Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,277 εγγεγραμμένα μέλη και 715,406 μηνύματα σε 22,602 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 436 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατάποση ξένου σώματος

saki p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saki p.
H saki p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H saki p. έγραψε στις 18:44, 15-02-11:

ο γιατρος μας δεν διευκρινιζει τα αιτια που κανουν τον γατο να τρωει τα ρουχα..το μονο που μας ειπε ειναι να τον κανουμε πιο ενεργητικο,να παιζουμε μαζι του ωστε να εκτονωνεται εκει..το κανουμε αυτο αλλα εστω και μια φορα θα φαει!και το θεμα ειναι οτι δυσκολα χειρουργειται ξανα,ηδη το στομαχακι του ειναι πολυ ευαισθητο...μηπως γνωριζετε κατι για τα αιτια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:54, 15-02-11:

Δεν άχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, αλλα ίσως αν χρησιμοποιούσες ένα απορρυπαντικό ή καλύτερα μαλακτικό με κάποιο αρωμα που τον απωθεί να σταματουσε αυτην την κακιά συνήθεια. Η μυρωδιά απο λεμονι και πορτοκάλι δεν τους αρέσει γενικά, αλλα δεν έχω υποψην μου κάποιο προιον σχετικό...Μπορείς όμως να δοκιμάσεις διάφορα και ίσως να πετύχεις κάποιο που τον απωθει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

saki p.

Νεοφερμένος

H saki p. έγραψε στις 19:59, 15-02-11:

σ'ευχαριστω πολυ,θα το δοκιμασω να δω αν θα πετυχει!ελπιζω δηλαδη γιατι δεν θα αντεξει κι αλλη επεμβαση

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 21:21, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από saki p.
βρισκει τροπο και τα ξετρυπωνει,με αποτελεσμα να φρασσει το στομαχι του,να κανει συνεχως εμετο,να μην μπορει να αποβαλλει ο,τι εχει φαει και μαλιστα την τελευταια φορα επαθε ειλεο..
Πρόσεχε μην καταπιεί τίποτα από αυτά που μασούλα!!!! Όπως κουμπιά η κορδόνια γιατί μετά θα θέλει χειρουργείο!! Κι εγώ δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα..!!!!!

Παράθεση

saki p.

Νεοφερμένος

H saki p. έγραψε στις 01:30, 17-02-11:

εχει ηδη καταπιει και εχει ηδη χειρουργηθει 2 φορες!ασε ειναι ασχημη η κατασταση με τον γατουλη..δεν τον προλαβαινεις τον ατιμο,μασουλαει τα παντα..μεγαλο προβλημα..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,994 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:43, 17-02-11:

χμ, ο δικος μου μασουλαει κλωστες, σακουλες και τρωει τις τριχες του απο το πατωμα (μια φορα ειχα βρει ενα μουστακι του κατω, του το εδωσα να το μυρισει και το εκανε μια χαψια!). Εχω παρατηρησει οτι οταν εχει αφθονο χορτο στην διαθεση του σταματαει να μασουλαει ξενα αντικειμενα. Δοκιμασε να φυτεψεις γλαστρακια με φακες, σιταρι, κριθαρι ή βρωμη. Επισης δοκιμασε να τριβεις φλουδα λεμονιου πανω σε αντικειμενα που μασουλαει. Στον δικο μου εχει πετυχει αυτο με τα καλωδια. Ισως μια παρεα να τον βοηθουσε να ξεχαστει. Αυτο που εχει λεγεται pica

Δες εδω περισσοτερα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 03:09, 17-02-11:

Anti pic ίσως; Είναι ένα πικρό σπρέι το μόνο που δούλεψε σε μένα - λεμόνι δεν δοκίμασα ακόμα.

Το γρασιδι Θα το δοκιμαζα σιγουρα στην θεση σου, εγώ πήρα γρασίδι από ένα pet shop (thanks saruka ) και περιμένω να μεγαλώσει τώρα :p

Παράθεση

saki p.

Νεοφερμένος

H saki p. έγραψε στις 18:52, 17-02-11:

παιδια πολυ καλες ιδεες ευχαριστω πολυ!anti pic spray απο που μπορω να προμηθευτω,απο pet shop?θα το βαζω στα ρουχα μας?επισης στο μπαλκονι εχουμε πολλες γλαστρες,οχι γρασιδι βεβαια,αλλα δεν τον εχω δει να τρωει φυλλα ποτε....

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,992 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:02, 17-02-11:

Γειά σου!! Έχουμε την Μπασσέτ μας, τριών ετών, που από την ηλικία των 6 μηνών περίπου, άρχισε να τρώει κορδόνια και να τα κάνει εμετό μετά από μερικές μέρες. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν μια ιδιοτροπία της στιγμής. Όμως, το πράγμα χειροτέρεψε, καθώς έτρωγε ,οτιδήποτε έμοιαζε με κορδόνι ή τιράντα (τιραντάκια από μπλούζες, σουτιέν) και όταν αρχίσαμε να κρύβουμε τα πάντα σε αυτό το σχήμα, άρχισε να τρώει μακώ μπλουζάκια,μάλλινα κλπ. Ο κτηνίατρος το απέδωσε καθαρά σε ψυχολογικά αίτια. Δυστυχώς, όπως και στην περίπτωση του γατούλη σου, όσο και να κρύβαμε τα αγαπημένα της ρούχα, όλο και κάτι θα έπεφτε στα δόντια της, αλλά, ευτυχώς, πάντα το έκανε εμετό. Από πέρυσι τον Απρίλιο που αποκτήσαμε κι άλλη γατούλα, τα φαινόμενα αλλοτριοφαγίας μειώθηκαν θεαματικά, δεν εξαλείφθηκαν όμως! Δεν υπάρχει θεραπεία, πρόληψη μόνον,να μην έχει πρόσβαση σε ρούχα και να μην νιώθει ανία, άγχος ή φόβο. Το χορταράκι για γάτες, απλά βοηθάει να φεύγουν οι τριχόμπαλλες, όπως και η ειδική παστούλα, δεν φαντάζομαι ότι αποτρέπει κατά οποιοδήποτε τρόπο το φαινόμενο, εγώ αυτό παρατήρησα. Μακάρι, ο γατούλης σου να μην έχει άλλη περίπτωση απόφραξης, και να ηρεμήσει κάπως με την παρεούλα

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 01:55, 19-02-11:

Anti pic έχω βρει μόνο σε ένα pet shop στον Πειραιά. Αν μένεις εκεί κοντά στείλε μου μήνυμα να σου πω που ακριβώς. Ίσως και να μπορείς να το παραγγειλεις απο ένα μαγαζί κοντά στο. Είναι πολύ πικρό, και κάνει 10 ευρώ το μπουκάλι. Πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δεν ξέρω, εγώ αυτοσχεδιασα. Ίσως σε υφάσματα που δεν μπορείς να μαζέψεις; Όλα τα ρούχα δεν το βλέπω εφικτό να τα περάσεις.

Καλή τύχη με τον γατουλη.

Παράθεση

saki p.

Νεοφερμένος

H saki p. έγραψε στις 14:55, 25-02-11:

τελικα και μενα ο γατουλης μου απο τοτε που φεραμε το αλλο γατακι στο σπιτι εχει παψει να ασχολειται με υφασματα ολη την ωρα!τρωει κανα κοκαλακι βεβαια αλλα ευτυχως τον προλαβαινω μεχρι στιγμης!νομιζω οτι η παρεουλα του εκανε καλο τελικα,εχει με κατι να ασχολειται!σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!

Παράθεση

tsouchtri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsouchtri
H tsouchtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsouchtri νεα γατομαμά μόνη ψάχνει.... έγραψε στις 14:46, 08-10-11:

Καλησπέρα!!!
Ο γάτος μου από μικρός δαγκώνει πολύ και ασταμάτητα. Εδώ και μια εβδομάδα όμως δεν δαγκώνει απλά αλλά καταπίνει οτι βρεθε'ι στο δρόμο του. Λαστιχάκια, κουβάρι από μαλλί, πλαστικά, μαγνητάκια του ψυγείου κλπ. Χθές έκανε εμμετό και έφγαλε κομμάτάκια σακούλας και μαλλί απο κουβάρι που το είχαμε για παιχνίδι του. Δεν έχω ακούσει να ξανασυμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έχω και ιδέα πώς να το αντιμετωπίσω ... Καμμία ιδέα κανείς ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,951 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:56, 08-10-11:

Οντως καποια γατια το εχουν αυτο το θεματακι.Το εχουμε δει και σε αλλες περιπτωσεις.
Μια ειναι η λυση.Απομακρυνε ότι μπορει να φαει.Μην αφηνεις εκτεθειμενες σακουλες,λαστιχα κλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:00, 08-10-11:

Συγγνώμη για τα greeklish αλλα ο υπολογιστής μου κόλλησε υιό.Μπορείς να κρύψεις όλα τα πράγματα που είναι εύκολο να τα καταπιεί.Μπορεί να βγάζει δοντάκια και να πονάει...η να έχει έλλειψη βιταμινών όπως και ο αδερφός μου όταν ήταν 3 χρόνον έτρωγε άμμο.Ζητα και την συμβουλή του κτηνιάτρου σου.(Χίλια συγγνώμη για τα greeklish.....)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-10-11 στις 15:05. Αιτία: greeklish
Παράθεση

manleo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manleo
Ο manleo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O manleo έγραψε στις 01:44, 18-10-11:

Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο φόρουμ, βασικά πριν από λίγα λεπτά το ανακάλυψα, αναζητώντας πληροφορίες για το εν λόγω θέμα : Η γάτα μου, απ'ό,τι φαίνεται, πρέπει να έφαγε (ελπίζω όχι) ένα μέρος από μία μικρή κόκκινη νάυλον κορδέλα με την οποία έπαιζε. Δεν την είδα να την καταπίνει, αλλά αυτό συμπεραίνω από την κατάσταση. Βρήκα την μισή κορδέλα, και ο αδερφός μου μου είπε πως τη μάσαγε και σαν κάτι να κατάπινε. Η υπόλοιπη μισή κορδέλα δε βρέθηκε ποτέ, και υποθέτω πως την έφαγε.
Εάν όντως την έφαγε, θα την βγάλει μέσω εμετού, όπως βγάζει και τις τριχόμπαλες, ή θα χρειαστεί να την πάω σε κτηνίατρο?
Σημειωτέον ότι δεν έχει παρουσιάσει καμία αλλαγή στην συμπεριφορά της, την διάθεση ή την υγεία της...Παραμένει ακμαία, και τίποτα δεν υποδηλώνει, μέχρι στιγμής, κάποιο στομαχικό ή εντερικό πρόβλημα ή διαταραχή...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,951 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:27, 18-10-11:

Καλημερα.Εγω θα την πηγαινα στον κτηνιατρο.Οταν καταπινουν "πραγματα",υπαρχει το ενδεχομενο να φραξει το εντερο απο το αντικειμενο,με πολυ ασχημες συνεπειες.Δεν μ[πορουν να ενεργηθουν και καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 08:49, 18-10-11:

συμφωνώ με την έφη, πιθανόν ο γιατρός να τη βάλει να κάνει ακτινογραφία.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5,994 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:47, 18-10-11:

Δεν είναι σίγουρο ότι θα φανεί στην ακτινογραφία. Εγώ θα πρόσεχα την συμπεριφορά της (αν τρώει/πίνει κανονικά, αν είναι δραστήρια όπως πάντα, αν πηγαίνει κανονικά στην άμμο). Αν δεις διάρροια, εμετούς, αν δεν μπορεί να ενεργηθεί, αν είναι ληθαργική, ή αν δεν τρώει/πίνει, τότε θα πρέπει να την δει επειγόντως κτηνίατρος. Η κορδέλλα για την οποία μιλάς τι μήκος είχε; Πόσο μεγάλο κομμάτι έφαγε; Από τι υλικό είναι φτιαγμένη;

Αν δεις την κορδέλλα να προεξέχει είτε από το στόμα της, είτε από τον πισινό της ΜΗ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ.

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 11:16, 18-10-11:

και εμενα ο γατος μου καταπιε ενα μικρο κομματι ζαλατινας πριν απο λιγο καιρο... και μεσω αυτης της σελιδας ρωτησα ενα γιατρο και μου ειπε οτι αν πηγαινει κανονικα στην αμμο της και γενικα η συμπεριφορα της ειναι κανονικη δεν υπαρχει προβλημα!!! τωρα αν το κομματι της κορδελας που λειπει ειναι πολυ μεγαλο καλυτερα να την πας στον κτηνιατρο!!!!

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PriNcEsS DuFFy
H PriNcEsS DuFFy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σκόπελος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 15:18, 18-01-12:

Η γατούλα μου τρώει την στάχτη από το τζάκι και από το αρωματικό (που τ καις κ βγάζει άρωμα).. Είναι κάλο, δλδ το συνηθίζουν? Αν όχι τι να κάνω?!

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 20:05, 26-01-12:

Οχι βεβαια....! Δεν ξερω τι την ελκυει στην σταχτη....(γιατι στο αρωματικο φανταζομαι το αρωμα) αλλα αυτα ειναι χημικα...! Δεν θα επρεπε να εχει καμια επαφη με τετοια πραγματα...! Προσπαθησε να βαλεις ενα προστατευτικο στο τζακι και οταν αναβεις αρωματικα στικς ή κερια....να τα τοποθετεις σε μερη που δεν τα φτανει...ή αν δεν εχεις...να επιβλεπεις και να εισαι παρουσα οταν καινε...και οταν τελειωσουν..να τα μαζευεις!!

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 20:15, 26-01-12:

Ρε τα χαζά τα γατιά μας, ότι να 'ναι είναι!
Εμένα ο δικός μου τρώει καπνό από τσιγάρα (άκαφτο εννοώ..).. !
Ανέφερέ το στον κτηνίατρο - αν και προτακουστο θα του φανεί - και προσπάθησε να μην το αφήνεις...
Αν γλύψει κάτι που επεσε κατω δεν θα πάθει και τιποτα αλλά προς Θεού, μην μπει στο τζάκι και αρχίσει να τρωει!..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:52, 27-01-12:

Γενικά είναι καλύτερα να μην τους επιτρέπουμε να βάζουν στο στόμα τίποτα για το οποίο δεν είμαστε βέβαιοι ότι είναι ασφαλές..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:55, 28-01-12:

Εγώ θα ανησυχούσα εάν η δική μου έτρωγε στάχτη γιατί δε μπορείς να γνωρίζεις τις συνέπειες...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κλείνεις το τζάκι ώστε να μην έχει πρόσβαση η γάτα σε αυτό;

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 17:16, 06-05-12:

καλησπερα...μηπως εχει κανεις εμπειρια με καταποση αντικειμενου??σημερα η μιλου καταπιε λαστιχακι μαλλιων...ο γιατρος ειπε να μην κανω κατι σημερα...να παρακολουθησω μηπως κανει εμετο...αυριο να δωσω παστα μηπως και γλυστρισει και το αποβαλλει αλλιως την τριτη να την παω για χειρουργειο...εχω τρελαθει!!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 20:33, 06-05-12:

Eμενα ειχε καταπιει ενα κορδονι ενος μετρου και η γιατρος μου το χειρουργειο το ειχε σαν εσχατη λυση.
Εκανε εμετους, δεν ετρωγε σχεδον τιποτα και περιμεναμε να το βγαλει με τα κακακια του.
Του εδινα μονο αντιεμετικο σιροπι και ολο αυτο κρατησε 10 μερες. Ειχε αδυνατισει και εξασθενισει αρκετα, υπηρχε και ο κινδυνος να μπλεχτει στο εντερο και να το φραξει μα η γιατρος επεμενε να περιμενουμε.
Τετοιο χειρουργειο ειναι σοβαρο και ηθελε να το αποφυγουμε.
Ευτυχως μια μερα πριν κανονισουμε να τον ανοιξει, βλεπω οτι αρχιζει να εχει λιγη ορεξη παραπανω και καποια
στιγμη παει στη λεκανη του.
Ξαφνικα τον βλεπω να περναει απο μπροστα μου τρεχοντας με 200 και πισω απο το κολαρακι του να κρεμεται το μισο κορδονι!
Δε του ειχε συμβει κατι τετοιο και το ειχε βαλει στα ποδια ο κακομοιρης.
Τελικα τον πιανω, τραβηξα σιγα σιγα το υπολοιπο και ολα καλα.
Ετσι πιστευω πως ενα λαστιχακι θα καταφερει να το αποβαλει σχετικα ευκολα.
Εχει ορεξη η γατουλα σου; κανει εμετους;
Μη βιαστεις για χειρουργειο. Απορω γιατι βιαζεται τοσο ο γιατρος.
Εμενα μου ειχε πει πως αξιζει να περιμενουμε τουλαχιστον μια εβδομαδα και ο γατος θα αντεξει καλυτερα
αυτη την ταλαιπωρια απο την ταλαιπωρια και τον κινδυνο του χειρουργειου.
Ευχομαι να πανε ολα καλα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 21:07, 06-05-12:

σ ευχαριστω για την απαντηση...ενα μετρο κορδονι και το εβγαλε??!!μακαρι να εχουμε και εμεις την ιδια εξελιξη!!!!!!μεχρι στιγμης ολα ειναι φυσιολογικα ...δεν εκανε καθολου εμετο...και απο ορεξη αλλο τιποτα...τι να πω..

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Eμενα ειχε καταπιει ενα κορδονι ενος μετρου και η γιατρος μου το χειρουργειο το ειχε σαν εσχατη λυση.
Εκανε εμετους, δεν ετρωγε σχεδον τιποτα και περιμεναμε να το βγαλει με τα κακακια του.
Του εδινα μονο αντιεμετικο σιροπι και ολο αυτο κρατησε 10 μερες. Ειχε αδυνατισει και εξασθενισει αρκετα, υπηρχε και ο κινδυνος να μπλεχτει στο εντερο και να το φραξει μα η γιατρος επεμενε να περιμενουμε.
Τετοιο χειρουργειο ειναι σοβαρο και ηθελε να το αποφυγουμε.
Ευτυχως μια μερα πριν κανονισουμε να τον ανοιξει, βλεπω οτι αρχιζει να εχει λιγη ορεξη παραπανω και καποια
στιγμη παει στη λεκανη του.
Ξαφνικα τον βλεπω να περναει απο μπροστα μου τρεχοντας με 200 και πισω απο το κολαρακι του να κρεμεται το μισο κορδονι!
Δε του ειχε συμβει κατι τετοιο και το ειχε βαλει στα ποδια ο κακομοιρης.
Τελικα τον πιανω, τραβηξα σιγα σιγα το υπολοιπο και ολα καλα.
Ετσι πιστευω πως ενα λαστιχακι θα καταφερει να το αποβαλει σχετικα ευκολα.
Εχει ορεξη η γατουλα σου; κανει εμετους;
Μη βιαστεις για χειρουργειο. Απορω γιατι βιαζεται τοσο ο γιατρος.
Εμενα μου ειχε πει πως αξιζει να περιμενουμε τουλαχιστον μια εβδομαδα και ο γατος θα αντεξει καλυτερα
αυτη την ταλαιπωρια απο την ταλαιπωρια και τον κινδυνο του χειρουργειου.
Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:32, 06-05-12:

Εμενα το εφαγε απο το μεσημερι και μετα, που εφυγα για τη δουλεια και εχασε την ορεξη του απο το
επομενο πρωι που αρχισε και τους εμετους.
Αφου τρωει και αν συνεχισει να εχει ορεξη ειναι θετικο. Λογικα θα το βγαλει με τα κακακια.
Ηταν πανω απο ενα μετρο κορδονι, ο ατιμος πως τα καταφερε;
Και μαλιστα επειδη ηταν συνθετικο, τα στομαχικα υγρα το ειχαν εν μερη διασπασει και αυτο που βγηκε τελικα
ηταν ενα πραγμα ασπρο σα μεμβρανη. Εμοιαζε αρκετα με αυτο το κοκαλακι που εχουν τα καλαμαρακια. Χαχααχα

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

H alexia έγραψε στις 22:01, 06-05-12:

έλα ντε ??θα ετρωγε και τελειωμο δε θα ειχε!!!αυτα τα ψιψινια!!
μακαρι να εχεις δικιο...θα περιμενω με αγωνια τα κακακια!!

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Εμενα το εφαγε απο το μεσημερι και μετα, που εφυγα για τη δουλεια και εχασε την ορεξη του απο το
επομενο πρωι που αρχισε και τους εμετους.
Αφου τρωει και αν συνεχισει να εχει ορεξη ειναι θετικο. Λογικα θα το βγαλει με τα κακακια.
Ηταν πανω απο ενα μετρο κορδονι, ο ατιμος πως τα καταφερε;
Και μαλιστα επειδη ηταν συνθετικο, τα στομαχικα υγρα το ειχαν εν μερη διασπασει και αυτο που βγηκε τελικα
ηταν ενα πραγμα ασπρο σα μεμβρανη. Εμοιαζε αρκετα με αυτο το κοκαλακι που εχουν τα καλαμαρακια. Χαχααχα

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos_athens
Ο nikos_athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O nikos_athens έγραψε στις 17:46, 30-08-12:

Ο ένας από τους δύο γατούληδες μου, ο Τίμα, 3 μηνών, πριν 3 μέρες άρχισε να κάνει εμετό (άσπρο αφρό) και να μην τρώει ούτε να πίνει νερό. Χτές τον πήγα στο γιατρό γιά να κάνει το πρώτο του εμβόλιο και διάγνωσε οτι είναι υγιείς. Σήμερα το πρωί όταν πήγε τουαλέτα, είδα από τον πρωκτό του να βγάζει μιά κλωστή. Την έκοψα γιά να τον βοηθήσω, αλλά συνεχίζει να μην τρώει και να μην πίνει νερό. Τι μπορεί να είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 18:56, 30-08-12:

Θα πρότεινα να τον πας πάλι στο γιατρό και να του πεις τι ακριβώς παρατήρησες και συμβαίνει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

Ο nikos_athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O nikos_athens έγραψε στις 19:05, 30-08-12:

Πέρασα το πρωί και του το είπα και μου είπε να το παρακολουθώ 2 μέρες και άμα συνεχίσει να μην τρώει να το πάω.

Παράθεση

Ri-Ri-Ka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ri-Ri-Ka
Ο Ri-Ri-Ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Ri-Ri-Ka έγραψε στις 19:50, 30-08-12:

Ο άσπρος αφρός που λες, είναι μια φυσιολογική αντίδραση της γάτας όταν έχει γλείψει κάτι πικρό. Μήπως εκείνη την ημέρα του έβαλες κάποια αμπούλα και έγλειψε το φάρμακο; Δεν είναι πάντως κάτι ανησυχητικό αν δεν συνεχίστηκε. Όσο για την κλωστή, δεν νομίζω να έχει σχέση με την γενικότερη αδιαθεσία του. Συνήθως τις κλωστές όπως τις τρώνε, έτσι τις βγάζουν και από πίσω. Εκτός και αν έχουν φάει κανένα κουβάρι!

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 22:02, 30-08-12:

Δεν ξέρω μήπως η αδιαθεσία είναι από το εμβόλιο που έκανε. Και δυστυχώς δεν ξέρω πόση κλωστή έχει φάει ακριβώς. Πάντως σήμερα ήπιε λίγο νερό και του έδωσα και λίγο ζουμί από κοτόπουλο με το ζόρι.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 08:01, 31-08-12:

Και γω θα σου πρότεινα ν'αλλάξεις ιατρό.

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 10:50, 31-08-12:

Τον ξαναπήγα σήμερα, του έκανε 2 ενέσεις και μου είπε να του δώσω λάδι nujol και τη Δευτέρα να τον ενημερώσω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:02, 31-08-12:

Αν το γατάκι σου παρουσιάσει ένα από τα ακόλουθα συμπτώματα τότε να επικοινωνήσεις άμεσα με τον κτηνίατρο:

Εμετό
Ληθαργικότητα
Μειωμένη ή ανώμαλη εκκένωση
Πρήξιμο στην κοιλιακή χώρα

Για την περίπτωση που ίσως χρειαστεί επέμβαση για την αφαίρεση εναπομείνουσας κλωστής από το έντερό του.

Μακροπρόθεσμα καλά κάνεις να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι συμβαίνει, αν δηλαδή το γατάκι σου καταναλώνει συχνά υλικά όπως κλωστές, πλαστικό, δέρμα, κτλ, κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να πάσχει από Pica. Ερευνητές πιστεύουν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει γενετική προδιάθεση, ο εγκέφαλος του γάτου λειτουργεί λίγο διαφορετικά από άλλων, με αποτέλεσμα το δάγκωμα διαφόρων υλικών να απελευθερώνει ουσίες που χαρίζουν έντονη ευχαρίστηση στη γάτα. (Pica παρατηρείται συνήθως σε ράτσες Σιάμ ή Βιρμανίας). Άλλη αιτία που μπορεί να σπρώξει μια γάτα σε παρόμοια συμπεριφορά είναι η έλλειψη ερεθισμάτων στο περιβάλλον του, γι' αυτό η πρόσβαση σε εξωτερικό χώρο, (ακόμα και σε ένα περιφραγμένο μπαλκόνι) ή ο εμπλουτισμός του χώρου του γενικά μπορεί να μειώσει το στρες της.
Δίαιτα υψηλή σε ίνες μπορεί να μειώσει επίσης το κίνητρο μιας γάτας να καταναλώσει μη βρώσιμα υλικά.
Αν μια γάτα τείνει να καταναλώνει υλικά άλλα εκτός από κλωστές και υφάσματα, μπορεί να ψάχνει στην ουσία να αναπληρώσει κάποιες ουσίες που λείπουν απο τον οργανισμό της, να πάσχει από υπερθυροειδησμό, FIP κ.α

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον κτηνίατρό σου και να το ψάξεις όσο πιο πολύ μπορείς. Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που συμβαίνει όμως δεν είναι ανησυχητικό, γιατί το γατάκι σου είναι πάρα πολύ μικρό. Είναι πολύ φυσιολογικό στην ηλικία του να εξερευνεί. Απλά έχεις ένα υπερενεργητικό, παιγνιδιάρικο γατί που το παρατράβηξε λίγο

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 12:09, 31-08-12:

Σε ευχαριστώ γιά τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Εμετό κάνει λίγο. Ληθαργικότητα δεν έχει αλλά και δεν παίζει όπως πρίν. Εκκένωση δεν έχει γιατί δεν έχει τίποτα στο στομάχι γιά να βγάλει. Και η κοιλιά του δεν είναι πρησμένη..
Βασικά το παρατραβάνε καμμιά φορά γιατί τον βάζει στη μπρίζα ο αδρεφός του, που είναι πιό ανήσυχος απ'αυτόν..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:03, 31-08-12:

Αγαπητε niko, οταν ο μεγαλος μου ο γατος ηταν στην ηλικια του δικου σου, ειχε παθει το ιδιο πραγμα, ειχε δηλαδη τα ιδια συμπτωματα. Ο κτηνιατρος ειπε πως εχει "κοκιδια", αν θυμαμαι καλα τη λεξη. Μαζευονται δηλαδη τα κακακια, γινονται μια μαζα και κλεινουν τελειως το εντερο. Αυτο το καταλαβαινει ο γιατρος με απλη ψηλαφιση της κοιλιας και η θεραπεια ειναι ενα απλο κλυσμα. Αν ειναι κατι τετοιο, ισως το λαδακι που σου ειπε να του δωσεις, βοηθησει. Προσεχε τον και οτι αποριες εχεις, μην ψαρωνεις, να παιρνεις τηλεφωνο τον κτηνιατρο και να τον ρωτας. Φιλησε μου τον και γραψε μας πως παει .

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:20, 31-08-12:

Ακόμα δεν τρωει;Αν όχι και έχουν περασει πανω απο 4 μερες,πρεπει επειγηοντως να γινει κατι.Καταρχην πανω απο 5 μερες οταν μια γατα δεν τρωει,κινδυνευει να παθει ζημια το συκωτι της.Ομως εκτος απο αυτο,αν εχει φραξει το εντερο,ειναι απιστευτα επικινδυνο και χρηζει ΑΜΕΣΑ επεμβαση γιατρου.

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 22:57, 31-08-12:

Του έκανε ο γιατρός ένεση με βιταμίνες και αντιβίωση σήμερα. Και με το λάδι ενεργήθηκε λίγο και έβγαλε τρίχες, δικές του όμως, όχι κλωστή. Πάντως ήπιε νερό και έχει αρχίσει λίγο να χαϊδεύεται...

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αγαπητε niko, οταν ο μεγαλος μου ο γατος ηταν στην ηλικια του δικου σου, ειχε παθει το ιδιο πραγμα, ειχε δηλαδη τα ιδια συμπτωματα. Ο κτηνιατρος ειπε πως εχει "κοκιδια", αν θυμαμαι καλα τη λεξη. Μαζευονται δηλαδη τα κακακια, γινονται μια μαζα και κλεινουν τελειως το εντερο. Αυτο το καταλαβαινει ο γιατρος με απλη ψηλαφιση της κοιλιας και η θεραπεια ειναι ενα απλο κλυσμα. Αν ειναι κατι τετοιο, ισως το λαδακι που σου ειπε να του δωσεις, βοηθησει. Προσεχε τον και οτι αποριες εχεις, μην ψαρωνεις, να παιρνεις τηλεφωνο τον κτηνιατρο και να τον ρωτας. Φιλησε μου τον και γραψε μας πως παει .
Σε αυτόν έχει φράξει το έντερο από κλωστή. Σε ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον σου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 01-09-12 στις 12:31. Αιτία: Merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:59, 31-08-12:

Δεν ξερω.Εγω θα ειχα τρελαθει αν ο γατος μου δεν ετρωγε τοσες μερες.Εδω υπαρχει ενα προβλημα,το οποιο δεν εχει βρει την λυση του.Εγω θα πηγαινε και σε δευτερο γιατρο.Δυστυχως εχουν δει πολλα τα ματια μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 09:12, 01-09-12:

Το γατάκι σήμερα το πρωί άρχισε να χαϊδεύεται και να γουργουρίζει και μετά πήγε και έφαγε λίγο ξηρή τροφή και ήπιε και νερό. Το παρακολουθώ να δω αν θα το βγάλει αυτό που έφαγε... Πάντως έφαγε...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:33, 01-09-12:

Το ότι άρχισε να τρώει ξανά, είναι πολύ θετικό, καθώς και το ότι άρχισε πάλι να παίζει και να γουργουρίζει.
Φυσικά, εάν γουργουρίζει στα καλά καθούμενα και χωρίς κάποια αιτία, ίσως είναι και σημάδι πόνου αλλά δεν νομίζω να εννοείς αυτό, σωστά;
Πάντως, έχε το νου σου για την γενικότερη πορεία του κι εάν δεις κάτι ανησυχητικό, επικοινώνησε άμεσα με έναν άλλον κτηνίατρο.

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 12:51, 01-09-12:

Ναι, αυτό κάνω. Από το πρωί έφαγε άλλες 2 φορές. Το γουργούρισμα το έκανε γιά να παίξει....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:57, 02-09-12:

Εντάξυ, άμα τρώει και είναι εύθυμο, πάει να πει ότι πάμε καλά. Να το παρακολουθείς συνέχεια όμως, εντάξυ;

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 10:38, 02-09-12:

Τον παρακολουθώ. Σήμερα πήγε τουαλέτα και έβγαλε μισό μέτρο κλωστή (Πόσο μπορεί να έχει ακόμα!!) Σήμερα πάντως δεν έφαγε. Χτες έφαγε 3-4 φορές. Αύριο πάμε στο γιατρό ξανά.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:39, 02-09-12:

Προφανώς υπάρχει ακόμα κλωστή στο έντερό του.. καλά, ο Γιατρός δεν μπορεί να κάνει κάποια ακτινογραφία για να δει;

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 11:04, 02-09-12:

Μου είπε οτι στην ακτινογραφία δε φαίνεται η κλωστή. Πάντως με το λάδι το nujol που μου έδωσε να του δίνω τη βγάζει σιγά σιγά.

Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

O nikos_athens έγραψε στις 10:32, 04-09-12:

Λοιπόν, το γατάκι είναι μιά χαρά. Τρώει πάρα πολύ και παίζει συνέχεια με τον αδερφό του, αν και ακόμα βγάζει κλωστή. Έχει βγάλει πάνω από 1 μέτρο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους