Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 89,370 εγγεγραμμένα μέλη και 719,333 μηνύματα σε 22,801 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στο ξενοδοχείο μαζί με το γατί!!!

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,010 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:22, 27-05-09:

Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουνΕπειδή υπάρχει περίπτωση φέτος να πάμε διακοπές τον Αύγουστο, οπότε δεν θα υπάρχει κανείς να φροντίζει την Μπασσέτ τις μέρες που θα λείψουμε, θα πρέπει να την πάρουμε μαζί μας στο ξενοδοχείο (ή στο διαμέρισμα, ανάλογα). Ενόψει αυτού σκέφτομαι διάφορα:π.χ, αφού βρω ξενοδοχείο που δέχονται ζώα, κι αφού ξεκαθαρίσουμε ότι θα μένει στο δωμάτιό μας, θα ζητήσω όροφο και μπαλκόνι ανεξάρτητο, ώστε να μην μπορεί να ξεφύγει από πουθενά. Άντε και μέχρι εδώ καλά. Με τις καθαρίστριες τί γίνεται; Αυτές κάνουν τη δουλειά τους, αφήνουν ανοιχτές πόρτες κλπ. Δεν θα προσέχουν τη γάταΑκόμη και να το συνεννοηθώ, δεν μπορώ να είμαι ήσυχη, ούτε και να πω να μην καθαρίζουν φυσικά. Άρα; Τί κάνουμε; Κλουβί; Γατοφόρο;Δικό της δωμάτιο; ()
Άμα , αγαπητές γατομαμάδες και αγαπητοί γατομπαμπάδες έχετε πάει διακοπές μαζί με τα γατιά σας σε ξενοδοχείο, πείτε μας πώς τα καταφέρατε, να πάρουμε ιδέες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 15:43, 27-05-09:

αν και δεν έχω πάει διακοπές με τη μικρή μαζί θεωρώ ότι από τη στιγμή που ένα ξενοδοχείο δέχεται ζώα δε θα έχεις πρόβλημα στο θέμα της καθαριότητας.Θα'ναι πιο ελαστικοί.Μπορείς να συννενοηθείς να έρχονται κάποια συγκεκριμένη ώρα το πρωί και εσύ με το Μπασεττάκι να απολαμβάνετε το πρωινό σας καφεδάκι στο μπαλκόνι μέχρι να καθαρίσουν το δωμάτιο.Ετσι θα την προσέχεις εσύ χωρίς να αναστατωθεί από την παρουσία ξένων και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.Ασε που έρχονται κάθε 2 ή 3 μέρες.Αν πάλι ένα πρωινό θες να φύγεις νωρίς από το δωμάτιο βάλτη στη γατοφόρο και πες τους όταν τελειώσουν να της ανοίξουν να βγεί.Δε νομίζω να προλάβει να πεταχτεί από το φόβο και μόνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:52, 27-05-09:

Η Βιβίκα νομίζω τα είπε οκ.
Κάπου υπάρχει ήδη μια λίστα με φιλόζωα ξενοδοχεία...
https://forum.mycat.gr/showthread.p...EF%F7%E5%DF%E1

βρήκα.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,010 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:53, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από vi2ka
αν και δεν έχω πάει διακοπές με τη μικρή μαζί θεωρώ ότι από τη στιγμή που ένα ξενοδοχείο δέχεται ζώα δε θα έχεις πρόβλημα στο θέμα της καθαριότητας.Θα'ναι πιο ελαστικοί.Μπορείς να συννενοηθείς να έρχονται κάποια συγκεκριμένη ώρα το πρωί και εσύ με το Μπασεττάκι να απολαμβάνετε το πρωινό σας καφεδάκι στο μπαλκόνι μέχρι να καθαρίσουν το δωμάτιο.Ετσι θα την προσέχεις εσύ χωρίς να αναστατωθεί από την παρουσία ξένων και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.Ασε που έρχονται κάθε 2 ή 3 μέρες.Αν πάλι ένα πρωινό θες να φύγεις νωρίς από το δωμάτιο βάλτη στη γατοφόρο και πες τους όταν τελειώσουν να της ανοίξουν να βγεί.Δε νομίζω να προλάβει να πεταχτεί από το φόβο και μόνο.
Αμ, έλα που δεν είμαι μόνη μου!!Και οι άλλοι είναι υπναράδες, οπότε οι συνεννοήσεις με συγκεκριμμένες ώρες καθαριότητας είναι ανέφικτεςΜωρέ, μήπως να πάω μόνη μου διακοπές με τη Μπασσέτ; Μια χαρά θα περάσουμε!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:16, 27-05-09:

Έχω κι εγώ διαθέσιμες τέτοιες πληροφορίες. Απλά, επειδή πιο πολύ πάνε σκυλάκια, ήθελα μια άμεση εμπειρία από γατογονείς, πώς διευθέτησαν το θέμα της καθαριότητας. Νομίζω ότι είναι η ίδια λίστα ξενοδοχείων με αυτή που έβαλε η Τζούλια ,αλλά, τη βάζω κι αυτή: https://www.pettaxi.gr/ghotels.html

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 16:23, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Έχω κι εγώ διαθέσιμες τέτοιες πληροφορίες. Απλά, επειδή πιο πολύ πάνε σκυλάκια, ήθελα μια άμεση εμπειρία από γατογονείς, πώς διευθέτησαν το θέμα της καθαριότητας. Νομίζω ότι είναι η ίδια λίστα ξενοδοχείων με αυτή που έβαλε η Τζούλια ,αλλά, τη βάζω κι αυτή: https://www.pettaxi.gr/ghotels.html

για το θεμα της καθαριοτητας νομιζω σου ειπε η βιβη, μετα απο συνεννοηση για την μερα κ την ωρα, θα καθεστε ολοι στο μπαλκονι οσο καθαριζει η καθαριστρια σας, εννοεις κατι αλλο ?

ειπες οτι οι αλλοι ειναι υπναραδες, σε τι σε προβληματιζει αυτο να καθεστε εξω ολοι μαζι ?
και το αλλο, μιλαμε για ενα δωματιο ολοι μαζι ? η για 2 ? γιατι αν ειναι 2 ειναι ευκολο, οσο καθαριζεται το ενα, εχεις τη μπασσυ στο αλλο.
εναλλακτικα, παιρνεις χαρτια υγειας, σεντονια κ πετσετες κ τα αλλαζεις μονη σου, το μπανιο και το πατωμα μονο ειναι προβλημα ποιος θα το καθαριζει

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 16:35, 27-05-09:

Ε καλά μη φανταστείς ότι και οι καθαρίστριες ξεκινάνε χαράματα.Αυτά μόνο στις ταινίες με τη Βλαχοπούλου.Μπορείς να τους πεις να έρχονται κατά της 12 που στις διακοπές θεωρείται πρωί.Τι εννοείς? και άλλο ζευγάρι στο δωμάτιο?

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 17:08, 27-05-09:

Λοιπόν Ελένη πιστεύω ότι είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να σου δώσει απαντήσεις διότι δουλεύω χρόνια σε ξενοδοχεία και έχω μείνει μία ολόκληρη σαιζόν μέσα σε ξενοδοχείο που καθάριζαν καμαριέρες. Αποτέλεσμα. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ακόμα κι αν συνενοηθείς. Μπορείς βέβσαια μετά να τα κάνεις λαμπόγιαλο στην ρεσεψιόν αν γίνει κάτι λάθος αλλά τι να το κάνεις εσύ όταν έχει συμβεί το λάθος με το γατάκι σου. Λοιπόν οι καμαριέρες σε δωμάτια πελατών μπαίνουν από τις 9 το πρωϊ και τελειώνουν γύρω στις 2.30 το μεσημέρι. Αν η Μπάχυ είναι ζόρικια καλύτερα να την δένεις με ένα σαμαράκι. Εγώ πάντα με τον Αιμίλιο φοβόμουνα μην τους φύγει από πουθενά. Κάποιες πρόσεχαν κάποιες όχι αλλά ήταν και ο Αιμιλιάκος συνεργάσιμος. Η άλλη λύση να ζητάς την ώρα που είσαι μέσα να ανεβαίνουν να στο καθαρίζουν οπότε δεν θα ξαναμπούν μετά. Η τρίτη λύση γατοφόρο αλλά κρίμα για την μικρούλα. Καλή επιτυχία

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:40, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Λοιπόν Ελένη πιστεύω ότι είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να σου δώσει απαντήσεις διότι δουλεύω χρόνια σε ξενοδοχεία και έχω μείνει μία ολόκληρη σαιζόν μέσα σε ξενοδοχείο που καθάριζαν καμαριέρες. Αποτέλεσμα. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ακόμα κι αν συνενοηθείς. Μπορείς βέβσαια μετά να τα κάνεις λαμπόγιαλο στην ρεσεψιόν αν γίνει κάτι λάθος αλλά τι να το κάνεις εσύ όταν έχει συμβεί το λάθος με το γατάκι σου. Λοιπόν οι καμαριέρες σε δωμάτια πελατών μπαίνουν από τις 9 το πρωϊ και τελειώνουν γύρω στις 2.30 το μεσημέρι. Αν η Μπάχυ είναι ζόρικια καλύτερα να την δένεις με ένα σαμαράκι. Εγώ πάντα με τον Αιμίλιο φοβόμουνα μην τους φύγει από πουθενά. Κάποιες πρόσεχαν κάποιες όχι αλλά ήταν και ο Αιμιλιάκος συνεργάσιμος. Η άλλη λύση να ζητάς την ώρα που είσαι μέσα να ανεβαίνουν να στο καθαρίζουν οπότε δεν θα ξαναμπούν μετά. Η τρίτη λύση γατοφόρο αλλά κρίμα για την μικρούλα. Καλή επιτυχία
Ράνια μου,ακριβώς όπως τα λες τα είχα φανταστεί!Η Σταυρούλα που είχε πάει διακοπές με τον Prince δεν άφηνε τις καθαρίστριες να μπαίνουν, αλλά εμείς ως οικογένεια είμαστε και πατσατσούληδες, οπότε δεν γίνεται να μένουμε ακαθάριστοι ούτε να κάνω εγώ τις δουλειές. Μάλλον θα πάρω κανένα κλουβάκι κουνελιών μαζί να την περιορίζω εκεί, αλλά να μπορεί να κουνιέται κιόλας, δεν την αφήνω ελεύθερη με τίποτα.Για σαμαράκι δεν γίνεται, ούτε στο λαιμό δεν φοράει λουρί
Ιωάννα, δυστυχώς, οι δικοί μου είναι εγκληματικά υπναράδες, οπότε, με το που ξυπνάνε (καλές 12), πάμε αμέσως για μπάνιο,πού χρόνος για καφεδάκια και καθαρίστριες

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 17:50, 27-05-09:

μπορεις να παρεις μαζι σου μια σκηνη και οταν φευγετε να την κλεινεις εκει μαζι με τα παιχνιδια της, την τροφη της και την αμμο της. Ετσι θα εχει περισσοτερο χωρο να κινειται και δεν θα χρειαζεται να περιμενεις τις καθαριστριες να καθαρισουν.

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 18:41, 27-05-09:

:up: :up: :up:
Βάλε και κρυφή κάμερα.... Να καταγράψεις τη φάτσα αυτουνού που θα πάει να την εξυπηρετήσει όταν καλέσει το room-service!!!

Δεν το πιστεύω... Φέτος θα πήξω κανονικότατα, αφού δεν προβλέπονται διακοπές για μένα και η Μπασσετούλα...
Δεν πιστεύω να πάει νησάκι!!!???!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:17, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
μπορεις να παρεις μαζι σου μια σκηνη και οταν φευγετε να την κλεινεις εκει μαζι με τα παιχνιδια της, την τροφη της και την αμμο της. Ετσι θα εχει περισσοτερο χωρο να κινειται και δεν θα χρειαζεται να περιμενεις τις καθαριστριες να καθαρισουν.
καλη μου,θα σκασει το γατι,μεσα στη σκηνη,νταλλα κατακαλοκαιρο!!!!!!! σκεψου,οτι ειναι και πλαστικες αυτες οι σκηνες...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:17, 27-05-09:

Ωραία ήταν αυτά τα πάνινα κλουβιά που υπήρχαν στην έκθεση γάτας. Άραγε πουλιούνται στο εμπόριο ξέρει καμμία?

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:25, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από saloniCAT
:up: :up: :up:
Βάλε και κρυφή κάμερα.... Να καταγράψεις τη φάτσα αυτουνού που θα πάει να την εξυπηρετήσει όταν καλέσει το room-service!!!

Δεν το πιστεύω... Φέτος θα πήξω κανονικότατα, αφού δεν προβλέπονται διακοπές για μένα και η Μπασσετούλα...
Δεν πιστεύω να πάει νησάκι!!!???!!!
Μα, τί να πω κι εγώ; Άμα είναι να δώσω π.χ. 70 ευρώ (λέμε) για δυάρι, ας δώσω 80 -90 για τριάρι, να την κλείνω μόνη της στο τρίτο δωμάτιο, όταν φεύγουμε και να μην μπαίνουν εκεί καθαρίστριες , ε, άμα!!saloniCAT, μη σκας, εδώ παρέα θα είμαστε,πού να βρεθούν όλα αυτά που ζητάω;

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 22:39, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Μάλλον θα πάρω κανένα κλουβάκι κουνελιών μαζί να την περιορίζω εκεί, αλλά να μπορεί να κουνιέται κιόλας, δεν την αφήνω ελεύθερη με τίποτα.

τελικα αυτη ειναι μαλλον η καλυτερη λυση, απλα κοιτα να ειναι ανετο το κλουβι να κινειται ανετα η κακομοιρα..
λαθη μεταξυ των καθαριστριων γινονται, ακομα κ κλοπες γινονται σε ξενοδοχεια, γιατι να ρισκαρεις να χασεις τη μπασσετ ετσι αδικα ? με το κουνελισιο κλουβι εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι κ να μπουν μεσα για οποιονδηποτε λογο η μπασσυ δε θα πεταχτει εξω απο το δωματιο κ δε θα χαθει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,710 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:51, 27-05-09:

βρε κοριτσια,να πω κατι???????? μπορει να ακουγεται σκληρο,αλλα ειναι το μονο σιγουρο και ασφαλες για τα γατακια μας....εγω τα μικρα μου τα αφηνω μονα τους( εννοειτε οχι πανω απο μια βδομαδα) αφθονη ξηρη τροφη, ποτιστρα τεραστια( για σκυλους!!) και ειναι μια χαρα οταν φευγω...δυστυχως,δεν εχω κανεναν να μου τα φυλαει...ο μπουκακος ειναι τοσο απροσαρμοστος που δεν θα μπορουσα να φτασω ουτε μεχρι τα κτελ...ενω ετσι,,μενει στο σπιτακι του(γνωστο περιβαλλον,δεν παθαινει σοκ) με φαγακι,νερακι και ..πουπουλινα...μονο εγω του λειπω...αλλα το ξεπερναει ανετα!!!!!!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 08:03, 28-05-09:

εγώ πέρσι πήρα τον πρίνς στη λευκάδα διακοπές. δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. καταρχήν τον είχα εκπαιδεύσει να κυκλοφορεί με οδηγό και σαμαράκι. ο γάτος μας συντρόφευε στο πρωινό και το βραδυνό (το δωμάτιο ήταν μικρό και ήθελα να ξεμουδιάσει το ζωντανό), έκανε με τον οδηγό τη βόλτα του στην είσοδο του ξενοδοχείυ (έξω) και ανέβαινε 4 ορόφους ΄τρέχοντας.

πρόβλημα με τον κόσμο δεν είχα. τα δωμάτια καθαρίζονταν κάθε μέρα και κάθε τρείς αλλάζαν σεντόνια. συννενοήθηκα να μπαίνουν κάθε τρείς μέρες μέσα οι καθαρίστριες. είχα φτιάξει χαρτί στην πόρτα "Προσοχή γάτος" μή και ξεχαστούν. όταν αλλάζαν σεντόνια (είχα πάλι συνεννοηθεί) και μπαίναν πρώτα στο δικό μου οπότε εκείνες τις ημέρες είχα τον πρίνς ΄κατω μέχρι τις 11 περίπου.

μάζί μου είχα πάρει ένα μικρό ονυχοδρόμιο, το γατοτούνελ και παιχνιδάκια. επίσεις το κλουβί του αν και δεν το χρησιμοποιήσαμε και την άμμο του.

νερό έβαλα μόνο εμφιαλωμένο. το πρωί (κατά τη διάρκεια του πρωινού) έκλεινα το δωμάτιο και άναβα το αιρκοντίσιον να δροσίσει το δωμάτιο μέχρι να φύγουμε για μπάνιο και εν συνεχεία το έκλεινα μην τον πουντιάσω.

Φυσικά η βοήθεια από τις καθαρίστριες υπήρξε ανεκτίμητη και πραγματικά άξιζαν κάτι παραπάνω οι κοπέλες.

α! όλες μου οι γάτες κυκλοφορούν ελεύθερες μέσα στο αυτοκίνητο. στη διάρκεια του ταξιδιού στο πίσω πατάκι είχα βάλει και την αμμολεκάνη γιατί ήταν μεγάλο το ταξίδι.

Γνώρισα όλα τα παιδιά του ξενοδοχείου και αναγκαστάστηκα να απαντω σε ερωτήσεις "τι μάρκα είναι ο γάτος σας;" "είναι γάτος ο σκύλος σας;" "δαγκώνει;" "το πουλάτε;" (αυτή ήταν από ενήλικα)

αυτά...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:01, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince
εγώ πέρσι πήρα τον πρίνς στη λευκάδα διακοπές. δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. καταρχήν τον είχα εκπαιδεύσει να κυκλοφορεί με οδηγό και σαμαράκι. ο γάτος μας συντρόφευε στο πρωινό και το βραδυνό (το δωμάτιο ήταν μικρό και ήθελα να ξεμουδιάσει το ζωντανό), έκανε με τον οδηγό τη βόλτα του στην είσοδο του ξενοδοχείυ (έξω) και ανέβαινε 4 ορόφους ΄τρέχοντας.

πρόβλημα με τον κόσμο δεν είχα. τα δωμάτια καθαρίζονταν κάθε μέρα και κάθε τρείς αλλάζαν σεντόνια. συννενοήθηκα να μπαίνουν κάθε τρείς μέρες μέσα οι καθαρίστριες. είχα φτιάξει χαρτί στην πόρτα "Προσοχή γάτος" μή και ξεχαστούν. όταν αλλάζαν σεντόνια (είχα πάλι συνεννοηθεί) και μπαίναν πρώτα στο δικό μου οπότε εκείνες τις ημέρες είχα τον πρίνς ΄κατω μέχρι τις 11 περίπου.

μάζί μου είχα πάρει ένα μικρό ονυχοδρόμιο, το γατοτούνελ και παιχνιδάκια. επίσεις το κλουβί του αν και δεν το χρησιμοποιήσαμε και την άμμο του.

νερό έβαλα μόνο εμφιαλωμένο. το πρωί (κατά τη διάρκεια του πρωινού) έκλεινα το δωμάτιο και άναβα το αιρκοντίσιον να δροσίσει το δωμάτιο μέχρι να φύγουμε για μπάνιο και εν συνεχεία το έκλεινα μην τον πουντιάσω.

Φυσικά η βοήθεια από τις καθαρίστριες υπήρξε ανεκτίμητη και πραγματικά άξιζαν κάτι παραπάνω οι κοπέλες.

α! όλες μου οι γάτες κυκλοφορούν ελεύθερες μέσα στο αυτοκίνητο. στη διάρκεια του ταξιδιού στο πίσω πατάκι είχα βάλει και την αμμολεκάνη γιατί ήταν μεγάλο το ταξίδι.

Γνώρισα όλα τα παιδιά του ξενοδοχείου και αναγκαστάστηκα να απαντω σε ερωτήσεις "τι μάρκα είναι ο γάτος σας;" "είναι γάτος ο σκύλος σας;" "δαγκώνει;" "το πουλάτε;" (αυτή ήταν από ενήλικα)

αυτά...
Σταυρούλα μου, ο Πρινς είναι εκτός συναγωνισμού!!!:up::up::up:Μιλάμε για γατόσκυλοΦυσιολογική γάτα θα είχε πάθει υστερικό σοκ να την βάζανε να κυκλοφορήσει σε άγνωστο μέρος με σαμαράκιΗ Μπασσέτ, ας μη το συζητάμε, θα φρίξει!!
Οι συγγενείς, με τους οποίους λέμε να πάμε μαζί διακοπές, μόλις τα έλεγα όλα αυτά, στράβωσαν, γιατί θα πρέπει να περιοριστούμε στο θέμα "ξενοδοχείο" λόγω Μπασσέτ. Φυσικά δεν με ενδιαφέρει ποσώς!Για εμένα η Μπασσέτ είναι το τρίτο μου μωρό και θα το σκεφτώ εξ ίσου!Ένα κλουβάκι μάλλον θα πάρω, αν έβρισκα και τέτοιο σαν αυτά της έκθεσης, που λέει και η Ράνια, τέλεια θα ήταν!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:06, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
βρε κοριτσια,να πω κατι???????? μπορει να ακουγεται σκληρο,αλλα ειναι το μονο σιγουρο και ασφαλες για τα γατακια μας....εγω τα μικρα μου τα αφηνω μονα τους( εννοειτε οχι πανω απο μια βδομαδα) αφθονη ξηρη τροφη, ποτιστρα τεραστια( για σκυλους!!) και ειναι μια χαρα οταν φευγω...δυστυχως,δεν εχω κανεναν να μου τα φυλαει...ο μπουκακος ειναι τοσο απροσαρμοστος που δεν θα μπορουσα να φτασω ουτε μεχρι τα κτελ...ενω ετσι,,μενει στο σπιτακι του(γνωστο περιβαλλον,δεν παθαινει σοκ) με φαγακι,νερακι και ..πουπουλινα...μονο εγω του λειπω...αλλα το ξεπερναει ανετα!!!!!!
Αν ήταν για 4-5 ημέρες θα το σκεπτόμουν και εγώ, αλλά, μάλλον θα είναι για μεγαλύτερο διάστημα, οπότε δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιοΕγώ, δεν το βρίσκω σκληρό αυτό που λες ότι κάνεις, καθόλου μάλιστα. Πολύ χειρότερα είναι αυτά με τα κλουβιά ,που λέω εγώ ή οι πανσιόν

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 14:55, 29-05-09:

Ελενάκι, τι ωραίο θέμα και επίκαιρο! Καλά έκανες και το έθιξες, παίρνουμε ιδέες!
Έχω ταξιδέψει με γατάκι στο παρελθόν, που ήταν άρρωστο και καχεκτικό και δεν μπορούσα να το αφήσω πίσω. 2 άτομα, 4 σακίδια και ένας γατούλης σε γατοφόρο πάνω σε μια μηχανή!
Με το ξενοδοχείο δεν είχαμε πρόβλημα εκτός του ότι δεν είναι πολλά που δέχονται ζώα, αλλά επειδή κάτσαμε 4 μέρες Λέρο και άλλο τόσο Κάλυμνο, μπήκαν μόνο μια φορά για καθάρισμα και τα καθημερινά τα κάναμε μόνοι μας. Έχεις δίκιο που ανησυχείς, γιατί συμφωνώ κι εγώ με αυτά που είπε η Ράνια. Εκτός από το κλουβί κουνελιού, που είναι και δύσκολο στη μεταφορά, μπορείς να αγοράσεις ένα κλουβί τύπου crate ή playpen, που μεταφέρεται και εύκολα γιατί διπλώνει και θα έχει μέσα νερό, φαγητό και άμμο. Αν την αφήνεις εκεί για λίγες ώρες, θα μελαγχολήσει λίγο μεν αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σϊγουρα είναι καλύτερη λύση από την πανσιόν, τουλάχιστον τα βράδια θα είναι ελεύθερη! Εγώ το έχω στο πρόγραμμα ένα τέτοιο, έχω δει και ένα μέτριο σε ελληνικό πετ σοπ με 200 €, αλλά και μέσω ίντερνετ θα είναι φθηνότερα. Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ. Υπάρχουν και μικρότερα, εννοείται, αυτό είναι παιδική χαρά!

Να προσθέσω κι εγώ ότι ο prince είναι φαινόμενο, έτσι? Εμείς ένα λουρί πήγαμε να βάλουμε και έπαθε τρίωρο παροξυσμό!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 20:26, 29-05-09:

γενικά πάντως δεν ειναι απαραίτητο να κλειστεί κανείς στο ξενοδοχείο. εμείς πέρισυ γυρίσαμε μια χαρά ολόκληρη τη λευκάδα. δεν καθόμασταν πολύ στο δωμάτιο. για αυτό και τον βγάζαμε να ξεμουδιάσει λίγο το πρωί και λίγο το βράδυ. πέρα από αυτό και βράδυ βγαίναμε και όλη μέρα ξαφανιζόμασταν. μια χαρά ήταν ο γατουλης μου.

φέτος βέβαια με 4 γάτες δεν το συζητώ... σπίτι με γατοσίττερ.... έχω βρεί μια κοπέλα γειτόνισσα να έρχεται τρείς φορές την ημέρα από μισή ώρα... κοπελίτσα θέλει το χαρτζιλίκι ... και τι πιο εύκολη δουλειά;

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 21:56, 29-05-09:

Εμεις παντως περισυ στο Πηλιο περασαμε χαρμα!!!Η Leia στο δωματιο και στο μπαλκονι με το σαμαρακι,η καθαριστρια δεν μπηκε καθολου εξι μερες στο δωματιο(τα καναμε ολα μονοι μας και σεντονια ειχα δικα μου για να μας μυριζει η Leia και να μη νιωθει μονη οταν λειπουμε) και στο ταξιδι την ειχα ποτε μεσα στη γατοφορο και ποτε εξω(στα βενζιναδικα την εβγαζα με το σαμαρακι και ομολογω οτι ημασταν τρελο θεαμα,γιατι το στριτζογατο κυνηγαγε ολα τα μυγακια και η τρελη την κηνυγουσε απο πισω με τον οδηγο!!)Στην επιστροφη μας μουρλανε λιγο με τα νιαουρητα της αλλα ειχε 40 βαθμους και το Μινι δεν εχει αρκουδισιον!!!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 00:32, 30-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Ελενάκι, τι ωραίο θέμα και επίκαιρο! Καλά έκανες και το έθιξες, παίρνουμε ιδέες!
Έχω ταξιδέψει με γατάκι στο παρελθόν, που ήταν άρρωστο και καχεκτικό και δεν μπορούσα να το αφήσω πίσω. 2 άτομα, 4 σακίδια και ένας γατούλης σε γατοφόρο πάνω σε μια μηχανή!
Με το ξενοδοχείο δεν είχαμε πρόβλημα εκτός του ότι δεν είναι πολλά που δέχονται ζώα, αλλά επειδή κάτσαμε 4 μέρες Λέρο και άλλο τόσο Κάλυμνο, μπήκαν μόνο μια φορά για καθάρισμα και τα καθημερινά τα κάναμε μόνοι μας. Έχεις δίκιο που ανησυχείς, γιατί συμφωνώ κι εγώ με αυτά που είπε η Ράνια. Εκτός από το κλουβί κουνελιού, που είναι και δύσκολο στη μεταφορά, μπορείς να αγοράσεις ένα κλουβί τύπου crate ή playpen, που μεταφέρεται και εύκολα γιατί διπλώνει και θα έχει μέσα νερό, φαγητό και άμμο. Αν την αφήνεις εκεί για λίγες ώρες, θα μελαγχολήσει λίγο μεν αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σϊγουρα είναι καλύτερη λύση από την πανσιόν, τουλάχιστον τα βράδια θα είναι ελεύθερη! Εγώ το έχω στο πρόγραμμα ένα τέτοιο, έχω δει και ένα μέτριο σε ελληνικό πετ σοπ με 200 ?, αλλά και μέσω ίντερνετ θα είναι φθηνότερα. Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ. Υπάρχουν και μικρότερα, εννοείται, αυτό είναι παιδική χαρά!

Να προσθέσω κι εγώ ότι ο prince είναι φαινόμενο, έτσι? Εμείς ένα λουρί πήγαμε να βάλουμε και έπαθε τρίωρο παροξυσμό!
Μπράβο Χρύσσα μου!!!!Portable crane, αυτό χρειάζομαι!!!Η Μπάσσυ δεν θα ξετρελλαθεί, αλλά, δεν θα πάθει και τίποτα να καθήσει 2-3 ώρες εκεί!!
Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, και είναι πολύ ευρύχωρα, το γιογιό της χωράει άνετα και νεράκι !!! Θα κοιτάξω μήπως παραγγείλω από πετ σοπ, αλλιώς ,μέσω ίντερνετ!:up:Τί να γίνει; Όποιος έχει ζωάκια και παιδάκια κανονίζει τις διακοπές του αναλόγως
Tzoutzou, για να ξαναπείς τη Λέια στρίτζω, μπροστά σου θα με βρειςΑυτή συναγωνίζεται τον Πρινς σε προσαρμοστικότητα!! Θαυμάσια γατούλα είναι. Έλα να βάλεις σαμαράκι της Μπασσέτ.... μετά θα είσαι για πλαστική στου Φουστάνου χιχιχιχιχι

Παράθεση

kyveli

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kyveli
H kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H kyveli έγραψε στις 16:04, 08-06-09:

Λοιπόν, πολύ ωραίο τόπικ.. επίκαιρο πραγματικά.
Εμείς τέτοια προβλήματα προς το παρόν δεν έχουμε, χωρίζουμε τις διακοπές με τη μαμά μου ώστε πάντα κάποιος να είναι σπίτι, καθόλου τα ζωντανά μας είναι 11.
Έχω όμως μία οικογένεια στους οποίους έδωσα κάτι γατάκια (2 τον αριθμό) που βρήκα τον Σεπτέμβρη και έχουν πρόβλημα πού και πώς να πάνε 1 εβδομάδα Ζάκυνθο με τα 2 γατιά τους.

Τους πρότεινα να τα αφήσουν στο σπίτι μόνα τους, τίποτε, δε θέλουν, και εγώ Πουπουλινομαμά δεν το βρίσκω καθόλου βάρβαρο, καλύτερο από πανσιόν που μένουν σε κλουβιά. Και εννοείται καλύτερο από το να βασανίζεται το ζώο, γιατί δεν είναι όλα τα γατιά τόσο "αστέρια" σαν αυτά που διάβασα από τις προσυπογράψαντες με σαμαράκια κλπ.

Σήμερα τους συμβούλευσα να αρχίσουν να εκπαιδεύουν με σαμαράκια τα γατιά τους, μπας και μπορέσουν να τα έχουν μαζί έτσι.
Επίσης, πολύ σημαντικό. Πέρισυ στο carrefour είχε κάτι τέτοιες "σκυλοσκηνές" όπου μπορούσες να βάλεις τον σκύλο, είχε τρία μεγέθη, γιατί όχι λοιπόν και το γατί. Ήταν σχεδόν όπως της φωτογραφίας, αφού εγώ το σκεφτόμουν για τον σκύλο μου, καθότι πάμε σε κάμπινγκ να έχει τη δική του σκηνή. (κοιμάται μαζί μας μέσα στη σκηνή όμως και δε με περιάζει, το θεώρησα περιττό βάρος να το πάρω)....
Θα πάω να κοιτάξω σήμερα στα carrefour, δέστε και εσείς αν έχετε κοντά σας. Ήταν σε πολύ προσιτές τιμές αν θυμάμαι καλά.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:37, 08-06-09:

Κι εγώ θα ρωτήσω σε πετ σοπ στο Χαλάνδρι, που με εξυπηρέτησε και μου έφερε ωραίο ψηλό ονυχοδρόμιο από τη Γερμανία, αν μπορεί να μου φέρει κανένα τέτοιο μαλακό σπιτάκι , όπως αυτό παραπάνω, γιατί μέσω ίντερνετ κάπου μπλόκαρε η παραγγελία

Παράθεση

ROROULIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ROROULIS
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ROROULIS έγραψε στις 20:38, 27-06-09:

Πριν από λίγες μέρες πήγαμε μίνι διακοπέςμε τον γάτο μας τον Ρόρη
Εχουμε ξαναπάει και πέρυσι κι όλα πήγαν θαύμα!Ο δε Ρορούλης κατενθουσιασμένος με τις διακοπές του!
Οι συμβουλές μου είναι οι εξής:
-χρειάζεται οπωσδήποτε αυτοκίνητο ακόμα κι αν πας σε νησί,για να ματαφέρεις τα πράγματα,διότι το γατί θέλει κι αυτό τα πράγματά του (αμμολεκάνη,άμμος,μπωλάκι φαγητού-νερού,σακούλα με τις κροκέτες του,λίγα παιγνιδάκια),συν τα δικά σας μπαγκάζια,συν το ίδιο το γατί στη γατοφόρο του!!
-εμείς προτιμάμε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα/στούντιο και όχι ξενοδοχείο για να έχει το γατί (και μεις) έναν κάπως πιο άνετο χώρο και να μην μείνει περιορισμένο τόσες μέρες σ' ένα μικρο δωμάτιο.Επίσης να είναι σε όροφο ή να κλείνουν οι πόρτες με σίτα,γιατί διαφορετικά το γατί μπορεί να φύγει.Βρίσκεις αρκετά ενοικιαζόμενα μέσω internet ανά περιοχή (π.χ στο in-gr/ταξίδια-τουρισμός/καταλύματα/ενοικιαζόμενα διαμερίσματ-δωμάτια) και έχουν και φωτογραφίες για να τσεκάρεις αν είναι κατάλληλος ο χώρος.Συνήθως οι ιδιοκτήτες στα ενοικιαζόμενα είναι και πιο ελαστικοί στο να δεχθούν ένα γάτο , ενώ σε αρκετά ξενοδοχεία δεν δέχονται.Εννοείται ότι πρέπει να τους ενημερώσεις όταν κάνεις κράτηση.Οσο για τις καθαρίστριες, εμείς τους λέγαμε να έρχονται το πρωί που είμασταν εκεί,αλλά και κανα-δυό φορές που ήρθαν όταν λείπαμε, ο Ρορούλης καθόταν ήσυχος στο κρεβάτι και κοιτούσε,όπως μας είπαν μετά.Δεν έδειξε δηλαδή τάσεις να την κοπανήσει!
Με λίγη προσοχή και οργάνωση θα περάσετε καλές διακοπές παρέα με το γατούλι σας!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Help, ξενοδοχείο για γάτες - Από Misa Misa
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-15 στις 20:01.
    • Ξενοδοχείο για γάτες - Από saital
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-11 στις 18:56.
    • Το ξενοδοχείο μου!!! - Από Raktia
      Το θέμα έχει λάβει 469 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-08-10 στις 13:26.
    • Του γατιού μου το γατί, είναι δυό φορές γατί μου! - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-08 στις 23:23.
    • Ξενοδοχείο Ζώων - Από Nobodys_Wife
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-07-07 στις 01:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους