Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 94,179 εγγεγραμμένα μέλη και 718,550 μηνύματα σε 22,796 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοβισμένο γατάκι.

RagdollSverige

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RagdollSverige
Ο RagdollSverige αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O RagdollSverige You never be alone έγραψε στις 08:26, 28-06-20:

Καλημέρα σάς και καλώς σας βρήκα.

Γιαννης είναι το ονομα μου και είμαι κάτοικος Σουηδίας και νέος γατομπαμπας

Η αφορμή λοιπόν για να γίνω μέλος είναι επειδή μόλις εχθές έγινα πατέρας για 3 φορά, απλά η διαφορά είναι ότι το 3ο ειναι ένα πανέμορφο γατάκι και όχι παιδάκι.
Η γατούλα είναι κοριτσάκι ragdoll 12 εβδομάδων και ειναι εμβολιασμενη, τσιπαρισμενη, αποπαρασιτωμενη, με γενεαλογικό δέντρο, γραμμένη στα μητρώα του σουηδικό οργανισμού ζώων.
Ο προβληματισμος μου είναι ότι εχθές όταν πήγαμε να παρουμε το γατι από το σπιτι που μεγαλωνε με την μαμά του και τα αδέρφια του, το είχαν μόνο του σε ένα μικρό χώρο περιορισμένο και ήταν πολύ στεναχωρημενο. Η εκτροφεας μας είπε ότι αυτό συμβαίνει γιατί έφυγαν εχθες όλα του τα αδέρφια ( συμπληρωνοντας τις 12 εβδομαδες) και η μαμα του ήταν σε άλλο σπίτι.
Το πήραμε λοιπόν αγκαλιά το χαϊδέψαμε, και ήταν πολύ ήρεμο. Καμια αντίδραση αρνητική μόλις την αφήσαμε μπροστά στην τσαντίλα μεταφοράς μπήκε μέσα και σφηνωθηκε στην γωνία.
Ταξιδέψαμε με το αυτοκίνητο 3 ωρες έως το σπιτι μας με διάλειμμα καθε 1 ωρα για να δώσουμε λιγο νερό στο γατακι και φαγητο αλλα δεν ήθελε.

Από την ώρα που μπήκαμε στο σπιτι δεν έβγαινε καθόλου από την τσάντα μεταφοράς.
Αφήσαμε φαγητο και νερό μπροστά από αυτό και την αφήσαμε εκει.
Αφού δεν έβγαινε μετα από 2 ωρες την πιάσαμε και την βγάλαμε απο την τσάντα και την βάλαμε στον καναπέ μαζί μας. Κατευθείαν όμως κρύφτηκε πίσω από τα μαξιλάρια.
Δεν εβγαινε με τίποτα.
Ούτε φαγητο ,ούτε νερο, ούτε τουαλέτα πήγε.
Αφού πήγαμε για ύπνο το πρωι την βρήκαμε κατω απο τον καναπέ κρυμμένη χωρίς να έχει πειράξει φαγητο και νερο. Δεν εχει πάει επίσης ακόμα τουαλέτα.
Ανησυχώ λιγάκι πιο πολύ επειδή δεν τρώει. Ξερω οτι θελει χρονο προσαρμογής.
Θα ήμουν υπόχρεος αν μου δινατε λίγες συμβουλές και κόλπα ώστε να βοηθήσουμε το γατακι μας να προσαρμοστεί ευκολότερα και γρηγορότερα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,963 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:59, 28-06-20:

Καλημερα φιλε μου και να χαιρεστε το γατακι σας!

Κοιτα να δεις ναι, ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα αν και κανονικα απο εκτροφεια οταν τα εχουν σωστα,υποτιθεται οτι ειναι πιο κοινωνικοποιημενα.Κια αυτο το οτι ηταν μονο του και περιορισμενο εμενα δεν μου ''ακουγεται'' καλο.Κανονικα δνε θα επρεπε να ειναι ετσι.

Οπως και να εχει ναι ειναι αναμενομενο κατι τετοιο,εφοσον ηταν περιορσμενο.
Και το εχω περασει και εγω αυτο το προβλημα με την γατουλα που εχω τωρα καθως ηταν περιορισμενη σε κλουβι σε κτηνιατρειο μεχρι να την παρω ,για πολυ καιρο και κρυβοταν παντου.

Αυτο που θελει στα σιγουρα ειναι καταρχην ηρεμια στο σπιτι γενικοτερα και ΗΣΥΧΙΑ οσο γινεται περισσοτερη.Ειναι πολυ σημαντικο αυτο.Οχι δυνατες φωνες ,οχι δυνατους θορυβους,μουσικες,κροτους κλπ.

Αν εχετε ενα δωματιο που να μπορει αρχικα να ειναι εκει ησυχα θα ηταν ακομα καλυτερα.Οποτε θα ειναι εκει με ησυχια,σαφως θα μπαινετε και εσεις αλλα σιγα σιγα και ησυχα δεν θα την ενοχλητε,θα της βαζετε φαγακι και νερακι και θα την αφησετε να ηρεμει.

Αν δεν εχετε θα ειναι σε ολο το σπιτι αλλα παλι ισχυουν ολα τα υπολοιπα.Αν δν βγαινει απο τον καναπε ,βαλτε αρχικα εκει φαγακι και νερακι.Ομως δνε θα την αφησετε εκει συνεχως βεβαια.

Θα σου πω εγω τι εκανα αν και εγω εμενα μονη μου,οποτε ειχα πολυ ησυχια.

Την αφηνα να ηρεμισει αλλα καποια στιγμη πχ το μεσημερι που ξαπλωνα καναπε για να δω τηλεοραση την επαιρνα απαλα και ησυχα και την εβαζα επανω μου να ηρεμισει και καθομασταν μαζι.Αυτο ειχε πολυ θετικη επιδραση.Καθοταν φοβισμενη μετα απο καμια ,δυο ωρες μπορει να κατεβαινε και να κρυβοταν,την αφηνα για λιγο αλλα πχ το απογευμα την ξαναεπαιρνα ΟΧΙ ομως για να την πειραξω η να παιξουμε,απλα τη αφηνα επανω μου να ησυχασει και να αρχισει να με μαθαινει. Σε μια βδομαδα ηταν η βασιλισσα του σπιτιου,ετρεχε,επαιζε και αλωνιζε...

Το παν ειναι η ηρεμια,η ησυχια και να νιωσει ασφαλης.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και αν θες ενημερωνε μας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-06-20 στις 09:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RagdollSverige

Νεοφερμένος

Ο RagdollSverige αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O RagdollSverige You never be alone έγραψε στις 20:24, 29-06-20:

Καλησπέρα σας.
Το γατακι μας τελικά με διαφορα παιχνιδάκια αρχίσαμε να το βγάζουμε κατω απο τον καναπε και σιγά σιγά και διστακτικά μας πλησιάζει όσο παίζει και ξεχνιέται. Μόλις καταλάβει ότι ειναι διπλα μας πηδαει κατω απο τον καναπε και κρύβεται.
Αυτά τα έκανε εχθες. Σημερα είναι ακόμα καλύτερα με πιο πολυ παιχνίδι,ξεκίνησε να τρώει λιγο και να πίνει γάλα. Δεν το ακουμπάει το νερό.
Θεωρώ ότι είναι θέμα ημερών για την πλήρη προσαρμογή της.
Επίσης κάτι πολύ βασικό είναι οτι όταν την παίρνω αγκαλια ειναι ήρεμη- φοβισμένη ίσως. Δεν κουνιέται ειναι σαν αγαλμα και η καρδούλα της δεν χτυπάει γρήγορα , για να πεις ότι είναι τρομοκρατημενη. Μόλις σταματήσω να την χαϊδεύω εξαφανίζεται πάλι μακριά μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,963 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:29, 29-06-20:

Αρχική Δημοσίευση από RagdollSverige
Καλησπέρα σας.
Το γατακι μας τελικά με διαφορα παιχνιδάκια αρχίσαμε να το βγάζουμε κατω απο τον καναπε και σιγά σιγά και διστακτικά μας πλησιάζει όσο παίζει και ξεχνιέται. Μόλις καταλάβει ότι ειναι διπλα μας πηδαει κατω απο τον καναπε και κρύβεται.
Αυτά τα έκανε εχθες. Σημερα είναι ακόμα καλύτερα με πιο πολυ παιχνίδι,ξεκίνησε να τρώει λιγο και να πίνει γάλα. Δεν το ακουμπάει το νερό.
Θεωρώ ότι είναι θέμα ημερών για την πλήρη προσαρμογή της.
Επίσης κάτι πολύ βασικό είναι οτι όταν την παίρνω αγκαλια ειναι ήρεμη- φοβισμένη ίσως. Δεν κουνιέται ειναι σαν αγαλμα και η καρδούλα της δεν χτυπάει γρήγορα , για να πεις ότι είναι τρομοκρατημενη. Μόλις σταματήσω να την χαϊδεύω εξαφανίζεται πάλι μακριά μας.
ΟΚ νομιζω οτι ειστε σε καλο δρομο.
Τι ηλικια εχει; Ξηρη τροφη δεν εφαγε καθολου;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RagdollSverige

Νεοφερμένος

O RagdollSverige You never be alone έγραψε στις 20:36, 29-06-20:

12 εβδομαδων έφαγε μόνο μαλακή royal kitten και της έχω και σε μπολ ξηρήother and babycat αλλα δεν έφαγε. Ο εκτροφεας μου είπε ότι τρωει ξηρά τροφή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 29-06-20:

Αρχική Δημοσίευση από RagdollSverige
12 εβδομαδων έφαγε μόνο μαλακή royal kitten και της έχω και σε μπολ ξηρήother and babycat αλλα δεν έφαγε. Ο εκτροφεας μου είπε ότι τρωει ξηρά τροφή.
Ναι...ετσι λενε γιατι απαγορευεαι να δινουν γατακια πριν απογαλακτιστουν,αλλα δεν εινα αληθεια τις περισσοτερες φορες.Ή δεν προλαβαινουν να τους μαθουν την ξηρη τροφη και μετα τρελλαινονται οι νεοι ιδιοκτητες πως να μαθουν τα γατιακια να τρωνε ξηρη τροφη.Το εχουμε δει το παραμυθι αυτο απειρες φορες.
Τεσπα....σου ευχομαι να πανε ολα καλα με το μικρο.Αν θες γραφε μας τα νεα σας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νέο φοβισμένο γατάκι - Από fluffy_cat
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-13 στις 00:23.
    • Μικρό φοβισμένο γατάκι - Από Mariam8
      Το θέμα έχει λάβει 111 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-10-12 στις 19:11.
    • Βρήκα φοβισμένο γατάκι - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-12 στις 16:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους