Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,378 εγγεγραμμένα μέλη και 715,431 μηνύματα σε 22,605 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 137 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα αδέσποτων

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:55, 23-06-20:

Δεν έχω επικριτική διάθεση για κανέναν (και με ποια αρμοδιότητα κιόλας). Αναρωτιέμαι όμως... Είμαστε φιλόζωοι γιατί έχουμε 1-2 γάτες και τις στουμπώνουμε μέχρι να δυστροπούν, και το ένα να τους ξινίζει και το άλλο να τους βρωμάει; Η΄ είναι αρκετό να πετάω αποφάγια στα αδέσποτα; Όμως όταν κάποιος πεινάει πρώτα τον χορταίνεις κι ύστερα φιλοσοφείς. Αυτό κάνω εγώ με τα αδέσποτα. Δεν μπορούμε να υποκαταστήσουμε το κράτος αλλά δεν μπορούμε να μείνουμε και αμέτοχοι στην δυστυχία αυτών των πλασμάτων. Και το λίγο είναι περισσότερο από το τίποτα. Στο προκείμενο... Ασφαλώς δεν θα κάνω τηλειατρική. Όμως αυτές οι φωτογραφίες θα ήταν πιο χρήσιμες στα χέρια ενός κτηνίατρου. Δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος θα χρέωνε το οτιδήποτε για να πει μια γνώμη. Επίσης καταλαβαίνω σε ένα βαθμό και την κάπως επιθετική διάθεση του φίλου από την Θεσσαλονίκη. Κι εγώ θυμώνω όταν με ξεπερνούν οι καταστάσεις. Είναι όμως ένας τρόπος να συνεχίζω την προσπάθεια. Γιατί το βλέμμα του αδέσποτου που υποφέρει δεν μπορώ να το αντέξω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mkdisgreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkdisgreek
Ο mkdisgreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mkdisgreek έγραψε στις 16:42, 23-06-20:

Καλησπέρα φίλε και απο μένα.
Την ξεκίνησα θεραπεία με vibramycin (νομιζω το εγραψα σωστα) για να φύγει η φλεγμονη.
το κακο είναι ότι ξύνει συνέχεια το κεφαλι και το έχει ματωμενο και πληγωμενο.
Οπως είπα δεν πιάνεται η γατα με τιποτα.
Ερχεται ομως για την λιχουδιά με το χαπι και ξαναφευγει.
Ελπίζω να πάει καλά. Ειδωμεν.

2 Εβδομαδες θα της δινω το μισό χαπι καθε 12 ωρες.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Επίσης ο δήμος που εγραψε μια φίλη επάνω , τα τηλέφωνα τα έχει διακοσμητικά.
Ποτέ δεν τα σηκώνουν. Εχω πάρει άπειρες φορές για να τις στειρώσουν...
Παρόλα αυτα , ξαναρωτάω , αν έχει κάποιος δικό του κτηνίατρο και αν δεν είναι κόπος , παρακαλώ να του δείξει τις φωτογραφίες για να πει μια γνώμη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:40, 23-06-20:

Το φάρμακο που αναφέρεις είναι αντιβιοτικό και συγκεκριμένα τετρακυκλίνη. Είναι το πιο ευρέως συνταγογραφούμενο από τους κτηνιάτρους για την τραχειοβρογχίτιδα. Δεν είμαι γιατρός για να εκφέρω άποψη και δυστυχώς δεν έχω κάποιον κτηνίατρο που να μπορώ να δείξω τις φωτογραφίες.Αν οι δόσεις είναι σωστά διαιρεμένες δεν θα του κάνεις κακό. Αν είναι δερματολογικό(πχ δερματόφυτα), υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση.Όμως φαντάζομαι το vibramycin και την δοσολογία κάποιος σου την πρότεινε.Μακάρι να είναι κάποιος σχετικός,ας είναι και φαρμακοποιός. Δυστυχώς οι κτηνίατροι που ξέρω είναι είτε πανάκριβοι είτε ανεπαρκείς. Για τις δύο στειρώσεις έσκασα 100 έκαστη,δήθεν συστημένος και καλά χατιρικά.Αυτός που κάνει τα εμβόλια έρχεται από την Χαλκίδα. Μου θυμίζει τις αρπαχτές των θιάσων στη επαρχία αλλά με αντίστροφη φορά. Πάντως ξαναλέω την θέση μου...Το κάνω λίγα είναι περισσότερο από το κάνω τίποτα. Απείρως πιο πολύ. Εύχομαι τα καλύτερα.
Παράθεση

Ioulianos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioulianos
Ο Ioulianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ioulianos έγραψε στις 12:42, 30-06-20:

Καλημέρα σε όλες/όλους!
Θα είμαι λίγο εκτενής, για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα σε σχέση με τις απαντήσεις σας. Να σημειώσω δε ότι τόσο εγώ όσο και η σύζυγός μας είμαστε εντελώς άπειροι με τα κατοικίδια. Ο ορισμός του αρχάριου! Ούτε είχαμε ποτέ ούτε θελήσαμε να έχουμε. Αλλά βλέπετε αυτά μας επέλεξαν!
Δουλεύω για χρόνια στο εξωτερικό και το σπίτι μου το φρόντιζε κάποιες φορές ο πατέρας μου. Επειδή έρχονταν κάποιες φορές πού και πού αδέσποτα στον κήπο και τα λυπόταν, αλλά και επειδή σκέφτηκε ότι είναι καλό να κυκλοφορούν κοντά μας, για να κυνηγάν ποντίκια (και φίδια, τους έδινε λίγη τροφή. Αρκετά ζωντανά ήρθαν και παρήλθαν χωρίς να αφήσουν το στίγμα τους. Στο τέλος, όμως, δύο-τρεις αδέσποτες γατούλες θηλυκές έγιναν τακτικές!
Από αυτές η μία αποφάσισε ότι το σπίτι μας είναι και σπίτι της και έχει γίνει σχεδόν αυλόγατα. Είναι κοινωνική, τρίβεται στα πόδια μας, τρίβεται γενικώς, κάποιες φορές δέχεται χάδια, κάνει μπροστά μας χαρούλες, και για αυτό τη φωνάζουμε Χαϊδούλα. Διατηρεί, όμως, τα άγρια ένστικτά της. Δεν μπορείς να την περιορίσεις εύκολα και είναι επιθετική απέναντι σε άλλες γάτες ή όταν νιώθει ότι απειλείται.
Η Χαϊδούλα, λοιπόν, είχε κάνει και άλλες γέννες, αλλά την τελευταία αποφάσισε να την κάνει στο νέο της σπίτι, δηλαδή στην αυλή μας! Ξαφνικά μια μέρα βλέπουμε πέντε μικρά να σουλατσάρουν στον κήπο και αυτή να μας κοιτάει απορημένη αν θα αποδεχθούμε τη νέα κατάσταση ή όχι. Φυσικά, δεν τα διώξαμε και τους δίναμε και αυτών λίγη τροφή.
Τα μικρά πρέπει να είναι τώρα δύο-τριών μηνών τουλάχιστον. Ίσως και μεγαλύτερα. Από τα 5 έχουν μείνει τα 3, τα οποία μας φοβούνταν αλλά έρχονταν για φαγητό και, όταν τρώνε, κάποιες φορές μας αφήνουν να τα χαϊδέψουμε.
Μια μέρα, παρατηρεί η γυναίκα μου ότι το ένα, το ασπρούλι (το έχουμε βγάλει Μπελά - θα καταλάβετε γιατί!), έχει μπαταρισμένο το μάτι του. Ψάχνω στο ίντερνετ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει ρινοτραχειίτιδα. Επειδή στενοχωρήθηκα και εγώ και η γυναίκα μου αλλά και από το φόβο μη κολλήσουν και τα υπόλοιπα αλλά και οι άλλες (κατοικίδιες) γάτες της γειτονιάς (η εξημερωμένη ενός γείτονα είναι από προηγούμενη γέννα της Χαϊδούλας και κάνει παρέα με τα μικρά), αγοράζω γατοφόρο, για να το πάμε στον κτηνίατρο.
Το απόγευμα της ίδια μέρας, λοιπόν, τους βάζω τροφή και αρπάζω άγαρμπα τον Μπελά. Ο καημένος έκλαιγε και, χωρίς να είμαι προετοιμασμένος, που επιτίθεται η μάνα του. Μου ξέσκισε τη γάμπα! Δεν την είχα ξαναδεί τόσο επιθετική. Ήταν έτοιμη να επιτεθεί και στη γυναίκα μου. Ξέρω, πλέον, ότι φταίω εγώ γιατί έπιασα άγαρμπα το γατάκι και αυτό έβαλε τα κλάματα.
Η ουσία είναι ότι το γατάκι πήγε στον κτηνίατρο, του δόθηκε αγωγή (αντιβίωση για 8 ημέρες, ειδική τροφή και κρεμούλα για το ματάκι του). Του τη δώσαμε πίσω στο σπίτι και το αφήσαμε ελεύθερο, πιστεύοντας ότι κουτσά στραβά θα το ξαναπιάναμε ...
Αμ δε! Την επόμενη μέρα το ξαναπιάνω άγαρμπα, η Χαϊδούλα μου ξαναεπιτέθηκε, αυτήν τη φορά την κλώτσησα αμυνόμενος, αλλά το γατάκι ξέφυγε από το γατοφόρο ... Και ενώ εγώ ουσιάστικα έφταιγα, από τα νεύρα μου τα έβαλα με τα καημένα τα ζώα και τα έδιωξα από την αυλή. Η Χαϊδούλα τα πήρε τα μικρά της και η καημένη κούρνιαζε για δυο μέρες σε κάτι ξερόχορτα σε διπλανό οικόπεδο, γιατί την ξαναέδιωξα, όταν το βράδυ έκανε από μέρους της μια κίνηση συμφιλίωσης.
Δυο μέρες μετά, όμως, πιάνει αυτό το φοβερό χαλάζι και το απογευματάκι βλέπω τη Χαϊδούλα με τα μικρά της στο πατάκι της πόρτας μας σαν βρεγμένες γάτες κυριολεκτικά! Εννοείται ότι της αφήσαμε να γυρίσουν "σπίτι τους" και τους βάλαμε και τροφή.
Δυστυχώς, την επομένη βλέπουμε ένα δεύτερο γατάκι με κλειστό μάτι, ενώ και ο Μπελάς δεν πήγαινε καλά (το ματάκι μισόκλειστο). Με τη βοήθεια της γειτόνισσας, που μου έδωσε να καταλάβω πώς πιάνουμε αποφασιστικά μεν αλλά χωρίς να τα πονάμε τα γατάκια, δώσαμε δύο μέρες αντιβίωση στο μικρό αυτό, το Κολλητήρι. Ο Μπελάς, όμως, ήταν υποψιασμένος και δεν μπορούσαμε να τον πιάσουμε.
Την επόμενη μέρα και το τρίτο με τσιμπλιασμένο μάτι! Το αρπάζω λοιπόν και του δίνω και αυτού αντίβιωση. Ο Μπελάς, όμως, είχε υποτροπιάσει εντελώς και το μάτι του ήταν εντελώς κλειστό και πρησμένο.
Οπότε επιστρατεύω τον πατέρα μου, ο οποίος μαεστρικά πιάνει τον Μπελά (άγαρμπα, δυστυχώς, γιατί πλέον δεν υπήρχε άλλος τρόπο), κλωτσάει τη Χαϊδούλα που του κάνει ολομέτωπη επίθεση, και τον βάζουμε στο γατοφόρο. Εκεί τον κρατήσαμε το βράδυ και του δώσαμε αντιβίωση και αλοιφή για το μάτι για δυο μέρες. Απίστευτα γλυκό αλλά και αντιδραστικό γατί! Τρεις φορές έφτυσε την αντιβίωση! Δεν την ήθελε με τίποτα! Εγώ ήθελα να το κρατήσω άλλη μία νύχτα για να σιγουρευτούμε ότι δεν θα ξαναϋποτροπιάσει, αλλά η γυναίκα μου το λυπήθηκε και το άφησε.
Εν πάση περιπτώσει, και τα τρία γατάκια φαίνονται πλέον εντάξει, ιδίως δε ο Μπελάς που είχε τη μεγαλύτερη μόλυνση. Η δε Χαϊδούλα συμπεριφέρεται όπως πριν, είναι λίγο πιο επιφυλακτική μαζί μου σε σχέση με το παρελθόν, αλλά τρίβεται πάλι στα πόδια μου και καμιά φορά δέχεται χάδια. Από τον τρόπο δε που συμπεριφέρεται σε εμένα και τη γυναίκα μου είναι σαφές ότι αντιμετωπίζει εμένα ως "το άτομο με εξουσία"!
Μετά από αυτή τη μακριά αφήγηση (που λειτουργεί και ως ψυχοθεραπεία!), έρχονται τα ερωτήματα σχετικά με το πώς πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα. Σημειώνω ότι δεν θέλουμε γάτα μες στο σπίτι, αλλά μας αρέσει η συντροφιά τους εκτός σπιτιού, τη συμπαθούμε τη Χαϊδούλα και τα μικρά της είναι πολύ γλυκά. Αυτά, ουσιαστικά, μας επέλεξαν, θέλουν την παρέα μας και, κυρίως, την τροφοδοσία μας, αλλά παραμένουν ανεξάρτητα ζώα με κυρίαρχα τα χαρακτηριστικά του αδέσποτου. Οι συμβολές σας, συνεπώς, είναι πολύτιμες. Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για τη στείρωση των μικρών, αν καταφέρουμε να τα πιάσουμε και η υγεία τους συνεχίζει να είναι ικανοποιητική; Κάποιες ειδικές συμβουλές για να κάνουμε τον Μπελά να μας ξεφοβηθεί μετά τις "περιπέτειες" που πέρασε στα χέρια μας; Η Χαϊδούλα έχει ήδη νέες σεξουαλικές επαφές, προτείνετε τη στείρωσή της; Αν ναι, και με δεδομένο ότι είναι αδύνατο να μπει οικειοθελώς σε γατοφόρο, μόνη λύση θεωρείτε ότι είναι η παγίδα; Υπάρχει κάποια πρόταση για συγκεκριμένη παγίδα βάσει των εμπειριών σας, διότι ψάχνω στα τυφλά στο ίντερνετ και είναι και ακριβές; Αν ο Μπελάς ξαναϋποτροπιάσει, και με δεδομένο ότι κρίνεται αδύνατο να τον ξαναπιάσουμε, θεωρώ ότι μόνη λύση είναι να θρυμματίσουμε την αντιβίωση σε κάποια κονσέρβα και να ελπίσουμε να τη φάει, υπάρχει άλλη πρόταση; Εφόσον το ξεπεράσουν και τα τρία, είναι κατάλληλη στιγμή για τον εμβολιασμό τους;
Σας ευχαριστούμε εκ προοιμίου για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,165 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:53, 30-06-20:

Καλησπέρα Ιουλιανέ και καλωσήρθες στη συντροφιά μας
Μαζί καλωσορίζουμε και τα γατάκια (ιδιαίτερα τον Μπελά ), καθώς και τη περήφανη μαμά- Χαϊδούλα που διάλεξε το σπίτι σας και για δικό της σπίτι και για να δώσει ζωή στα τρία μικρά της και να διαιωνίσει τα γονίδιά της.

Παραταύτα όμως ναι, θα πρέπει η γατούλα να στειρωθεί το συντομότερο δυνατόν. Κι αφού πρόκειται και για "τσαούσα", ίσως δυσκολευτείτε λίγο. Ρίξε μια ματιά στο θεμα μας εδώ που ίσως σε διευκολύνει προκειμένου να τη βάλεις σε κλουβί μεταφοράς για να τη μεταφέρεις στο ιατρείο.
Επίσης τα μικρά θα πρέπει να εμβολιαστούν (δες εδώ το σχετικό με τα εμβόλια θέμα μας) προκειμένου να έχουν τουλάχιστον μια στοιχειώδη "ασπίδα" προστασίας εφ όσον θα εξακολουθήσουν να κυκλοφορούν εκτός σπιτιού και να έρχονται σε επαφή με άλλα γατιά που εν δυνάμει είναι φορείς σοβαρών νόσων.
Και κάποια στιγμή οταν θα φτάσουν 6-8 μηνών και αποφασίσετε, καλό είναι να τα στειρώσετε. Για περισσότερες λεπτομέρειες θα σας ενημερώσει ο κτηνίατρος, ανάλογα.

Το οτι υπάρχει κάποιο σχετικό άγχος για την φροντίδα τους ειναι κατανοητό, εφ όσον πρώτη φορά γίνατε (και μάλιστα χωρίς να ερωτηθείτε) γατο-γονείς. 'Ομως με αγάπη και υπομονή, όπως αυτή που δείξατε και τα θεραπεύσατε όλα από τη ρινοτραχείτιδα, πιστεύω μια χαρά θα τα πάτε.
Άλλωστε εδώ είμαστε κι εμείς με όλη την διάθεση να βοηθήσουμε σε κάθε ερωτηματικό που θα προκύψει στην πορεία.
Παράθεση

mkdisgreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkdisgreek
Ο mkdisgreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mkdisgreek έγραψε στις 08:28, 06-07-20:

Τέλος καλό και όλα καλά.
2 Εβδομάδες με το vybramycin αν το εγραψα σωστα , εφυγε όλο το πρήξιμο, δεν υπάρχουν πληγές , δεν υπάρχει το πυον που είχε μεσα , ο γατος συμπεριφερεται οπως πριν , το ματι ξαναηρθε στα ισια του γιατι το πρηξιμο το ειχε κανει να μην φαινεται , δεν το εχει ξαναξίσει ποτέ και δεν υπάρχουν πλεον πληγες.
Ευχαριστώ όσους ενδιαφερθήκατε και ασχοληθήκατε με τον γατούλη.
Δεν πήρα την γνωμη κανενος κτηνίατρου , ουτε βιοψιες χρειαστηκαν , ουτε "φιλοζωικες" ενδιαφερθηκαν...
Ευχαριστώ την γειτόνισσα μου , που απο την πείρα της βοήθησε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους