί η γάτα της πεθεράς μου και ο γατούλης μου δεν μπορεί με τίποτα να την ανεχτεί μένει μόνος στο σπίτι μας. Βέβαια πλέον φεύγουμε Σάββατο πρωί και απόγευμα Κυριακής είμαστε πίσω. Του αφήνουμε μπόλικο φαγάκι, νερό και είναι μια χαρά. Δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και δεν έχει κάνει και κάποια ζημιά
Σαββατοκύριακα και εμείς την αφήναμε μόνη της. Απλά όταν γυρνούσαμε σπίτι δεν μας άφηνε να απομακρυνθούμε για τις επόμενες 2-3 ώρες

Vivikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivikos
. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Vivikos έγραψε στις 20:10, 31-10-08:

Ο Βιβίκος μου αν και φοβητσιάρης εκ φύσεως δεν μας έχει δείξει τέτοια δείγματα. Όταν επιστρέφουμε κάνει κανένα δεκάλεπτο να συνέλθει από τον ύπνο για να μας δώσει σημασία και μετά τρίβεται στα παπούτσια μας

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:16, 31-10-08:

Μεχρι δυο μέρες αντε τρεις ειναι οκ, παραπανω ζοριζεται πολύ νομίζω . Οι λυσεις ειναι η ξενοδοχειο η γειτονας η φιλος με κλειδι που παει και βλέπει το ζωακι η μια cat sitter, το να παρεις μαζι το ζωο ειναι καλο μονο αν ειναι πολυ κοινωνικο και θα ειναι σε κλειστο χωρο η με σαμαρακι, μη φυγει σε ξενο μερος και χαθει

Ελπιζω συντομα να θελησει καποιος να οργανωσει υπηρεσία cat sitter και στην αθήνα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους