Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,187 εγγεγραμμένα μέλη και 718,555 μηνύματα σε 22,793 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 220 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιθανή μετάδοση νοσημάτων σε γάτες που συμβιώνουν

Maggymi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maggymi
H Maggymi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Maggymi έγραψε στις 21:49, 06-05-20:

Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες φιλοξενώ ένα μωρό γατάκι περίπου 1.5 μήνα. Ο δικός μου γάτος είναι 10 μηνών εμβολιασμενος κ με τακτικές επισκέψεις στον κτηνίατρο για διάφορους λόγους. Το μωρό γατάκι πήγε στον κτηνίατρο είπε ότι φαίνεται υγιές, κάναμε αποπαρασιτώσεις κλπ και μας είπε μετά από 2-3 ότι μπορούμε να το φέρουμε σε επαφή με τον μεγάλο γάτο μας. Ετσι κάναμε και εμείς αλλά ανησυχώ μήπως υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει κάποιο λοιμώδες γιατί φταρνίζεται, μπορεί κ να είναι άσχετο, ή τελοσπαντων κάποια ασθένεια που θα μπορούσε να κολλήσει ο γάτος μας καθώς παίζουν κ έρχονται κάποιες ώρες σε επαφή. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε για το αν υπάρχει κίνδυνος. Ευχαριστώ!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 07:47, 07-05-20:

Καλημέρα!
Μπορείτε να προμηθευτείτε ένα πάρκο (έχει και στα jumbo, είχα πάρει ένα με 15 ευρώ αρκετά μεγάλο) ώστε να έχετε και περιορισμένο το μικρό και στον ίδιο χώρο με το μεγάλο ώστε να μην κινδυνεύει και να συνηθίζει το ένα την παρουσία του άλλου. Φταρνίζεται συνέχεια; Έχει πολλές εκκρίσεις; Καλό θα ήταν να εμβολιαστεί πρώτα το μικρούλι και να αποκλειστούν τυχόν ιοί!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,968 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:13, 07-05-20:

Αρχική Δημοσίευση από Maggymi
Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες φιλοξενώ ένα μωρό γατάκι περίπου 1.5 μήνα. Ο δικός μου γάτος είναι 10 μηνών εμβολιασμενος κ με τακτικές επισκέψεις στον κτηνίατρο για διάφορους λόγους. Το μωρό γατάκι πήγε στον κτηνίατρο είπε ότι φαίνεται υγιές, κάναμε αποπαρασιτώσεις κλπ και μας είπε μετά από 2-3 ότι μπορούμε να το φέρουμε σε επαφή με τον μεγάλο γάτο μας. Ετσι κάναμε και εμείς αλλά ανησυχώ μήπως υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει κάποιο λοιμώδες γιατί φταρνίζεται, μπορεί κ να είναι άσχετο, ή τελοσπαντων κάποια ασθένεια που θα μπορούσε να κολλήσει ο γάτος μας καθώς παίζουν κ έρχονται κάποιες ώρες σε επαφή. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε για το αν υπάρχει κίνδυνος. Ευχαριστώ!!
Καλημερα.Αναρωτιεμαι ο κτηνιατρος πως σας ειπε κατι τετοιο εφοσον ξερει οτι εχετε και αλλο γατο.Σαφως και κινδυνευει εφοσον δεν εχει κανει το νεο γατακι εξετασεις κανονικες( και οχι τις γρηγορες) για λοιμοδη νοσηματα οπως aids και λευχαιμια.
Εγω πριν το φερω σε επαφη οπωσδηποτε θα εκανα αυτες τις 2 εξετασεις και μετα θα τα εβαζα μαζι.Και στην πραγματικοτητα αυτο μου εχει συμβει και αυτο ειχα κανει,καθως ειχα 2 γατες και μου εμφανστηκε και μια τριτη.Αδεσποτακι.Το ταιζα εξω,και παραλληλα το πηγα σε κτηνιατρο,του πηρε αιμα και περιμεναμε για αυτες τις 2 εξετασεις.Ευτυχως που δεν τον ειχα βαλει μεσα.Τελικα ειχε aids ο καημενουλης.
Βεβαια, δεν τον παρατησα στην τυχη του τον πηρε ο φιλος μου και μια χαρα ζει ακομα,αλλα δεν πρεπει να ζουν μαζι γατια με λοιμωδη νοσηματα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H Φυλλίτσα έγραψε στις 08:59, 07-05-20:

Το ιδανικό θα ήταν να κάνει εξετάσεις αλλά πολλοί γιατροί απλά το προσπερνούν.
Είχαμε βρει ένα γατάκι με ψώρα στα αυτάκια του και το είχαμε στο πάρκο στο μπάνιο, αλλά έκοβε όλο το μπάνιο τύπου δεν χωρούσαμε να μπούμε. Οπότε αναγκαστικά το μεταφέραμε στο σαλόνι με τα υπόλοιπα γατιά ΑΛΛΑ μιλάμε για τρελό καθάρισμα! Απολύμανση συνεχώς τα πάντα, πλέναμε χέρια αφού πιάναμε το μικρούλι κλπ. Κι έτσι καταφέραμε να μην κολλήσουν τα υπόλοιπα τρία γατιά και τρέχουμε όλοι μαζί στο γιατρό.
Όμως με τα λοιμώδη σαφώς και είναι δυσκολότερο!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,968 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:17, 07-05-20:

Κοιτα οταν ειναι η πρωτη γατα οι γιατροι δεν σου λενε να τους κανεις εξεταση για λοιμωδη νοσηματα,λογικο.Ομως οταν εχεις αλλη γατα μεσα και βαζεις καινουργια ειναι υποχρεωμενοι να στο πουν.Δεν ειναι θεμα ιδανικου,ειναι μεγαλο ρισκο να βαλεις δευτερο γατι μεσα χωρις να ξερεις αν πασχει απο αυτες τις ασθενειες.
Εγω αν ειχα σκεφτει ετσι επιπολαια ,και ειχα βαλει μεσα τον Πικο θα ειχαν κολλησει τα αλλα 2 μου γατια το πιο πιθανο.
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 09:30, 07-05-20:

Δυστυχώς δεν το προσέχουν αυτό...σε όσους έχουμε πάει αν δεν το πούμε εμείς, δεν το αναφέρουν καν!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maggymi

Νεοφερμένος

H Maggymi έγραψε στις 11:56, 07-05-20:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Μίλησα και με δεύτερο γιατρό , ο οποίος μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι σίγουρο ότι θα δείξουν κάτι , εφόσον το μωρό γατάκι δεν νοσεί. Μου είπε να περιμένω κ να μην αγχώνομαι. Εγώ προληπτικά θα τα έχω σε διαφορετικούς χώρους, καθώς έτσι κ αλλιώς μαλώνουν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maggymi

Νεοφερμένος

H Maggymi έγραψε στις 11:59, 07-05-20:

Όχι δεν έχει εκκρίσεις , ούτε φταρνίζεται συνέχεια αλλά κάποιες φορές , ακόμη κ όταν τρώει. Γενικά η κλινική του εικόνα είναι πολύ καλή απλά εγώ θέλω να είμαι σίγουρη κ να μην θέσω σε κίνδυνο την υγεία του μεγαλου μου γιατί έχει ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά! Θα κοιτάξω κ για το πάρκο , εννοείται αυτό που αναφέρουν σαν crate?
Παράθεση

Φυλλίτσα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Φυλλίτσα έγραψε στις 15:06, 07-05-20:

Ναι ναι, αυτό!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Maggymi, ritad

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους